مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  یکشنبه 7 تیر 1394(12:12:12 PM)

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسات 93 ، 94 ، 95 ، 96 ، 97 و 98 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز+پیش نویس آیین نامه کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری مرکز

به تاریخ های : 27/02/94 ، 29/02/94 ، 03/03/94 ، 05/03/94 ، 10/03/94 و 17/03/94

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 93 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 27/02/94

شروع جلسه : ساعت 9/30                            پایان جلسه : ساعت 13/05

کسی غایب نبود.

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- مصباح- محمدنبی-مالکی- امینی- دیوسالار- حامدتوسلی- احمدی لاکلایه- سردارزاده رسمیت یافت پس از تلاوت کلام اله مجید برخی اعضا نطق پیش از دستور به شرح زیرایرادکردند.

(کامیار ساعت 9/35 وارد شد.)

محمدنبی: ورودی خاص وکلا در برخی مجتمع ها اجرا شده است در بقیه جاها هم مشغول تهیه هستند البته با کمبود نیروی انتظامی مواجهند.

(فرض پور و ضرابی 9/40 وارد شدند.)

مالکی: مواردی از آ.د.ک توسط کمیسیون قضایی مجلس در مشهد اصلاح شده از جمله ماده 48 و ماده 190 که وضع به تبصره ماده 128 فعلی برمی گردد. باید اقدام جدی کنیم.

(کاکاافشار ساعت 9/45 وارد شد.)

نجفی توانا: مصوبات کمیسیون باید در صحن علنی مجلس تصویب شود لذا باید فعالیت کنیم با برخی نمایندگان و همچنین اعضای کمیسیون قضایی هم جلسه ای داشته باشیم. در نظام تقنینی این اولین مورد است که قانونی جلوی اجرایش را می گیرند و پس از تصویب نهایی قبل از اجرا باز در آن اصلاحاتی اعمال می کنند. این اقدام موجب تضعیف قوه مقننه است.

آنگاه صورتجلسه قبل قرائت و دستورات جلسه مطرح شد.

ابتدا دستور مربوط به مجله کانون مطرح است:

کامیار: پیشنهادی با سه امضا در اسفند ماه تقدیم شد که عین آن را قرائت می کنم هدف از طرح این پیشنهاد انفکاک مجله کانون از حوزه عمل و اختیارات کمیسیون انتشارات است تا بتوان با جدیت بیشتر در افزایش کیفیت مجله اقدام کرد.

ضرابی: بهترین رکن مجله هیأت تحریریه است که الان عملاً وجود ندارد هیأت داوری مجله مهم است تا از اعمال سلیقه های شخصی جلوگیری کند لذا ما در چارت سازمانی یک اداره جدید پیشنهاد کردیم.

فرض پور: با وجود مقایسه مجله کانون با سایر مجله های همگون متوجه تفاوت خاصی نمی شویم. مجله ما علمی کاربردی است به کمیسیون انتشارات امکانات بدهید همین را انجام می دهد اگر انجام نداد چاره ای بیندیشید.

(دکتر شهبازی نیا ساعت 10/20 وارد شد.)

امینی: در طول 5 ماه گذشته خانم ضرابی هیچ عملکردی نداشته است پس مقاومت کمیسیون از حد گذشته است. این نشان ضعف هیأت مدیره است. من پیشنهاد را مناسب می دانم و اضافه می کنم که اداره انتشارات تشکیل دهیم بخش مجله –بخش خبرنامه- بخش نشر و کتابفروشی داشته باشد.

کاکاافشار: مجله کانون حاصل زحمت گذشتگان است. اگر بیاید زیر نظر هیأت مدیره مخالفم.باید تقسیم مسئولیت شود و از بدنه وکلا جدا نشود. همکاران منتقد در رفع ایراد چه قدمی برداشته اند. مجله ما یک سروگردن بالاتر است.

مالکی: همین پیشنهاد را در دوره 25 طرح کردم که کمیسیون را به اداره انتشارات تبدیل کنیم تصویب شد در دوره 26 با 11 امضا طرح مجدداً تصویب شد ولی مقاومت کردند و اجرا نشد. الان مجله نیاز به تغییر دارد.

(سمامی ساعت 10/35 وارد شد.)

سردارزاده: اگر خانم ضرابی هیچ کاری نکرده باید آسیب شناسی شود اگر عده ای با علمی پژوهشی شدن آن مخالفند باید آسیب شناسی شود. اگر با 11 رأی تصویب شده ولی اجرا نشده است آسیب شناسی لازم دارد.

نجفی توانا: نسبت به اساس پیشنهاد رأی گیری می کنم. در ماهیت و جزئیات در جلسه دیگری بحث خواهیم کرد.

رأی گیری شد 6 رأی موافق و 6 رأی مخالفت کردند.

سپس ساعت 10/45 دستور انتخاب هیأت رئیسه مطرح شد که صورتجلسه آن توسط منشیان هیأت رئیسه سنی تهیه گردیده است.

ساعت 12/25 ادامه دستورات جلسه عادی طرح شد.

نجفی توانا: آئین نامه ای برای اصلاح آئین نامه جلسات هیأت مدیره از سوی آقای کامیار پیشنهاد شده است چون نسخه آن در اختیار همکاران نیست به جلسه بعدی موکول می شود.

آنگاه دستور انتقال مطرح شد.

جلسه ساعت 13/05 پایان یافت. 


صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 94 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 29/02/94

شروع جلسه : ساعت 9/30                            پایان جلسه : ساعت 13/05

غایبین: آقایان مصباح (کسالت)- جندقی- کریمی- شهبازی نیا و خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- محمدنبی- امینی- دیوسالار- کامیار- حامدتوسلی- احمدی لاکلایه- سردارزاده رسمیت یافت و با تلاوت کلام اله مجید آغاز شد و سپس صورتجلسه قبل قرائت و آنگاه برخی اعضا به شرح زیر پیش از دستورنطق کردند.

سردارزاده: من و چند تن از همکاران تقاضایی با 4 امضا تقدیم کردیم راجع به حذف اخذ هزینه از تشکل ها برای استفاده از سالن کانون تقاضا دارم در دستور قرار گیرد.

(سمامی ساعت 9/25 و کاکاافشار ساعت 9/30 وارد شدند.)

(کامیار ساعت 10 وارد شد.)

کامیار: با تبریک به رئیس و سایر اعضای هیأت رئیسه چون در انتخابات هیأت رئیسه یک منشی فقط انتخاب شد لذا هیأت رئیسه ناقص است تقاضا دارم به فوریت این نقیصه جبران شود.

امینی: با عرض تبریک به منتخبین 2 گزارش بازرسی تقدیم کرده ایم یکی راجع به سالن کانون و دیگری که در مورد آزمون که در دستور قرار نگرفته است. همچنین چند هفته پیش تقاضایی با سه امضاء تقدیم کردیم راجع به حق اعتراض قضات سابق به تعیین محل اشتغال لطفاً در دستور قرار گیرد.

نجفی توانا: از همدلی و همزبانی همکاران تشکر می کنم. ریاست واقعی با شماست و من نماینده و مجری اوامر شما هستم. ماه های باقیمانده حساس است لایحه جامع وکالت،بحث مالیات و انتخابات کانون مطرح است. در عمل باید همه باشند و کمک کنند. سعی در حداقل کردن اختلافات کنیم وجه مشترک ما کانون است. من خوشحال می شوم نقدی بشنوم من سعی کردم فضا را باز کنم ولی هرگاه اظهار نظری وکلا می کنند شرافت حرفه ای را لحاظ کنند.

حامدتوسلی: عملکرد شما در اداره جلسات خوب و زیباست به همه وقت یکنواخت می دهید . شب شعر خیام به همت کمیسیون فرهنگ و هنر برگزار شد همراه با ابتکاراتی بود. البته برای جلسات آتی باید اطلاع رسانی بیشتر شود و عده بیشتری شرکت کنند.

سمامی: با عرض تبریک مجدد به هیأت رئیسه محترم. بحث اخلاق مداری در انتخابات قابل توجه بود که به آن   نیاز داریم. این انتخابات در کمال اخلاق مداری صورت گرفت. باید تمام کارها را با جدیت ادامه دهیم بحث تکمیل اعضای کمیسیون ها را لطفاً در دستور کار قرار دهید. از کمیسیون فرهنگ و هنر در خصوص مراسم خیام تشکر می کنم کار زیبایی انجام دادند.

آنگاه صورتجلسه انتخابات هیأت رئیسه از سوی منشی سنی قرائت شد و ساعت 10/10 جلسه وارد دستور شد.

بند اول دستور تعیین نمایندگان مالیاتی طرح شد.

محمدنبی: در جلسه قبل 15 نفر تعیین شدند با بررسی سوابق معلوم شد هیچکدام سابقه انتظامی ندارند از این عده باید ده نفر را به صورت نهایی انتخاب کنیم.

(دکتر مالکی ساعت 10/10 وارد شد.)

رأی گیری و به اتفاق آراء اشخاص زیر به عنوان نمایندگان جدید (علاوه بر افراد سابق) انتخاب شدند.

غفور پاک نهاد- عابدی- صرافی- سعید عباسی- فرشاد خلعتبری- محمدرضا نیک خوی منفرد- غلامعلی ریاحی- عزت اله مجدی نسب- محمود محمدی- سوده حامدتوسلی

سپس دستور بعدی مطرح شد.

نجفی توانا: برخی مشمولان بند دال ماده 8 که برای آن ها کلاس های آموزشی برگزار کرده ایم تقاضا دارند از آن ها به صورت جداگانه اختبار برگزار شود.

