مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  یکشنبه 22 شهریور 1394(12:12:12 PM)

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسات 103 ، 104 ، 105 و 106 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز

به تاریخ های 02/04/94 ، 09/04/94 ، 23/04/94 و 30/04/94

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 103 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 02/04/94

شروع جلسه : ساعت10/10                   پایان جلسه : ساعت 13/10

غایبین: آقایان محمدنبی(سفر)- جندقی- کریمی- دیوسالار (سفر)-کاکاافشار- احمدی لاکلایه (فوت بستگان)

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا-مالکی- شهبازی نیا- سمامی-حامدتوسلی- سردارزاده- علیزاده طباطبایی و خانم ضرابی رسمیت یافته وپس ازتلاوت کلام اله مجیداعضا به شرح زیر پیش از دستور نطق کردند.

مالکی: اگر ادغام را بپذیریم اینگونه نباشد که سر سفره آماده بنشیند باید ضوابطی داشته باشیم حقوق وکلا در صندوق از بین نرود.

(آقای مصباح ساعت 10/20 وارد شد.)

حامدتوسلی: ادغام امر بدیهی است که خواه ناخواه مطرح خواهد شد در لایحه تعداد اعضای هیأت مدیره کانون از تعداد فعلی کمتر است در حالی که بعد از ادغام وکلا دو برابر خواهد شد و این ایراد باید برطرف شود.

علیزاده طباطبایی: حسب اطلاع لایحه جامع وکالت در اولویت های سوم و چهارم مجلس قرار گرفته است.

سردارزاده: با تسلیت به دکتر شهبازی نیا بیمه تکمیلی را لطفاً تعیین تکلیف کنید چون دوستان و همکاران زیادی به آن نیاز دارند.

نجفی توانا: ظاهراً الان این قرارداد با واسطه بین کانون و بیمه ایران است که امضا می کند لذا تصمیم گرفتیم با خود مدیرعامل آنجا قرارداد را تنظیم کنیم به این دلیل به تأخیر افتاد.

آنگاه دستور اول طرح شد.

نجفی توانا: تبصره ماده 48 را بر خلاف متن پیشنهادی و ایراد شورای نگهبان در کمیسیون قضایی تغییر داده اند البته این اصلاحیه باید 15 روز پس از نشر در روزنامه رسمی اجرا نشود طبق این اصلاحیه باید وکیل از بین وکلایی که رئیس قوه قضائیه تعیین می کند انتخاب شوند. در حالی که هر کس پروانه دارد باید بتواند وکالت کند.

شهبازی نیا: تبصره اصلاحی مغایرتش با اصل 35 قانون اساسی به نسبت تبصره ماده 128 سابق بیشتر است. این به معنی نفی حق انتخاب وکیل است. به علاوه موجب رانت می شود. من اگر داخل این لیست باشم قبول نخواهم کرد باید به مجلس و رئیس جمهور نامه بنویسیم و مغایرت اصلاحیه را با قانون اساسی و حقوق بشر اعلام کنیم.

مالکی: آ.د.ک جدید حاوی نکات مثبتی است از جمله الزام مراجع قضایی به پذیرش وکیل از همان ابتدا ولی در دقیقه نود این تبصره اصلاحی ضایعه ای بود که سال ها شاید جبران نشود. نمایندگان نقض قسم کردند که باید حافظ حقوق ملت باشند. این تبصره با اصل استقلال وکیل مغایرت دارد. با دفاع مستقل وکیل مغایرت دارد. این جزء صلاحیت ذاتی کانون و وکیل است و تأیید رئیس قوه دخالت مستقیم در وظیفه آن ها است. خطر لغو عضویت کانون در IBA هم وجود دارد.

