مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  سه شنبه 13 مرداد 1394(12:12:12 PM)

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسات 99 ، 100 ، 101 و 102 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز

به تاریخ های 19/03/94 ، 24/03/94 ، 26/03/94 و 31/03/94

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 99 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 19/03/94

شروع جلسه : ساعت9/40                    پایان جلسه : ساعت 13/10

غایبین: آقایان جندقی- کریمی- شهبازی نیا- خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- مصباح- محمدنبی- دیوسالار- سمامی- حامدتوسلی-کاکاافشار- احمدی لاکلایه- سردارزاده رسمیت و با تلاوت کلام اله مجید آغاز شد آنگاه نطق پیش از دستور به شرح زیر ایراد شد.

(آقای فرض پور ساعت 9/45 و دکتر مالکی ساعت 9/50 وارد شدند.)

نجفی توانا: در پاسخ به مطالبی که جناب اژه ای راجع به وکلا بیان کرده اند نامه ای تهیه وبرای رئیس محترم قوه قضائیه ارسال نمودیم که ایشان را ارشاد فرمایند. منتظریم که پاسخ دهند در صورت لزوم آماده مناظره و ارایه استدلال در رابطه با مطالب مطروحه ایشان هستیم. اصلاحات قانون آئین دادرسی کیفری که قبل از اجرا در کمال تعجب در مجلس اعمال شد از سوی شورای نگهبان رد شدو خود قانون از اول تیر اجرا خواهد شد البته راجع به عدم دخالت وکیل در موارد جرایم علیه امنیت و امثالهم جای ایراد دارد. دبیر کمیسیون رفاه نامه ای نوشته اند که غیرمستقیم مطالبی را عنوان که صحیح نیست و ایراداتی گرفته اند من به اصل نقد و ارسال نامه ایرادی ندارم همه حق نقد دارند اما رعایت اصول و احترام به یکدیگر ضرورت دارد.

سمامی: خلاصه نامه این است که همه کارها را می کنیم ولی هیأت مدیره اجرا نمی کند آقای شیوایی به کانون تعصب دارد و کارهایشان در کمیسیون جز منفعت برای کانون چیزی نیست. کانون باید قدر شیوایی ها و کیخسروی ها را بداند آن ها تمام زندگی خود را به کارهایی که کانون به آن ها محول می کند اختصاص می دهند. کانون باید به اینها اعتماد کنند. آینده کانون متعلق به جوانان است.

(کامیار ساعت 10/10 وارد شد.)

مصباح: جلسه مشترک کمیسیون کارآموزی دیروز برگزار شد راجع به دوره آموزشی در آغاز دوره کارآموزی صحبت کردیم و فلسفه آن را توضیح دادم نهایتاً مقرر شد برنامه اجرایی را تنظیم و اجرا کنند البته اعضای کمیسیون توقع داشتند در مراسم تحلیف به آنان اهمیت بیشتری داده شود و از زحمات آنها به نحو مطلوبی تشکر کنیم.

(دکتر امینی ساعت 10/20 وارد شد.)

حامدتوسلی: در باب بیمه تکمیلی تقاضای تسریع دارم. کمیسیون رفاه را باید فعال نگه داریم و اجازه دهیم خودش بتواند قرارداد منعقد کند.

سردارزاده: چندین مرتبه در رابطه با بیمه تکمیلی صحبت کردم دارد این بحث یکساله می شود و احمدی فعالیت کردند با آقای سوایی باید سریعتر اقدام شود و با یک شرکت که به اجماع رسیده ایم قرارداد تنظیم شود.

نجفی توانا: چون اقدامات کمیسیون ها به نام کانون است مجبوریم نظارت کنیم.

(دکتر علیزاده طباطبایی ساعت 10/30 وارد شد.)

امینی: کمیسیون کارآموزی نبض کانون است. از برخی اعضای آنجا کارآموزان شدیداً شاکی هستند. پیشنهاد می کنم فرم نظرسنجی چاپ شود و در جلسه تحلیف توزیع شود اثر پیشگیری دارد.

نجفی توانا: در باب تقدیر از کمیسیون کارآموزی آیا به نحو گذشته عمل شود. (همکاران موافقت کردند.) در باب نظرسنجی جناب امینی فرم را تهیه کنند. به نظرم با توجه به تجدید انتخاب هیأت رئیسه باید کمیسیون ها هم برای سال دوم تأیید کلی شوند.

امینی: سازمان مالیاتی در صدد تصویب مواردی است که مالیات وکلا را سخت تر خواهد کرد. پیشنهاد می کنم با سازمان نظام پزشکی که وضع مشابه و نفوذ خوبی دارند جلسه بگذاریم و با همکاری آنان اقداماتی پیشگیرانه به عمل آوریم.

مالکی: پس از ابطال مصوبه در دیوان عدالت اداری حسب اطلاع واصله سازمان مالیاتی درصدد وضع همان مصوبه به عنوان قانون در مجلس است که باید پیشگیری می شود.

نجفی توانا: من از جناب کشاورز خواهش کردم به دلیل اهمیت مجلس و قوانین پیش رو برای امر انتخابات مجلس و حضور فعال وکلا فکر مناسبی بکنند.

سمامی: برای ارتباط بیشتر با مجلس در ماه رمضان نمایندگان شهر تهران را دعوت کنیم و جلسه افطاری با آن ها بگذاریم.

سمامی: از اعضای کمیسیون اصل 90 و کمیسیون قضایی دعوت کردیم که بیایند.

فرض پور: کانون مرکز ملی است و لذا باید با نمایندگان مؤثر و ذی نفوذ مجلس از هر شهری که باشند جلسه بگذارد. در باب کمیسیون انتشارات هنوز خانم ضرابی را زیارت نکردم تا مسائل را هماهنگ کنیم.

نجفی توانا: صندوق حمایت تقاضای پرداخت طلب هایش را از باب 4% کرده است ما بالای 50 میلیارد ريال طی یکسال داده ایم ولی امکان پرداخت بیشتر نداریم. باید راه حلی پیدا کنیم.

امینی: 4% مبلغش بسیار بالا است به نظرم نسبت به بدهی گذشته باید پرداخت کنیم ولی نسبت به آینده 4% را در اساسنامه صندوق اصلاح کنیم.