پس از بحث و بررسی موضوع تقاضا با یک رأی موافق و 11 رأی مخالف رد شد.

آنگاه دکتر نجفی توانا اعلام کرد در جلسه قبل پیشنهاد و راه اندازی تشکیلات برای مجله کانون وکلا 6 رأی موافق و 6 رأی مخالف داشت لذا مجدداً برای رأی گیری طرح می شود.

علیزاده طباطبایی: نیاز به تغییر داریم مسائل مبتلا به در مجله کانون مطرح نمی شود بیشتر شبیه کتب حقوقی است و مناسب جامعه وکلا نیست.

سمامی: با این پیشنهاد کمیسیون انتشارات را دور می زنیم. ما می توانیم از طریق مذاکره با کمیسیون مسائل را حل کنیم الان زمان مناسبی نیست اول به نظر بهتر بود انتخاب سردبیر را به مدیر مسئول محول کنیم.

امینی: تجربه نشان داد که ما مسأله کمیسیون انتشارات را نمی توانیم حل کنیم سردبیر منتخب 5 ماه است که نتوانسته ورود پیدا کند. من با اصل تشکیل اداره ای مستقل برای انتشار مجله موافقم ولی با این ترکیب پیشنهادی خیر. هیأتی عمل کردن انتشارات جواب نمی دهد.

فرض پور: الان رغبتی برای مطالعه نیست مجلات سایر کانون ها اکثراً مجانی ارسال می شود ما در مرکز امکانات لازم را نداریم پیشنهاد می کنم در غیاب من با دو سه نفر اعضای کمیسیون جلسه بگذارید حرفشان را بشنوید. خود ما هم مقصریم آیا از شما کسی مقاله ای داد که چاپ نشود.

نجفی توانا: در کمیسیون انتشارات با یک خودمحوری مواجهیم به عضو هیأت مدیره نباید توهین شود در آنجا نگاه سنتی دارند البته ما اطاق اختصاصی دادیم و کارمند هم در اختیارشان گذاشتیم ولی نیاز به اصلاح در آنجا را هم احساس می کنم.

کاکاافشار: من از رفتار با خانم ضرابی خیلی ناراحت شدم ولی خود ما آن ها را انتخاب کردیم این را باید اصلاح کنیم اشکال زیاد است ولی باید وضع سابق و موجود را نقد کنیم آن ها با مشکلات زیادی مواجهند آقای شریعت تمام وقت در خدمت مجله بود ولی با این وجود مثلاً توزیع مجله کلی اشکال داشت برای مشترکان مجله ارسال نمی شد. مجله کانون به نظر من یک سروگردن بالاتر است.

حامدتوسلی: با توجه به اجرای طرح طبقه بندی مشاغل با این پیشنهاد مخالفم موجب ایجاد دفتر جدیدی می شود.

سردارزاده: به نظرم کمیسیون را منحل نکنیم اگر اعضایی هستند که از عملکردشان راضی نیستید عوض کنید. در آنجا افراد بسیار فرهیخته ای حضور دارند از آقای جلیلوند دعوت به عمل آورید و موضوع ارتقاء سطح علمی مجله بررسی شود با انحلال کمیسیون مخالفم.

مالکی: ماهیت کار مجله علمی با کار ارشادی و مشورتی تفاوت دارد. انتخاب اعضای کمیسیون ها متأسفانه با لابی انجام می شود. به نظرم کمیسیون انتشارات بماند ولی مثل بقیه کارش جنبه مشورتی داشته باشد. من تصور می کنم اگر الان این را هم تصویب کنید مثل مصوبات دوره 25 و 26 اجرا نمی شود.

کامیار: شیوه نشر مجلات اینگونه نیست که در کانون انجام می شود بدون حضور کادر حرفه ای و تمام وقت نتیجه مطلوب عاید نمی شود.

نهایتاً راجع به اصل پیشنهاد ایجاد دفتری مستقل برای مجله کانون وکلا با اجزاء مذکور در پیشنهاد رأی گیری شد با 3 رأی موافق تصویب نشد.

پیشنهاد اصلاحی هم مطرح است.

محمدنبی: می گفتند ما سابقاً در دفتر خودمان تهیه مجله را انجام می دادیم اما حالا امکانش را نداریم ما دفتر مخصوص و کارمند داریم. الان تصمیم مدیریتی باید اجرا شود و اگر قصد همکاری ندارند بروند.

فرض پور: برخورد با خانم ضرابی خوب نبود که البته در غیاب من بود ولی بعداً پذیرفتند که با ایشان در مورد هیأت تحریریه صحبت کنند. البته قبل از معرفی خانم ضرابی در کمیسیون آقای آل داوود را تعیین کرده بودیم.

نجفی توانا: دو هفته وقت تعیین می کنیم برای اجرای تصمیم هیأت مدیره هدف ارتقاء مجله است البته پیشنهاد کامیار می توانست خون تازه ای به رگ های خشک مجله وارد کند ولی برای کانون بار مالی داشت.

آنگاه دستور بعدی بررسی تقاضای همکاران وکیل مطرح شد.

آنگاه دستور بررسی تقاضاهای انتقال مطرح شد.

جلسه ساعت 13/05 پایان یافت.


صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 95 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 03/03/94

شروع جلسه : ساعت9/20                   پایان جلسه : ساعت 13/00

غایبین: آقایان جندقی- کریمی- احمدی لاکلایه

جلسه با حضور آقایان محمدنبی- مالکی- دیوسالار- سمامی- کامیار- حامدتوسلی-سردارزاده- علیزاده طباطبایی و خانم ضرابی رسمیت یافتو با تلاوت کلام اله مجید آغاز شد آنگاه صورتجلسه قبل قرائت شدسپس برخی اعضا نطق پیش از دستورایرادکردند.

(دکتر نجفی توانا ساعت 9/30 وارد شد.)

سمامی: در باب همکاری با وکلای 187 تقاضا کردم کمیته ای تشکیل و موضوع را بررسی کند که هنوز کاری نشده است از اداره معاضدت و زحمات آن ها که طی نامه رئیس آنجا منعکس شده است تشکر می کنم. پیشنهاد می کنم هر ماه یا هر هفته با عده ای از همکاران وکیل که مطالبی دارند جلسه گفت و شنود بگذاریم.

(آقای امینی ساعت 9/35 وارد شد.)

(آقای مصباح ساعت 9/40 وارد شد.)

نجفی توانا: از همکاران تقاضا می کنم پیگیر مأموریت های خود باشید کمیته هایی باید تشکیل شود کارهایی باید انجام دهید که برخی هنوز انجام نشده است. در کانون البرز اجلاس دادستان های انتظامی وکلا برگزار شد آنجا پیشنهاد کردم اطاق میانجیگری تشکیل شود در کانون ها رئیس دادگاه تجدیدنظر استانی دیروز از کانون بازدید کرد در باب قضات ناسالم تذکراتی دارم که قول همکاری دادند. اقداماتی در جهت جابجایی و استفاده مطلوب تر از کارمندان انجام دادیم.

(آقای کاکاافشار ساعت 9/45 وارد شد.)

(آقای دیوسالار ساعت 9/50 خارج شد.)

مالکی: در مسابقه فوتبال، تیم فوتبال کانون بر تیم شهرداری غلبه و قهرمان مسابقات شد همه اصناف حضور داشته و تیم کانون با وجودی که هزینه ای اختصاص نیافته بود موفق شد قهرمان شود.

حامدتوسلی: در زمستان 93 مصوبه ای راجع به سفرهای استانی داشتیم باید هر فصل یک استان برویم خوب است توجه شد.

(آقای کامیار ساعت 10/05 وارد شد.)

کامیار: با تبریک روز جانباز پیرو سنت حسنه ای که این دوره آغاز شد که شفاف سازی مالی کانون است در چند جلسه قبل خواهش کردم هزینه های مراسم جشن استقلال و جشن محک اعلام شود بابت مراسم دیدار نوروزی هم این کار بشود مجدد یادآوری می کنم. ضمناً پیشنهاد اصلاح آئین نامه جلسات هیأت مدیره را که مصوب 50 سال پیش است تقدیم کردم به دلیل حساسیت مطلب استدعا دارم با دقت ملاحظه فرمایند تا هنگام بحث و بررسی از تمام تجربیات همکاران در اصلاح آئین نامه استفاده شود.

نجفی توانا: از منشی هیأت مدیره خواهش می کنم اسامی غایبین را هر سه ماه یکبار اعلام فرمایند گزارش های مالی راجع به مراسم را به اطلاع عزیزان خواهم رساند تمام جزئیات قابل اعلان در سایت نیست ولی در دسترس اعضا قرار خواهیم داد.

محمدنبی: در مورد تشکیل کانون وکلای یزد که چند هفته پیش طرح شد و نامه ای به وزیر نوشتیم دیروز خبر دادندکه موضوع متوقف شده است و قرار شده رئیس دادگستری استان نظر وکلا را جویا شود. اگر وکلا تقاضا کردند آنگاه اقدام شود. گزارش تفریغ بودجه سال های 89 تا 92 در حال تکمیل است در مورد اعلام ریز هزینه های مراسم به خارج از هیأت مدیره ممنوعیت داریم ولی برای اعضا قطعاً اعلام خواهد شد.

سردارزاده: با تبریک اعیاد شعبانیه در باب جابجایی کارمندان هدف ارتقاء است یا تنبیه؟ اگر ارتقاء است نباید در جای جدید همان کار سابق را بکنند. پس اعلام نارضایتی داشته اید. در مورد هزینه و حسابرسی لازم است اعلام شود جشن استقلال جشن نوروزی سفر به لرستان و امثالهم چقدر هزینه شده است.

