مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  شنبه 16 اسفند 1393(12:12:12 PM)

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه های 70 ، 71 ، 72 ، 73 و 74 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز

به تاریخ های : 14/11/93 ، 19/11/93 ، 21/11/93 ، 26/11/93 ، 28/11/93

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 70 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 14/11/93

شروع جلسه : ساعت 20/9         پایان جلسه : ساعت 20/14

غایبین : آقای جندقی(به علت کسالت)

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- مصباح- محمدنبی- فرض پور- مالکی-امینی- سمامی- حامدتوسلی- کاکاافشار- احمدی لاکلایه- سردارزاده- خانم ضرابی رسمیت یافته و با تلاوت کلام اله مجیدآغاز شد سپس صورتجلسه قبل قرائت شد و ساعت 45/9 نطق های پیش از دستور آغاز شد.

نجفی توانا: دیروز شنیدم که جلوی کانون کمی شلوغ شده بود و مأمور کانون ظاهراً به دلیل سد معبر، به افراد جدید و ناشناسیکه وکیل نبودند می گوید کنار بروند ظاهراً ادعا شده که نیروی امنیتی دخالت کرده است و هیأت مدیره از اطلاعات دستور می گیرد این همکارمان حق ندارد برای صنف وکلا ایجاد مشکل کند و به حقوق آنها تعرض نماید. الان کسانی که هیچ ارتباطی با کانون ندارند آمده اند می ایستند.

کریمی: با تشکر از همکاران به خاطر حضور در ختم مادر همسرم در مورد غیبت ها در جلسه گذشته با لحنی صحبت شده که من نمی خواهم تکرار کنم ولی باید جواب دهمالبته قبل از آن از جناب حامدتوسلی تشکر می کنم که قبل از اینجانب دفاع کردند و البته هرکس برای عدم حضورش علتی دارد من اولاً در جلساتی که بازدهی کم باشد شرکت نمی کنم به علاوه توصیه پزشک معالج من این است که ظرف یکسال تنش نداشته باشم از همکارانی که منتقد غیبت هستند خواهش می کنم یادشان بیاید وقتی پیشنهاد کردم که استعفا بدهم اصرار خودشان بود که بمانم و می گفتند حضور حداقلی من مفید است. ضمناً یک درخواست کردم که بازرسی شود از مسائل نقل و انتقال ولی چنان برخورد شد و لذا کمتر آمدم تا اینکه خوشبختانه بررسی شد و معلوم شد که مربوط به این دوره نبوده است.مدتی پیش شخصی که راننده تاکسی و در جلوی کانون معمولاً توقف می کرده دستگیر شده و پرونده کیفری علیه او به اتهام کلاهبرداری تشکیل شد ادعا می کرده که در قبال دریافت پول مسأله انتقال را می تواند حل کند با تحقیقات انجام شده معلوم شد که ادعای بیخود و واهی میکرده وهیچ ارتباطی با داخل کانون نداشته است ولی به هر حال اقرار کرده که از برخی ها برای انتقالپول گرفته. اگر لازم باشد کلاسه پرونده را به رئیس خواهم داد.

نجفی توانا: جلسه قبل با وجود غیبت شما و جناب شهبازی نیا و جندقی و با توجه به اینکه جناب مصباح بیمارستان و جناب محمدنبی هم سفر بودند من حقیقتاً احساس تنهایی کردم اگر شما باشید تصمیمات ما محکم تر و منطقی تر است من دنبال خرد جمعی هستم انتظار دارم لااقل روزهای یکشنبه و سه شنبه باشید درحالیکه جناب محمدنبی و مصباح با وجود مشکلاتی که دارند همیشه حاضرند.

سردارزاده: در مورد کمیسیون تسخیری تقاضا کرده ام که در جلسه ای مستقل و مفصل صحبت کنیم تا سامان بگیرد و برنامه ریزی صحیح مانند اداره معاضدت داشته باشد که کمیسیون تسخیری هم در جایگاه واقعی خودش قرار گیرد نامه ای از سوی تعداد کثیری کارآموزان امضاء شده که به رئیس تحویل می دهم مقررات راجع به دوران کارآموزی در لایحه جامع وکالت پنج سال آنها را محروم از وکالت در مراجع عالی به عنوان وکیل پایه دو نموده است که خواستار عطف به ماسبق نشدن لایحه شده اند.

امینی: در مورد سرکار خانم ستوده نظر بنده تدبیر بیشتر و خونسردی است. ولی در مورد فرمایشات جناب دکتر کریمی عرایضی را دارم: در مورد فرمایش ایشان راجع به بازدهی که تکرار فرمایش دوره قبل ایشان است بنده اعتقاد دارم که بازدهی با حضور اشخاصی همچون ایشان شکل می گیرد. در دوره قبل چه بنده و دکتر شهبازی نیا و دیگران و چه جناب دکتر افتخار (با حضور بیش از چهل جلسه در کمیسیون های دولت) حداقل در بحث لایحه جامع جهاد کرده ایمالان لایحه جامع، تشکیل همایش حساس با حضور مدیران و بزرگان، بحث نظم مجدد نقل و انتقالات، مالیات. ساماندهی طبقه بندی مشاغل و برنامه مالی حداقل تلاش هایی است که کردیم. در مورد فرمایش جناب دکتر کریمی راجع به اینکه الحمداله در این دوره و همچنین در دوره قبل تا زمانی که کمیسیون نقل و انتقالات تشکیل بود کار کمیسیون منظم بود ولی در دوره پیش و در زمستان پارسال (که هیأت مدیره راساً نقل و انتقالات انجام می داد) توسط راننده تاکسی پول هایی به نام کانون گرفته شد، اشخاص دستگیر شدند و اقرار کردند، این ادعا را نه تنها نشنیده بودم بلکه هیأت رئیسه اظهار بی اطلاعی می کنند. حال چون به تشکیلات کانون باز می گردد هرچند ربطی به کمیسیون نقل و انتقالات ندارد و این ادعا که به نظر عجیب و موهوم می آید شخص رئیس کانون باید پاسخ دهد و از آقای دکتر کریمی کلاسه پرونده ادعایی را مطالبه کند و بنده این درخواست را رسماً به عنوان بازرس دارم. عدم پاسخگویی جنابعالی در مقام مسئول کانون با این ادعای جدید و همچنین جناب دکتر کریمی اگر مسئولیت قانونی ایجاد نکند حداقل در پیشگاه اخلاق به معنای تخریب ناجوانمردانه کانون و هیأت مدیره قبلی است. تقاضای پاسخگویی برای رعایت وظیفه و اخلاق است والا هر کسی می آید با طرح یک ادعا، سایر مسایل و قصورها را تحت الشعاع قرار می دهد و اگر صحیح است باید به طور جدی در مقابل آن رانندگان تاکسی ادعایی برخورد کنیم. ولی بنده در هر هفته اصرار خواهم کرد که این کلاسه پرونده ادعایی آقای دکتر کریمی اعلام شود تا از غایبین هیأت مدیره قبلی هم دفاع شود. الان اصرار داشته اند که من اطلاع کامل دارم و سپس اعلام فرمودند یک هفته بعد کلاسه پرونده را می دهم. چرا؟

آنگاه جلسه وارد دستور شد و دستور اول بررسی نقل و انتقال مطرح شد.

نجفی توانا: تقاضایی با سه امضا مطرح شده که تقاضای تعیین هیأت تحریره مجله کانون توسط هیأت مدیره است.

ضرابی: فهرستی به عنوان هیأت تحریریه با همفکری جناب دکتر شهبازی نیا تهیه شده است که ارائه می نمایم.

کامیار: به نظر من باید این امر در اختیار مدیر مسئول و سردبیر مجله باشد.

علیزاده طباطبایی: باید از اعضای هیأت مدیره باشد چون ویترین کانون مجله کانون است.

شهبازی نیا: باید هیأت مدیره تعیین کند ولی بهتر است از هیأت مدیره نباشد.

نجفی توانا: اگر با پیشنهاد مدیرمسئول، سردبیر و اعضای کمیسیون باشد بهتر است.

در خصوص اینکه از اعضای هیأت مدیره در هیأت تحریره استفاده شود رأی گیری شد و بدون هیچ رأی موافقتصویب نشد.

فرض پور: اعضای کمیسیون انتشارات نامه ای نوشته اند که بدون اطلاع آنها سردبیر تعیین کرده اید لذا به نظر من الان باید اصل موضوع سردبیر حل شود به این صورت امکان همکاری به نظرم وجود ندارد بدون هماهنگی کار پیش نمی رود.

نجفی توانا: من به کمیسیون رفتم و تقاضا کردم با سردبیر هماهنگ شوند و همکاری کنند. باید احترام رأی هیأت مدیره حفظ شود میانداری جناب فرض پور مؤثر است.

کامیار: اگر کسی در کمیسیون واقعاً با رأی هیأت مدیره مخالف است بهتر است تکلیف ادامه همکاری خود را روشن کند قطعاً با وجود مخالفت با سردبیر امکان همکاری مداوم موجود نخواهد بود.

