مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  شنبه 14 آذر 1394(12:12:12 PM)

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسات 117 ، 118 ، 119 ، 120 و 121 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز

به تاریخ های 24/06/94 ، 29/06/94 ، 31/06/94 ، 05/07/94 و 14/07/94

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 117 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 24/06/94

شروع جلسه : ساعت9/30           پایان جلسه : ساعت 13/10

غایبین: آقایان کریمی- علیزاده طباطبایی- احمدی لاکلایه(بستری)- خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا-مصباح- محمدنبی- جندقی-دیوسالار- سمامی- حامدتوسلی-سردارزاده رسمیت یافته و پس ازتلاوت کلام اله مجیدبرخی اعضا به شرح زیر نطق کردند.

نجفی توانا: فشار مالیاتی بر وکلا مضاعف شده است در برخی موارد ارقام مالیات بسیار سنگینی تعیین شده است تا جایی که برخی وکلا برای حل معضل متوسل به التماس می شوند. ما از کمیسیون مالیاتی در کانون خواسته ایم راه حلها را پیدا کند حتی اگر لازم باشد به دیوان عدالت اداری و شکایت کیفری هم متوسل شوند. ما باید مالیات بدهیم ولی باید عادلانه باشد. دیروز جلسه با دبیر کمیسیون حقوق بشر قوه قضائیه آقای لاریجانی داشتیم جو مناسبی بود و زمینه جلسه با آیت اله لاریجانی فراهم شد.

جندقی: برای ارتباط با قوه مقننه قرار شد یک نفر انتخاب شود و ما گفتیم چهار نفر صحیح نیست چهارنفرتعیین شدند ولی در جلسه منتخبان قرار شد برای آقای غفاری حکم صادر شود ولی برای 4 نفر حکم صادر کرده اند که من اعتراض دارم.

نجفی توانا: شما به عنوان سرپرست گروه تعیین شدید و دیگران عضو. دو نفر از این اعضا که نماینده ادوار بوده اند می توانند وارد مجلس شوند و برای شما هم حکم صادر شد تابه عنوان سرپرست که مجوز برای تردد به آنجا داشته باشید آقای غفاری هم عضو دیگری هستند که به عنوان رابط خواهد بود.

جندقی:در خصوص ثبت کانون هم من تقاضا دارم توضیح دهید چون من با این امر مخالف بوده ام.

(دکتر امینی و دکتر کامیار ساعت 9/45 وارد شدند.)

نجفی توانا: تمام اعضا هیأت مدیره از جمله جنابعالی اظهارنامه ای را امضا کردیم که برای شناسه ملی بود چیزی که آنها آگهی کردند تأسیس و اساسنامه و مدیرعامل بود که به محض اطلاع اعتراض کردیم. دکتر حسن زاده را از اداره ثبت شرکتها دعوت کردیم و ایراد ما به ایشان منتقل شد.

جندقی: به من گفتند طبق ماده 14 و 16 می توانستیم شناسه بگیریم.

نجفی توانا: آن ماده در سال 89 تصویب شد و مدیریت وقت می توانست استفاده کند که نکرد و کانون دچار مشکل شد و الان آن ماده بر خلاف ادعای برخی دوستان لغو شده است به علاوه آنجا سازمان های دولتی را ثبت می کند. ما کوچکترین شرطی که به استقلال ما خدشه وارد کند نمی پذیریم و اگر هم پس از آگهی اصلاحی مسأله ای باشد به سمت ابطال آگهی هم حرکت خواهیم نمود.

سردارزاده: به دکتر نجفی تبریک می گویم به خاطر احراز استاد برتری و به آقای دیوسالار به دلیل پذیرفته شدن در دکتری. به دلیل رحلت جناب فرض پور نامه های استعلام بدون امضا باقی مانده است بهتر است رئیس یا نواب امضا کنند که پرونده ها نماند و همکاران مواجه با اتکال و تأخیر نشوند. راجع به امور مالیاتی من قبلاً گفتم این تکلیف نیست که مفاصاحساب بخواهیم از دوستان برای تمدید زیرا اداره دارایی از این امر سوء استفاده می کنند و با توجه به حضور اکثریتی دوستان برای آن ها مالیات های گزاف و خارج از عرف و قانون تعیین می نماید وکلا به معرفی نامه کانون برای صدور مفاصاحساب نیازی ندارند ولی دارایی همکاران را مجبور به دریافت آن می نماید با توجه به پروانه وکالت و وجود پرونده در دارایی چه نیازی به معرفی نامه از کانون به دارایی هست برای این امر راهکاری ببینید.

سمامی: انتخاب حضرتعالی را به عنوان استاد برتر بهجامعهوکلاتبریک می گویم. مایه افتخار است برای ما.

امینی: کمیسیونی به نام تحقیق و بررسی وجود دارد اخیراًشرح وظایفش را تعیین کردیم به علاوه تصویب کردیم ارجاعات به آنجا باید توسط هیأت مدیره باشد تا وارد حریم خصوصی نشویم به علاوه تمرکز قدرت در هیأت مدیره را زیر سؤال نبریم.این دوستان کمیسیون امین هستید. اطلاعات کمیسیون صددرصد محرمانه است.

مصباح: از طرف کمیته صدور سه چهار فقره ارجاعات به کمیسیون تحقیق و بازرسی داشته ایم که همگی پیرو شکایات همکاران بوده است تا به این گزارشات اهمیت داده شود.

دیوسالار: هرگاه نام قاضی خوشنام یا وکیل خوشنام طرح می شود ارجاع لزوم ندارد به نظرم به یکی از اعضای هیأت مدیره ارجاع دهیم تا حد و شأن ایشان رعایت شود بهتر است.

حامدتوسلی: من رابط با کمیسیون تحقیق و بررسی هستم در اولین جلسه ایراد گرفتم که مستقیم مکاتبه نکنند. شنیدم جناب رئیس در جلسه کمیسیون شرکت فرموده اید جا داشت به من هم می فرمودید که به عنوان رابطهمراهیتان می کردم. لطفاً با قید فوریت موضوع مالیات را در دستور قرار دهید.

آنگاه صورتجلسه قبل قرائت و تصویب شد.

سپس دستور اول مطرح شد.

امینی: حسب گزارش تقدیمی و با استناد از محاسبات آماری کانون (سرکار خانم لطفی) نشان دادیم که از اجلاس گیلان اتحادیه تا امروز نصف مبالغ وصولی درآمد ثبت نام آزمون وکالت عملاً به اتحادیه هبه شد ناچاریم برای این چندین سال اصطلاح «طلب سوخته» را به کار ببریم. نصف استحقاقی بعد از کسر هزینه های بدون بررسی هم با چندین ماه تأخیر به حساب کانون واریز شد. یعنی تأخیر طولانی در پرداخت، هزینه های بدون کنترل کانون، هبه نصف که به اندازه دریافتی کانون مرکزاست. اگر هدف در چندین سال قبل، خرید یک ساختمان برای اتحادیه انجام شد، الان چه توجیهی دارد! این قصور به چند دوره مدیریت کانون مرکز برمی گردد و حداقل الان بررسی کنید. کانون مرکز عملاً بخش اصلی کل هزینه های گزاف اتحادیه را متحمل می شود که خلاف غبطه و مصلحت موکلین ما است.

جندقی: ثبت نام از طریق اتحادیه می شد و تمام وجوه را سازمان سنجش به اتحادیه پرداخت می کند لذا نمی توانیم بگوئیم به کانون مرکز بدهند اتحادیه نیاز دارد لذا نهایتاً مدت تعیین کنیم که سهم ما را برگردانند. راجع به هبه من تعجب می کنم. کانون مرکز با وجود تحمیل بیشترین بار اتحادیه کمترین اثر را در شورای اجرایی دارد. این درد ماست. در مورد دستور دیگر شورای اجرایی اگر راه اندازی مهمانسرا موجب هزینه است من به شدت مخالفم. اتحادیه مهمانسرا نیاز ندارد.

نجفی توانا: در این نامه نگاری های اخیر با اتحادیه ما گزارش هایی خواستیم ما گفته ایم برای مؤسسات حقوقی را که تظاهر به وکالت می کنند باید فکری بکنیم. شما به روزنامه ای که تبلیغ مؤسسات حقوقی می کند مشاوره می دهید آن ها عصبانی شده اند.

سمامی: در باب بازرسی از اتحادیه تصمیم گیری شود. مطالباتی ما ازاتحادیهداریم. حق هیأت مدیره است که از اتحادیه سؤال کند و حساب و کتاب مخارج را بخواهد.