نجفی توانا: جابجایی ها در جهت بهبود است و قصد تنبیه نبوده است. کارمندان باید توان همراهی با هیأت مدیره طبق سیاست جدیدش را داشته باشند.

حامدتوسلی: اعضای کمیسیون فرهنگ و هنر به دلیل اینکه بودجه مصوب هنوز در اختیارشان قرار نگرفته و کمبود هم داشته خودشان هزینه کرده اند.

(آقای فرض پور ساعت 10/10 وارد شد.)

آنگاه دستور اول جلسه مطرح شد.

نجفی توانا: در دستور اول قصد دارم راجع به تقدیر از جناب فرض پور صحبت کنم ایشان در شرایط بسیار سخت و سنگین اول انقلاب در مجلس از کانون دفاع جانانه کردند پس از آن هم در کانون با تمام وجود حضور داشتند و همراهی کردند من به دلیل خلقیات انسانی ایشان وظیفه خود دانستم که از ایشان قدردانی کنم راجع به کیفیت و زمان و شرایطش لطفاً نظر بدهید.

مصباح: در دومین دوره ای که هیأت مدیره پس از فترت تشکیل شد من عضو هیأت شدم و با ایشان به صورت رودررو آشنا شدم در اولین ملاقات حضوری عرض کردم با اسم شما و عملکرد شما آشنا بودم ایشان در شرایط بد وکالتی مجلس به دفاع از استقلال و وکلای دادگستری و تبیین نقش وکلا در سازمان عدالت پرداخت. از ایشان بغض معنا دار به کسی ندیدم بزرگواری ایشان در همین جلسه اخیر هم نشان داد که عملکرد ایشان جهت حفظ یکپارچگی کانون وکلا بوده است که آمادگی صحبت ندارم چوننمی دانستم این مطلب در دستور است.

سردارزاده: دکتر فرض پور و دو همکار دیگر قبل از انقلاب و الان در وضع مشابهی هستند و اعتقاداتشان را حفظ کردند بزرگترین صفت ایشان این است که ریاکاری نداشتند هدف ایشان کل جامعه وکالت است هرچه در مورد ایشان انجام دهیم کم است.

محمدنبی: در دوران قضاوت در مجلس در کانون از بهترین ها بودند امیدوارم خداوند ایشان را برای کانون حفظ کند. درافطاری تقدیر از ایشان مناسب است.

حامدتوسلی: قصد داشتم پس از انتخابات راجع به ایشان صحبت کنم هیچ تغییر شکلی ندادند قبل و پس از انتخابات هیأت رئیسه و این محل توجه و تعمق است.

نجفی توانا: 22 خرداد مراسم تحلیف کارآموزان است آنجا تقدیر باشد خوب است فراخوان هم بدهیم برای وکلا.

برای روز22 خرداد رأی گیری و با 7 رأی موافق تصویب شد نتیجتاً برای مراسم افطاری رأی گیری به عمل نیامد.

نجفی توانا: 2 وکیل دیگر هم باشد (مثل تمدن و میرسلیمی)

مصباح: در سلامت آنان تردیدی نیست ولی در مراسم تحلیف تکیه جلسه بر آقای فرض پور باشد و فقط ایشان باشند شأن جلسه تقدیر خاصی از آقای فرض پور باشد.

کامیار: پایداری و اعتقاد بر نظراتشان هم وجه دیگر شخصیتی ایشان است و شأن ایشان در مقایسه با دیگران بسیار بالاتر است و در ردیف اول است با فاصله بسیار از بقیه.

ضرابی: برای دیگران مراسم دیگری باشد و در یک جلسه خاصی تقدیر از ایشان بشود من درس های زیادی از شما آموختم.

فرض پور: من اگر می دانستم بحث این است نمی آمدم ناچارم به شعری متوسل شوم «            »

من در حد و اندازه این همه تعریف و تمجید و تحسین نیستم خیلی لطف فرمودید بزرگواری کردید آنچه انجام دادم عقیده ام بوده است. زبان برای صحبت کردن ندارم اما من لایق اینهمه تحسین و تقدیر نیستم خودم هم قلباً راضی نیستم ولی اگر دستور باشد بحث دیگری است متشکرم از لطف و محبت شما هدف این است که کانون بماند، تنش نباشد، دوستی و محبت باشد. آنچه کرده ام آگاهانه بوده است.

دستور بعدی نامه IBAمطرح شد.

نجفی توانا: برای 4 تا 9 اکتبر 2015 اجلاس IBA در وین برگزار می شود راجع به حضور کانون مرکز تصمیم گیری شود.

نهایتاً پس از بحث و بررسی تصویب شد رئیس کانون و یک نایب به هزینه کانون در اجلاس شرکت کند (9 رأی) و اعضای هیأت مدیره که مایل به شرکت باشند صرفاً هزینه ثبت نام آن ها توسط کانون تأمین شود. (9 رأی)

دستور بعدی راجع به استفاده تشکل ها از سالن کانون مطرح شد.

نجفی توانا: طبق مصوبه سال قبل از تشکل ها برای استفاده از سالن 400 هزار تومان اخذ می شود الان با 4 امضا پیشنهادی تقدیم شده است که دریافت این هزینه لغو شود. البته ما از بابت آب برق گاز تهویه و استهلاک سالن لااقل 150 تا 200 تومان هزینه می دهیم. منصفانه نیست دوستانی در تشکل های مختلف مجانی از این امکان برخوردار شونداگر تشکل ها علاقمند به خدمت هستند خود یاری کنند اعتقاد دارم هزینه دریافتی باید افزایش هم داشته باشد.

امینی: این مصوبه اثر محدود کننده داشت و ظرفیت سالن کمتر استفاده شد. من و آقای سمامی به عنوان بازرسان گزارش دادیم به پیشنهاد دادیم سخنرانی ها و کارگاه های تدریسی به تشخیص هیأت رئیسه معاف از هزینه باشد برای سایر نشست ها حداکثر 4 میلیون ريال بر اساس شرایط و تشکل ها بگیریم و برای لایحه جامع هم حداکثر تخفیف را بدهیم.

حامدتوسلی: همان مصوبه قبلی اجرا شود این تغییر موجب تبعیض می شود.

سردارزاده: مبدع این جلسات انجمن آزاد بود از پرداخت هزینه هم ابا ندازیم اما از روز تصویب گروه ها مخالفت کردند و جلسات کم شده است این وجوه واقعاً جایی را پر نمی کند در کل سال 40 میلیون تومان می شود اکثر این جلسات آموزش است البته در زمان انتخابات هزینه را بگیرید بیشتر هم بگیرید خوب است ولی با توجه به نیاز گروه ها به مکان مناسب این امر مانع ایجاد نمود، و باید رفع شود.

کامیار: من با پیشنهاد تقدیمی موافق و چند بند هم تکمیلاً ارائه کردم تا فعالیت های تشکل ها و سایر اجتماعات وکلا افزایش یابد و نظم بگیرد.

نجفی توانا: پیشنهاد شما یک امضاء دارد فعلاً قابل طرح نیست. قصد ما درآمدزایی هم نبوده است بلکه لااقل هزینه های اضافی را نمی دهد به نظرم می توانند اگر بحث آموزشی دارند تحت نظر کمیسیون آموزش کانون اجرا کنند اگر عشق شما آموزش است کمیسیون آموزش کانون اجرا می کند هزینه هم نمی خواهد اما اگر هدف این است که نام تشکل باشد پس باید هزینه اش را هم بدهند.

شهبازی نیا: امکانات کانون که از طریق ارگان های کانون صورت می گیرد رایگان است. برای دیگران از جمله تشکل ها باید در قبال دریافت هزینه باشد حتی اگر با عنوان اکنونش باشد، بالاخره نفعی برای تشکل دارد و فعالیت حقوقی است و نباید هزینه بر وکلا تحمیل شود.

محمدنبی: 400 هزار تومان زیاد نیست ولی برای کانون تأمین میزانی از این هزینه هاست. اینجا جلسه ای که برگزار شود نیاز به اخذ مجوز از جایی ندارد زیرا کانون ناظر است و مسئول و این حسن برگزاری جلسات در کانون است.

علیزاده طباطبایی: این مبلغ از ابتدا دوره چقدر درآمد برای کانون داشته است؟ اصلاً رقم قابل توجهی نیست آموزش از وظایف کانون است لذا بهتر است وجهی نگیریم.

مصباح: اعتبار مصوبات خودمان را تضعیف نکنیم درست نیست تصمیمی بگیریم و چند ماه بعد آن را اصلاح یا لغو یا تعلیق کنیم. موضوع سخنرانی ها اگر در حد وظایف کمیسیون ها است کار کانون است و نباید پول بگبریم ولی اگر برای خود تشکل ها باشد پول بگیریم خوب است.

نهایتاً پیشنهاد عدول از مصوبه و عدم دریافت هزینه به رأی گذاشته شد با 5 رأی موافق و 7 رأی مخالف پیشنهاد رد شد.

امینی: پیشنهاد اخذ 300 هزار تومان را دارم.

رأی گیری و با 5 رأی موافق پیشنهاد رد شد.

سپس دستور نقل و انتقال طرح شد.

جلسه ساعت 13/05 پایان یافت.


صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 96 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 05/03/94

شروع جلسه : ساعت9/20                    پایان جلسه : ساعت 13/05

غایبین: آقایان جندقی- کریمی

جلسه با حضور آقایان مصباح- محمدنبی- مالکی- دیوسالار- سمامی- کامیار- حامدتوسلی-کاکاافشار- احمدی لاکلایه- علیزاده طباطبایی رسمیت و با تلاوت کلام اله مجید آغاز شد آنگاه صورتجلسه قبل قرائت شد (آقای سردارزاده ساعت 30/9 و دکتر ضرابی و دکتر شهبازی نیا ساعت 9/35 وارد شدند)جلسه ساعت 9/40 وارد نطق شد وبرخی اعضا مطالبی به شرح زیرایرادکردند.

دیوسالار: دیروز مصوبه سازمان مالیاتی در باب اظهارنامه فصلی وکلا ابطال شده است.

مالکی: در مرکز پژوهش ها بحث مقررات انتظامی تحت بررسی است. بحث استقلال نهاد انتظامی از درون و بیرون را جا انداختیم اختیار تعیین رؤسای شعب از رئیس قوه به داخل نهاد اصلاح شد و کسی که سابقه وکالت بیشتر داشته باشد به عنوان رئیس خواهد بود. در رسیدگی بین تخلفات حرفه ای و مدیریت اعضا هیأت مدیره تفکیک ایجاد کردیم.

(آقای فرض پور ساعت 9/55 وارد شد.)

فرض پور: مجمع تشخیص مصلحت نظام  در نظر دارد راجع به وکالت برنامه بیست ساله چشم انداز با کمک کانون وکلا تهیه کند تا در مجمع تصویب شود از ما خواسته اند سه نفر نماینده معرفی کنیم.

شهبازی نیا: هر مصوبه ای در این خصوص قطعاً نهایی نخواهد بود و لذا محل تأمل خواهد بود.

مالکی: ممکن است در کمیته قضایی مجمع متن مطلوبی تنظیم شود ولی تصمیم نهایی در داخل مجمع خواهد بود که امکان جرح و تعدیل آن بالا است.

(دکتر امینی ساعت 10/20 وارد شد.)

سمامی: از جناب دیوسالار و دکتر امینی بابت اخذ حکم ابطال بخشنامه مالیاتی تشکر می کنم. برای ارائه طرحی راجع به تعرفه حق الوکاله کمیته ای تعیین شد ولی تا حال اقدامی نکرده است.

جلسه ساعت 10/35 وارد دستور شد.

مصباح:جلسه مشترک کمیسیون های کارآموزی برگزار شد و نتایج اختبار 20 تا 22 اسفند و اختبار شفاهی اعلام شد. 509 نفر امتحان دادند که 23 نفر مردود شدند و بقیه قبول. نفر اول عرفان ضرغامی با معدل 15/07 و از 10 نفر اول که معادل 2% هستند 3 نفر که خارج از تهران هستند می توانند محل اشتغال خود را تعیین کنند. مراسم تحلیف روز 24 خرداد برگزار خواهد شد.

آنگاه دستور بعدی بحث سفرهای استانی مطرح شد.

محمدنبی: قبلاً تصویب شد که هیأت مدیره هر فصل به یکی از استان های تحت پوشش سفر کند با حضور ما وکلا احساس حمایت می کنند جلسه یزد موفقیت آمیز بود امکان اینکه تا شهریور یک استان و در پاییز 2 استان دیگر را برویم موجود است. برخی همکاران استان ها گله دارند و یکی از دلایل جدایی برخی استان ها همین عدم توجه به آن ها در سابق بوده است. البته ما برای تمدید پروانه به استان ها نماینده فرستادیم ولی مسائل دیگری هم هست که باید از نزدیک بررسی کنیم.

(آقای دیوسالار ساعت 10/50 خارج شد.)

مالکی: چون مشکل سیستان و بلوچستان بیشتر از بقیه است بهتر است آنجا در اولویت سفر باشد.

ضرابی: با لحاظ شرایط فصلی و جوی در تابستان به سمنان برویم بهتر است.

کامیار: به روابط عمومی مأموریت بدهیم که قبل از سفر برنامه مناسب و منظمی را تدارک ببیند جلسه ملاقات با همکاران و با مقامات قضایی استان خوب است و می تواند در تعالی روابط کانون در استان ها مفید باشد.

امینی: 2 گروه بشویم و همزمان 2 استان برویم به علاوه برای کاهش هزینه ها اول آبان زمان تمدید پروانه برویم رفتن به سمنان تابستان هم خوب است چون هزینه بردار نیست.

(دکتر شهبازی نیا ساعت 11/05 جلسه را ترک کرد.)

حامدتوسلی: طبق مصوبه باید هر فصل یک استان برویم تأخیر جایز نیست هدف از سفر شناسایی مشکلات و تعیین راه چاره است لذا در آبان رفتن ما عملاً فایده ای نخواهد داشت چون اواخر دوره ماست.

فرض پور: نیازی نیست همه برویم هزینه بردار است تعدادی بروند کافی است.

سردارزاده: آقای رئیس و 7 نفر دوره اول و 7 نفر دیگر دوره دوم همراه ایشان بروند.

محمدنبی: تصویب شده که در استان جلسه هیأت مدیره هم برگزار شود لذا 7 نفر لازم است.

نهایتاً مقرر شد به ترتیب سمنان، سیستان و هرمزگان در برنامه سفر قرار گیرد.

آنگاه دستور بعدی مطرح شد که همایش اول معاضدت است.

مصباح: امروز جلسه همکاران معاضدت در سالن جلالی نائینی است از همه دوستان دعوت به حضور کرده اند.

کامیار: علت طرح در دستور چیست؟

مصباح: من باب اطلاع دوستان درج شده است.

آنگاه دستور بعدی مطرح شد که برنامه ریزی برای مذاکره با کمیسیون قضایی مجلس در ماه رمضان بود.

محمدنبی: قصد این است که در افطاری ضمن ملاقات با آن ها مذاکراتی هم در خصوص لایحه جامع وکالتانجام شود.

نهایتاً با 9 رأی موافق برگزاری جلسه در ماه رمضان تصویب شد و تعیین تاریخ دقیق آن به جناب محمدنبی واگذار شد.

دستور بعدی جلسه مراسم انس با قرآن

پس از بررسی موضوع به اتفاق آراء برگزاری آن در ماه مبارک رمضان تصویب شد.

دستور بعدی تکمیل کمیسیون ها و دادسرا طرح شد.

محمدنبی: تقاضاهای فراوانی برای عضویت آمده است برخی کمیسیون ها هم تقاضای تکمیل دارند.

مصباح: جدولی تهیه شود تا مطرح شود برای چه کمیسیون هایی باید چند نفر تعیین یا جایگزین کنیم لذا بعد از تهیه جدول مجدداً در دستور قرار می دهیم.

دستور بعدی رسیدگی به اعتراض قضات بازنشسته نسبت به تعیین محل اشتغال طرح شد.

مصباح: من مخالفم نباید از تصمیمات خودمان بدون علت مهم عدول کنیم باید برای آن ها اعتبار و احترام قائل باشیم و در مقابل هر مانعی نباید بلافاصله تصمیم را عوض کنیم. با بحث شش ماه اگر موافق نیستید آن رابه طور کلی لغو کنید اما موردی نباشد.

امینی: در مورد درخواست تقدیمی شایان توجه است ما مصوبه ای را گذراندیم مبنی بر اینکه بعد از تصمیم هیأت مدیره راجع به صدور پروانه قضات، تا شش ماه از تاریخ تصمیم و عدم صدور پروانه، هیأت مدیره به اعتراض به محل اشتغال رسیدگی نخواهد نمود. ولی ضمن احترام به مصوبه هیأت مدیره، این تصمیم عدم قابلیت رسیدگی تا شش ماه مستلزم تعدیل با توجه به بازرسی و آسیب شناسی موجود است. پیشنهاد می شود از تاریخ تصویب تقاضا و تعیین محل اشتغال و قبل از صدور پروانه اعتراض وی به محل اشتغال ظرف یک ماه در جلسه هیأت مدیره قابل طرح مجدد باشد مشروط بر اینکه شرایط زیر را مجتمعاً داشته باشد: اولاً سه عضو هیأت مدیره واجد این شرایط بودن و حسن رفتار وی را تأیید و درخواست کنند. ثانیاً: در پاسخ ارزشیابی قضات صراحتاً بر «حسن رفتار» یا سابقه «خوب» و «عالی» تصریح شود نه اینکه از عباراتی امثال «تقریباً خوب» و امثال آن استفاده شود. ثالثاً فاقد هرگونه سابقه محکومیت انتظامی باشد. طبعاً پس از طرح، مستلزم تصویب در جلسه هیأت مدیره است تصویب این تکمله موجب بروز این تفکر می شود که اولاً کانون به دنبال قطعی بودن و بی عیب اعلام نمودن تصمیمات خود نیست چون این رفتار مورد تعرض است. ثانیاً ضمن احترام به حق اعتراض، به حسن سابقه قضات احترام می گذارد.

سردارزاده: آن مصوبه به حدی نیست که محتاج به عدول از آن بوده باشد.

حامدتوسلی: پیشنهاد جناب امینی تالی فاسد دارد و عضو هیأت مدیره غایب در آن جلسه، بعداً امضاء و اعمال نظر می کند.

فرض پور: نباید د رمورد فردی که محققاً اشتباه کرده ایم اجحاف کنیم که شش ماه دیگر بیاید.

(دکتر نجفی توانا ساعت 11/45 وارد شد.)

