مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  دوشنبه 14 دی 1394(12:12:12 PM)

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسات 122، 123 ، 124 و 125 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز

به تاریخ های 19/07/94 ، 21/07/94 ، 26/07/94 و 28/07/94

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 122 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 19/07/94

شروع جلسه : ساعت9/30                    پایان جلسه : ساعت 13/35

غایبین: آقای احمدی لاکلایه (بستری)-خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایان محمدنبی–کریمی- مالکی-امینی- دیوسالار- حامدتوسلی-کاکاافشار-کامیار- علیزاده طباطبایی- سردار زاده رسمیت و پس ازتلاوت کلام اله مجیدصورتجلسه قبل قرائت و تصویب شد آنگاه برخی اعضا به شرح زیر نطق کردند.

مالکی: در بررسی لایحه جامع به ماده 144 و 145 رسیدیم که بحث نوشتن آئین نامه های قانون است من پیشنهاد کردم شورای عالی وکالت آن ها را تنظیم کند ولی در مقابل گفتند مقامات تصویب کننده آئین نامه در قانون اساسی معلوم است. لذا پذیرفته نشد ولی آنجا ما تأکید کردیم لااقل تصویب آن به عهده هیأت ویران یا وزیر دادگستری باشد. قوه دنبال تثبیت نظر خود است که در لحظه آخر ارسال لایحه از دولت به مجلس به لایحه اضافه کرد و الان این به عنوان نظر دولت هم تلقی می شود. اگر نظر ما تصویب نشود آنگاه موضع ما فقط در صحن مجلس قابل پیگیری است. نهایتاً در آنجا پیشنهادی بینابین دادند که شورایعالی وکالت تهیه و به تصویب رئیس قوه برسد ولی قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری باشد الان موضع ما چه باشد آیا با این پیشنهاد بینابین موافقت کنیم.

کریمی: با تشکر از زحمات دکتر مالکی بحث ایشان منطقی است اختیار رئیس قوه در حال فعلی مافوق قانون است لذا پیشنهاد مطروحه موجب تأثیر مثبت بر این جریان به نفع مردم خواهد بود.

سردارزاده: با آرزوی سلامتی برای جناب احمدی لاکلایه ضمن تشکر از زحمات جناب مالکی پیشنهاد مطروحه منطقی است و به نفع جامعه وکالت است.

(دکتر نجفی توانا ساعت 9/55  وارد شد.)

حامدتوسلی: با تشکر از جناب رئیس، مصباح، سمامی و یزدی که زحمت کشیدند به خصوص آقای سمامی و مصباح که با هزینه شخصی رفتند. سعی شد در غیاب شما دکتر محمدنبی کانون را خوب اداره کند و جلسه هیأت مدیره هم به خوبی اداره شد از ایشان هم ممنونم که در غیاب شما خوب عمل کرد بررسی جلسه با رئیس قوه حتماً در دستور قرار بگیرد این جلسه با تمام جلسات قبل متفاوت بود قبلاً بیشتر تشریفات و تعارفات بود این بار وارد بحث های رودررو شدیم. به ویژه آقای اژه ای صراحتاً از کانون حمایت کرد. کانون یزد به زودی مستقل می شود بعضی از این دوستان که عملاً یزد نیستند یا نمی خواهند بمانند باید تعیین تکلیف شوند.

نجفی توانا: اولاً گزارشی از IBAتقدیم می کنم که همراه آقایان مصباح و سمامی و یزدی در وین بودیم آقای یزدی به جای آقای کشاورز آمده بودند. این دوره از چندگانگی ویژه ای برخوردار بود رایزنی در مورد مسائل مختلف صنفی و حرفه ای وکالت بود. از ویژگی این دوره سیاسی کردن بخشی از مباحث اجلاسIBA بود بحث هایی مثل مهاجرت و رویکرد با این پدیده که اروپا را دچار مشکل کرده است. البته به علت ضعف حضور سازمانی کشورهای جهان سوم فعال نیستند در صددیم که با قوی کردن اتحادیه منطقی حضورمان معنادار شود. مسأله حمله روسیه به سوریه مطرح شد. بحث حقوق بشر و استقلال رأی هم مطرح شد. در بحث های حرفه ای تأکید بر مؤسسات حقوقی بود بحث میانجیگری و داوری، چگونگی سرمایه گذاری ها و رویکرد حاکمیت ها در مورد استقلال کانون های وکلا. تقاضا دارم دوستان در IBA حضور و در جلسات و گروه های کاری شرکت کنند. رویکرد بامشتری و مشتری مداریمطرح شد. ملاقاتی هم با مسئولان رده بالای اتحادیه داشتیم. مطلب بعدی ما بحث انتخابات کانون است در باب تبلیغات باید فکری کرد شیوه فعلی مورد قبول نیست. بحث بعدی فضای مجازی است ما از آزادی حضور در فضای مجازی با قدرت دفاع می کنیم و حافظ آن هستیم اما این به آن معنا نیست که به کسی توهین شود تهمت زده شود. بحث بعدی استقلال کانون یزد است. در باب انتقال وکلای یزد باید تمام ابعادش را بپذیریم اگر کسی تقاضایی دارد از مجرای خودش باید طرح کند این متعارف نیست که باب را برای هر کسی که می خواهد بیاید باز کنیم. باید به کانون یزد امکانات بدهیم و حمایت کنیم. در باب جلسه با رئیس قوه با حضور مسئولانه شما پذیرفت که باید نقش بیشتری به این بال فرشته عدالت بدهد. این مطلب که ایشان گفتند همکاری قضات و وکلا موجب تقویت نهاد عدالت است نشان داد که توجه ایشان به نقش و نیاز به وکلا و بازنگری در آن دارند.

