مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  سه شنبه 16 دی 1393(12:12:12 PM)

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه های 55 ، 56 و 57 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 55 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 16/09/93

شروع جلسه : ساعت 9/15

پایان جلسه : ساعت 13/40

غایبین : آقایان فرض پور – جندقی –کاکاافشار- کریمی

پس از تلاوت کلام اله مجید برخی اعضای محترم هیأت مدیره مطالبی پیش از دستور بیان فرمودند:

نجفی توانا: با عرض تسلیت به دکتر مالکی که در عزای فوت یکی از بستگان است دیروز با آقای اسماعیلی ملاقاتی داشتیم و بر روی بازرسی وکلا تأکید کردیم. بنا شد همراهی و همکاری کنند. آقای اسماعیلی به رویکرد جدید قوه قضائیه اشاره نمود.

(دکتر کریمی ساعت 9/20 و دکتر امینی ساعت 9/25 وارد شدند.)

نجفی توانا افزود در این هفته اولین کلاس تخصصی را در موضوع دیوان عدالت اداری با کمک مرکز علمی کاربردی کانون برگزار کردیم و در هفته بعد هم در موضوعات دیگر کلاس برگزار خواهد شد به شرکت کنندگان گواهینامه تخصصی هم خواهیم داد.

کریمی: در مورد موضوع نقل و انتقالات در گوشه و کنار مطالبی شنیده می شود که به نظر می رسد باید بررسی کنیم تا حرف و حدیث ها خاموش شود خوب است بازرسی کنیم.

نجفی توانا: قطعاً کار در کمیسیون ها فاقد عیب و ایراد نیست ولی من شهادت می دهم کوچکترین تضییع حتی وجود ندارد.

سمامی: پیرو مأموریت من برای بررسی موضوع برخورد ناشایست با خانم چرم چیان من به دادسرای مربوطه مراجعه کردم آقای اسدیان گفتند اگر تخلفی شده باشد ما هیچ دفاعی از شخص خاطی نمی کنیم ظاهراً خانم چرم چیان به دفتر دادیاری مراجعه کرده ولی برخورد زشتی با ایشان شده است مدیر دفتر دادیاری به همکارمان با پرخاش گفته که چون وکیل متهم هستید حق مراجعه و پیگیری ندارید. دادیار هم حمایتبلاوجه کرده از مدیر و مأمور انتظامات را فراخوانده اند و دست بند هم مطرح شده در حالی که اگر توهینی هم شده باشد باید گزارش شود و به شعبه دیگری ارجاع شود. برخورد نامطلوب با کارآموزان وکالت هم وجود دارد و از حضورشان در دادگاه ها جلوگیری می شود و برای تهیه گزارش به بایگانی شعبه ارجاع می دهند.

احمدی لاکلایه: در مورد بیمه وکلا پیشنهاد می کنم شرایط سایر شرکت های بیمه هم بررسی شود و امتیازات را تطبیق دهند در مورد وکالت تسخیری چرا یک فرد که تعامل مناسب با قوه قضائیه دارد مأمور نمی کنیم که برای وصول مطالبات ما به آنجا برود؟

آنگاه تقاضایی با سه امضاء تقدیم شد که توسط رئیس در دستور قرار گرفت و مطرح شد.

امینی: من به عنوان عضو کمیسیون نقل و انتقال در 2 دوره از عملکردش دفاع می کنم درب کمیسیون برای همه باز است بروند و بررسی کنند در خصوص انتهای دوره قبل که کمیسیونمنحل شد البته من منظورم نیست.

مصباح: نقل و انتقال در این دوره با دقت عمل می شود بازرسی از دوره حاضر خصوصاً توسط جناب دکتر کریمی خوب است اما نسبت به دوره قبل بازرسی کار بیهوده ای خواهد بود. بازرسان کانون در هر دوره مأمور و موظف به بازرسی عملکرد آن دوره می باشند و کنترل و بازرسی عملکرد دوره یا دوره های قبل، خارج از وظایف آنان است.