کامیار: 4% طی پیشنهادی که در مجمع قبلی صندوق طرح شد به نیم درصد کاهش یافت ولی باید اصلاحات را شورای عالی تأمین اجتماعی تصویب و تأیید کنند. البته ما نمایندگان کانون مرکز با این اصلاح مخالف بودیم و نباید آن را گردن وکلا بیندازیم.

مالکی: بحث 4% دوبار در دوره های قبل طرح و تصویب شد که دولت آن را بدهد دولت هم در دوره آقای الهام و بختیاری که وزیر دادگستری بودند آماده پرداخت داشت ولی اینجا گفتند موجب نقض استقلال است در حالی که ربطی به استقلال ندارد و پرداخت به صندوق می شود. تا حالا 10-12 میلیارد تومان داده ایم این ضرر و زیان به جامعه وکلاست. مذاکرات دوره 25 و 26 در این خصوص را علنی کنید تا وکلا از سابقه آن مطلع شوند.

نجفی توانا: در باب معاضدت و تسخیری ایرادی ندارد دولت کمک کند ولی کمک به اموری که در ذات وظایف ما قرارداد مقروض و وام دار نباشیم بهتر است. همکاران وکیل که به امور وکالتی می پردازند باید سهم کانون را هم بدهند و اینکه چرا سهم کانون و سهم صندوق را به طور کامل نمی دهند جای سؤال دارد.

علیزاده طباطبایی: به شرط تحقق 100 درصد درآمد سال 93 باید 7/5 میلیارد تومان می پرداختیم ولی 70% محقق شد و 70% باید بدهیم با درآمد فعلی امکان پرداخت 4% نیست. اگر دولت طلب ما بابت وکلای تسخیری را بدهد که از سال 72به بعد حتی ردیف بودجه اش هم حدف شده است می توانیم بدهی را بدهیم. قانون اساسی و قانون عادی دولت را مکلف کرده که هزینه این خدمات کانون را بپردازد. از طرفی وکلا هم سهم واقعی کانون را نمی دهند 95% وکالتنامه ها تمبر غیرمالی می خورد که سهم کانون از هر یک از آن ها 350 تومان است ما جز اینها منبع مالی نداریم و باید از وکلا بگیریم.

حامدتوسلی: پرداخت فعلی وکلا به صندوق با توجه به نوع خدمات و میزان مستمری آن در مقایسه با شرکت های مشابه مقرون به صرفه نیست چه رسد که 4% را هم بدهند.

امینی: کانون نهادي مستقل است و سال ها مستقل بوده و نباید پای دولت را وسط بکشیم.

کامیار: صندوق حمایت مستقل از کانون و از اجزاء تحت نظارت دولت است و مدیریت عالی آن هم با دولت است آئین نامه صندوق را هیأت وزیران تصویب کرده و اصلاح اساسنامه تحت نظر شورای عالی تأمین اجتماعی است از دولت سه نماینده در مجمع صندوق حاضرند و لذا مسأله نقض استقلال کانون وکلا مطرح نیست.

آنگاه صورتجلسه قبل قرائت شد سپس دستور انتخاب اعضای دادگاه ها مطرح شد:

محمدنبی: شعب 3 و 4 و 6 و 9 نیاز به ترمیم دارد آقای اشکوری بازنشسته و آقای مدرسی گیلانی به خاطر بیماری امکان حضور ندارند آقای صالح آبادی بازنشسته شده اند و 3 تن از همکاران هم به دلایل از جمله مناسب نبودن روز دادگاه امکان حضور ندارد.

نهایتاً پس از رأی گیری مخفی و قرائت، آراءآقایان مهدی مظفری با 12 رأی و فریده غیرت 9 رأی به جای آقایان اشکوری و مدرس گیلانی انتخاب شدند.

سپس برای جایگزینی افراد غایب آقایان نجف زاده و نوری اشکلک با 8 رأی انتخاب تا اگر امکان ادامه حضور اعضای غایب نباشد از نامبردگان به عنوان اعضای جایگزین استفاده شود.

سپس دستور بعدی مطرح شد که تقاضای صدور پروانه است.

جلسه ساعت 13/10 پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 100 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 24/03/94

شروع جلسه : ساعت9/25                   پایان جلسه : ساعت 15/15

غایبین: آقایان جندقی- کاکاافشار

جلسه با حضور آقایان مصباح- محمدنبی- کریمی- دیوسالار- سمامی- حامدتوسلی- احمدی لاکلایه- سردارزاده و خانم ضرابی رسمیت یافت وباتلاوت کلام اله مجید آغاز شد آنگاه برخی از حاضران به شرح زیر نطق کردند.

(آقای علیزاده طباطبایی ساعت 9/35 و دکتر نجفی توانا و کامیار ساعت 9/40 وارد شدند.)

نجفی توانا: سیاست ما حمایت از اتحادیه است اما باید سعی کنیم تصمیمات تا آنجا که ممکن است با هماهنگی با ما باشد ما البته هماهنگ هستیم اما دیگران به دلایل نامعلومی با ما و اصول مسلم ما هماهنگ نیستند ما راجع به هزینه هایی که بیش از اندازه و میزان مصوبه آنجا هزینه می شود مسئولیتی نداریم و هر کس هزینه کرده باید جوابگو باشد ما نماینده 20 هزار وکیل و امانتدار آن ها هستیم.

کامیار: با توجه به ماه مبارک رمضان برای اطمینان از اینکه کارمندان کانون در مضیقه نباشند خوب است سبد کالایی مناسب داده شود. در مورد مدیران اتحادیه باید یادآوری کنم که آن ها امین ما هستند و لذا مورد اعتماد می باشند و نباید به نحوی صحبت کنیم که انگار آن ها در حال حیف و میل وجوه کانون ها هستند به هر حال برای مدیریت اتحادیه آن ها دارای اختیارات و مسئولیت هایی هستند که باید محترم شمرده شود.

نجفی توانا: حمله ای نیست بلکه نقد است علت هم آن است که وقتی هیأت مدیره تصمیم می گیرد باید اجرا شود ما امین وکلا هستیم و خارج از تصمیمات نباید هزینه شود اگر انجام شود و ما اعتراض نکنیم عدم توجه ما به وظایف است. در مورد سبد کالا هم هر ساله مرسوم بوده و امسال هم به همان گونه سبد کالا توزیع خواهیم کرد مقدمات آن در حال انجام است.