سمامی: (به شرح متن تسلیمی) همانطور که آقای دکتر شهبازی نیا و دکتر مالکی نیز فرمودند؛ این مصوبه خارج از اینکه نقض صریح حقوق اساسی است و در باب حقوق داخلی توسط بزرگواران ایراد شد، بنده در باب حقوق بین الملل سخن می گویم کشور به سمت جهانی شدن و حکومت جهانی و بین المللی شدن پیش می رود اصول حاکم بر دادرسی عادلانه و دادرسی بیطرفانه که از اصول کاملاً مورد قبول در جوامع حقوق بشر و بین المللی است از ابتدایی ترین حقوق دادرسی عادلانه و بیطرف داشتن وکیل مستقل و انتخابی بودن وکیل دادگستری است. توضیحاً اینکه در حقوق بین المللی در شناسایی و اجرای یک حکم خارجی و مقبولیت یک رأی و تصمیم قضایی در جهان؛ حق استفاده متهم از حقوق دادرسی بیطرفانه است و داشتن وکیل مستقل از ابتدایی ترین حقوق اشخاص است که با وجود این مصوبه نقض می گردد. از آنجاییکه انتظار قانون نوین و بسیار جامعی از آئین دادرسی کیفری می رفت این مصوبه کل قانون را تحت الشعاع خود قرار داده است ولی اکنون وکلا را انتخاب می کنند و این وهن قوه قضائیه و جامعه وکالت است باید اعتراض و نقد خود را اعلام داریم.

(امینی و کامیار ساعت 10/40 وارد شدند.)

سردارزاده: ما با این قانون درگیر خواهیم شد لذا باید نقد کنیم. مرحوم جلالی نائینی قبل از انقلاب می گفت تمام وکلا مورد اعتماد هستند و کتاب اسامی وکلا برای دادگستری فرستاد ولی اکنون وکلا را انتخاب می کنند و این وهن قوه قضائیه و جامعه وکالت است باید اعتراض و نقد خود را اعلام داریم و از طریق رسانه ها و روزنامه ها به آگاهی همگان این نقض قانون اساسی را اعلام داریم.

نجفی توانا: جنبه های مثبت قانون بیشتر در ابعاد شعاری است حقوق بشر – استقلال قاضی- قانون اساسی ولی این قانون جدید در امور عملی به نفع مردم نیست.

علیزاده طباطبایی: این حکم را قبلاً برای ویژه روحانیت و سازمان قضایی نیروهای مسلح اجرا کردند و ما ساکت بودیم. دنبال وکیل تحت امر هستند در دعوایی که مدعی دولت است، دادستان نماینده دولت، قاضی دولتی و شاکی هم دولتی است وکیل هم اینگونه انتخاب شود دولتی می شود باید به وکلا توصیه کنیم نپذیرند.

کامیار: قانونگذار از وظیفه اصلی اش که حمایت از حقوق مردم است تخطی کرد و بجای تقویت ملت دولت را تقویت کرد. این با اصل 35 که بدون قید حق انتخاب وکیل را برای مردم مقرر کرده است مخالف است و موجب می شود رئیس قوه قضائیه ابتدا وکیل را انتخاب کند.

امینی: (به شرح متن تسلیمی) باید راه کار پیدا کنیم. کانون های وکلا متولی امر دفاع است این اصلاحیه عجیب تر و تندتر از اصلاحیه پیشنهادی قوه است. به نظرم عمری نخواهد داشت بیانیه ای بنویسیم و آثار داخلی و بین المللی را گوشزد کنیم. به شورای نگهبان و کمیسیون حقوق بشر اسلامی نامه بنویسیم. با تصویب این قانون، فوراً با مقاومت در اجرا مواجه شدیم که توجیه آن مشکلات تشکیلاتی و سخت افزاری بود. در چند نکته در این مورد شایان توجه است: اولاً رایزنی های علنی و غیرعلنی در تصویب اصلاحیه که مضمون آن افشاء نمی شد با فلسفه وجودی مجلس در تعارض است و رفتار عجیب و غیر شفاف بوده است. ثانیاً این اصلاحیه نه تنها هیاهوی قانون مدرن را خاموش کرد بلکه مجلس را کلاً درگیر نمود. ثالثاً تعیین وکلای محارم و نامحرم و تفویض حقوق مردم به رئیس محترم قوه قضائیه، نه تنها با اصول حقوق بشر در تعارض است بلکه با اصول بنیادین دادرسی کیفری هم در تعارض است. لذا طی نامه و بیانیه به مقامات عالی رتبه و دلسوزان نظام اعلام کنیم هرچند عمر این اصلاحیه عجیب بسیار کوتاه مدت خواهد بود ولی هزینه آن بسیار زیاد بوده و بدون فایده ای، موجب تحمیل هزینه بر مردم و نظام خواهد شد.