شهبازی نیا: حوزه وظایف و اختیارات کمیسیون و سردبیر و مدیر مسئول را تفکیک کنیم واگذاری مجله به یک کمیسیون مجله را تنزل می دهد و باید زیر نظر مدیرمسئول سردبیر و هیأت تحریریه باشد و کمیسیون انتشارات دنبال چاپ کتاب های وکلا برود در خبرنامه همکاری کند وب سایت و مجلات تخصصی را به آنها واگذار کنیم.

فرض پور: با این نظر موافق نیستم. اعضای کمیسیون گذشته درخشانی دارند باید دنبال کار علمی باشند مقالات را داوری کنند و برای چاپ تأیید کنند.

امینی: در مورد مجله کانون، اعضای کمیسیون زحمت فراوان متحمل شدند ولی باید یک مدیرمسئول، سردبیر و مدیر داخلی داشته باشد که تعیین کردید. حال با ترکیبی از اعضای مؤثر کمیسیون (در بحث تحریر) و سایر اشخاص منتخب سردبیر، به سمت تهیه مجله قوی تر بروید که سنبل اعتبار لازم کانون باشد. ضمناً نقش کمیسیون انتشارات، نقش هیأت تحریریه نیست بلکه باید کمیسیون و ما برای کمیسیون نقش های مختلف در انتشار تعریف کنیم نه اینکه نقش هیأت تحریریه، تنها نقش آنها باشد. حال می توانیم مثلاً از وجود دکتر جلیلوند، آقای بشیریه و غیره به عنوان هیأت تحریریه هم استفاده کنیم.

نجفی توانا: نقش جناب فرض پور حساس و مهم است باید این دو مجموعه را همگرا کنیم.

سمامی: ساختار باید تغییر نماید نباید به خاطر افراد تصمیماتمان را تغییر دهیم.

فرض پور: با این پیشنهادات مجله به حاکمیت وابسته می شود. علمی پژوهشی کردن مجله در اهداف ما نبوده است مجله کاربردی و انتقادی است.

ضرابی: در شرایط فعلی امکان همکاری نیست باید اول زمینه پذیرش تصمیم هیأت مدیره فراهم شود.

کاکاافشار: ادعا شده که سطح مجله پایین است علمی نیست ولی مصداق نمی آورند مقالات ما گاه عیناً در مجله پژوهش های علوم انسانی چاپ شده است. زحمت آقای شریعت در این سالهای طولانی فراوان بوده است البته من به ترکیب کمیسیون انتقاد دارم ولی اینگونه بحث هم صحیح نیست در جلسه ای که مدیرمسئول نبود سردبیر تعیین کردید و به من فرصت صحبت داده نشد.

کامیار: پیشنهاد دارم در جلسه ای مستقل بحث مجله و هیأت تحریریه طرح و بررسی شود و کلیه امور مجله به دفتر جدیدالتأسیسنشریه کانون محول و وظیفه کمیسیون همکاری در چاپ کتب تألیفی وکلا، چاپ ویژه نامه های علمی و تخصصی حقوقی باشد.

پیشنهاد به اتفاق آرا تصویب شد که در جلسه مستقل مطرح شود.

نجفی توانا: در حال حاضر نباید کار متوقف شود مجله الان مدتی است چاپ نشده است.

فرض پور: با توجه به اینکه سردبیر تعیین شده امکان چاپ هم فعلاً وجود ندارد.

امینی: چون تعیین اعضای هیأت تحریریه باید به پیشنهاد سردبیر و نظر مدیرمسئول باشد موضوع به این دو محول شود.

این پیشنهاد به رأی گذاشته و با 7 رأی موافق تصویب شد.

سپس دکتر نجفی توانا با طرح موضوع اتفاقات روز گذشته جلوی کانون تقاضا کرد این مسأله بررسی شود.

نجفی توانا: دیروز در غیاب من و نواب تجمع درب کانون موجب مسدود شدن مسیر ورودی کانون شد 2 نفر از عوامل انتظامی کانون سعی در بازکردن راه کردند آقای نوری زاد در فیسبوکش اعلام کرده که به دستور رئیس کانون 2 مأمور اطلاعات آمده اند متفرق کرده اند ولی خانم ستوده مقابله کرده است. امروز هم ادعا کرده اند که کانون تحت فشار اطلاعات است و حرف های بی اساس می زنند این حرکات به نفع برخی نهادها است من نگران رفت و آمد وکلا و کارآموزان و مراجعان به کانون هستم. برخی از کسانی که جلوی کانون آمده اند هیچ ربطی به وکلا و کانون ندارد. از آقای زاهدپاشا که دیروز بودند تقاضا دارم توضیح دهند.

آقای زاهدپاشا به دعوت رئیس در جلسه حاضر شد و در مقام توضیح بیان داشت: حدود ساعت ده دیروز در دوربین مدار بسته درب ورودی کانون ملاحظه شد که اجتماع جلوی درب موجب مسدود شدن راه ورود به کانون شد به رئیس کانون زنگ زدم که خاموش بود به پائین زنگ زدم که افراد غیرمرتبط را کنار بزنند که راه باز شود. کلانتری سنایی هم معمولاً برای کانون مأموری می فرستاد ایشان هم آمد. ایشان را در بیانیه خودشان مأمور اطلاعات تلقی کرده اند در حالی که آقای رستمی مأمور کانون دو سه مقطع تلاش کرد بدون ایجاد تنش نظم برقرار شود.

جلسه ساعت 20/12 تنفس و در ساعت 50/12 مجدداً ادامه یافت.

نجفی توانا: خانم ستوده از همکاران ما است و تا کنون تحمل کرده ایم ولی افراد غریبه آمده اند و مشکل ایجاد می کنند. اگر واکنش منفی نشان ندهیم ایشان احساس نمی کنند که در مقابل حرف ناحق می ایستیم.

مصباح: متأسفم که خانم ستوده و نوری زاد چنین مطالبی را منعکس می کنند ما با صبر و شکیبایی تحمل کردیم چون اسم برده اند رسانه ها باید برخوردی مناسب شأن کانون بشود به نظرم دکتر نجفی توانا مصاحبه مطلب را توضیح بدهند.

مالکی: سه ماه است کانون با شدیدترین دروغ ها و افتراها مواجه است حتی مراجع انتظامی و امنیتی ایراد می کنند که چرا برخورد نمی کنید این جای تقدیر و تشکر داشت ایشان را اکثریت به خاطر این رفتار مذمت کردند به نظرم وکلای همکار بهتر می توانند پاسخ بدهند اگر آن گزارشی که تصویب کردیم منتشر می شد الان شاید با این امر مواجه نمی شدیم.

سمامی: ایشان علاقمند است که کانون وارد معرکه ای شود که حاشیه است اصول ما کار کردن برای وکلا است نباید به این فضای مجازی خیلی اعتبار ببخشیم و کوچکترین توجهی نباید بکنیم.

حامدتوسلی: در اولین روز تحصن جناب مصباح و خانم ضرابی و من به عنوان نمایندگان هیأت مدیره با ایشان صحبت کردیم ولی ایشان هیچ اعتنایی نکرد و دعوتش کردیم به هیأت مدیره بیاید و صحبت کند ایشان قبول نکرد اگر ایشان به رأی اعتراضمی کرد طبعاً رئیس کانون هم اعتراض می کرد کمک می کردیم که لااقل تاریخ اجرای حکم مشخص شود.

علیزاده طباطبایی: طرف خانم ستوده وزارت اطلاعات است نه کانون. من در مقاله ای گفتم حکم دادگاه انتظامی مستند و مستدل نیست و البته اضافه کردم که از حرکت ایشان وکلا حمایت نکردند الان هم ایشان دنبال درگیر شدن با اطلاعات است به نظرم مدیرداخلی کانون جواب بدهد کافی است.

فرض پور: ایشان الان با نهاد مدنی درگیر شده است که ره به جایی نمی رسد درگیری با حاکمیت است بازتاب جهانی دارد. من هر وقت ایشان را جلوی کانون می بینم احساس می کنم خود را تحقیر کرده است و عظمت قبل را از دست داده است. یا 4 نفر از وکلایی که به ایشان علاقمندند بروند صحبت کنند یا جوابیه ای در حد متعارف داده شود.

احمدی لاکلایه: به نظرم از سوی رئیس مصاحبه شود خوب است ایشان حرف وکلای همکار را گوش نخواهد کرد چرا که حرف هیأت مدیره را گوش نکرد.

مصباح: اگر آن گزارش بازرسان منتشر می شد بجا بود. کار از سکوت گذشته است. این امور ممکن است در رسانه های بیگانه هم منعکس شود و افکار عمومی را تحت تأثیر قرار دهد.

مالکی: هدف ما از پیشنهاد صحبت کردن همکاران با ایشان این است که آنها هم موضع گیری کرده اند والا من هم می دانم اگر 50 نفر از همکاران هم با ایشان صحبت کنند دست بر نمی دارد.

امینی: من با پیشنهاد جناب مصباح موافقم.

کاکاافشار: مصاحبه مختصر و کوتاه در تکذیب این اتفاق کافی است.

