مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  شنبه 23 خرداد 1394(12:12:12 PM)

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسات 90 ، 91 و 92 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز + صورت خلاصه مذاکرات جلسه انتخابات هیأت رئیسه کانون وکلای دادگستری مرکز (جلسه 1 و 2)

به تاریخ های: 15/02/94 ، 20/02/94 ، 22/02/94 ، 01/02/94 و 27/02/94

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 90 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 15/02/94

شروع جلسه : ساعت 9/30                          پایان جلسه : ساعت 12/30

غایبین : آقایان جندقی- کریمی- احمدی لاکلایه

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- مصباح- محمدنبی- شهبازی نیا- امینی- دیوسالار- سمامی- حامدتوسلی- کاکاافشار- سردارزاده-علیزاده طباطبایی و خانم ضرابی رسمیت یافته با تلاوت کلام اله مجیدآغاز شد آنگاه سپس برخی اعضا مطالبی پیش از دستور بیان کردند.

نجفی توانا: از اجلاس کانون مادرید کشورهای مختلفی مثل فرانسه، بلژیک، ترکیه، لبنان، آمریکای جنوبی استقبال کرده بودند در باب جرایم سایبری و تنوع آن مسائلی مربوط به تفکیک جنسیتی قربانیان و مرتکبان، و در باب دخالت حکومت ها در این امور بحث شد و وظایف وکلا در قبال این مسائل مطرح شد. در بحث حقوق بشر با مدیریت لبنانی ها کنفرانس دادند. جلسه سه روز بود که گزارش مفصل آن را ارائه خواهم کرد انتخابات هیأت رئیسه را با توجه به مذاکرات جلسه قبلی در باب رأی علی البدل به هفته آینده موکول می کنیم.

ضرابی: در مورد حق رأی عضو علی البدل به نظرم با نگاهی علمی به مسئله باید گفت اینکه بر اساس زمان ورود باشد صحیح نیست اگر مقرر شود در اول ساعت اداری هر کس زودتر وارد شود حق رأی داشته باشد بهتر است.

علیزاده طباطبایی: گزارش مالی را تقاضا دارم در سایت بگذارید تا همه مطلع شوند.

نجفی توانا: من تمام گزارش های مالی را گرفتم تا دخل و خرج ها معلوم شود. لیست کلی را منتشر خواهيم کرد و شیوه حسابداری ما سنتی بوده باید اصلاح شود. در ضمن اعلام خواهد شد هر کسی از همکاران قصد ملاحظه اسناد مالی را دارند می توانند به امور مالی یا نیابت ریاست کانون مراجعه و مطالعه فرمایند.

امینی: در خصوص مسأله تعیین محل اشتغال قضات بازنشسته تصمیمات ما از ادوار گذشته بهتر بوده است و با اقتدار عمل کردیم. البته نباید نارضایتی ایجاد کنیم. در مورد عدم حضور برخی اعضای محترم هیأت مدیره در جلسات و حضور در جلسه انتخابات هیأت رئیسه گفته ام و دوباره هم می گویم نباید چنین باشد این توهین به شعور هیأت مدیره است. بعد از رفتن دکتر محمدنبی به دادگستری استان تهران من هم به اتفاق آقای احمدی به دادگستری رفتیم اشخاصی را معرفی کرده بودند که حق ورود به مجتمع ها را ندارند البته برخی همکاران ما به نحوی وارد محاکم می شوند که حتی در عرف سایر کشورها هم پذیرفته نیست باید حداقل ها را رعایت کنند. عده ای از وکلا را با قضات دستگیر کرده اند پرونده های مالی بسیار فاجعه آمیزی تشکیل شده است.

محمدنبی: از شش ماه پیش با بانک تجارت مذاکره کردیم تا علاوه بر آنچه از طریق صندوق حمایت پرداخت می شودبه وکلا تسهیلات بدهند. آقای مقدم مدیرعامل بانک اعلام آمادگی کرده است در مورد مسأله 12 خانم وکیل پس از ملاقات من با آقای محمدی آن ها داخل خودشان جلسه ای با حفاظت اطلاعات داشته اند و بلافاصله دستور منتفی شدن نامه صادر شده است. در مورد تعیین محل اشتغال قضات بازنشسته کشور مشمول باید دقت کنیم که در تهران باشند در جلسه قبل یک نفر از دادسرای انتظامی بود تهران تعیین شد با 2 نفر دیگر موافقت نشد که سابقه آن ها بیشتر بود.

(کامیار ساعت 10/10 وارد شد.)

حامدتوسلی: به نظرم بهتر است الان بحث ماده 19 لایحه را طرح کنیم اگر به روز انتخاب هیأت رئیسه واگذار کنیم وقت جلسه را خواهد گرفت.

دیوسالار: طرح و بررسی ماده 19 منوط به ریاست سنی آقای جندقی است و لذا الان زمان آن نیست.حد و شأن قضات دادسرای انتظامی قضات با قضات دیوانعالی کشور برابری می کند و چون خوشنام هم هستند خوب است تهران باشد.

مصباح: به نظر من به دلیل عدم حضور جناب جندقی و فرض پور طرح مسأله تفسیر ماده 19 مناسب نیست.

(آقای فرض پور ساعت 10/20 وارد شد.)

سمامی: غیرعلنی بودن مسأله بودجه در آئین نامه نشان می دهد که نباید علنی مطرح شود اصل اطلاع است ولی آئین نامه نمی گذارد علنی عنوان کنیم. آئین نامه جلسات قدمت زیادی دارد و نیاز به جرح و اصلاح دارد. بابت بحث حجاب تشکر می کنم جناب محمدنبی و امینی که پیگیری کردند. قوه قضائیه حق ندارد ابتدابه ساکن چنین کنند ما خودمان دادسراو دادگاه انتظامی داریم که می تواند برخورد کند.در باب انتخاب رئیس از دوستان انتظار دارم به خاطر مسائل گروهی حقیقت موضوع را مخفی نکنیم. تا الان خدمت کردند فعالیت ها را شاهد بوده ایم بدون هرگونه حاشیه دوستان صمیمانه یک دل و یک جهت و یک قلب در خصوص موضوع تصمیم گیری و دارای اختلاف نشویم از مدیریت این دوره تشکر می کنم.

شهبازی نیا: نطق های پیش از دستور از خاصیت افتاده است و نتیجه هم ندارد در مورد رأی علی البدل ها بهترین کار صبر کردن است در جلسه عصری که برای انتخاب هیأت رئیسه بوده برخی عدم حضور من را توهین تلقی کردند در حالی که من در همان جلسه صبح تقاضا کردم که عجله ای نیست به بعد موکول کنید عصر هم جلسه ای غیرعادی بوده و من جلسه از قبل تنظیم شده ای داشتم مهمان خارجی داشتم و نمی توانستم آن جلسه را به هم بزنم. اتفاقاً توقع داشتم رعایت شود چون ضرورتی نداشت. مسائل را با صبر می توانیم حل کنیم لذا جای طرح رأی علی البدل ها نیست.

کامیار: من از نطقم صرفنظر می کنم وقت نطق گذشته است این متأسفانه تبدیل به سنت شده است که من از نطق صرفنظر کنم ولی سایرین پس از وقت هم با نطق خودآئین نامه را نقض کنند.

سردارزاده: در موضوع جایگزینی حق رأی عضو اصلی با غایب اصولاً به نظرم رأی نفر سیزدهم باید اعمال شود نه کسی که زودتر وارد جلسه شده است در فضای مجازی من پاسخ دادم که  وقت جلسات هیأت مدیره تا ظهر است هر کسی ممکن است برای عصر برنامه ریزی کرده باشد و لذا شهبازی نیا و من نبودیم. کمیسیون تسخیری مظلوم مانده است. بررسی مسائل آنجا را در دستور بگذارید.

مالکی: در جلسه دیروز و قبل تر مرکز پژوهش ها فصل چهارم لایحه را (58 تا 90) را بررسی کردیم حقوق و تکالیف حرفه ای وکیل مفصل بحث شد با اقتدار و جسارت امکان محکومیت وکیل در مراجع ذیصلاح قضایی را حذف و اصلاح کردیم تکلیف حضور در محاکم همزمان توسط وکیل، دفتر وکالت و نحوه اداره، صدور پروانه برای نمایندگان مجلس دراین جلسات طرح شد. عدم رعایت شأن احترام و تضمینات شغل قضا برای وکلا بحث شد الان در حال تعیین مصادیق این موضوع هستیم. بحث معاضدت را هم تمام کردیم.

فرض پور: در باب مباحث جلسه انتخاب رئیس آن قسمت که به رد و بدل شدن الفاظ برمی گشت محل نگرانی است اما بقیه بحث حاصل دموکراسی است و لذا خوب است. آئین نامه داخلی مجلس برای تسریع در رسیدگی به لوایح و طرح هااصلاح شده است و لذا ممکن است به زودی لایحه جامع وکالت طرح شود.