نجفی توانا: استحکام تصمیمات ما مهم است معیارهایمان واقعاً در ارزیابی و احراز اشتباه چیست؟

نهایتاً با 8 رأی موافق و 4 رأی مخالف پیشنهاد تصویب شد. (نجفی توانا بر ثبت رأی مخالف خود تأکید کرد.)

مصباح:  با اینگونه تصمیمات فشار اصلی بر من می آید که باید دفاع کنم.

مصباح: از آزمون ورودی سال 1393 پروانه کارآموزی 184 نفر آماده صدور است.

هیأت مدیره با صدور پروانه کارآموزی برای نامبردگان ردیف 1 تا 184 موافقت کرد.

(دکتر مالکی ساعت 12/35 جلسه را ترک کرد.)

جلسه ساعت 13/05 پایان یافت.


صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 97 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 10/03/94

شروع جلسه : ساعت9/40                   پایان جلسه : ساعت 14/10

غایبین: آقایان محمدنبی- جندقی- شهبازی نیا- کاکاافشار- خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- مصباح-امینی- دیوسالار-سمامی- حامدتوسلی- احمدی لاکلایه- سردارزاده- علیزاده طباطبایی رسمیت یافته با تلاوت کلام اله مجید آغاز شد. آنگاه برخی اعضا نطق پیش از دستور ایرادکردند.

امینی: الان شاهد همزمانی وکالت و قضاوت قضات بازنشسته هستیم هر چند به صورت قراردادی ولی این امر تخلف است. جالب آن است به دنبال تغییر محل اشتغال این وکلای مشغول به قضاوت هم هستیم که ایم امر در هیأت مدیره باید منع شود. ما اعضای هیأت مدیره موظف هستیم درخواست هایی را اصرار کنیم که قبلاً حداقل خودمان قانع شده باشیم. آقایان، ما باید از قضات خوشنام بازنشسته شدیداً دفاع کنیم و بر عکس، در مورد صدور تعیین محل اشتغال قضات با سوء سابقه برخورد جدی داشته باشیم. ما باید سهمی در مبارزه با فساد داشته باشیم.

حامدتوسلی: در ارتباط با بیمه تکمیلی درمان هنوز اجرائی نشده لطفاً دستور بفرمایید تسریع شود. در دفترم بودم یک نفر تلفنی به ما اطلاع داد که تعدادی هستند که با 1500 تومان در سطح وسیعی مشاوره می دهند از طریق کمیسیون نظارت و پیگیری باید طریقی که صلاح می دانند پیگیری شود. آخرین مطلب آقای بهرامیان هستند که جناب آقای علیزاده معرفی نموده و ایشان را می شناسم علاوه بر فرماندار بودن در حوزه استان تهران ایشان از مدیران سازمان برنامه و بودجه و متخصص در امر تدوین بودجه و بودجه نویسی هستند.

علیزاده طباطبایی: جامعه وکالت متأسفانه یک جامعه منفعل است باید این جامعه را فعال کنیم ما باید سازوکاری پیش بینی کنیم که حداکثر وکلا بتوانند در انتخابات شرکت کنند یکی از راه کارها این است که ما در روز انتخابات صندوق هایی در مراکز استان های تابع کانون مرکز مستقر کنیم در تهران هم می توانیم به جای یک محل در چهار محل در شمال، جنوب، غرب، شرق تهران صندوق مستقر کنیم تا بتوانیم حداقل 50% وکلا را به پای صندوق بکشانیم. ما باید بتوانیم در ارتباط با حقوق خودمان تجمع قانونی با مجوز مقامات قانونی برگزار کنیم اگر چنین اجتماعی با حضور پنج هزار وکیل برگزار شود روی ما حساب دیگری باز می کنند.

(کامیار ساعت 9/50 وارد شد.)

احمدی لاکلایه: بیمه ایران امکانات خوبی برای وکلا در نظر گرفته است از سایر بیمه ها بهتر است و باید سریع تر این قرارداد و همکاری را آغاز کنیم.

سردارزاده: برخی قضات پس از بازنشستگی با برخی سازمان ها همکاری می کنند و قرارداد هم منعقد می کنند. گروهی هم همین همکاری با قوه قضائیه انجام می دهند و به آن ها نظرمشورتی ارائه می دهند و در هیأت عمومی دیوان عدالت اداری حاضر می شوند ولی این همکاری نباید ایراد داشته باشد چون رابطه استخدامی و موظف محسوب نمی شود و فقط مشورتی است و چنانچه رابطه استخدامی داشته باشند و از کانون مخفی نمایند لازم است به دادسرای انتظامی معرفی گردند.

دیوسالار: برخی قضات پس از بازنشستگی با امضای قرارداد کار به صورت اجاره ای برای قوه کار می کنند من نسبت به این گروه قبلاً تذکر داده ام.

(دکتر مالکی ساعت 10 وارد شد.)

نجفی توانا: به جناب دیوسالار و امینی که دادخواست ابطال اظهارنامه فصلی را تقدیم و پیگیری کردند و نهایتاً دیان عدالت آن را ابطال کرد تبریک می گویم. بحث تبلیغات مؤسسات حقوقی واقعاً محل تأمل است و گاه وقیحانه اقداماتی می کنند. در این قضیه باید کاری بکنیم. نیروی انتظامی و وزارت ارشاد در این خصوص مسئولند. در باب رابطه و همکاری قضات بازنشسته و در حال اشتغال به نظر می رسد ارتباط سازمانی و سیستماتیک با قوای سه گانه موجب می شود که متقاضی امکان دریافت پروانه نداشته باشد. باید بیشتر مطالعه و تحقیق شود و حسب مورد اتخاذ تصمیم گردد.

مصباح: راجع به یکی از قضات بازنشسته و اعاده وی به همکاری با قوه تردید شده است در این خصوص استعلام می کنیم که آیا به صورت رسمی یا قراردادی اعاده به کار شده است یا خیر؟

جلسه ساعت 10/05وارد دستور شد.

(دکتر کریمی ساعت 10/05 وارد شد.)

نامه دادگستری استان یزد مطرح شد.

نجفی توانا: آقای حبیبی رئیس کل دادگستری یزد نامه نوشته و برای امروز دعوت به جلسه کرده است که موضوع آن تشکیل کانون یزد است. اکثرهمکاران یزد با ای امر موافق نیستند. شرکت در جلسه فوق قبل از اتخاذ تصمیم  در اینجا را صلاح ندانستم. جلسه مذکور در حال انجام است و در پایان آن را به اطلاع شما خواهم رساند.

(آقای فرض پور ساعت 10/40 وارد شد.)

دستور بعدی سند چشم انداز مطرح شد.

نجفی توانا: با همکاری جناب فرض پور در جلسه ای شرکت کردیم دوستان مجمع تشخیص نصلحت نظام در حال تدوین سند چشم انداز در بحث وکالت هستند از ما راجع به انتظارات و خواسته های جامعه وکالت پرسیدند گفتم ما دنبال اعاده عزت آن ها هستیم. سه نفر از دوستان را برای تنظیم سند مذکور معرفی کنیم.

دیوسالار: نگاه چشم انداز به وضع کانون برای آینده است و به نظرم طرح آن در آنجا مصلحت نیست تصور کنید لایحه ای شبیهه لایحه جامع در مجمع تصویب کنند امکان رد و نقض آن هم در مجلس نخواهد بود. با مجلس مواجه باشیم بهتر است.

کریمی: سیاست های کلی نظام را قبلاً مجمع تعیین کرده و حالا در حال ورود به مباحث جزئی تر است لذا اگر فعال برخورد کنیم خوب است. واقعیت این است که مجمع وارد می شود ولی چون سیاست ها بیشتر جنبه آرمانی دارد طبیعتاً با اهداف ما هم سازگار است مثلاً آن ها مسلماً با استقلال، مخالفتی ندارند.

امینی: در بحث لایحه جامع هم بحث این بود که فعال باشیم یا منفعل ولی موضع فعال رأی آورد و نتایج خوبی هم گرفتیم. این هم همین است از مجمع نبایدنگران باشیم آن از کانون وکلا مکرراً دفاع کرده اند.

نجفی توانا: در باب اصل معرفی نماینده رأی گیری می کنیم.

با 9 رأی موافق تصویب شد. (دیوسالار و سردارزاده بر ثبت رأی منفی خود تأکید کردند.)

نجفی توانا: اینک نسبت به معرفی افراد اتخاذ تصمیم می شود.

پس از بحث و بررسی نهایتاً آقایان شهبازی نیا، فرض پور و علیزاده طباطبایی با 11 رأی انتخاب شدند.

دستور بعدی بررسی دستور جلسه شورای اجرایی خرداد ماه اتحادیه بود. متن نامه قرائت شد.

نجفی توانا: این مجمع در 20/03/94 تشکیل می شود نباید اتحادیه را رها کنیم. ما نماینده بیش از 20هزار وکیل هستیم و هزینه های تصمیم های آنجا را ما می دهیم لذا باید در تصمیم سازی آنجا فعال باشیم.

دستوراولشان برگزاری اجلاس های سالیانه به جای شش ماهه است.

کامیار: اگر اجلاس های سراسری سالانه شود و در مراکز استان ها برگزار شود خوب است و در هر شش ماه صرفاً رؤسای کانون ها جلسه داشته باشند یا اگر اضطراری پیش آید اجلاس سراسری برگزار شود.

حامدتوسلی: اگر در تهران برگزار شود هزینه ها کمتر است مهمانان و نمایندگان مجلس و اعضای کانون مرکز جمعاً حدود 50 نفر می شوند که شام و محل اقامت لازم ندارند. این به نفع کانون ها است.