مصباح: در مورد گذشته مطالبات نامعلوم و پرداخت نشده داریم باید نسبت به قبل چاره ای اندیشید و راجع به آینده که هزینه ها تقریباً معلوم است می توانیم تقاضا کنیم تا از روز اول به حساب کانون بیاورید.

نجفی توانا: می توان اعلام کرد وجوه کانون مرکز را به حساب کانون بریزند و بودجه اتحادیه تصویب شود سهم کانون مرکز معلوم شود ما همان رقم را واریز نماییم.

محمدنبی: مصوبه گیلان این است که حاصل این وجوه 50% مانده را به اتحادیه بدهند تا یک واحد برای اتحادیه بخرند الان آن واحد را خریده اند واحد دیگری هم خریده اند ولی همچنان نصف به آنجا داده می شود. 1/185/000 وجه ثبت نام داوطلبان مرکز بوده است هزینه ها را به سنجش داده اند با هزینه هایی هم که کانون مرکز داده است جمعاً 600/000/000 شده و 530 میلیون مانده است که 265 داده اند به ما بقیه را خودشان برداشته اند لذا باید در دستور جلسه زنجان تصویب شود که این مبلغ کسر نشود. اضافه را هم مسترد کنند. هزینه اقامت نمایندگان هم ربطی به ما ندارد. در باب دستور وکالت تسخیری هم ما اقدام کردیم که در بودجه دادگستری طلب گذشته را هم بگذارند.

نجفی توانا: کسانی که موافقند برای مطالبه وجوه گذشته و سود آن مکاتبه کنیم اعلام رأی کنند.

به اتفاق آرا تصویب شد.

شهبازی نیا:پولبهحسابمابیایدبهتراست. برای بحث مطالبات ما هزینه اتحادیه مشخص بشود بودجه تصویب شود هزینه های آزمون هم تفکیک شود. اینجا هم در کانون مرکز باید همینگونه باشد پول باید در اختیار خزانه دار باشد نه دست مدیران و با مصوبه خرج شود. وضع فعلی که غیرشفاف است محل تردید است.

رأی گیری با 10 رأی تصویب شد که به اتحادیه پیشنهاد شود که در اجلاس زنجان بودجه تعیین شود و ما سهم تعیینی کانون مرکز را بدهیم.

نجفی توانا: در باب دستور میانجی گری که در قانون آ.د.ک جدید است پیشنهادی در اجلاس دادستان ها در کرج طرح کردم که وکلا مؤسسات میانجی گری راه اندازی کنند. لذا آئین نامه آن نوشته شود خوب است الان در اکثر نهادهای داوری و پلیس دنیا میانجی گری هست.

مصباح: کانون ها نمی توانند دخالت کنند ولی وکلا می توانند وارد شوند.

محمدنبی: الان دادسرای ما تلاش در حل مسائل از طریق میانجی گری دارند. قبل ثبت ادعا علیه وکیل چندتن از دادیاران با مدعی صحبت می کند و به وکیل محترم نیز زنگ می زنند اگر حل نشد به دادیار ارجاع می شود.

 دستور برگزاری سالروز تولد استاد کاتوزیان:

جندقی : خودشان هزینه بدهند خوب است و اجرا به هزینه اتحادیه نباشد .

نجفی توانا: در باب پیشنهاد بیمه تکمیلی بیمه ایران به نظر می رسد فعالیت های ما را عیناً به اتحادیه برده که البته ما خوشحالیم که پیش قدم بوده و الگوهای مناسب در اختیار اشخاص قرار دهیم.البته پیشنهاد کردیم که دست یک شرکت خاص نباشد و در جهت رقابت سالم برای حفظ منافع وکلا کانون مرکز با چند بیمه مذاکره کرد و وکلا انتخاب کردند که با کدام قرارداد ببندند.

حامدتوسلی: تعداد بیمه شدگان هرچه بیشتر باشد امتیازات بیشتر می شود خدمات هم بهتر می شود الان بالای هزار نفر اسم نوشتند در کانون مرکز و برای SOSاصلاً ننوشتند. اگر کانون ها هم با بیمه ایران قرارداد ببندند که سه هزار نفر بشویم ما می توانیم امکانات بهتر و بیشتری بخواهیم.

کاکاافشار: اتحادیه از طرف ما بیاید تا این امتیازات را بگیریم.

نجفی توانا: انتخابات هیأت رئیسه اسکودا در راه است. به نظر می رسد ما پیشنهاد مشخصی داشته باشیم می توانیم بررسی کنیم. بهترین روند مدیریت جمعی و هیأت مدیره ای  برای اتحادیه را باید پیشنهاد کنیم. تا از تصمیمات فردی جلوگیری شود.

مالکی: دستور جلسات این شورای اجرایی اصلاً ضرورت ندارد ما لااقل 10 میلیون برای هر جلسه شورای اجرایی هزینه می کنیم. جز بحث اتوماسیون هیچکدام از دستورات شورا ضرورتی نداشته است باید دستورات اساسی و مهمی باشد که شورا جلسه بگذارد.

جندقی: ایضاً در باب هیأت عمومی اتحادیه

سمامی: کانون های دیگر هم با هیأت مدیره ای شدن می توانند نقش ایفاء کنند لذا جای حمایت دارد به علاوه غیر از رئیس سمت های دیگر هم داریم با رئیس و نواب.

مالکی: ممکن است اکثریت از کانون های دیگر شوند و تصمیمات دست کانون های کوچک بیفتد. لذا کار کارشناسی لازم دارد.

نجفی توانا: ما دنبال اجرای اصول هستیم. دموکراسی اقتدار اکثریت است انتخابات رقابت ایجاد می کند بین کانون ها و می توانیم استفاده کنیم در تغییر اساسنامه می توانیم تعداد وکلا را مبنا قرار دهیم. با افزایش تعداد کانون ها و یا تعداد وکلا  باید تعدادی ما اضافه شود. با استفاده از مدیریت جمعی و پیشنهاد ما در مورد اتحادیه اقتدار اتحادیه افزایش و کارآمدی افزایش می یابد.

مصباح: به هیچ وجه امید ندارم این پیشنهاد به تصویب برسد تنها راه خروج است که بدانند اثر آن را.

نجفی توانا: اگر پیشنهاد دیگری وجود دارد همکاران طرح فرمایند.

کامیار: کمیسیون حمایت در سایر کانون ها هم تشکیل شود این پیشنهاد کمیسیون حمایت کانون مرکز است.

نجفی توانا: پیشنهاد خوبی است نمایندگان ما در شورا طرح  نمایند.

سپس دستور بعدی جلسه موضوع برگزاری همایش محیط زیست مطرح شد.

در سال جاری برای کمیسیون ها بودجه تعیین شده و به میزان بودجه معینی کار می کنند. با خانم ابتکار تفاهم نامه امضا کردیم با معاون حقوقی رئیس جمهور هم صحبت کردیم و دعوت کردیم از کانون بازدید کنند. در همایش، معاون رئیس جمهور قرار است صحبت کنند.

دستور بعدی انتخاب 2 عضو علی البدل شعبه نهم دادگاه انتظامی وکلا مطرح شد

پس از بررسی نامزدان نهایتاً:

آقای اسداله رنجبر و محمدحسین قاسمی به عنوان اعضای علی البدل شعبه نهم انتخاب شدند.

سپس دستور بررسی نامه صندوق در مورد مانده بدهی کانون مرکز مطرح شد.

کامیار: مبلغ پرداختی کانون بابت هر وکیل چند برابر حق عضویتی است که کانون از وکیل می گیرید لذا همیشه ما بدهکاریم. اما به هر حال ما قانوناً باید بدهی خود را بدهیم.

نجفی توانا: ما وسیله اخذ وجه هستیم لذا باید راهی پیدا کنیم الان با توجه به شرایط امکان پرداخت نداریم.

حامدتوسلی: من حاضرم از بازنشستگی صرف نظر کنمهمینامروزبا صندوق رابطه ام قطع شود ششصد هزار تومان باید برای سه ماه بپردازم درحالی که آخر سی سال سه میلیون تومان می دهند. این صندوق برای ما خیری ندارد این قانون به نفع وکیل نیست.

محمدنبی: در مجمع صندوق به 1/5 درصد کاهش یافت سهم کانون ها که الان در حالی طی تشریفات تصویب است.

نجفی توانا: پیشنهاد می کنم فعلاً یک میلیارد تومان صندوق بدهیم و بقیه را بعداً بدهیم.

این پیشنهاد به تصویب رسید.