نجفی توانا: پس با این اوصاف 1- نامه ای برای مسئولان رده اول کشور تهیه شود متضمن ایرادات وارده به آن از بعد تباین با قانون اساسی – اسناد بین الملل- اصل استقلال وکیل و بستر سازی تبعیض و رانت. 2- اطلاعیه ای از طرف کانون جهت عموم با ذکر معضلات و مشکلات اجرایی قانون. 3- انجام ملاقات با مسئولان اجرائی و قضایی و تقنینی برای شفاف سازی ایرادات قانون.

به اتفاق آرا پیشنهاد تصویب شد.

آنگاه ساعت 11/15 صورتجلسه قبل قرائت شد و ساعت 11/25 دستور بعدی مطرح شد که بررسی تقاضای همکاران است.

جلسه ساعت 13/10 تمام شد.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 104 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 09/04/94

شروع جلسه : ساعت9/45           پایان جلسه : ساعت 12/35

غایبین: آقایان محمدنبی(سفر)- جندقی- کریمی- دیوسالار (سفر)- فرض پور(بیماری)- امینی- دیوسالار (سفر)

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا-مصباح- مالکی- شهبازی نیا-حامدتوسلی-علیزاده طباطبایی و خانم ضرابی رسمیت یافت وپس ازتلاوت کلام اله مجیدبرخی از اعضا به شرح زیر پیش نطق از دستور کردند.

نجفی توانا: خانم ستوده پیرو حکم دادگاه انتظامی جلوی کانون را ترک کرده اند و تصمیم منطقی  است که اتخاذ گردیده است که ما حمایت می کنیم. اتحادیه برای اجلاس صنفی در پیش رو ظاهراًاز کارآموزان و وکلا هزینه ثبت نام دریافت می کند که اکثر آن ها اعضای کانون مرکز هستند این عمل منطقی نیست چرا که ما نصف هزینه های اتحادیه را را تأمین می کنیم و دیگر اخذ هزینه از همکاران جوان ما مجلی ندارد.

(آقایان سردارزاده- احمدی لاکلایه و کامیار ساعت 10 وارد شدند.)

مالکی: در مورد تصویب دوره 45 روزه توجیهی برای کارآموزان به نظرم دقت بیشتری لازم بود. الان برخی از کارآموزان که از استان ها هستند باید به تهران بیایند. در بحث اتحادیه ما دو نماینده در شورای اجرایی داریم و اگر چیزی آنجا تصویب شود باید تبعیت کنیم.

ضرابی: (به شرح متن تسلیمی)در خصوص هزینه اجلاس که باید توسط وکلای کانون مرکز تأمین شود باید به محتوای اجلاس نظر کنیم اگر اجلاس علمی یا کارگاه تخصصی باشد بله مقتضای شرکت در آن اعطای مدرک علمی است طبعاً هزینه آن بر عهده شرکت کنندگان است اما اگر محتوای آن صرف سخنرانی در خصوص مسایل صنفی است و انتقال تخصص محسوب نمی شود دلیلی برای پرداخت هزینه توسط وکلا و اعطای مدرک وجود ندارد.

علیزاده طباطبایی: آقای ... که الان وکیل خانم... است بعد از استعفای من وکیل ایشان شد و با تأیید شعبه دادگاه انقلاب هم بوده است آنچه کرده است ظاهراً به عنوان جرم مشهود صورتجلسه و بازداشت شده است. برای استانی شدن انتخابات کانون تقاضایی با سه امضا تقدیم شما شده است تقاضا دارم در دستور قرار گیرد. در مورد برخوردهای اخیر قوه قضائیه با وکلا پیشنهاد می کنم تقاضای مجوز اجتماع در جلوی کاخ دادگستری را به وزارت کشور بدهیم.

سردارزاده: آئین نامه اجازه نمی دهد صندوق را خارج از کانون ببریم. آئین نامه کمیسیون تسخیری آماده است لطفاً در دستور بگذارید.

احمدی لاکلایه: استانی شدن انتخابات و گذاشتن صندوق در آنجا مشکلاتی دارد هم انتخاباتی هم مالی. سمینار بین المللی اتحادیه نباید همراه با اخذ هزینه باشد با سمینار علمی تجارت که کانون گذاشت و هزینه گرفت قابل مقایسه نیست.