امینی: آقای سمامی در جلسه فرمودند من بازرسی کردم و کار این دوره کمیسیون بی نقص است ولی من اصرار به بازرسی دارم ولی تمامی مصوبات کمیسیون و هیأت مدیره در مورد نقل و انتقالات به اتفاق آرا بود و اگر جناب دکتر کریمی حضور می داشتند می دیدند که به تصویب اتفاقی هیأت مدیره می رسید. شایسته بود جناب دکتر کریمی، به دقت و با ذکر هویت و یا حداقل جزئیات، این ادعا را مطرح می نمود. کلی گویی این شبهه را ایجاد می کند که هدف تخریب نهادی است که ظاهراً درست عمل می کند و در پاسخ به گزارش راجع به غیبت های اعضای هیأت مدیره در جلسه پیش باشد. قطعاً چنین نیست ولی اگر باشد در شأن نیست.

(کامیار ساعت 10/15 وارد شد.)

نجفی توانا: همانگونه که جناب مصباح فرمودند باید اشتباهات احتمالی گذشته را فراموش کنیم و راجع به امسال عمل کنیم گرچه 99% ادعا فاقد پایه و اساس است برای شفاف سازی و رفع ابهام خوب است انجام شود.

کریمی: بحث این نیست که برگردیم و تخلفاتی احتمالی را پیدا کنیم تقاضای تقدیمی ارائه گزارش است می توانیم به این نتیجه برسیم که درچه مقطعی تخلف اتفاق افتاده است یا خیر پس شفاف سازی باید باشد تقاضای تقدیمی از 01/08/91 تا امروز است.

عبدالله سمامی : بنظرم واقعاً لازم نیست در این دوره من در جریان موارد به صورت دقیق هستم.جای کوچکترین موردی نیست وکاملاً منطقی پیش می رود من بنظرم احتیاجی ندارد من مخالف هستم.

احمدی لاکلایه: در جلسه قبل عرض کردم خیلی از مسائل هست که همکاران ما به اعضاء محترم هیأت مدیره انتقال می دهند هر مسائلی که گفته می شود ما نباید در جلسه هیأت مدیره مطرح کنیم من از ریاست و اعضای محترم هیأت مدیره هیأت مدیره تشکر می کنم که افرادی را در کمیسیون نقل و انتقال انتخاب کردند که این عزیزان مایه افتخار ما وکلا هستند بنابراین ما اصلاً نباید این مسئله که کمیسیون نقل و انتقال در مظان اتهام قرار گرفته اند در هیأت مدیره مطرح کنیم چون بعضی از همکاران به همه اتهام می زنند مثلاً به آقای دکتر کریمی می گویند ایشان در پرونده های دادگستری دخالت می کند ما نه به این حرف اهمیت می دهیم و نه گوش می کنیم. و نباید در جلسه هیأت مدیره مطرح شود چون رنجش همکاران بسیارزیاد می شود و ما نباید همه مسائل را مطرح کنیم.

پیشنهاد تحقیق از 01/08/93 به رأی گذاشته شد که با 4 رأی تصویب نشد. سپس پیشنهاد تحقیق از دوره فعلی مطرح شد که با 8 رأی موافق تصویب شد.

در مورد تعیین بازرس پیشنهادات مختلفی مطرح شد .

کریمی: دکتر کامیار مناسب است و جامعه وکالت وی را قبول دارد و اگر مطلبی بگوید قبول می کنند.

امینی: کامیار مناسب است و خوب است آقای سردارزاده هم اضافه شود.

دیوسالار: خودآقایکریمیبازرسانضمیمهگردد.

نهایتاً آقای کامیار به اتفاق آرا مأمور انجام تحقیق و ارائه گزارش مربوط به هیأت مدیره شد.

(ساعت 10/30 دکتر کریمی جلسه را ترک کرد.)

آنگاه صورتجلسه قبل قرائت شد و سپس دستورات اعلامی از قبل مطرح شد.

دستور اول جلسه : گزارش دیدار با مسئولان دادگستری استان

نجفی توانا:در این جلسه اینجانب به اتفاق آقای دکتر محمدنبی ملاقاتی با آقایان ریاست کل دادگستری استان و قائم مقام  و رئیس حفاظت اطلاعات داشتیم  که پیرامون مشکلات و مسائل فیمابین مطالبی مطرح شد. در مورد احترام به وکلا  و بازنگری در بازرسی ها تأکید کردیم قرار شد متقابلاً آن ها به کانون آمده و در جلسات شرکت یابند.