مصباح: آن جلسه کذا و کذا ختم شد به این که در جلسه ای ابتدا شیوه رأی گیری را حل کنیم و سپس با آرامش در جلسه بعد بتوانیم انتخابات هیأت رئیسه را انجام دهیم. بحث ساده ای به نظر می رسید اما طرفداران استنباطات مختلف به شدت با همدرگیر شدند ممکن است این مجدداً تکرار شود و با آن تشنج احتمالی نمی توان وارد رأی گیری شد. لذا جدا از انتخاب مسأله تفسیر ماده 19 طرح شود.

کامیار: ماده 19آئین نامه لایحه استقلال مصوب هیأت وزیران است و مقام تفسیر کننده اش ما نیستیم. بعلاوه هر تفسیری با اکثریت آراء ارائه شود برای رئیس جلسه الزام آور نبوده فاقد ضمانت اجرا است اصولاً مدیریت جلسه و ایرادات مربوط به آن از اختیارات رئیس جلسه است و نمی توان نظری دیگر را به جز برداشت رئیس بر او تحمیل کرد لذا اساساً محلی برای ورود هیأت مدیره به تفسیر ماده 19 آئین نامه لایحه استقلال وجود ندارد.

نجفی توانا: رئیس سلب حق نمی تواند بکند و با این تفسیر که رئیس است به تصمیم خودش عمل کند. باید در اینگونه موارد به رأی اکثریت توجه شود.

سمامی: این بحث اگر مستقل مطرح شود امکان جمع کردن اعضای اصلی سخت است.

آنگاه صورتجلسه قبل قرائت و جلسه ساعت 11/45 وارد دستور شد.

نجفی توانا: دستورات اجلاس لرستان آنقدر مهم نیست که این میزان هزینه شود. بهتر است اجلاس اسکودا سالی یکبار برگزار شود ما این امر را پیشنهاد کنیم.بارها دیده شده با صرف هزینه فقط دیدارها تازه می شود ولی نتیجه ای از بحث های که حتی از لحاظ اطلاعات به روز نیست نیز عاید حاضرین نمی شود نباید به لحاظ شرایط سخت کار وکلای جوان و کارآموزان بودجه کانون ها صرف نشست های بی نتیجه شود.

شهبازی نیا: دستور کار اجلاس حاصل پیشنهاد کانون ها است. اگر موردی اعلام کرده ایم که در دستور نگذاشته اند محل ایراد است. به علاوه دستور اول که لایحه جامع وکالت است به اندازه کافی مهم است. من در اساس با برگزاری اینگونه ای اجلاس مخالفم. حداکثر سالی یکبار برگزار شود. بهتر است ولی زمان طرح آن پس از میزبانی آخرین کانون باشد.

حامدتوسلی: من هر زمان لازم بوده است موضع کانون مرکز را در شورای اجرایی اسکودا بیان و دفاع کردم. الان زمان مناسب برای اضافه کردن دستور اجلاس نیست.

محمدنبی: مذاکرات متعدد با ثبت انجام دادیم و قبول کردند که نیاز به اساسنامه نیست لذا مسأله شناسه ملی را حل کرده ایم دیروز موضوع را برده اندکه شماره شناسه ملی به ما بدهند پس از آن به سایرین هم خواهند داد.

شهبازی نیا: در سال پیش در شورای اجرایی تصویب شد که کانون ها یک اساسنامه ثبت کنند تنها مخالف من بودم. کمیته ای تشکیل شد که متن اساسنامه تهیه شد در آخرین لحظه من با ارسال اساسنامه مخالفت کردم. لذا متوقف شد. حالا اگر کانون مرکز اینکار را کرده است خوب است گزارش آن را آماده ارائه دهید.

نجفی توانا: دستور بعدیاجلاس اتحادیه بررسی تراز مالی استقبلاً یا این ترازنامه را نمی دادند یا دیر تراززمان معمول ارائه می کردند نسبت به این موارد باید حساسیت نشان داده شود تا شفافیت در امور دخل و خرج اتحادیه پدید آید.

آنگاه دستور بعدیجلسه کنفرانس اصول اساسی حرفه وکالت خراسان مطرح شد.

نجفی توانا: در تاریخ 17 اردیبهشت است آیا کسی داوطلب است البته با اجلاس اسکودا همزمان است.

کسی اعلام تمایل نکرد.

دستور بعدی شرکت کارآموزان در آزمون 94 مطرح شد.

مصباح: این مسأله برای داوطلبان مهم است و باید زودتر تعیین تکلیف شود لذا در دستور امروز گذاشتیم.

امینی: پارسال چون تصویب کردیم انجام دادیم امسال هم اعتقاد به انجامش دارم. موجب پرورش علمی می شود.

کامیار: این یک شیوه برای دور زدن مقررات نقل و انتقالات است و بعلاوه با اصول حاکم بر آزمون مخالف و نوعی به بازی گرفتن است. نباید آزمون را اینقدر سبک کنم که هر کس بتواند ده ها بار در آن شرکت کرده و قبول شود و به دیگران هم به نوعی امجاف شود. بالاخره در اعلام اسامی اولیه این کارآموزان سابقاً هم به عنوان قبولی اعلام می شوند و جلوی اعلام اسامی رتبه های بالاتر که در غیاب کارآموزان اعلام می شد گرفته می شود.

سمامی: سال قبل این را تصویب کردیم و باعث خیر شد این کار لطمه ای به سایرین نمی زند به اعتبار آن ها صدمه ای وارد نمی شود. به علاوه باعث به روز شدن کارآموزان می شود.

مالکی: اقدامات و تصمیمات خلاف قاعده نباید اتخاذ کنیم. در هیچ جای دنیا مرسوم نیست فردی که کرسی را اشغال کرده به وی اجازه بدهیم دوباره برای همان صندلی امتحان بدهد. در آموزش عالی هم اجازه شرکت مجدد به دانشجویان را نمی دهد مگر انصراف بدهد. قبول شدگان فعلی تضییع حق خیل عظیم داوطلبانی هستند که پشت در باقی می مانند این حق کسانی است که دارند زحمت می کشند نه حق کسانی که قبول شده اند. اگر انصرافش را اعلام کند من موافقم.

مصباح: مکانیسم های مختلفی برای تعیین محل اشتغال و یا انتقال داریم که محدود است. الان یک مکانیسم دیگر پیشنهاد می کنیم که تقویت و تجهیز علمی است منافاتی ندارد در گذشته هم نتایج مطلوب داده است موکول کردن به انصراف خیلی ظالمانه است.

کامیار: ظلم است به کسانی که در صورت غیبت آن کارآموزان بلافاصله قبول شدند و حالا باید چند ماه طی کنند بعلاوه کارآموزان هم به جای کارآموزی اقدام به ... علمی می کنند نه کارآموزی.

مالکی: مقررات کارآموزی را جدی بگیرید اگر قصد کمک است برای این دسته از کارآموزان آزمون علمی جداگانه برگزار کنید. اگر رتبه آوردند به مکان بهتر منتقل شوند ولی مکانیسم آزمون را به هم نزنیم. برخی اقدامات متأسفانه بدعت شده است.

رأی گیری شد و با 6 رأی موافق شرکت کارآموزان کانون مرکز در آزمون سال جاری تصویب نشد.(مساوی)

تشکیک شد مجدداً رأی گیری شد 8 رأی موافقت کرد. (مالکی رأی گیری دوم باطل است تشکیک اعلام نشد در حالی که قطعاً تکلیف رأی معلوم است.)

جلسه ساعت 30/12 پایان یافت.


صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 91 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 20/02/94

شروع جلسه : ساعت 9/30                            پایان جلسه : ساعت 13/00

غایبین : آقایان مصباح (بیمارستان)- جندقی- کریمی- شهبازی نیا

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- محمدنبی- مالکی- امینی- دیوسالار- حامدتوسلی- کاکاافشار- احمدی لاکلایه- سردارزاده-علیزاده طباطبایی و خانم ضرابی رسمیت یافته پس از تلاوت کلام اله مجید برخی اعضا محترم مطالبی پیش از دستور ایرادکردند.

(آقای سمامی ساعت 9/35 وارد شد.)

سردارزاده: پیشنهاد می کنم به طور کتبی از زحمات کانون لرستان قدردانی شود واقعاً با تمام توان تلاش کردند.

ضرابی: کمیسیون جوانان قصد تهیه فیلم کوتاهی دارند که به سه میلیون تومان بودجه نیاز است تقاضای طرح و تصویب آن را دارند.

حامدتوسلی: بحث انتخاب هیأت رئیسه مورد توجه همکاران هست حتی در لرستان هم از ما سؤال می کردند تأخیر در این امر نشود.

سمامی: از کانون لرستان و دکتر رضایی برای زحمات فراوانی که کشیدند تشکر می کنم.