شهبازی نیا: با توجه به اینکه در اتحادیه برای این اجلاس بودجه تصویب شده است اخذ هزینه محلی ندارد گرچه متعارف است ولی بودجه نباید داده می شد در آن صورت.

حامدتوسلی: در همایش قوه قضائیه به ما حمله می شد ولی ما مهمان بودیم و امکان پاسخگویی نداشتیم. خوب بود در حضور مهمان به او حمله نمی کردند. انتخاب استانی طبق صریح قانون شدنی نیست و صندوق فقط باید در مرکز باشد. طومارها را که وکلا تهیه کرده اند به نظرم اعضای هیأت مدیره امضا نکنند بهتر است اگر تقاضای معقولی دارند بیاورند اینجا از آن حمایت می کنیم.

نجفی توانا: ما قبل از اینکه عضو هیأت مدیره باشیم وکیل هستیم و باید از منافع صنفی خودمان دفاع کنیم. من با برخورد وهن آمیز با وکیل مخالفم و این را به عنوان یک وکیل امضا کردم.

(آقای سمامی ساعت 10/05 وارد شد.)

سردارزاده: ما را دعوت می کنند به همایش قوه ولی جای خوبی که در شأن وکلا باشد قرار نمی دهند. اگر رئیس قوه اهانتی به ما کرده است باید جوابش را بدهیم و از طریق رسانه ها و روزنامه ها آگاهی رسانی کنیم.

نجفی توانا: هرجا لازم باشد اگر رعایت حرمت کانون را نکنند اعتراض می کنم در افطاری دیروز شهرداری رعایت نکردند جلسه را ترک کردم. رئیس محترم قوه قضائیه در همایش نیم ساعت از زمان سخنرانی را به ارائه پاسخ دادن ایرادات ما اختصاص دادند و این نشانه خوبی است که اگر ما حاضر باشیم و مطالب ضروری را بگوئیم مورد توجه قرار می گیرد.

ساعت 10/35 صورتجلسه قبل قرائت شد و ساعت 10/50 جلسه وارد دستور شد.

دستور اول : پذیرش کارآموز برای سال 94 مطرح شد.

مصباح: قرار شد برای تعیین تعداد پذیرش امسال کمیته ای 4 نفره اتخاذ تصمیم کند که کمیته تشکیل شد و تصمیم گرفت اینک نظرشان را دایر به 800 نفر اعلام می کنم.

سمامی: پذیرش کانون مرکز سال قبل هزار و قبل از آن 1250 و قبل از آن 1450 بود این محدود کردن پذیرش کانون بود که ماده 187 را ایجاد کرد در سال 78 کانون فقط 100 نفر گرفت این دقیقاً همان مسیر است ما مسئول بیکاری لیسانس های حقوق نیستیم ولی تمام دانشگاه ها فارغ التحصیل حقوق می دهند کاهش درصد اصلاً صلاح نیست.

مصباح: اینکه ماده 187 به خاطر ظرفیت پائین کانون بوده است اتهامی است که صحت ندارد.

ضرابی: چه ملاکی را اعمال کرده اید که 200 نفر کمتر پیشنهاد کرده اید. متقاضیان هر سال بیشتر می شوند به فکر اینها باید باشیم.

امینی: تعداد باید معقول باشد و نیاز به نظر کارشناسی داشته و کاهش به صلاح هم نیست.

(کاکاافشار ساعت 11/00 وارد شد.)

نجفی توانا: کانون های البرز، کرمان و قزوین از مرکز جدا شده اند تعداد وکلای مرکز کماکان قابل توجه می باشد که باید مورد توجه قرار گیرد دادگستری برای همین تعداد از لحاظ کارآموزی به علت فقد امکانات خدمات لازم را نمی تواند به ما بدهد. اینکه کارآموز بیشتر جذب کنیم ولی عزیزان وکیل بیکار باشند درست نیست و لذا ما باز باید جواب گو باشیم.

شهبازی نیا: با کاهش مخالفم. نسبت جمعیت به وکیل خیلی فاصله دارد. بازار خدمات حقوقی را باید گسترش دهیم در تمام شرکت ها باید یک وکیل مدیر قراردادها باشد نه یک مهندس. فسادی که برای جذب کار می بینید مال وکلای بیکار نیست مال وکلایی است که کار خوب دارند ولی زیاده خواه هستند.