دستور بعدی مطرح شد که اساسنامه مرکز داوری است.

ماده اول قرائت شد.

کامیار: پیشنهاد می کنم که بر اساس گزارشی که جناب دکتر شهبازی نیا، دکتر امینی و اینجانب متعاقب مأموریت هیأت مدیره محترم تهیه و تقدیم کردیم این ماده عبارت «مرکز داوری مرکزی است وابسته به کانون وکلای مرکز و دارای شخصیت حقوقی مستقل» اضافه شود.

امینی: مرکز داوری باید همانند مراکز داوری مشابه در تمام دنیا مستقل باشد.

مصباح: اگر مستقل ثبت کنیم از کانون منفک می شودو این به مصلحت نیست شأن و هویت مرکز داوری، مرتبط بودن با کانون وکلا است شاید علت عدم موفقیت مرکز، عدم تبلیغ مناسب است که با استقلال آن برطرف نمی شود.

نجفی توانا: اگر مستقل شود ممکن است از کنترل کانون خارج شود.

شهبازی نیا: از نقاط قوت مراکز داوری استقلال آن ها است داوری ویژگی توافقی دارد و افراد باید مطمئن از عدم وابستگی مرجع داوری باشند تا به آن مراجعه کنند.

مصباح: من عضو هیأت امنا مرکز داوری بودم ولی هیچ وابستگی احساس نکردم.

امینی: وابستگی مرکز به هیأت امنا و کانون موجب می شود که داوری های بین المللی به مرکز داوری جذب نشوند.

مالکی: قصدما کار سمبلیک نیست تجربه چند سال گذشته نشان می دهد که مرکز خیلی قوی نبوده در CASو IDAS هم تجربه مشابهی داریم و با اعطای استقلال آنجا بهتر شد. پیشنهاد دوستان کاملاً منطقی است.

سردارزاده: مرکز داوری ما در حال انفعال است در حالی که داوری مبحث مهم قانون آئین دادرسی مدنی است.

نجفی توانا: با توجه به پیشنهاد مطروح و تأثیر آن در صورت تصویب در بقیه مواد اساسنامه پیشنهاد می کنم موضوع به دکتر شهبازی نیا ارجاع شود این دو نکته را به عنوان نکات محوری در اصلاح مواد اساسنامه لحاظ کنند 1- اعضای استقلال و شخصیت حقوقی برای مرکز داوری 2- لحاظ دغدغه ها و ارتباط حقوقی آن با کانون وکلا و حفظ نقش مدیریتی کانون و نتیجه را ظرف دو هفته به هیأت مدیره ارائه دهند.

پیشنهاد با 8 رأی موافق تصویب شد.

دستور بعدی موضوع وصول 4% سهمیه وکلا مطرح شد.

محمدنبی: طبق ماده 8 قانون و آئین نامه ای که هیأت وزیران در 05/12/77 تصویب کرده است کانون وکلا 4% باید حق بیمه ماهانه بپردازند. در مجمع عمومی صندوق حمایت هم این بحث مطرح شد ولی اتخاذ تصمیم به مجمع بهمن امسال موکول شد.

مالکی: در جلسات دوره 25 و 26 چند بار موضوع در دستور کار قرار گرفت و نهایتاً قرار شد موضوع به هیأت دولت ارسال و با نظر مثبت مطرح شد ولی تفکری در کانون با این امر که دولت 4% را بپردازد مخالف بود که جلویتصویب آن را گرفت.

(مالکی ساعت 11/50 جلسه را ترک کرد.)

نجفی توانا: در تمام دنیا به کانون های وکلا کمک مالی می کنند تا بتوانند ضمن کمک به مردم به ارائه خدمات وکالتی تداوم بخشند. در فرانسه در جلسه ای که به عنوان اجلاس ملی وکلا با شرکت قریب 5000 وکیل دادگستری و ریاست کانون وکلا و وزیر دادگستری فرانسه برگزار شد حضور داشتم به خوبی مشهود بود که حتی دولت به دلیل کم کردن کمک به کانون به شدت زیر انتقاد وکلا بود.