نجفی توانا: ایشان چون جایگاهش را از دست داده به هر روشی دست می زند ، وقتی فعالیت دفاعی و مدنی می کند مورد حمایت همه است. ولی ایشان نشر اکاذیب کرده و مدعی است اقدامش به نفع جامعه وکالت و لایحه جامع است اما ایشان استقلال ما را زیر سؤال برده است.

شهبازی نیا: من موافقم از جلوی درب کانون متفرق و به آن سوی خیابان منتقل شوند به نحوی که تجمع آنها مخل رفت و آمد نشود اما با موضع گیری هیأت مدیره به شدت مخالفم. ولی روابط عمومی ضمن مصاحبه ای پاسخ دهد اشکال ندارد.

ضرابی: هیأت مدیره دخالت نکند.

دیوسالار: در جلسه هیأت عمومی وکلا در حقیقت یک رفراندم برگزار شد از وکیلی که در مخالفت ایشان صحبت کرد که آقای محبی بودندوکلا استقبال خوبی کردند لذا دنبال این قضایا نروید.

نهایتاً با 11 رأی موافق تأیید شد که روابط عمومی در این خصوص توضیح لازم ارائه دهد.

ادامه دستورات جلسه به جلسه بعدی موکول و جلسه ساعت 20/14 پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 71 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 19/11/93

شروع جلسه : ساعت 35/10        پایان جلسه : ساعت 05/14

غایبین : آقایان فرض پور- کریمی- کاکاافشار

پس از رسمیت جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- مصباح- محمدنبی- جندقی- مالکی- امینی- دیوسالار- سمامی- کامیار- حامدتوسلی- سردارزاده- خانم ضرابی آیاتی از کلام اله مجید تلاوت شد سپس دستور جلسه قبل قرائت گردید و آنگاه دکتر امینی نسبت به درج بخشی از سخنان دکتر کریمی تذکر اصلاحی داد که در صورتجلسه اعمال گردید آنگاه ساعت 00/11 نطق های پیش از دستور آغاز شد.

سردارزاده: جناب مفتح مخبر کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام داشته است طرحی در دست بررسی است که هزینه دادرسی در مورد املاک و اموال غیرمنقول 50% قیمت منطقه ای آنها تعیین شود این ظلم به ملت است و نباید اجازه دهیم چون مانع تحقق عدالت می شود.

نجفی توانا: لطفاً نامه اعتراض را حضرتعالی مرقوم بفرمایید.

کامیار: عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی اعلام کرده که وکلا از فهرست دریافت کنندگان یارانه در سال آینده حذف خواهند شد. در قبال این تصمیم باید موضع گیری قاطعی بکنیم زیرا بر خلاف تصور نمایندگان محترم کمیسیون تلفیق جامعه وکالت دارای درآمد مطلوبی نیست و حساب چند نفر انگشت شمار را نمی تواند به جامعه 50 هزار نفری وکلا تسری داد. برخی وکلا از نظر معیشتی در وضع تأسف آوری هم هستند و لذا این اقدام ناروا است.

حامدتوسلی: در  مورد اجرای تصمیماتی که در جلسه امروز صبح با مسئولان انفورماتیک قوه قضائیه اتخاذ شد پیشنهاد می کنم کارگروهی تشکیل شود.

نجفی توانا: جنابان دکتر مالکی و مصباح به عنوان نماینده شرکت کنند فراخوان هم خواهیم داد.

امینی: به عدم ذکر بخشی از اظهارات دکتر کریمی در صورتجلسه قبل معترضم حذف اظهارات ایشان اخلاقی نیست ایشان حق ندارد بعد از حدود 2 ماه که حاضر می شود ادعایی را مطرح کنند خصوصاً که به مسائل هیأت مدیره قبل در چند ماه اخیر هم برگشت می کند.آئین نامه راجع به لایحه استقلال که سال ها است معلق بوده حسب اطلاع اخیراً تحرکاتی در جهت اجرایی کردن آن شده است. در مورد صورتجلسات هیأت مدیره امضای آن چون پس از تایپ است به تأخیر می افتد و این یک ایراد است که باید برطرف شود.

جندقی: قبلاً دستور بلافاصله پس از قرائت امضا و بعد تایپ می شد کامیار زحمت می کشد خوب هم می نویسد ولی بلافاصله باید امضا کنند و بعد برای تایپ بدهند.

مالکی: طبق ماده 7 آئین نامه منشی فقط رئوس مطالب را باید منعکس کند اگر این رعایت شود کار هم به فوریت انجام می شود.

ساعت 25/10 جلسه وارد دستور شد.

نجفی توانا: قبل از طرح دستور اول تقاضایی با سه امضا واصل شده که در مورد عدم حضور چند نفر از پذیرفته شدگان آزمون امسال در روز مقرر برای ثبت نام و تعیین تکلیف محل اشتغال آنها است.

مصباح: با دلایلی از جمله کسالت تصادف و دوری راه برخی در سر رتبه خود حاضر نشدند و الان تقاضا دارند که بر اساس رتبه برایشان محل اشتغال تعیین شود درحالی که ظرفیت ها توسط رتبه های بعدی پر شده است.

مالکی: باید برای غایبان جا را حفظ می کردند و سهمیه را به اشخاص بعدی نمی دادند.

امینی: عذر موجه و غیرموجه را لحاظ کنیم و عذر هر کدامشان را در هیأت مدیره طرح و اتخاذ تصمیم شود.

سمامی: حقوق این اشخاص بر مبنای نتیجه آزمون است نه حضور یا عدم حضور در روز تقسیم. باید حق آنها را بدهیم.

(دکتر علیزاده طباطبایی ساعت 45/10 وارد شد.)

توسلی: ما نمی توانیم منتظر غایبان باشیم و لازم بود که تعیین تکلیف کنیم. لذا الان نباید جابجا کنیم ولی اگر عذر موجه دارند در همان جای خودشان تعیین جا شوند.

جندقی: قبلاً ظرفیت غایبان را نگه می داشتیم و در آخر اخطار می کردیم اگر نمی آمدند به دیگران می دادیم الان به نظرم دو سه نفر اضافه کردن به ظرفیت شهرها مشکلی ایجاد نمی کند و همان جای خودشان را به آنها بدهیم.

سردارزاده: باید ظرفیت رزرو می شد حالا حقشان است که همانجا بروند.

نهایتاً با 10 رأی موافق تصویب شد که «به افرادی کهتا پایان مهلت حضور مراجعه نمایند لکن در مراجعه نکرده و ثبت نام نکرده اند در همان محلی که در صورت حضور می توانستند به عنوان محل اشتغال انتخاب کنند تعیین محل شوند.

سپس دستور اول جلسه مطرح شد.

نجفی توانا: در یکی از جلسات هیأت مدیره در خصوص ثبت نام از متقاضیان مشمول ماده 8 لایحه مقرر شد که در دو محدوده زمانی خرداد و آذر از آنها ثبت نام شود اما الان چندین نفر مراجعه کرده اند و می گویند شش ماه انتظار غیرمنطقی است و تقاضا کرده اند که زمان ثبت نام ها را بیشتر کنیم.

مصباح: طبق مقررات اگر ظرف 6 ماه از بازنشستگی اقدام شود برخی استعلامات را لازم نیست اخذ کنند لذا این مقرره باعث می شود که برخی نتوانند از این امتیاز بهره مند شوند.

سردارزاده: نظامند شدن این تقاضا ها لازم است لذا با تغییر مصوبه مخالفم.

دیوسالار: این تبعیض ناروا است به علاوه اکثراً پروانه 187 دارند رفتار قضات در زمان اشتغال با وکلا نیست و اینجا آنها هم باید این امر را درک کنند.

امینی: قانون مقرر کرده که ظرف شش ماه از تاریخ تقاضا باید نسبت به آن تعیین تکلیف شود لذا من پیشنهاد می کنم سه بار در سال ثبت نام کنیم.

محمدنبی: روزانه تقاضاهای فراوانی داریم و درگیر این امر هستیم این قضات بازنشسته متقاضی پروانه سالانه 50 تا 60 نفر بیشتر نیستند.

ضرابی: قانون این حق را داده پس محدودیت نمی توانیم بگذاریم ولی در عمل می توانیم خودمان رسیدگی را به سالی دو سه بار محدودکنیم.

جندقی: من با تعیین زمان مخالفم با این کار آنها را به سمت 187 سوق می دهیم و علیه کانون جو درست می شود از داخل می توانیم نظم و محدودیت ایجاد کنیم.

مالکی: گذاشتن مهلت خلاف تبصره 2 ماده 8 است کانون حق ندارد تقاضا را نپذیرد اگرچه برخی قضات وکلا را پشت در دادگاه ها معطل می کنند.

نجفی توانا: اینک سه پیشنهاد مطرح است که رأی گیری می کنم اول عدول از تصمیم و ثبت نام بدون محدودیت (5 رأی موافقت اعلام شد.)

دوم: پیشنهاد سه دوره زمانی با فاصله 4 ماه (3 رأی موافق اعلام شد.)

سوم تعیین 4 دوره زمانی با فاصله سه ماه 2 رأی موافقت داشت.

نجفی توانا: با این اوصاف همان تصمیم سابق همچنان اعمال خواهد شد و دوبار با فاصله شش ماه ثبت نام انجام خواهد شد.

