مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  دوشنبه 25 آبان 1394(12:12:12 PM)

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسات 113 ، 114 ، 115 و 116 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز

به تاریخ های 10/06/94 ، 15/06/94 ، 17/06/94 و 22/06/94

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 113 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 10/06/94

شروع جلسه : ساعت 9/35                 پایان جلسه : ساعت 13/10

غایبین: آقایان کریمی- علیزاده طباطبایی- خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایان مصباح-مالکی- امینی- سمامی- کامیار- حامدتوسلی-کاکاافشار- احمدی لاکلایه رسمیت یافت پس ازتلاوت کلام اله مجیدبرخی اعضا نطق پیش از دستور کردند.

محمدنبی: رئیس و جناب مصباح برای آوردن جناب جندقی رفته اند.

سمامی: کمیسیون رفاه در دوسهماه اخیر کار مثبتی انجام داده است و فرهنگ سازی خوبی کرده است و در مجتمع شهید بهشتی میز دفاع برای وکلا گذاشته است و قرار است در سایر مجتمع ها هم این کار انجام شود به همت دوستان کمیسیون رفاه در داخل تمام شعب مجتمع قضایی بهشتی میزهایی برای وکلا تعبیه کرده اند و آرم کانون وکلای مرکز را دارد که شأن وکیل را حفظ می کند قضات هم قدر و منزلت وکیل را درک می کنند. از تمامی اعضای کمیسیون رفاه تشکر می کنم.

محمدنبی: جلسه ای با جناب محمدی قائم مقام دادگستری داشتیم موافقت کردند برای 12 مجتمع اینگونه میزها باشد. برآورد اولیه انجام شد که حدود 170 میلیون تومان است. استارت این کار را آقای ملاحسنی در کمیسیون رفاه زدند ولی متوقف شد و حراست جلویش را گرفت که من رفتم و مرتفع کردم. الان سؤال این است که همه شعب باشد یا به طور نمادین در برخی باشد.

سمامی: در 90% شعب بهشتی این کار انجام شده است و کمیسیون رفاه خودش هزینه کرده است و انجام داده است و الان در شعب مستقر است.

محمدنبی: الان فقط در شعبه 25 میز گذاشته اند.

سمامی: اگر نایب رئیس محترم خبر نداشته باشد خوب نیست این کار به هزینه اعضا کمیسیون انجام شده و در 90% شعب میز را گذاشته اند.

آنگاه صورتجلسه قبل قرائت شد.

(ساعت 10/20 آقایان جندقی، نجفی توانا و مصباح وارد شدند.)

جندقی: الان نمی توانم صحبت کنم من در آن حدی نیستم که دوستان فکر می کنند. نمی دانم این محبت را چگونه پاسخ دهم علت استعفایم این بود که دوستان راحت باشند فکر کردم مخل باشم از کسی عقده یا کینه ندارم. در پاسخ به لطف و محبت آقایان نجفی توانا و مصباح و سایر دوستان که تلفن کردند یا حضوری آمدند استعفای خودم را مسترد می کنم و در خدمت دوستان هستم.

(دکتر شهبازی نیا ساعت 10/25 وارد شد.)

نجفی توانا: خوشنامی اشخاص از جمله جناب جندقی الگوی جوانان است اینها پل ارتباطی جوان ها با اسوه ها و پیشکسوت ها هستند وجود ایشان تکمیل کننده مجموعه ای است که یکی از رمزهای توفیقش هماهنگی، اتحاد و همراهی است به نوبه خودم از طرف شما خواهش کردم جناب مصباح و محمدنبی هم همراهی کردند تک تک شما هم همراه بودید که این اتحاد را تقویت کنیم و به جامعه وکالت پیام بدهیم که در اعمال روش های اداره کانون ولو از لحاظ فنی اختلاف سلیقه داشته باشیم ولی در اصول و استراتژی برای وصول به اهداف همراهیم قطعاً از تمام نیرویمان استفاده خواهیم کرد. اگر گاهی بر اساس برداشت های متفاوت مطالبی عنوان شده یا اسائه ادبی شده شخصاً از ایشان عذرخواهی می کنم وازحضورشان تشکر می کنم.

مالکی: از ایشان به عنوان پیشکسوت همین انتظار بود که کانون را تنها نگذارند تشکر می کنم از اعضا که همت گماشتند. در بحث بررسی لایحه به مواد صندوق حمایت رسیدیم. آقای ثابت قدم در مرخصی است یکماه و نیم نیستند صلاح دیدیم آقای صدیق به عنوان رئیس صندوق را دعوت کنیم تا از نظرات تخصصی شان استفاده شود. بحث مشمولین بیمه، نام صندوق، منابع مالی صندوق، سهم حق بیمه مشمولین الان 9 به 3 تصویب شده است ولی ظاهراً جاهای دیگر 18 (تأمین اجتماعی) و یا بانک ها30% است و لذا با مشکل مواجه خواهیم شد تقریباً یکسال است مستمراً یک روز جلسه و یک روز مطالعه منظم در این جهت داریم تا به سرانجام برسد.

آنگاه دستورات جلسه مطرح شد.

دستور مراسم یادبود مرحوم فرض پور

(آقای دیوسالار ساعت 9/55 وارد شد.)

نجفی توانا: پیشنهاد شده است که برای مراسم مرحوم دکتر فرض پور تزئین و سالن آرایی و پذیرایی و چاپ جزوه یادبودی تهیه شود.

محمدنبی: برای تجلیل از مقام جناب فرض پور تقاضایی از سوی دوستان مختلف طرح شد. 2 تا از کارآموزان سابق دکتر طوسی برای تهیه مجموعه ای تقاضای مقاله دارند. برای 24/06/94 پیشنهادجلسه در کانونشدهاست.

هزینه برگزاری مراسم حدود 6/5 میلیون تومان است.

کامیار: بهتر است برگزاری مراسم در اختیار کمیسیون روابط عمومی باشد والا خلاف مصالح کانون و فلسفه ایجاد کمیسیون است.

امینی: کمیسیون ها بازوی مشورتی هستند و نباید تحمیل باشند. خود هیأت مدیره ارجاع می دهد. اگر جوانی پیدا شود با هزینه پائین انجام دهد چه بهتر.

نجفی توانا: تلفیق شود این دو. باید سیاست های کلی را هیأت مدیره تأیید کند و از بازوان اجرایی کانون استفاده کنیم و از دکتر محمدنبی خواهش می کنم این دوستان را هم برای اجرای مراسم به یاری بطلبند.

دستور بعدی نحوه وصول وجه آزمون ورودی

نجفی توانا: ما اتحادیه را همراهی می کنیم. از برخی جهات البته تفکیک هایی لازم است از جمله در مسائل مالی. هیچ وقت حساب مشخصی را از اتحادیه نداشته ایم به ویژه پول ثبت نام که عمدتاً این پول رابا مشکل از آن ها می گیریم. هزینه های انجام شده آزمون هم باید منظم باشد. لذا پیشنهاد کردیم وجه مستقیماً به کانون داده شود و ما سهم خود را به اتحادیه بدهیم.

شهبازی نیا: ترجیح من این است که متفاوت با کانون های دیگر عمل نکنیم ولی حساب و کتاب ها دقیق باشد در جلسه اخیر ظاهراً مقرر شد تمام هزینه ها بر عهده سنجش باشد این موجب شفاف شدن حساب و کتاب هم می شود. احتمالاً اتحادیه هم ممکن است هزینه های دیگری داشته باشد مثل پرداختبه طراحان سؤال.

نجفی توانا: الان 50% را اتحادیه کسر می کند چون مصوبه ای بوده است ولی اعتبار آن مصوبه تمام شده چون ساختمان را خریداری کرده اند. البته با حسن نیت هزینه می شود ولی از نظر شکلی ایراد داریم.

امینی: اجلاس گیلان مصوبه ای دارد که برای تأمین ساختمان اتحادیه نصف وصول ها را بردارد. تا دوره قبل که من گزارشی تهیه کردم دیدم سال هاست پولی به حساب ما نیامده است گزارش دادم که معلوم شد آن ها نداده اند. از پزداخت های قبل من خبر ندارم.

محمدنبی: تا امروز هم نصف را به ما داده اند.

امینی: کل را گرفته ایم ولی هزینه ها را باید کسر می کردند و این هزینه رقم نجومی است. اگر حسابداری خود را تقویت کنیم و فوری حساب ها را روشن کنند و به محض برگزاری آزمون پیگیری کنیم که هزینه ها را بر مبنای مدارک قابل قبول تعیین و بر حسب تعداد شرکت کنندگان سهم ما را بدهند خوب است.

نجفی توانا: می توانیم با اتحادیه مکاتبه کنیم که وجوه را به حساب ما بریزند و سهم خودمان را از هزینه ها خواهیم پرداخت.

جندقی: قرار بود سهمیه به اتحادیه واریز شود 50% به کانون ها بریزند و 50% اتحادیه بردارد و از محل آن هزینه ها را تأمین و مازاد را به کانون ها برگردانند کانون مرکز همیشه بیشترین بار هزینه را متحمل می شود ولی در شورای اجرایی در اقلیت است. من پیشنهاد می کنم در شورای اجرایی مطرح شود که کانون ها خودشان وجوه را بگیرند و 50% سهم اتحادیه را به اسکودا بدهند.