محمدنبی: آراء نمونه ای را که طی یکسال اخیر صادر شده از دادگاه انتظامی قضات برای ایشان فرستادیم. در باب مؤسسات هم پیگیری و گزارش ها را تهیه کرده ایم که آماده ارسال  است.

سمامی: در سفر به وین از جناب رئیس نظم و همراهی به حد فراوان دیدم. در باب رعایت مسائل مالی هم ایشان واقعاً با دقت عمل کرد. در باب کانون یزد لااقل تقاضاهای ثبت شده انتقال که از استان یزد است سریع تر رسیدگی کنیم.

کامیار: برای حضور مؤثر در اجلاس آتیIBA باید الان کارگروهی تشکیل شود و پیرامون مسائل آن اجلاس اقدامات مقدماتی معمول دارد تا حضور ما در آنجا مؤثر باشد. برای حضور پررنگ تر وکلا در این اجلاس ها باید کانون چاره ای بیندیشد و کمک هایی در این خصوص به وکلا پیش بینی کند.

سردارزاده: مدتی است که خانم ضرابی نمی آید پیگیری شود چرا نمی آیند. ظاهراً علتش به کمیسیون انتشارات مربوط است. در مورد احکام دادگاه انتظامی قضات به دادگاه انتظامی قضات رفتم و صحبت کردم قرار شد احکام نمونه را به آن ها بدهم تا دقت کنند احکام متناقض صادر نشود. در مورد نقل و انتقال وکلای یزد هم یک عده ای حقوق مکتسبه دارند از قبل تقاضا داده اند باید رسیدگی شود و اگر پس از جدایی باشد ممکن است دو هزینه گردن آن ها بیفتد.

دیوسالار: ابطال آئین نامه ها در لایحه جامع وکالت را در صلاحیت دادگاه ها قرار بدهید بهتر است از دیوان عدالت اداری.

مالکی: در گزارش سایت کانون از جلسه ما با رئیس قوه همه مطالب نوشته نشد من سه مطلب گفتم اول تعیین رابط مطلب دوم پاسخ قاطعی به آقای لاریجانی دادم که جلوی معاون اول را بگیرید می آید قبل از اینکه مطلبی احراز شود در تریبون عمومی مصاحبه انجام می دهد مطلب سوم اعلام کردم مجاری نظارتی دارید استفاده کنید دنبال تشدید نظارت نروید.

آنگاه دستورات جلسه مطرح شد.

نجفی توانا دستور در مورد اسکودا و اجلاس زنجان است. در تاریخچه کانون یکی از عزیزان سال اول دوره رئیس و در سال دوم استعفا دادکه قصد دارد کار علمی بکند یکماه بعد دیدیم هجمه ای علیه کانون مرکز در اتحادیه کردند ما توضیح دادیم تفاوتی بین وکیل مرکز و شهرستان نیست. هر وکیلی باید شأنش را رعایت کند. این زمینهساز انتخاباتی شد که منجر شد به اینکه ما چندین دوره با کانون ها مشکل داشته باشیم.بخش مهمی از هزینه اسکودا را ما می دهیم ولی آنجا با ما هیچ همراهی نمی شود. در این مسیر ما در خدمت شما امسال برنامه هایی طرح کردیم یکی بحث هیأت مدیره ای کردن و خرد جمعی در اداره اتحادیه، دوم بحث شفاف سازی، سوم بحث برنامه محوری و چهارم بودجه محوری. بحث آزمون و سهم ما از وجوه ثبت نام.

(آقای مصباح ساعت 11/05 وارد شد.)

کریمی: با بحث اسکودا در شرایط فعلی باید به نحوی برخورد کنیم که جو صمیمانه حفظ شود شرایط فعلی حرفه وکالت هدف است و هماهنگی ما و اسکودا لازم است الان لایحه در دستور کار مجلس است به زودی شورایعالی وکالت جایگزین می شود و اسکودا از میان می رود بابت خدمات اسکودا خوب است در حدی به آن ها بدهیم. کانون ها هم به نسبت آرا حق عضویت بدهند که رأی ما 24 رأی از کل آراء است به همین نسبت حق عضویت بدهیم.

(آقای جندقی 11/25 وارد شد.)

نجفی توانا: در مورد هیأت رئیسه اسکودا، قرار شد پیشنهاد هیأت مدیره ای شدن ارائه شود منتظر نظر دوستان هستم. در انتخاب ریاست اسکودا کاندیدای ما قبلاً مشخص شد و صحبت کردیم. ریاست اسکودا باید موجب تحکیم شود.

(دکتر شهبازی نیا ساعت 11/35  وارد شد.)

جندقی: اینکه اصولاً اتحادیه را وادار به تسویه کنیم موافق نیستم جو خوبی ایجاد نمی کند ولی با طرح بحث فعلی در روز سه شنبه و پس از جلسه فردا که شما در اسکودا دارید موافقم.

