مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  جهارشنبه 6 آبان 1394(12:12:12 PM)

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسات 107 ، 108 ، 109 ، 111 و 112 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز

به تاریخ های 06/05/94 ، 07/05/94 ، 11/05/94 ، 18/05/94 و 08/06/94

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 107 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 06/05/94

شروع جلسه : ساعت9/15          پایان جلسه : ساعت 13/15

غایبین: آقایان جندقی- شهبازی نیا- خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا-مصباح- محمدنبی-کریمی- مالکی-دیوسالار-حامدتوسلی-احمدی لاکلایه- سردارزاده- علیزاده طباطبایی رسمیت یافته وباتلاوت کلام اله مجید آغاز شد آنگاه برخی همکاران نطق پیش از دستور ایراد کردند.

(آقای سمامی ساعت 9/30 وارد شد.)

(دکتر کامیار ساعت 9/45 وارد شد.)

حامدتوسلی: دکتر فرض پور انسان بی نظیری بود و ما واقعاً از وجود ایشان محروم شدیم. در مورد شرکت بیمه ایران تأکید دارم که با نمایندگی بیمه قرارداد منعقد نشود من مراجعه کردم چند نفر کارمند زن حاضر بودند که وضع ظاهری مناسبی نداشتند و حتی به من به عنوان یک وکیل مراجعه کننده توجهی نداشتند باید به مراجعان که همه از همکاران وکیل ما هستند احترام کافی بگذارند.

احمدی لاکلایه: ما یار خوب و انسانی بزرگ را از دست دادیم از سال 75 در کانون بود و برای وکلا واقعاً زحمت کشید به تنهایی یک هیأت مدیره بود به تمام وکلای سراسر کشور تسلیت می گویم. در ساخت این ساختمان بسیار زحمت کشیدند. اگر جایی از این کانون به اسم ایشان باشد خیلی خوب است ایشان بدون تبعیض در مورد مسائل کانون اقدام می کرد. هرچه بگوئیم کم گفته ایم بابت تشییع جنازه از جلوی کانون از جناب رئیس و مدیر داخلی و همکارانم تشکر می کنیم. دکتر فرض پور از اولیا بود و در راه راست بود خدا ما را هم به راه راست هدایت کند. فاتحه ای برای شادی روحش قرائت بفرمایید.

علیزاده طباطبایی: فقدان این عزیز را تسلیت می گویم. اجلاس یکشنبه انعکاس رسانه ای نداشت. هدف انعکاس بود تا تأثیر بگذارد ولی این اتفاقنیفتاد. ما با نظام فاسد اداری در دادگستری شهرداری و دارایی مواجهیم و علنی است هرجا با حقوق مردم سروکارهست این فساد وجود دارد. به آیت اله طالقانی در سال 57 پیشنهاد ساقط کردن هواپیمای شاه را دادیم ایشان مخالفت کرد و گفت برای کاری بزرگ صبر کنید که آن کار بزرگ رژه 19 بهمن همافران شد. الان هم کار بزرگ لازم است فساد علنی شده است باید یک جایی مبارزه کرد و صالحترین آن کانون وکلاست که با سالم سازی خودش می تواند این کار را بکند. رهبری هم بر نظارت نهاد مدنی بر اجرای سیاست های کلی نظام تأکید دارد. پیشنهاد می کنم اتحادیه نهادهای مدنی تشکیل شود که می تواند مقتدر باشد و نظارت روی همه نهادهای عمومی داشته باشد.

کامیار: بنده به نوبه خودم فقدان یار واقعی کانون جناب فرض پور را تسلیت می گویم. ایشان پرچمدار دفاع از استقلال کانون بود امیدوارم این پرچم بر زمین نماند. از جلسه غیرعلنی قبلی ظاهراً مطالب به خارج منتقل شده است لذا به نظر می رسد اینجا استراق سمع می شود. از جناب رئیس خواهش می کنم نسبت به امنیت اطاق بررسی فرمائید و تا آن زمان جلسه را در جای دیگری برگزار کنیم. من در اعتراض به این ناامنی امروز روزه سکوت می گیرم.

سمامی: دکتر فرض پور یک وکیل عادی و فقط یک وکیل نبود یک انسان شایسته و بزرگوار بود و برای فردی بزرگ بایستی برنامه های بزرگی تدارک می دیدیم من حتی یک بنر از کانون در مراسم تشییع ندیدم نمی گویم اعضا وظیفه داشتند که می بودند که البته کاش می بودند. به هر دلیلی نبودیم. اما روابط عمومی ما کجا بود؟ تمام مقامات سیاسی و حقوقی منطقه شرکت کردند تمام شهر بنر ایشان بود. اگر ما مرحوم را به خودمان وصل می کردیم چیز بدی نبود. احترام ایشان واجب بود من انتظار بیشتری داشتم اول از خودم و بعد از بقیه گله مندم. همایش بسیار خوبی توسط اتحادیه برگزار شد انعکاس آن هم خیلی خوب بود در صداوسیما و روزنامه ها منعکس شد. از ریاست محترم اتحادیه و تمامی هیأت مدیره ها و تمامی کسانی که در این راستا زحمت کشیدندتشکر می کنم. سخنرانی دکتر نجفی توانا که بدون اغراق نمونه بهترین سخنرانی آن مجموعه بود و من افتخار کردم که در کنار ایشان هستم و لذت بردم چون خیلی ها مباحثی نامربوط گفتند. از حضور دکتر کریمی در جلسه امروز تشکر می کنم.

احمدی لاکلایه: آقای توانا به من فرمودند که از طرف هیأت مدیره اعلامیه ای در مراسم خاکسپاری بدهم که من نوشتم و پخش کردم از تریبون هم ذکر نام کانون شد. دیروز هم استانداری مجلس ختمی گذاشت که رفتیم.

نجفی توانا: از اظهار همدردی شما بزرگواران ممنونم. این نشان از صبغه انسان گرایی و همکاریشماست. قطع نظر از اختلاف سلایق که اصولاً موجب ارتقای صنفی می شود حول منافع مشترک همه با هم هستیم و این باعث افتخار و غرور من است. مرحوم فرض پور آنچه که در حد و اندازه شخصیت ایشان هست نمی توانیم انجام دهیم که اینکه برای مرحوم کاتوزیان و ولیدی نتوانستیم، اما سعی مان را کردیم. ایشان با وصف بیماری از خیلی آدم های سالم مؤثرتر بود حضور غیرتمندانه ایشان در جلسه با مجمع تشخیص را دیدم و احساس می کنم یک پشتیبان علمی و عملی را از دست دادیم هیچ وقت منیت فردی و غلبه بر مصالح عمومی نمی کرد همیشه در خدمت کانون بود هرجا هرکاری خواستیم با نوعی خلوص نیت انجام داد. آنچه انجام دادیم کم بود ولی مقدورات همین بود. من برای آمدن به شمال معذوریت داشتم با برگزاری مراسم ان شاء اله دلبستگی و وابستگی را به همکارمان نشان می دهیم. راجع به بیمه تکمیلی مسأله رقابت را رعایت کردیم از جناب زاهدپاشا می خواهم ایراد شما را برطرف کنند. ضمناً خود شرکت بیمه ایران طرف قرارداد است و نماینده مدیرعامل بیمه ایران قرارداد را امضا کرده است. کانون وکلا نهادی مدنی است که از نظر استقلال نیمه جان است تلاش می کنیم استقلال کامل را به دست آورد که به نفع نظام است. اگر فسادی هست به کانون ارتباط ندارد به جاهایی که خودشان سال های گذشته ساخته اند مرتبط است از هر حرکتی که در چارچوب قانون باشد حمایت می کنم. برای اتحاد با نهادهای مدنی اگر آنها مستقل باشند ما آمادگی داریم ولی اگر زمینه ساز تبلیغات علیه کانون باشد بهتر است آهسته حرکت کنیم ولی محکم باشیم . ممکن است وارد مجموعه ای بشویم که نتوانیم کنترل کنیم. شنودی که دکتر کامیار گفت فکر نمی کنم چنین باشد.به عضوی که با وصف تذکر من شرافت حرفه ای اش را زیر پا گذاشت باید به او نقد کرد. تاکی باید چوب بداخلاقی خود را بخوریم حتی نتوانیم یک حرف صنفی را پیش خود نگه داریم شما را به نوامیستان قسم می دهم مطالب محرمانه را منتقل نکنید البته می دانم با سوء نیت نبوده است.