حامدتوسلی: پیشنهاد می کنم از دستور خارج کنید با بازرسی آنجا بررسی شود و نتیجه را به ما اعلام کنند الان معلوم نیست مطلب آقای امینی درست است یا فرمایش دکتر محمدنبی.

شهبازی نیا: حق عضویت ما چقدر است این باید روشن شود اطلاعات ما برای اتخاذ تصمیم کافی نیست. باید هزینه های اتحادیه دقیق مشخص باشد و سهم کانون هم مشخص شود. خوب است هزینه ها از سهم عضویت تأمین شود نه از آزمون.

محمدنبی: ما 4 میلیون تومان سالانه می دهیم.

جندقی: هزینه همایش مرداد چقدر بوده است آیا در شورای اجرایی مطرح نشده است.

شهبازی نیا: خبر ندارم. شاید در جلسات بعدی که من نبودم طرح شده باشد.

امینی: اگر این دوره نصف را دریافت کرده باشیم ضعف ما است. در سال گذشته این موضوع را حل کردیم و کل پول را قبول کردند برگردانند فقط هزینه ها را کسر کنند. در سال 93 حدود 1/300/000 تومان دریافت شده است اگر 400 میلیون بابت سهم ما داده باشند وجه را برگردانیم و قبول نکنیم.

(آقای سردارزاده ساعت 11/10 وارد شد.)

نجفی توانا: من مکاتبه می کنم مذاکره هم خواهم داشت شما هم ظرف یک هفته بازرسی کنید ریز محاسبات را استخراج کنید از بازرسان آنجا هم سؤال کردم تا حالا ارائه طریق نکردند.

سپس به تقاضای رئیس کانون خانم لطفی به هیأت مدیره وارد شد.

نجفی توانا: لطفاً راجع به وجوهی که اسکودا بابت حق عضویت و یا وجوه ثبت نام دریافت می کند توضیح بدهید.

لطفی: حق عضویت مرکز و فارس4 میلیون و آذربایجان 2 میلیون و بقیه کانون ها 1 میلیون تومان است. 4 کارمند دارد که 10 میلیون تومان در ماه هزینه دارد و سالانه حدود 150 میلیون هزینه می شود. هزینه همایش های کانون ها هزینه عمده اتحادیه است از محل 50% دوم وجوه آزمون، تأمین می شود.

لطفی: برای سال قبل هزینه ها را پرداخت کردند حدود 300 میلیون تومان به ما دادند. 50% وجوه دست اتحادیه می ماند.

نجفی توانا: کل هزینه اتحادیه در سال چقدر است و چقدر باقی می ماند.

لطفی: نزدیک به 15 میلیارد ريال نهایتاً پس از کسر هزینه ها باقی می ماند.

جندقی: بابت همایش مرداد چقدر هزینه شده است.

لطفی: 2/400/000/000 ريال تا حالا پرداخت شده است ولی هزینه سفر برخی هنوز پرداخت نشده است.

لطفی: کل هزینه های آزمون محاسبه می شود هزینه هر کانون هم محاسبه می شود اینها کلاً اول کسر می شود اگر کانون بدهی داشته باشد آن هم کسر می شود مانده 50% به کانون و بقیه به اتحادیه تعلق می گیرد.

دیوسالار: این اطلاعات اعلامی ناقص و محل تردید است مستلزم رسیدگی است تقاضا دارم هیأتی مأمور شوند این موارد را روشن کنند و سپس برای تصمیم گیری مطرح شود.

مالکی: 2 پیشنهاد دارم بازرسان کانون با مراجعه به حساب های اتحادیه و کانون مرکز مسأله را بررسی کنند. اگر بیش از نصف هزینه ها را کانون مرکز تأمین می کند پس بررسی کنیم اساساً چقدر از محل سهم کانون مرکز تا حال پرداخت شده است از ابتدای تأسیس اتحادیه تا حال. تا مستندی هم باشد برای مطالب ما.

مصباح: طبق اساسنامه اتحادیه، اتحادیه کانون هاست تصمیم گیری بدون توجه به تعداد اعضا کانون ها است در صورتی که علی الاصول تعداد آرا باید به نسبت تعداد اعضای هر کانون باشد یعنی آحاد باید تصمیم بگیرند نه کانون ها این پیشنهاد ما قبول نشد تا اینکه پس ازمدتی با پیشنهاد من از اتحادیه خارج شدیم و به حالت تعلیق درآمدیم در دو همایش هم شرکت نکردیم یک همایش به درخواست کرمانشاه من و آقای منوچهری نمایندگان مرکز به عنوان مهمان رفتیم. در همایش اصفهان هم به عنوان مهمان شرکت کردیم در حاشیه جلسات مذاکراتی انجام شد و نهایتاً موافقت شد که کانون مرکز حضور داشته و هر عضو 2 رأی داشته باشد این یعنی ما معادل حدود 5 کانون و حق رأی داریم ولی باز هم متناسب نیست.

نجفی توانا: 2 مسأله به رأی گیری گذاشته می شود.

1)      آیا وجوه ثبت نام به حساب کانون واریز شود و سپس ما هزینه اتحادیه را بدهیم؟

2)      عملکرد مالی اتحادیه، وجوه باقیمانده و سود حاصله از این وجوه سپرده را حسابرسی و عملکرد مالی اتحادیه را با ارجاع امر به کارشناس اعلام کنند.

هر دو پیشنهاد به اتفاق تصویب شد.

سپس دستور تعیین رابط برای مجلس مطرح شد.

نجفی توانا: با فوت دکتر فرض پور چند مشکل پیدا کردیم الان برای مجلس باید رابط تعیین کنیم این اواخر آقای غفاری فعال شدند. آقای اسلامی پناه هم فعال هستند آقای سلیمانی هم هستند. از اعضای هیأت مدیره آقای جندقی مناسب است.

کامیار: منطق سه نفره شدن را بگویید چون به نظرم یک رابط کافی است و از بی نظمی و بهم پاشیدگی جلوگیری می کند.

نجفی توانا: فرض پور به تنهایی بود ولی نماینده مجلس بود مدیریت می کرد ارتباط را ایجاد می کرد. تک تک اینها به تنهایی نمی توانند چون باید برنامه داد باید نیازها را منتقل کرد لذا جناب جندقی باشد و دو یا سه نفر هم هیأت پارلمانی بشوند که حسب مورد به دلیل ارتباط با نمایندگان محترم از آنها بخواهند چگونه مطالب را مطرح کنند.

سردارزاده: خیلی خوشحالم که جناب جندقی را می بینم سپاسگزارم که رفتید خانه و ایشان را آوردید تا از تجربه ایشان استفاده کنیم. در مورد رابط با توجه به اینکه آقای غفاری با آن قسمتارتباطخاص دارد و آنجا هم تمایل دارند ایشان رابط باشد لذا آقای غفاری را پیشنهاد کردم حالا هم پیشنهاد می کنم. نفر دومی که باید کنار آقای جندقی باشد آقای حسن سلیمانی است.

امینی: یک رابط داشته باشیم و هیأت پارلمانی تشکیل دهیم و آن هیأت همکاری و مشاوره به رابط بدهند و بهتر است رابط از هیأت مدیره باشد.

جندقی: علت اینکه آقای فرض پور بود به خاطر کارت تردد بود هر لحظه می توانست در صحن و راهروها باشد ولی ما باید با وقت قبلی می رفتیم و بازرسی می شدیم. آقای اسلامی پناه نایب رئیس کمیسیون قضایی بود و مدافع سرسخت کانون بود پیشنهاد من آقای اسلامی پناه است چون مدافع کانون باشد.

نجفی توانا: علت معرفی سه نفر برای تقسیم کار است نقش آقای غفاری برای برقراری ارتباط بسیار قوی و مفید بود ایشان بسیار پیگیر بود و نشست را برقرار کرد. آقای فرض پور ذوجبنبتین بود هم عضو هیأت مدیره بود هم نماینده بود.

حامدتوسلی: من در جلسه قبل عرض کردم با فوت مرحوم فرض پور خلأیی ایجاد شد و به علاوه در جلسه با آقای لاریجانی مقرر شد ما و مجلس رابط داشته باشیم و من برای هر دو نفر فرد مناسب را شناسایی کردم  و آقای مرادی را من پیشنهاد کردم که 2 دوره نماینده مجلس بود و تحصیلات فوق دکتری دارد بسیار مصمم و پیگیر است در مورد رابط مجلس با ما هم آقای شریفی که حقوقدان است و رابط با قوه است. مناسب است ایشان را پیشنهاد کنیم.

احمدی لاکلایه: از تشریف فرمایی جناب جندقی تشکر می کنیم چون جناب جندقی هم مدیر است و هم جدی در مورد رابط من عقیده دارم یک نفر باشد و با مدیریت آقای جندقی اقدام کند همان آقای اسلامی پناه را که می شناسم و اشراف کامل دارد به تمام نمایندگان مناسب است.