علیزاده طباطبایی: 4 هزار قاضی به دستگاه قضایی اضافه شده است پس دادگستری در حال افزایش است ولذا منطقی نیست ما کارآموزان را کم کنیم.

مصباح: ما پروانه می دهیم به کسی که متکفل دفاع از حیثیت و آبرو و اموال مردم است این با وکیل کم سواد محقق نمی شود الان در دورترین نقاط کشور با استفاده از یک قاضی یکسال خدمت فارغ التحصیل حقوق تربیت می کنند این استعداد در آن ها نیست که وکیل شوند. باید حیثیت کانون وکلا را حفظ کنیم.

حامدتوسلی: 15 میلیون پرونده جاری داریم پس کار هست اگر کار به وکیل نمی رسد به خاطر زدوبندهایی است که در دادگستری است.

سردارزاده: برخی پروانه را برای اعتبار آن می خواهند نه برای کار لذا میزان پذیرش را کم نکنیم مخصوصاً با توجه به تعداد جوانان شرکت کننده در آزمون ورودی.

سمامی: مشکل ما مبارزه با برخی قضات ناسالم برخی قضات بازنشسته ناسالم و مؤسسات حقوقی غیر مجاز است نه زیاد گرفتن وکیل.

ضرابی: در آزمون رقابت هست هر کس استعداد دارد رتبه می آورد پس ایراد بی سوادی وارد نیست.

احمدی لاکلایه: الان خیلی از وکلا بیکارند حتی برخی به سمت خودکشی رفته اند برخی مسافرکشی می کنند به جای وکالت.

نجفی توانا: من در آن کمیته دغدغه ها را موردتوجه قرار خواهم داد.

سپس دستور بعدی مطرح شد که راجع به اصلاح شرح وظایف کارآموزی است.

مصباح: با تصویب دوره 45 روزه طبق ماده 3 برخی اصلاحات ناگزیر است که کمیسیون مشترک آن ها را پیشنهاد کرده است:

1-    مدارک مربوط به شروع دوره کارآموزی شامل کارنامه و معرفی نامه باشد و پروانه خارج شود و متعاقب اتمام دوره 45 روزه تسلیم کارآموز شود. دوره 45 روزه جزء دوره کارآموزی محسوب گردد. لذا ماده 3 به کل حذف و ماده 4 به ماده 3 تبدیل و پروانه از آن حذف شود و ماده 5 به 4 تغییر و ماده 5 به شرح زیر اضافه شود.

«ظرف 45 روز از شروع دوره، جلسات توجیهی برای آموزش مقررات انتظامی و امور کارآموزی و سایر موضوعات ضروری برگزار می شود و پس از حضور در همه جلسات پروانه به کارآموز تسلیم می شود.»

پیشنهاد به رأی گذاشته شد و با 6 رأی موافق و 3 رأی مخالف تصویب شد.

دستور بعدی تقاضای همکاران مطرح شد.

جلسه ساعت 12/35 پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 105 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 23/04/94

شروع جلسه : ساعت9/35         پایان جلسه : ساعت 12/50

غایبین: آقایان جندقی- کریمی- دیوسالار (سفر)- فرض پور(بستری)- علیزاده طباطبایی

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا-مصباح- محمدنبی-مالکی- شهبازی نیا-امینی- سمامی- حامدتوسلی-احمدی لاکلایه رسمیت یافت وپس ازتلاوت کلام اله مجیدبرخی از اعضا مطالبی پیش از دستور  به شرح زیر بیان کردند.

(دکتر کامیار ساعت 9/50 وارد شد.)

مالکی: ضمن تسلیت دکتر ولیدی، متأسفانه در صداوسیما هرچند وقت یکبار با استقرار ناقص و تعمیم ناروا نسبت های ناروایی را به جامعه وکالت می دهند که موجب تشویش اذهان عمومی می شود باید در قبال چنین هجمه هایی که به کانون می شود ساکت نباشیم باید ضمن پاسخ به این موارد، با یک شبکه تلویزیونی وارد مذاکره شویم و هزینه بدهیم تا خدمات وکالتی را به گوش مردم برسانید. در خصوص همایش 4 مرداد اتحادیه که با هدف تقویت استقلال نهاد وکالت در لایحه جامع وکالت برگزار می شود جایگاه ویژه ای برای این لایحه در آن مشخص شود و اینگونه نباشد که از هر دری سخن گفته شود ولی سخنی از لایحه و خطرات آن به میان نیاید. کمیته ای تشکیل شود تا برای برگزاری همایش های لازم برنامه ریزی کند.