دستور بعدی مطرح است.

نجفی توانا: آقای کامیار با اینکار و اعمال سلیقه ای خوب آئین نامه ای را تهیه کردند که متحد الشکل در همه کمیسیون ها اجرا شود در عین حال بخش اختصاصی هر کمیسیون باید جداگانه تصویب شود.

ساعت 15/12 تنفس اعلام و جلسه ساعت 50/12 ادامه یافت.

مواد پیشنهادی آئین نامه متحدالشکل یک به یک قرائت شد و نظرات اصلاحی همکاران اعضای هیأت مدیره طرح و رأی گیری شد و نهایتاً متن پیوست به تصویب هیأت مدیره رسید.

آنگاه دستور بعدی طرح شد که تقاضاهای انتقال می باشد.

جلسه ساعت 05/14 پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 72 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 21/11/93

شروع جلسه : ساعت 15/9         پایان جلسه : ساعت 30/13

غایبین : آقایان جندقی- کریمی- دیوسالار(مرخصی)

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- مصباح- محمدنبی- شهبازی نیا- امینی- حامدتوسلی- احمدی لاکلایه-سردارزاده-علیزاده طباطبایی- خانم ضرابی رسمیت یافت و با تلاوت آیاتی از کلام اله مجید آغاز شد.

ابتدا برخی اعضای هیأت مدیره به شرح زیر نطق پیش از دستور کردند:

علیزاده طباطبایی: بر روی حدود 90% وکالتنامه ها تمبر غیرمالی الصاق می شود.. به نظرم باید حداقل حق الوکاله ها را برای دعوی غیرمالی به 300 هزار تومان افزایش داد، خوب است در این خصوص به رئیس قوه قضائیه نامه بنویسیم.

امینی: برای تعرفه حق الوکاله باید از قبل خودمان پیش نویس تهیه کنیم و پیشنهاد بدهیم. یکی از وظایف کانون آموزش است ولی در طول دو سه ماه اخیر یک دستور جلسه راجع به آموزش نداشتیم. ما تعدد متولیان آموزش داریم الان کمیسیون کارآموزی و دیگران هم خود را متولی آموزش می دانند. پیشنهاد می کنم در یک دستور مستقل در این خصوص بحث کنیم باید به نظرم از آموزش تعریف جدیدی بکنیم و در چارت سازمانی کانون یک مدیر آموزش داشته باشیم.

(کامیار ساعت 25/9 وارد شد.)

علیزاده طباطبایی: برای آموزش حقوق بشر از سوی کمیسیونیک برنامه ریزی مناسب پیشنهاد شد ولی تصویب نشد گفتند وظیفه آنها نیست اگر تصویب می شد الان اجرا هم شده بود.

امینی: کمیسیون حقوق بشر به کمیسیون آموزش چیزی نیاوردند که تصویب و اجرا شود.

حامدتوسلی: اینکه درآمد وکلا خوب است تنها نسبت به افراد محدودی است اکثر وکلا درآمد خوبی ندارند دارایی هم ظلم می کند هیأت مدیره باید به وکلای محروم و نیازمند هم توجه کند اکثریت قریب به اتفاق وکلا در وضعیت معیشتی خوبی نیستند و نباید تصور کنیم که درآمد دارند و از دادن مالیات فرار می کنند.

سردارزاده: جناب آقای طباطبایی معمولاً در خصوص تعرفه حق الوکاله و میزان تمبر مالیاتی همکاران اعتراض دارند و خواستار افزایش میزان ابطال تمبر غیر مالی از 30 هزار تومان به مبالغ چند حتی ده برابر هستند ولی باید فکر سایر وکلا مخصوصاً جوانان بود که با توجه به وضعیت فعلی اصولاً قادر به پرداخت مالیات سی هزار تومانی هم که چند برابر آنرا اداره دارایی بر آنان تحمیل می نماید نیستند ما باید جامع نگر باشیمو فقط چند درصد وکلا را که حق الوکاله قابل توجه دریافت می نمایند در نظر نداشته باشیم و به مالیات های گزافی که دارایی به صورت علی الرأس بر وکلا تحمیل می نماید هم توجه کنیم به طور کلی با افزایش تعرفه غیرمالی مخالفم.

کامیار: محیط زیست سالم از آحاد مردم سالم تشکیل می شود و داشتن آن جزء حقوق اساسی ملت است که در اصل 50 قانون اساسی به آن تصریح شد این حق برای دولت ایجاد تکلیف می کند که در تأمین سلامت محیط زیست تلاش کند متأسفانهآلودگی هوا در سال گذشته 4 هزار تهرانی را به کام مرگ فرستاد این روزها خوزستان به لحاظ ذرات معلق و آلودگی تعطیل شده است گرچه توافق نامه ای با ترکیه و عراق و کویت امضاء شده و آئین نامه ای هم در هیأت وزیران در خصوص کنترل گردوغبارهای جنوب تصویب شده ولی عملاً کاری نشده است باید به دولت به عنوان عضوی از احاد جامعه وکالت که مدافع حقوق مردم است گوشزد کنم که این امر مهم را با جدیت دنبال کنند و علاوه بر تلاش بین المللی در داخل کشور نیز که منشاء برخی آلودگی ها است در جهت سالم سازی و رفع منابع آلودهو خطرناک همت بگمارد.

نامه ای از سوی کمیسیون حقوق بشر به هیأت مدیره ارسال شده که از عدم تصویب برنامه های خود گلایه داشتند و تقاضای مساعدت در اجرای برنامه ها داشته (متن نامه قرائت شد) تقاضا دارم به این امر هم توجه شود.

شهبازی نیا: در مورد مسأله فرار از مالیات بهتر است راه حل پیدا کنیم معیارهای واقعی تعیین کنیم همه وکلا از مالیات فرار نمی کنند دارایی هم ظلم می کند البته اگر وکلا حق الوکاله واقعی را بیان نکنند به کانون وکلا و جامعه وکالت هم ضرر می زنند چون سهم کانون و صندوق حمایت در واقع سهم وکلا است.

احمدی لاکلایه: با وجود افزایش تعرفه و هزینه های دادرسی، اما حق الوکاله ها از سال ها قبل افزایش نداشته است من حاضرم در این خصوص پیشنهاد تهیه و تقدیم کنم که به قوه قضائیه ارسال نمایند. وضع درآمد وکلا هم خوب نیست و حتی برخی قدرت خرید لوازم دفتری خود را ندارند.

محمدنبی: کانون تنها مرکزی است که در سطح کشور برای تمدید پروانه اش به وکیل اول می گوییم گواهی مالیاتی ارائه دهد پس نسبت به تمام صنوف و ارگان ها به استثناء دولت در دریافت مالیات دقیق تر هستیم البته وکیل بیکار زیاد داریم این نیاز به آسیب شناسی دارد.

نجفی توانا: فرهنگ پرداخت مالیات جا نیفتاده است باید رویه ای اتخاذ کنیم که بدون اینکه فشاری به همکاران بیاید مشارکت هایمالی بیشتری در کانون داشته باشند لااقل در بخش حق کانون و صندوق حمایت. در مورد بحث آموزش باید بگویم آموزش تعطیل نیست دانشکده کانون فعال است کمیسیون آموزش هم گرچه دیر آغاز به کار کرد ولی فعال است کمیسیون کارآموزی هر روز کارگاه آموزشی برگزار می کند. در مورد کمیسیون حقوق بشر ما محدودیتی ایجاد نکردیم نوع نشستی که کمیسیون پیشنهاد کرد طبیعتاً نیاز به هماهنگی قبلی با هیأت رئیسهداشت تا بتواند نظارت کند ولی پس از اعلام برنامه به ما هم ابلاغ کردند پاسخگو به فعالیت کمیسیون ها ما هستیم و لذا باید تحت نظارت هیأت مدیره عمل کنند. در مورد محیط زیست اگر پیشنهاد مشخصی دارید آمادگی دارم همکاری کنم حتی اگر دادخواستی هم بدهیم مفید است و حاضرم وکالتش را قبول کنم.

امینی: در مورد برنامه های کمیسیون آموزش چیزی که تصویب شد این بود که کمیسیون آموزش و حقوق بشر همکاری کنند تا اجرا شود تا امروز تقاضایی به آموزش نرسیده است راجع به محیط زیست الان به کمیسیون حقوق بشر ارجاع دهیم تا بررسی و گزارش بدهند این از حقوق بنیادین بشر است. خبردار شدم که یکی از قضاتامروز صبح در یکی از استانها ترور شده است ترور چه قاضی باشد چه وکیل عدالت خواهی را مشکل می کند هیأت رئیسه باید با دادن اطلاعیه ابراز همدردی کند و موضع بگیرد.

سپس دستور اول طرح شد.

نجفی توانا: دکتر ضرابی، شهبازی نیا و کامیار پیشنهادی را امضاء کرده اند که مدتی پیش تکثیر شد و امروز طرح می شود.

کامیار: پس از سفر یزد و آثار مفید آن با وجودی که نظر همکاران با ادامه این سفرها مساعد است اما اینکه مصوبه ای در هیأت مدیره تصویب کنیم موجب نظم و نسق بهتر این امر می شود لذا پیشنهادی حاوی چند بند برای تصویب ارائه شده است.