محمدنبی: اتحادیه متأسفانه بیشتر دنبال روی می کند و مسیری که مرکز رفته ادامه می دهد. بحث دیگر مربوط به مصوبه ای بود که اتحادیه اجازه داده بود 50% درآمدهای آزمون را برداشت کند و یک واحد آپارتمان بخرد سالهاست که حتی 2 واحد خریداری کردند ولی هنوز 50% از درآمد آزمون را کسر می کنند حال آنکه دیگر آن مصوبه لازم الاجرا نیست چون موضوعاً منتفی شده است.

ضرابی: صرف نظر از اینکه کانون مرکز به عنوان فقط یک کانون، قسمت قابل توجهی از هزینه های اجلاس اسکودا را باید بپردازد قابل انتقاد است یا خیر، بهتر است اجلاس پیش روی اسکودا را به میزبانی کانون زنجان به عنوان آخرین کانون، به منوال گذشته سپری کنیم و بعد روال را تغییر دهیم اتفاقاً خوب است که پیشنهاد این تغییرات را به عنوان یکی از دستورات جلسه آتی اسکودا اعلام کنیم.

آنگاه صورتجلسه قبل قرائت شد و ساعت 10 دستورات جلسه مطرح شد.

دستور اول تعیین نماینده برای سند چشم انداز

نجفی توانا: دکتر شهبازی نیا انصراف داده اند باید جایگزین تعیین کنیم. من دکتر محمدنبی را پیشنهاد می کنم.

به اتفاق آراء تصویب شد.

دستور بعدی امضای تفاهم نامه با معاونت امور زنان ریاست جمهوری طرح شد.

متن تفاهم نامه توسط دکتر محمدنبی قرائت شد.

نجفی توانا: نگاه کلی ما این است که نشان دهیم که در چهارچوب وظایف قانونی آماده همکاری با نهادهای عمومی هستیم و توان تخصصی هم داریم.

(دکتر امینی و مالکی ساعت 10/20 وارد شدند.)

ضرابی: من نگاه تفکیکی را قبول ندارم به علاوه این ریسک دارد مخصوصاً اگر بخواهیم از وکلای زن استفاده نکنیم.

سمامی: در مقابل این تفاهم نامه آن ها چه به ما می دهند؟ ما امتیاز می دهیم و از آن ها باید امتیاز بگیریم مثلاً  راه استفاده وکلا را در دولت باز کنند.

امینی: نهاد حقوقی دولت بیشترین همکاری را با ما داشته است. 90% کادر حقوقی آن ها وکلا هستند هر کمکی بکنیم به بخشی است که وکلای دادگستری آنجا هستند فراموش نکنیم رایزنی امثال بنده در دوره قبل با همین کادر محترم حقوقی دولت بود که با تغییر دولت، تغییر نکردند.

نهایتاً امضای تفاهم نامه به اتفاق آراء تصویب شد.

سپس دستور بعدی طرح شد که تکمیل اعضا دادسرا و کمیسیون ها است.

نجفی توانا: احساس می شود که برخی همکاران سال هاست در کمیسیون ها حضور دارند برای خود حق ثابت قائلند که اگر همه نیایند اشکالی ندارد. بهتر است برای این عزیزان تصدیع ندهیم و افرادی را جایگزین کنیم.

امینی: بنده وقتی تکمیل دادسرا را در دستور جلسه دیدم واقعاً متأسف شدم چون موجب وهن برای وکلا و همکاران می شود که چقدر متخلف داریم که اینقدر به دادیاران اضافه می کنیم؟ اصلاً نظر دادستان جلب شد که اصولاً نیاز است یا خیر؟ واقعاً موجب تعجب همکاران خواهد شد و ما حداکثر به 50 دادیار نیاز داریم نه 60 و 70 نیرو از میان دوستان خود و یا غیردوستان. تنها ضعف ما از نظر اینجانب در انتخاب کادر، در بحث دادسرا و با احترام به اکثریت قوی کادر شریف دادسرا بود و الان باید به فکر رفع معضل باشیم نه تشدید آن. اگر امتیازاتی داشته باشیم به ضعف خود اذعان کنیم.

(دکتر فرض پور ساعت 10/05 وارد شد.)

حامدتوسلی: اشکال به خودمان برمی گردد الان دادیاری هست که حتی یک پرونده هم دادستان به او ارجاع نکرده است در حالی که با رأی بالای ما انتخاب شد. در مقابل 11 نفر دادیار برخلاف قانون پس از وقت قانونی جلسه و با تعداد کمی رأی موافق اعضا انتخاب شدند در حالی که باید لااقل 8 رأی داشته باشد و باید رأی گیری کتبی هم می بود.

کامیار: وضع کمیسیون ها چگونه است برخی هنوز اعضایش را تعیین نکرده ایم انفورماتیک و کارآفرینی. برخی هنوز تشکیل جلسه نداده اند مثل امور مالیاتی برخی به حد نصاب اکثراً نرسیده اند و لذا جلسات آن ها عملاً رسمی نیست مثل آموزش و ماده 55 برخی در حد معمول تشکیل جلسه می دهند و البته چند کمیسیون فعال هم داریم مثل تسخیری، فرهنگ و هنر، روابط عمومی، بین الملل ...، به نظرم در مورد دادسرا تعیین عضو جدید ضرورتی ندارد مگر خود آقای دادستان اعلام نیاز کند.

محمدنبی: در مورد انتخاب 11 دادیار من نامه دادستان را مطرح کردم هیچکدام را نمی شناختم و در جلسه بعدی هم گفتند که چون رأی آورده اند نیازی به رأی گیری کتبی نیست. در مورد دادسرا هنوز آقای دادستان تقاضای نیروی جدید نداده است. کمیسیون انفورماتیک و کارآفرینی را دوباردر دستور آوردیم ولی عملی نشد.

حامدتوسلی: الان دوسه نفر دادیار رفته اند حق این است که جای آن ها را پر کنیم.

نجفی توانا: آن 11 دادیار مورد اعتماد شخص دادستان بودند رأی گیری هم شد و اکثریت بودند پس غیرقانونی نیست در جلسه بعدی هم دوباره مطرح شد و با تأیید همکاران موضوع حل شد.

سمامی: در بحث 11 دادیار ما یکسری از بزرگترین دادیاران را رأی نداده بودیم و با این کار آن ها وارد شدند و باید وارد می شدند. الان هم یکی از همان قدیمی ها آقای دکتر حبیبی است که مایل است و از روز اول اسمش حذف شد.