امینی: ضمن تشکر از کانون لرستان پیشنهاد می کنم اتحادیه اعلام کند پس از اجلاس زنجان باقی اجلاس ها در تهران تشکیل می شود.

نجفی توانا: من هم از دوستان جوان در استان لرستان ممنونم که از تمام توان خود استفاده کردند. از جناب دکتر مالکی هم تشکر می کنم. در خصوص کیفیت تعرفه اعضای کانون مرکز که 50% مخارج را تأمین می کند خیلی مناسب نبود.

 (آقای امینی ساعت 9/40 جلسه را ترک کرد.)

جلسه ساعت 9/45 وارد دستور شد.

دستور اول مطرح شد که بررسی اجلاس لرستان بود.

(کامیار ساعت 9/45 وارد شد.)

نجفی توانا: آنچه در دستور اسکودا بود بررسی آخرین تحولات لایحه جامع وکالت بود که آقای دکتر مالکی توضیح دادند راجع به آ.د.ک آخرین وضعیت بنا بود گفته شود که اتحادیه آخرین اطلاعات را نداشت. من با دکتر آشوری قبل از جلسه صحبت کردم آخرین وضعیت را جویا شدم که نتیجه را اعلام کردم ولی اتحادیه از این روند بی خبر بود و اطلاع جدیدی نداشت. مطلب راجع به شناسه ملی هم بود که می خواستند ما اساسنامه بدهیم که گفتم قانون هست و نیازی به اساسنامه نیست چون قانون بالاتر است. بحث ترازنامه مطرح شد ما همیشه ایراد داشتیم که شفاف نبوده است گزارش بازرس اتحادیه بیشتر تعریف و تمجید بود البته ما به دوستانمان در اتحادیه اعتماد داریم ولی باید به جامعه وکالت توضیح دهیم که با این همه هزینه چه نتیجه ای عاید می شود. برای اجلاس زنجان باید آماده باشیم که نواقص را از بین ببریم. من و جناب سردارزاده به همایشی که همزمان از سوی محیط زیست در استانداری استان برقرار شد از سوی قائم مقام سازمان محیط زیست و استانداری لرستان دعوت شدیم که شرکت کردیم و مصاحبه ای در زمینه حفظ محیط زیست انجام شد.

مالکی: محوریت بحث های اجلاس دست کانون مرکز بود ولی  انعکاسی از مباحث در سایت اتحادیه و گزارش ها نبود. من مفصلاً راجع به آخرین وضعیت لایحه جامع وکالت و لایحه ترویج فرهنگ وکالت صحبت کردم ولی انعکاس داده نشد. به نظر می رسد نقش روابط عمومی خودمان هم ضعیف بود و باید تذکر داد.

حامدتوسلی: از کانون لرستان به خصوص دکتر رضایی تشکر می کنم و از جناب سردارزاده تشکر خاصی دارم. روابط عمومی ما علیرغم حضور دقتی نداشت که حرمت کانون را حفظ کند. روابط عمومی باید تشریفات هم باشد. به نظرم اگر جلسات اجلاس در تهران باشد صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ها می شود هزینه اقامت و غذا خیلی کمتر می شود.

کامیار: با تشکر از مدیران کانون لرستان و تشکر از دکتر مالکی به خاطر مدیریت خوب اجلاس به نظرم برگزاری اجلاس در استان ها اقدامی مناسب و مؤثر است. موجب ارتقاء جایگاه کانون های استانی، تقویت ارتباط آن ها  با مسئولان محلی افزایش نفوذ و اعتبار کانون در جامعه و افزایش اعتماد به نفس کانون های استانی می شود.

احمدی لاکلایه: من از کانون لرستان و زحمات جناب سردارزاده تشکر می کنم روابط عمومی اتحادیه به نحوی بود که مجالی برای روابط عمومی مرکز نماند. از آقای مالکی ممنونم که ریاست اجلاس را پذیرفته و جلسه را خوب اداره کردند.

سمامی: عملکرد روابط عمومی ما ایراد داشت انتظار پوشش لحظه به لحظه اجلاس را داشتم ولی نشد و من از سیمرغ عدالت پیگیر بودم. من با هزینه کردن به این شکل مخالفم.

سردارزاده: سپاسگزارم از همکاران که مرا مورد محبت قرار دادند از جناب مالکی که خوب مدیریت کردند ممنونم اگر اجلاس در شهرستان ها باشد باید صرفه جویی کنیم. برخی هزینه ها ضرورت دارد. من ناراحتم که چرا سخنان دوستان ما خوب منعکس نشده است باید در سایت خودمان مسائل را عیناً انعکاس دهیم از بیرون فقط انتقاد نکنیم سایت ما هم مثل آن سایت است نبایدبین افراد در سایت خودمان فرق بگذاریم و آنچه می گذرد باید عیناً به اطلاع موکلین خود برسانیم.

علیزاده طباطبایی: 2 جلسه قبل راجع به پرونده های که در خصوص آزمون دو سال پیش در بازپرس تشکیل شده است تذکر دادم خواهش می کنم بازرسان گزارش بدهند. به علاوه تقاضا دارم گزارش عملکرد مالی سال 93 را در سایت بگذارید.

نجفی توانا: در حال تهیه گزارش مالی کاملی هستیم که منعکس خواهد شد.

آنگاه صورتجلسه قبل قرائت شد و سپس دستور بعدی مطرح گردید که معرفی نمایندگان مالیاتی است.

محمدنبی: قرار شد فراخوان بدهیم تا کسانی که داوطلب هستند اعلام کنند که 16 تقاضا واصل شده است.

نجفی توانا: اگر همکاران هم اشخاص مناسبی را می شناسند که مطلع بر مسائل مالیاتی باشند معرفی کنند.

سمامی: کسانی که علاقمند بوده اند طبعاً اعلام کرده اند لذا معرفی افرادی دیگر مناسب نیست. ضمناً شنیدم از سوی شورای تشکل ها آئین نامه ای پیشنهاد شده در خصوص شرایط عضویت در کمیسیون ها و انتخاب آن ها خوب است به آنها توجه شود.

نجفی توانا: خوشحال می شویم اگر شورای تشکل ها به عنوان نیروهای مشورتی مطلبی دارند ارائه کنند قطعاً استفاده می کنیم.

فرض پور: کسانی که به کمیسیون های مالیاتی می روند باید وقت بگذارند.

نهایتاً مقرر شد از میان افراد زیر کسانی که فرصت کافی برای حضور در کمیسیون ها دارند ده نفر توسط هیأت رئیسه انتخاب شوند.

مهدی صرافی- سعید عباسی- وحید جعفرزاده بوشهری- سید علیرضا آقامیر- امیرخسروی کرمانشاه- مسعود علیزاده- عبداله صالحی- فرشاد خلعتبری- غلامعلی ریاحی- محمدرضا نیکخوی منفرد- اکبر ساعی- سنجر فخری- محمود محمدی- سوده حامد توسلی

سپس دستور بعدی مطرح شد.

نجفی توانا: اتحادیه فرمی ارسال کرده و خواسته نظرسنجی توسط وکلا امضاء شود البته مطالب این نامه را خودمان بارها اعلام و اصلاحات در لایحه هم در همین جهت بوده است. اتحادیه می خواهد به حاکمیت بگوید وکلا با امضای این نامه متفق القول حول این محور هستند.

سمامی: من با این نظرسنجی مخالفم نظر قاطبه ما استقلال است اگر امضائات مثلاً ده هزار نفر شود ممکن است گفته شود از 50 هزار وکیل فقط همین ده هزار نفر موافقند و بقیه مخالفند. لذا این فرم جایگاه ندارد.

نجفی توانا: آیا خواسته های ما همین موارد است که در نامه آمده است یا موارد دیگری هم هست مثل تعرفه حق الوکاله تأیید صلاحیت ها و امثالهم.

فرض پور: تجلی اراده ما اتحادیه است.

مالکی: کاش قبلاً هماهنگی با ما می کردند و نکات اساسی را می آوردند البته من از روی تعصب به کانون این را موافقم ولی این کافی و کامل نیست.

کامیار: در نظرسنجی هرگز تمام جامعه آماری شرکت نمی کنند و صرفاً گروهی که شرکت می کنند استقراناً نماینده کل جامعه بوده و خواسته آن ها را بیان می کنند لذا این نظرسنجی با امضائات هر چند هزار نفر هم که باشد مسلماً مؤثر است.

نهایتاً رأی گیری با 9 رأی مخالف پیشنهاد اخذ نظرسنجی از وکلا تصویب نشد.

آنگاه دستور بعدی مطرح شد:

نجفی توانا: دبیر مرکز داوری طی نامه ای اعلام کرده برای ثبت مرکز داوری باید یک شریک دیگر اعم از حقیقی یا حقوقی هم باشد الان باید تعیین کنیم این شریک شخص حقیقی باشد یا حقوقی و آنگاه مصداق را تعیین کنیم.