ساعت 13/10 جلسه پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 118 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 29/06/94

شروع جلسه : ساعت9/45                     پایان جلسه : ساعت 14/05

غایبین: آقایمحمدنبی- خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا-مصباح-دیوسالار- حامدتوسلی- احمدی لاکلایه- علیزاده طباطبایی- کامیار-سردارزاده رسمیت یافت و پس ازتلاوت کلام اله مجید صورتجلسه قبل قرائت شد آنگاه برخی اعضا به شرح زیر نطق کردند.

احمدی لاکلایه: مرکز داوری ظاهراً جلسات داوری را تشکیل نمی دهد لطفاً تذکر بدهید.

نجفی توانا: آقای لاریجانی با ملاقات با هیأت مدیره کانون برای 07/07/94 موافقت کرد. لذا لطفاًدوستان مطلع باشند.

(دکتر شهبازی نیا ساعت 9/50 وارد شد.)

(آقای سمامی ساعت 10/05 وارد شد.)

کامیار: چندی پیش راجع به کارت هوشمند مطالبی از سوی برخی وکلا مطرح شد که حکایت از بی ترتیبی در این امر دارد معلوم بود شخصی که این مطلب را نوشته تحقیق کرده و با برخی مسئولان کانون هم مصاحبه کرده است اگر مطالب ایشان صحت دارد باید به سرعت جلوی خسارات بیشتر را گرفت و اگر صحت ندارد لازم است توضیح و شفاف سازی شود ما که مطلعیم برخی وکلا حتی مسافرکشی می کنند جا دارد نسبت به هزینه کردن وجوه کانون حساسیت بیشتری داشته باشیم از بازرسان کانون انتظار دارم در این خصوص و همچنین در مورد حوزه اتوماسیون تحقیق کنند و وجوهی که هزینه شده را بررسی و گزارش دهد. اگر بازرسان اقدامی نکنند ناچاریم ما به عنوان اعضای هیأت مدیره وارد شویم.

نجفی توانا: در فضای مجازی مطالبی گفته می شود راجع به این مطلب هم اطلاعاتی منعکس می شود که جنبه شخصی دارد و مستند نیست خوب است عزیزان بازرس بررسی کنند و توضیحاتی داشته باشند.

سمامی: در خصوص تمامی مباحث کانون مرکز از جمله موضوعی که کامیار گفت تحقیق کافی کردیم و جوابیه هم اخذ شده است در حال جمع بندی هستیم تا گزارش کاملی تقدیم کنم. تمام مسائل کانون از قبیل کارآموزی بایگانی هزینه ها انتقال و صدور را بازرسی می کنیم و اطلاعات کامل تقدیم خواهم کرد.

شهبازی نیا: در شورای اجرایی اتحادیه تمام نظرات کانون مرکز با همکاری جناب حامدتوسلی رعایت شد. حساسیت ها هم کمتر شده است و جوّ مثبت است. انتخابات هیأت رئیسه را در مهرماه آگهی می زنند ولی قرار شد اعضای مجمع عمومی تا روز جلسه بتوانند داوطلب می شوند. اسم همایش زنجان یادمان استاد فرض پور شد و قرار شد از ایشان و سایر درگذشتگان تجلیل شود. تشکیل کمیسیون حمایت هم به اتفاق آراء تصویب شد که همه کانون ها راه اندازی کنند. بحث بیمه تکمیلی هم مطرح شد که تمرکز کار بر روی کانون مرکز بیاید تا قدرت چانه زنی ما بالا می رود که به اتفاق آرا تصویب شد و راجع به زمین سعادت آباد در شورا ایده دادند که صندوق حمایت که قصد ساخت مهمانسرا دارد بیاید روی زمین کانون سرمایه گذاری کند. ظاهراً قرار است اجرای احکام را در دادگستری استان تهران متمرکز کنند به نظر من جای بررسی دارد این خطر بزرگی است و مردم را گرفتار می کند باید جدی وارد شویم این سلب اختیار از دادگاه ها است.

حامدتوسلی: آقای یوسف نوبخت به رحمت خدا رفت .من و آقای سمامی و احمدی لاکلایه تسلیت گفتیم در سایت های خودمان. در باب شورای اجرایی ما اعلام نظر نهایی راجع به تمرکز بیمه تکمیلی را موکول به تصویب هیأت مدیره مرکز کردیم. مذاکرات با جوّ مثبت پیش رفت و نظرات مرکز با همراهی دوستان سایر کانون ها بود.

جندقی: ظاهراً مؤسساتی هستند که بنا را می سازند و 5 سال منافع را بر می دارند و بعد تحویل مالک می دهند لذا اگر بشود با این شرکت ها وارد قرارداد شد خوب است.

آنگاه دستورات جلسه مطرح شد.

دستور تعیین اعضای کمیسیون کارآفرینی مطرح شد.

جندقی: هدف چیست موکل با شناخت وکیل را انتخاب می کند لذافعالیت این کمیسیون موجب لطمه می شود.

دیوسالار: تشکیل کمیسیون سطح انتظارات را بالا می برد کانون محل کاریابی نیست.

حامدتوسلی: ما خیلی کارها را می توانیم بکنیم که نکردیم شهرداری تهران بیش از صدتا وکیل دارد که کار می کنند. ما با وزارت کشور، استانداری ها، فرمانداری ها و شهرداری ها می توانیم صحبت کنیم. بسیاری سازمان ها وکیل احتیاج دارند اگر کمیسیون خوب عمل کند می تواند قرارداد ببندد و وکیل معرفی کند.

نجفی توانا: رابطه وکیل و موکل آزاد و مبتنی بر حق انتخاب است. من هیچ وکیلی را از روزی که اینجا آمدم به کسی معرفی نکردم اگر بشود راهی برایشان پیدا کرد بسیار خوب است اما از لحاظ عملی چه کسی را معرفی کنیم با چه امتیازی و چگونه ترجیح دهیم.

شهبازی نیا: این نگاه کارآفرینی باید اصلاح شود.

سمامی: پیشنهاد می کنم کارآفرینی را با معاضدت یکی کنید آنجا فعال شود چند تا منفعت دارد رئیس معاضدت حق داشته باشد در مواردی مختلف حق الوکاله بگیرد مرکز مشاوران هم الان همین کار را انجام می دهند و گاه در قبال تمام یا بخشی از حق الوکاله خدمات ارائه می دهند.

سردارزاده: در ادارات هم بیکاری وکلا چون زیاد است معمولاً از نزدیکان خودشان استفاده می کنند و اینگونه نیست که همکاران می فرمایند و معاضدت هم طبق قانون نمی تواند اقدام به دریافت حق الوکاله در بدو ارجاع پرونده نماید مورد ظن قرار گیرد صحیح نیست.

شهبازی نیا: هر سازمانی جایگاهش را خودش تعریف می کند. یک سازمان با مأموریت بسیار مهم ممکن است به علت انفعال در حاشیه قرار گیرد ولی یک سازمان با یک مأموریت و شرح وظایف غیر مهم به لحاظ جدی گرفتن نقش خود و فعال بودن، جایگاه و نقش مهم و تأثیرگذاری پیدا کند. در حال حاضر و چند ماه مانده به پایان دوره هیأت مدیره، تشکیل این کمیسیون بیشتر به شوخی شباهت دارد. ضمن اینکه همین دیدگاه دوستان نسبت به کارآفرینی نشان داد که کانون فعلاً ظرفیت پرداختن به این موضوع را ندارد. این نگاهی که مطرح شد نشان می دهد ما کارآفرینی را نمی شناسیم. اشکالی هم ندارد چون کارآفرینی یک دانش مستقل از حقوق است. کارآفرینی به معنی ارجاع کار به یک وکیل نیست. کارآفرینی استفاده از فرصت ها برای گسترش حوزه خدمات حقوق است اینکه بازارهای جدید ایجاد شود. تلاش شود برای استفاده از وکیل و ارائه خدمات فراتر از وکالت در پرونده ها در حوزه قراردادها، در حوزه ارائه مشاوره و... مثلاً مدیر قراردادها در تمام شرکت ها همه مهندس هستند در حالیکه باید وکیل باشند همه جای دنیا هم وکیل هستند یا مثلاً من یکبار با مدیر شهرک های صنعتی صحبت کردم علاقه داشتند که در همه شهرک های صنعتی فضایی برای حضور وکلا اختصاص داده شود که در سراسر کشور می تواند فضای خیلی مناسبی برای خدمات ایجاد کند و مسائلی از این قبیل. درست است کارآفرینی در زمره وظایف قانونی کانون وکلا نیست ولی لازمه متصدی و متولی بودن این نهاد در امر وکالت است. همه کانون های پیشرو دنیا هم در حوزه کارآفرینی فعال هستند و مدام راه های گسترش بازار وکالت و خدمات حقوقی را رصد می کنند و پیگیری می کنند. من الان طرفدار مسکوت ماندنم ولی نه به خاطر اینکه وظیفه ما نیست بلکه به خاطر اینکه ما فعلاً اعتقاد نداریم و از نظر زمانی هم آخر دوره است.