امینی: من با پرداخت 4% از سوی دولت مخالفم تا امروز مقاومت کردیم بعد از این هم باید ادامه بدهیم این از عوارض استقلال است باید از تجربه سایر کانون های ایران استفاده کنیم به علاوه ما به تنهایی نمی توانیم کاری بکنیم باید در صندوق حمایت تصویب و به دولت برود.

محمدنبی: ما نمی توانیم از وکلا بخواهیم که بپردازند چون در قانون برای آن ها 8% تعیین شد و برای کانون هم جداگانه 4% تعیین شده است.

علیزاده طباطبایی: منابع درآمد کانون محدود نشده است و نگفته که نمی توان از وکیل گرفت منبعی جز این هم نداریم پس می توانیم از وکلا بگیریم.

نهایتاً ارائه پیشنهاد ی برای اصلاح آئین نامه درخصوص نحوه وصول 4% از وکلا یا کیفیت تامین آن به مجمع عمومیصندوق حمایت به رأی گذاشته و تصویب شد.

...

دستور بعدی مطرح شد.

محمدنبی: پیرو ارجاع موضوع بررسی برخورد نامناسب  یکی از کارمندان با احداز همکاران محترم وکیل و ارجاع موضوع به جناب جندقی ایشان گزارش خود را به طور کتبی ارائه کردند (قرائت شد) خلاصه آن این است که برخورد با شدت ادعایی نبوده و ناشی از عدم دسترسی به پرونده متقاضی بوده است توصیه ایشان این است که هم به کارمندان تذکر داده شودو هم از وکلا خواسته شود که برخورد مناسب داشته باشند.

نجفی توانا: گاه همکاران اداری خسته می شوند و در مقابل هم برخی وکلا برای رفع مشکل خود مراجعات فراوانی دارند و ممکن است برخوردهای مناسب صورت نگیرد.  لذا باید به هر دو طرف گوشزد کنیم. من از آقای مدیر داخلی خواهش کرده ام طرح طبقه بندی مشاغل را اصلاح کنند تا برخی کارمندان را بر آن اساس جابجا کنیم.

مصباح: بنده از همکاران اداری خواستم بعد از این برخودشان مناسب و محترمانه تر باشد جناب رئیس کانون هم بخشنامه کردند که همکاران بعد از این مستقیماً پرونده ای را اخذ نکنند بهتر است از طریق هیأت رئیسه باشد و این موجب می شود مشکلات کمتر شود.

دیوسالار: کمیسیون نقل و انتقال وضع متفاوتی دارد و فشار آن زیاد است و خانم فکری گاه با ناراحت و تحت فشار مواجه می شود لذا تحمل وی باید زیاد باشد من تا حال مورد اشتباهی از او ندیده ام ولی دسترسی به پرونده هابه دلیل محتویات شخصی آن باید تحت کنترل باشد.

دستور بعدی پرونده های انتقال مطرح شد.

...

جلسه ساعت 13/40 پایان یافت.صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 56 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 18/09/93

شروع جلسه : ساعت 9/15

پایان جلسه : ساعت 20/11

غایبین : آقایان جندقی – کریمی – مالکی – فرض پور

پس از تلاوت کلام اله مجید برخی اعضای محترم پیش از دستور به شرح زیر مطالبی ایراد کردند :

حامدتوسلی: در مناسبتی با برخی همکاران وکیل جلسه ای داشتم که آقای هاشمی رفسنجانی هم حضور داشتند من از ایشان بابت حمایت هایی که از وکلا در جریان لایحه جامع وکالت معمول داشته اند تشکر کردم.

کامیار: این روزها مقارن با هفته ارتقاء سلامت اداری است. قوه قضائیه و دستگاه عدالت از جمله مهمترین بحث در حوزه سلامت اداری است در بیست سال و قبل تر افراد ناسالم انگشت شمار و انگشت نما بودند امروز به اقرار رئیس محترم جمهور زیرمیزی ها به رومیزی تبدیل شده است و ما در دستگاه قضایی این امر شدت بیشتری دارد.