نجفی توانا: غیر از مقالات و مصاحبه های همکاران لااقل در شش مورد بنده طی دوسه هفته گذشته مقاله یا مصاحبه در جهت بیان خدمات کانون وکلاداشته ام. حتی در مورد اظهارات آقای اژه ای برای مناظره اعلام آمادگی کردم. الان به طور غیرمنصفانه ای علیه کانون اعلام جنگ شده است.

سمامی: در ابتدا تقدیر و تشکر می کنم از ریاست محترم کانون و نواب ریاست که محفل انس با قرآن را به نحو بسیار خوبی اجرا و پشتیبانی نمودند مطلب بعدی در خصوص موضوعی که جناب آقای دکتر مالکی بیان نمودند بنده معتقدم حتی اگر قرار است هزینه بسیار زیادی را پرداخت نماییم در جهت اینکه صداوسیمای جمهوری اسلامی بتواند عملکرد کانون را پوشش دهد، بنده کاملاً موافقم این هزینه ها را پرداخت نماییم تا چهره کانون وکلای دادگستری درست به جامعه شناسانده شود و جلوی اظهارات افراد که قصد دارند چهره کانون وکلا را مخدوش کنند به درستی در صداوسیما بایستیم. درباره موضوع همایش ها نیز نباید شیخوخیت کانون مرکز فقط در حرف باشد بلکه می بایست عملاً این بزرگی ثابت شود و ما می بایست همایش های بسیار بزرگی را برگزار کنیم و اصولاً می توانیم این مبحث را به کمیسیون طرح و برنامه محول کنیم تا آن ها به ما در این زمینه راهکار بدهند. مطلب دیگر بحث مجله کانون است یکی از بزرگترین ایرادات این دوره هیأت مدیره، بحث مجله کانون است که متأسفانه توفیقی که نداشته ایم بماند عملاً نقایص بسیاری داشته ایم، خواهشمند است در این زمینه دستورات مقتضی صادر و تصمیمات درست در این زمینه اخذ گردد. در مورد بحث حق شرکت کارآموزان وکالت در آزمون کانون مرکز امسال چندبار در جلسه هیأت مدیره عرض کردم که سایت را اصلاح کنید، چون سایت به نحوی نوشته شده است که مشخص نیست دقیقاً مصوبه هیأت مدیره چگونه بوده است لذا به همین دلیل مجبور شدم که با ایسنا و سایت شخصی خودم در این زمینه مصاحبه کنم که کارآموزان ما با آرامش به مطالعه بپردازند و بتوانند در آزمون شرکت کنند.

(دکتر ضرابی ساعت 10/00 وارد شد.)

ضرابی: هیأت تحریره برای مجله انتخاب کردیم ولی کارهای اجرایی عملاً دست کمیسیون است.

امینی: فوت همکار فاضل، دکتر محمد صالح ولیدی را تسلیت می گویم. مراسم انس با قرآن بسیار خوب بود و نشان از اتحاد و معنویت در کانون داشت. مؤسسات حقوقی غیرمجاز آسیبی که از ماده 187 بدتر است به نهاد وکالت وارد کرده اند به نظرم باید به طور جد مقابله کنیم و شکایت کنیم و سازمان بازرسی کل کشور را وارد کنیم. در مورد همایش اتحادیه به نظر من مهم نیست چه کسی برگزار کند ما به شدت به اینگونه همایش ها نیاز داریم و باید عملاً حضور مؤثری داشته باشیم. دیروز از کانون تاجیکستان تلفنی به من اعلام کردند که به زودی جشن استقلال را برگزار می کنند اگر دوستان مایل باشند به هزینه شخصی شرکت کنیم. در باب کمیسیون انتشارات عملاً اقدامی نشده و واقعاً این حالت برزخ و بلاتکلیفی علیرغم اتخاذ تصمیم قبلی را از بین ببریم.