شهبازی نیا: شأن این کار بسیار مهم است معمولاً عالی رتبه ترین مقامات با مجلس که تأثیرگذار هم باشد در ارتباط هستند رابط به صورت هیأتی ابداً به صلاح نیست باید یک رابط معرفی کنیم و این با شأن جناب جندقی است که رئیس فعلی بوده است یا شأن رئیس منتها باید برای رفع خلأ و تردد به مجلس از آن ها بخواهیم کارت صادر کنند برای ایشان (کارت 500) تا همیشه بتوانند مراجعه کنند.

کامیار: برای استفاده از نیروهای مفید سازمان جدیدی تشکیل دهیم و رابط را همان یک نفر نگه داریم مثلاً کمیسیون پارلمانی می توانیم تشکیل دهیم. ضمناً خود رئیس برای رابط مناسب تر هستند نسبت به جناب جندقی.

جندقی: رابط باید کارت بگیرد شش ماه طول می کشد لذا من نباشم. هر نماینده ای انتخاب شود بهتر است من در خدمت ایشان هستم.

دیوسالار: آقای یوسفیان ملا هم هستند قاضی دیوان کشور بوده و ارتباط خوبی با قوه قضائیه دارد. حضور ایشان خیلی مفید است.

نجفی توانا: به نظرم مدیریت ارتباط با مجلس جناب جندقی باشد و هیأت پارلمانی متشکل از آقایان مرادی، اسلامی پناه، سلیمانی، یوسفیان و غفاری.

پیشنهاد به اتفاق آرا تصویب شد.

دستور بررسی موضوع مالیات وکلا:

محمدنبی: امسال با یکی از معاونین مالیاتی ملاقات کردیم چند جلسه با کمیسیون مالیاتی کانون برگزار شد در وزارت دارایی هم با مدیرکل حوزه مالیاتی وکلا و پزشکان که اخیراً ایشان معاون مالیاتی وزارت دارایی شده است صحبت کردیم برای امضای تفاهم نامه آن ها موافق نیستند. پیشنهاد می کنم هیأتی تعیین شود تا با مقامات دارایی برای این مسأله ملاقات کند.

امینی: سیاست دولت به سمت افزایش درآمد مالیاتی رفته است دنبال اظهارنامه فصلی و ابطال آن رفتیم ولی با قانون جدید این اقدامات سخت می شود لذا از سال 95 پیش بینی خوبی نخواهیم داشت و تفاهم نامه کلاً منتفی شده است. به نظر می رسد کمیسیون مالیاتی ما ضعیف عمل می کند. اعضای منتخب به عنوان نمایندگان کانون در هیأت حل اختلاف هم ضعیف هستند. از آنها باید گزارش بخواهیم.

سردارزاده: سعی کنیم با رؤسای مناطق مالیاتی صحبت کنیم که دارای اختیارات وسیع هم هستند.

نجفی توانا: این سیاست آنهاست لذا باید به گونه ای عمل کنیم که تشخیص آنها با معیار انجام شود نه سلیقه.

حامدتوسلی: طرح این موضوع موجب تشکر من است که به تقاضای من توجه شد و با این قانون جدید پول ها به دلار تبدیل می شود که محل تأسف است.

نجفی توانا: این شیوه ممیزی مالیاتی موجب رشد بازار سیاه می شود به نظر من همایش برگزار کنیم و صاحب نظران را دعوت کنیم تا بررسی دقیق کنیم. مناسب است با کمیسیون مالیاتی جلسه بگذاریم. همچنین از نمایندگان در شورای حل اختلاف هم دعوت کنیم گزارش ارائه دهند و نتیجه به هیأت مدیره اعلام شود تا تصمیم گرفته شود.

دستور تقاضای کمیسیون بین الملل مطرح شد.

محمدنبی: - آقای جهرمی دبیر کمیسیون بین الملل تقاضایی دادند در مسابقه موت کورت کانون در 31/02/93 یک گروه برگزیده و برنده شد در 19/05/93 کمیسیون با اعزام این تیم منتخب موافقت و کمک هزینه می خواهند. سی میلیون تومان لازم دارند. هزینه سفر بیشتر است که بقیه را خودشان می دهند.

جندقی: آنها باید کمک کانون کنند نه کانون کمک کند.

امینی: لااقل هزینه بلیط را بدهیم.

نجفی توانا: این باب اگر باز شود فردا ممکن است نتوانیم از سایر کمیسیون هاحمایتمشابهبکنیم.پیشنهاد شده که سی میلیون تومان برای حضور در این نشست علمی به آنها پرداخت شود گروهی گفتند نمی توانیم بدهیم گروهی هم گفتند سوابق را بخواهیم بررسی و سپس اعلام نظر کنیم.

پس از رأی گیری 10 نفر موافقت کردند که سوابق خواسته شود و سپس اعلام نظر شود.

جلسه ساعت 10/13 پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 114 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 15/06/94

شروع جلسه : ساعت9/30                     پایان جلسه : ساعت 14/50

غایبین: آقای مالکی و خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایان مصباح-محمدنبی- امینی- دیوسالار- سمامی- حامدتوسلی- احمدی لاکلایه- سردارزاده رسمیت و پس ازتلاوت کلام اله مجید برخی اعضا مطالبی به شرح زیر بیان کردند.

(دکتر کامیار ساعت 9/40 وارد شد.)

امینی: اولاً راجع به مأموریت اینجانبان (بازرسان کانون) مبنی بر بررسی میزان و نحوه وصول درآمد ناشی از ثبت نام متقاضیان در آزمون وکالت، گزارش آماده است. لذا به جهت اهمیت مالی آن که نشان از نقش جدی کانون مرکز در تقبل هزینه های مالی اتحادیه از حساب وکلای مرکز دارد دستور جلسه آتی هیأت مدیره ضروری است. ثانیاً در مورد ضرورت شناسه ملی که این شبهه شکل گرفت کانون تبدیل به مؤسسه غیرتجاری شده و الان تشکیل شده است ضرورت دارد هیأت مدیره مجدداً موضوع را بررسی نماید که درخواست کانون مرکز در اداره ثبت شرکت ها به شکل دیگری اجرا نشده باشد. به عبارتی، کانون ها به دنبال ثبت شناسه ملی بودند و هستند نه ایجاد شخصیت حقوقی. به همین خاطر، در اسناد ارسالی تأکید شد که برای ثبت شناسه ملی است و کانون ها اساسنامه ندارند. متأسفانه، این کارها در اتحادیه و هیأت عمومی به دقت بررسی نمی شود و از بار مسئولیت کانون مرکز نمی کاهد. برای رفع دغدغه همکاران که مرجع ثبت شرکت ها به درستی اجرا نمود یا خیر پیشنهاد می کنم هیأتی متشکل از جناب مصباح، جناب دکتر پاسبان، جناب دکتر اسکینی، جناب دکتر زرکلام، جناب جنتی تشکیل شود و موضوع را بررسی و نحوه اجرای درخواست کانون ها در ثبت شرکت ها را گزارش دهند.

سمامی: با ورود در بحث ثبت شناسه ملی دغدغه هایی بین وکلا ایجاد شده است. ریاست کانون یا نایب رئیس در این زمینه با توجه به نوع و درجه حساسیت بالا شفاف و درست پاسخگو باشد. ما کانون را به ثبت رساندیم. فقط شناسه ملی را دریافت کردیم. نحوه شکلی دریافت اینگونه بوده است. بدون اساسنامه که امکان ثبت مؤسسات نیست در حالی که ما بدون اساسنامه ثبت کردیم پس مسأله ثبت مؤسسه در فضای معمول آن نبوده است شناسه ملی را یک مرجع می دهد که ثبت شرکت ها است چون همه ما این تقاضا را امضا کرده ایم، مسئول هستیم. باید پاسخگو باشیم نه فقط رئیس.

محمدنبی: طبق قانون مصوب در سال 87 هیأت وزیران آئین نامه ایتصویب کرد که همه اشخاص حقوقی باید شناسه ملی داشته باشند در جهت گرفتن مالیات این تصمیم اتخاذ شد. در 01/11/93 با پیشنهاد وزارت دادگستری و کشور کسانی که شناسه نگرفته اند از حساب بانکی و از دادن خدمات به آن هامحرومشانکردند از خرداد ماه تا آخر سال 93 این تلاش ها ادامه داشت در اسفند ماه قصد جابجایی وجوه داشتیم که گفتند پول را نمی دهیم. چون سه سال است که بدون شناسه ملی عمل می کنید الان دیگر امکان جابجایی نداریم لذا چک ها را پاس نکردند بانک ملی هم همینطور.از اواسط سال قبل جلسات متعددی داشتیم با اداره ثبت شرکت ها. الان تماممؤسسات عام المنفعه دولتی و غیردولتی دارای شناسه شده اند پس در این خصوص این قانون اجرا شده است. و اما در باب ادعای مخالفت اتحادیه با این کار رئیس محترم اتحادیه پیگیر بود که این جلسات زودتر برگزار بشود. قبل از ما هم چندتا از کانون ها ثبت کرده اند.