دیوسالار: تعیین و انتخاب دادياران باید با پیشنهاد دادستان باشد والا به او پرونده نمی دهد و دادستان با او کار نمی کند.

نهایتاً رأی گیری شد و با 8 رأی موافق مقرر گردید ابتدا از دادستان پرسش شود اگر نیاز به نیروی جدید دارند آنگاه اسامی پیشنهادی را به هیأت مدیره اعلام نماید.

سپس انتخاب اعضای جایگزین کمیسیون ها به صورت مخفی و با ورقه انجام شد و نتایج زیر حاصل شد.

برای کمیسیون داوری: سالاریان- قائدی- رفیع نژاد و کاظمی خوئینی

طرح و برنامه: میثم شفیعی

تسخیری : خاکدوست- خانم رمزیان- خانم کلهری

ماده 55: فارسانی- محمدی فرد- مرادی زاده و سهرابی

ورزش: حجت توپا اسفندیاری

انتخاب سایر کمیسیون ها به جلسه بعدی موکول شد.

(دکتر شهبازی نیا ساعت 11/45 وارد شد.)

شهبازی نیا: در مورد دستور دو جلسه قبل راجع به معرفی نماینده به مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تنظیم سند چشم انداز لازم می دانم تذکر دهم که این تصمیم بسیار مهم است و موجب می شود وارد پروسه ای شویم که مطلقاً در پایان دادن آن نقشی نخواهیم داشت و چه بسا چالشی برای آینده جامعه وکالت شود. به نظر می رسد دخالت مجمع در این امر مبنی بر هیچ یک از وظایفش نباشد و صرفاً نتیجه سلیقه عده ای که چه بسا خوش نیت هم باشند وارد دستور آن ها شده باشد اگر می توانید جلوی این روند را بگیرید و اگر نمی توانید آنگاه در مورد حضور در آنجا می توان تصمیم گرفت اما بهتر است به فکر راه چاره برای عدم پیگیری این امر در آنجا باشیم برای ما مبانی و مداخل این موضوع شفاف نیست و نوشتن چشم انداز نهاد وکالت نباید دست خارج از نهاد باشد.

فرض پور: من از جزئیات این امر مطلع نیستم. مجمع تا حال تصمیمی علیه کانون نگرفته است بلکه همکاری هم کرده است مثل تصویب همطرازی در شأن وکیل با قاضی. می توانیم به جای شرکت در جلسه مشترک پیشنهاد خود را برایشان ارسال کنیم.

حامدتوسلی: اگر با نرفتن ما این طرح کلاً منتفی می شود موافقم ولی اگر با نرفتن ما باز هم آن کار را انجام می دهند بهتر است شرکت کنیم.

علیزاده طباطبایی: با وجودی که 20 سال از تنظیم سند چشم انداز گذشته ولی قوه قضائیه فلج است و 15 میلیون پرونده در حال رسیدگی دارد. جایگاه وکالت در این قضیه نامشخص است. داشتن وکیل حق همه افراد است ولی 90% پرونده ها بدون وکیل رسیدگی می شود لذا چشم انداز می تواند در این جهت مؤثر باشد و حضور ما هم قطعاً مفید است مجمع همراه است کما اینکه آنجا تصویب کرد که در پرونده های مهم اگر وکیل در دادرسی نباشد رأی نقض می شود.

مالکی: این پیشنهاد شفاف نیست تصمیم گیری هم در حیطه اختیار ما نخواهد بود. حتی در اختیار کمیسیون ها یا دبیر مجمع هم نخواهد بود. من نگران خروجی این سند هستم. بهتر است محترمانه دعوت کنیم برایمان توضیح دهند دقیقاً مطلع شویم و بعد تصمیم بگیریم.

امینی: وکالت یک طرفش دادرسی عادلانه است و لذا نسبت به اصل وکالت هم حساس هستند و بخشی از سیاست های کشور است و به آن ها هم مربوط می شود. به نظرم حضور یابیم هرجا دیدیم مناسب نیست خارج می شویم و بیانیه می دهیم با سیاست انفعالی مخالفم.

نجفی توانا: جامعه وکالت تیزهوش و قاطع و در عین حال محتاط هستند 50-60 نفر از اعضای مجمع در صحن علنی مجمع همراه ما هستند به نظر می رسد مشارکت در تنظیم سندی که ماهیت و علتش روشن نیست نیاز به شفاف سازی دارد دعوت کنیم که بیایند و توضیح دهند.

رأی گیری و پیشنهاد دعوت از نماینده مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بیان توضیح تصویب شد.

دستور بعدی پرونده متقاضیان مطرح شد.

دستور بعدی نقل و انتقالات مطرح است.

ساعت 00/15 جلسه پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 101 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 26/03/94

شروع جلسه : ساعت9/25                    پایان جلسه : ساعت 13/05

غایبین: آقایان جندقی- کریمی- شهبازی نیا (فوت بستگان)

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- محمدنبی- مالکی- دیوسالار- امینی- سمامی- کامیار- حامدتوسلی- احمدی لاکلایه- سردارزاده- علیزاده طباطبایی و خانم ضرابی رسمیت یافته وباتلاوت کلام اله مجید آغاز شد.

(آقای مصباح ساعت 9/45 وارد شد.)

آنگاه برخی اعضا نطق پیش از دستور ایراد کردند.

سمامی: اولاً: درخصوص تأخیر 45 روزه در اعطاء پروانه وکالت، که ماده 3 شرح وظایف کارآموزی بدان اشاره داشته است کاملاً خلاف قانون است و به هیچ وجه مورد قبول اینجانب نیست. ثانیاً: راجع به حق شرکت کارآموزان کانون مرکز در جهت تغییر محل در آزمون کارآموزی امسال با وصف اینکه ما در هیأت مدیره تصویب کرده ایم که حق دارند کارآموزان مرکز در آزمون کارآموزی شرکت و با پذیرفتن محل کارآموزی خود را تغییر دهند متأسفانه در سایت چیز دیگری قید شده است، حتماً اصلاح شود. ثالثاً: خواهشمندم در هر جلسه پرونده های صدور و انتقال را در دستور کار قرار ندهیم و هر ماه فقط یکبار به این موضوع رسیدگی شود. فواید بسیاری خواهد داشت. رابعاً: به چه دلیل انتخاب کمیسیون ها در امروز جزء دستور کار قرار گرفته نشده است؟

نجفی توانا: ما با وجودی که در هر جلسه پرونده های صدور و انتقال همکاران را طرح کنیم باز هم عقب هستیم این از وظایف اصلی کانون است.