نجفی توانا: راجع به شکایت از مؤسسات موافقم که  آقای امینی و سمامی را مأمور کنیم تا پیگیری کنند. راجع به تبلیغ هم می توانیم حرکت های مثبتی بکنیم. در باب مجله شروع به فعالیت کنید و اگر مشکلی ایجاد شد به من بگویید هرکس قصد همکاری ندارد استعفا بدهد.

سردارزاده: برخی اظهارات آقای اژه ای تشویش اذهان و نشر اکاذیب است اگر صحبت از وکلا می کند باید اسم ببرند که عضو کانون است یا 187 نباید به طور کلی و مبهم بگویند که ابهام آفرین باشد باید از این اظهارات شکایت کنیم چه در دادسرا چه در مرجع انتظامی.

حامدتوسلی: درگذشت دکتر ولیدی را تسلیت می گویم. در مورد آقای اژه ای بهتر است در دستور قرار گیرد تا مصوبه ای داشته باشیم. در باب تبلیغ کانون می توانیم از امکانات موجود هم به خوبی استفاده کنیم روزنامه ها به طور سراسری پخش می شوند در سایت ها می توانیم کار کنیم.

نجفی توانا: خوب است دعوتی منطقه ای از عراق، تاجیکستان، ترکیه، لبنان، افغانستان، ترکمنستان داشته باشیم و اتحادیه منطقه ای تشکیل دهیم.

محمدنبی: در اجلاس ژاپن ما از رئیس IBAدعوت حضور در ایران کردیم جناب یزدی هم که در سفر ژاپن حضور داشته با توجه به تأخیر ما احتمالاً اسکودا این دعوت را به عمل آورده است گرچه با هزینه ما برگزار   می کنند.

نجفی توانا: برای شکایت از مؤسسات حقوقی آقای امینی و سمامی اقدام و برای بحث تبلیغ کانون آقای مالکی و کامیار و شهبازی نیا و حامدتوسلی لطفاً برنامه بدهند. در مورد وجه ناشی از ثبت نام همایش اسکودا مکاتبه کنیم تا به حساب صندوق کانون واریز گردد.

آنگاه صورتجلسه قبل قرائت شد و ساعت 10/45 جلسه وارد دستور شد.

ساعت 12/50 جلسه پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 106 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 30/04/94

شروع جلسه : ساعت9/40          پایان جلسه : ساعت 13/15

غایبین: آقایان جندقی- کریمی- فرض پور(بستری)- شهبازی نیا- احمدی لاکلایه- خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا-مصباح- محمدنبی-مالکی-دیوسالار-سمامی- کامیار- حامدتوسلی-سردارزاده رسمیت یافته و باتلاوت کلام اله مجید آغاز شد سپس برخی از اعضا نطق پیش از دستور ایراد کردند.

سردارزاده: بازرسی بدنی وکلا در مجتمع شهید بهشتی به نحو تحقیرآمیزی است سربازان انتظامات اگر بازرسی نکنند توبیخ می شوند. بنابراین لازم است با رؤسای مجتمع صحبت شود از سربازان کارآزموده استفاده شود که به گونه ای بد برخورد نکنند و اصولاً در مورد بازرسی ها لازم است فکر شود که ضرورت آن از بین برود.

نجفی توانا: در جلسه هفته قبل با رئیس دادگستری مفصل در این زمینه صحبت کردیم ظاهراً در این خصوص اختیار دست مقامات دیگری است و دستور را در این زمینه افراد دیگری می دهند که به نظر هدفمند است.

کامیار: بیش از ده فقره دستور از مدتی قبل منتظر طرح در دستورات جلسه است لطفاً مورد عنایت هیأت رئیسه محترم باشد.

حامدتوسلی: بهتر است دوستان در حضور منظم خود دقت فرمایند بی نظمی در حضور برخی اعضا نهادینه نشود. اگر لازم است به غایبین تذکر بدهید.

نجفی توانا: من شخصاً با این دوستان آقای کریمی و جندقی صحبت کردم و بیشتر از این نمی توانم قانوناً اصرار کنم.

سپس صورتجلسه قبل قرائت شد آنگاه جلسه وارد دستور شد.