امینی: اصل پیشنهاد خوب است ولی سفر 18 نفر عضو هیأت مدیره هزینه 100 میلیون در سال دارد. به نظرم سه نفر از اعضا بروند خوب و کافی است.

علیزاده طباطبایی: حضور هیأت مدیره لااقل 12 نفر بسیار مؤثر و خوب است و هزینه اش قابل تأمین و توجیه است.

شهبازی نیا: برای حفظ استان ها این ارتباط مفید است آنها هم مثل تهرانی ها حق عضویت می دهند اما 18 نفر شاید لازم نباشد و با حضور 8 نفر هم همان هدف تأمین می شود.

نجفی توانا: دوستانی که با اصل پیشنهاد موافقند اعلام رأی کنند.

به اتفاق آرا اصل پیشنهاد تصویب شد.

سپس جزئیات پیشنهاد به بحث گذاشته شد و نهایتاً تصویب شد:

«هیأت مدیره کانون وکلای مرکز هر سال در هر یک از مراکز استان های تحت پوشش خودحداقل یک جلسه برگزار می کند.»

1. حتی الامکان این جلسات هر فصل در یکی از استان های تحت نظر کانون مرکز برگزار خواهد شد.

2. حداقل 7 نفر از اعضا هیأت مدیره باید در این جلسات حضور یابند.

3. مراتب از طرق مناسب به اطلاع وکلای استان مربوطه می رسد.

4.به وکلای استان اعلام می گردد که می توانند هر مسأله یا مشکلی را که به عنوان دستور قابل طرح در هیأت مدیره می دانند تا یک هفته قبل از روز جلسه به طور کتبی به کانون مرکز اعلام دارند تا در تهیه دستورات جلسه به این پیشنهادات نیز توجه کافی مبذول شود. هر پیشنهادی که به امضای لااقل بیست نفر وکیل رسیده باشد مآلاً در دستور جلسه قرار خواهد گرفت.

5.امکانات مناسب و شایسته برگزاری جلسات استانی هیأت مدیره توسط مدیر داخلی کانون و همکاری کمیسیون روابط عمومی تدارک و هزینه های آن از محل بودجه ای که هر ساله به همین منظور در بودجه کانون مرکز پیش بینی می شود تأمین خواهد شد.

6. رئیس و یکی از نواب در این جلسات باید حضور داشته باشند.»

سپس دستور بعدی بحث آرم طرح ترافیک مطرح شد.

نجفی توانا: هر سال رئیس کانون آرم ها را بین اعضای هیأت مدیره اعضای دادگاه و دادسرا و کمیسیون ها تقسیم می کرد این دوره تصمیم گرفتم قرعه کشی کنم ولی الان به نظرم تصویب کنیم که به چه کسانی آرم داده شود و اگر اضافه آمد قرعه کشی کنیم بهتر است.

مصباح: معیارهایی مثل محل سکونت و دفتر را در نظر بگیریم آنگاه از بین واجدین شرایط با قرعه تعیین کنیم.

احمدی لاکلایه: اولویت هم در نظر بگیریم مثلاً دادگاه و دادسرا

سمامی: آنهایی که به هر نحوی سال های قبل آرم گرفته اند حذف کنیم چون می توانند باز هم آرم بگیرند تا عملاً به افراد بیشتری تعلق گیرد بین ما و سایر همکاران هم تفاوت قائل نشویم به علاوه کمیسیون رفاه هم می تواند برای گرفتن مجوز اضافی رایزنی کنید.

نهایتاً مقرر شد اعضای هیأت مدیره که نیاز دارند و اعضای کمیسیون ها که غیبت ندارند و اعضای دادگاه و امور دادسرا که فعال هستند آرم دریافت کنند و به سایر متقاضیان پس از احراز شرایط از طریق قرعه تعلق گیرد.

(دکتر امینی جلسه را ساعت 00/11 ترک کرد.)

سپس دستور بعدی مطرح شد که درخواست همکاران یزد از کانون مرکز بود.

محمدنبی: آقای پسران از نمایندگان ما در جامعه وکلای یزد تقاضاهای دارند از جمله اینکه در مورد انتقال همکاران یزد قبلاً از انها استعلام شود برای جشن استقلال و سایر امور استان 70 میلیون بودجه تقاضا کرده اند.

نجفی توانا: برای ورزش استان یزد و سایر استان ها بر مبنای فرمول مشخصی بودجه ای تخصیص دادیم و فرستادیم. برای سایر مصارف باید طبق بودجه مصوب عمل کنیم.

ضرابی: جناب امینی تقاضا داشتند از طرفشان اعلام کنم که پرداخت وجوه به یزد تصویب و تسریع شود. به یزد اجازه دهیم کارگاه آموزشی راجع به آ.د.ک جدید تشکیل دهندو از تهران هم یک استاد دعوت کنند.

کامیار: خوب است سایر استان های تحت پوشش هم تشویق شوند که جشن استقلال را برگزار کنند.

شهبازی نیا: اگر هزینه اجاره محل کانون در یزد هم با این بودجه پرداخت شود مناسب است ولی برای جشن 70 میلیون زیاد است.

محمدنبی: برای خود مراسم جشن 17 میلیون را کافی می دانم.

نجفی توانا: اگر بدون معیار وجهی بپردازیم باید جواب سایر استان ها را هم بدهم پیشنهاد می کنم جناب علیزاده طباطبایی ظرف یک هفته پیشنهادی را تهیه کنند که به عنوان بودجه سالانه در چند بخش به استان ها تخصیص دهیم.

رأی گیری و پیشنهاد فوق تصویب شد.

آنگاه دستور بعدی مطرح شد که پرداخت پاداش 22 بهمن به کارمندان اداری کانون بود.

نجفی توانا: در سنوات قبل به این مناسبت پاداش به کارمندان پرداخت شده است امسال هم پیشنهاد پرداخت 10 میلیون ریال است برخی کارمندان شبانه روز زحمت می کشند حتی روزهای تعطیل هم در کانونحاضرند.

نهایتاً پرداخت 7 میلیون ريال بابت پاداش 22 بهمن کارمندان با 7 رأی موافق به تصویب رسید.

دستور بعدی پرونده های صدور مطرح شد.

جلسه ساعت 30/13 پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 73 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 26/11/93

شروع جلسه : ساعت 30/9         پایان جلسه : ساعت 55/13

غایبین : آقای کریمی

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- مصباح- محمدنبی-مالکی-دیوسالار- سمامی- کامیار- حامدتوسلی- احمدی لاکلایه- سردارزاده و خانم ضرابی رسمیت یافتو پس از تلاوت کلام اله مجید صورتجلسه قبل قرائت شد آنگاه برخی همکاران به شرح زیر مطالبی پیش از دستور بیان کردند.

مالکی: آئین نامه لایحه استقلال که زمانآقای شاهرودی به تصویب رسید و برای چند دوره معلق شد اخیراً به دلیل عدم تعلیق در دستور برسی قوه قرار گرفته است باید با قوه قضائیه در این خصوص صحبت کنیم تا با چالش اساسی دیگری مواجه نشویم.

ضرابی: به عنوان رابط کمیسیون جوانان در جلسه آنها شرکت کردم علاقمند بودند دنبال وام برای جوانان وکیل باشند همچنین دوره آموزشی کوتاه مدت در برنامه آنها است پیرو برگزاری دوره آموزش داوری که سال قبل داشته اند. در فکر برگزاری همایش هم هستند و سؤال داشتند که آیا باید با کمیسیون آموزش هماهنگی کنند برای این امور یا خیر؟

سمامی: در بحث آموزش باید تمرکز بیشتر مدنظرمان باشد. خود را بازسازی کنیم و برای آینده مجهز شویم در بحث بازرسی هیأت مدیره شرح وظایف آنها معلوم نیست پیشنهاد می کنم کمیته ای تشکیل دهیم تا شرح وظایف بازرسان معلوم شود.

نجفی توانا: برنامه های جزئی و اجرایی در این موارد ارائه دهید شما و جناب امینی مشترکاً در مورد وظایف بازرسان کانون شرح وظایف تهیه و پیشنهاد کنید.

حامدتوسلی: چون در جریان لایحه جامع وکالت تلاش کانون از جمله جناب مالکی ثمربخش بود در قبال این موفقیت برخی دنبال احیاء آئین نامه معلق هستند. جو وکلا و نگاه انها نسبت به هیأت مدیره بر اساس بررسی هایی که این روزها کردم مناسب نیست با وجودی که ما تا حالا 73 جلسه برگزار کرده ایم که بی سابقه بوده است و جلسات ما پربارتر و طولانی تر هم بوده است.

نجفی توانا: وضع فعلی کانون برآیند فعالیت های شماست عده معدودی که می خواهند کانون را دست نهادی بدهند و بعد خودشان رئیس شوند یا دستشان از هیأت مدیره در انتخابات کوتاه شده هدفمند عمل می کنند و تبلیغ منفی می کنند. آنها که بی غرض نگاه می کنند متوجه حقیقت هستند.