دستور بعدی شورای اجرایی درخواست پرداخت علی الحساب برای هزینه های اجلاس زنجان است.

حامدتوسلی: هزینه اجلاس لرستان حدود 300 میلیون بود که با تلاش فراوان به 250 میلیون کاهش یافت این ها هم برای تهیه مقدمات اجلاس زنجان تقاضای وجه کرده اند.

نجفی توانا: خوب است فکری کنیم تا افراد کمتر حضور یابند ولی حق رأی همه اعمال شود مثلاً یک نفر از سوی 4 نفر وکالتی رأی بدهد. پیشنهاد می دهم در مورد روش برخورد با مؤسسات حقوقی هم در شورای اجرایی دستور مستقلی در نظر بگیرید.

نجفی توانا: تقاضایی با سه امضاء واصل شد که طرح می کنم.

با توجه به همکاری وکلا با مؤسسات حقوقی و تخلفات ناشی از این امر موضوع همکاری وکلا با مؤسسات حقوقی جزء دستور کار قرار گیرد.

سردارزاده: همکاری وکلا با کسانی که مؤسسه دارند ولی وکیل نیستند باید ممنوع و تخلف اعلام کنیم و مقرر گردد مؤسسه حقوقی با دو وکیل دادگستری تأسیس و صاحب امتیاز هم وکیل دادگستری باشد.

مالکی: در اتحادیه این امر تصویب شده است و جزء نظامات باید باشد. اگر ادامه یابد تبدیل به معضل می شود خوب است مطلب را به رئیس قوه هم منتقل کنیم تا دستور دهند که اداره ثبت شرکت ها اقدام به ثبت نکند.

کامیار: همکاری وکلا با این مؤسسات حقوقی غیرمجاز کمک کردن به آن گروه متخلف است ولی زمینه و دلیل همکاری آن ها مسأله معیشت نامناسب وکلای جوان است اگر آنان را از همکاری منع کنیم باید به جای آن زمینه اشتغال جایگزین هم برای این همکاری تهیه و تدارک دید. صرفاً بستن باب این همکاری کافی نیست اول زمینه اشتغال را فراهم کنیم بعد ممنوع کنیم. لذا پیشنهاد می کنم کمیسیون کارآفرینی را که مصوبه دارد راه بیندازید.

نجفی توانا: نباید تساهل کنیم البته کانون مرجع کارآفرینی نیست از یک طرف تحت فشار دولت پروانه می دهیم به تعدادفراوان و از آن سو با بیکاری آن ها مواجهیم باید دولت را وارد این امر کنیم تا وکالت اجباری را تصویب کنند.

سمامی: یک ایراد هم به تشریفات سخت ما در ثبت مؤسسات حقوقی از سوی وکلاست اینکه دقیقاً مثل اساسنامه پیشنهادی کانون باشد ایراد دارد. بسیاری از منافع همکاران در این اساسنامه پیش بینی نشده است سه سال هم متقاضی را در انتظار اعلام نظر می گذاریم.

مالکی: باید با دیدگاه تسهیل در امر راه اندازی مؤسسات حقوقی وکلا عمل کنیم تا وکلا ترغیب شوند که مؤسسه تشکیل دهند به زودی با ورود با WTOبازار کار به مؤسسات حقوقی منتقل می شود.

نهایتاً نسبت به پیشنهاد رأی گیری و با 11 رأی موافق تصویب شد که «همکاری وکلای دادگستری و کارآموزان با مؤسسات حقوقی که توسط افراد فاقد پروانه وکالت تأسیس شده اند یا بشوند ممنوع و تخلف از این مصوبه قابل تعقیب توسط کانون وکلا خواهد بود.»

نجفی توانا: از جلسه دادگستری یزد با وکلا خبر رسیده است که جلسه به تصمیم و نتیجه نرسیده است تقابل دیدگاه ها بوده است و قرار است جلسه دیگری منعقد شود. به نظرم خوب است نمایندگانی تعیین کنیم که در آن جلسه شرکت کنند.

کریمی: بر اساس تجربه آقای حبیبی از دوره دادستانی در دادگستری اصفهان ایشان در یزد هم دنبال انتزاع است. همکاران تا حالا مقاومت کرده اند و اکثریت مخالف هستند اما عزم دادگستری بر انتزاع است خوب است وکلای هماهنگ با کنون مرکز اداره آنجا را بر عهده بگیرند آقای پسران و جعفری در این جهت تلاش خوبی کرده اند.

مالکی: بهتر است با همراهی ما باشد نه تقابل.

سردارزاده: با هدف مدیریت بر کانون جدید برخی دنبال تشکیل رفته اند ما نباید تسلیم شویم. اگر 60 نفر همراه نشوند عملاً جلوگیری می شود. جداشدن کانون ها باعث تضعیف خود آنان و تجزیه جامعه وکالت است.

سمامی: با انفکاک، هزینه ها و مأموریت های ما کاهش می یابد خیلی ها الان در تهران فعالند که با انفکاک امکان برخورد قانونی با آن ها فراهم می شود. البته ما به کسانی که مایل به ماندن در یزد نیستند حق بدهیم که تقاضای آن ها زودتر رسیدگی شود.

نجفی توانا: هدف تضعیف کانون وکلاست آن ها دنبال کوچک کردن کانون ها هستند. خوب است ما نماینده معرفی کنیم و همراهی کنیم من آقایان دکتر محمدنبی و دکتر مالکی را مناسب می دانم.

سمامی: آقای کریمی هم که در استان یزد شناخته شده اند اضافه شوند.

نهایتاً رأی گیری و سه نفر مذکور به عنوان نمایندگان کانون مرکز برای شرکت در جلسات مربطه تعیین شدند.

دستور بعدی شرح وظایف کارآموزی است.

نجفی توانا: شرح وظایف پس از تصویب جهت اظهار نظر همکاران هم در سایت منعکس شد تا اگر ایرادی به نظرشان برسد اعلام کنند نظراتی واصل شد و اینک متن نهایی آن مطرح می شود.

آقای کمیلی نماینده کمیسیون در جلسه حاضر شد نسبت به برخی اصلاحات پیشنهادی از سوی همکاران و برخی تغییرات ویرایشی و جزئی توضیحاتی ارائه کرد نهایتاً در برخی بندها و مواد اصلاحات اعمال و متن نهایی به تصویب رسید.

ضمن بررسی مواد پیشنهاد شد از کسانی که تجدید یا تمدید دوره می شوند یا اختبار مجدد می گیریم هزینه دریافت کنیم.

پیشنهاد بررسی و نهایتاً رأی گیری شد و با 8 رأی موافق و 2 مخالف پیشنهاد تصویب شد.

ساعت 13/05 تنفس و ساعت 13/40 جلسه ادامه یافت.

(آقایان کریمی- سمامی- سردارزاده و علیزاده طباطبایی جلسه را ترک کردند.)

دستور بعدی صدور پروانه طرح شد.

مصباح: پروانه کارآموزان از ردیف 185 تا 192 پذیرفته شدگان آزمون ورودی سال 93 آماده صدور است هیأت مدیره با صدور پروانه کارآموزی نامبردگان موافقت کرد.

جلسه ساعت 14/10 پایان یافت.


صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 98 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 17/03/94

شروع جلسه : ساعت9/20                   پایان جلسه : ساعت 13/10

غایبین: آقایان فرض پور- جندقی- کریمی- مالکی

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- مصباح- محمدنبی- دیوسالار-کامیار- حامدتوسلی- احمدی لاکلایه- سردارزاده- علیزاده طباطبایی رسمیت یافته با تلاوت کلام اله مجید آغاز و سپس صورتجلسه قبل قرائت شد و آنگاه برخی اعضا نطق کردند.

(دکتر شهبازی نیا ساعت 9/30 وارد شد.)

شهبازی نیا: واگذاری سیاستگذاری برای نهاد وکالت به نهادهای بیرونی و دخالت این نهاد تعرض فاحش به استقلال کانون است. من دو جلسه قبل راجع به این موضوع تذکر دادم و خواهش کردم که ما همکاری نکنیم. علیهذا ضمن تشکر از اعضای محترم که اینجانب را به نمایندگی برای شرکت در جلسات مربوط به مجمع تشخیص مصلحت انتخاب کرده اند، اینجانب از انجام این کار معذورم و بیرون از کانون هم سعی می کنم با دخالت این نهاد مخالفت کنم.

(دکتر امینی ساعت 9/35 و دکتر ضرابی ساعت 9/40 وارد شدند.)

نجفی توانا: هیچ نهاد دولتی به تنهایی و بدون دخالت کانون در تدوین سیاست های راهبردی مبدع و مبتکر نباید باشد چیزیکه مدیران آن بخش از مجمع پیشنهاد کردند این بود که تنظیم این سند راهبردی راجع به بحث وکالت در عدالت قضایی را خود ما تهیه کنیم و این بهتر است که دیگران به جای ما تدوین کنند.

دیوسالار: بنده هم مخالفت خودم را در این باب به عرض رسانده ام.

حامدتوسلی: ولی با تحریم شرکت ما در جلسات تصمیمات اتخاذ می شود و با نرفتن ما ضررش بیشتر است با حضور خودمان چه بسا بتوانیم قسمتی از نظرها را به نفع خودمان برگردانیم. از جناب شهبازی نیا خواهش می کنم که حضور داشته باشند.

سردارزاده: در باب دخالت مجمع تشخیص من هم مخالف هستم در باب بیمه تکمیلی تقاضا دارم سریع تر اقدام شود.