مصباح: مؤسسات با ثبت هویت پیدا می کند ولی ما به حکم قانون تأسیس شده ایم و با قانون موجودیتمان به وجود آمده است ولی در چهارچوب اجرای قانونی دیگر برای اخذ شناسه ملی این کار شده است من با آقای ادب جلسه داشتم می گفت آقای کشاورز بیشتر از همه پیگیر بوده و مکاتبه می کردند.

حامدتوسلی: سال گذشته در شورای اجرایی جلسه داشتیم و من بااینکارمخالف بودم چون گفتم به حکم قانون ایجاد شده ایم لذا ثبت مجدد تضعیف آن حق قانونی ماست ولی توجه نشد.یک راه دیگر هم برای گرفتن شناسه ملی وجود دارد آن هم اینکه از خود ریاست جمهوری شناسه ملی می گیریم. ما هم چون به حکم قانون بوده ایم می توانستیم از آنجا اقدام کردیم.

محمدنبی: طبق ماده 16 آئین نامه، ریاست جمهوری دستور اقدام داده اند نسبت به سازمان ها و وزارتخانه ها اما ماده 16 لغو شد و مصوبه 01/11/93 جایگزین آن شده است. تمام اقدامات ما وفق قانون بوده است آقای کشاورز هم از کانون ها تقاضا کرده که اقدام کنند.

کامیار: چند پیشنهاد دارم که موجب کمتر شدن حساسیت ها و روشن شدن ابعاد موضوع می شود در بررسی مسأله تشکیل کانون 2 مقطع زمانی است یکی سال 1316. در سال 1316 تا جایی که در ذهن دارم کانون وکلای دادگستری ثبت شده است توسط مرحوم متین دفتری. در سال 1334 هم در 17/01/34 لایحه قانونی استقلال در روزنامه رسمی چاپ شده که ماده یک آن می گوید کانون وکلا به عنوان مؤسسه ای مستقل تشکیل می شود این دو سند کافی برای احراز هویت قانونی و رسمی کانون است و اگر قصد همکاری بود حتماً با این 2 سند باید شناسه می دادند که متأسفانه به دلایل مختلف قصد همکاری نبوده است. اما حالا قرار بود شناسه ملی برای اشخاص حقوقی از طریق ثبت شرکت ها اخذ شود باید آنجا نظامی طراحی می کردند که امثال کانون که سال ها قبل وفق قانون تأسیس شده اند بتوانند شناسه بگیرند نه اینکه در فرم های معمول و غیرمناسب و در قالب آگهی تأسیس اقدام می کردند الان این آگهی دارای چند ایراد است که باید اصلاح شود چون از سوی کانون چنین تقاضایی نشده است اول عنوان آگهی که آگهی تأسیس ذکر شده در حالی که ما هرگز چنین چیزی به اداره ثبت شرکت ها ندادیم در آخر آگهی که عبارت مدیرعامل و اساسنامه درج کرده است.

دیوسالار: چاپ آگهی با ذکر عنوان مدیرعامل از سوی اداره ثبت شرکت ها به این معنای است که حدّ ما را به مؤسسه تغییر دادند و حاضر نیستند اصلاح کنند. آن ها مأخوذ به روش ها و دستورالعمل های خودشان هستند مشکل ما با چاپ آگهی اصلاحی باقی می ماند. پیشنهاد می کنم اگر بر تصمیم خود باقی بودند علیه ثبت شرکتها به الزام اصلاح آگهی ثبتطرحدعواکنیم.

(دکتر کریمی و شهبازی نیا ساعت 10/05 وارد شدند.)

سردارزاده: یک نفر را مسئول پیگیری و پاسخگویی به همکاران کنیم که حساسیت همکاران بجا است و حق دارند. یک نفر هم مسئول رفع ایراد بشود.

سمامی: مضاف بر مطالب قبلی به عرض می رسانم تمام این حرف ها را باید قبل از امضا می زدیم و الان داریم به خودمان ایراد می گیریم. مسئولیت کار را خودمان باید بپذیریم. از ریاست محترم خواهش می کنم حتماً راجع به این موضوع پاسخ بدهید. اگر اصلاحات پیشنهادی کامیار و امینی صورت بگیرد مسأله حل می شود.

شهبازی نیا: موضوع ثبت اساسنامه و اخذ شناسه ملی قبلاً در اتحادیه مطرح شد و اینجانب مخالفت کردم. به نظر من، ما تمام راه های لازم برای حل مشکل قبل از ثبت کانون در اداره ثبت شرکت ها را طی نکرده ایم. در زمان تصویب آئین نامه قانون برنامه توسعه پنجم کوتاهی شده و تلاش نشده اسم کانون در زمره نهادهای قانونی ذکر شود. الان هم شاید بتوان با مکاتبه با رئیس جمهور مشکل را حل کرد. البته تکلیف اصلی متوجه اتحادیه است چون این مشکل عمومی کانون هاست. من در جلسات قبل هم مخالف بودم و اگر فرم را امضا کردم به خاطر این بود که فرمودند ثبتی در کار نیست و فقط شناسه اخذ می کنیم. به هر حال ثبت در ثبت شرکت ها ما را عملاً تحت نظارت اداره ثبت شرکت ها می برد و بعداً در تغییر مدیران و نظایر آن ممکن است با مشکلات جدی مواجه شویم پیشنهاد من این است حال که این اتفاق افتاده در همین مرحله متوقف شود و موضوع از طریق اتحادیه پیگیری شود.

مصباح: از دوستان فضای مجازی تشکر می کنم. جمع بندی همکاران این است که اولاً ضرورت پاسخگویی از سوی هیأت مدیره بود 2- در چارچوب آگهی فعلی اصلاحاتی لازم است. هیأتی متشکل از (مصباح- محمدنبی- دیوسالار- جنتی) مسئول این امر بشوند.

پیشنهاد به اتفاق آرا تصویب شد.

سپس صورتجلسه قبل قرائت و آنگاه دستورات جلسه مطرح شد.

«درخواست کمیسیون بین الملل»

محمدنبی: چون درباره پیشنهاد کمک به اعزام گروه موت کورت به لندن در جلسه قبل مقرر شد اطلاعات گرفته شود، به عرض می رسانم شش تیم سه نفره از دانشجویان نفت و گاز در مسابقه ای که کمیسیون بین الملل کانون برگزار کرد شرکت کردند تیم سه نفره ای که اول شدند باید برای ادامه کار در مسابقات لندن شرکت کنند. در 15/05/94 کمیسیون هزینه اعزام را مبلغ سی میلیون تومان تعیین کردند. اگر وکلای ما بروند صاحب امتیاز و موقعیت می شوند لذا به نظر من یک کمکی بکنیم.

امینی: این سفر کنترل شده و بر مبنای مسابقات بوده است لذا به نظر من چون نام کانون هم هست کمک هزینه ای بدهیم مثلاً هزینه بلیط را بدهیم.

سمامی: موافقم با پیشنهاد دکتر امینی. خود کانون مرکز مسابقه را برگزار کرد باید نتیجه ای حاصل شود اگر کل هزینه را بپردازیم بهتر است.

کریمی: من هم موافقم کمک هزینه بلیط را بدهیم. به هرکدام 1/5 میلیون جمعاً 4/5 میلیون بدهیم.

(دکتر نجفی توانا ساعت 15/11 وارد شد.)

(کامیار ساعت 11/15 به طور غیرمترقبه نیاز بهویزیت دکتر چشم پیدا کرده و جلسه را ترک کرد.)

ساعت 13/40 جلسه ادامه یافت.

دستور نقل و انتقال مطرح شد.

(کامیار ساعت 12/50 وارد شد.)

ساعت 00/13 تنفس اعلام شد.

نجفی توانا: باید حضور دوستان در فضای مجازی را بپذیریم. نقد ما توسط دوستان برای اصلاح امور است برای موت کورت پیشنهاد کمک 5 میلیونی به هر نفر مطرح شود.

با 7 رأی موافق هیأت مدیره با کمک 50 میلیون ریالی به هر یک از سه نفر اعضای موت کورت اعزامیموافقت کرد.

دستور بعدی پیشنهاد کمیسیون انتشارات مطرح شد.

نجفی توانا: در بحث سردبیر مجله ما مشکل داشتیم اینک تعیین مدیر مسئول هم مطرح است. مسئولیت تعیین با هیأت مدیره است. کمیسیون سه نفر را پیشنهاد کرده است شامل آل داوود- دکتر حسن محسنی- ابراهیم یوسفی محله

دکتر شهبازی نیا: آیا تصمیم ما در مورد تعیین خانم ضرابی به عنوان سردبیر درست بوده است؟ گرچه می توانستیم سنجیده تر عمل کنیم و به نظر کمیسیون هم توجه کنیم ولی در هر صورت ما ایشان را تعیین کردیم ولی حتی در جلسه هیأت مدیرهازسویکمیسیون به ایشان توهین شد که من جلسه را ترک کردم زیرا پاسخی از سوی هیأت رئیسه داده نشد اگر ما توان اجرا کردن تصمیم خودمان را نداریم بهتر است همین الان عدول کنیم و کسی دیگر تعیین کنیم خانم ضرابی به این جهت تصمیم دارند در جلسات هیأت مدیره شرکت نکنند.