سردارزاده: یکی از همکاران وکیل به خاطر دست دادن با موکلش در زندان اوین بازداشت شده است لطفاً از وی حمایت شود. در مورد جلسه تحلیف باز هم بی نظمی وجود داشت و صندلی مناسب و خالی برای همکاران و اعضای هیأت مدیره کافی نبود پذیرایی هم برای همکاران خوب نبود و بسیاری از همکاران گله مند بودند.

مالکی: از رئیس کانون بابت سخنرانی موجز و جامع ایشان در مراسم تحلیف تشکر می کنم سخنگوی قوه قضائیه به اقتدار کانون وکلای مرکز در استحاله لایحه قوه اذعان کرده و گفته این دیگر لایحه جامع وکالت نیست این امر بیانگر موفقیت کامل ما در استحاله لایحه قوه است. ایشان به جامعه وکالت اتهاماتی نسبت داده است با وجودی که نسبت به فرد بوده افاده جمع می کنند باید نامه ای سرگشاده به رئیس قوه بنویسیم و تذکر بدهیم.

نجفی توانا: ما در مقابل اهانت ها نمی توانیم مثل آن ها برخورد کنیم ما مقنع و محکم پاسخ خواهیم داد. الان هم مصاحبه ای انجام دادیم و خیلی محکم پاسخ لازم داده شد. به وکیل که مالیاتش را داده از حق موکل دفاع می کندو روند پرونده را مدیریت کرده و قرارداد قانونی منعقد می کنند بایستی قبل از آنکه حکمی علیه وی صادر شود در رسانه ها ایجاد شبهه علیه وکلا نمود. این اقدام با اخلاق مدیریتی منطبق نیست.

کامیار: به جناب شهبازی نیا تسلیت عرض می کنم پیشنهاد می کنم برای کمک به وکلای جوان که دفتر ندارند و گاه ملاقات با موکل را در محل های دون شأن انجام می دهند در کانون فضای مناسبی طراحی کنیم کتابخانه و سالن محل های مناسبی هستند. در جلسه تحلیف از آقای فرض پور قدردانی شد ولی نه خبررسانی به نحو مطلوب انجام شد و لذا موجب شد بیش از 30-40 وکیل بقیه کارآموزان در جلسه بودند به علاوه جلسه در حد شأن و منزلت ایشان نبود و جا داشت جلسه با شکوهی که متناسب بازحمات و نقش برجسته ایشان باشد برگزار می شد. چند شب قبل در برنامه تلویزیونی آقای احمدی مقدم برخی از قضات قوه قضائیه را متهم کرد که با پول روند پرونده و قاضی را عوض کرده اند قوه واکنش تندی نشان اد حتی تهدید به شکایت کیفری کرد و مدعی نشر اکاذیب شده است حال آنکه خود قوه بارها چنین اتهاماتی را به وکلا زده و اگر آن مطالب را نشر اکاذیب می داند چه تفاوتی با ادعاهای خود علیه وکلا دارد ما کوتاهی کردیم در قبال این اتهامات ولی سکوت ما آن ها را متوجه نکرده است باید فعال تر مقابله کنیم.

نجفی توانا: در مورد آقای فرض پور ایشان قصد خداحافظی نداشتند و فقط هدف تقدیر از ایشان بود که به خوبی انجام شد.

حامدتوسلی: به آقای شهبازی نیا تسلیت می گویم. تقاضا دارم تکمیل کمیسیون ها در دستور بعدی جلسه قرار گیرد. در مورد حضور منظم خودم در جلسات لازم دانستم به عرض برسانم که بسیاری از کارهای شخصی و وکالتی را تعطیل کرده ایم تا به عهده خود وفادار باشم. از اینکه اقامتگاه قانونی کارآموزان دفتر وکالت وکیل سرپرست است بنابراین وکیل سرپرست ملزم و موظف است امکان ملاقات موکلین و ارباب رجوع های کارآموزان را در دفتر خود فراهم کند و چنانچه وکیل سرپرست به این تکالیف خود عمل نکرد میبایست این وظیفه به وی تفهیم شود ما باید وکلای سرپرست را به انجام وظایف خود هدایت کنیم.

علیزاده طباطبایی: مصونیت وکیل در مقام دفاع امر مسلمی است ولی توجه نمی شود من خودم به دلیل دفاع از موکلم در معرض تشکیل پرونده قرار گرفتم حکم علیه من صادر شد در حالیکه خودشان مشخصات و اتهامات موکلم را قبل از صدور حکم قطعی اعلام کردند که جرم است دادستان از من اخیراً بابت اقدام دو سال قبل من شکایت کرده که آن هم واقعاً هیچ تخلفی نبوده کانون به نظرم باید برای دفاع از وکلا عکس العمل نشان دهد.

نجفی توانا: روش اعتراض چیست؟ ما در این مورد نامه نوشتیم و شما هم نامه دادید که فرستادیم.

دیوسالار: ایراد دارم که نطق ها در نقش سؤال و جواب الان انجام می شود این درست نیست و آئین نامه در اداره جلسات رعایت نمی شود.

آنگاه دستور جلسه قبل قرائت شد و ساعت 10/40 جلسه وارد دستور شد.

نجفی توانا: هرساله بر اساس رسم معموله تصویب می کردیم که به همکاران زحمتکش کانون به مناسبت ماه رمضان وجه یا کالا می دادیم. امسال هم مدیرداخلی پیشنهاد کرده 800 هزار تومان بدهیم سال گذشته 600 هزار تومان بود.

کامیار: ممنونم که این امر را در دستور قرار دادید به نظرم به جای وجه کالا بدهیم بهتر است.

ضرابی: به جای وجه بن بدهیم بهتر است.

حامدتوسلی: پول بدهیم به همکاران بهتر است.

نجفی توانا: راجع به اساس پرداخت، رأی گیری می کنیم.

به اتفاق آراء تصویب شد.

نجفی توانا: راجع به نوع کمک پرداخت وجه را که پیشنهاد اصلی است به رأی می گذارم.