نجفی توانا: بحث میانجی گری در قانون جدید آ.د.ک زمینه تشکیل مؤسسات میانجی گری را فراهم کرده است. خوب است در این باب همایش تشکیل دهم. مؤسسات میانجی گریتوسطوکلا راه اندازی شود.

علیزاده طباطبایی: دولت سیاست برون سپاری را پیش بینی کرده و تلاش می کند برای خیلی از خدماتش کارمند استخدام نکند اگر بتوانم مثل تأمین اجتماعی که خدمات درمانی ارائه می دهد کمیسیونی ایجاد کنیم که خدمات حقوقی مستمر ارائه دهیم و مستمراً وجهی مثل حق بیمه بگیریم هم کارآفرینی ایجاد می کند هم تبعیض را برطرف می کنند.

احمدی لاکلایه: در دوره قبل این آئین نامه با پیشنهاد جناب شهبازی نیا طرح و تصویب شد هدف ایجاد کار نیست چون تعارض شدید به وجود می آید. این بیشتر یک شعار انتخاباتی است تمام وکلا می گویند بیکاریم ولی ما باید عده ای را معرفی کنیم. چه معیاری داریم برای این امر؟

مصباح: با توجه به مطالب دکتر شهبازی نیا شاید روز اول با این فلسفه اعلامی بوده که تصویب شده تا زمینه مراجعه به وکیل در جامعه بهتر شود و گسترش پیدا کندمثل اجباری کردن کار وکالت در دعاوی اما اگر ما ارجاع کنیم مشابه تبصره 48 می شود. کانون هیچ وقت خود را درگیر این کار نکرده است لذا با مسکوت بودنش موافقم. خوب است در ملاقات با رئیس قوه در 07/07/94 اجباری شدن وکالت پیشنهاد شود.

مالکی: ایده خوب اگر بد عمل شود نتایج بد می دهد. اساساً پیشنهاد عنواناً کارآفرینی نباید می بود و جزء وظایف کانون نیست اساساً هم نمی تواند این کار را انجام دهد مصلحت هم نیست الان طیف وسیعی از دعاوی را نمایندگان حقوقی ادارات با ضعیف ترین شکل اداره می کنند کسی هم به فکر نیست. ظرفیت هایی در دولت و بنگاه های معاملات ملکی اداره ثبت شهرداری ها هست اگر کمیسیون باشد و کار مطالعاتی و شناسایی کند خوب است این کمیسیون تحت عنوان شناسایی ظرفیت های وکالتی باشد نه کارآفرینی.

کریمی: نمایندگان قضایی زمانی مطرح بود که لیسانس حقوق وجود نداشت که حالا معنا ندارد بحث مشاوره حقوقی ثابت را باید مطرح کرد که وکلا شغل ثابت داشته باشند. در بحث تفاهم نامه های معاضدت قضایی با سایر کشورها همکاری در بحث وکالت هم باید باشد که پروانه وکالت ما را از آنجا هم بپذیرند.

نجفی توانا: ما مکاتباتی کرده ایم و توصیه استفاده از وکلا و مرکز داوری کانون را مطرح کرده ایم. ما باید نظام اجرایی کشور را به استفاده از وکلا در دعاوی ترغیب کنیم دولت بزرگترین بازنده نظام قضایی است. زیرا نیروهای آنها توان علمی ندارند.

جندقی: ظاهراً معاونت حقوقی هم تصویب کرده که باید سازمان ها به جای نمایندگان حقوقی از وکلا استفاده کنند

نهایتاً برای پیشنهاد مسکوت ماندن انتخابات اعضای کمیسیون کارآفرینی رأی گیری شد و با 6 رأی موافقت کردند.

دستور کمیسیون انفورماتیک مطرح شد.

نجفی توانا: موافقید این پیشنهاد هم مسکوت باشد.

با 7 رأی موافق پیشنهاد تصویب شد.

دستور بعدی نامه کمیسیون فرهنگ و هنرمطرحشد.

نجفی توانا متن نامه را قرائت کرد.

حامدتوسلی: پیشنهادات مثبت است الان در فیلم ها کارهای غلط انجام می شود بر ضرر وکلا. سه نفر نماینده معرفی شده که فعال هستند در خانه سینما باشند. آقای طوسی همیشه در تلویزیون نقد سینمایی می کند و شناخته شده است دکتر ایمانی هم تألیفات سینمایی دارد.

سردارزاده: من قبلاً حتی پیشنهاد کردم فیلمنامه بنویسیم در ساخت سریال فعال شویم توصیه کردیم کیانوش عیاری و ناصر تقوایی را هم استفاده کنیم.

نهایتاً رأی گیری و با اکثریت آرا با پیشنهادات مربوط به ارتباط کانون با خانه سینما و معرفی سه نفر نماینده کمیسیون فرهنگ و هنر و برگزاری جلسات نقد فیلم در کانون موافقت شد.

دستور بعدی پیشنهاد تشکیل کمیته تفریغ بودجه مطرح شد.

نجفی توانا: در 24/06/94 پیشنهادی مطرح کردند گفتند بودجه ای تصویب شده برای تفریغ بودجه 94 کمیته ای متشکل از بازرسان و 2 عضو دیگر هم باشد.

شهبازی نیا: حالا که برای کانون بودجه نوشته شده است طبیعتاً باید تفریغ بودجه هم باشدتا معلوم شود بودجه رعایت شده یا نه تا به رویه تبدیل شود آقای علیزاده طباطبایی مناسب است.

جندقی: پیشنهاد خوبی است ولی برای سال آینده باید باشد چون امسال هنوز تمام نشده است.

علیزاده طباطبایی: ما بودجه 93 را می توانیم تفریغ کنیم ولی بودجه 94 در حال اجرا است و تفریغ پس از اتمام سال مالی باید باشد لذا در خرداد 95 می توانیم انجام دهیم.

نجفی توانا: پیشنهاد می کنم آقایان علیزاده طباطبایی، شهبازی نیا، کامیار با 2 بازرس کانون کمیته تفریغ بودجه باشند.

این پیشنهاد تصویب شد.

دستور بعدی پیشنهاد متقاضیان مطرح شد.

(آقای کاکاافشار ساعت 12/25 وارد شد.)

دستور صدور مطرح شد:

دستور بعدی تقاضای صدور پروانه مطرح است:

(دکتر امینی ساعت 12/50 وارد شد.)

ساعت 13/00 تنفس و جلسه در 13/30 ادامه یافت.

جلسه ساعت 14/05 پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 119 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 31/06/94

شروع جلسه : ساعت9/35                   پایان جلسه : ساعت 13/05

غایبین: آقایان محمدنبی- جندقی- کریمی- شهبازی نیا- احمدی لاکلایه (بستری)- خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایان مصباح-دیوسالار– مالکی-حامدتوسلی- سمامی-کامیار- علیزاده طباطبایی- سردارزاده رسمیت یافت و باتلاوت کلام اله مجیدآغاز شد آنگاه صورتجلسه قبل قرائت شد سپس برخی اعضا به شرح زیر نطق کردند.

آقای سمامی تقاضا کرد در مورد آقای سانیری به دلیل عدم رضایت وی از محل تعیینی مسأله مجدداً طرح شود که مقرر شد اگر تقاضایی از سوی وی واصل شود شش ماه دیگر طرح شود.

مالکی: دعا می کنم حال همکارمان آقای احمدی لاکلایه بهتر شود در مراسم مرحوم فرض پور توقع بود سالن لبریز شود این کم کاری خودمان را می رساند ما باید احترام کنیم. هیأت رئیسه و سایر عزیزان فکری کنند. در باب لایحه جامع بحث صندوق را به لحاظ سفر آقای صدیق در مرکز پژوهش ها مسکوت گذاشتیم و الان بحث آئین نامه ها مطرح است. این خط قرمز ما است زیر ماده 12 دیوان عدالت آئین نامه های رئیس قوه را قابل ابطال نمی داند ما زیر بار این نمی رویم و تا هرجا که لازم باشد ایستادگی می کنیم. تجربه گذشته به خصوص آئین نامه لایحه استقلال در زمان آقای شاهرودی این امر را ثابت می کند چون دادخواست دادیم ولی نتوانستیم باطل کنیم.