نجفی توانا: اگر دیدید در باب انعقاد قرارداد بیمه زمان صرف شد هدف ما ایجاد رقابت سالم است می خواهیم بدون اینکه انحصاری باشد کار انجام شود. در این مورد آقای مصباح و دکتر محمدنبی مطالعاتی انجام دادند و با برخی از شرکت های بیمه مذاکراتی کردند تا با احراز شرایط شرکت های معتبر با شرایط مثبت انتخاب شوند. در باب دستورات جلسه شورای اجرایی مطلع شدم سمینار بین المللی قرار است به دعوت اتحادیه تشکیل شود و حتی مهمانان هم دعوت شده اند در این مورددو ملاحظه باید اعمال بشود یکی توجه به هزینه های مترتب به این نشست ها و دوم هماهنگی قبلی با کانون مرکز. باید اول در هیأت مدیره طرح می کردیم نظر می دادیم آنگاه اتحادیه تصمیم می گرفت.

سردارزاده: در اتحادیه معمولاً با پیشنهادات کانون مرکز مخالفت می شود بهتر است اول مذاکره با سایر کانون ها بشود و بعد در جلسه طرح شود.

شهبازی نیا: بدون تصویب در شورای اجرایی نباید چنین همایش برگزار شود والا خارج از حدود اختیارات اتحادیه است. در مورد مواضع کانون مرکز اگر واقعاً خوب تبیین شود آنجا توجه می شود.

امینی: بنده چند نکته را باید عرض کنم اولاً راجع به مجله کانون که باز علیرغم مهلت جدید به نتیجه ای نرسید و سردبیر انتخابی هیأت مدیره همچنان حق حضور در جلسه را ندارد که موجب تأسف است. ثانیاً بنده با همکاری وکلا خصوصاً جوانان دو کارگروه غیررسمی تشکیل دادیم یکی راجع به تبلیغ و موارد ممنوعه و شفافیت در آن که نباید مانع تعرفه و آگاهی بخشی از تخصص باشد. کارگروه دوم راجع به تشکیل مؤسسات غیرمجاز است که اتحادیه و کانون قصور نمودند. ما باید هم در دیوان عدالت اداری به دنبال ابطال بخشنامه خلاف قانون و فساد آور ثبت شرکت ها باشیم و هم از اقدامات ناشایست برخی از مدیران وزارت دادگستری اعتراض کنیم. به مراکز مختلف اعلام کنیم که این مصوبه نتایج فسادآوری در عدالت قضایی داشته و حتی اجازه تشکیل مؤسسات وکالتی برای غیروکلا جرم است. بنده نتایح اقدامات این عزیزان را به اطلاع دوستان خواهم رساند.

نجفی توانا: از آقای کامیار خواهش کردم نامه ای راجع به مؤسسات حقوقی غیرمجاز تهیه کند که برای رئیس قوه قضائیه ارسال کنیم.

دیوسالار: تشکیل مؤسسات اینگونه ای جرم است و باید به دادستان عمومی تهران اعلام جرم کنیم.

محمدنبی: در سال گذشته سه جلسه با جناب ادب رئیس اداره ثبت شرکت ها داشتم برایشان گفتم شما به عنوان اعطا کننده مجوز قابل تعقیب هستید ایشان بعداً گفت ثبت مؤسسات حقوقی از سوی وکیل رامتوقف کرده ام. اگر مجدداً ثبت می کنند این اقدامات پیشنهادی را انجام دهیم.

(آقای سمامی ساعت 10/10 وارد شد.)

علیزاده طباطبایی: اراده ای برای جلوگیری از فعالیت فسادآمیز این مؤسسات وجود ندارد در باب نشریه پیشنهاد می دهم جناب فرض پور و خانم ضرابی استعفا دهند. شاید کار بهتر انجام شود.

ضرابی: در باب کمیسیون انتشارات ما به خاطر جناب فرض پور و اعضای کمیسیون خیلی صبر کردیم اما ادامه این روال زیر سؤال بردن هیأت مدیره و خودم است اجازه می خواهم که خودم مباشرتاً مجله را دربیاورم.

(سپس ساعت 10/45 جلسه وارد دستور شد.)

دستور اول : بررسی آئین نامه کمیسیون حقوق بشر

سمامی: پیشنهاد می کنم برای اظهارنظر همکاران این آئین نامه را در سایت بگذاریم و دو هفته دیگر اینجا طرح شود.

پیشنهاد با 8 رأی موافق تصویب شد.

پیش نویس آیین نامه کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری مرکز

دیباچه

از آن جایی که کرامت و ارزش والای انسانی در منشور بین المللی حقوق بشر و همین طور قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مورد توجه ویژه قرار گرفته است و از سوی دیگر وکلای دادگستری در طول یکصد سال گذشته پاس دار این ارزش و حقوق انسانی و دادگری و هم بستگی میان نوع بشر بدون درنظر گرفتن جنسیت، رنگ ،‌ نژاد، اندیشه و باور بوده اند و با یادآوری این که:

1- ترویج و تشویش احترام به حقوق بشر و آزادی های بنیادین که یکی از مبناهای هم بستگی به شمار می رود.

2- در اسناد بین المللی و داخلی حقوق بشر اصول برائت ،‌برابری در برابر قانون ، دادرسی منصفانه توسط دادگاهها ی مستقل و بی طرف و کلیه ضمانت های لازم برای دفاع از افراد در مراجع دادگستری لازم است.

3- کانون های وکلا می توانند نقش مهمی در بالابردن استانداردهای حمایت گرانه در گسترش امنیت دادرسی داشته باشند.

4- وکلای دادگستری با هم بستگی خود، مجموعه ای از حقوق دانان آشنا به حقوق بشر را تشکیل می دهند و بدین ترتیب می توانند به عنوان یک نهاد مدنی با بیان خواسته های حقوق بشری در گسترش فرهنگ حقوق بشر نقش آفرین باشند.

کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری مرکز باردیگر از سال 1382 و بر مبنای منشور بین المللی حقوق بشر آغاز به کار نموده است تا بتواند در راستای پاسداری از صلح، آزادی، دادگری و امنیت حقوقی و قضایی که از تکلیف های صنفی و اجتماعی کانون وکلا و وکلای دادگستری می باشند گام اساسی بردارد.

در این آیین نامه از این پس به اختصار به جای کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری مرکز«کمیسیون » ، به جای کانون وکلای دادگستری مرکز«کانون وکلا» و به جای هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز«هیات مدیره » بکار می رود.

ماده اول : وظایف کمیسیون

1- آموزش ، گسترش و ترویج حقوق بشر میان دادخواهان، وکلا و جامعه حقوقی کشور .

2- نظارت و ارزیابی علمی و حقوقی بر اعمال و حاکمیت قانون و پیگیری موارد نقض حقوق بشر در جامعه با الویت صنف وکالت و در صورت لزوم از طریق هیات مدیره انعکاس آن به مراجع قانونی برای احقاق حقوق تضییع شده اشخاص .

3- ارائه راه کارهای مناسب برای اصلاح قوانین، آیین نامه ها ، دستورالعمل ها و رویه های مغایر با حقوق بشر و تلاش برای بالابردن سطح حقوق بشر در جامعه و همکاری و هم اندیشی پایدار با جامعه دانشگاهی.

4- بررسی و ارزیابی اطلاعات و گزارش های دریافتی در مورد نقض حقوق بشر  وانتقال آن ها همراه با راه کار به مراجع قانونی در راستای بهبود امور و پیگیری نتایج آن از طریق هیات مدیره .

ماده دوم : کمیته های کمیسیون

1- کمیسیون دارای 2 کمیته دائم به نام های «کمیته پشتیبان حقوق زنان و کودکان» و «کمیته پشتبان حقوق اقلیت ها » می باشد و میتواند در هنگام لازم کمیته های ویژه  و موقت برای زمان مشخص و با هدف و تکلیف مشخص تشکیل دهد.

2- اعضای هر کمیته از بین وکلای دادگستری تعیین می شوند و ریاست آن با یکی از اعضای کمیسیون است که از سوی کمیسیون تعیین و تصویب می شود. بنابر وظیفه هر کمیته و با تصویب کمیسیون، کمیته ها می توانند از همکاری اشخاص غیر وکیل در موارد ویژه بهره مند شوند. کمیته ها می بایست هر 3 ماه یک بار گزارش عملکرد خود را به کمیسیون ارائه نمایند.

3- وظایف کمیته پشتیبان حقوق زنان و کودکان عبارتند از:

الف) بررسی گزارش های رسیده در مورد نقض حقوق کودکان و زنان و ارائه پیشنهادها و راه کارهای مناسب به کمیسیون  .

ب) تلاش در راستای گسترش و نظارت بر اجرای کنوانسیون حمایت از حقوق کودکان .

پ) پژوهش و ارائه پیشنهاد به کمیسیون برای اصلاح قوانین، آیین نامه ها و دستور العمل هایی که حقوق کودکان و یا زنان در آن ها به طور کامل رعایت نمی شود.

ت) پژوهش و تلاش در راستای فراهم آوردن زمینه لازم برای پیوستن به کنوانسیون نابودی همه شکل های تبعیض علیه زنان و سایر اسناد در این زمینه .

ج) تلاش برای بالابردن ظرفیت و اجرای کامل اسنادی که ایران درباره حقوق زنان  و کودکان به آن ها پیوسته و یا می پیوندد.

4- وظایف کمیته پشتیبان حقوق اقلیت ها بدین شرح است:

الف) بررسی گزارش های رسیده در مورد نقض حقوق اقلیت ها و شناسایی موارد نقض این حقوق و ارائه پیشنهاد ها و راه کارهای مناسب به کمیسیون .