با 8 رأی موافق تصویب شد.

امینی: بین کارمند رسمی و غیررسمی تفاوت قائل شویم.

نجفی توانا: بین 400 تا 800 هزار تومان بر اساس سوابق داده می شود.

دستور بعدی پرونده های صدور مطرح شد.

دستور بعدی نقل و انتقال مطرح شد.

جلسه ساعت 13/05 پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 102 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 31/03/94

شروع جلسه : ساعت10                           پایان جلسه : ساعت 13/15

غایبین: آقایان جندقی- کریمی- شهبازی نیا (فوت بستگان)- احمدی لاکلایه (فوت بستگان)

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- مصباح-محمدنبی- مالکی- امینی- سمامی- کامیار- حامدتوسلی- سردارزاده رسمیت یافته وپس ازتلاوت کلام اله مجید صورتجلسه قبل قرائت شد.(ساعت 10/20نطق های قبل از دستور آغاز شد.)

حامدتوسلی: ماه رمضان هفته ای یک روز جلسه بگذاریم.

نجفی توانا: با عده ای از کارآموزان قبولی سال 93 که به برگزاری دوره آموزش حرفه ای و عمومی 45 روزه کانون معترض بودند جلسه داشتیم . آن ها را متوجه اهمیت این دوره کردیم و توضیح داده شد که برگزاری این دوره برای کانون هزینه زمانی و مالی دارد ولی برای ارتقاء توان حرفه ای کارآموزان این دوره را با وصف هزینه برگزار می نمایم.

سمامی: (عین مطالب حسب یادداشت ایشان) چاپ کتاب اسامی وکلای دادگستری را یادآوری می کنم مناسب است پشت بام کانون را برای استفاده وکلا راه اندازی کنیم. حضور در مراسم اخوی دکتر شهبازی نیا تأکید می گردد. یکی از مصوبات هیأت مدیره «حق شرکت کارآموزان وکالت در آزمون امسال جهت تغییر محل خود» که متأسفانه در سایت با اشکال منعکس شده است هفته قبل تقاضا کردم اصلاح شود به خانم موسوی هم روز قبل تأکید کردم، متأسفانه اصلاح نشده است و تقاضا می کنم اصلاح صورت گیرد. درباره اسامی وکلای دادگستری و کتاب اسامی وکلای دادگستری اکنون مدت 6 ماه است تأکید شده و مصوب شده است اما انجام نشده است آیا واقعاً توانایی این کار وجود ندارد؟! درباره پشت بام کانون به اتفاق آقای زاهدپاشا مراجعه ای داشته ایم، محیط فراهم است برای درست کردن یک کافه وکیل بسیار زیبا، که همکاران بتوانند به شکل بسیار زیبایی در کنار یکدیگر از محیط به عنوان یک کافه سنگین و وزین بهره ببرند.

مالکی: در قوانین و لوایح پراکنده که مرتبط با کانون است مثل آ.د.ک، آ.د.م، قانون تجارت و غیره کمیسیون تدوین لوایح و قوانین کانون باید فعال شود و پس از بررسی نظر کانون را به مجلس قبل از تصویب اعلام کنیم تا مواجه با قوانین خلق الساعه و مضر به جامعه وکالت نشویم.

سردارزاده: پوشاندن سقف سالن پائین خوب نبود فضا نامناسب شده است.

محمدنبی: به دلیل اشکال در نرم افزار مربوطه تکمیل کتاب اسامی به تأخیر افتاده قول آخر تیر را داده اند.

جلسه ساعت 10/05 وارد دستور شد.

دستور تعیین ظرفیت پذیرش آزمون امسال

نجفی توانا:  جلسه کميسيون مربوطه به زودی تشکیل می شود نظر مشورتی شما همکاران را جویا می شوم.

مالکی: کار کارشناسی لازم دارد.

امینی: تا 1200 هم خوب است به علاوه به اتحادیه نامه بنویسیم که سایر کانون ها هم ظرفیت ها را معقول و متناسب تعیین کنند. به هر حال ضمن ملاحظه همکاران حاضر به سایر فرزندان جامعه و نیازها هم توجه نماییم.

حامدتوسلی: استدعا دارم نظر هیأت مدیره در آن کمیته دفاع شود و مثل پارسال عوض نشود.

سردارزاده: باید قانونی تصویب کنیم که قضات در حال اشتغال وکالت نکنند الان وکلای ما بیکارند قاضی دادگستری از من خواهش کرد از شعبه خارج شوم و به موکل گفت وکیل را عزل کنید خودم وکالت شما را انجام می دهم.

سمامی: باید به فکر فارغ التحصیلان حقوق باشیم و به آن ها کمک کنیم و بنده هرگز با تنزل این مقدار فعلی به هیچ وجه موافق نیستم بنده 1000 تا 1500 نفر موافقم.

(دکتر علیزاده طباطبایی ساعت 10/05 وارد شد.)

کامیار: از یکسو 15 میلیون پرونده داریم که به 300 هزار وکیل نیاز است از دیگر سو مردم وکیل نمی گیرند به نحوی که همین 60 هزار وکیل هم بیکارند پس باید مشکل را اساسی حل کنیم.اما در وضع فعلی تا رفع این ایرادات همان 1000 نفر به نظرم خوب است.

مصباح: اینجا نظر ما مشورتی است در عین حال حداکثر 1000 نفر خوب است.

علیزاده طباطبایی: باید به سمت وکالت اجباری و اجرای اصل 35 قانون اساسی برویم.

محمدنبی: قوه قضائیه کارآموزان ما را به سختی می پذیرد. خود ما امکانات مثل سالن نداریم پس نباید ظرفیت اضافه شود.

مالکی: باید بررسی دقیق کنیم ظرفیت ها باید تابع تعداد وکلا، تعداد پروانه ها و نیاز محل تعیین شود.

نهایتاً تصویب شد کمیته ای با عضویت آقایان مالکی، مصباح، سمامی و کامیار بررسی و ظرفیت مناسب را تعیین و پیشنهاد نمایند.

دستور بعدی مطرح شد تقاضای انصراف از بازنشستگی

مصباح: اسفند 92 عده ای بازنشسته و بعداً خود را به کار اعاده کردند چون کانون متولی امر وکالت است و شروع پروسه بازنشستگی از کانون نبود مهلتی تعیین کردیم برای انصراف که تمدید شد اینک 2 نفر تقاضای انصراف داده اند که در مهلت نبوده است.