کریمی: اگر ما در قبال فساد یا تحقیر و توهین سکوت کنیم بدتر می شود آیت اله جنتی هم اعتراض کرد و گفت فساد بیداد می کند پس باید اقدام کنیم.

علیزاده طباطبایی: در مملکتی که دیانت ما عین سیاست ماست اینکه کانون نباید سیاسی باشد مقدور نیست حداقل اعضای کانون که می توانید. سیاسی باشند. کانون وابسته سیاسی نباید باشد ولی در تصمیمات کشوری باید حضور فعال داشته باشد کانون باید وارد میدان شود مثلاً در انتخاب رئیس قوه قضائیه اظهارنظر کند.

نجفی توانا: از وکالت نباید استفاده ابزاری شود همانطور که قضاوت. نباید وارد طرفداری از اشخاص شویم.

سپس آقای زاهدپاشا مدیر داخلی به دعوت رئیس جلسه گزارش مختصری در ارتباط با اقدامات راجع به تشییع جنازه مرحوم فرض پور به شرح زیر ارائه کرد:

 چهارشنبه صبح به محض اطلاع طبق دستور آقای دکتر نجفی توانا کارگروهی با حضور آقایان مصباح و محمدنبی تشکیل و برای تشییع و تدفین و مراسمبرنامهریزیشد. عصر چهارشنبه برای عرض تسلیت خانه مرحوم رفتیم اطلاع رسانی به تک تک اعضای هیأت مدیرههمکردیم همانجا بنری نصب کردیم. تابوتی تدارک دیدیم به هزینه جناب سمامی برای روز تشییع و برنامه ریزی کردیم که ساعت 5/8 شروع و ساعت 9 مراسم رسمی داشته باشیم اطلاع رسانی هم با پراکندگی انجام شد ساعت 7/5 و 8 هم از سوی افراد متفرقه اعلام شد، حال آنکه مراسم ساعت 8/5 بود برای انسداد خیابان زاگرس اجازه گرفتیم. مراسم درخوری بود. برای عزیمت به گیلان دکتر نجفی توانا دستور داد هر اقدامی لازم است انجام شود چند بنر و تعداد 20 پوستر 50*70 تهیه کردیم و به آقای کریمی از منسوبین استاد فرض پور دادیم که بنا بود نصب شود ولی ظاهراً نصب نکردند.

سمامی: من شخص خاصی را مقصر نمی دانم فقط آنچه من انتظار داشتم را ندیدم و قانع هم نمی شوم. در مورد بحث شنود ما ترسی نداریم بیایند بلندگو بگذارند.

نجفی توانا: از مجموع زحمات شخص شما جناب آقای مدیر، و آقایان مصباح و محمدنبی ممنونم. جناب فرض پور در قلب خیلی از ماها جا داشت چون شیوه اخلاقی اش انسانی بود.

آنگاه صورتجلسه قبل قرائت شد.

سپس دستور بررسی آئین نامه کمیسیون تسخیری طرح شد.

متن پیشنهادی ماده به ماده قرائت شد و با اصلاحاتی تصویب شد و مقرر شد آقای دکتر کامیار با آئین نامه متحدالشکل تطبیق و ویرایش نماید.

دستور بعدی نامه جناب توکلی کرمانی طرح شد که سؤال شده بود:

آیا وکیل در چند جا می تواند دفتر داشته باشد و تابلو بزند در محل اشتغال خود؟

پس از بررسی موضوع مقرر شد سؤالات به کمیسیون حقوقی ارجاع و پس از اعلام نظر در هیأت مدیره طرح شود.

سپس دستور بعدی مطرح شد که تقاضای همکاران است.

(دکتر امینی ساعت 12/10 وارد شد.)

دستور بعدی پرونده های صدور مطرح شد.

ساعت 13/25 جلسه پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 108 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 07/05/94

شروع جلسه : ساعت9/35           پایان جلسه : ساعت 14/45

غایبین: آقایان جندقی- کریمی- مالکی- کاکاافشار- احمدی لاکلایه

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا-مصباح- محمدنبی-امینی- دیوسالار-سمامی- کامیار- حامدتوسلی-علیزاده طباطبایی رسمیت یافته پس ازتلاوت کلام اله مجید برخی از اعضامطالبی به شرح زیرایراد کردند.

امینی: باز تکلیف است از استاد عزیز، مرحوم فوض پور ماچیانی یاد بکنیم که مردی مهربان و با تعصب در سنگر دفاع از کانون بوده است. جای ایشان واقعاً خالی است و یاد باد آن مهربانی و لبخند و سعه صدرشان. سه نکته باید عرض نمایم اولاً به انتخابات نزدیک شدیم و بعضی از اعضایکمیسیون کارآموزی در محیط مجازی به طرح مطالبی می پردازند که نه تنها این پست و مقام امانت ایشان از سوی وکلا و محرم آن ها و کانون است بلکه غالباً با طرح مطالب ناصحیح همراه است یک تذکر اخلاقی توسط نایب رئیس محترم مورد تقاضاست ثانیاً بنده اعتقاد دارم که برگه تعرفه رأی انتخابات هیأت مدیره قانوناً و اصولاً باید 12 گزینه باشد نه 18گزینه و این روال، سنت ناصحیح است. دلایل مفصلی دارم که تقدیم نمودم و درخواست دستور جلسه هم دارم.

علیزاده طباطبایی: آمار حاکی است که در سه ماهه اول امسال صد هزار نفر در ارتباط با توزیع مواد مخدر بازداشت شده اند این آمار وحشتناک است پیشنهاد می کنم تیمی تشکیل شود از روانشناسان و مردم شناسان و وکلا راه حلی برای این معضل پیدا کنیم.

محمدنبی: اگر در فضای مجازی کسی امر محرمانه ای را نقل کرده بهتر است با وی صحبت شود جناب مصباح برای صحبت مناسب است. دیروز در جلسه تنظیم سند چشم انداز همراه جناب مالکی شرکت کردیم آنجا گفته شد که باید کانون وکلا به عنوان یک رکن مورد توجه باشد این تغییر نگاه برای بازگشت کانون به جایگاه اساسی خودش مؤثر است.