نجفی توانا: ما دنبال شفاف سازی برنامه بودجه و هزینه هستیم. کانون ها با ما اختلافی ندارند باید خوشحال باشند سینه سپر کرده از کانون ها دفاع می کنیم هزینه های این ایستادگی را می پردازیم این جو فعلی غیرواقعی است ما اختلافی نداریم منافع کدام کانون را از بین بردیم؟ روابط ما نزدیک و صمیمانه است. اعتبار کانون ما از جمله کانون مرکز باید لحاظ شود که یکی از بزرگترین کانون های دنیا است.

سپس دستور همزمانی انتخابات مجلس و جشن استقلال کانون وکلا مطرح شد.

نجفی توانا: جمعه 7 اسفند است و روز انتخابات مجلس شورای اسلامی هم هست امکان برگزاری جشن در سالن وزارت کشور به خاطر انتخابات نیست.

جندقی: قبلاً هم سابقه داشته که 6 اسفند برگزار شده است.

سردارزاده: روز جشن اگر تعطیل باشد بهتر است. پارکینگ آنجا در جمعه مناسب تر است لذا می توانیم بعد از 7 اسفند و یک روز جمعه بگذاریم.

شهبازی نیا: من چند بار تأکید داشتم منشور اخلاقی تهیه شود ولی توجه نشد حالا برخی کانون ها در این کار جلودار شده اند.

دستور بعدی انتخاب اعضای حقوق بشر مطرح شد.

علیزاده طباطبایی: دو نفری که معرفی شده اند خانم مینا جعفری و میرزازاده مناسب هستند به جای افرادی که غایب هستند.

عضویت دو نفر مذکور به جای اعضای غایب تصویب شد.

سپس دستور انتقال مطرح شد.

جلسه ساعت13/35  تمام شد.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 123 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 21/07/94

جلسه به علت فوت آقای احمدی لاکلایه برگزار نشد.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 124 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 26/07/94

شروع جلسه : ساعت9/40           پایان جلسه : ساعت 13/25

غایبین: آقایان شهبازی نیا- دیوسالار- خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- امینی- حامدتوسلی-سمامی- جندقی-کامیار- علیزاده طباطبایی- سردارزاده رسمیت و پس ازتلاوت کلام اله مجید برخی اعضا نطق کردند.

سردارزاده: از یکی از نمایندگان مجلس خواهش کردم در باب بررسی لایحه جامع وکالت در مجلس تحقیقی بکند ایشان گفت برخی دنبال طرح لایحه در این دوره مجلس هستند لذا نباید غافلگیر شویم. گاه همکاران به عنوان داور یا خبره در پرونده ای انتخاب می شوند ولی دستمزد را دادگاه به حساب کانون کارشناسان واریز می کنند بهتر است به حساب کانون وکلا واریز کنند.

امینی: از مرحوم احمدی لاکلایه به عنوان انسان با تقوا و مهربان یاد می کنیم. جز مهربانی از ایشان چیزی ندیدیم امیدواریم جایش در بهشت برین باشد. راجع به متقاضیان بند دال از هیچ مرجعی در خصوص سوابق آن ها سؤال نمی کنیم از یک مرجع صالح باید در این خصوص سؤال کنیم پیشنهاد می دهم از قوه قضائیه شروع کنیم و در باب کارمندان استعلام کنیم.

حامدتوسلی: یاد مرحوم احمدی لاکلایه گرامی باد. وکلا خوشبختانه با شکوه مراسم تشییع و ختم را برگزار کردند. در باب کانون یزد باید وضع کسانی را که قصد ندارند در استان یزد بمانند روشن کنیم مسأله انتقال دانشجویان باید از لحاظ کم و کیف بررسی شود لطفاً در دستور قرار دهید.

نجفی توانا: در باب انتقال دانشجویان کار کارشناسی مسئولانه و مدیریتی باید بشود الان ورود به فوق لیسانس از لیسانس راحت تر شده است کسانی که قبلاً استفاده کرده اند و هنوز تحصیلاتشان تمام نشده است نگراننداگر 300 نفر برای تهران از آزمون می گیریم حدود 500 تا 600 نفر از طریق تحصیل به تهران منتقل می شدند.

سمامی: با عرض تسلیت از باب درگذشت جناب احمدی لاکلایه در باب انتقال به لحاظ اشتغال به تحصیل باید همه جانبه به مطلب توجه شود در دستور مستقل قرار دهید.

(آقای مصباح ساعت 10/00  وارد شد.)