دستور اول : اعاده به کار بازنشستگان

مصباح: پیرو اعلام صندوق حمایت در اسفند 92 تعدادی از همکاران که بالای 35 سال سابقه داشتند بازنشسته شده و سپس برخی از آن ها به کار برگشتند. بحث شد که متولی بازنشستگی کانون وکلا است و لذامقرر شد چون از طریق کانون بازنشسته نشده اند این بازنشستگی ها نسبت به کسانی که تا مهر سال 93 به کانون اعلام انصراف کنند بلااثر اعلام شود. عده ای در داخل مهلت برگشته اند. پس از پایان مهلت هم معدودی منصرف شده اند و مایلند به کار اعاده شوند. الان آقایان ... متقاضی اعاده به کار هستند.

نجفی توانا: با توجه به اینکه تصمیم کلی نسبت به موضوع قبلاً اتخاذ تصمیم شده است و بررسی موردی تابع همان تصمیم کلی است لذا به نظر می رسد نیازی به طرح ندارد پیشنهاد می کنم از دستور خارج شود.

(آقای کاکاافشار ساعت 10/25 وارد شد.)

رأی گیری و با خروج از دستور موافقت شد.

سپس دستور اقدام راجع به همایش کانون های منطقه ای طرح شد.

نجفی توانا: تقاضاهای شفاهی در دیدارهایی که در اجلاس هایIBAدر بلژیک و ژاپن داشتیم از سوی کانون های ترکیه لبنان عراق افغانستان تاجیکستان برای همکاری نزدیکتری با همدیگر داشتیم به نظر می رسد اگر اتحادیه ای منطقه ای تشکیل دهیم در انتخابات ارگان های IBAنقش مؤثری خواهیم داشت.

محمدنبی: عید فطر و اقدام دیروز شورای امنیت سازمان ملل در تصویب قطعنامه رفع تحریم ها را به همکاران تبریک می گویم. بحث برگزاری همایش بین المللی هم مطرح است که اگر تصویب شود آنگاه باید زمان آن را هم که به نظرم آذر مناسب است تعیین کنیم. با توجه به تغییرات سیاسی درهای کشور باز می شود و ما باید جهانی شویم.

(دکتر امینی ساعت 10/35 وارد شد.)

مالکی: اگر همایش برای انعقاد تفاهم نامه تشکیل اتحادیه منطقه ای باشد خوب است البته باید تأکید بر کانون مرکز باشد و دبیرخانه و محوریت آن اینجا باشد.

سمامی: نفس کار خوب است اما از وظایف کانون نیست به علاوه هزینه بسیار برای کانون ایجاد می کند.

سردارزاده: این فکر بسیار خوب است که ما بتوانیم با کشورهای همجوار همکاری منطقه ای داشته باشیم قدرت ما را در سطح منطقه افزایش می دهد با کانون های دیگر هماهنگی کنیم.

امینی: شرایط ما الان حساس است برای رفع دغدغه آقای سمامی، می توانیم فقط رؤسا را دعوت کنیم ما نیاز به همکاری با کانون های منطقه ای داریم لذا این کار که قدرت چانه زنی ما را بالا می برد لازم و مفید است.

کامیار: اولاً باید با سایر کانون های کشور هماهنگی کنیم تا اگر مایلند به این اتحادیه بپیوندند در سایر کشورها هم علاوه بر کانون های مرکزی کانون های ایالتی و استانی وجود دارد که می بایستی در نظر گرفته شوند به علاوه نیاز دارد که ما در داخل ظرفیت لازم برای اداره و بهره برداری مناسب از این امر را ایجاد کنیم زیرا به نظر من توان مدیریتی ما تناسبی با این اتحادیه ندارد و به علاوه به مسأله بودجه و محل تأمین آن هم توجه شود حضور مهمان خارجی برای سه روز در ایران لااقل 25-30 میلیون تومان هزینه دارد.

نجفی توانا: امکان دارد با چالش هایی مواجه شویم ولی با همت همکاران برطرف می کنیم.

حامدتوسلی: این اتحادیه می تواند ظرفیت ما را در داخل حفظ کند البته هزینه ها بالا خواهد بود ولی اصل مسأله ارزش دارد و مهم است.

نهایتاً رأی گیری و به اتفاق آرا موافقت شد که با تهیه مقدمات از کانون های منطقه دعوت شود تا در همایش نسبت به تشکیل اتحادیه منطقه ای کانون های وکلا اقدام شود.

دستور بعدی بررسی تقاضای صدور مطرح شد.

جلسه ساعت 13/15 پایان یافت.

.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است