حامدتوسلی: در جلسه قبلی آقای کامیار در مقام اعتراض مطلبی را بیان کرد که در اتاق شنود است البته به نظر نباید شنودی باشد اما خواه ناخواه مطالبی که بیرون رفته به هر حال توسط خود ما بوده است مطلب آقای امینی هم به شکل دیگری نشان می دهد که باید در خصوص اسراری که اینجا مطرح می شود دقت کنیم به نظرم مصوبه ای لازم است که اسرار را منعکس نکنیم. در جریان رد صلاحیت من، یکی از مطلعین گفت بیشترین اطلاعات از داخل هیأت مدیره به آن ها منعکس شده است. این افشای اسرار خلاف شأن وکالت است.

نجفی توانا: به نظر من اعضای هیأت مدیره نباید وارد فضای مجازی شوند والا وقتی آنجا باشید مجبورید پاسخ بدهید ولی در مقابلممکن است کسانی باشند  که خواسته یا ناخواسته اقدامی خلاف شأن وکالت و منافع خودو کانون انجام داده و بعضاً هتاکی کنند و تخریب نمایند. لذا پیشنهاد می شودیک ماه از فضای مجازی این چنینی بیرون بیایید و نتیجه آن را ببینید.

محمدنبی: وقتی دوستان مطالب هیأت مدیره را بیرون بردند باید منتظر این اتفاق هم می بودند. حالا نوبت مطالب محرمانه شده که به بیرون برود. توصیه جناب توانا را رعایت کنید.

آنگاه صورتجلسه قبل قرائت شد سپس دستورات جلسه مطرح شد.

دستور اول: بررسی آئین نامه پیشنهادی کمیسیون حقوق بشر:

آئین نامه پیشنهادی کمیسیون حقوق بشر ماده به ماده قرائت و با اصلاحاتی تصویب شد و مقرر شد دکتر کامیار ویرایش نهایی را در تطبیق با آئین نامه متحدالشکل اعمال نماید.

(آقای سردارزاده ساعت 10/25 وارد شد.)

دستور بعدی موضوع اتحادیه سراسری کانون های وکلا مطرح شد.

نجفی توانا: یک دهه از تشکیل اتحادیه می گذرد وجود اتحادیه موجب نزدیکی و تقویت کانون ها شده است برای نظارت دقیق تر و برنامه ها و هزینه های آنجا مناسب است اتحادیه توسط هیأت مدیره ای منتخب کانون ها اداره شود. مثلاً شامل 5 یا 7 عضو باشد و آن ها رئیس اتحادیه را تعیین کنند.

(خانم ضرابی ساعت 10/38 وارد شد.)

سمامی: مطمئناً باید به رأی سایر کانون ها هم توجه کرد به نظر من باید پیشنهاد پخته تر شود و لذا در وضع فعلی مخالف این موضوع هستم.

مصباح: بهتر است کمیته ای تشکیل شود اساسنامه فعلی را بررسی کند و طرحی مناسب ارائه دهد.

سردارزاده: طبیعی است اگر اتحادیه جمعی اداره شود کارایی آن بیشتر است ولی تجربه نشان می دهد که ما قبلاً  باید هماهنگ شویم و سپس نظر خود را طرح کنیم چون بسیاری از کانون ها اگر به صورت بدوی مطرح کنیم مخالفت خواهند کرد. در همایش اتحادیه هر پیشنهادی از طرف مرکز ارائه شود هرچند مثبت باشد بعضی از کانون ها جبهه گیری و مخالفت می کنند پس قبلاً باید مشورت و رایزنی نمائیم و نظر دیگر کانون ها را داشته باشیم.

کامیار: اصل قضیه خوب است ولی 2 نکته قابل توجه است اول ماهیت عضویت اتحادیه که شامل کانون های سراسر کشور است و از سوی اتحادیه در تهران مستقر است این با حضور منظم هیأت مدیره در تهران قابل جمع نیست و عملاً مدیران به دلیل دوری کمتر مشارکت خواهند کرد دوم اینکه در حال حاضر هم با نام شورای اجرایی عملاً اتحادیه به صورت جمعی اتخاذ تصمیم می کند و چه بسا با تغییر نام شورا به هیأت مدیره همان نظری که دارید قابل اعمال باشد.

علیزاده طباطبایی: لایحه جامع وکالت الگوی مناسبی دارد و می توان همان را به عنوان اساسنامه اتحادیه تصویب کنیم.

(دکتر شهبازی نیا ساعت 11/10 وارد شد.)

حامدتوسلی: الان هم اتحادیه هیأت مدیره دارد شامل رئیس و دو نایب رئیس و دو بازرس که در اداره آنجا نقش دارند می توانیم کمیته ای تشکیل دهیم و پیشنهادات آنجا طرح شود.

محمدنبی: در حال حاضر نظرات اعلامی مشورتی است و تصمیم نهایی آنجا فردی است دنیا کانون مرکز را می شناسد رئیس IBAهم در پیامش به همایش استقلال از عنوان کانون وکلا استفاده کرد.

دیوسالار: شایسته است مطالعه تطبیقی انجام شود واز تجربیات کشورهای دیگر استفاده کنیم از نظر مشکلات ثبتی هم موضوع باید بررسی شود.

شهبازی نیا: از فوت مرحوم فرض پور با همه وجود متأسف و جای خالی وی مرا به شدت منقلب کرد. دریغ که کانون وکلا و هیأت مدیره لطمه بسیار بزرگی دید. در مورد ساختار اتحادیه، بازنگری در ان برای ارتقاء کارآمدی، لازم است. کارآمدی و اختیارات و کارکرد آن هم باید اضافه شود. همه کانون های در جلسات به این موضوع اشاره دارند ولی خوب است در یک جلسه فوق العاده اتحادیه این بحث طرح و بررسی شود در حال حاضر تمام تصمیمات فردی نیست و شورای اجرایی هم نقش دارد.

امینی: وقتی که پیشنهادی راجع به نهادی مطرح می نماییم باید گذشته و حاضر و چشم انداز آینده آن را ببینم. اتحادیه که نهادی مدنی است تشکیل گردید. حال چند پرسش مطرح می شود که آیا سازوکار موجود توانست مظهر اتحاد باشد یا یک نوع شقاق پنهانی در درون آن وجود دارد؟ عملاً به کانون مرکز نقش منفی جاه طلب و خودخواه داده نشد؟ آیا هیأت عمومی آن که در هر سال دوبار با هزینه گزاف تشکیل می شود بار عملی و مؤثر برای پیشبرد اهداف جامعه وکالت داشته است؟ خیر. پس «اتحادیه» به مفهوم اصلی در اساسنامه شکل ندادیم. حال پرسش هایی در بحث «مدنی» بودن آن مطرح است. آیا درست است کانون هایی که به صورت جمعی و هیأتی اداره می شود ناگهان به صورت ریاستی مطرح شود. تماماً اتحادیه های مشابه به صورت هیأت مدیره ای است. نه شورای اجرایی که عملاً در همه موارد نظارت و مدیریت ندارد و ضمناً نقش مشورتی را ایفا می کند. آیا واقعاً تراز و بودجه و قواعد شفاف وجود دارد؟ اتحادیه نیاز به مدیریت جمعی به صورت هیأت مدیره ای دارد و نه ریاستی. اتحادیه در این مدت گذشته نتوانست مؤثر، شفاف و اتحادبخش باشد و از نام های معتبر و ارزشمند اتحادیه عبور کنیم و بحث ها را به صورت کلی و قاعده مند بحث کنیم. لذا بنده با این پیشنهاد اصلاحی موافقم که از وجود بزرگان استفاده کنیم ولی با شیوه های رایج در کل اتحادیه ها و رعایت اصول آن. پیشنهاد لزوم بازنگری در ساختار مدیریتی اتحادیه و تعیین نواقص ساختاری و راه حل های آن به رأی گذاشته و به اتفاق آراء تصویب شد.