امینی: این بحث قابل طرح نیست قبلاً تصمیم کلی گرفته ایم لذا به صورت موردی قابل بحث نبوده و راجع به تصمیم کلی و بقا یا عدم بقای آن بحث کنیم.

رأی گیری و با 2 رأی موافق و 8 رأی مخالف تقاضای انصراف از بازنشستگی  رد شد.

دستور سوم معرفی 3 تا 5 نماینده برای حضور در کمیسیون مشترک با محیط زیست

کامیار: از بیرون هیأت مدیره افراد مطلع و متخصص را تعیین کنیم.

محمدنبی: دوستانی هم اعلام تمایل کرده اند که 24 نفرند. (اسامی قرائت شد.)

مالکی: دکتر محسنی مناسب است سال هاست دعاوی محیط زیست را پیگیری می کند آقای دکتر صابری هم مناسب است.

امینی: من هم آقای علی صابری و دکتر اشرافی و نوین را معرفی می کنم.

کامیار: آقایان علی صابری و ستار زرکلام هم مناسب هستند.

نجفی توانا: با این افراد تماس می گیریم هر کدام قبول کردند و فرصت داشتند معرفی می کنیم و هیأت رئیسه 5 نفر را نهایتاً تعیین کند.

رأی گیری و پیشنهاد تصویب شد.

سپس دستور انتخاب جایگزین برای برخی کمیسیون ها مطرح شد.

نجفی توانا: برخی مثل خانم خواجه نوری می گویند اصلاً در جریان نبوده اند.

سردارزاده: اول صحبت کنیم و اگر حاضر به ادامه همکاری نبودند جایگزین تعیین کنیم.

کامیار: پیشنهاد می کنم روز قبل از جلسه کمیسیون دفتر امور کمیسیون ها با اس ام اس به آن ها اطلاع رسانی کند.

محمدنبی: دبیران کمیسیون ها اطلاع می دهند ولی با این وجود می گویم این کار هم بشود.

امینی: کمیسیون هایی که مستعفی دارند را می توانیم لااقل تصمیم بگیریم.

محمدنبی: کمیسیون فرهنگ و هنر آقای مازیار قاسمی و فرزاد کریمی مستعفی و خانم افشار و آقای شکرایی تقاضای جابجایی به انتشارات و بین الملل را دادند.

امینی: روابط عمومی هم یک نفر نیاز دارد.

نهایتاً افراد زیر برای عضویت در کمیسیون ها انتخاب شدند.

-        آقایان عباس ایمانی و جواد طوسی و خانم لیلا احمدی مقدم به جای آقایان مازیار قاسمی و فرزاد کریمی و شکرایی در کمسیسون فرهنگ و هنر .

-        آقای شکرایی به کمیسیون بین الملل منتقل می شود.

-        خانم دلارام نیکدل برای کمیسیون روابط عمومی

نجفی توانا: برای کارآفرینی و انفورماتیک دوستان اسامی مناسب را به من اعلام کنند برای جلسه بعد انتخاب خواهیم کرد.

دستور بعدی شرح وظایف کارآموزی مطرح شد.

نجفی توانا: به دوره 45 روزه آموزشی ایراد کرده اند که صدور پروانه را به تأخیر می اندازد در حالی که هدف این دوره بسیار مهم و مؤثر است امروز با نمایندگانشان صحبت کردیم و حل شد.

سمامی: نفس این کار مفید است اما وفق قانون در مقابل اخذ مدرک از کارآموز باید پروانه به او تسلیم شود این 45 روزه را باید صراحتاً جزء دوره کارآموزی قید کنیم.

(کاکاافشار ساعت 11/55 وارد شد.)

امینی: (به شرح متن تسلیمی) بنده شرح وظایف جدید را دوباره مطالعه کردم و طبعاً مدت 45 روز جزء مدت کارآموزی است و دغدغه های کارآموزان جدید ما رفع شده می باشد. ثانیاً هم زمانی در آموزش و شروع کارآموزی بسیار مفید و مؤثر خواهد بود. موجب پیشگیری مشکلات انتظامی شده و این عزیزان هم با کانون وکلا، مقررات وکالت و نحوه تنظیم وکالتنامه و رابطه با موکل و محاکم دادگستری آشنا می شوند. ضمناً کمیسیون محترم کارآموزی فوراً شروع به کار نماید تا تسریع شود و در عین حال انتظار می رود اعضای محترم هیأت مدیره نیز کار مدیریت رابه رئیس و نایب رئیس محترم کمیسیون کارآموزی بسپرند که خللی پیش نیاید و موجب انتقال مطالب نادرست و شبهه برای همکاران جوان ما نشود اگر شفاف سازی شود و در انجام تکالیف خود هم تسریع نماییم موجب دغدغه همکاران جوان نمی شد.

سردارزاده: (به شرح متن تسلیمی) خوشحالم که مسئله 45 روز آموزش در جهت خواسته جوانان و کارآموزان محترم برطرف شد و با وجود ماده 4 شرح وظایف مشکل دیگری نیست اما در مورد اظهارات آقای دکتر امینی برای حضور کارآموزانی که در زاهدان، بندرعباس، یزد، سمنان و نقاط دور افتاده هستند می تواینم در مرکز استان ها کلاس کارآموزی با حضور وکلای پیشکسوت که توانایی دارند این کلاس ها را تشکیل بدهیم که مجبور به رفت و آمد با هزینه گزاف نباشند و آنهائیکه خانواده شان در تهران هستند ولی محل خدمتشان جای دیگریست هم در کلاسهای تهران شرکت کنند بقیه در مرکز استان ها.

برخلاف نظر دکتر امینی این دلسوزی بیجا نیست بسیار بجا و عقلی و منطقی است که مطرح نمودم عقل و منطق حکم می کند که کارآموز مظلوم از زاهدان به تهران نیاید و در همان محل زندگی این کلاس 45 روزه را ببیند کارآموز قضایی حقوق دریافت می کند ولی وکالت خیر. دلسوزی نیست عقل و منطق حکم می کند و انتقال پیشنهاد درست و صحیح است.

امینی: بنده به هیچ وجه اعتقادی ندارم که کارآموز زاهدان را گرفتار تهران سازیم و حرف بنده نیست بلکه ما باید به خواسته های معقول و قانونی این کارآموزان احترام بگذاریم.