نجفی توانا: از حضور اعضای محترم هیأت مدیره در مجلس مرحوم احمدی ممنونم. خدا به شما سلامتی بدهد ان شاء اله. در باب اتحادیه مطالبی از سوی افراد مختلف طرح شده استکه به من و آقای سمامی هجمه شده است ولی ما نگران نیستیم. گزارش جلسه دوشنبه در اتحادیه را به عرض می رسانم. با آغاز جلسه احساس کردم گروهی علیه ما موضع گرفته اند. آقای کشاورز راجع به نامه من توضیح دادند و سپس دفاع کردند از نظر خودشان ریاست جلسه را هم به خواهش من خود ایشان قبول کردند در آغاز آقای دولاح راجع به ملاقات ما با آقای رئیس قوه سؤال از من کرد که اعتراض کردند موضوع خارج از دستور است و آقای کشاورز جلوی ایشان را گرفت و گفت من رئیس هستم و ایشان گفت نایب رئیس هستم. سه چهار تا از کانون ها نیز پس از توضیحات من گفتند باید مسأله در مجمع عمومی طرح شود. مصوبه برای یکسال بوده است نه اینکه تا همیشه باشد. رئیس وقت ساختمان می خواست که موافقت شده است اما ادامه این کار دلیلی ندارد. حرف من این بود که برنامه و بودجه تصویب کنید و ما سهم خودمان را می دهیم پول اضافه را برای بدهی های خودمان باید بدهیم که به صندوق ده میلیارد تومان بدهکاریم. این حرف کجایش غیرمنطقی است. از من راجع به هیأت مدیره ای شدن اتحادیه سؤال شد که من هم توضیح دادم. گفتم در شورای اجرایی 2 نماینده ما داریم در مقابل 22 نفر. در تماس های بعدی هم معلوم شد که اکثراً موافقند هیأت مدیره ای باشد به جای ریاستی و بودجه تصویب شود.

جندقی: با اظهار تأسف از رحلت مرحوم احمدی لاکلایه. در باب بودجه و هیأت مدیره اعتقاد دارم وظیفه نمایندگان ما در شورای اجرایی است که جا بیندازند که در دستور اجلاس زنجان قرار گیرد.

علیزاده طباطبایی: در سال 92 گروهی را انتخاب کردیم که آئین نامه تعرفه حق الوکاله را اصلاح و پیشنهاد کنند در سال 85 شاخص 64/18 است و امروز 240 یعنی شاخص قیمت ها 13 برابر شده است لذا باید حق الوکاله ها 13 برابر شوداین گروه کارش را به نتیجه برساند. (نجفی توانا: مسئولیت پیگیری با شما باشد.)

آنگاه صورتجلسه قبل قرائت و تصویب شد سپس دستورات جلسه مطرح شد.

دستور اول: انتخابات هیأت نظارت دوره 29

نجفی توانا: مقدمات انتخابات دوره 29 را می خواهیم فراهم کنیم. امیدوارم فضای مناسب تری برای حضور تمام افرادی که شرایط لازم را برای شرکت دارند فراهم کنیم تکثر حاکم شود انتخاباتی سالم و در حدو اندازه قشر فرهیخته وکلا برگزار شود. هیأت نظارت به عنوان نهاد مستقل این انتخابات را اداره می کند.

جندقی: در طول ده دوره حتی یک مورد کسی به اعضای هیأت نظارت ایراد نگرفت همه محکم و غیرقابل نفوذ بودند در انتخابات لااقل باید بیشتر از نصف وکلا بیایند اما چرا 2000 نفر شرکت می کنند. بیایید تشویق کنیم وکلا را که در سرنوشت خودشان اظهار علاقه کنند. در انتخابات شرکت کنند. صرفنظر از جناح و گروه باید تبلیغ کنیم اگر 7 هزار نفر شرکت کنند اعتبار کانون و انتخابات را بالا می برد. این بی تفاوتی را نمی دانم چرا وجود دارد.

حامدتوسلی: باید کسانی در هیأت نظارت باشند که مطمئن باشیم گرایشی نداشته باشند.

سردارزاده: تا حالا برای هیأت نظارت کسانی انتخاب شده اند که حتی به صمیمانه ترین دوستان هم اگر لازم بوده اعتراض کرده اند. آقای مؤذنی، خانم اسپهبدی، آقای بنی صدر، آقای قدسی و آقای صالحی راد را پیشنهاد می کنم.

امینی: در باب نظارت من نگران نیستمهمیشه بی طرف بوده اند اما در باب انتخاب نظری دارم که نباید در تعرفه جای 18 نفر باشد بلکه باید 12 نفر باشد این غلط رایج در انتخابات ما است. در شورای شهر شرکت ها و سایر کانون ها هم به تعداد اعضای اصلی رأی می دهند نه اعضای اصلی و علی البدل.

جندقی: آقایان می توانند 18 نفر انتخاب کنند ولی 12 نفر اول اصلی و بقیه علی البدل هستند.

حامدتوسلی: قیاس با شورای شهر تهران مع الفارق است در آنجا علی البدل ها حق حضور و شرکت ندارند مگر یک اصلی استعفا دهد یا فوت کند ولی اینجا از روز اول علی البدل هست و حق رأی هم دارد. در تقابل نظر جناب امینی برخی گفتند هدف ایشان احتمالاً این است که دوستان خودش را تقویت کند این باعث می شود امید جوان ها را از بین ببریم.

سردارزاده: از 123 جلسه ببینید چند جلسه با حضور اعضای اصلی بوده و چندتا با حضور اعضای علی البدل رسمیت یافته است بسیاری از جلسات اگر علی البدل ها نبودنددارای اکثریت نبود حضور آنان مستمر و پیگیرانه بود.

نجفی توانا: افتخار ما این است که از سال 31 تا حال دموکرات ترین انتخابات را در کانون داشته ایم به هیچ وجه کسی اعتراضی نکرده است.

(آقای کاکاافشار ساعت 11/20  و دکتر مالکی ساعت 11/30  وارد شدند.)