نجفی توانا: مرحوم فرض پور گفتند صحبت می کنند با کمیسیون و حل می کنند که فرصت نشد. هیأت مدیره ایشان را انتخاب کرده و باید پیگیری هم بکند. البته احساس می کنم خانم ضرابی به خاطر برخوردی که  شد خیلی مایل نیست به این کار.باید با ایشان صحبت کنیم می توانند استعفا دهند. البته ما انتخاب کردیم ایشان را و پشت سر ایشان هستیم.

سمامی: از ابتدای هیأت مدیرهاعتقاد داشتیم باید مجله کانون ارتقاء پیدا کند. فکر می کنم اگر مدیرمسئول مورد نظر را انتخاب کنیم  مشکل حل می شود دکتر محسنی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران است و خوب استآقای یوسفی محله کتاب های ارزشمندی برای وکلا نوشته اند. دکتر کریمی را به این 2 اضافه کنیم خود کمیسیون یکی را انتخاب کند.

نجفی توانا: باید به توان مدیریت مطبوعاتی، زمانی که می گذارند و علم ایشان هم توجه شود.

علیزاده طباطبایی: رئیس کانون یا یکی از اعضای هیأت مدیره باشد مثلاً یکی از نواب رئیس.

دیوسالار: پیشنهاد من دکتر شهبازی نیا است که صلاحیت علمی و اخلاقی دارد.

شهبازی نیا: من مدیر مسئول دو مجله دیگر هستم و امکانش را ندارم.

سردارزاده: دکتر ضرابی باشد والا  آقای آل داود و اگر نشود رئیس یا جناب جندقی.

امینی: باید کسی باشد که پاسخگو باشد یا نام های وزینی مثل دکتر کریمی دکتر شهبازی نیا یا رئیس وقت کانون باشد.

مصباح: یک معیار مهم سن است انتخاب دکتر ضرابی به همین جهت ها تنش رسید. با وجود آقای جندقی این مسأله حل می شود.

شهبازی نیا: رئیس کانون بهترین گزینه است چون رئیس است بهتر می تواند اداره کند گزینه دوم هم آقای جندقی است.

نجفی توانا: من به جناب جندقی رأی میدهم ولی تابع نظر دوستان هستم.

رأی گیری در خصوص اینکه از داخل هیأت مدیره باشد با خارج به عمل آمد با اتفاق آرا تصویب شد که مدیر مسئول از داخل هیأت مدیره باشد.

سپس در مورد تعیین رئیس کانون به عنوان مدیر مسئول رأی گیری شد 9 نفر رأیموافقدادند و تصویت شد.

آنگاه دستور بعدی مطرح شد که نامه مدیر کل سازمان زندان ها است.

محمدنبی: قبلاً ما در مجتمع شهید بهشتی اتاقی برای وکلا تدارک دیدیم در زندان اوین هم اتاقی داشتیم البته احترام به وکلا  اتاق نمی خواهد اما رئیس سازمان زندان ها آمادگی خود را برای در اختیار گذاشتن اتاق به کانون در زندان ها اعلام کرده است.

نجفی توانا: طبق آئین نامه زندان ها سازمان زندان ها باید وسایل را فراهم کند لذا لطفاً دکتر محمدنبی سوابق را بررسی و جواب آنها را بدهد.

دستور بعدی طرح نامه فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته حقوق است.

نجفی توانا: کراراً از سوی فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته نامه داریم در مورد شرکت در آزمون وکالت در اتحادیه هم این امر بررسی شد که لیسانس های غیر مرتبط را نپذیریم.

شهبازی نیا: آن چیزی که با آن مخالفت شده این است که اگر کاردانی غیرمرتبط داشته باشد چون لیسانس حقوق محسوب نمی شود حق شرکت ندارند و کاردانی مرتبط را پذیرفته ایم.

جندقی: در مواردی بوده که اشخاص با فوق لیسانس حقوق ولی بدون لیسانس حقوق را ما رد کردیم ولی دادگاه انتظامی قضات گفته قانون مدرک حقوق بالاتر را گفته پس فوق لیسانس هم قبول است ولو لیسانس آن ها مثلاً رادیولوژی یا مامایی باشد. آنجا معمولاً علیه کانون رأی می دهند.

امینی: این افراد از آزمون سخت وکالت با موفقیت عبور کرده اند این نشان می دهد توانمند هستند من معتقدم ولو کاردانی این افراد غیرمرتبط با حقوق هم باشد باید بپذیریم.

سمامی: با نظر جناب امینی موافقم. در اتحادیه سه هفته قبل جلسه ای بود که من و جناب شهبازی نیا و دکتر رضایی از لرستان و یک نفر دیگر مسئول بررسی این امر شدیم. من از این مطلب دفاع کردم.

مصباح: از نظر ایده آلی می توان بحث کرد که این دارندگان مدرک غیرمرتبط را بپذیریم ولی از جنبه عملی قانون از عبارت لیسانس حقوق استفاده کرد لذا دارندگان فوق لیسانس حقوق یا لیسانس غیرمرتبط را نمی توانیم بپذیریم. اما کاردانی های غیرمرتبط را در دوره های قبل پذیرفتیم. البته علت، موضع گیری دادگاه انتظامی قضات است و به نظر من اگر از تصمیم قبلی عدول کنیم و غیرمرتبط را بپذیریم بهتر است.

نجفی توانا: قانون لیسانس حقوق و بالاتر گفته است پس اگر لیسانس کودکیاری داشته باشد ولی فوق لیسانس او حقوق باشد قبلاً موافقت می کردیم. ولی الان موارد غیرمرتبط خیلی زیاد شده و ما باید کنترل کنیم ولی با توجه به آنچه آقای سمامی از مصوبه اتحادیه گفتند به نظر می رسد آن مصوبه با آنچه ما تصویب کرده ایم اشکال ایجاد می کند.

شهبازی نیا: اگر آموزش درست می بود درها باید باز باشد ولی با وضع فعلی آموزش عالی سطح علمی خوب نیست اتحادیه هم تصویب کرده که این افراد شرکت نکنند ما چرا چیزی را که مطلوب نیست عمل کنیم قبلاً به اتفاق آرا تصویبکردهایمکه شرکت نکنند حالا اگر تصمیم جدیدی لازم است باید به اتفاق آراعدولشود.سپس رأی گیری به عمل آمد که آیا افرادی که دارای لیسانس حقوق و کاردانی غیرمرتبط هستند حق شرکت در آزمون دارند؟  5 نفر رأی موافق دادند لذا رد شد.

سپس رأی گیری شد که آیا صرفاً کاردانی مرتبط حقوق حق شرکت در آزمون دارند، به اتفاق را تصویب شد.

دستور بررسی تقاضای همکاران مطرح شد.

ساعت 13/10 جلسه تنفس داده شد و ساعت 13/45 ادامه یافت.

سپس دستور نقل و انتقالات مطرح شد.

جلسه ساعت 14/50 تمام شد.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 115 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 17/06/94

شروع جلسه : ساعت9/30                      پایان جلسه : ساعت 13/10

غایبین: آقایان کریمی- مالکی- شهبازی نیا

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- مصباح-محمدنبی- امینی- دیوسالار- کامیار- حامدتوسلی- کاکاافشار- احمدی لاکلایه- سردارزاده و خانم ضرابی رسمیت یافت و پس ازتلاوت کلام اله مجید صورتجلسه قبل قرائت شدآنگاه برخی اعضا به شرح زیر نطق کردند.

سردارزاده: دوستان به فضای مجازی دقت کنند در خصوص مسأله ثبت کانون کسانی که مسئول توضیح هستند به فوریت اقدام کنند. باید شفاف سازی شود تا از نگرانی همکاران عزیز کاسته شده و پاسخگویی مناسب صورت گیرد.

نجفی توانا: زمانی که آگهی چاپ شد به محض اطلاع نقاط ضعف را درآوردیم و قطعاً به ایرادات آناعتراضمیکنیم،منطقی عمل کنیم و نه احساسی. البته ثبت آگهی تأسیس را کل کانون ها انجام داده اند البته روش اداره ثبت شرکت ها غلط است ما شناسه خواستیم نه ثبت تأسیس.فرآیند ثبت شناسه همین بوده است. حتی آن ها اساسنامه خواستند که چنان که عرض شد بنده در بخشی که سوابق نشان می دهد گفتم نیازی به اساسنامه نداریم گرچه اتحادیه دنبال اساسنامه بودکه با مخالفت دکتر شهبازی نیا در اتحادیه و فشار ما پذیرفتند که قانون مبنا باشد. تقاضای ما اخذ شناسه ملی بود ما آگهی را دیدیم که چهار ایراد داشت که دنبال حل آن هستیم. اگر صد تا کار کنیم توجهی ندارند حتیبه اشتباه این امر درست را به ناحق در تخریب هیأت مدیره اشتباه قلمداد و مطرح می کنند. تقاضای ما قانونی بود اما کار آن ها دراداره ثبت منطبق با درخواست ما نبوده است که انشااله رفع مشکل خواهد شد.