نجفی توانا: این روزها دو تن از رؤسای قوا در خصوص مبارزه با فساد اداری صحبت هایی کرده اندمن هم ضمن تأیید مطالب آقای کامیار تأکید می کنم که باید به وظیفه مان در این راستا عمل کنیم

سمامی: یکی از راهکارهای مبارزه با فساد تأمین حداقل رفاه برای همکاران است عدم وجود کار مناسب یک عامل مهم است و ما باید در این خصوص اقداماتی بکنیم و راهکارها را شناسایی کنیم.

علیزاده طباطبایی: در بحث مبارزه با فساد حتی مقام رهبری هم رسماً انتقاد کردند 12 سال پیش هم برای مبارزه با فساد و فقر و تبعیض فرمانی دادند که مورد توجه قرار نگرفت فساد در همه جا وجود دارد چون در سیستم قضایی وجود دارد. قانون از کجا آورده ای با اینکه معتبر است اما متروک شده است در حالی که شامل تمام کارکنان دولت و شهرداری می شود. صالح ترین مرجع برای ارائه طرح مبارزه با فساد، کانون وکلا است که بالای 80% آن قضات بازنشسته و حقوقدانان برجسته دانشگاهی هستند. به نظر می رسد برای مبارزه با فساد تصمیم جدی نیست ولی امکان پذیر است من تشکیل کمیته ای برای تهیه طرح مبارزه با فساد جهت ارائه به نمایندگان مجلس را پیشنهاد می کنم.

نجفی توانا: از جمله راه حل های مبارزه با فساد در کشور، شایسته سالاری نظارت کافی و اجرای قانون از کجا آورده ای است خیلی ها با وجود حقوق ناچیز میلیاردر شده اند. فساد نزد برخی مسئولان کشور موجب تعمیم آن می شود. خوب است همایش بگذاریم و حرف ها را بشنویم.

در مورد سخنرانی کارآموزان خواهش می کنم در استفاده از سخنران کسانی که به جامعه وکالت احترام می گذارند دعوت شوند نه کسانی که با آمدن به اینجا بعداً احساس غرور بیشتری کرده وکلا را در دادگستری تحقیر می کنند.

کاکاافشار: همکاران جوان وکیل که درگیر فساد می شوند بی پناه هستند. قبلاً نماینده ای داشتیم که با رئیس کل دادگستری در ارتباط مستقیم بود و مسائل را به آن ها منتقل می کرد. ولی الان نداریم پیشنهاد می کنم که نماینده ای تعیین شود.

نجفی توانا: به زودی دفتری به عنوان شناسنامه آماده می شود که هر یک از قضات و کارمندان دادگستری که به نوعی با همکاران برخورد نامناسب و خلاف شأن داشته باشد یا سوء استفاده بکند در آن ثبت شود.

عیسی امینی: خوب است این ثبت همراه با مشخصات دقیق زمان مکان و افراد مطلع باشد که احیاناً این دفتر به وسیله انتقام جویی تبدیل نشود. مبارزه با فساد مقوله مهمی است خوب است با کمک وکلای متخصص در کمیسیون تدوین قوانین راهکارهایی تهیه و رسماً پیشنهاد کنیم. البته فسادی که در قوه قضائیه است قطعاً بیش از سایر بخش ها نیست طی چند روز گذشته حدود 20 قاضی منفصل یا بازداشت شده اند و این نشان از مبارزه در دستگاه قضایی با فساد دارد.

سمامی: جلسه ای با دادسرای دادگاه انتظامی وکلا و قضات و ارزشیابی قوه قضائیه بگذاریم تا این شیوه را تعطیل کنیم جایی که پرونده مربوط به فساد می شود متأسفانه فشار زیاد می شود ما با این اقدام پیام می فرستیم که در مبارزه با فساد جدی هستیم.

نجفی توانا: من از نحوه عمل دادسرا و دادگاه انتظامی کانون که با ساختار و ضابطه معینی نیست راضی نیستم گرچه منکر زحماتشان نمی باشم. گاه سوابق متخلف در پرونده موجود نیست و این در حکم و تصمیم تأثیر دارد.

محمدنبی: با جناب نیری تا حال دو جلسه داشته ایم الان دادگاه انتظامی قضات حدود 98% آرا ما را تأیید       می کند هر جا احساس کردید مطلبی است که برای بهبود امور مؤثر است شرعاً و اخلاقاً مسئولید اگر نگوئید.