نهایتاً اسامی نامزدهای مناسب از دیدگاه اعضا اعلام و سپس رأی گیری با ورقه انجام و پس از قرائت آرا نتایج زیر حاصل شد.

خانم اسپهبدی با 11 رأی انتخاب سپس بین 4 نفر که دارای 6 رأی بودند رأی گیری مجدد انجام شد که نتیجتاً به ترتیب آقای زرکلام با 12 رأی و آقایان الهی و احدی به عنوان اعضای اصلی انتخاب شدند و آقای بیات با 6 رأی علی البدل اول شد سپس برای انتخاب عضو دوم علی البدل رأی گیری از دارندگان 5 رأی انجام شد که نتیجتاً آقای بنی صدر به عنوان علی البدل دوم انتخاب شد.

لذا منتخبین : اسپهبدی، زرکلام، احدی، الهی اعضای اصلی و بیات و بنی صدر اعضای علی البدل تعیین شدند. که با ریاست رئیس کانون هیأت نظارت را تشکیل خواهند داد.

(دکتر محمدنبی ساعت11/35  وارد شد دادرسی همزمان داشتند.)

تنفس ساعت 11/55  و جلسه در ساعت 12/15  ادامه یافت.

نجفی توانا: به دنبال جلسه با رئیس محترم قوه رابط قوه آقای دکتر بیگی تعیین شدند قرار شد ما هم 2 نفر معرفی کنیم تا در کمیته ای بررسی سالم سازی ساختار فعالیت کنند.

نهایتاً آقایان جندقی و محمدنبی به عنوان نمایندگان کانون وکلا در کمیته مشترک با قوه قضائیهانتخاب شدند.

سپس دستور بعدی اجرایی کردن تصمیمات جلسه با رئیس قوه مطرح شد.

کامیار:ایشان چند مطلب را فرمودند یکی راجع به مؤسسات حقوقی بود. دیگر راجع به معرفی و ارسال تعدادی آرای نمونه دادگاه انتظامی قضات یکی هم معرفی نماینده برای کمیته مشترک که انجام شد. در باب خلاف شأن بودن پوشش برخی وکلا و بازرسی بدنی و تبصره ماده 48 هم صحبت شد که می توانند در کمیسیون مشترک بررسی و راه حل پیدا کنند.

نجفی توانا: من پیشنهاد کردم شنل آماده کنیم و با هماهنگی قوه در هنگام مراجعه به دادگاه وکلا از آن استفاده کنند. راجع به تبصره ماده 48 اگر بیش از آنچه گفتیم وارد شویم دچار مشکل می شویم. ما کل صورت اسامی وکلا را تقدیم می کنیم.

سردارزاده: در باب پوشش من حتی به آقایان هم تذکر می دهم برای خانم ها فقط نیست.

علیزاده طباطبایی: در مورد تبصره ماده 48 راهکار عملی بدهیم به رئیس قوه از وکلا درخواست کنیم داوطلبان این امر اعلام داوطلبی کنند و همان ها را معرفی کنیم.

امینی: رسماً نامه بزنیم به قوه که شما تا الان وکلایی که با حکم قطعی محکوم شده اند به ما اعلام کنید. اجباری کردن وکالت قانون می خواهد ولی می توانیم از طرح دعوای غلط جلوگیری کنیم مثلاً دفتر خدمات الکترونیک که با آئین نامه به دفترخانه ها دادند به وکلا بدهند.

سپس دستور فضای مجازی مطرح شد.

نجفی توانا: از افتخارات دوره 28 این بود که با ظرفیت و قدرت انتقاد پذیری و علنی کردن جلسات و انتشار صورت جلسات را در دستور کار قرار داد و فضایی ایجاد کرد که الان همکاران همه مطالب خود را می گویند. اما تعداد انگشت شماری از ادبیاتی استفاده می کنند که توهین و نشر اکاذیب است باید نقد کنند ولی توهین نکنند مطالب خصوصی را مطرح نکنند.

امینی: اصل آزادی اطلاعات است باید ملزم و معتقد باقی بمانیم. حتی اگر تخلفی هم می بینیم حتی الامکان آزادی را باید حفظ کنیم فضای تلفن های همراه باید بیشتر توجه بشود. خلاف شأن در فضای مجازی هم همانند فضای حقیقی می تواند محقق شود.پس نیاز به تعریف جدید خلاف شأن نیست.

سردارزاده: این موضوع به حاشیه کشیده نشود. هر گروهی مدیر دارد که تذکر می دهد. مدیران گروه ها را دعوت کنیم باید از مدیران گروه ها بخواهیم که اعضا را راهنمایی کنند ولی دخالت و محدودیت ایجاد نکنیم.

کامیار: ما وارد مقوله ای می شویم که هیچ مشکلی حتی برای هیأت مدیره هم ندارد فضای مجازی اتاق هایی است که عده ای فارغ از زندگی روزمره دور هم جمع می شوند و صحبت می کنند. اگر هم کسی احیاناً به کسی توهین کند حق خصوصی اوست که از آن توهین کننده شکایت کند یا جواب منطقی بدهد. بلی اگر کسی به هیأت مدیره توهین کند طبعاً جناب رئیس کانون می تواند از او در دادسرای انتظامی شکایت کند در عین حال اگر مقاله ای با امضاء نوشته و منتشر شده که به کسی توهین کرده در حدود قانون می توان اقدام کرد ولی نیازی نیست که هیأت مدیره سازوکاری برای نظارت ایجاد کند که تلقی به دخالت در فضای خصوصی و حریم شخصی افراد شود.

