مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  شنبه 26 دی 1394(12:12:12 PM)

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسات 126 ، 127 ، 128 ، 129 و 130 هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز

به تاریخ های : 05/08/94 ، 10/08/94 ، 12/08/94 ، 17/08/94 و 19/08/94

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 126 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 05/08/94

شروع جلسه : ساعت9/20           پایان جلسه : ساعت 13/20

غایب: خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایان مصباح- محمدنبی- مالکی- شهبازی نیا- حامدتوسلی-سمامی- دیوسالار-کامیار-سردارزاده- علیزاده طباطبایی رسمیت یافت و پس ازتلاوت کلام اله مجیدبرخی اعضا نطق پیش از دستور ایرادکردند.

مالکی: رئیس کانون دیاربکر حمایت حقوقی از کردها کرده است ولی بابت این اظهارنظر بازداشت شده است این مخالف موازین بین المللی است ترکیه عضو میثاقین و اعلامیه جهانی حقوق بشر است بحث مصونیت وکلا مطرح است لذا باید در این باب موضع گیری کرد و نباید بی تفاوت گذشت.

علیزاده طباطبایی: تعرفه حق الوکاله که در سال 85 تصویب شد به هیچ عنوان متناسب با خدمت وکالتی و افزایش نرخ تورم نیست و ضرورت دارد اصلاح اساسی بشود. لازم است این کار را در همین دوره بکنیم.

کامیار: در همایش کمیسیون مالیاتی ظاهراً به دلیل نوعی دخالت در امور برنامه ریزی همایش، متأسفانه به همکارمان آقای فخری توهین شده است خوب است نظر کمیسیون ها حتی الامکان مورد احترام باشد تا مانع بروز مجدد این برخوردها شود.

(دکتر نجفی توانا و آقای جندقی ساعت 9/35  وارد شدند.)

(دکتر امینی ساعت 9/40  وارد شد.)

محمدنبی: هدف همایش کمک کردن به همکاران در باب مسائل مالیاتی بود خود آقایان تصمیم گرفته بودند که چه مذاکراتی را چه افرادی انجام دهند از وزارت دارایی هم دو سه نفر دعوت شدند ولی پیگیری نشد چون آقای زاهدپاشا در مرخصی بود از شیخ الاسلامی خواستم جلسه را تنظیم کنند قرآن خوانده شود و دعوت کنند برای پنل ظاهراً در تصمیمات کمیسیون دوگانگی به وجود آمد لذا به آقای شیخ الاسلامی مسئولیت اعلام برنامه را محول کردم ولی قبل از ایشان آقای فخری قبل از اعلام برنامه و قرائت قرآن شروع به صحبت می کنند و مجری می شوند. من رفتم صحبت کردم اعتراض کردم که قرآن خوانده نشده البته برای اینکه مشکلی پیش نیایدآقای فخری ادامه داد. آقای احمدی ظاهراً بیش از 20 دقیقه صحبت می کند آقای فخری تذکر می دهد بین این دو مطالبی تبادل می شود که آقای فخری و تعدادی خارج می شوند به من گفتند رفتم و خواهش کردم برگردند که جلسه خراب نشود و تعللی صورت نگرفت و جلسه به خوبی تمام شد

نجفی توانا: مسأله سوء تفاهمی بود که حل شده است.

سمامی: فصل تمدید پروانه است چون تمدید منوط به مفاصاحساب است حجم زیادی از همکاران ما در ادارات مالیات معطل هستند من رفتم دیدم از ساعت 5 صبح برای گرفتن نوبت مفاصاحساب اسم نویسی می شود جالب است که به هر کس زودتر هم رفته گفته اند آبان بیایید و این موجب تراکم شده است.