کامیار: از اینکه جلسه یادبود مرحوم فرض پور با استقبال شایسته ای مواجه نشد متأثر شدم سال پیش جلسه یادبود برادر مرحوم دکتر فرض پور خیلی باشکوه بود و این جای تعجب و تأمل دارد و به نظر می رسد جامعه وکالت قدرشناسی و معرفت کافی نسبت به خادمان خود به قدر کفایت ندارد. کیفیت جلسه هم قابل انتقاد بود به هیچ وجه روح معنوی مرحوم در جلسه مشاهده نشد برگزار کنندگان جلسه به ذوق و سلیقه شخصی خودشان برگزار کردند و زحمت کشیدند که به جای خود باید تقدیر کرد اما نگاه درستی به مسأله نبود جزوه ای که با عنوان یار مهربان و با استفاده از مقالات پربار همکارانمنتشرشد فاقد هرگونه دقت نظر در شیوه ارائه کار بود کاغذی اعلا با صفحه آرایی غیرقابل قبول. علت اصلی این کار گرفتنکار مدیریت مراسم از کمیسیون روابط عمومی است این واقعاً اقدامی پرانتقاد بود و حاصلش را دیدیم.

علیزاده طباطبایی: با تأیید فرمایشات کامیار جلسه در حد آقای فرض پور نبود کمتر از 200 نفر جمعاً وارد جلسه شدند. اگر روابط عمومی را فعال تر کنیم بهتر می شد. انتقاد بهجاودان هم دارم. خوب بود در این جلسه پرتراکم شرکت می کردند که نکردند. ولی جلسه هفته آینده با جناب لاریجانی مهم است باید محورهای آن جلسه قبلاً تعیین شود.

حامدتوسلی: برخی اعضای هیأت مدیره چرا به جلسات اهمیت نمی دهند امروز جلسه برای لحظاتی از رسمیت افتاد. از  بیماری آقای احمدی لاکلایه بسیار ناراحتم در مورد مجلس آقای فرض پور آن 2 نفر مجری بیشتر ابزار بودند برنامه جای دیگری طراحی شده بود. نزدیک ترین کسی که می توانست از سوابق فرض پور صحبت کند من بودم یار دبستانی من بود. اگر می دانستم جلسه اینطور برگزار می شد خودم دست اندرکار می شدم اما خیال نمی کردم. کمی متظاهریم جلسهدیروز آقای نوبخت را مقایسه کنید. جا داردبرای مرحوم نوبخت مجلس در کانون بگذاریم.

سپس دستورات جلسه مطرح شد.

(دکتر امینی ساعت 10/40 وارد شد. دکتر مالکی ساعت 10/50 خارج شد.)

دستور صدور مطرح شد.

(آقای کاکاافشار ساعت 10/50 وارد شد.)

(دکتر نجفی توانا ساعت 11/20 وارد شد.)

جلسه ساعت 12/00 تنفس و از ساعت 12/20 ادامه یافت.

جلسه ساعت 13/05 پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 120 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 05/07/94

شروع جلسه : ساعت9/25                     پایان جلسه : ساعت 13/45

غایبین: آقایان کریمی- احمدی لاکلایه (بستری)- خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- مصباح-محمدنبی- سمامی– مالکی-حامدتوسلی-امینی-کامیار- علیزاده طباطبایی- سردارزاده رسمیت یافت و باتلاوت کلام اله مجیدآغاز شد.

(آقایان جندقی و شهبازی نیا ساعت9/35 وارد شدند.)

نجفی توانا: در خصوص موضوع کسر نصف وجوه ثبت نام آزمون وکالت که در اجلاس گیلان تصویب شد جناب جندقی در آن اجلاس حضور داشته است. فلسفه این مصوبه تأمین هزینه برای خرید ساختمان اتحادیه بود. پیرو تقاضای ما در مورد عدم کسر این وجه آقای کشاورز تقاضای جلسه فوری کرده است برای اتخاذ تصمیم پیرامون این مسأله.

جندقی: من مصوبه گیلان را آوردم در آن مصوبه گفته شده است وجه ثبت نام به حساب اتحادیه واریز و هزینه های کانون ها کسر شود و 50% اتحادیه و 50% به کانون ها برگردد. کانون مرکز بیشترین هزینه ها و 4% را دارد. کانون مرکز نمی تواند همه بار اتحادیه را تأمین کند عادلانه نیست که درآمد کانون مرکز برای دیگران هزینه شود. در شورای اجرایی اتحادیه، کانون مرکز همیشه در اقلیت است.کانون مرکز مادر همه کانون ها است صحیح نیست که در شورای اجراییبادر اقلیت باشد. این مسأله باید اصولاً حل شود و عادلانه نیست. ما با آقای کشاورز بحث نداشتیم. اتحادیه آنقدر هزینه ندارد که 50% درآمد آزمون آنجا برود مصوبه می تواند تغییر پیدا کند برای ابد تداوم ندارد.

(آقای دیوسالار ساعت 9/45 وارد شد.)

مصباح: آرزوی شفای عاجل برای آقای احمدی لاکلایه داریم. تمام مطالب جناب جندقی قبول است اگر هم مصوبه به این صورت گذشته است به خاطر نیاز آن زمان اتحادیه بوده است وگرنه با این نحوه تقسیم بندی با وجودی که کانون ها نیاز دارند و اتحادیه هزینه ندارد ولی در مجموع درآمد اتحادیه برابر با مجموع درآمد تمام کانون ها می باشد. همه جا ما در اقلیت هستیم راه حل خروج از اتحادیه است.

نجفی توانا: اتحادیه باید باعث اتحاد شود اما احساس می شود علیه کانون مرکز هستند وحساسیتی وجود دارد البته الان بهتر شده است ما می خواهیم اتحادیه باشد و هماهنگ کننده باشد.

علیزاده طباطبایی: اتحادیه بودجه اش را بدهد و تصویب شود و بقیه پول به کانون ها برگردد.

امینی: برای سلامتی همکارمان جناب احمدی لاکلایه دعا می کنیم. مصوبات اتحادیه مشورتی است طبعاً هر مصوبه ای عمرش یکسال است مادام العمر نمی توانیم وجوه را هبه کنیم اگر به فرض که چنین اشتباهی کرده ایم امسال را صراحتاً گفته ایم که به شماره حساب خودمان واریز کنند.

کامیار: اگر مصوبه ای قبلاً وجود دارد و ما آن مصوبه را پذیرفته و اجرا کرده ایم طبیعتاً بدون توافق بر یک شیوه جدید نمی توانیم انتظار داشته باشیم اتحادیه بر اساس نظر ما عمل کند. برگزاری آزمون از وظایف خود ماست و اگر به اتحادیه نمایندگی داده ایم که اجرا کند می توانیم هر زمان این نمایندگی را پس بگیریم و فسخ کنیم ولی تا زمانی که اتحادیه به نمایندگی ما عمل می کند در خصوص حق العمل اتحادیه باید توافق وجود داشته باشد لذا یا باید آزمون را خودمان برگزار کنیم و همه وجه را هم خودمان بگیریم یا اگر به اتحادیه واگذار کرده ایم باید با اتحادیه تفاهمی بکنیم و نمی توانیم شرایط این نمایندگی را یک جانبه تعیین کنیم و باید به نحوی تصمیم بگیریم که اگر خودمان بخواهیم اتحادیه را اداره کنیم باز هم تصمیم را قبول داشته باشیم.

جندقی: حرف آقای کامیار را قبول دارم یا باید خودمان آزمون را اجرا کنیم یا آن ها اجرا کنند و رقمی که ما قبول داریم بدهیم. در چند سال قبل نامه ای نوشتند که مصوبات اتحادیه الزام آور است ولی من جواب دادم که خیر مشورتی است.

سمامی: آزمون با اتحادیه است و مخالفم که این را تغییر دهیم اتحادیه سراسری باید همچنان وجوه را دریافت کند و ما مستقیماً از شخص داوطلب آزمون وجه نگیریمباید اتحادیه بر مبنای سهم هر کانون پولی را که گرفته کسر کند و بقیه را عیناً به حساب کانون ها بریزند. در مدیریت و مخارج اتحادیه مطابق نظر دکتر طباطبایی اتحادیه باید بودجه داشته باشد. بحث را احساسی بکنیم.