کامیار: بهتر است شخص حقوقی باشد چون شخص حقیقی اگر باشد همیشه سهامدار باقی می ماند و بدون اراده و رضایت نمی توان سهام او را به شخص جدیدی منتقل کرد.

حامدتوسلی: اداره معاضدت می تواند شخص دوم باشد.

سردارزاده: از داخل کانون باشد معاضدت یا مرکز علمی کاربردی بهتر است.

کامیار: تعیین رئیس مرکز علمی کاربردی طبق تشریفات فعلی صرفاً به اراده کانون نیست و خارج از کانون در این امر نقش دارند لذا ممکن است به مشکل برخورد شود.

نهایتاً به اتفاق آرا تعیین شخص حقوقی به عنوان شریک دوم تصویب شد و در مورد مصداق آن با 8 رأی موافق مرکز علمی کاربردی کانون تعیین شد.

سپس دستور بررسی تقاضای همکاران مطرح شد.

جلسه ساعت 11/40 تنفس و ساعت 12/25 ادامه یافت.

سپس دستور صدور مطرح شد.

امینی: تقاضاهای انتقال همکاران در کمیته مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

محمدنبی: تقاضایی با سه امضاء واصل شده که پیشنهاد شده بررسی و اتخاذ تصمیم نسبت به تقاضای تغییر وکیل سرپرست و انتقال از شهری به شهر دیگر در استان تهران از سوی کارآموزان خانم،به رئیس کمیته الف تفویض شود.

پس از توضیح آقای امینی هیأت مدیره به اتفاق آراء تصویب کرد اختیار تعیین وکیل سرپرست کارآموزان خانم که محل اشتغال آن ها یکی از شهرهای استان تهران است در شهر دیگری جز محل اشتغال آن ها که در اختیار کمیسیون نقل و انتقال بود به رئیس کانون یا نایب رئیس مربوطه تفویض می شود.

جلسه ساعت 13/00 پایان یافت.


صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 92 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 22/02/94

شروع جلسه : ساعت 9/30                            پایان جلسه : ساعت 14/10

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- مصباح- محمدنبی- کریمی-مالکی- شهبازی نیا- دیوسالار- دیوسالار- سمامی- حامدتوسلی- احمدی لاکلایه- سردارزاده و خانم ضرابی رسمیت یافته پس از تلاوت کلام اله مجید برخی اعضامحترم مطالبی پیش از دستور ایراد نمودند.

حامدتوسلی: از زحمات و تلاش های هیأت مدیره کانون لرستان به خصوص ریاست کانون یاد شده قدردانی می نمایم ضمناً روز آخر جناب سردارزاده خیلی زحمت کشیدند که مورد تقدیر است البته اشکالات از نظر رعایت شئون اعضای کانون مرکز و جایگاه این کانون پیش آمد به نظرم ناشی از کم تجربگی کانون لرستان بود و تصورم این است که سوء نیتی در کار نبوده و البته این حق است روابط عمومی کانون مرکز عنوان مسئولیت تشریفات را هم داشته باشد . من حیث المجموع عملکرد اعضا هیأت مدیره کانون مرکز و شرکت فعال و مقتدرانه در برخورد با دستورات همایش بسیار مناسب و اثرگذار بود.

(کامیار ساعت 9/35 وارد شد.)

مالکی: انجمن دانشجویی علمی حقوق دانشگاه تهران در خصوص لایحه جامع وکالت همایشی گذاشته و برای من هم سخنرانی در نظر گرفت ولی بعداً که متوجه شدم چتر دانش دست اندر کار است به احترام کانون و هیأت مدیره کنسل کردم. دیروز در مرکز پژوهش ها دو ماده اساسی را تقریباً قطعی کردیم ماده 52 در خصوص محل اشتغال به وکالت برای دارندگان سابقه قضایی و یا کارمندان دفتری مراجع قضایی بود که مقرر شد در آخرین محل های خدمت سه سال آخر ممنوع از وکالت باشند. البته از طریق آزمون اگر کارمندان قضایی پذیرفته شوند این ممنوعیت هم اعمال می شود.

محمدنبی: شرکتی که سرویس دهنده خدمات اینترنتی کانون است در حال رفع ایرادات و افزایش توانمندی است . کارت هوشمند وکیل هم این مشکل را حل خواهد کرد 5 ماه است در حال فعالیت در این مورد هستند.

(کاکاافشار ساعت 9/50 وارد شد.)

سردارزاده: در مورد مجله کانون خانم ضرابی به عنوان سردبیر انتخاب شده اند و باید به مجله نظارت کنند اگر ایرادی به مجله هست تنها به بیان ایرادی نپردازیم دوستان ما در انتشارات بسیار تلاش می نمایند پیشنهاد سازنده اگر هست مطرح فرمائید.باید پیشنهاد هم بدهیم.

کامیار: من طی ماه های گذشته 2 طرح جهت بررسی در هیأت مدیره تقدیم کرده ام که هنوز در دستور قرار نگرفته است اولی راجع به اصلاح آئین نامه جلسات هیأت مدیره و دومی راجع به ایجاد تشکیلات جدید در خصوص مجله کانون. استدعا دارم مورد توجه قرار گیرد. خانم ضرابی به عنوان سردبیر مجله تعیین شدند اما در شماره ای که چاپ و توزیع شد نقش ایفا کردند و ظاهراً برای شماره بعدی هم که آگهی آن منتشر شده و موضوعات آن تعیین شده است ایشان حضور ندارند من تقاضا دارم این امر روشن شود و اگر هیأت مدیره بر تصمیمش باقی است امکان اجرای این تصمیم را هم فراهم سازد.

نجفی توانا: قرار شد پس از این، نشریه با نظارت خانم ضرابی باشد اگر همکاری نکردند مجبور به واکنش مناسب هستیم. و در باب حضور در مؤسسات آموزشی آزمون وکالت اگر حاضر شویم منتسب به کانون می شود و شایبه ایجاد می کند بهتر است اگر هم کسی می رود به عنوان فرد عادی برود.

آنگاه صورتجلسه قبل قرائت شد.

(دکتر علیزاده طباطبایی ساعت 10/10 وارد شد.)

جلسه ساعت 10/30 وارد دستور شد.

دستور اول مطرح شد.

نجفی توانا: در باب حق رأی اعضای علی البدل در مبحث انتخاب هیأت رئیسه کانون، یک نظر می گوید فقط اعضای اصلی حق رأی دارند حتی در دوره اول فقط از اعضای اصلی دعوت شده عده ای بلعکس حق رأی برای اعضای علی البدل هم قائلند در دوره هایی هم پیش آمده که عضو علی البدل رأی داده است اینک باید در این خصوص اتخاذ تصمیم کنیم.

کامیار: طرح این بحث از آن جهت که نتیجه آن هرچه باشد فاقد ضمانت اجرایی است و تعیین تکلیف برای رئیس سنی جلسه ای است که دستورش انتخاب هیأت رئیسه است فایده عملی ندارد و رئیس سنی است که بر اساس تفسیر و برداشت خودش از ماده عمل می کند به علاوه مقام تفسیرکننده آئین نامه لایحه استقلال هیأت مدیره کانون وکلا نیست و لذا ما صلاحیت تفسیر آن را نداریم.

نجفی توانا: بحث نظری است رئیس سنی مسئول اداره جلسه است اما در اموری که جنبه حق دارد اعم از سلبی و یا ایجابی باید تابع نظر جمع باشد ولاغیر و نمیتواند موجب حرمان از حق انتخاب کسی شود.

کریمی: این بحث علمی است والا برخی اعضای علی البدل سابقه فراوان هم دارند و مؤثر هستند بحث خلاف آئین نامه بودن است که مصوبه ای نگذرانیم بعداً ابطال شود ماده مطلق است. مصوبه ما نباید جایگزین آئین نامه شود. ماده 19 سکوت ندارد بلکه حکم را گفته است که فقط اعضای اصلی حق رأی دارند.

سمامی: با ایراد آقای کامیار من مخالفم من استنباطم گونه دیگری است.

مصباح: غیرمنطقی است که رئیس جلسه هر چیزی را استنباط کند اجرا کند و 11 نفر دیگر با او مخالف باشند. این از اصول دموکراسی است که رأی نباید تحمیل شود. در زمان ریاست آقای جندقی رویه طور دیگری بوده است و من خودم با وجودی که علی البدل بودم در میاندوره ای رأی دادم.

مالکی: رئیس جلسه نمی تواند بگوید هرچه من می گویم باید عمل شود والا نفس حضور هیأت مدیره بی فایده می شود. در واقع طبق ماده 17 که می گوید «جلسه هیأت مدیره»، رئیس جلسه در اداره جلسه باید تابع نظر هیأت مدیره باشد.