نجفی توانا: برای ارائه پیشنهاد من تشکیل کمیته ای تخصصی را متشکل از آقایان مصباح، شهبازی نیا، امینی، کامیار و علیزاده طباطبایی مناسب می دانم تابا بررسی موضوع، پیشنهادی قابل ارائه تهیه نمایند.

هیأت مدیره با تشکیل کمیته مذکور موافقت کرد.

نجفی توانا: برای ارائه این پیشنهاد به سایر کانون ها دعوت از رؤسای کانون ها مناسب و روز 12 شهریور تاریخ خوبی است.

هیأت مدیره با این پیشنهاد موافقت کرد.

دستور بعدی بررسی تقاضاهای نقل و انتقال مطرح شد.

سپس دستور صدور مطرح شد.

جلسه ساعت 14/45 پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 109 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 11/05/94

شروع جلسه : ساعت9/35           پایان جلسه : ساعت 12/35

غایب: آقای جندقی

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا-مصباح- محمدنبی-کریمی- مالکی- امینی- دیوسالار-حامدتوسلی-کاکاافشار- احمدی لاکلایه- سردارزاده رسمیت یافته و باتلاوت کلام اله مجیدآغاز شد. آنگاه چند تن از وکلای استان یزد در جلسه حضور یافته و به دعوت رئیس جلسه گزارشی از روند اجرای تصمیمات دادگستری برای برگزاری انتخابات و تشکیل کانون مجزا در استان یزد به شرح زیر ارائه دادند:

(دکتر کامیار ساعت 9/40 وارد شد.)

آقای پسران: رئیس دادگستری یزد عزم خود را برای ایجاد کانون یزد جزم کرده استاز چند تن از همکاران وکیل دعوت کرده که برای تشکیل هیأت نظارت همکاری کنند اکثر وکلای مقیم یزد با این امر مخالفند ولی عده ای قلیل به ویژه از قضات بازنشسته موافقند. نظر ما این است که تا تعیین تکلیف لایحه جامع وکالت این مسأله معلق بماند ولی تقاضای رئیس کل این بود که بنده خدمت رئیس کانون مرکز برسم و از ایشان بخواهم که در جلسه ای به این منظور در دادگستری یزد شرکت کنند و تعیین زمان جلسه هم به شما محول شده است.

نجفی توانا: سناریویی هست که از طریق جداسازی کانون ها، کانون وکالت به ویژه کانون مرکز تضعیف شود البته با همت جمعی وکلا و وحدت نظراتشان این امر محقق نمی شود. الان در آستانه تعطیلات تابستانی هستیم لذا شهریورماه برای برگزاری جلسه مشترک مناسب است.

سردارزاده: باید گفت جداسازی و نباید گفت استقلال کانون یزد. به هرحال با جداسازی استقلال ما تضعیف می شویم نباید اجازه این کار را بدهیم.

محمدنبی: سال گذشته به رئیس دادگستری گفتیم تأمل کنید که قبول کرده و گفتند در سال آینده انجام خواهند داد و به قول خود عمل کردند امسال مجدداً دنبال این کار هستند. استاندار و سایر مدیران دولتی دنبال این امر هستند که امور استان خود اتکاء شود و کانون هم از همین قبیل است که دنبال جداسازی هستند. به نظر می رسد اگر مجمع عمومی وکلای یزد برگزار شود و مخالفت خود را اعلام کند مناسب باشد.

حامدتوسلی: با نامه ای که وزیر دادگستری به رئیس دادگستری یزد نوشته به نظر می رسد این پروسه ادامه خواهد یافت لذا باید به فکر بود که این امر به خوبی انجام شود و همه دوستان مخالف هم شرکت کنند تا هیأت مدیره به نحو درست تشکیل شود.

(دکتر شهبازی نیا ساعت 10/10 وارد شد.)

امینی: روند تشکیل به جلو می رود و من پیشنهاد می کنم با معاونت قوه و وزیر دادگستری مذاکره کنیم اگر به نتیجه نرسیدیم به سمت شرکت فعال برویم. به علاوه پیشنهاد می کنم در تعرفه به جای 8 ردیف 5 ردیف طراحی کنید تا در همین ابتدا شیوه رأی گیری را درست پیش ببرید.

مالکی: مقاومت در برابر قانونمستحن نیست در عین حال مصلحت ما در یکپارچگی است والا کانون جدید تضعیف می شود. توصیه می کنم پس از جداشدن از مرکز همراهیتان را ادامه دهید و مثل بعضی کانون ها در مقابل مرکز نایستید.

کریمی: اعضای حاضر و اکثر وکلای یزد مخالف تشکیل کانون مستقل هستند سابقه بحث به دوره رئیس قبلی دادگستری یزد مربوط بود لکن با مقاومت همکاران آن موقع انجام نشد و رئیس فعلی هم با کمال احترام و رعایت قاعده در پی اجرا است و می خواهد این کار با هماهنگی کامل با کانون وکلا باشد.

آقای پسران: قبلاً جلسه ای در استان برگزار کردیم و معاون قوه هم بود حدود120نفر از وکلا شرکت کردند که 93 نفر مخالف و حدود 20-30 نفر موافق بودند. رئیس دادگستری یزد گفت من در هر حال به تکلیف قانونی خود عمل خواهم کرد.

نجفی توانا: جمع بندی این است که پس از تعطیلات تابستانی هیأت مدیره، در شهریورماه با رئیس دادگستری یزد صحبت می کنیم تا توافق کنیمکه در مهرماه کار انجام شود خودم به عنوان رئیس هیأت نظارت در نظر دارم که حاضر باشم. تا آن زمان هم اینجا با آقایان صحبت می کنیم شاید مؤثر باشد.

آنگاه صورتجلسه قبل قرائت شد و سپس دستور اول جلسه مطرح شد.

محمدنبی: در جلسه قبل به جای آقای مدرس خانم غیرت را تعیین کردیم ولی ظاهراً خود ایشان هنوز چیزی که حاکی از نیامدنشان باشد ننوشته اند الان وضعیت آمدن و نیامدن ایشان مبهم است خانم حجت پناه هم گفته بودند که نمی آیند ولی الان معلوم شد که تا مهر نمی آیند همچنین جناب مستوفی تقاضا داشته در شعبه ایشان آقای دبیران از علی البدل به اصلی تبدیل شود و فرد جدید عضو علی البدل باشد، در حالی که ما اینجا آقای نجف زاده را به عنوان عضو اصلی انتخاب کردیم.

(دکتر ضرابی ساعت11/15 وارد شد.)