نجفی توانا: ما گفتیم حاضریم هزینه ها را پیشاپیش بپردازیم مشروط به آنکه شما بودجه را قبلاً تصویب و به اطلاع کانون ها برسانید. هرگاه نظریه یا مطلبی دارند باید در شورای اجرایی یا در مجمع عمومی آن را طرح می کنند.

سردارزاده: آرزوی سلامتی برای دوستمان جناب احمدیداریم. حادثه منا را تسلیت عرض می کنم. حساب مخارج اتجادیه روشن است پولی هم که می رود حسابش مشخص است به نسبت شرکت کنندگان هم باید وجه را بدهد. یکبار برای همیشه باید تکلیف را روشن کنیم. هزینه ها را می پردازیم ولی وقتی حرفی می زنیم مخالفت می شود اگر می خواهیم در اتحادیه بمانیم حساب ما باید روشن شود.

شهبازی نیا: این موضوع چند بار بحث شده است و قبلاً تصمیم گرفتیم و نیازی به طرح مجدد نیست سؤالاتی از سوی اتحادیه شده است باید به آن ها فقط الان جواب بدهیم.

دیوسالار: بحث اتحادیه تکراری است اتحادیه راه خودش را می رود چه اصراری است که ما همچنان یدک بکشیم و تحمیل شود. باید رابطه مان را قطع کنیم و جدا شویم.

محمدنبی: انشااله آقای احمدی شفای عاجل بدست آورد. در دوره 26 هم به خاطر خیلی مسائل که پررنگ مثل امروز هم نبود آزمون را خودمان گرفتیم مشکلی در باب وجوهپیشنیامد، لذا اینکه امتحان را جدا کنیم ترس و واهمه ندارد. ما با هیچ یک از پیشنهادات مطروحه در نامه اتحادیه موافق نیستیم زیرا نتیجه آن تصمیم گیری خلاف نظر کانون خواهد بود. خارج شدناز اتحادیه مناسب است. آزمون را خودمان با فاصله 2 هفته تا یکماه انجام دهیم.

مالکی: دعای شفای عاجل برای جناب احمدی و تسلیت حادثه منا دارم. با تشکیل هر جلسه ای در این خصوص مخالفم و ضرورتی ندارد. مصوبه سال 86 گیلان اشتباه بود ولی مصوبه ای صریح بود. 50% متعلق به اتحادیه و 50% هم به کانون تعلق دارد در طول این سنوات باید اعتراض می شدو اجرا نمی شد ولی وقتی اجرا کردند پس تنفیذ کردند اول تکلیف مصوبه را مشخص کنیم. آن وقت می گوییم چقدر بدهند چقدر کسر کنند الان نباید بحران آفرینی کنیم و چالش حقوقی راه بیندازیم. با توجه به اینکه افزایش بودجه کمیسیون ورزش امروز مطرح است و با توجه با افزایش کمیته های ورزش در این دوره و همچنین افزایش چند برابری نرخ تورم از اعضای محترم هیأت مدیره درخواست دارم که در خصوص افزایش بودجه حداقل به میزان دو برابر بودجه فعلی موافقت نمایند.

جندقی: اولاً مصوبه گیلان الزامی نبود و اجرای آن الزامی نیست. ثانیاً در آن جلسه هیأت عمومی گیلان ما مخالفت کردیم ولی اکثریت رأی دادند که باید انجام شود. در مورد شرکت ما در جلسه ای که پیشنهاد شده است چون با توجه به نامه رئیس کانون ما برگزاری این جلسات طرح شده است باید شرکت کنید تا دفاع کنید. ولی جلسه مناسب جلسه رؤسای کانون ها است. شورای اجرایی اختیار تصمیم گیری ندارد.

مصباح: آن زمان فرض نیاز اتحادیه به آپارتمان بود مطمئناً این خیلی عقلانی نیست که نصف درآمد همه کانون ها را به اتحادیه بدهیم لذا فلسفه داشته است مجری آزمون ورودی برابر قانون کیفیت تکلیف قانونی خود کانون ها است که برگزار کنند. نمی توانستیم به اتحادیه واگذار کنیم لذا در آگهی ها آمده است به نمایندگی پس قابل برگشت است و مثل وکالت بلاعزلی است که سلب حق انجام موضوع از موکل نمی کند. اساسنامه اتحادیه فقط منافع کانون مرکز نیست لذا تنها راه خروج است.

نجفی توانا: با توجه به مجموعه نظرات ضمن اصرار بر وجود اتحادیه و هماهنگی یک نامه ای بنویسیم که برای سال 94 کانون مرکز مصوب کرده که هزینه یا مستقیم یا غیرمستقیم به کانون مرکز برگردد راجع به سال های گذشته برای بررسی هزینه ها و وجوه آماده نشست و مذاکره هستیم سوم اینکه بودجه ای مصوب کنید ما سهم خودمان را می دهیم. هزینه ها را هم مشخص کنید علی الحساب و از قبل می دهیم. آماده نشست رؤسای کانون ها هستیم. این پیشنهاد را به رأی می گذارم.

پیشنهاد به اتفاق آرا تصویب شد.

(دکتر شهبازی نیا و دکتر مالکی ساعت 11/05 خارج شدند.)

نجفی توانا: پیشنهادی با چند امضا رسیده است که در خصوص حادثه تأسف بار منا رسماً موضع گیری کنید.

تصویب شد که ضمن اظهار تأسف از وقوع حادثه منا از دولت خواسته شود موضوع را پیگیری و کانون وکلا برای پیگیری حقوق درگذشتگانآمادههمکاریاست.

حامدتوسلی: در دادستانی کل کشور کمیته ای در این خصوص تشکیل شده است به آنجا اعلام آمادگی شود.

آنگاه دستور بعدی راجع به نقل و انتقال دانشجویانمطرحشد.

(دکتر امینی ساعت 11/05 برای شرکت در دادرسی همزمان خارج شد.)

مصباح: زمانی که ورود به ارشد مشکل بود و داوطلب کم بود این انتقال به لحاظ تحصیل تصویب شد. الان هر کسی با دادن پول وارد می شود نتیجتاً بلافاصله تقاضای انتقال می کنند. برخی حتی برای انتقال درس می خوانند نه بلعکس.

جندقی: هر مصوبه ای بر اساس شرایط زمان خودش تطبیق می شود آن زمان کنکور با ظرفیت کم بود ولی الان شرایط فرق کرده است لذا مخالفم با این شرط.

سردارزاده: برخی همکاران جوان که با آن ها صحبت کردم و در تهران شاغل هستند از موضوع نقل و انتقال به لحاظ تحصیل ناراحت بودند الان 900 نفر قبول می شوند با زمانی که ظرفیت ده نفر بود فرق می کند.

سمامی: سال 78 که من در آزمون کانون شرکت کردم کارشناسی ارشد سه نفر می خواستند. الان راه باز شده است ولی دکتری همچنان معیار دارددر بحث دکتری ده نفر نداریم که متقاضی انتقال باشند.

جندقی: موافقم دکتری را انتقال بدهیم ولی برای ارشد خیر.

نجفی توانا: آیا دکتری را با هر وضعی قبول شوند بپذیریم یا فقط آزمون ها.

کامیار: تقاضا را از کسانی که از طریق آزمون در مقطع دکتری پذیرفته شده اند پذیرفته و بررسی کنیم.

سمامی: وارد مسأله آزمون نشویم. مثلاً برخی کشورهای اروپایی متقاضی را بدون آزمون قبول می کنند.

نجفی توانا: با توجه به تعداد کثیری که وارد دانشکده های مختلف می شوند 2 سؤال مطرح است :

1) برای کارشناسی ارشد این امکان منتفی اعلام شود؟

رأی گیری شد 1 مخالف و 8 نفر موافق بودند تصویب شد.

سمامی: پیشنهاد می کنم فقط رای کسانی که بدون آزمون وارد شده اند منتفی شود نه برای همگی.

این پیشنهاد را به رأی گذاشته شد یک رأی موافق و بقیه مخالفت کردند لذا پیشنهاد تصویب نشد.

نجفی توانا:

سوال 2) پیشنهاد شده است برای مقطع دکتری کسانی که بدون آزمون در دکتری مشغول به تحصیل می شوند انتقال منتفی شود ولی برای پذیرفته شدگان از طریق آزمون تقاضای انتقال پذیرفته شود.

 با 6 رأی موافق و 3 رأی مخالف تصویب شد.