سمامی: از آقای مدیر تشکر می کنم به خاطر کارهای که می کند مثلاً در آسانسور آینه گذاشته دستگاه واکس گذاشته جزئی است ولی سال هاست همین کارهای کوچک نشده است.

محمدنبی: ایراد می گیرند که چرا مؤسسه شده ایم در قانون هم کانون مؤسسه اعلام شده است. ایرادات آگهی را هم حتماً اصلاح می کنیم.

دیوسالار: آن مؤسسه با این مؤسسه ای که در ذیل بحث شرکت ها است مشابه نیست اغفال نشوید.

احمدی لاکلایه: ما نقد را می پذیریم ولی این که قبول کردیمسؤالوپاسخبرگزار شود برای زیر سؤال بردن اعضای هیأت مدیره بود چون نقد را پذیرفتند این مسائل هم پیش می آید.

نجفی توانا: شما این جرأت را داشتید که دعوت کنید تا همکاران بیایند پرسش کنند که جواب بدهیم. این نشان از شجاعت مدیریت است. شفاف سازی مستمراً ادامه خواهد داشت.

امینی: به هر حال باید بشنویم. به نظر اینجانب اتحادیه در انجام این وظیفه کار کارشناسی و سپس کانون ها قاصر بود ولی باید اساسنامه را به وضع قبلی و درست و اصلاح شده برگردانیم. بنده دلایل اصلاح و پیشنهادها را با مشورت و کارشناسی تقدیم نمودم.

آنگاه دستورات جلسه مطرح شد.

دستور پرونده های صدور مطرح شد.

سپس دستور تقاضای صدور پروانه مطرح شد.

جلسه ساعت 13/10 تمام شد.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 116 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 22/06/94

شروع جلسه : ساعت9/35                     پایان جلسه : ساعت 13/55

غایبین: آقایان جندقی- کریمی- علیزاده طباطبایی- مصباح (درمان)

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا-محمدنبی- مالکی-امینی- سمامی- حامدتوسلی-احمدی لاکلایه- سردارزاده رسمیت یافت و پس ازتلاوت کلام اله مجید برخی اعضا به شرح زیر نطق کردند.

نجفی توانا: امروز در خصوص مسأله آگهی شناسه ملی از آقای دکتر حسن زاده معاونت محترم اداره ثبت شرکتها دعوت شد که به صورت حضوری در جریان دغدغه های ما قرار گیرند. آقای واحدی هم که کار ثبت را پیگیری کرده بودند حضور دارند تا گزارش از روند کار ارائه دهند. طبق آگهی روزنامه رسمی کانون به عنوان مؤسسه ای غیرتجاری ثبت شده است و آخر آن هم از مدیرعامل و اساسنامه که اصلاً بحث ما نبوده و وجود خارجی ندارد یاد شده است. مقرر شد رفع اشتباه اداره ثبت شود.

واحدی: قبلاً به صرف تقاضا امکان اخذ شناسه ملی وجود داشته است که من نمی دانم به چه علت اقدامی نشده اینک بنابر انجام این امر شد به لحاظ مشکلاتی بود که در سال 93 برای کانون پیش آمد از جمله بلوکه شدن وجوه کانون در بانک ها. اخذ شناسه ملی باید از طریق اداره ثبت شرکتها انجام شود دوستان در اداره ثبت نظر بر انجام ثبت طبق تشریفات ثبت شرکتها داشتند که باید با ارائه اساسنامه و شرکتنامه باشد ولی کانون مخالفت کرد و نهایتاً بعد از جلساتی که در معاونت راهبردی رئیس جمهوری با حضور سایر ارگان ها برگزار شد مقرر شد که با همکاری اداره ثبت و بر اساس قانون خودمان ثبت را انجام دهیم. 8 کانون به همین روش شناسه گرفته اند و کانون مرکز هم اخذ کرد. من و آقای کناریوندی مأمور ثبت شدیم. آنچه ثبت و منتشر شده است دارای ایراداتی است برخی ناشی از تبعیت اداره ثبت شرکتها از فرم های از قبل طراحی شده بود یکی هم به خاطر تیک اشتباهی بود که نباید تیک می خورد.

(آقای کاکاافشار ساعت 9/50 وارد شد.)

نجفی توانا: چند مطلب موجب نگرانی ما است تأسیس ما از 100 سال پیش واستقلال ما از سال 31 بوده که در سال 33 قانون شده است ولی طبق این آگهی، تأسیس در سال 94 اعلام شده است که باید اصلاح شود در اظهارنامه ای که ما امضا کردیم تقاضای ما ثبت شناسه ملی بوده است در حالی که با این ثبت ظاهراً هر دو سال یکبار باید ثبت تغییرات داشته باشیم و این باعث می شود زیر نظارت اداره ثبت شرکتها برویم و تابع تشریفات آنها می شویم. ما برای مدیریت کانون نیازی به ثبت مؤسسه نداریماین برای اشخاصی است که تازه تشکیل می شوند ولی ما از گذشته وجود داشته ایم.

کامیار: تأسیس ما مبنی بر قانون است و لذا نیازی به تأسیس از سوی ثبت شرکت ها نداریم. آگهی ما نباید در فرم خاص مربوط به ثبت شرکتها منتشر می شد بلکه باید مکانیسم مناسب با کانون که از سال ها قبل وجود داشته طراحی می شد و مجاز نبودند در قالب های نامناسب ما را آگهی کنید.

امینی: ما دو جور مؤسسه داریم یا قانون آن ها را خلق کرده یا افراد حقوقی غیر از قانونگذار خلق می کند آنچه در مقررات ثبت است صرفاً ناظر به تأسیس همین گروه دوم است ما در مقابل شرکت ها نیستیم بلکه در مقابل مؤسسه و شرکت هستیم ما یک نهاد غیر دولتی هستیم در وضع فعلی شما ناظر ما شده اید و اگرمدیران ما راثبت نکنید به مشکل برمی خوریم. به نظر من باید آگهی ثبت شناسه صادر می شد همچنین مدیرعامل و کلمه تأسیس باید از آگهی حذف شود. تصریح خود که مؤسسه قانونی است و تأکید شود که صرفاً  جهت اخذ شناسه ملی است.

مالکی: فلسفه و هدف قانونگذار نظارت بر اشخاص حقوقی برای جلوگیری از فساد از طریق شناسه ملی است ولاغیر لذا نباید غیر از این حاصل شود. اگر درخواست ما صرفاً شناسه ملی بوده وشما بایدهمین تقاضا راثبت می کردید ولی شما آگهی تأسیس چاپ کردید این منطبق با قانون نیست. ما جز شناسه ملی چیز دیگری نمی خواهیم جامعه وکالت زیر بار این امر نخواهد رفت و خود من اولین کسی خواهم بود که علیه این امر اقدام خواهم کرد.

(آقای دیوسالارساعت 10/05 وارد شد.)

حامدتوسلی: من در جلسه اتحادیه هم که با حضور آقای حسن زاده تشکیل شد مخالفت کردم زیرا نباید مقررات قانونی ما زیر سؤال برود. امیدوارم مسأله با حسن نیت شما حل شود.

دیوسالار: قید کلماتی مثل مدیرعامل مؤسسه و نظایر آن آشکارا حاکی است که اداره ثبت شرکتها می خواهد ما را در عرض دیگر شرکت ها و مؤسسات قرار دهد.شاید متعذر باشد که فرم ها و سیستم های آنها همین است به فکر فرم جدیدی منطبق با قانون باید می شدید. مطابق با ماده 6  قانون، مؤسسه واحدی است که به موجب قانون ایجاد می شود و زیرنظر یکی از وزارتخانه ها است که لذا شامل کانون وکلا نمی شود پس آن مؤسسه ای که در لایحه استقلال آمده است با مؤسسه ای که در فرم اداره ثبت شرکت ها هست یکی نیست. مسأله بعدی تابعیت است مطابق چارت سازمان  ثبت اداره ثبت شرکت ها از ادارات سازمان ثبت است که معاون قوه قضائیه می باشد پس ما تحت تابعیت سازمان ثبت درآمده ایم و این خلاف استقلال ما است اگر اصلاح را نپذیرند باید طرح دعوی کنیم.

(دکتر شهبازی نیا ساعت 10/40 وارد شد.)