علیزاده طباطبایی: قرار بود گزارش بازرسان راجع به پرونده خانم نسرین ستوده امروز در دستور باشد.

کامیار: قرار بود عکس العمل کانون در قبال نامه سازمان ملل و تهیه پاسخ آن در دستور باشد.

نجفی توانا: در این ارتباط باید اقدامی قبلاً می شد پس از اینکه انجام شود در دستور خواهم گذاشت.

سپس صورتجلسه قبل ساعت 10/20 قرائت شد و جلسه ساعت 10/30 وارد دستور شد.

...

دستور بعدی بازنگری در تکالیف کارآموزی مطرح شد.

نجفی توانا: پیشنهاد من این است که با توجه به وضع حاکم بر کار تحقیقی کارآموزان این تکلیف حذف شود و به جای آن امر دیگری را تصویب کنیم.

امینی: من با حذف کار تحقیقی به صورت فعلی موافقم و پیشنهاد می کنم به جای آن آراء قضایی را به کارآموزان بدهیم تا نقد و تحلیل کنند الان 80% کارهای تحقیقی کپی است.

نجفی توانا: اگر نقد آراء به صورت کار گروهی باشد بهتر است.

نجفی توانا: نماینده کمیسیون کارآموزی در جلسه حاضر است لطفاً نظر بدهد.

کمیلی: در خصوص جایگزینی تکلیفی مناسب به جای کار تحقیقی جلسات متعددی در کمیسیون کارآموزی برگزار شده است 2 مورد جایگزین پیشنهاد شده یکی نقد آراء و دیگری برگزاری کلاس های آموزشی 40 نفره با استفاده از اساتید فن در موضوعات مبتلابه. پیشنهاد من این است که چون شرح وظایف کارآموزی در دستور کار هیأت مدیره است این مسئله هم با آن وظایف یکجا بررسی شود تا یکپارچه باشد.

ضرابی: حذف کار تحقیقی خوب نیست نحوه اجرایش را باید عوض کنیم مثلاً جلسه ارائه و دفاع بگذاریم.

شهبازی نیا: با حذف کار تحقیقی مخالفم دستکاری جزء جزء کارآموزی هم مناسب نیست نظام کارآموزی یکپارچه است و به نظرم پیشنهاد آقای کمیلی در بررسی یکپارچه مناسب است.

علیزاده طباطبایی: به جای کار تحقیقی از کارآموز بخواهیم تحت نظارت وکیل سرپرست از عملکرد دادگاه و عوامل دفتری گزارش ارزیابی تهیه و ارائه کند.

نجفی توانا: از کمیسیون کارآموزی تقاضا کنیم در مورد جایگزینی طرح کار تحقیقی بررسی و ظرف دو هفته پیشنهاد خود را ارائه دهد.

دستور بعدی انتخاب عضو جایگزین مطرح شد از میان نامزدها نهایتاً رأی گیری و آقای جنتی 6 رأی و فخری 5 رأی و محبی یک رأی بقیه رأیی کسب نکردند نتیجتاً آقای حمید جنتی انتخاب شد.

نجفی توانا: تقاضایی با 8 امضاء ارائه شده که طرح می شود.

علیزاده طباطبایی: بر اساس این پیشنهاد، ما معتقدیم صالح ترین نهاد که می تواند طرح مبارزه با فساد ارائه کند کانون وکلا است لذا تشکیل کمیته تهیه طرح مبارزه با فساد جهت تقدیم به نمایندگان مجلس پیشنهاد می شود.

مصباح: این کار به کجا می تواند برسد؟

سمامی: نفس تشکیل چنین کمیته ای ذاتاً خوب است.

ضرابی: بهتر است از طریق کمیسیون های تدوین قوانین و حقوقی اقدام شود و کمیته مستقلی تشکیل ندهیم.

نجفی توانا: پیشنهاد می کنم آقایان علیزاده طباطبایی و سردارزاده و حامد توسلی پیشنهاد را به صورت مشخص تر به هیأت مدیره ظرف دو هفته ارائه دهند تا در دستور قرار بگیرد.

رأی گیری و با 8 رأی موافق تصویب شد.