سوال 3) تقاضای انتقال از تهران به سایر شهرها به دلیل اشتغال به تحصیل به شرح سابق ادامه داشته باشد؟

پیشنهاد به اتفاق آراء تصویب شد.

دستور بعدی پیشنهاد کمیسیون ورزش مطرح شد.

نجفی توانا: تا کنون سالانه 5 هزار تومان بابت ورزش از وکلا می گرفتیم پیشنهاد کرده اند که 5 هزار تومان به  10 هزار تومان افزایش یابد. بابت ورزش کانون از سال 82 برای فوتبال تصمیم گرفت و کم کم به تمام رشته ها توسعه یافت. این 5 هزار تومان را تصویب و بین همه رشته ها تقسیم کردیم.

کامیار: آیا مبنای حقوقی دارد که از وکلا برای امری جز حق عضویت پول بگیریم؟به نظرم محل اشکال است.

سردارزاده: باید این وجه را بپردازیم. جوانان را باید به ورزش تشویق کنیم. الان همه به ورزش علاقه دارند لذا موافقم ده هزار تومان بگیریم. لازم است با تشویق جوانان به ورزش به سالم سازی محیط کانون بپردازیم.

علیزاده طباطبایی: شاخص بهای کالاها در سال 84 معادل40 بوده الان 230 شده است لذا 5 برابر هم بشود یعنی همان 5 تومان را ثابت نگه داشته ایم. پس ده هزار تومانشود همان 5 هزار تومان سال 84 هم نیست.

سمامی: مبنای دریافت وجه مشخص نیست والا برای سایر امور هم آنگاه می توانیم پول بگیریم.

محمدنبی: برای تقویت رشته های مختلف از سال گذشته نیاز به پول داریم تا هزینه کنیم وضع بودجه کانون خوب نیست. رقم هم واقعاً زیاد نیست.

نجفی توانا: پیشنهاد 10 هزار تومان به رأی گیری گذاشته می شود.

با 5 رأی موافق و 4 رأی مخالف تصویب شد.

دستور بعدی نامه رئیس کانون پاریس مطرح شد.

دکتر نجفی توانا متن نامه را قرائت کرد. در بخشی از آن آمده است که مسافرت و شرکت نخبگان وکلای جوان فرانسوی در کنفرانسی در تهران نشان دهنده بهترین شیوه برای تعمیق روابط نزدیک و دوستانه است همکاری بین 2 کانون را اجرایی می کند تا به سوی توسعه حقوق نوشته برویم. پیشنهاد ملاقات وکلای 2 کانون در دو کشور و ملاقاتی با مسئولان قضایی ایران و کنفرانس مشترک و بازدیدی از کاخ دادگستری شده است و شرکت در یک دادگاه کیفری.

نجفی توانا: ترتیب ملاقاتی با اینها را بدهیم ولی مسئولیت مالی قبول نکنیم.

محمدنبی: ما عضو کانون وکلای پاریس هستیم در سال 1388 بدهی گذشته را دادیم. سال های گذشته هم از ما دعوت می کردند ما به هزینه خودمان می رفتیم و آن ها پول را نمی دادند. لذا اصل مسأله خوب است ولی هزینه ندهیم.

نجفی توانا: پس جلسه ای با اینها در هیأت مدیره داشته رابطه ای برقرار کنیم چون کمک می کند به شناخت متقابل از حقوق و رویه قضایی کشورها و استقلال آن ها.

هیأت مدیره موافقت کرد که با هماهنگی وزرات امور خارجه این ملاقات انجام شود.

دستور بعدی تمدید پروانه و ابطال تمبر مطرح شد.

نجفی توانا: چون تمدید پروانه برای بیش از یکسال و اخذ مفاصاحساب مربوطه و تعیین مبلغ تمبر نیاز به مجوز دارد از طرف هیأت رئیسه لذا اتخاذ تصمیم کنید.

محمدنبی: الان برای 96 تمدید می کنیم و وجه می گیریم ولی برای 97 باید هیأت مدیره اجازه بدهد. قبلاً پایان سال 96 را اجازه داده ایم که یکجا تمدید کنند.

مصباح: ما قبلاً وجهی گرفتیم برای سال های دوم و سوم ولی بعداً حق عضویت و تمبر اضافه شد مابه التفاوت تمبر دادگستری که 500 هزار تومان شد را از ما گرفتند چون نرخ عوض شده بود.

سردارزاده: رئیس محترم قوه بخشنامه های ناقض قانون در زمینه دادرسی و تقویم سکه به نرخ روز صادر کرده اند. این کارها باعث افزایش هزینه دادرسی و عدم دسترسی مردم به احقاق حق می شود اگر در بودجه آمده است که سالیانه 500 هزار تومان بگیرند موظف به اجرا هستیم ولی اگر بخشنامه است من موافق نیستم.

نهایتاً پیشنهاد تمدید در قبال اخذ 500 هزار تومان برای هر سال تا سال 97 به رأی گذاشته و تصویب شد.(سردارزاده رأی مخالف داد.)

دستور 7 مطرح شد.

محمدنبی: نگهداری کتاب های کتابخانه نیاز به مراقبت دارد در حال پوسیده شدن است مخصوصاً کتاب های قدیمی. لیستی تهیه شد تا از اداره مراقبت مرکز اسناد کتابخانه ملی بخواهیم انجام دهد.

هیأت مدیره با این امر موافقت نمود.

در ساعت 12/00 تنفس و در ساعت 12/20 جلسه ادامه یافت.

(آقای کاکاافشار ساعت 12/20 وارد شد.)

دستور متقاضیان مطرح شد.

(دکتر شهبازی نیا و دکتر مالکی ساعت 12/45 وارد شد.)

سپس دستور انتقال مطرح شد.

دستور بعدی بررسی تقاضاهای  صدور پروانه مطرح شد.

ساعت 13/45 جلسه پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 121 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 14/07/94

شروع جلسه : ساعت9/35                    پایان جلسه : ساعت 11/55

غایبین: آقایان کریمی– شهبازی نیا- دیوسالار- احمدی لاکلایه (بستری)- (نجفی توانا- مصباح- سمامی «مأموریت اداری وین»)- خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایان محمدنبی– مالکی-حامدتوسلی-کاکاافشار-کامیار- علیزاده طباطبایی- سردارزاده رسمیت یافت و باتلاوت کلام اله مجیدآغاز شد. آنگاه صورتجلسه قبل قرائت تصویب شد سپس یرخی اعضا نطق پیش از دستور به شرح زیر ایراد کردند.

محمدنبی: پیرو جلسه با جناب لاریجانی احکام نمونه دادگاه انتظامی قضات را جمع آوری و ارسال کردم.

(دکتر امینی ساعت 10/00 وارد شد.)