حسن زاده:جلسات متعددی در این خصوص از سال ها قبل با حضور برخی از دوستان کانون وکلا تشکیل شده است لذا این کار با عجله نبوده است ما مرجع رسمیت بخشیدن در حوزه اشخاص حقوقی و مالکیت صنعتی هستیم به علاوه تشکلها و سندیکاها هم ثبت می شوند ما یک مرجع قضایی نیستیم که شرکت ها و مؤسسات را زیر نظر قوه قضائیه ببرد ثبت فقط رسمیت یک شخصیت حقوقی است که الان یا قبلاً ایجاد شده است. طبق آئین نامه ای که برای صدور شناسه ملی اشخاص حقوقی تصویب شد چند دستگاه مسئول اختصاص دادن شناسه ملی شدند از جمله اوقاف، معاونت مدیریت و برنامه ریزی ریاست جمهوری، اتاق بازرگانی و حوزه های علمیه. در سال 91 دکتر افتخار جهرمی تقاضای ثبت کرد و امروز آن تقاضا آگهی شد. طبق مقررات، ما زمانی می توانیم شناسه ملی بدهیم که شرکتها به ثبت رسیده باشند. پس بدون ثبت نمی توانستیم به کانون شناسه ملی بدهیم/ کانون ها حاضر به ثبت نشدند موضوع به کارگروه ماده 16 آئین نامه رفت که آنجا دکتر افتخار آمد در جلسات بعدی جناب کشاورز آمد و این اواخر جناب نجفی توانا و واحدی آمدند بالاخره آنجا صراحتاً تصمیم گرفته شد که کانون های وکلا پس از ثبت نزد ما شناسه ملی بگیرند. طبق آئین نامه ثبت مؤسسات غیرتجاری ما باید تشریفات ثبت را برای تمام مؤسساترعایتکنیم ولی ما هیچ دستگاهی را وادار به ثبت نمی کنیم البته ما هیچ کدام از مدارک لازم برای ثبت مؤسسات را از کانون ها مطالبه نکردیم همه شرایط را کنار گذاشتیم. ما از مؤسسات و اشخاصی که ثبت کرده ایم حمایت هم می کنیم مثلاً با وجود تقاضای انحلال اتحادیه توسط برخی مقامات ما حاضر به اجابت نشدیم و گفتیم حکم قضایی لازم است. رسمیت بخشیدن ما به کانون ها باعث می شود قدرت اثباتی و اجرایی پیدا کند. الان در اتحادیه اروپا ثبت شناسه اجرا می شود و حتی قرار است شناسه بین المللی هم برای مؤسسات در سطح دنیا صادر شود. اگر از دولت یا سازمان مدیریت شناسه ملی می گرفتید دولتی محسوب می شدید ولی شناسه ملی که از ما گرفتید ربطی به وابستگی ندارد. برخی اینجا گفتند ما کانون را با این آگهی ایجاد کرده ایم در حالی که ما فقط اعلام می کنیم و آگهی می دهیم.

مالکی: ایرادات ما مبنایی است و بخشی از آن به قانونگذار مربوط می شود. شما گفتید برای رسمیت بخشیدن آگهی کردید ولی ما به موجب قانون رسمی تلقی می شویم. وقتی شما ثبت کنید پس هرکسی ممکن است ابطال آن را بخواهد ایراد من به اتحادیه است که در کارگروه ماده 16 بود کانون قم و اصفهان هم بودند و تهیه اساسنامه را برای ثبت تصویب کرده اند. اتحادیه این حق را نداشته  که نقش هیأت مدیره کانون ها را ایفا نماید و در امری که جنبه سیاست گذاری ندارد و وظیفه ذاتی کانون ها است دخالت نماید. بنابراین تصمیمات کارگروه هیأت ماده 16 آئین نامه شناسه ملی برای ما لازم الاتباع نیست.

(دکتر ضرابی ساعت 11/00 وارد شد.)

کامیار: اتحادیه کانونها حاصل اراده خود ماست و لذا ثبت آن در اداره ثبت شرکتها لازم بوده ولی ما طبق آگهی 40/1/1334 روزنامه رسمی که نشر لایحه استقلال است ایجاد شده ایم در ادامه ماده یک لایحه بر وجود ما در زمان تصویب لایحه سال 33 تأکید شده است لذا رسمی ترین مرجع که مجلس است ما را به رسمیت شناخته شما و ما هر دو از آن مرجع وجودمان را گرفته ایم لذا فرزندان قانون هستیم و نیازی به تولد و تأسیس جدیدی نداریم و شما همعرض ما هستید و نمی توانید به ما موجودیت و رسمیت بدهید ما وجود داشته ایم.

سردارزاده: از آقای حسن زاده و میرزایی به عنوان دوستان کانون ممنونم. لطفاً طرح اصلاحی ما را در نظر بگیرید ابهامات را رفع کنید. ما قدیمی ترین نهاد مدنی و مدافع حقوق مردم هستیم برای همکاران هم دقیق توضیح داده و رفع ابهام کنیم.

سمامی: مثالی از اتحادیه زدید که از آنجا در قبال درخواست انحلال حمایت کردید چرا ما باید به این وضع برسیم و روزی به کمک شما نیازمند باشیم. ما می خواهیم شناسه را با کمترین خسارت به کانون بگیریم.

شهبازی نیا: آقای حسن زاده به عنوان مشاور ما بسیار کمک کرد و به بهترین و ممکن ترین شیوه عمل کرد. یکسال و نیم پیش کانون ها تصمیم گرفتند اساسنامه بنویسید فقط ما مخالفت کردیم و نگذاشتیم. اشکال در جای دیگری است بخشی به قانون برمی گردد. همچنین به ما که راهکارهای دیگری پیدا نکردیم. از آقای حسن زاده باید تشکر کنیم و انتظار داریم در جهت پیدا کردن راهکار و اصلاحهمکاریکنند.

واحدی: تغییراتی در آگهی تأسیس لازم است که امیدواریم آگهی اصلاحی آن منتشر شود از آقای حسن زاده باید تشکر کنیم ایشان برای کانون در اداره ثبت شرکتها اتاق اختصاصی تدارک دیده اند که نماینده کانون آنجا مستقر می شوند.

امینی: آقای حسن زاده، بنده درخواست کانون ها را مطالعه کردم ولی شما طور دیگر به ثبت رساندید و لذا اصلاح ضروری بوده و باید با عنوان ماده 1 لایحه استقلال، مؤسسه قانونی به ثبت برسد و نه بدین شکل که گویی ما شرکت و یا مؤسسه تشکیل شده توسط مؤسسین هستیم. لذا پیشنهاد اصلاحی جهت آگهی اصلاحی تقدیم می کنم.

نجفی توانا: تقاضای ما ثبت شناسه بود. تنها کانونی بودیم که با اساسنامه دادن مخالف بودیم خوشبختانه سعه صدر در اداره ثبت شرکتها موجب قبول تقاضای ما شد از همکاران می خواهم در این مرحله که ثبت لازم شده است اگر استدلالی دارند کتباً اعلام کنند تا در نظر بگیریم.

حسن زاده: اتفاق خاصی نیفتاده است استقلالتان حفظ شده است تنها محتویات و ادبیات آگهی حساسیت زا شده است که درست خواهیم کرد آگهی اصولا جنبه اعلامی دارد رسمیت بخشیدن شرکتها منوط به ثبت است شما شخصیت حقوقی داشته اید و در همان زمان تصویب قانونتشکیلشدهاید و ما فقط تکلیف به رسمیت دادن داریم. الان کانون های کرمان، کردستان، آذربایجان، گیلان، البرز، چهارمحال و بختیاری، همدانو خراسان ثبت شده است و بقیه هم پیش نویس آن تهیه شده است.

سمامی: ما از ریشه با این قضیه مخالفیم در عین حال از دکتر حسن زاده متشکریم.

در پایان با تشکر از آقای حسن زاده ایشان جلسه را ترک کرد.

کامیار: با وجودی که بحث امروز بسیار مهم بود اما در ردیف دستورات امروز ذکر نشده بود برای اینکه  آئین نامه حفظ شود یا نیم ساعت پیش از نطق جا می دادید یا اینکه جز دستورات قرار می دادید.

نجفی توانا: مسأله حساس بود و فوریت داشت امروز صبح معلوم شد که آقای حسن زاده می آیند.

سپس دستورات جلسه مطرح شد.

دستور اول : بررسی پیشنهاد کمیسیون طرح و برنامه.

به دعوت رئیس جلسه آقایان نیک بخت، افتخاری، چراغی و خانم کریمی اعضای کمیسیون در جلسه حاضر شدند.

کامیار: این دستور امسال طرح شده و رد شده است گرچه من تنها موافق آن بودم ولی طرح آن قبل از شش ماه مخالف مصوبات ما است. (رئیس : ایراد وارد نیست.)

نیک بخت: طبق آئین نامه ای که در هیأت مدیره تصویب شده است در 26/02/92 وظایف ما معین و برای اجرای آن لازم است با دبیران سایر کمیسیون ها ارتباط نزدیک داشته باشیم که با تشکیل شورای دبیران مقدور می شود. الان دعوت می کنیم ولی برخی نمی آیند و همکاری نمی کنند ولی برای اینکه نظرات هیأت مدیره به کمیسیون ها برسد و ما هم در تدوین برنامه ها به هیأت مدیره کمک کنیماینشورا لازم است.

امینی: خیر مقدم به دوستان به ویژه استاد نیک بخت کانون باید به سمت تنظیم و هماهنگی برود. و به سیستم مدیریتی برگردد و شورای دبیران می تواند در این جهت کمک کند.

نجفی توانا: دوره جدید برنامه محوری است.