ضرابی: در مواردی که آراء در امری مساوی شد طبق آئین نامه رئیس رأیش مؤثر است پس نباید مطلقاً دست رئیس باشد بلکه باید طبق نظر اکثریت عمل کند.

شهبازی نیا: ایراد کامیار در اصل درست است تشخیص امور اداره جلسه با رئیس جلسه است لکن مصداقش اینجا نیست اینجا بحث استنباط از قانون مطرح است و اگر اکثریت به استنباطی رسیدند رئیس باید همان را اجرا کند. ضمناً نظر ما رویه نمی شود فقط اینجا عمل می شود.

سردارزاده: ما هرچه تفسیر کنیم رویه می شود کما اینکه الان برای اثبات بحث به رویه سابق استناد می شود. ما صلاحیت تفسیر نداریم. حل مشکل ساده است تکلیف کنیم همه اعضای اصلی بیایند تا به مشکل برنخوریم.

نهایتاً راجع به اینکه آیا هیأت مدیره نسبت به حکم ماده 19 وارد بحث ماهیتی شود رأی گیری و با 9 رأی موافق تصویب شد.

نجفی توانا: اینک نسبت به اصل مسأله صحبت می کنیم که آیا اعضای علی البدل در جلسه انتخاب هیأت رئیسهحق رأی دارند.

سمامی: ماده 19 صراحت دارد و صرفاً نظر به انتخاب شوندگان دارد که باید از اعضای اصلی باشند و نباید به انتخاب کنندگان تعمیم دهیم.

ضرابی: ماده گفته است «از بین» و نگفته «توسط» پس صرفاً انتخاب شوندگان باید عضو اصلی باشند.

شهبازی نیا: احترام قلبی به همه اعضای علی البدل دارم ولی اینجا بحث اصولی می کنیم طبق قاعده علی البدل برای زمان خروج دائمی عضو اصلی است در آئین نامه لایحه هم جز این نداریم که پس از سه ماه غیبت متوالی علی البدل جانشین اوست. در ماده 19 اصطلاح «انتخابات» آمده است نه «انتخاب» . انتخابات یک پروسه است متشکل از انتخاب شونده و انتخاب کننده.

کامیار: انتخابات یک اصطلاح و به منزله مجموعه اقدامات ناظر به انتخاب است تشریفات انتخابات و لذا اصطلاح ناظر به تمام پروسه است و منظورش این نیست که انتخاب شوندگان اصلی باشند بلکه منظور این است که پروسه انتخابات باید بین اعضای اصلی باشد هم انتخاب کنندگان هم انتخاب شوندگان.

دیوسالار: همین بحث های فعلی تأیید می کند که ماده صراحت ندارد. اگر عضو اصلی غایب باشد شایسته است منتظرش باشند ولی اگر قصد آبستراکسیون باشد می توان از علی البدل استفاده کرد زیرا اگر غیبت ها ادامه یابد کار وکلا معطل می ماند. لذا شأن علی البدل فقط متعاقب غیبت سه ماهه عضو اصلی نیست.

امینی: اینکه علی البدل ها حق رأی ندارند را اعتقاد دارم ولی به شرطی که آئین نامه اجازه حضور علی البدل ها را نمی داد حالا که اجازه داده حاضر شوند اگر بگوئیم حق رأی ندارند دوگانه عمل می کنیم.

مالکی: اراده قانونگذار در ماده 19 مشخص است هیچ جا نگفته کلیه اعضای اصلی باید در انتخابات حاضر باشند. انتخابات هیأت رئیسه از هیأت عمومی که مهم تر نیست آنجا هم نگفته وکلا همه باید حاضر باشند بلکه اکثریت را کافی دانسته است. از سوی دیگر اصطلاح انتخابات هم دلالت بر انتخاب کنندگان دارد و هم انتخاب شوندگان. ماده نگفته انتخاب هیأت رئیسه بلکه گفته انتخابات هیأت رئیسه و در ادامه از فعل منفرد استفاده کرده که تأیید می کند. اصطلاح انتخابات ناظر به کل جریان است نه ناظر به افراد انتخاب شده که اگر این بود باید فعل  جمع برای اشخاص به کار می برد. تفسیر این هم منوط به این مطلب است که فعل اسم جمعی که جایگاه مفعول دارد مفرد می آید. لذا دلالت بر انتخابات دارد نه انتخاب اعضا و با هر تعدادی اعضای اصلی ولو 8 نفر می توان انتخاب اعضای هیأت رئیسه را انجام داد.

نهایتاً رأی گیری با ورقه انجام شد. (آقایان حامدتوسلی و احمدی لاکلایه به جای آقایان جندقی و فرض پور که غایب هستند در رأی گیری شرکت کردند) آراء قرائت 5 نفر موافق یک رأی سفید و 6 رأی مخالف قرائت شد و نتیجتاً شرکت اعضای علی البدل در رأی گیری هیأت رئیسه تصویب نشد.

(دکتر کریمی ساعت 11/35 و دکتر ضرابی ساعت 11/45 جلسه را ترک کردند)

حامدتوسلی: در مورد اینکه آیا 12 عضو اصلی باید همگی باشند تا رأی گیری شود یا کمتر هم باشد امکان رأی گیری هست لطفاً رأی گیری کنید.

رأی گیری شد که به اتفاق آراء تصویب شد رأی گیری با حضور هر تعداد عضو اصلی که برای رسمیت جلسه کافی است به عمل می آید.

نجفی توانا: از اعضا تقاضا دارم در روز یکشنبه حاضر شوند من اگر تکلیف بفرمائید نباشم با کمال افتخار کنار می روم. ولی نگذاریم انتخابات محل نزاع و کارهای جناحی باشد من تا آخرین لحظه کارم را با قدرت انجام خواهم داد.

آنگاه دستور جلسه عصر روز 01/02/94 که دستور آن انتخاب هیأت رئیسه بود توسط منشی آن جلسه آقای سمامی و امینی قرائت شد سپس دستور بعدی مطرح شد آقای کمیلی نماینده کمیسیون کارآموزی در جلسه حضور یافت.

امینی: پیشنهاد می کنم آئین نامه شرح وظایف پس از تصویب برای مدت دو هفته در سایت گذاشته شودتا اگر کسی نظری داشت اعلام و سپس بررسی و نهایی کنیم. با پیشنهاد مذکور6 نفر موافقت کردند.

جلسه ساعت 13/05 تنفس و ساعت 13/35 ادامه یافت.

ماده 11/6 و ماده 12 بند چ و ماده 35 که بررسی آن موکول به بعد شده بود بررسی و تصویب شد.

جلسه ساعت 14/10 پایان یافت.

ine-height:140%'>پس از توضیح آقای امینی هیأت مدیره به اتفاق آراء تصویب کرد اختیار تعیین وکیل سرپرست کارآموزان خانم که محل اشتغال آن ها یکی از شهرهای استان تهران است در شهر دیگری جز محل اشتغال آن ها که در اختیار کمیسیون نقل و انتقال بود به رئیس کانون یا نایب رئیس مربوطه تفویض می شود.

جلسه ساعت 13/00 پایان یافت.


صورت خلاصه مذاکرات جلسه انتخابات هیأت رئیسه کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 01/02/94