جلسه مقارن با ورود مهمانان کانون های وکلای تاجیکستان ساعت 20/11 پایان یافت.صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 57 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 22/09/93

شروع جلسه : ساعت 9/40   پایان جلسه : ساعت 14/20

غایبین : آقایان فرض پور – جندقی – کریمی – احمدی لاکلایه– سردارزاده – علیزاده طباطبایی

پس از تلاوت کلام اله مجید برخی اعضای محترم مطالبیبه شرح زیر ایراد کردند :

محمدنبی: جلسه ای با آقای ادب رئیس ثبت شرکت ها و در خصوص ثبت مؤسسات حقوقی بدون رعایت مقررات و ضوابط و توسط افراد غیروکیل به ایشان گوشزد کردیم. ایشان نیز نسبت به برخی اقدامات وکلا که بعضاً تخلف محسوب می شود مطالبی بیان داشت نهایتاً مقرر شد در آنجا یک دادیار انتظامی و یک بازرس مستقر شوند تا نسبت به برطرف شدن برخی تخلفات وکلا اقدام مؤثر شود.

سمامی: پیرو تصویب کمیسیون رفاه و انتخاب اعضای آن اولین جلسه با حضور اعضا تشکیل شد و آینده خوبی را می توان پیش بینی کرد.

مالکی: با ثبت مؤسسات حقوقی اداره ثبت شرکت ها منشأ اصلی تخلف بوده است این مؤسسات زمینه فساد و کارچاق کنی را فراهم می کنند و باید برچیده شوند. در ارتباط با لایحه جامع وکالت در مرکز پژوهش ها تصویب شد که دادگاه عالی وکالت تشکیل شود که در آن پنج قاضی عالی رتبه و سه وکیل مشاور حضور خواهند داشت از جمله وظایف این دادگاه رسیدگی به صلاحیت داوطلبان هیأت مدیره است.

کامیار: با تسلیت ایام اربعین حسینی در ارتباط با دانش افزایی وکلا از آنجا که یکی از وظایف کانون وکلا افزایش توان علمی وکلا است باید برنامه مدونی طراحی کنیم و به نحوی باشد که همه وکلا برای تمدید پروانه وکالت خود گواهی مربوط به طی چند دوره آموزش و دانش افزایی را ارائه کنند و تحت نظر کانون می توانیم چنین دوره هایی را برای تمام وکلا طراحی کنیم و به نظرم می توانیم ارائه طرح مناسب را به کمیسیون آموزش محول کنیم.

نجفی توانا: در این جهت اقداماتی با همکاری مرکز علمی کاربردی آغاز شده است از شما هم می خواهم طرح را با ارائه پیشنهاد عملی و اجرایی ارائه دهید تا مطرح کنیم.

ضرابی: با تسلیت اربعین حسینی باید نسبت به ثبت مؤسسات حقوقی که بر خلاف قانون و بدون حضور وکیل ثبت شده اند اقدام مؤثرتری شود و جلوی آن ها گرفته شود.

مصباح: در جلسه با مسئولان اداره ثبت شرکت ها این مطلب عنوان شد که باید مهلتی اعطا شود که خود را با قانون تطبیق دهند و پس از انقضاء مهلت منحل شده تلقی شوند.

حامدتوسلی: از افتخارات دوره 28 رعایت نظم در جلسات آن است اما متأسفانه کم کم این مسئله ضعیف می شود امروز جلسه با تأخیر آغاز شد زیرا به حد نصاب نرسیده بود ما در مقابل وکلا تعهد داریم و لذا خواهش می کنم این نظم رعایت شود. برخی کمیسیون ها هنوز فعال نشده اند باید موضوع کمیسیون ها در هیأت مدیره با دقت بررسی شود و نکات ضعف و قوت آن را پیدا کنیم تا فعال شوند. دانشکده کانون در مقایسه با مراکز مشابه از نظر سطح علمی و نظم بهتر است.

آنگاه ساعت 10/35 صورتجلسه قبل قرائت و ساعت 10/45 جلسه وارد دستور شد.