ب) برگزاری یا مشارکت در گردهمایی هایی که به منظور شناسایی و بالابردن حقوق اقلیت ها در چهارچوب اسناد بین المللی و قانون اساسی برگزار می شوند.

ماده سوم: ترکیب و ارکان کمیسیون ، نحوه اداراه جلسات و رای گیری، وظایف مسئولان و شرایط شکلی کمیسیون وفق آیین نامه داخلی نحوه تشکیل و اداره کمیسیون های کانون وکلای دادگستری مرکز مصوب 19/11/93 هیات مدیره می باشد .

این آیین نامه در سه ماده و 12 بند تنظیم و به تصویب کمیسیون رسید.

دستور بعدی تشکیل اطاق مشاوره و میانجی گری مطرح شد.

نجفی توانا: برخی شکایات واصله به دادسرا غیر انتظامی است و هدفش فقط ارعاب وکیل است پیشنهاد دارم به تأسی از دادرسی های مشابه اطاق مشاوره و میانجی گری تشکیل دهیم که قبل از ورود به دادسرا طرفین دعوا را دعوت به سازش کند و از نیروهای فرهیخته و توانمند که تسلط روحی و روانی هم داشته باشند استفاده کنیم.

سمامی: ما مرجعی بیطرف هستیم همین الان مورد هجمه هستیم که از همکاران خود در مقابل شاکیان دفاع می کنیم اگر این بحث میانجی گری ایجاد شود ممکن است بگویند ما رابه این کار مجبور کردند.

مصباح: برخی شکوائیه ها جایگاهی ندارد و قبل از ارجاع می تواندفیلتر شود. اکثراً اختلاف سر حق الوکاله است گاه شکایت از کسی که اصلاً وکیل نیست یا متوفی است طرح می شود و این امور لازم نیست به دادسرا ارجاع شود.

شهبازی نیا: در مورد مفید بودن این مکانیسم شک نیست ولی ما نهادی نظارتی هستیم ممکن است تلقی شود که ما طرف وکلا را گرفته ایم دادستان باید مدعی وکلا باشد ولو شکایتی نباشد به تخلف وکلا رسیدگی کند و با این اقدام حرمت و احترام نهاد وکالت را حفظ کند بهتر است بیشتر مطالعه کنیم و بعد تصمیم بگیریم چه بسا به نهادی که کانون مستقیماً درگیرش نباشد برسیم.

نجفی توانا: عدالت ترمیمی به عنوان یک نظام دادرسی جدید دنبال فصل خصومت است که مستلزم میانجی است بدون دخالت در فرآیند دادرسی اصحاب دعوا را به هم نزدیک می کنند.

کامیار: مقایسه اصول دادرسی کیفری با دادرسی انتظامی محل تأمل است در دادرسی کیفری میانجی گری جایی است که متضرر و ذینفع و شاکی خصوصی وجود دارد که با اعلام او شکایت شروع و با رضایت او موقوف می شود لذا دنبال جلب نظرش می رویم ولی در دادرسی انتظامی شاکی و ذینفع مفهوم ندارد و به صرف اعلام تخلف ولو کسی شاکی نباشد باید رسیدگی شود. به علاوه این فیلتر موجب اعمال سلیقه گاه مورد سوء استفاده می شود و همان انتقادی که ما به دادگستری داریم کهمعاون ارجاع از ارجاع شکوائیه یا دادخواست امتناع می کند و ما را از حق اعتراض به تصمیم قضایی محروم می کند اینجا هم به خود ما وارد می شود.

امینی: این پیشنهاد بسیار مفید است گرچه از نظر قانونی ما نمی توانیم در ثبت و ارجاع شکایات تعلیق ایجاد کنیم لذا پیشنهادم این است که به کمیسیون داوری وظیفه سازش هم محول کنیم و شاکی را دعوت به سازش از طریق رجوع به کمیسیون کنیم و دو هفته مهلت بدهیم والا در دادسرا موضوع را رسیدگی کنیم.

حامدتوسلی: پیشنهاد خوب است ولی نیاز به بررسی دقیق تر و تهیه آئین نامه داردکه به عمر این دوره کفاف نمی دهد.

دیوسالار: تخلفات انتظامی مربوط به نظام شأن و آداب وکالت است و دادرسی کیفری از جنس دیگری است که مربوط به جرایم است که میانجی هم در خصوص جرایم قابل گذشت و دارای مجازات درجه شش به بعد می باشد.

نجفی توانا: ظاهراً برخی از دوستان از ابعاد علمی موضوع اطلاع کافی ندارند هدف اقدام برخلاف اصول قانونی نیست استفاده از سازوکارهای جدید و ترمیمی است بهرحال بهتراست پیشنهاد پخته تر شود تا در اظهار نظر مشکلی ایجاد نشود لذا پیشنهاد می کنم از دستور خارج شود من سعی می کنم با توجیهات کتبی در جلسه ای دیگر آن را طرح کنم.

پیشنهاد خروج از دستور و ارائه آن پس از بررسی بیشتر با 8 رأی موافق تأیید شد.

سپس دستور بعدی مطرح شد که پرونده متقاضیان است.

(دکتر شهبازی نیا ساعت 11/05 جلسه را ترک کرد.)

مصباح: ... فرزند وکیل بازنشسته است و تقاضای انتقال کرده است. به این مناسبت در خصوص وکیلی که فوت کرده ابهام ایجاد شده که آیا فرزندش حق برخورداری از این امتیاز را دارد؟ فلسفه تصویب این امر این بود که پدر یا مادر وکیل دارای دفتر هستند و با انتقال فرزند به محل اشتغال والدین تحت سرپرستی او کار می کند ولی در مورد متوفی این فلسفه وجود ندارد.

(آقای کاکافشار ساعت 11/50 وارد شد.)

حامدتوسلی: در مورد متوفی هم باید این قاعده را به حرمت و احترام همکار متوفی اجرا کرد.

کامیار: در مورد وکیل متوفی به طریق اولی باید به محل اشتغال پدر متوفی منتقل شود خانواده احتیاج به حضور دارد و به علاوه امور معطل متوفی هم با حضور فرزند بهتر اداره می شود.

سردارزاده: وراث سردفتر دفاتر اسناد رسمی در قبال دریافت وجه امتیاز را پس از فوت سردفتر واگذار می کند ولی ماتفاوت داریم و چنین نیستیم اما این امتیازی که برای فرزندان گذاشته ایم لااقل حفظ کنیم و برای متوفی هم خوب است داشته باشیم.

دیوسالار: این تالی فساد دارد الان در مورد پزشکان فرزندانشان در دورترین شهرها قبول می شوند ولی به تهران منتقل می شوند و کنار رتبه برتر می نشینند در کانون هم سایرین باید سال ها معطل و در نوبت باشند ولی این افراد بدون نوبت منتقل می شوند.

امینی: اصولاً فرد حقوقی وکیل نیست لذا شامل آئین نامه نیست با این وجود اخلاقی است که این تقاضا را ترتیب اثر دهیم به نظرم به جای موافقت با انتقال، خارج از نوبت تقاضا را بررسی و حسب مورد قبول یا رد کنیم.

نهایتاً رأی گیری و به اتفاق آراء تصویب شد که فرزند وکیل متوفی اگر در زمان فوت پدر لااقل دانشجوی حقوق باشد حق استفاده از امتیاز انتقال به محل اشتغال پدر یا مادر را داده شده باشد.

مصباح: در چند مورد هیأت مدیره اشتباهاً شرایط صدور پروانه را احراز و پروانه داده حال آنکه قبلاً اختبار را نگذرانده اند یا لیسانس آن ها قبل از 5 سال سمت حقوقی نبوده است در 25/09/93 این قبیل پروانه ها را جهت ابطال به دادگاه انتظامی وکلا ارسال کردیم اخیراً آنجا تصمیماتی اتخاذ شده و اعلام کرده اند در صلاحیت محکمه انتظامی وکلا نیست زیرا تخلف از کار وکالتی محسوب نمی شود.

نجفی توانا: فرض این است که متقاضی قانون را می داند و لذا با مراجعه به کانون با وجودی که شرایط قانونی را ندارد مرتکب تخلف شده است.

امینی: دادگاه انتظامی وکلا صالح است.

سردارزاده: خود ما در هیأت مدیره تصمیم بگیریم.

سمامی: وظایف هیأت مدیره در قانون آمد و ابطال پروانه جزء آن نیست. فقط دادگاه انتظامی صالح به ابطال است.

کامیار: وفق ماده 82 فرض وقوع اشتباه در صدور پروانه نشده است و اگر کسی پروانه دادگستری دارد پس وکیل است و پروانه وی ولو به اشتباه صادر شده باشد معتبر است و لذا باید وفق ماده 17 در دادگاه انتظامی باطل شود نتیجتاً به نظر دادگاه ما صالح است.

دیوسالار: این شخص را اساساً وکیل نمی دانیم چون اشتباهی به او پروانه داده شده است لذا هیأت مدیره باید تصمیم بگیرد.

نجفی توانا: با توجه به توضیحات آقایان پیشنهاد می کنم از نظر قبلی هیأت مدیره عدول کنیم و نسبت به این پرونده ها تصمیم بگیریم. اگر اعتراض به این تصمیم بشود طبعاً دادگاه انتظامی قضات برود.

با 10 رأی این پیشنهاد تصویب شد.

آنگاه دستور انتقال مطرح شد.

جلسه ساعت 13/10 پایان یافت.


.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است