محمدنبی: در مورد آئین نامه معلق لازم است با جناب خدائیان در جلسه ای مجدداً صحبت کنیم و نگرانی وکلا را به ایشان منتقل کنیم. اخیراً قوه قضائیه پیرو تفاهمی که کردیم 2 لایحه جهت اظهارنظر به کانون فرستاده است که در حال بررسی آنها هستیم.

سردارزاده: با تشکر از رئیس و نواب رئیس به خاطر وضعیت مناسبی که در مدیریت کانون ایجاد کرده اند من سر زدم در کانون و این وضع را احساس کردم برنامه طبقه بندی مشاغل تأثیرگذاشته و کانون نظم و ترتیب بهتری دارد.

جلسه ساعت 25/10 وارد دستور شد.

دستور اول بحث دفتر خدمات الکترونیک مطرح شد.

نجفی توانا: احساس نیاز به همکاری با ما در قوه قضائیه دیده می شود نمونه اش آقای صادقی آقای شهریاری و آقای خدائیان که با کانون همکاری کرده و ما هم استقبال کردیم.

(دکتر شهبازی نیا ساعت 25/10 وارد شد.)

محمدنبی: قرار شد که صد وکیل برای راه اندازی آزمایشی دفتر خدمات الکترونیکی به قوه قضائیه معرفی کنیم که بتوانند از دفاتر خودشان ثبت دادخواست را تا پایان انجام دهند البته نهایتاً این امکان برای همه وکلا فراهم خواهد شد.

سمامی: به نظرم بهتر است از اعضای هیأت مدیره و کمیسیون ها نباشند از سایر وکلا انتخاب کنیم.

(آقایان جندقی و فرض پور ساعت 20/10 وارد شدند.)

نجفی توانا: اگر فراخوان بدهیم بهتر است تا کسانی که مایلند هکاری کنند.

کامیار: در کنار انجام این امر باید همیشه تذکر بدهیم که این کار اساساً خلاف قانون آئین دادرسی است و دسترسی به عدالت را گران و مشکل کرده است. ضمناً کمیسیون انفورماتیک را اگر انتخاب می کردیم الان به خوبی می توانست همکاری کند.

نجفی توانا: به جناب شهریاری این مطلب منعکس شد و ایشان هم گفت دنبال حل مشکل هستند.

مالکی: بحث فن آوری اطلاعات باید شایع شود ولی این آئین نامه خلاف مقررات آئین دادرسی است. این سرویس باید زیرنظر مدیر دفتر دادگاه ها باشدنه یک تکنسین غیر مطلع.

دیوسالار: به نظرم باید در دیوان عدالت برای ابطال این آئین نامه اقامه دعوا کنیم این خلاف قانون اساسی و قانون ارتقاء سلامت اداری است.

مصباح: در جلسه با جناب شهریاری مشکلات قانونی مطلب راجناب مالکی و مشکلات عملی را من طرح کردم.نهایتاً مقرر شد کمیته مشترکی تعیین شود تا اشکالات را حل کند. بهتر است اول اشکالات کار حل شود سپس 100 نفر وکیل انتخاب کنیم.

جندقی: راه حل تشکیل کمیته مشترکی است که پیشنهاد کرده اند با همکاری وکلای مسلط این مشکل حل می شود.

سردارزاده: قوه دنبال اشتغال زایی و کسب درآمد است ولی اینکه وکلا در دفاتر دیگر معطل نشوند خوب است ولی قوه قضائیه در حال افزایش هزینه دادرسی به نسبت 50% ارزش معاملاتی است و بهتر است نام آن را بگذاریم قوه قضائیه و تجارت که این افزایش مانع دسترسی به عدالت است.

نجفی توانا: در خصوص افزایش هزینه دادخواهی که در همه دنیا از حقوق اولیه شهروندی است و رایگان ولی در ایران بالاتر از نرخ تورم گران شده استخوب است نامه ای به رئیس قوه قضائیه بنویسیم تا لااقل در تاریخ این عکس العمل کانون ثبت شود و دکتر شهبازی نیا را پیشنهاد می کنم.

رأی گیری نسبت به این پیشنهاد شد و اکثریت موافقت کردند.

نجفی توانا: در خصوص ثبت دفاتر خدمات الکترونیکی جناب مالکی و مصباح به عنوان نمایندگان کانون به قوه قضائیه معرفی شوند فراخوان هم همزمان بدهیم برای داوطلبان که 100 وکیل را از میان آنها انتخاب کنیم.

رأی گیری و با پیشنهاد مذکور موافقت شد.

سپس دستور بعدی نامه اتحادیه سراسری کانون های وکلا مطرح شد.

محمدنبی: جناب حامدتوسلی نماینده کانون در شورای اجرایی اسکودا دستورات این ماه شورای اجرایی را ارائه کرده اند و تقاضا کرده اند نظر کانون مرکز معلوم شود دستورات شامل اختصاص سهمیه در آزمون وکالت برای کارکنان کانون ها 2- برگزاری جلسه ملاقات با رئیس دادگاه عالی انتظامی قضات 3- تشکیل کمیته لایحه جامع وکالت است.

نجفی توانا: مسأله اختصاص سهمیه به کارکنان اداری کانون از بعد انسانی خوب است ولی با مقررات قانونی تطبیق ندارد.

فرض پور: با وجودی که همه علاقمندیم اما با قانون تطبیق ندارد و ممکن است برخی به ما ایراد هم بگیرند و این محل اشکال است.

ضرابی: در قوه قضائیه از کارمندان ستادی هم آزمون جداگانه می گیرند تا قاضی شوند ما هم می توانیم مشابه آنها عمل کنیم ضمن اینکه تعدادشان بسیار کم است.

شهبازی نیا: تخصیص سهمیه قانونی نیست و به مصلحت هم نیست.

برای تخصیص سهمیه به کارکنان کانون رأی گیری شد و موافقت حاصل نشد.(یک رأی موافق و 11 رأی مخالف بود.)

مالکی: در مورد تشکیل کمیته لایحه جامع ابهام است منظورشان چیست؟

نجفی توانا: در این خصوص باید تمرکز داشته باشیم روی اقدامات و فعالیت های مربوط به لایحه.

حامدتوسلی: کانون های استانی دیدگاه عکس ما را دارند می گویند نباید کانون مرکز تک روی کند این اختلاف عمیق است و حتی گاه به درگیری لفظی رسیده است.

شهبازی نیا: در مورد کارگروه باید بگویم یک کارگروه اخیراً تشکیل شد که مربوط است به شناسایی خلاهایی که در لایحه جامع به آن توجه نشده است ولی در مورد لایحه جامع در همایش کرمان تشکیل کارگروه تصویب شد اما اجرایی نشد و این شاید جایگزین آن باشد.

نجفی توانا: کانون ها آزادی عمل دارند ولی اهمیت و تأثیر اقدام کانون مرکز قابل تردید نیست ما با این تفکر سطحی مقابله کنیم. آقای دیوسالار یک دستور موقت گرفتند برای تمام کانون ها قابل استناد است این توان در کدام کانون هست گاهی دعوت از همه کانون ها و تصمیم گیری طولانی و سخت است اقدامات کانون مرکز تأثیرش سراسری است.

محمدنبی: دنیا کانون مرکز را می شناسد نه سایر کانون ها را حتی اسکودا را هم نمی شناسند چرا دنبال تضعیف مرکز هستند. تلاش هست که کار کانون مرکز را ضعیف نشان دهد مثالش همایش لایحه جامع ما که خرداد بود ولی چند هفته قبل کار مشابهی شد اما استقبال شایسته نشد. ملاقات هایی که کانون مرکز با مقامات برگزار کرد هیچکدام از کانون ها نمی توانند انجام دهند.

نهایتاً برای تشکیل کارگروه لایحه وکالت رأی گیری شد کسی موافقت نکرد.

(دکتر امینی ساعت 10/11 وارد شد. دکتر علیزاده طباطبایی از جلسه راجع به بودجه کانون ساعت 15/11 مراجعت کرد.)

دیوسالار: در مورد جلسه ملاقات با جناب نیری من با عده ای از رؤسای سایر کانون ها و جناب کشاورز حضور داشتم قضات آنجا دارای عقاید متفاوتی بودند به آنها گوشزد کردم که با آرای آنها قضات فاسد پروانه وکالت می گیرند ولی کانون وکلا با این کار مخالف است تصمیمات ما در دادگاه انتظامی با استدلالات غیر موجه نقض می شود قضات آنجا دفاع کردند که هدفشان تأمین عدالت است ولی قضات دیگری هم از جمله جناب الهیاری به نحو متقن صحبت کرد که این آرا بر خلاف قانون است و موجب آلوده شدن فضای وکالت می شود و از نهادوکالت شدیداً دفاع کرد. قرار شد خودشان در جلسات داخلی در این خصوص بحث نکنند.

نجفی توانا: همزمانی شورای اجرایی با جلسه صندوق حمایت باعث می شود که احتمالاً شرکت در آنجا تحت الشعاع قرار بگیرد.