نجفی توانا: مراد ما دخالت نیست می خواهیم بگوییم در زندگی عادی رعایت شأن وکلا همه جا ضرورت دارد.

جندقی: ما نباید مطلقاً دخالت کنیم فضا بسیار وسیع است مصداق اگر باشد برخورد کنیم.

حامدتوسلی: در فضای مجازی اکثراً قصد و غرضی نیست و گاه آدم های بزرگ هم اشتباه می کنند آنجا.

سمامی: فضای مجازی تفاوتی با فضای حقیقی ندارد تخلف و جرم هر دو جا موجود است با توجه به گسترش این مصادیق مجرمانه قانون خاص فضای مجازی هم داریم. هرشخص که تخلف کند توهین یا افترا کند باید پاسخگوی عملکرد خودش باشدچه در فضای مجازی چه در فضای واقعی لذا تخلف هم اگر مصداق جرم است امکان برخورد وجود دارد. برای استفاده از هر چیزی فرهنگ آن باید ایجاد شود بعد استفاده شود. ما فرهنگ این فضا را باید بسازیم. می توانیم کانال تلگرام طراحی کنیم برای تمام وکلا و اطلاع رسانی آنجا شود.

نجفی توانا: فضای مجازی اصولاً محدود است و خصوصی  ولی 200 نفر دیگر خصوصی نیست، می خواهیم بگوییم عزیزان از بیان مطالبی که با ادبیات موهن و خلاف شأن یا مطالبی که موجب نشر مطالب خصوصی می باشد خودداری کنید. این را به عنوان یک نظامات طراحی کنیم. قصد دخالت نداریم ولی باید بگوییم تو وکیلی و ادبیات تو باید نشان دهنده شأن وکالت تو باشد و به زندگی خصوصی افراد کاری نداشته باشید.

مصباح: آنجا بیش از یک اتاق است در مرئی است وکیل و غیروکیل دسترسی دارند و تمام صحبت ها را می بینند لذا هیأت مدیره نمی تواند بی نظر و بی تفاوت باشد. می توانیم نظامات را در این فضا ها هم تسری دهیم هیأت مدیره می تواند جلوی حرف موهن را بگیرد.

محمدنبی: اینکه هر کس هر چه گفت برویم دادسرا اعلام جرم کنیم خوب نیستولی اگر نظامات باشد می توان جلوی تکرار آن را گرفت. فرهنگ فحاشی و توهین موجب زدگی کسی نمی شود فقط وکلا را تحقیر می کند.

کریمی: ضابطه مند کردن لازم است من موافقم ولی حتماً بگوئیم از نقد سازنده استقبال می کنیم.

امینی: جناب کریمی با حضور دادستان و آقای میرسراجی نظامات را تعریف کنند ظرف یکهفته اعلام کنیم.

نهایتاً با اکثریت آراء تصویب شد ضمن تأیید حضور فعال همکاران در فضاهای مجازی و رصد اقدامات هیأت مدیره و ارائه نقد و نظرات سازنده مقرر می شود وکلا از بیان مطالبی که متضمن ادبیات موهن و خلاف شأن وکالت یا نشر اکاذیب و یا بیان مسائل خصوصی افراد باشد خودداری فرمایند.

سپس دستور بعدی تشکیل کمیسیون بانوان مطرح شد.

امینی: در مهر سال 1393 تشکیل کمیسیون بانوان به تصویب رسید و خانم حجت پناه دنبالش بود و عضو دیگری هم مخالف بود ولی نهایتاً تصویب شد ولی پس از آن اجرایی نشد و رجال هیأت مدیره همراهی نکردند.

نجفی توانا: پس بررسی می کنیم که تصویب شده است یا خیر. لذا فعلاً از دستور خارج می شود.

سپس دستور صدور مطرح شد.

ساعت 13/25  جلسه پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 125 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 28/07/94

شروع جلسه : ساعت9/35                    پایان جلسه : ساعت 13/25

غایبین: آقایان کریمی- شهبازی نیا- خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- مصباح- محمدنبی- حامدتوسلی-سمامی- دیوسالار-سردارزاده رسمیت و پس ازتلاوت کلام اله مجیدبرخی اعضا نطق کردند.

نجفی توانا: مسائل کانون باید از طریق رئیس کانون و یا نواب در اختیار رسانه ها قرار گیرد. یکی  از اعضای محترم در مصاحبه ای در مقام پاسخ به سؤال خبرنگار مطلبی بیان فرموده اند که هنوز تصویب قطعی نشده است چون صورتجلسه آن قرائت و امضاء نشده است.

(دکتر امینی و دکتر علیزاده طباطبایی ساعت 9/40  وارد شدند.)