دستور اول : تفاهم نامه با کانون های وکلای تاجیکستان

نجفی توانا: در تعقیب برنامه ایجاد یک اتحادیه منطقه ای قوی که بتواند ایفاگر نقش مهمی در صحنه بین المللی به ویژه در IBAباشد بسترهایی فراهم شد و به مناسبت حضور نمایندگان وکلای برخی از کشورها به مانند تاجیکستان تفاهم نامه ای به اتفاق هیأت تاجیک به امضاء رسید این تفاهم نامه امروز مطرح می شود حسب اطلاع کانون های فارس و اصفهان هم اقدامات مشابهی کرده اند.

شهبازی نیا: در این تفاهم نامه خوب بود کانون افغانستان هم مورد لحاظ قرار گیرد کانون های ایران هم باید یکپارچه عمل می کردند. البته باید سازمانی در داخل طراحی و سپس آن را کامل می کردیم اگر کانون ها جدا جدا باشد در شأن نظام وکالتی ما نیست. ضمناً مهمانان تاجیک دارای سمت های مختلف بودند و فقط یک نفر از آنان سمت عضویت هیأت مدیره یکی از کانون ها را داشت و بقیه بیشتر اعضای کمیسیون های تخصصی بودند و سطح هیأت در سطح رسمی نبود.

سمامی: کاش این ایرادات را ایشان قبل تر مطرح می کردند ولی کار از سوی کانون مرکز خوب است و نیازی هم به هماهنگی با مرجع دیگری ندارد.

امینی: خوب است بعد از این دعوت ها مستقیماً برای اعضا و رؤسای هیأت مدیره باشد تا افراد غیر مسئول نباشند. برای اجرایی شدن این تفاهم نامه باید دبیرخانه تشکیل شود برای آن رئیس تعیین شود و نهایتاً تفاهم نامه به توافق نامه تبدیل شود و به ABI هم منعکس کنیم.

دیوسالار: تنظیم تفاهم نامه ها دارای پروتکل و آدابی است که خوب بود رعایت می شد.

نهایتاً متن تفاهم نامه با 7 رأی موافق و 2 رأی مخالف تصویب شد.

دستور بعدی مطرح شد که پیشنهاد کمیسیون انتشارات است.

نجفی توانا: کمیسیون پیشنهاد کرده اعضای جدیدی را اضافه کنیم به علاوه با توجه به بازنشستگی آقای شریعت سر دبیر قبلی تقاضای تعیین سردبیر برای مجله کانون کرده اند و آقای آل داود را پیشنهاد کرده اند.

مالکی: بحث سر دبیر مجله بسیار مهم است مجله با توجه به خدمتش باید مورد عنایت قرار گیرد کسی باید سردبیر شود که خودش اهل پژوهش باشد و ضوابط پژوهشی کشور را مسلط باشد تا مجله را به جایگاه واقعی خود برساند.

مجله را به رتبه علمی پژوهشی ارتقا دهد. تشکیل هیأت تحریریه و مدیر داخلی هم لازم است.

امینی: با انتخاب سر دبیری مناسب می توانیم گلایه های مربوط به مجله را برطرف کنیم اگر از داخل هیأت مدیره انتخاب کنیم بهتر است من خانم ضرابی را مناسب می دانم.

شهبازی نیا: خانمضرابی از بهترین انتخاب ها است به کارش اعتقاد دارد وقت کافی هم دارد.

سمامی: ایشان عضو هیأت مدیره است و من در مورد اینکه وقت کافی داشته باشد حساس هستم.

دیوسالار: پیشنهاد رأی گیری با ورقه را دارم.

نتیجتاً رأی گیری با ورقه انجام و خانم ضرابی با 9 رأی به عنوان سردبیر مجله کانون انتخاب شد.

مالکی: به خانم ضرابی تبریک می گویم تحول بنیادین در انتظار ما است باید مرکزی شود برای دیدگاه های علمی و حرفه ای .

امینی: با عرض تبریک خواسته ام این است که تا عید کمترین درجه که علمی، ترویجی است برای مجله اخذ شود.

سمامی: چون ایشان با هیأت مدیره در ارتباط است حتماً آثار مثبتی خواهد داشت. اگر بقیه امور کانون هم به اعضای هیأت مدیره سپرده شود موفق تر خواهیم بود. امیدوارم سال آینده نوک پیکان انتقادات مربوط به مجله به سمت شما نرود.

دستور بعدی نقل و انتقالات مطرح شد.

...

جلسه ساعت 14/20 پایان یافت.

.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است