سمامی: جناب دبیران شایستگی ریاست شعبه را هم دارند ولی به احترام تصمیم هیأت مدیره رفتند و به عنوان علی البدل شروع به کار کردند در مورد آقای مظفری هم با وجود انتخاب حکم هنوز دریافت نکرده اند.

حامدتوسلی: نامه جناب مستوفی اگر اینجا طرح می شد و در مورد آقای دبیران رأی گیری می شد حتماً رأی بالایی می آوردند ایشان بسیار شایسته و متعهد است.

احمدی لاکلایه: جناب نجف زاده هم سابقه کار در دادسرا و دادگاه انتظامی را دارند و از قضات خوب بوده اند و فردی منظم و شریف هستند ضمناً عدول از رأی سابق لازم است.

نجفی توانا: با توجه به انتخابات سابق تشریفات مربوط به صدور ابلاغ باید انجام شود.

سپس دستور بعدی مطرح شد که بررسی آئین نامه پیشنهادی کمیسیون حمایت است مواد پیشنهادی قرائت و با اعمال اصلاحات و الحاقات به تصویب رسید.

دستور بعدی صدور پروانه مطرح شد.

جلسه ساعت 35/12 پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 111 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 18/05/94

شروع جلسه : ساعت9/35           پایان جلسه : ساعت 13/10

غایب: آقایان جندقی- کریمی- سمامی- کاکاافشار- علیزاده طباطبایی- خانم ضرابی

جلسه ساعت 9/35 با حضور آقایان مصباح- محمدنبی-کریمی- مالکی- امینی- دیوسالار-حامدتوسلی-کاکاافشار- احمدی لاکلایه- سردارزاده رسمیت  یافته و باتلاوت کلام اله مجید آغاز شد سپس صورتجلسه 109 قرائت شد آنگاه برخی اعضا به شرح زیر نطق کردند.

مصباح: آقای مدیر داخلی تقاضا کرد که با توجه به تعطیلی رسمی شنبه روز چهارشنبه این هفته تعطیل باشد.

هیأت مدیره با این پیشنهاد موافقت کرد.

دیوسالار: در صورتجلسه آقای جندقی غایب ذکر شده است در حالی که مدتی است ایشان استعفایش را به رئیس کانون اعلام کرده است خوب است تکلیف این مسأله روشن شود.

مصباح: جناب نجفی در حال مذاکره با ایشان است و برخی همکاران دیگر هم همینطور تا شاید ایشان را منصرف کنند.

امینی: من خودم صحبت و اصرار کردم که برگردند ولی ظاهراً موافق نیستند. ثبت نکردن استعفای ایشان کمکی به شأن ایشان نمی کند.

احمدی لاکلایه: ایشان مرا هم دیدند و گفتند که به رئیس کانون اعلام کنم که نمی آیند و ایشان گفت با آن بی احترامی که شده است من دیگر نمی آیم. نباید برایم غیبت رد کنید چون من استعفا داده ام.

سردارزاده: جناب نجفی چند بار به من گفتند سعی کنم ایشان را منصرف کنم صحبت کردم ولی گفتند با توجه به بی احترامی که به من شد دیگر نمی توانم کار کنم از من خواستند یادآوری کنم که استعفای ایشان را مطرح کنند. جناب جندقی مصر است و مناسب است که این استعفا قرائت شود و جناب احمدی لاکلایه جایگزین ایشان شود که فرد توانایی است.

محمدنبی: لازم است عین درخواست در هیأت مدیره قرائت شود تا آقای احمدی لاکلایه جایگزین شوند که البته لیاقتش را هم دارند.

مصباح: به نظرم بعد از حضور رئیس در جلسه این بحث را مطرح و تصمیم بگیریم.

محمدنبی: دیروز جلسه بسیار خوبی با دکتر لاریجانی داشتیم امروز هم در روزنامه ها منعکس شد. از دوستانی که کمک کردند وقت گرفتند سپاسگزارم.

حامدتوسلی: به نظر من با رعایت احترام و اظهار تأسف و با برگزاری مراسم تجلیل از ایشان استعفا آقای جندقی را بپذیریم.

مالکی: مطلع شدم در قانون برنامه ششم احکام کلی در بحث وکالت پیش بینی شده است از جمله بحث اجباری شدن وکالت، وکیل خانواده و مشکلات پراکنده دیگر در حوزه وکالت به خانم امین زاده پیشنهاد کردم حتما نظر کانون را بگیرند تا تجربه 187 تکرار نشود. توصیه می کنم کانون در این خصوص نامه ای بنویسد به دولت و پیگیری کند. اجرایی کردن پیشنهادات جلسه دیروز با رئیس مجلس هم پیشنهاد می کنم چند نفر مأمور شوند.

سردارزاده: آقای غفاری مناسب است همانطوری که دیدیم ترتیب ملاقات با رئیس مجلس را ایشان انجام دادند و توانایی این امر را دارند.

امینی: اسامی قضاتی که تقاضای پروانه کرده اند لطفاً برای اعضای هیأت مدیره هم تکثیرکنید.

سپس دستورات جلسه مطرح شد.

دستور اول: پرونده متقاضیان

(دکتر شهبازی نیا ساعت 11/40 وارد شد.)

سپس دستور نقل و انتقالات مطرح شد.

(دکتر نجفی توانا ساعت 12/15 وارد شد.)

نجفی توانا: از جلسه دیروز با رئیس مجلس راضی هستم. دوستان هم سخنان ثمربخشی بیان کردند. تقاضایی با سه امضا توسط آقایان شهبازی نیا، علیزاده طباطبایی و کامیار ارائه شده که در دستور قرار می گیرد. موضوع تقاضا این است که در هفته  دفاع مقدس همایش تجلیل از وکلای ایثارگر برگزار شود.

امینی: موافقم ولی واقعاً انتظار دارم شبهاتی که در دوره پیش مطرح شد دوباره تکرار نشود کاملاً به نام کانون وکلای مرکز باشد. مجری کار هم ترکیبی از کمیسیون هنر و روابط عمومی باشد کار معنوی است لذا هزینه بردار هم نباشد.

سردازاده: ایثارگران بالای سر ما جادارند هر وقت بحث بوده من حمایت کرده ام ولی اگر بنا باشد هزینه بالایی به کانون تحمیل شود و تبلیغ محسوب شود من مخالفم. همیشه اعلام کردم اگر ایثارگران و شهدای معظم نبودند ما نمی توانستیم پشت این میزها به راحتی بنشینیم.

دیوسالار: با توجه به مشکلات مالی کانون با حداقل هزینه برگزار شود.

شهبازی نیا: نگاه من به ایثارگران حکومتی نیست بلعکس وظیفه خودمان می دانم که از آن هابه خاطر فداکاری ها و جانفشانی هایشان تقدیر کنیم  همه جای دنیا تجلیل می شود از 50 سال پیش در آلمان که از هیتلر دفاع کردند هنوز به رزمندگان شان امکانات می دهند. راجع به هزینه هرچه کمتر باشد مطلوب است البته در مورد همایش سال گذشته من برداشتی نداشتم که به اسم گروهی تمام شده باشد.