در تاریخ 01/02/94 ساعت 15/30 جلسه هیأت مدیره با حضور اعضاء اصلی جهت انتخاب هیأت رئیسه تشکیل شده است، ریاست سنی، جناب آقای جندقی مدیریت جلسه را به عهده گرفتند و سپس اعلام داشتند که کسانی که برای ریاست نامزد هستند معرفی نمایند. آقای نجفی توانا اعلام داشتند بنده وظیفه خود را عمل می کنم و اگر کسی بتواند با برنامه وارد این مجموعه بیاید و قول دهد که اجرا کند بنده به ایشان رأی میدهم. آقای فرض پور اعلام نامزدی برای ریاست نمودند و اعلام داشتند بنده در روبرو قرار می گیرم و دفاع می نمایم. آقای دیوسالار اعلام کردند، برنامه ها را می دانیم و نیازی به توضیحاتی ندارد. آقای دکتر مالکی اعلام داشتند، ما در یک مقطع تاریخی در عرصه وکالت دادگستری قرار گرفته ایم مقطعی که تا کنون نداشته ایم هجمه ها و عزمی که جزم شده و فشارها مضاعف شده است. هیأت مدیره به سمت فعال بودن رفته است و اقدامات در جهت برنامه محوری انجام شد که همه در جریان هستند، مباحث بودجه و طبقه بندی مشاغل و پاسخ به هجمه ها را که همه در جریان هستند اعضا هیأت مدیره به واحد دنبال هیأت رئیسه بوده اند. همگی شایسته هستند و شایستگی دارند، لذا در این زمان خطیر که بحث صدمه خواهد بود استدعا دارم از همه و آقای فرض پور که پیشکسوت ما هستند استدعا دارم با توجه به کارنامه روشن آقای دکتر نجفی توانا دست به ترکیب هیأت رئیسه نزنند آقای سمامی تذکر آئین نامه ای دادند که با توجه به عدم حضور آقای دکتر شهبازی نیا از اعضا اصلی نباید جلسه را ادامه دهیم و می بایست انتخابات هیأت رئیسه به روز دیگری موکول شود آقای جندقی اعلام داشتند فعلاً ادامه می دهیم تا ایشان تشریف بیاورند. دکتر کامیار اظهار داشتند ما مواجه با یک هجمه به کانون هستیم و در مقام تعیین هیأت رئیسه جدید می بایست با توجه به حساسیت موجود رأی بدهیم در این جلسه نمی شود تمام خوبی ها و مضار این دوره را اعلام نمود با این هدف که در صورت سکانداری افراد این مسائل دوباره تکرار نشود می بایست مطالبی را عنوان نمایم، جلسات ما به عدد 86  رسید در هیأت مدیره در طول این مدت، حساسیت و روشنگری در امور کانون ایجاد شد، شاید ایراداتی نیز وارد باشد، بعضی از ایرادات به ریاست کانون به عقیده من به شرح ذیل است؛ 1- مدیریت کانون در خصوص پرونده خانم ستوده و واکنش نسبت به ایشانبه درستی عمل نکرد،2- بحث پوشش وکلا بدون اینکه ضرورتی باشد از سوی رئیس در جلسه هیأت مدیره طرح شد که به دنبال عکس العمل وکلا مجبور شدیم مجدداً اصلاحیه ای داشته باشیم.3- در لایحه جامع با اینکه کمیته 5 نفره تشکیل دادیم فقط موضوعات دور شخص خاصی می گشت بعلاوه تمرکز فعالیت فقط در مرکز پژوهش ها بوده نه در مجلس. در مسأله لایحهفردگرایی شده و از همه اعضا استفاده نکردید و برای روشنگریمجلس وقت کافی نگذاشتید. 4- برخی تصمیمات را رأساً نقض کردید مثلاً تهیه و نشرگزارش بازرسی در مورد پرونده خانم ستوده در هیأت مدیره مصوب و تنظیمشد اما توسط شمااعلام و منتشر نشد.5- در دستور گذاشتن و طرح پیشنهادهای اعضا هیأت مدیره احساس تبعیضمی شد در یک مورد حتی طرحی که شبانه تهیه شد فردا در دستور قرار گرفت ولی طرحی که عضو دیگر داد ماه ها در انتظار بود و چون فلان مطلب را شخص الف درخواست کرده جزء دستور کار قرار نمی گرفت، خود بنده تقاضای کتبی کردم که چند مورد را در دستور کار قرار دهید که نگذاشتید.6- بعضی از اقدامات شما نمایشی بود، هماننداتاق فکر.ریاست کانون اسمی از اتاق فکر برد اما چیزی از اتاق فکر نبود، اتاقی که شما به عنوان فکر گذاشتید اتاق فکر نبود و در مقام ریاست کانون صحیح نبود. از راه اندازی اتاق های فکر در کانون های دیگر یا اتحادیه انتقاد می کردید. 7-انتقاد دیگری هست که کل به هیأت مدیره دارم که با مصوبه محدود کردن انتشار مفاد مذاکرات جلسات در جلوگیری و مقابله با آزادی اطلاعات عمل کرد.8- بنده با وجودی که سمت منشی همیشه به فردی از هیأت مدیره تحمیل می شدبه عنوان منشی داوطلب شدم زیرا قصد داشتم با انجام درست وظایف این سمت به منشی گری اعتبار دهم ولی با اینکه اعلام آمادگی کردم که به عنوان منشی آماده انجام وظایف و تکالیفم طبق آئین نامه مربوطه هستم هرگز به بنده فرصت داده نشد و در مورد منشی اعمال قانون اجرای حدود اختیارات نشد.9- چون کمیسیون ها خوب عمل نکردند هیأت مدیره بهرئیس اختیار داد و قرار بود در این زمینه اعضای غیر مفید را حذف کنید ولی کاری انجام ندادید. 10- درباره ارتباط با اتحادیه نیز ارتباط درستی نداشتید. در مقابل این انتقادات لازم است از حضور مصمم ریاست در جلسات و تأخیر بسیار نادری که داشتند و نشان از تعصب ایشان به امور کانون بوده و شفاف سازی مالی وتدوین برنامه و بودجه به عنوان امور مثبت این دوره اشاره کنم.آقای سمامی مجدداً تذکر آئین نامه ای دادند که ریاست سنی نباید جلسه را ادامه دهد چون با توجه به اینکه یکی از اعضا اصلی حضور ندارند و حق ایشان است که حضور داشته و سخنان اعضا را بشنوند و چون نیستند نباید ادامه داد، آقای جندقی ضمن پذیرش ایراد وارده توسط آقای سمامی اعلام داشتند ببینم چگونه می شود .سپس دکتر محمدنبی اظهار داشتند، کارهای انجام شده در این یکسال کارها در درجات مختلف انجام شده و مشکلات هم وجود دارد، کسی که دیکته می نویسد غلط هم دارد، کسی که نمی نویسد غلط ندارد، هیأت رئیسه انجام دهنده مصوبات هیأت مدیره بوده است، اجرای مصوبات هیأت مدیره با هیأت رئیسه بود، و اگر بعضی از مصوبات انجام نشده باشد، باید آسیب شناسی شود، 2/3 وقت هیأت مدیره در خصوص مبارزه برای لایحه بوده است. و هر کسی باید وظایف خود را انجام دهد نه اینکه به دنبال مسئول دیگری باشد و فرافکنی شود. با اینکه این موضوع را نمایشی اعلام داشتند اما بارها با معاون قوه قضائیه و بازدیدهای فراوان و مذاکرات مختلف داشته ایم، در مجلس همان روزهای اول رئیس اصل نود و رئیس کمیسیون قضائی آقای ملک شاهی همه آنها را دعوت و صحبت کردیم و سایر مسئولین اگر فکر کنیم مدینه فاضله نشده ست بله قبول است. درباره کمیسیون ها تمام سعی را نموده ایم، کمیسیون ها پیگیری کارهایشان با بنده بوده است و آنچه لازم بوده عمل کردیم. البته ممکن است بعضی از کارها متوقف مانده باشد مجدداً انجام شده استجلسه با دادستان ها و دادیارها و قضات دادگاه ها با شعبات دادگاه ها هماهنگی صورت گرفته است، اما به ترتیب همه کارها را انجام می دهیم، جلسات کمیسیون ها حضور داشته ایم به لطف خدا و کمک دوستان تلاش کردیم که دوستان بتوانند گواهی بگیرند که در کشورهای دیگر هم بتوانند کار کنند، انشاء اله دنبال موضوعاتی باشیم که عملی شود، در این 86 جلسه ما واقعاً تلاش کردیم از تمام اوقات و زمان استفاده نموده این ممکن است با اتحادیه ارتباط خوبی نداشته ایم دلیلش این است که ما تحت دستورهای اتحادیه نیستیم و اتحادیه با ما باید هماهنگ کند و هر هیأت مدیره ای می توانند مصوباتی داشته باشد که اصولاً ارتباطی با اتحادیه نداشته باشد. همه ما دارای عیب و نقص هستیم در خدمت بزرگان انشاءاله بتوانیم خدمت کنیم و در راستایاصلاحات عمل کنیم. اما در هیأت مدیره تصمیم گرفته شده است و انجام کارها و کانون به بهترین وجهی اداره شده است و امیدوارم در جهت توفیق بیشتر دوستان و کانون وکلا تلاش کنیم و در کار با هم باشیم نه در مقابل همدیگر. دکتر نجفی توانا اظهار داشتند من در مقام پاسخ گویی نیستم و یک نگاهی به مجموع کارهای امسال و کارهای آن ها کافی بوده است و حتی بعضی از اعضا هیأت مدیره دکتر کریمی به خاطر بیماری و دکتر فرض پور به خاطر بیماری و آقای جندقی کمتر حضور داشتند. 86  جلسه برگزار کردیم، ما کمیته انتخاب کردیم و دکتر فرض پور و دکتر کریمی مریض شدند و بیشتر از دکتر مالکی استفاده نمودیم این دوره ای است که هیچ دستور خلاف قانون و تبعیض و تخلفی انجام نشد کارهایی که انجام شده است نیاز به گفتن نیست و افرادی که در کمیسیون نیامدند مسئولیت پذیر نبوده اند و همه اعضاء هیأت مدیره آن ها را انتخاب کردند نه صرفاً هیأت رئیسه. آزادی بیان وجود دارد اما حق نمی دهیم که از فرزندان ما سوء استفاده شود نه به عنوان رئیس نه به عنوان هیچ کس دیگر اجازه نمی دهیم که اخبار محرمانه و غیرمحرمانه و به صورت کامل و ناقص منتقل شود و آن هم در راستای تفکر جناحی و یا شخصی، هرگز جلوی آزادی بیان را نگرفته ایم از صبح تا غروب آمده ایم و تلاش کرده ایم، در ملاقات با مسئولین دعوت می کردیم ولی بعضی از اعضاء نمی آمدند از باب تقریر مطالب از منشی ممنونم اما در جلسات دعوت می شدیدونمی آمدید، ذهن بسیاری از اعضاء کمیسیون های مجلس را روشن کردیم که الان، آن ها با شناخت از ما دفاع می کنند. برای وکلای زندانی کلی فعالیت کرده ایم، و مقامات قضایی اسامی وکلا را در پاسخ از ما خواسته اند. امسال سال افتخار هیأت مدیره و کانون وکلا است. حسابداری حسابداری حجره ای بوده است امسال ما با تصویب بودجه عمل کردیم، در صندوق در کمیته در هر دو مورد از همکاران از جمله شما حمایت کرده و شما هم اکنون نماینده هستید و هیأت مدیره به شما راه داده است.در مبارزه یا سفارش مقامات و رابطه سالاری مبارزه کردیم هر کس نامه سفارشی داد گفتم مطابق قانون ضابطه مند باید عمل شود. کارت هوشمند، را تدارک دیدیم هیأت عمومی را برای اولین بار تشکیل دادیم،اجرای طرح طبقه بندی مشاغل را بعد از شصت سال انجام دادیم، همایش های متعدد و مؤثر برگزار نمودیم. ملاقات ها برای شفاف سازی داشتیم البته من اجازه کوچکترین رابطه سالاری را نخواهم داد، از کارمندان بپرسید فامیل چه کسانی هستند اولین بار ما بحث تخصصی کردن را اعلام داشتیم و گواهی تخصصی اعطاء کردیم. آقای دکتر کامیار، هرموقع درخواستی داشته اید طرح گردید، پس مصداقی بحث کنيد. اینها نقد من است یا هیأت مدیره؟!! در مورد خانم ستوده تسلیم مقامات قضایی نشدم مطابق قانون طبق مصوبه هیأت مدیره (با حضور و تأیید شما) پرونده ایشان که 5 سال قبل به دادگاه انتظامی ارجاع شده بود در همان شعبه توسط دادگاه مورد اتخاذ تصمیم مستقل قرار گرفت. بحث پوشش را شما مطرح کردید رنگ لباس را شما عنوان کردید. ما فقط پوشش در شأن وکلا را گفتیم. چرا با هدف گیری استقلال وکلا عمل می کنید و موضع شما نسبت به مسایل افراطی است ما باید طبق قانون عمل کنیم. با کسی دشمنی نداریم.  اجازه نخواهیم داد جریانات افراطی اختیار کانون را در دست بگیرند و آن را متلاشی کنند. بحث عدم انتشار برخی گزارشات و مصوبات طبق تصویب هیأت مدیره است. من تابع قانون و مصوبات هیأت مدیره هستم و اجازه تعرض به قانون را نخواهم داد.