سردارزاده: در مورد همایش ایثارگران همانطوریکه همکاران محترم اطلاع دارند در سال گذشته و نیز امسال مکرراً اعلام نموده ام که در مورد همایش هایی که به هزینه کانون تشکیل می شود هیچگونه تبلیغاتی به نفع گروهی و شخصی یا اشخاص به خصوصی انجام نشود. هر شخصی یا گروهی تمایل داشته باشد وفق مقررات کانون با هزینه خودشان اقدام به برگزاری همایش و تبلیغ نمایند. متأسفانه در همایش ایثارگران علی رغم تذکر اینجانب و بعضی از اعضای محترم هیأت مدیره در کلیپ تهیه شده به نفع چند تن از کاندیدای انتخاباتی گذشته و آینده تبلیغ به عمل آمد که خلاف مقررات و ضوابط حاکم بود در حالی که می توانستند به جای آنها از افراد ایثارگر دیگری که ناشناخته بودند قدردانی کنند و کلیپ تهیه نمایند مجدداً یادآوری می نمایم مخصوصاً با توجه به نزدیکی انتخابات دوره آینده کانون در اسفند ماه جناب آقای دکتر محمدنبی که ریاست این قسمت را به عهده دارند طبعاً کنترل فرمایند که با هزینه کانون به نفع شخص یا اشخاص یا گروهی خاص تبلیغ نگردد. در مورد مصوبه اخیر کانون نسبت به عدم نقل و انتقال دانشجویان کارشناسی ارشد و سپس ممنوعیت انتقال دانشجویان دکتری که بدون امتحان تقاضای انتقال دارند متأسفانه چند روزی است که تعدادی از وکلا و کارآموزان و استادان با اینجانب تماس تلفنی یا حضوری داشته اند که این مصوبه عطف به ماسبق شده در حالیکه قانون اینگونه نیست با توجه به اینکه تعدادی از این کارآموزان در حال آماده سازی خود برای اختبار آینده هستند و فاصله ای تا پایان دوره ندارند جلوگیری از ادامه انتقال آن ها و بازگشت به محل اصلی و همین طور وکلایی که در تهران مشغول به تحصیل هستند موجبات تأثیر منفی در تحصیل و کار شغلی آنان خواهد شد لذا خواهشمند است در جهت عدم عطف به ماسبق نشدن و حکومت برای آینده اتخاذ تصمیم شود.مطلب سوم اینکه در ملاقات با رئیس قوه قضائیه قبل از آن اعلام شده که اعضای هیأت مدیره خود را برای ملاقات با ایشان در روز 7/7/94 آماده نمایند عصر روز قبل اینجانب با سرکار خانم موسوی تماس تلفنی داشتم ایشان اعلام داشتند که فقط اسامی 12 نفر هیأت مدیره اصلی جهت ملاقات فرستاده شده و در لیست اعضای علی البدل حضور ندارند.همانگونه که دوستان اطلاع دارند در اکثریت جلسات هیأت مدیره چنانچه شش نفر اعضای علی البدل که بیشترین حضور را داشته اند غایب می بودند اکثریت برای تشکیل را دارا نمی بود چگونه است که در این ملاقات تبصره ماده 48 قانون آ.د.ک جدید از طرف قوه قضائیه برای هیأت مدیره اعمال و هیچگونه اعتراضی نشده اینجانب هیچگونه علاقه ای به ملاقات با حاکمان سه قوه ندارم ولی اگر منافع جامعه وکالت اقتضا نماید بر حسب وظیفه حتماً حضور بهم رسانیده و از منافع جامعه وکالت دفاع خواهم نمود ولی این اقدام قوه قضائیه که متأسفانه دوستان بدان تمکین نمودند موجب توهین به جامعه وکالت است چرا علت آن را از رئیس قوه نپرسیدند آیا جرئت آن را نداشتند یا مصلحت اندیشی نمودند در هر حال علی رغم اینکه تمایلی هم به این ملاقات از نظر شخصی نداشتم اعتراضخود را به این عمل قوه قضائیه و سکوت رئیس و نواب و اعضای حاضر در جلسه ملاقات اعلام میدارم و آن را توهین به جامعه وکالت می دانم. دیروز هم در شعبه اول و چهارم دادگاه انتظامی قضات صحبت نمودم در مورد احکام متناقض و کسانی که از طرف مراجع قضایی رد صلاحیت می شوند و مسائل اخلاقی و مالی دارند و ما در هیأت مدیره تقاضای آن ها را رد می نماییم و با اعتراضی از طرف دادگاه محترم انتظامی حکم به صدور پروانه داده می شود و ما مجبور به پذیرش می شویم و صحبت شد که ما رابطه حضوری خودمان را با شعب محترم دادگاه های انتظامی قطع نکنیم و از آقای محمدپناه درخواست نمودم احکام را جمع آوری نمایند تا جهت مذاکره حضوری به دادگاه انتظامی مراجعه نمایم.

کاکاافشار: دکتر ارفع نیا راجع به مصوبه عدم انتقال کارآموزان کارشناسی ارشد اصولاً مخالف بودند زیرا کانون از با استعدادترین فارغ التحصیلان محروم می شود یا حداقل عطف به ماسبق نشود.

حامدتوسلی: ضمن آرزوی موفقیت برای جناب آقای دکتر نجفی توانا و جناب مصباح و جناب آقای دکتر سمامی جا دارد از آقایان مصباح و دکتر سمامی تشکر ویژه کنم، زیرا این بزرگواران برای اینکه هیأت ایرانی از موقعیت بهتری برخوردار باشد با هزینه شخصی قبول زحمت کرده اند. البته آقای دکتر یزدی هم از طرف اتحادیه تشریف برده اند ظاهراهزینه سفر ایشان با اتحادیه بوده است. دیدار با رئیس قوه با جلسات قبل متفاوت بود لذا در دستور قرار بگیرد تجزیه و تحلیل کنیم و بهره برداری کنیم. در مورد همایش تجلیل ایثارگران طبیعتاً در تمام جلسات ایثارگران به طور طبیعی جمعیت اسلامی نمود بیشتری داشته است چون معمولاً اعضای فعال آن گروه از آن ها است. جلسه را هم کانون و کمیسیون هاگذاشته اند این مسأله به طور طبیعی بوده است و قصد تبلیغ خاص نبوده در مورد عدم حضور اعضای علی البدل در دیدار با رئیس قوه موافقم این توهین است به کانون وکلا.

کامیار: پیرو جلسه با جناب لاریجانی بررسی بیشتر و تعیین کارگروه برای پیگیری لازم به نظر می رسد. مصوبه هفته قبل در مورد شاغلین به تحصیل امروز قرائت و طبعاً از حالا لازم الاجرا است ولی جالب است که از روز یکشنبه قبل این مصوبه توسط رئیس کمیته الف ابلاغ شده است و از کارآموزان تقاضاها را نمی پذیرفتند.کمیسیون های روابط عمومی و فرهنگ و هنر مجری همایش تجلیل بودند و لذا انتخاب افراد برای حضور در کلیپ حاصل تصمیم آن ها بود.

امینی: راجع به انتقال دوره کارآموزی دانشجویان مقطع ارشد به عرض برسانم که بنده در آن جلسه هیأت مدیره به جهت مأموریت حضور نداشته و در تصویب آن نبودم ولی در بیرون هر روز خبری از اعضای محترم هیأت مدیره می رسد که من حضور نداشتم و این مصوبه درست نیست و یا فلان نحو باید اجرا شود. دوستان این روش برخورد و یا تشتت در واکنش در برابر آن صحیح نمی باشد.

آنگاه دستورات جلسه مطرح شد.

محمدنبی: قائم مقام بهزیستی پیرو زحمات این دوره کانون دنبال ایجاد ارتباط با ما هستند و تقاضای تنظیم تفاهم نامه همکاری مشترک دارند از سوی معاون مشارکت های مردمی بهزیستی نامهای ارسال شده است. در راستای جلب مشارکت های مردمی برای ارتقاء خدمات و رفع مشکلات حقوقی جامعه هدف تقاضا کرده جلسه ای برای بررسی موضوع و تنظیم تفاهم نامه برگزار شود.

جندقی: در زمینه معاضدت حقوقی می توان از نیروهای داوطلب استفاده کرد.

سردارزاده: ضروری است که ما به عنوان قدیمی ترین نهاد مدنی با آن ها که نهادی اجتماعی هستند همکاری کنیم.

نهایتاً مقرر شد آقای دکتر محمدنبی جلسه ای با آقای عبدالرحیم شهسواری در این خصوص برگزار کنند.

دستور بعدی: نامه اسکودا در خصوص اجلاس زنجان قرائت شد.

انتخابات هیأت رئیسه اسکودا محل بحث است.

سردارزاده: خواهش می کنم دوستان اجماع داشته باشیم روی عزیزانی که قصد کاندیداتوری برای اسکودا دارند کانون مرکز که مادر است باید نقش فعال داشته باشد.

نهایتاً با توجه به جلسه ای که فردا در اسکودا برگزار می شود مقرر شد از دستور خارج و در هفته آیندهمطرح شود.

دستور بعدی: دانشگاه علامه طباطبایی در 27 و 28 آبان همایش در موضوع داوری برگزار می کند دکتر علوی یزدی از رئیس کانون دعوت کردند برای سخنرانی و تقاضای استفاده از لوگوی کانون و همکاری به عنوان پشتیبانی همایش دارند.

جندقی: قبلاً در موردی با دانشگاه علامه همایش داشتیم که در مورد هزینه تجربه تلخی داشتیم پول را ما دادیم ولی به نام آن ها تمام شد لذا پول نمی دهیم.

حامدتوسلی: اگر از لوگو استفاده کنند موافقم ولی هزینه هم اگر احیاناً کمکی کنیم جا دارد.

کامیار: کمک ما به کمک علمی سوق داده شود که از طریق کمیسیون داوری یا مرکز داوری می تواند باشد.

سردارزاده: با نظارت دکتر محمدنبی بر عهده کمیسیون داوری بگذاریم.

نهایتاً تصویب شد با استفاده از لوگوی موافقت و برای پشتیبانی علمی و حرفه ای از طریق کمیسیون داوری با نظارت کمیته ب اعلام آمادگی شود.

دستور بعدی : پرونده های متقاضیان

سپس دستور صدور مطرح شد.

جلسه ساعت 11/55 پایان یافت.

.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است