حامدتوسلی: بازتاب بیرونی این همایش در سال گذشته خیلی خوب بود. به نفع کانون بود. آنهایی که آمدند از چهره های قضایی باورشان نمی شد که کانون چنین سابقه خدماتی دارد. البته در داخل کانون در فضای مجازی برداشت سوء کردند. به هرحال ایثارگران کانون اکثراً جزء گروهی معین هستند و این امر خواه ناخواه اتفاق می افتاد نه اینکه کسی به نام گروهی آن را تمام کرده باشد. امسال هم همینطور است.

کامیار: پارسال برگزاری این همایش آثار مثبت فراوانی داشت و لذا برگزاری آن مناسب است در پاسخ به دکتر امینی عرض می کنم ایشان صرفاً مدعی این سخن هستند و هیچ دلیلی بر این سخن وجود ندارد من سال گذشته به دلیل اینکه تصور داشتم برخی دنبال بهانه هستند با وجودی که دبیر همایش بودم حتی ثانیه ای روی صحنه نیامدم و حتی موقع اهداء تندیس به صف مسئولان ملحق نشدم هیچ اسمی از هیچ تشکلی در مراسم برده نشد و این درحالی است که دوستان در شرایط مشابه از فرصت همایش برای سخنرانی خود استفاده کردند و سخنرانان مراسم را از دوستان همگروه خود انتخاب کردند. نباید بدون مدرک و دلیل سخن بگوییم و انصاف را فدای نیات گروهی کنیم لطفاً رعایت فرمایند. در باب هزینه طبعاً باید هزینه حداقل باشد اما نباید موجب کم رنگ و بی رونق شدن مراسم باشد.

محمدنبی: به اعتقاد من کار زیبایی بود کمتر از عظمت پارسال نباشد. به نام کانون بود و حالا هم به نام کانون برگزار شود.

مالکی: مراسم بهتر است معنوی باشد. اگر بار معنوی را با هزینه های زیاد برگزار کنیم نقض غرض است با هزینه زیاد مخالفم. رزمندگان گمنام را شناسایی کنیم و از آن ها با حداقل هزینه تقدیر کنیم.

نجفی توانا: در تمام دنیا از نیروهایی که از وطن دفاع کرده اند به عنوان دلاوران کشور حمایت می شود من خودم در فرانسه دیده ام.ماباید به وجود این عزیزان افتخار کنیم امنیت کشور را ما مدیون این ها هستیم باید کانون برگزار کند و همین گونه هم به نظر بیاید از کامیار که این فکر را عملیاتی کرد ممنونم. اساس کار زیباست و البته باید معنوی باشد زمانی آنها دفاع کردند حالا باید ما از آن ها دفاع کنیم. خوب است حالا که راجع به اصل آن همه موافقند هزینه را مصوب کنیم.

کامیار: تعیین هزینه سال گذشته برای اولین بار برای مراسم تجلیل از رزمندگان محقق شد و خوب بود ولی متأسفانه برای مراسم بعدی تکرار نشد و بدون توجه به هزینه ها و حتی گزارش میزان هزینهها هفت هشت مراسم برگزار شد. این حساسیت به هزینه همایش دفاع مقدس به این قرینه به نظرم بیشتر برای کم رنگ کردن بحث است تا حالا هرکه سؤال کرد برای جشن استقلال یا دیدار نوروزی یا مراسم محک یا مرحوم کاتوزیان یا دکتر کاظمی یا همایش لایحه جامع چقدر هزینه شده است جوابی نشنیدیم. در حالی که من پس از همایش سال گذشته دفاع مقدس گزارشی همراه با ذکر ریز هزینه ها به هیأت مدیره ارائه کردم که کل هزینه های آنحدود 26 میلیون تومان بود.

مالکی: اگر هزینه این مراسم غیرمتعارف باشد قطعاً پسندیده نیست من قصد کم رنگ کردن مراسم را ندارم. ما در جاهای مختلف از ایثارگران حمایت کرده ایم نیاز به شعار دادن و تبلیغات هم نداریم. ایده من این است که این مراسم معنوی است ارزش کار را با این مسائل هزینه ای کم نکنیم.

شهبازی نیا: در همایش سال گذشته هم هزینه خیلی خوب و شکیل بود امسال هم در همان حد برگزار شود خوب است.

هیأت مدیره نهایتاً برگزاری همایش در هفته دفاع مقدس برای تجلیل از وکلای ایثارگر را تصویب و کمیسیون های روابط عمومی و فرهنگ و هنر را مشترکاً با نظارت دکتر محمدنبی مأمور برگزاری همایش کرده و مقرر نمود بودجه مورد نظر را نیز اعلام کنند.

نجفی توانا: در باب استعفای آقای جندقی تا امروز افراد مختلفی را خواهش کردم با ایشان صحبت کنند جناب مصباح، سردارزاده، دیوسالار ولی ایشان اصرار بر استعفا دارند. با وصف عدم به تمایل، من به وظیفه ام عمل کرده و مطرح می کنم نمی توانیم ایشان را اجبار به حضور کنیم.

حامدتوسلی: خوب است قرائت کنیم استعفا را سپس اظهار تأسف کرده و با توجه به اصرار ایشان تصویب کنیم و از ایشان در جلسه اختبار بعدی تقدیر و تجلیل کنیم.

جلسه ساعت 10/13 پایان یافت. 

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 112 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 08/06/94

شروع جلسه : ساعت9/20           پایان جلسه : ساعت 13/10

غایب: آقایان جندقی- شهبازی نیا- احمدی لاکلایه- خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا-مصباح- محمدنبی-کریمی- امینی- دیوسالار-سمامی- حامدتوسلی-سردارزاده رسمیت یافته و باتلاوت کلام اله مجید آغاز شد. سپس برخی اعضا به شرح زیر نطق کردند.

(دکتر کامیار 9/30 وارد شد.)

نجفی توانا: مسئولیت این مطلب را به عهده می گیرم بخشنامه کرده ایم که بین اعضای هیأت مدیره تفاوتی نباشد هرکسی پرونده بخواهد بدون هماهنگی من نباشد. راجع به سایت این ایراد شما درست است به خود شما مأموریت می دهم بررسی کنید اگر اشتباه از ناحیه من بوده عذرخواهی می کنم. این مسائل کوچک است.

(دکتر علیزاده طباطبایی ساعت 9/35 وارد شد.)

حامدتوسلی: برای استمرار جلسات مفید و پیرو جلسه با رئیس مجلس که پیشنهاد شد رابط بین مجلس و کانون باشد دکتر مرادی که چند دوره نماینده مجلس بوده فردی با نفوذ و فاضل است با نمایندگان ارتباط خوبی دارد به جای مرحوم فرض پور رابطبا مجلس برای کانون باشد. برای مالیات هم فکری باید بکنیم وکلا اکثراً به عجز و التماس می افتند. در دستور امروز تعیین تکلیف جناب جندقی باید می بود لطفاً مطرح فرمائید.

نجفی توانا: پس از پائین آمدن قیمت نفت دولت سیاست انقباض اقتصادی در پیش گرفته و درآمدها را بیشتر از طریق مالیات پیش بینی کرده است. الان بسیاری از وکلا پزشکان شرکت ها و اشخاص زیر ممیزی و بازرسی های مکرر هستند و باید منتظر روزهای سخت تری هم باشیم. راجع به آقای جندقی ایرادتان درست است فکر کردم پس از صحبت ها با ایشان منصرف شده باشند.