امینی: مصاحبه یکی از اعضای محترم هیأت مدیره به نحو ناصحیحی منعکس شد بحث اخطار و امثال آن مطرح نبود. فضای مجازی مثل فضای واقعی آزاد و موارد محدود کننده آن طبق قانون مشخص شده است. طبیعی است وقتی که راه حضور در هیأت مدیره برای همه گروه ها و اشخاص باز و انحصار شکسته شد گاهی افرادی مأمور می شوند که در روزنامه ریپورتاژ بخرند سفسطه و یا مطالب کذب مطرح کنند و یا کلیپی در تلویزیون های خارجی مطرح شود و هر بی تقوایی انجام شود و یا در فضای مجازی بعضاً توهین مستقیم و غیرمستقیم هم بشود. به هر حال روند رسیدن به دموکراسی هم همین است و در این فضای مجازی جز در صورت تخلف یا جرم و آن هم توسط شاکی حق دخالت نداریم. به وکیل در کمیسیون تحقیق و بازرسی توهین شده است باید پیگیری شود.

مصباح: شخصی برای مواجهه با وکیل شاکی به کمیسیون تحقیق و بررسی دعوت شده ولی رفتار ناشایسته ای با ایشان شده مواجهه انجام نشده و با وکیل همکار برخورد بسیار تندی شده است. ایشان به من مراجعه و شاکی شد

(دکتر مالکی ساعت9/50  وارد شد.)

سردارزاده: دکتر امینی در مورد شکسته شدن انحصار دائم صحبت می کنند باید توضیح بدهند که این انحصار توسط چه شخصی یا گروهی بود. چون چندین دوره هست که اعضای گروه منتسب به ایشان شریک المال هیأت مدیره تصمیم گیرنده هستند و این دوره هم که انحصار ادعایی ایشان در دست خودشان است چنانچه کلیپی تهیه شده یا رپورتاژ آگهی شده باید ببینیم در مقابل چه عملی بوده و همانگونه که بوده در جلسات متعدد پاسخگویی شده و تصمیم و اظهارنظر نهایی بر عهده جامعه وکلا است تا چه قبول افتد و چه در نظر آید نباید اگر حقی داشته باشیم از مصاحبه و تهیه کلیپ ترسی داشته باشیم وگرنه باید جوابگوی اقدامات و تصمیمات و بیانات خودمان در مقابل جامعه وکالت باشیم به قول ایشان« به هر حال روند رسیدن به دموکراسی همین است.»

حامدتوسلی: نامه ای از شورای تشکل ها آمده مسائل آن نامه برای اعضا لطفاً مطرح شود. من واقعاً از این گونه پرسش خشنود نیستم مثلاً سؤال کرده اند که چرا برای مرحوم فرض پور خرج کرده ایم کسی که تمام عمرش را برای کانون گذاشت واقعاً جای سؤال دارد؟

علیزاده طباطبایی: در مورد مصاحبه من با ایسنا نباید این مصاحبه را می کردم البته توضیحاتی دادم و قبول دارم اشتباه کردم. در مورد کمیسیون تحقیق به من هم مراجعه کردند می گویند نماینده اطلاعات آنجا حاضر و بازجویی می کند. آئین نامه اداری و مالی را جناب بهرامیان تهیه کرده اند. لطفاً در دستور بگذارید.

نجفی توانا: کمیسیون ها حق دارند سؤال کنند تشکل ها هم که عزیزان ما هستند عزیزند. خیلی از تشکل ها در هیأت مدیره نماینده دارند ولی آنجا هم هستند آن ها نظر مشورتی می توانند بدهند اگر علاقمند به همکاری هستند هر نظری که مفید بدانند بدهند ما استقبال می کنیم. اگر سخنی دارند بیایند بگویند حتی از هیأت مدیره وقت بگیرند ما وقت می دهیم ولی حق مداخله در امور اجرایی و مدیریتی کانون را ندارند.

سمامی: امید دارم جو صمیمانه هیأت مدیره باقی بماند و نزدیک شدن به انتخابات موجب این برخوردها نشود.

مالکی: عرض تشکر به مناسبت حضور در مراسم یادبود مرحوماحمدی لاکلایه دارم. دیروز در مرکز پژوهش ها بحث صندوق را طرح کردیم. بحث این بود که وجوه در بانک های دولتی نگهداری شود و تصرف آن ها هم تصرف در اموال دولتی تلقی شود و در نحوه اداره منابع کانون ها هم هرگونه دخل و تصرف در حکم اختلاس و تصرف اموال دولتی باشد. در مورد 4% سهم کانون و 8% سهم وکلا مقرر شد تیم کارشناسی تشکیل شود در مورد تعیین درصد مناسب با توجه اقتضائات بررسی کند. احکام برنامه ششم در دستور دولت قرار گرفته است و راجع به بحث دستگاه قضایی در وزارت دادگستری گروهی تشکیل شده است باید دقت کرد که مثل برنامه پنجم نشود و بحث های اجباری شدن وکالت و بیمه وکالت می تواند آنجا درج شود.

سمامی: در باب ماده 14 قانون صندوق الان زمان مناسبی است که اصلاح شود و تفاوت قضات و وکلا برطرف شود.

کامیار: اگر اموال کانون ها در حکم دخالت و تصرف و اموال دولتی باشد آیا امکان دخالت بازرسی کل کشور فراهم نخواهد شد؟ به نظر محل تأمل است و چه بسا خطر داشته باشد.

علیزاده طباطبایی: سود بانکی رقمی نیست که به صاحب پول ارزش واقعی را پس بدهد زیرا کمتر از تورم است لذا سپرده گذاری به معنی این است که منابع خود را از دست می دهیم لذا باید اجازه سرمایه گذاری داد.