نجفی توانا: هیأت نظارت دیروز تشکیل شد ثبت نام از 18 آبان تا 7 آذز است. روز 8 آذر ارزیابی هیأت نظارت است . 14/09/94 لیست اعلام می شود به دادگاه انتظامی قضات که ظرف 2 ماه پاسخ دهند. امیدوارم همه تأیید صلاحیت شوند. کمیسیون حقوقی تشکیل جلسه نمی دهد باید تذکر بدهیم. هیأتی از کانون وکلای پاریس یکشنبه ساعت 10/30  می آیند و نهار هم دعوت ما هستند. دوستان تشریف داشته باشند. از تمام دوستان که با تشکل ها مرتبط هستند خواهش می کنم سعی کنند نشان دهند وکیل هستند و احترام دیگران را جلب کنیم. اختلاف سلیقه نباید موجب اسائه ادب شود. از حضور مؤثر آقای شهبازی نیا در اسکودا ممنونم تقاضا دارم فردا که شورای اجرایی است شرکت کنید.

شهبازی نیا: من متأسفانه همزمان کاری دارم.

نجفی توانا: پس پیشنهاد می کنم آقای امینی به جای ایشان بیایند.

پیشنهاد به اتفاق آراء تصویب شد.

حامدتوسلی: امروز مراسم ترحیم یوسف نوبخت است سعی کنیم شرکت فعالی داشته باشیم. تکلیفی بر من شد که در بحث کانون دفاع کنم. من هم در روزنامه قانون با عنوان مخدوش شدن استقلال کانون وکلا را نمی پذیریممطلبی نوشتم که چاپ شده. برخی هم گفته اند که چرا تو صحبت کردی نمایندگی از وکلا ندارید.

نجفی توانا: دوستان کار خوبی می کنند اگر مصاحبه می کنند ولی به عنوان یک عضو هیأت مدیره اقدام بکنید ولی از طرف کانون وکلا مطلبی را به عنوان مقام رسمی بیان نکنند در این مواقع توسط رئیس یا نواب یا روابط عمومی باید مطالب اعلام شود.

سپس صورتجلسه قبل قرائت و تصویب شد.

(آقای کاکاافشار ساعت 10/45  وارد شد.)

آنگاه دستور اول مطرح شد.

بررسی اصلاحیه اساسنامه اسکودا.

نجفی توانا: گروه کاری منتخب در باب هیأت مدیره ای شدن و بودجه دار شدن و برنامه شفاف سازی اتحادیه طرحی ارائه کرده اند که البته طبعاً جزئیات باید در هیأت عمومی طرح شود. لذا بحث جدیدی نیست بر همان اساس کار ادامه می دهیم.

سپس دستور دوم مطرح شد:

نجفی توانا: آئین کار اتحادیه را توزیع کرده ایم اگر مطلبی هست بیان کنند آقایان طباطبایی، سمامی، کامیار آئینکار را بررسی کنند اگر نکته خاصی است اعلام کنند که اعمال کنیم و الا مصوب تلقی شود.

هیأت مدیره به شرح فوق موافقت کرد.

سپس دستور سوم اخذ حسن انجام کار مشمولان ماده 8

امینی: در مورد قضات مرجعی هست که استعلام می کنیم ولی در مورد مشمولان بند دال چنین استعلامی وجود ندارد. باید راجع به کارمندان از وزارتخانه ها می توان از سوابق تخلفات اداری و حسن شهرت و انجام کار سؤال کرد.

جندقی: این پیشنهاد را صددرصد تأیید می کنم قبلاً چند نفر در کانون بودند که شخصاً نسبت به این افراد تحقیق کرده گزارش می دادند.

سمامی: در مورد برخی افراد این کار شدنی نیست حتی نامه پایان کار نمی دهند چه رسد به پاسخ استعلام. در کلیات موافقم ولی در اجرا به مشکل برمی خوریم.

کامیار: اصل کار خوب است و حتی در بعضی موارد اگر جواب هم نداد باز هم اصل کار خوب است.