جندقی: در مجمع صندوق حمایت حتماً راجع به 4% سهم کانون صحبت کنید و تصمیم بگیرید که از خود وکلاگرفته شود الان ما واقعاً زیرفشار بدهی معوق هستیم و کانون هم درآمد ندارد که خودش بدهد الان برخی کانون ها مثل اصفهان از خود وکلا می گیرند.

سمامی: این امر باید در هیأت مدیره کانون ها تصویب شود و سؤال دارم که چرا تا حالا اینجا تصویب نکردید که الان 7 میلیارد تومان بدهکار شده ایم.

نجفی توانا: تا حالا تلاش بود که به وکلا فشار نیاید ولی الان واقعاً این رقم زیاد است و به نظرم باید در دستور مستقلی بگذاریم.

جندقی: من همیشه از موافقان این طرح بودم حتی با آقای شوشتری صحبت کردم قبول کردند که 3% را دولت بدهدو 1% را کانون و مقرر شد به هیأت دولت بفرستیم ولی اتحادیه مخالفت کرد و گفت موجب دخالت دولت در کانون ها می شود در حالی که ربطی به کانون ها ندارد مربوط به صندوق حمایت بود.

کامیار: ایراد آئین نامه ای دارم این مسأله در دستور نیست و ادامه بحث راجع به آن خلاف آئین نامه است.

آنگاه دستور بعدی مطرح شد که پیرامون کمیسیون انتشارات بود.

نجفی توانا: برای چاپ شماره جدید مجله کانون کمیسیون 19 مقاله را انتخاب کرده است اعضای کمیسیون گروهی کارکشته و علاقمند هستند ما به اتفاق آرا سردبیر برای مجله تعیین کرده ایم ولی سوء تفاهمی ایجاد شد که باعث وقفه در کار شد خانم ضرابی به عنوان سردبیر منتخب هیأت مدیره فروتنی کرده و ضمن احترام اعلام کرد هدفش کمک است گلایه کوچکی از آقای بشیری داشتم که به تندی علیه هیأت مدیره بیاناتی فرموده بودند اگر خطابشان به من بود اشکالی نداشت ولی هیأت مدیره با تمام وجود کار می کند.

از جناب بشیری دعوت می کنم اگر مطلبی دارند بیان کنند.

آقای بشیری به دعوت رئیس بیاناتی به این شرح ایراد کردند:

سوء تفاهمی وجود ندارد کمیسیون منتخب هیأت مدیره است به دعوت شما و به عنوان بازرس اجرایی شما فعالیت می کند. من تا حال که 20 سال است در کمیسیون هستم و سایر همکارانم جز اینکه کار کمیسیون به بهترین وجه باشد منظور دیگری نداشته ایم. اینکه من مطالب تندی علیه هیأت مدیره گفته باشم یا شفاهی بوده یا کتبی چون خودم خبر ندارم و من ادا نکرده ام. اگر از قول من کسی حرفی زده من پیشاپیش رد می کنم دکتر نجفی توانا مورد احترام من است زمانی که من نیاز به احترام داشتم مرا احترام کرده پس من باید احترام کنم. پیشنهاد می کنم. قبل از هرگونه تصمیم گیریجلسه مشترکی با کمیسیون بگذارید تا دو طرف حرف های خود را بزنند بعد هر تصمیمی هیأت مدیره بگیرد مطاع است آن جلسه ای که جناب رئیس آمدند از کمیسیون فقط 4 نفر بودند الان هم من نمایندگی از کمیسیون ندارم.

نجفی توانا: شما منتخب هیأت مدیره هستید خانم ضرابی هم. لذا لطفاً همکاری کنید اگر اشکالی هست به من ببخشید ولی اجازه بدهید مسیر را طی کنیم و روبروی هم موضع گیری نگیریم.

بشیری: در چند روز اخیر یک شماره تازه را به زیر چاپ برده ایم و تا آخر اسفند هم شماره دیگری چاپ خواهیم کرد که به روز شود. همکاران اداری کانون همکاری نمی کنند حتی اطاقی به ما نداده اند.

ضرابی: من با جناب بشیری تماس گرفتم تا مسأله را بدانم چه بوده است ایشان ادبیات خاصی اعمال کردند که دوست ندارم یادآوری کنمایشان تأکید کرد که هیأت مدیره به شما خفت داده با این انتخاب و شما را در مقابل همکارانتان قرار داده است آقای رئیس آمدند با کمیسیون حرفی زدند ولی در هیأت مدیره حرف دیگری زدند و شخص دیگری انتخاب کردند. (آقای بشیری: بلی تمام این مطالب را گفته ام) به نظرم مرتبه کمیسیون در جایی نیست که بگویید این کار هیأت مدیره درست است یا خیر.

امینی: علت درج این موضوع در دستور چه بود آیا تصمیمی باید بگیریم.

نجفی توانا: درج تصمیم برای تهیه مقدمات چاپ مجله بود که حالا قبل از طرح در دستور خوشبختانه مقالات انتخاب و کار چاپ آغاز شد.

سپس دستور بعدی طرح شد که مربوط به قضات بند ب ماده 8 است.

نجفی توانا: تقاضایی با سه امضا به من داده شده قبلاً تصمیم گرفتیم سالی دو بار تقاضای این متقاضیان را بپذیریم چند تن از قضات اعلام نارضایتی کردند مجدداً طرح شد که باز هم پیشنهاد تغییر این دوره زمانی رأی نیاورد ولی اینک با سه امضا تقاضا شده که سه بار در سال از آنان تقاضا پذیرفته شود.

سردارزاده: احساس کردم در دادگستری جبهه گیری علیه کانون شده است به علاوه از فرصت شش ماهی که نیاز به اخذ استعلام نیست در وضع فعلی قضات نمی توانند بهره ببرند.

امینی: ما ظرف شش ماه باید تعیین تکلیف کنیم و نباید بر خلاف قانون آنها را نگه داریم لذا با پیشنهاد موافقم.

کامیار: با توجه به طرح مسأله در جلسه قبل که منجر به تصمیم شد با وجودی که نظر من بر لغو محدودیت زمانی بود الان طرح آن تزلزل در تصمیم گیری ما را نشان می دهد.

نجفی توانا:کسانی که با خروج دستور این پیشنهاد موافقند اعلام رأی کنند 5 رأی موافقت و 7 نفر مخالفت کردند.

سمامی: اینکه دو هفته قبل طرح شد مانع طرح مجدد نیست به نظرم به جای 2 بار،4 بار در سال انجام شود.

دیوسالار: اگر پشت مصوبات هیأت مدیره اراده ای نیست بفرمائید که اصلاً رأی ندهیم اینکه الان رأی بدهیم دوباره دو روز بعد دنبال تغییرش باشیم خوب نیست.

توسلی: در جلسه قبل هیچ پیشنهادی رأی کافی نیاورد و لذا طرح آن ایرادی ندارد.

کامیار: اینک که دوستان به طرح پیشنهاد مایل هستند به نظرم در ماهیت امر اساساً ما حق نداریم محدودیت زمانی بگذاریم هر زمان تقاضایی به کانون داده شود باید بپذیریم و بررسی کنیم.

جندقی: اینکه محدودیت بگذاریم قانونی نیست شش ماهی که اشاره کردیدمربوط به کارآموزان است. نباید پشتیبانی قضات را از دست بدهیم.

مصباح: تزلزل تصمیمات هیأت مدیره محل گلایه است در هیچ دوره ای این تقاضاهای سه امضایی در این حد معمول نبوده است باید موقع تصمیم گیری با مطالعه رأی بدهیم که با تلفن و یا احساس آن را تغییر ندهیم. من خودم به زمان بندی معتقدم و 4 بار را پیشنهاد دادم.

نجفی توانا: اینک کسانی که موافقند از تصمیم قبلی عدول کنیم و از اول سال 94 تقاضاها را با توجه به کم شدن حجم تقاضاها بدون محدودیت زمانی بپذیریم اعلام رأی کنند.

با 9 رأی موافق تصویب شد.

ساعت 20/12 تنفس و ساعت 15/13 جلسه ادامه یافت.

سردارزاده: در مورد شمارش آرا من تشکیک می کنم به علاوه آقای احمدی لاکلایه به تصور اینکه پیشنهاد ما به رأی گذاشته شد اعلام رأی کرد.

احمدی لاکلایه: بله همینطور است.

کامیار: رأی آقای احمدی لاکلایه اگر کسر شود 8 رأی موافق باز هم داریم.

امینی: 8 رأی برای عدول کافی نیست.

مصباح: پس در جلسه بعد دوباره رأی گیری می شود.

مصباح: دستور بعدی پرونده های انتقال مطرح می شود.

جلسه ساعت 55/13 پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 74 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 28/11/93

شروع جلسه : ساعت 25/9         پایان جلسه : ساعت 00/13

غایبین : آقای کریمی- فرض پور – جندقی- شهبازی نیا

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- محمدنبی-مالکی-دیوسالار- سمامی- کامیار- حامدتوسلی- کاکاافشار-احمدی لاکلایه- سردارزاده – علیزاده طباطبایی رسمیت یافتو با تلاوت کلام اله مجید آغاز گشت آنگاه صورتجلسه قبل قرائت شد و ساعت 45/9 برخی اعضا به شرح زیر نطق پیش از دستور بیان کردند.