مصباح: از اول تیر کلاس های آموزشی شروع خواهد شد و طی سه گروه سیصد نفره هم آموزش خواهند دید.

(آقای فرض پور ساعت 12 وارد شد.)

نجفی توانا: مدت دوره 45 روزه جزء مدت دوره کارآموزی است و لذا ابهامی باقی نمی ماند.

سپس دستور بعدی حضور نماینده مجمع تشخیص مصلحت نظام طرح شد.

آقای جوانفرد و خانم کتابی در معیت آقای فرض پور در جلسه حضور یافتند.

نجفی توانا: مجمع همیشه حامی کانون بوده است وکالت حافظ منافع کانون است لذا خوشحالیم اگر سندی تنظیم شود که حافظ منافع جامعه وکالت باشد ولی مرجع قانونگذاری مجلس است و ورود مجمع در این موضوع را می خواهیم تبیین بفرمائید.

امینی: کانون وکلا نهاد مدنی مستقل است چرا مجمع قصد دارد به مسأله کانون ورود کند، خصوصاً ما به ترکیب اعضای کمیسیون حقوقی مجمع و نگاه آن ها به کانون به نتایج این سند خوشبین نیستیم؟ لذا درخواست رفع این شبهات را داریم.

فرض پور: سند چشم انداز داریم سؤالاین است که این سند اصلاح آن است یا افزودن بر آن است.

محمدنبی: در بند 13 سند چشم انداز بحث قضایی آمده است حالا به چه انگیزه ای سند تنظیم می شود ما یک نهاد مستقل هستیم آیا می خواهید نظرتان را از زبان ما بگیرید؟

جوانفرد: طبق قانون اساسی رهبری سیاست های کلی نظام را تدوین می کند نظام قضایی از آن جمله است این سیاست ها طی سند چشم انداز 20 ساله تعیین و بر اساس آنچهار برنامه 5 ساله و 20 برنامه بودجه سالیانه تدوین می شود مأموریت نظارت بر این سیاست ها از سوی مقام معظم رهبری به مجمع تفویض شده که به دبیر مجمع احاله شده است. ما درصدد بررسی نتایج و کارکرد بخش قضایی و حقوقی هستیم و به کمک نخبگان حقوقی در کانون وکلا نیاز داریم تا گزارشات را راستی آزمایی کنند و سپس گزارش تهیه می کنیم که موجب اصلاح سیاست ها و برنامه ها می شود و چون از رأس هرم ابلاغ می گردد مورد توجه قرار می گیرد. یکی از شاخص های هشتگانه سند چشم انداز نظام حقوقی و قضایی کشور است که به تحلیل 123 شاخصه آن نیاز است و تحلیل برخی از این شاخص ها بر عهده مجمع است و ما به کمک شما در این جهت نیاز داریم.

مصباح: ما آمادگی داریم راجع به گزارشات قوه به عنوان کسانی که بیشترین ارتباط از بیرون را داریم اظهارنظر کنیم ولی نتیجه چیست؟

سردارزاده: اراده حاکمیت نقض استقلال ما است و ما امیدی به رستگاری نداریم ما آخرین سنگریم که فتح نشده است این سند چشم انداز می خواهد این مسأله را حل کند و کانون وکلا هم زیر سلطه قوه قضائیه برود.

نجفی توانا: اکثریت اعضا و ریاست مجمع از کانون حمایت کرده اکثریت نمایندگان و قوه مقننه با پذیرش لایحه جامع وکالت به نظر می رسد با کانون معارضه مستقیم نداشته بلکه عمدتاً حمایت می کنند و به نظر نمی رسد اراده حاکمیت برای از بین بردن کانون باشد بسیاری از مسئولین در این زمینه متعادل و با روشن ضمیری عمل می نمایند.

جوانفرد: اگر کانون وکلا پایگاه خوبی نداشت سراغش نمی آمدیم. قبلاً هم آمدیم ولی جواب ندادند اما این دوره احساس کردیم به روزتر هستند و کمک می کنند تا ما از انحراف حاکمیت جلوگیری کنیم. ما حاکمیت را به کمک نخبگان رصد می کنیم و می خواهیم بدانیم کانون در 1404 چه وضعی خواهد داشت دنبال چه اهدافی است و به کجا می خواهد برسد. برنامه ششم الان در مجمع مطرح است ما به کمک NGOها می خواهیم مسئولین منطبق باشند چشم انداز بشود. مجمع مستشار رهبری است و تا آنجا تأیید نشود قابلیت اجرایی پیدا نمی کند کانون چیزی را از دست نمی دهد هر وقت احساس کرد جریان سیاسی شده است می تواند رها کند. ما دیدگاه کارشناسی شما را می خواهیم گروهی متخصص هستید و درد جامعه را هم بهتر می دانید.

نجفی توانا: نظر کلی شما این است که این سند متضمن نظارت مع الواسطه نهادهای مدنی بر نهادهای عمومی است و نهادهای مدنی یک سازوکار نظارتی و ارزیابی است. ما اگر مجاز باشیم آسیب شناسی می کنیم و توانایی این را هم داریم که بگوئیم سند چشم انداز تا چه اندازه در خصوص کانون مناسب است الان سرانه پرونده 1/5 برای هر نفر در ایران است که رقمی غیر متعارف و خطرناک است.

علیزاده طباطبایی: ما معتقدیم عملکرد دستگاه قضایی تا حال ارزیابی نشده است قانون اساسی در انتخاب مدیران ارشد دستگاه قضایی نقض شده است و مدیران فاقد کارایی و تجربه و سابقه قضایی مناسب هستند.

جوانفرد: ما می خواهیم کانون کمک کند سند چشم انداز کانون وکلا را تدوین کنیم و به علاوه بخشی از وکلا را معرفی کند تا دوره برنامه ریزی کلان را طی کنند و سپس تدریس نمایند برای دیگران و شاخص هایی اگر بشود برای ارزیابی نظام قضایی و حقوقی اضافه کرد به ما پیشنهاد کنید. در کارگروه های ما حاضر شوید و جزء خانواده مستشاران رهبری شوید.

نجفی توانا: با این اوصاف اگر رسماً از ما تقاضایی بشود پاسخ خواهیم داد.

جلسه ساعت 13/15 پایان یافت.

.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است