آقای جندقی اعلام داشتند من 13 سال کانون را اداره کرده ام وبه درستی اداره کردم. سپس دکتر کریمی اظهار داشت من تصمیم داشتم بشنوم و با توجه به برنامه رأی بدهم و من قصد حرف زدن نداشتم، هیأت مدیره فعلی نسبت به هیأت مدیره قبلی موفق تر بوده است. هیأت مدیره های سابق بر آن بهتر عمل می کرد. آنچه که آقای دکتر کامیار مطالبی را عنوان کردم بنده موافق هستم، آقای دکتر شما گفتید ما بیاییم پیش قوه قضائیه به من نگفتید و به خصوص به شما گفتم که در هیأت مدیره، دیگران به خودشان اجازه ندهند که به دیگران توهین کنند لذا نیامدن من در جلسات به خاطر تنش بوده است و الان دارم اعلام می کنم اگر من به دلیل ارتباط خودم، با مجلس ده برابر از آقای مالکی بیشتر عمل نکرده باشم کمتر عمل نکردم اسکودا هر موقع که بحث حضور در مجلس بوده حضور داشته ام و نکته ای را که می خواستم تأکید کنم مدیر خوب مدیری است بیشتر از آنکه بدود بدواند، دلسوزی و وقت گذاشتن را قبول دارم. الان آمده ام و برنامه ها را بشنوم و امیدوارم با برنامه عمل کنیم.

دکتر فرض پور اعلام داشتند از آقای دکتر نجفی توانا بابت تمام زحمات تشکر می کنم. آقای نجفی می گویند شما را اجبار به نامزدی کردند. و آقای جندقی و تمامی همکاران از من تقاضا داشتند و اما دوره قبل که مریض نبودم و من گفتم دوره قبل کوتاه آمدم و کنار رفتم تا شما بیایید و هیچ وقت دنبال ریاست نبودم و فقط یک بار نایب رئیس شدم که آن هم به من تحمیل شده است. آقای دکتر مالکی اظهار داشتند ما در زمان حساسی هستیم طرح جامع وکالت در مرحله سختی است که من به این نتیجه رسیدم که لایحه جامع وکالت ممکن است در مجلس مطرح شود و این خطر وجود دارد و اینکه ما دست به هیأت رئیسه نزنیم دلیل نمی شود. من 6 دوره با اکثریت رأی موفق شده ام و رئیس کانون می شوم با بالاترین رأی در تمامی این موارد. یک نفر از جای دیگر نیامده و با 6 دوره کامل تجربه می خواهم ریاست کانون را بگیرم نکته دوم درباره حضور در کانون، در دوره قبل من نفر اول در حضور بودم. یک دوره بوده که از باب منشی هیچ کسی منشی نمی شود و من و آقای کشاورز منشی شدیم و من حضور فعالی در مجلس داشتم. در مورد کسالتم درست می فرمایند. خانم بنده پزشک است کسالت پیش می آید و هنوز هم تحت درمان هستم. بعد از عمل و اتمام معالجه سعی می کنم در جلسات کانون حضور پیدا کنم، نکته بعدی این است که اگر این کانون باقی مانده همه ادوار و پیش کسوت ها زحمت کشیده اند و حاصل تلاش هم ما همت طرح دو فوریتی و 100 امضاء نمایندگان را چه کسی توانست انجام دهید و انجام دهیم، در تثبیت ماده 187 من سعی کردم و همه زحمت کشیده اند و این گونه نبوده است که یک نفر فقط تلاش کرده باشد. همه اعضا هیأت مدیره و همه مدیران تلاش کرده اند و باقی بوده اند، باور بفرمائید آقای دکتر من با هیچ یک از اعضا هیأت مدیره تماس نگرفتم و صحبت نکردم و اگر هم کاندیدا شدم به خاطر جوانب مختلف بوده است. به جای روزمرگی به جایی برویم که کارهای بزرگی را انجام دهید. آقای دکتر مالکی و آقای ثابت قدم هم زحمت کشیدند. بنده تنهایی نمی توانم کاری بکنم همه با هم می توانیم با همکاری کار کنیم. سپس جناب دکتر مالکی اظهار داشتند این بحث های دکتر نجفی توانا و جناب جندقی بحث دعوی یا تخریب نیست، بلکه رقابت در ارائه خدمات و تعرفه است. ضمناً در بحث لایحه جامع، نباید بر سر شاخ بنشینیم و بن ببریم. شایسته نیست زحمات فراوان این هیأت مدیره و این گروه که بنده عضو آن هستم را نادیده بگیریم. حجم کارهای انجام شده بسیار بالا است و در مورد صحبت های ما، مردم قضاوت می کنند و به اتحاد فکر کنیم نه جناحی.

عیسی امینی اظهار داشتند چند نکته قابل توجه است: اولاً آنچه در یک سال پیش گذشته است بیشتر به سمت مشارکت محوری، برنامه محوری و سلامتمحوری بوده است. کارهای مختلفی در مورد لایحه جامع،صندوق حمایت، شرح وظایف کارآموزان، نظارت بر کارمندان، امور مالی و استخدامی و غیره انجام شد. لذا عدم ذکر نکات مثبت و بیان صرف جنبه های منفی الزاماً نقد نیست و خصوصاً این نقدها در این زمان عجیب است چون نقد هیأت مدیره بود. ثانیاً در مورد ماده 19 آئین نامه بحث شد و نیاز به رأی گیری در تفسیر آن دارد و نه برخورد یکسویه و اصرار رئیس محترم سنی بر غیر قابل بررسی بودن نظر تفسیری ایشان. ثالثاً حضور در جلسه و بعد از ده ها جلسه غیبت و آن هم حضور در جلسه انتخاب هیأت رئیسه نمی تواند مبین اخلاق محوری و حفظ صلاح کانون باشد که اصلاً از محتویات جلسات و کارها بی خبریم. جناب فرض پور، در این اصرار به نامزدی شما نه به سلامت جنابعالی توجهی شده است نه صلاح کانون. این اصرارها و فشارها بر آن است که یکی به دنبال نیابت است و دیگری عدم حضور شما و اداره کردن کانون در سایه که به دور از هم فکری و لحاظ مصالح کانون است. ظاهراً به دنبال کور کردن اصلاحات هستند. پس از بحث های مفصل جناب جندقی، به عنوان اعتراض جلسه را ترک نموده و هیأت مدیره ناچاراً رئیس سنی بعدی، جناب اسماعیل مصباح اسکویی را به عنوان رئیس سنی جلسه تعیین نمودند. جناب مصباح اظهار داشتند ضمن خیرمقدم، درخواست دارم به لحاظ اختلافدیدگاه، انتخابات را به جلسه آتی محول کنیم.