(آقای کاکاافشار ساعت 9/40 وارد شد.)

سمامی: من بازرسی ویژه از کانون را آغاز کرده ام. از طبقه 4 و اطاق به اطاق ساعت ها وقت گذاشتیم با این دید که همه نقاط قوت و ضعف را به نوعی پیدا کنیم. مدیر مسئول مجله به رحمت خدا رفت  و مجله ما بدون مدیر مسئول است. در مورد خانم آقاربی ایشان واقعاً شایسته است از نظر کاری از بالا به ایشان دستور داده شده که هر کس حق پرونده گرفتن ندارد. بحث خبرنامه که خوب است زحمت کشیدند ولی این خبرنامه نیست تنظیم کنندگان خبرنامه از ابتدا تا انتها فقط مصاحبه ها و سخنرانی های مختلف رئیس کانون را منتقل کرده اند که البته ایرادی ندارد ولی از سایرین هم حتماً باید باشد. محتوایش باید خبری و متنوع در خبر باشد. بحث مالیات را با شما هم عقیده ام. اما مختص ما وکلا نیست.

نجفی توانا: برای خبرنامه من خودم از ابتدا ورق زدم. استقلال باید مطرح می شد بعدش عکس همه هست.پس از من جز یک موردچیزی نیست بقیه جاها هم در کنار همکاران صحبت کرده ام که منعکس شده است در مورد کیفیت خبرنامه توانمان همین اندازه است پیشنهاد کنید راجع به سایت اگر راه حل های بهتری است اجرا کنیم. بگویند چه کنیم. من استقبال می کنم من تنها نباید اداره کنم.

امینی: راجع به مدیر مسئول من پیشنهاد می کنم رئیس وقت کانون باشد و هر زمان که عوض شد عوض شود. هنوز هم مجله مشکل دارد. راجع به مالیات این سیاستی است که آنجا هست. من و آقای دیوسالار و نماینده نظام پزشکی رابا تعیین مالیات سنگین عملاً مجازات کردند. در بحث اداره کانون وکلا به هیأت مدیره رأی داده اند و لذا امور کانون باید توسط همه ما انجام شود نه فقط رئیس. باید طرح بدهیم و خودمان هم نظارت داشته باشیم و پاسخگو باشیم.

کریمی: راجع به جامعه وکالت یزد پس از تعطیلات قول دادیم نماینده کانون در جلسه حاضر شوند الان منتظر تعیین وقت از سوی ما هستند. بحث مالیات بسیار مهم است خیلی از اصناف تفاهم نامه دارند ما هم باید بنویسیم. من حاضرم صحبت کنم که این بحث انجام شود اگر ما به عهده بگیریم که فلان درصد مالیات را اخذ کنیم بهتر است. کار سختی است ولی جراحی است. بحث دکتر مرادی بسیار خوب است ایشان نماینده ای با روابط عمومی خوب است. راجع به مدیر مسئول و سردبیر هم موافقم رئیس هر نهادی معمولاً مدیرمسئول است دکتر حسن محسنی هم سردبیر باشد خوب است.

علیزاده طباطبایی: در بحث مالیات باید دوطرفه فکر کرد تمبر مالیاتی 20 هزار وکیل مرکز جمعاً یک میلیارد تومان است یعنی در سال این 20 هزار وکیل 20 میلیارد تومان حق الوکاله می گیرند که ماهی 80 هزار تومان است. این به خاطر حداقل حق الوکاله است که 30 هزار تومان است متأسفانه 95% وکلا می نویسند حق الوکاله 30 هزار تومان و لذا 1500 تومان تمبر باطل می کنند. با پیشنهاد دکتر کریمیبرای مذاکره موافقم رقمی به عنوان سهم کانون مرکز توافق کنیم و این را خودمان مدیریت کنیم.

سردارزاده: من با 35 سال سابقه این چند سال چند تا پرونده بیشتر داشتم. وضع درآمدی وکلا خوب نیست الان در مورد مهریه سکه را طبق نرخ بانک مرکزی باید تقویم کنیم و املاک را به نرخ معاملاتی. اینها باعث می شود درآمد بالا رود و مالیات ایجاد کند. در مورد مجله با تعیین رئیس به عنوان مدیر مسئولمخالفم چند ماه طول می کشد تا انتخابات انجام شود و لذا بهتر است یکی از معمرترین وکلا را انتخاب کنیم. برای نماینده و رابط آقای غفاری هم مناسب است و برای مدیر مسئول جناب جندقی را پیشنهاد می نمایم.

در مورد رفتار خانم آقاربی و دفاع باید بگویم این دفاعیات نامناسب دوستان است که سبب می شود بعضی از کارمندان جسور شوند.

امینی: مسایل را شخصی نکنیم و رفتار ما با کارآموزان و وکلا و همکاران باید برابر و مطابق ضابطه و انصاف باشد.

آنگاه صورتجلسه قبل قرائت شد سپس دستورات جلسه مطرح شد.

دستور جلسه پرسش و پاسخ در 10/06/94

نجفی توانا: هدف اصلی دوره ما شفاف سازی و فضای باز است. هیأت مدیره پاسخگو بوده است جلسات هیأت مدیرهمرتب برگزار می شده است. طبعاً سؤالات بی غرضی مطرح خواهد بود ما هم آماده ایم هر نوع موضوع و مطلبی را پاسخ دهیم. تقسیم کار می کنیم. کلیاتی را من عرض می کنم جناب مصباح بحث آموزش و دانش افزایی و ارتقاء توانمندی کارآموزان دکتر محمدنبی به کمیسیون ها و شیوه کار دادسرا و دادگاه و از بقیه هیأت مدیره دکتر مالکی لایحه جامع دیوسالار بحث مالیات و علیزاده طباطبایی حمایت از همکاران در بند سمامی بازرسی را به عهده بگیرید. از آقای عسکری راد هم خواهش کردم مجری باشند.

محمدنبی: با این تقسیم بندی شاید سؤال اضافی طرح نشد و دوستان حضوراً جواب می دهند. این نیست که همه کار ها به نحو احسن انجام شده ولی در فرصت کم این همه کار واقعاً سابقه نداشته است.

سمامی: نفس پرسش و پاسخ خوب است اما من مخالف اینگونه برنامه گذاشتن هستم. من مدتی قبل پیشنهاد کمیته تخصصی پاسگویی به سؤالات همکاران و رفع مشکلات و معضلات را دادم که من و آقای امینی را مأمور کردید که روی آن کار کنیم اگر آن کار را می کردیم فعالین صنفی را دعوت می کردیم هم مشکلات را متوجه می شدیم و هم نتیجه بهتر بود.

حامدتوسلی: من از سایت ها متوجه شدم که این جلسه را برای هیأت مدیره گذاشته اید در حالی که اینجا تصویب نشده است و در مقابل کار انجام شده قرار گرفته ایم. بهتر است رئیس یک صحبت مقدماتی بکنید و سپس وکلا سؤال کنند. وقت به سخنرانی مصروف نشود و بقیه جلسه مختص سؤال شود.