مالکی: مقرر شد مازاد نیاز را با رعایت احتیاطات با تشکیل شرکت اقماری برای سرمایه گذاری استفاده کند.

نجفی توانا: در بحث حقوق جزا برای حفظ چهارچوب های سنتی هرچه امر مستحدث است همه را در حکم آن قرار داده اند بهتر است بگوئیم مجازات اختلاس دارند نه در حکم اختلاس باشد چون اموال کانون خصوصی است.

سپس صورتجلسه قبل قرائت و تصویب شد.

آنگاه دستور اول مطرح شد.

نامه اسکودا در باب آزمون و معرفی طراحان سؤال.

نجفی توانا: تقاضای معرفی نماینده کرده اند برای نظارت بر کار انتخابات و غیره. من آقای مصباح را پیشنهاد می کنم.

پیشنهاد تصویب شد.

سپس راجع به طراحان سؤال مقرر شد هیأت رئیسه از میان افراد مناسب انتخاب نموده و به اتحادیه معرفی نماید.

سپس دستور بررسی پیشنهاد تشکیل کمیسیون بانوان مطرح شد.

نجفی توانا: تشکیل کمیسیون بانوان در هیأت مدیره قبلی و قبل از آن هم مطرح شده بود. دو نظراست یکی با توجه به ظلم تاریخی مردان زنها با تشکیل نهادهایی از حقوق خود حمایت کنند آمارهانشان می دهد خانم ها با وصف اینکه نیمی از جمعیت را تشکیل می دهند اما استخدام و فعالیت آن ها افزایش و ارتقاء پیدا نکرده است. دوم اینکه این تفکیک خودش اشتباه است مطرح کردن خود این تقاضا ممکن است تفکیک جنسیتی تلقی شود.

حامدتوسلی: من با تشکیل کمیسیون بانوان شدیداً مخالفم. این اهانت محسوب می شود من برای اینکه خانم ها کوچک نشوند مخالفم. در همه کمیسیون ها باید زنان باشند نه یک کمیسیون.

سمامی: من قبلاً هم مخالفت کردم ولی با خانم سجادی صحبت کردم راجع به دلیل طرح پیشنهاد الان خواهش می کنم از پیشنهاد کنندگان دعوت شود و طرح را توجیه کنند سپس تصمیم گیری کنیم.

سردارزاده: این توهین به خانم ها است کمیسیون جوانان هم که تشکیل شده است اشتباه است. با تشکیل این کمیسیون موجب تکریم بانوان نمی شویم آن ها همه توانمند هستند و نیازی به کمیسیون ندارند در گروه های مختلف فعال هستند.

امینی: در تمام دنیا بحث تبعیض مثبت به نفع زنان وجود دارد ولی به یک دلیل نیاز نداریم چون بحث حقوق زنان بحث حقوق بشری است کارگروهی تحت عنوان کمیته زنان در کمیسیون حقوق بشر داشته باشیم کفایت می کند.

مصباح: خانم غیرت شدیداً در هیأت مدیره وقت مخالفت کرد به علاوه چند ماه تا پایان دوره مانده است توجیه ندارد که کمیسیون جدیدی تشکیل دهیم آیا در سایر حرف مثل اطبا ، معلمین چنین چیزی وجود دارد!

پیشنهاد آقای سمامی برای دعوت از پیشنهاد کنندگان طرح به رأی گذاشته شد با 4 رأی موافق رد شد.

کامیار: برای جبران عقب ماندگی های همکاران زن در کانون و ارتقاء نقش سازنده آن ها باید تمرکز بر روی بانوان بیشتر شود و تشکیل کمیسیون می تواند به این هدف کمک کند الان در هیأت مدیره ما فقط یک عضو خانم داریم درحالیکه 40% وکلا زنان هستند باید کمک کنیم به جایگاه خود برسند و این طرح می تواند از این جهت مفید باشد.

نهایتاً رأی گیری و با 2 رأی موافق در مقابل 7 رأی مخالف اصل پیشنهاد رد شد.

نجفی توانا: چند جلسه قبل مصوبه ای داشتیم که نقل و انتقال وکلا و کارآموزان به دلیل اشتغال به تحصیل در دوره فوق لیسانس در دوره کارآموزی لغو شد و اینک چند ابهام وجود دارد که باید برطرف شود.

نجفی توانا: سؤال اول : آیا راجع به قبول شدگان آزمون سال 94 اجرا خواهد شد؟

تصویب شد که مصوبه اجرا شود.

سؤال دوم : آیا راجع به قبول شدگان آزمون 92 که قبلاً انتقال شده اند اجرا بشود ؟

تصویب شد که تا آخر سال 94 تقاضاهای انتقال پذیرفته گردد.

سؤال سوم : راجع به کسانی که در آزمون 93 قبول شده اند و درخواست انتقال را تا 05/07/94 داده اند آیا این مصوبه اجرا شود؟

هیأت مدیره موافقت کرد که این مصوبه در حق این افراد اجرا نشود.

سؤال چهارم : برای متقاضیانی که پس از 05/07/94 تقاضا داده اند اجرا شود.

پیشنهاد اجرای مصوبه نسبت به این افراد رأی نیاورد و رد شد.

جلسه ساعت 13/25 تمام شد.

.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است