جناب دکتر کامیار پیشنهاد می دهد آقای دکتر نجفی توانا، انتخابات را بر سفر کاری از طرف کانون ترجیح دهد.

آقای سمامی اعلام داشتند با مطلب جناب کامیار مخالفم، ما خودمان چند روزی است که تصویب کرده ایم آقای دکتر نجفی توانا به عنوان ریاست کانون در جلسه IBAحاضر شود و هزینه آن را تقبل و پرداخت نموده ایم حداقل برای مصوبات خودمان احترام بگذاریم و این امر به صلاح نیست.

آقای دکتر نجفی توانا اظهار داشتند ارتکاب این روش ها به نفع و صلاح کانون نیست و هر شخصی انتخاب می شود و مهم نیست ولی مهم اصل انتخابات است که باید انجام شود و رئیس چه سنی چه انتخابی حق تحمیل عقیده را ندارد و تابع انتخابات و رأی باید باشد. آقای دکتر مالکی اظهار داشتند رئیس سنی فقط حق اداره جلسه را دارد و لاغیر.

آقای دکتر عیسی امینی اظهار داشتند عجیب است که رئیس سنی قهر کرد، پس دکتر کریمی باز چرا جلسه انتخاب هیأت رئیسه را ترک کرد؟ چرا انتخابات را به تعویق می اندازید؟ همکاران مستحضر باشید که به چه علت انتخابات در دوره قبل هیأت مدیره به تعویق می افتاد؟ نمی گذاشتند. به کانون و صلاح کانون فکر کنیم.

آقای دکتر محمدنبی اظهار داشتند ای کاش سعه صدر وجود داشت.

آقای سمامی اظهار داشتند هدف از تعیین رئیس سنی، صبر و شکیبایی است چون از همه مسن تر است دارای تجربه بیشتر و صبر و حوصله بیشتری خواهد بود و تحت هر شرایطی قادر است جلسه را کنترل نماید. چند بار اخطار آئین نامه ای دادم متأسفانه توجه ننمودید تا اینکه به این نقطه رسیدید این برخورد، که قطعاً مورد نقد جدی قرار خواهیم گرفت.

آقای دکتر نجفی توانا اظهار داشتند من از جامعه وکالت پوزش می خواهم که اینگونه برخورد ما انجام   می شود و اینگونه تفسیر می کنیم و اینگونه اصول و قواعد را به هم می ریزیم. تکلیفی که برای اجرای قانون و اجرای اهداف جامعه وکالت است و سپس جناب مصباح بحث تعویق انتخابات را به رأی گیری گذاشت. بالاخره مصوب شد تا سه هفته آتی انتخابات هیأت رئیسه صورت پذیرد و هیأت رئیسه تا سه هفته دیگر سکاندار هیأت رئیسه باشند تا انتخابات جدید حداکثر سه هفته دیگر صورت گیرد.

جلسه در ساعت 19 ختم گردید.


صورت خلاصه مذاکرات جلسه انتخابات هیأت رئیسه کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 27/02/94

جلسه تعیین هیأت رئیسه با حضور ریاست سنی آقای جندقی آغاز و آقای دکتر کامیار قرائت قرآن داشتند سپس آقای دکتر نجفی توانا اعلام داشتند اظهارات قبلی ایشان در ظاهر بوده و هر آنچه اعلام داشته حقیقت داشته اما نحوه بیان ایراد داشت عذرخواهی می نمایم آقای سمامی اظهار داشتند از همه عزیزان خواهشمندم اخلاق را رعایت بکنیم و همچون سابق و دفعه قبل تنش ایجاد نشود . رأی گیری آغاز تنها کاندیدای رئیس دکتر نجفی توانا بوده اند و رأی گیری به عمل آمد و با 9 رأی آقای دکتر نجفی توانا ریاست کانون را بر عهده گرفتند سپس دکتر مالکی اعلام داشتند ریاست سنی فقط برای انتخاب ریاست است نه برای نواب ولی آقای دکتر نجفی توانا اظهار داشتند خیر اینگونه نیست ایشان ادامه دهند. انتخابات صورت پذیرفت و آقایان مصباح اسکویی و دکتر محمدنبی کاندید شدند که آقای مصباح و آقای محمدنبی هر کدام با 10 رأی مخفی به عنوان نواب ریاست انتخاب شدند. آقای جندقی خواستند 2 نفر را برای بازرسی انتخاب نمایند آقای دکتر امینی و  دکتر کامیار و دکتر سمامی کاندید شدند که از بین آن ها می بایست 2 نفر انتخاب گردند. آقای دکتر کامیار با 5 رأی و آقای دکتر سمامی با 9  رأی و آقای دکتر امینی با 9 رأی (رأی گیری صورت پذیرفت) عملاً آقای دکتر امینی و دکتر سمامی با 9 رأی به عنوان بازرسین انتخاب شدند. در خصوص بحث منشی رأی گیری به عمل آمد که کسی کاندید نشد و آقای دکتر مالکی اعلام داشتند آقای دکتر کریمی کاندید شوند برای منشی گری آقای دکتر سمامی اعلام داشتند بنده از آقای دکتر کریمی ممنون وسپاسگزارم ایشان واقعاً اخلاق را رعایت نمودند و در امروز نیز مثل سابق اخلاق مدار عمل نمودند دلیل عدم حضور ایشان هم بیماری بوده وجود این عزیز برای کانون برکت است و ایشان هم شأن ریاست کانون هستند. آقای علی حامدتوسلی اعلام داشتند می بایست این امر منشی گری را با توجه به زحمات آقای دکتر کامیار و تحول در این امر تقاضا کنیم از ایشان که این سمت را تحویل بگیرند. دکتر امینی اظهار داشتند آقای دکتر مالکی در شأن ریاست هستند وقتی بحث ریاست یا نایب رئیسی یا بازرسی را نمی پذیرند یعنی قصد منشی بودن را هم ندارند. آقای سردارزاده اعلام داشتند بنده و آقای احمدی همیشه کمک می کردیم ولی باز بهتر است آقای دکتر کامیار این پست را دریافت نمایند. آقای دیوسالار پیشنهاد دادند آقای دکتر کامیار خیلی خوب عمل کرده اند و قانونمند و منظم ولی اگر نخواهند به علی البدل ها رأی بدهیم. آقای جندقی اعلام داشتند بنده این دوره بسیار نظم دیدیم از آقای دکتر کامیار می خواهیم این امر را به عهده گیرند. دکتر کامیار اعلام داشتند بنده نمی خواستم کاتب باشم در این دوره منشی گری نکردم ماده 5 آئین نامه اعلام می دارد منشی مسئول و ناظر تمامی مکاتبات کانون است و ماده 9 می گوید منشی و نایب رئیس می بایست به اتفاق یکدیگر امضاء نمایند و ریاست و نایب رئیس به بنده امکان اعمال این وظایف را ندادند چون ندادند بنده کاندید نیستم. آقای توسلی پیشنهاد دادند آقای رئیس به ایشان تکلیف نمائید تا آقای دکتر کامیار کاندیدای منشی هیأت مدیره شوند. آقای جندقی به آقای دکتر کامیار اعلام داشتند بنده هم تکلیف می نمایم، آقای دکتر نجفی اعلام داشتند ما از وجود آقای دکتر کامیار استفاده می کنیم اتاقی را در خدمت ایشان می گذاریم تا طبق آئین نامه از وجود ایشان استفاده نمائیم. امید داریم از توانمندی های ایشان استفاده کنیم. آقای دکتر کامیار اعلام داشتند اگر ماده 5 و 9 اجرا نشود دیگر منشی گری نخواهم کرد. برگه رأی ها به صورت مخفی تحویل اعضاء شد رأی گیری انجام و آقای دکتر کامیار با 8 رأی به عنوان منشی هیأت مدیره شدند. جلسه انتخاب هیأت رئیسه به پایان رسید..ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است