کامیار: تشکیل شورای دبیران با اهداف بزرگتر و مهم تری باید باشد و نگاه آن صرفاً از زاویه نیاز کمیسیون طرح و برنامه درست نیست شورای دبیران موجب ایجاد هماهنگی بین کمیسیونها بررسی طرح های مناسب و جلوگیری از هم پوشانی کارها و همچنین توان افزایی کمیسیونها می شود. البته من انتظار داشتم طی 18 ماه گذشته از فعالیت کمیسیون طرح و برنامهنشانمی دیدیم و به هیأت مدیره کمک می کردند.

نجفی توانا: دوستان در برنامه ریزی کانون خیلی کمک کردند.

چراغی: کمیسیون طرح و برنامه به موجب آئین نامه سال 93 مجری تدوین برنامه و ارائه به هیأت مدیره شد و اذن داده شد که از ملزومات آن جمع بندی نیازها وظایف ارکان و کمیسیون هاست اگر کاری انجام ندادیم پیگیر فراهم آوردن زیر ساخت ها بودیم که از ما دریغ شد درخواست تشکیلشورایدبیرانشد لذا نتوانستیم.

سمامی: برای جلوگیری از موازی کاری کمیسیون ها بحث شورای دبیران نیاز است و هیأت مدیره باید از بازوهای خودش استفاده کند.

مالکی: این شورا چه وظایفی می خواهد داشته باشد.

افتخاری: وظایف شورای دبیران می تواند اینگونه شود اولاً هر سازمان باید برنامه محور باشد. استدعای ما این است که هر یک از دبیران ارکان کانون وکلا آنجا یک نماینده داشته باشد که بگویند در سال 95 چهمی خواهند بکنند تا در کمیسیون طرح و برنامه جمع بندی کنیم مثل سازمان مدیریت که منابع و مصارف را می سنجد اگر مطابقت داشت برای هیأت مدیره می فرستد یا اولویت بندی می کند. ما سند چشم انداز پیشنهاد می کنیم.

مالکی: مبدع کمیسیون طرح و برنامهدر دوره 25 خود من بودم. فوق العاده ضروری است. اگر بنا باشد اطلاعات جمع آوری شود برای کمیسیون آیا صرفاً برای جمع آوری ضرورت دارد تشکیلات جدید به وجود آید؟

حامدتوسلی: در جلسه قبلی که شورای دبیران طرح شد من مخالف بودم الان اگر اهداف همان مسائل قبلی باشد امروز هم مخالفم. برای کانون کمیسیون برنامه مهم است ولی نباید شورای دبیران تشکیل شود مثل شورای تشکلها. جلسه اگر قرار باشد اذن داشته باشد که دبیر کمیسیون برنامه ریزی از دبیران سایر کمیسیون ها دعوت کند و حرفهایشان را بزنند این حق را بدهیم ولی تشکیلات جدید به نفع کانون نیست.

شهبازی نیا: از خلأهای موجود در ساختار کانون نیاز به برنامه ریزی است لذا با اساس آن موافقم ولی مثل دکتر مالکی و توسلی فکر می کنم این بحث نیاز به بررسی بیشتر دارد دیدگاه کمیسیون های مختلف را ببینم.

سردارزاده: الان کمیسیون طرح و برنامه می گوید به شورای دبیران نیاز داریم تا نیازهای کمیسیون ها را ببیند و این نیازها از طریق کمیسیون ها اعلام شود و با مشارکت همدیگر برنامه ریزی می کنند پس شورای دبیران لازم است.

دیوسالار: با توجه به اهداف عالیه ماده 9 آئین نامه کمیسیون و خصوصاً وجود آقای نیک بخت که باعث افتخار جامعه است با پیشنهاد ایشان موافقم.

سمامی: از کمیسیون تقاضا دارم برنامه بدهد هدف ارتقاء کانون است ولی حدود اختیارات را به پیشنهاد آنها مشخص کنیم.

محمدنبی: خیلی ازکمیسیون ها راغب نبودند. توضیحاتی دادیم که نهایتاً قبول کردند این شورا تشکیل شود ولی این امر جایگاه عریض و طویلی نمی خواهد دبیرها هستند کمیسیون ها هستند راه را با تشکیل جلسات مشترک برای خروجی مناسب که براساس آن کمیسیون طرح و برنامه اجرا کند جلو ببریم و نیازی به دستگاه جدید نیست.

نجفی توانا: 2 امر را به رأی گیری می گذارم

1- آیا به شورای دبیران نیاز داریم؟رأی گیری شد با 8 رأی موافقت کردند.

 2- آیا ضرورت دارد اختیارات و شرح وظایف تنظیم شود.

راجع به کیفیت وظایف و اختیارات لطفاً اعضای کمیسیون با دکتر محمدنبی جلسه بگذارند و بعد نتیجه را به هیأت مدیره بدهند.

کامیار: به نظرم چند نفر از دبیران سایر کمیسیون ها هم در این گروه عضو شوند.

سپس دستور پنج پیشنهاد دکتر امینی مطرح شد.

امینی: بر مبنای مأمورتی که به ما محول شد گزارش تهیه کردیم اسناد مالی را استخراج کردیم از خانم لطفی هم دعوت کردیم مکتوب گزارش دهد. متن گزارش را تقدیم می کنم که پیوست شود. با محاسبات من بیش از 2 میلیارد تومان پول ما به نفع اتحادیه از حساب ما خارج شده است و نه تنها این همه فاقد محمل قانونی است بلکه کانون مرکز مثل سایر کانون ها عملاً کنترل و نظارت بر نحوه اعمال هزینه ها ندارند.

حامدتوسلی: الان گزارش را بخوانید ولی بحث و بررسی را در جلسه ای دیگر بگذارید.

امینی: آگهی ثبت نام آزمون امسال هم دیروز چاپ شده است امروز هم گزارش مالی باید قرائت می شد لذا دیروز آگهی کردند که وجوه امسال هم به حساب آن ها برود تقاضا داریم طی مصوبه ای این وجوه را تعیین تکلیف کنید هم اصل میزان وجه و هم زمان استرداد. در حال حاضر دوسوم تقریبی هزینه این همایش ها و مجامع اتحادیه را کانون مرکز پرداخت می کند.

دیوسالار: این گزارش را تعقیب بفرمایند.

ساعت 13/05 تنفس اعلام شد و جلسه در 13/30 ادامه یافت.

سمامی: از دکتر امینی ممنونم که بازرسی را دقیق انجام دادند و کار اصلی را ایشان زحمت کشیدند. در ضمن توضیحات دکتر امینی طبعاً جزء گزارش بازرسی که همان متن کتبی است نمی باشد. مطلب مهم این است که حاشیه ها را کمتر کنیم در حالیکه حاشیه اتحادیه و مرکز با نامه نگاری ها زیاد می شود. این یک اختلاف مالی است که بین مرکز و اتحادیه وجود دارد و مطمئناً با حسابداری طرفین مشکل حل می شود و مذاکره می کنند. اما اینکه این را اطلاع رسانی عمومی کنیم من مخالفم و به صرفه کانون نیست. این اختلاف فکر می کنم بین شما آقای رئیس و آقای کشاورز است ما به عنوان کانون مرکز و بزرگترین کانون ایران صحبت می کنیم نیازی ندارد وارد این بحث ها بشویم.

نجفی توانا: آقای کشاورز مانند تمام پیشکسوتان مورد احترام من هستند و محترم. نفع شخصی ندارم احساس می کنم اتحادیه به گونه ای اداره می شود که هیأت مدیره مرکز را تحمل نمی کند چون ما به خوبی مسائل را می فهمیم، می گوییم مدیریت آنجا جمعی باشد این برخورد شخصی نیست. در بحث انتشار، ما مکاتبات را انجام می دهیم تا حقوق خود را بگیریم. ما باید در اتحادیه مدیریت داشته باشیم سلامت مالی باید حفظ شود حقوق وکلا حفظ شود الان برخی وکلای ما مسافرکشی می کنند لذا جنبه شخصی ندارد. وجوه کانون باید به لحاظ منافع وکلا هزینه شود.

سمامی: من مخالف نامه نگاری نیستم اما چرا در سایت می گذارید نباید در سایت می گذاشتید طبعاً حالا که در سایت آمد باید انتظار داشته باشیم که هرکسی حرف دیگری بزنند.

نجفی توانا: بحث فردی نداریم. شما به عنوان نماینده کانون مرکز باید به نحوی عمل کنید که مدیریت آنجا اصلاح شود. ایشان با وصف تذکرات ما توجه نکرد کارش در مرداد ماه نمایش بود نه همایش. نتیجه همایش را ارزیابی کنید. چرا به حرف های شما یا دکتر شهبازی نیا گوش نمی دهند من وظیفه دارم شفاف مطالب را بگویم ایشان توجه نکرد لذا در سایت میگذاریم.

حامدتوسلی: جلسه را متوقف کنیم و در وقت مناسبی بررسی کنیم.

مقرر شد بررسی پیرامون گزارش بازرسی به جلسه بعدی موکول شود.

سپس صورتجلسه قبل قرائت شد و جلسه در ساعت 13/55 تمام شد.

.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است