سردارزاده: من با دکتر سمامی مخالفم و با آقای توسلی موافقم. من در شورای تشکل ها شرکت کردم و سعی کردم سؤالشان را جواب بدهم جو را آرام کنم و با توجه به حسن نیت همه دوستان تفاهمی برقرار شد و پرسش ها موکول شد به جلسه 10/06/94 همین جلسه خوب است و ترسی هم از پاسخ دادن نداریم ولی سخنرانی نباشد فقط سؤال و جواب باشد. پرسش ها مربوط به مسئولیت هر کدام از همکاران باشد همان دوست پاسخگو شود. یک نفر متکلم وحده نباشد.

نجفی توانا: از نقد نترسیم. این باعث اصلاح می شود اشتباهات ما را نشان می دهد.

امینی: این جلسه پرسش و پاسخ است لذا در قالب پرسش نباید کسی سخنرانی کند. اگر من به سهم خودم احساس کنم سؤال نیست و حاشیه و اتهام به این و آن است باید منتظر صداقت گویی هم باشند نقد به معنای تخریب نیست. این جلسه را خود بنده پیشنهاد دهنده جدی آن بودم و باید شفاف سازی کنیم.

نجفی توانا: ما باید متعادل جواب بدهیم هرکس نقد کرد جواب منطقی می دهیم وظیفه ماست که به بچه ها بیاموزیم وکیل خوب وسیله دست این و آن نشوند. در روزهای آینده که سخت تر است باید متحدتر شویم.

آنگاه دستور بعدی شرکت مجدد کارآموزان در آزمون ورودی 94 مطرح شد.

نجفی توانا: با اتحادیه در بحث های مختلف همکاری نزدیکی داریم البته نقدهایی هم داریم. راجع به همایش مرداد سؤالاتی کردم. راجع به امتحان بحث واریز وجه ثبت نام داوطلبان مرکز که حدود 25 هزار نفر است مطرح است که به حساب اتحادیه واریز ولی نصف آن پول برداشته می شود که با توجه به هزینه های غیرمتعارفی که انجام می شود شخصاً با آن موافق نیستم لذا سهم ما را سنجش به حساب ما بریزد و سپس ما سهم کانون از هزینه ها را به اتحادیه بدهیم.

(دکتر مالکی ساعت 10/35 وارد شد.)

حامدتوسلی: بحث شما ارتباطیبه دستور جلسه ندارد.

امینی: بنده به طور جدی از شرکت مجدد کارآموزان دفاع می کنم زیرا نه تنها همچون رفتار ادوار قبل می باشد بلکه به نوعی آموزش و رقابت علمی است و حق سایر متقاضیان هم با تدابیر ما تضییع نمی شود. ضمناً بنده دلیلی بر این نمی بینم که در قرارداد با سازمان سنجش اعلام نکنیم که وجوه ثبت نام متقاضیان و شرکت کنندگان کانون مرکز مستقیماً به حساب کانون مرکز واریز نشود. خصوصاً در ادوار سابق، بخش اصلی و گاهی تمام وجوه به حساب اتحادیه می رفت و این امر، توجیه منطقی ندارد. متأسفانه کانون مرکز در ادوار گذشته نظارتی بر دریافت مطالبات و کنترل هزینه ها نداشته است و مستلزم بررسی است که به این خواسته توجهی نمی شود.

مصباح: این بحث قدیمی است و هر سال مجوز می گیریم تا کارآموزان وارد بشود. برخی دنبال اخذ رتبه بهتر هستند تا در محل بهتری پذیرش شوند. البته این بر خلاف مصوبه اتحادیه است ولی ما برای کارآموزان خودمان این را اجازه داده ایم.

مالکی: این مصوبه را در چند جلسه قبل تصمیم گرفتیم.

کامیار: در جلسه 90 مطرح شد و تصمیم گرفته ایم.

نجفی توانا: پس از دستور خارج می شود.

دستور بعدی تقاضای کانون وکلای تاجیکستان مطرح شد.

محمدنبی: متن تقاضای کانون تاجیکستان (رئیس انجمن کل وکلای تاجیکستان و مدیرعامل اتحادیه کانون های تاجیکستان) قرائت شد.

سمامی: ما اهداف بزرگی داریم مثل کانون منطقه ای لذا بهتر است کمک کنیم تا اهداف بعدی ما را محقق کند.

نجفی توانا: با توجه به درخواست هر کدام از دوستان مایلند کمک کنند.

دستور بعدی کمیته مشترک با محیط زیست

محمدنبی: پیرو تفاهم نامه با محیط زیست قرار شد جلساتی را با آقای کریمی و مجابی معاون توسعه داشته باشیم در 13/05/94 جلسه آخر برگزار شد و مقرر شد سه کمیته مشترک برگزار شود. کمیته جرایم مربوط به اراضی ملی مناطق تحت مدیریت و ......- کمیته توسعه پایدار (جرایم آلودگی ارزیابس محیط زیست)و کمیته تدوین و تنقیح قوانین و مقررات با رویکرد اصلاح. از ماخواسته که برای هر کمیته 3 تا 5 وکیل مجرب معرفی کنیم.

نجفی توانا: تکیه نهاد اجرایی به کانون وکلا به معنای اعتماد به ما است. من موافق دفاع از این محیط بانان هستم اما برای اجرایی کردن فراخوان بدهیم همکاران ظرف یک هفته اعلام آمادگی کنند. راجع به همایش آن ها هم اعلام کنیم و در تابلو هم بزنند.

کامیار: قبلاً در این موضوع فراخوان داده ایم و 25 نفر اعلام آمادگی کردند این افراد را در این کمیته ها توزیع کنیم.

نجفی توانا: پس فراخوان قبلاً شده است لذا به همین ترتیب عمل کنیم.

دستور بعدی منشور اخلاقی وکلا مطرح شد.

محمدنبی: در دوره 27 به هیأتی مأموریت داده شد که بررسی کردند مطلبی را تهیه کردند در دوره جدید کمیته ای 4 نفره تشکیل شد و اینها عین همان را تأیید کردند این را در اختیار همکاران قرار دهیم تا رعایت شود.

کامیار: به نظر من متن را ماده به ماده طرح و تصویب کنیم این ارزش دارد که وقت روی آن بگذاریم.

نجفی توانا: پس کپی را در اختیار دوستان می گذارم که مطالعه کنند و بعد ماده به ماده صحبت کنیم. ظرف دو هفته سپس در دستور قرار خواهیم داد.

دستور بعدی همایش بهزیستی مطرح شد.

محمدنبی: رئیس سازمان بهزیستی د ر07/05/94 تقاضا کرده که همایشی در کرمانشاه در سال جاری برگزار می شود آذر یا دی پیرامون مبارزه با خشونت علیه زنان و خواسته از لوگوی کانون هم استفاده کنند و در بار علمی هم با ارائه مقالات شرکت کنیم.

امینی: مخالف لوگو نیستم ولی یکی از اعضای هیأت برگزارکننده از کانون مرکز باشد که مشکلی پیش نیاید.

کامیار: از کمیسیون حقوق بشر کمیته بانوان هم در افزایش بار علمی تقاضای همراهی شود.

نهایتاً تصویب شد از لوگوی کانون استفاده شود و در کمیته برگزاری هم از کانون فردی حضور داشته باشند.

دستور بعدی پرونده های متقاضیان طرح شد.

دستور نقل و انتقال: با تقاضاها در کمیسیون نقل و انتقال موافقت شده است.

جلسه ساعت 13/10 پایان یافت.

.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است