(دکتر ضرابی و جناب مصباح ساعت 45/9 وارد شدند.)

مالکی: اخیراً لایحه ای تحت عنوان توسعه فرهنگ وکالت در قوه قضائیه طرح و تدوین شده است نسخه ای از آن را به رئیس تقدیم می کنم تا تکثیر و توزیع شود دارای نکات مثبت و البته منفی است که باید مورد توجه قرار گیرد این لایحه الان در دستور کار مرکز پژوهش ها است. دیروز در مرکز پژوهش ها بحث و بررسی لایحه جامع وکالت در خصوص مراجع رسیدگی کننده به تخلفات وکلا مطرح شد که خوشبختانه عبارت مهم «مراجع ذیصلاح» حذف و حکم همان ماده 17 و 87 تثبیت شد. در باب تعرفه حق الوکاله پیشنهاد کرده ایم که قرارداد حق الوکاله در حکم سند رسمی و لازم الاجرا باشد.

نجفی توانا: برای جشن استقلال از مقامات دعوت کرده ایم البته برای مقامات طراز اول باید دعوت حضوری و با گفتگو انجام شود.

علیزاده طباطبایی: در قضیه لایحه جامع وکالت اگر دخالت جناب هاشمی رفسنجانی نبود کار تمام شده بود آقای انصاری و خانم امین زاده در ابتدا اعلام می کردند که عین لایحه قوه قضائیه ارسال می شود ولی پس از صحبت آقای هاشمی با جناب روحانی مسأله تغییر کرد. ما نیاز داریم که ایشان حاضر باشد و لذا مناسب است که از ایشان دعوت شود ضمن اینکه دعوت همزمان از آقای لاریجانی و هاشمی شاهرودی هم ایراد ندارد هر سه نفر عضو مجمع تشخیص هستند.

محمدنبی: مقامات را دعوت کرده ایم برای جشن استقلال البته جناب هاشمی شاهرودی اعلام کردند که همزمان برنامه دیگری دارند و عذر خواستند اگر از مقامات طراز اول کسی بیاید نشان قدرت و قوت کانون است البته حسب اطلاع جناب روحانی هم ظاهراً تشریف نمی آورند.

دیوسالار: دعوت از جناب رفسنجانی به خاطر همزمانی با مسائل لایحه زیاد مناسب نیست ضمن اینکه اینگونه دعوت ها باید با استمزاج قبلی باشد نه اینکه دعوت کنیم و آن ها نیایند.

مالکی: دعوت از برخی ممکن است تبعات منفی داشته باشد و حرف هایی از سوی وکلا زده شود که صلاح و مصلحت نهاد وکالت نباشد. به هر حال الان مملکت سیاست زده است.

(آقای امینی ساعت 15/10 وارد شد.)

نجفی توانا: در این خصوص تابع نظر جمع هستم الان در موردآقایان مذکور رأی گیری می کنم در همان اساس دعوت خواهم کرد.

سپس دستورات جلسه مطرح شد.

سردارزاده: ابتدا در مورد دستوری که در جلسه قبل با سه امضا تقدیم شد ایرادی وجود دارد که آخر جلسه قبل هم بیان کردم پیشنهاد ما سه نفر این بود که در هر سال سه نوبت ثبت نام از متقاضیان بند ب ماده 8 شود ولی آنچه به رأی گذاشته شد چیز دیگری بود.

امینی: برای عدول از تصمیم هیأت مدیره همین دوره باید تعداد آرا بیشتر از قبل باشد گرچه من رأی دادم محدودیت را برداریم ولی مانعی هم نیست که فصلی شود.

حامدتوسلی: آن جلسه قبل تر برای پیشنهاد برداشتن محدودیت 5 رأی و برای 4 بار ثبت نام3رأی و برای 3 بار ثبت نام 4 رأی موافق بود. پس جمع اینها از 8 رأی که قبلاً می گفت و شش ماه یکبار بالاتر است به علاوه هر پیشنهادی طرح شود اختیار جرح و تعدیل آن برای هیأت مدیره وجود دارد.

نجفی توانا: با توجه به اینکه در جلسه قبل تشکیک اعلام شد لذا باید دوباره رأی گیری شود این امر را در دستور جلسه بعد خواهم گذاشت.

آنگاه دستور اول مطرح شد.

مصباح: آقای مدیر داخلی برای جشن نوروزی روز 25 فروردین و هتل استقلال را پیشنهاد کرده است منوی غذاها متفاوت است از 000/76 تا 000/170 تومان. سال گذشته هزینه هر نفر 100 هزار تومان بود که 000/45 را از خود وکلا گرفته و بقیه را کانون داده است.

کامیار: به هیأت رئیسه واگذار کنیم اینجا وقت بیشتری صرف این موضوع نکنیم.

سمامی: هرچقدر کمتر انتخاب کنیم و خود کانون بپردازد و از وکلا کمتر بگیریم بهتر است.

حامدتوسلی: منوی خوبی باشد و درصدی را وکلا بدهند.

نهایتاً رأی گیری و تصویب شد مدیرداخلی با اعمال نظارت در کیفیت خدمات هتل استقلال منویی که در حال حاضر 000/76 تومان اعلام شده سفارش دهد و 45% آن را از وکلا دریافت و بقیه را کانون پرداخت کند.

دستور بعدی مطرح شد.

نجفی توانا: در روز جشن از چند نفر وکیل معمولاً تجلیل می شود کار خوبی است.

امینی: دوسه سال پیش سی چهل نفر آمدند تجلیل شدند صرفاً بر اساس سابقه ولی بهتر است به جای آن بر اساس سابقه و شایستگی باشد تعداد کمتری را انتخاب کنیم. از کارمندان هم کارمند نمونه انتخاب و تشویق کنیم.

ضرابی: از همکارانخانم هم باید تجلیل کنیم.

دیوسالار: معیار را شایستگی بگذاریم نه سن.

سمامی: از معمرین شایسته تقدیر کنیم و به بحث جنسیت هم وارد نشویم.

حامدتوسلی: تعداد هرچه بیشتر باشد بهتر است لااقل 10 نفر باشد یک یا دو نفر کارمند و بقیه وکیل.

نهایتاً با 9 رأی موافق تصویب شد از 7 وکیل و سه کارمند شایسته در جشن استقلال تقدیر شود.

سپس دستور بعدی مطرح شد.

مصباح: طبق ماده 24 و تبصره آن وکلای بازنشسته حق دارند دعاوی قبلی را تا مرحله نهایی وکالت کنند از سوی دیگر کانون پروانه وکالت را از بازنشسته می گیرد این مشکل ایجاد کرده است صندوق حمایت پروانه را بعد از زدن مهر بازنشستگی به وکیل برمی گرداند. در سایت کانون هم اعلام می شود فرد بازنشسته شده است و اینها مشکل ساز است باید یک رویه مناسب و واحد انتخاب کنیم.

محمدنبی: وکیل بازنشسته حق استفاده از پروانه را ندارد لذا پروانه را به کانون می دهد در سایت هم به طور خودکار ثبت می شود ولی اگر به مشکل برخورد کند مثل کارآموزان قبل از اخذ پروانه وکالت ما با دادن گواهینامه مشکل را حل می کنیم.

امینی: روشی باید باشد که نه مشکل ساز باشد و نه سوء استفاده شود. پروانه را برگردانیم ولی مهر بازنشستگی بزنیم خوب است ولی از سایت اگر اسم خارج نشود ممکن است سوء استفاده کنند اگر تاریخ اعلام وکالت به تاریخ قبل از بازنشستگی باشد قانوناً می تواند وکالتش را در آن مورد ادامه دهد.

محمدنبی: اگر روی سایت بماند ممکن است برخی دادگاه ها پرونده جدیدی را هم از روی بی دقتی بپذیرند ولی ما حرفی نداریم که پروانه دستشان بماند ولی مهر بزنیم.

مصباح: از اینکه پروانه مهر بزنیم و مسترد کنیم ظاهراً همه موافقند اینک در مورد درج یا حذف نام از سایت تصمیم بگیریم.

مصباح: اگر از سایت برداریم حتی با گواهی نمی پذیرند چون در سیستم به عنوان وکیل شناسایی نمی شوند.

امینی: وقتی وکیلی در سایت اسمش اشتباهاً حذف می شود چه می کنیم؟ با نامه نگاری حل می کنیم اینجا هم چنین کنیم ضمناً می توانیم از انفورماتیک قوه قضائیه بخواهیم اصلاح کنند و فایلی بازکنند برای وکلای بازنشسته.

دیوسالار: پروانه وکالت سند هویت اشخاص است نبایدبرای بازنشسته سخت بگیریم و از او بگیریم.

کامیار: به انفورماتیک قوه ایراد موجود را گوشزد کنیم تا در اجرای ماده 14 و تبصره آن برنامه نرم افزاری خودشان را اصلاح کنند.

نهایتاً رأی گیری و پیشنهاد کامیار به تصویب رسید.

سپس دستورات بعدی به طور غیرعلنی مطرح شد...

جلسه ساعت 00/13 پایان یافت.

.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است