نجفی توانا: در نظام اداری هیأت ارزیابی نداریم که راجع به مدیران و کارمندان اظهارنظر بی طرفانه بکند لذا باید با احتیاط عمل کنیم.

سردارزاده: اگر هم جواب ندادند به هر علت آن را می دهیم یکی از همکاران بررسی کند.

شهبازی نیا: اگر تا حالا هم انجام نشده ایراد دارد پس از سی سال کار کارمند طبیعی است باید بپرسیم. فرض هم این است آنجا درست جواب می دهند ولی نامه را باید به کارگزینی بنویسیم و چند مورد را بخواهیم. در هرگونه محکومیت انتظامی یا اداری، 2-سابقه کیفری ولی حسن شهرت یا چیزی که امکان اعمال سلیقه دارد پرسیده نشود.

مالکی: این کار ضروری است راهکار عملی هم دارد از مرجع رسمی استعلام می شود و لذا پاسخ حمل بر صحت است. اگر متقاضی مدعی غرض ورزی شد کانون بررسی بیشتری می کند.

مصباح: الان هم نامه ای می نویسیم و سؤال می کنیم از حسن سابقه کار.

رأی گیری شد که برای مشمولان بند دال استعلام با قید جزئیات متضمن 1- سوابق اداری و انتظامی 2- سابقه کیفری و حسن انجام کار انجام شود تا در مدت معین 2 ماهه پاسخ بدهند.

به اتفاق آراء تصویب شد.

دستور بعدی نامه ستاد امر به معروف و نهی از منکر مطرح شد.

نجفی توانا: دبیر ستاد استان تهران تقاضا کرده اند طبق اصل 8 قانون اساسی که دعوت به خیر را وظیفه همگانی دانسته است و طبق قانون مصوب خرداد 94 باید شورای امر به معروف در تشکل های عمومی و مؤسسات دولتی و عمومی تشکیل شود.

علیزاده طباطبایی: بهترین امر به معروف امر به قانون و نهی از قانون گریزی است اصل 8 قانون اساسی می گوید هیچ مقامی نمی تواند آزادی های مشروع را با وضع قانون مسدود کند حتی اگر شورای نگهبان تأیید کند پس کسی باید باشد که تذکر دهد. ما جایگاه والا و بالایی داریم ستادی تشکیل دهیم ولی وظیفه اش امر به اجرای قانون و نهی از قانون گریزی باشد.

سردارزاده: نتیجه این همان موی خانم ها خواهد شد. اگر غیر از این باشد خوب است والا مخالفم.

محمدنبی: به نظر می رسد از سازمان های شبیهه ما ذکری در قانون نشده است.

جندقی: باید جواب بدهیم به وظایف قانونی خود عمل خواهد کرد.

کامیار: با توجه به ترکیب شورا مدیریت آن است خود کانون خواهد بود جای تأسف است که در لوای امر به معروف به حریم شخصی افراد تعرض می شود باید اقدام این شورا در جهت قانون باشد

نجفی توانا: به موضوع اصلی یعنی فساد و رانت توجه کافی نمی شود صرفاً نباید به یک امر کوچکی تکیه کنند والا فسادهای میلیاردی واقع نمی شد.

سمامی: خودمان موظفیم به اجرای معروف و ترک منکر نیازی به شورا ندارد تمام همکاران آمر به معروف اند. لذا این را باب نکنیم.

کریمی: کانون جمعی از فرهیختگان است امر به معروف از محور اصلی اثر خود دور شده است. در مسائل فرهنگی سخت گیری می شود. اگر وظیفه داریم اجرا کنیم وجه خوب آن را به دادگستری تذکر بدهیم اگر از مدار خارج می شود.

حامدتوسلی: ما شامل این قانون نمی شویم با توجه به مرّ قانون ولو مشمول این قانون بودیم مصلحت کانون نمی بینیم.

نجفی توانا: طی نامه ای بنویسیم با توجه به طبیعت وظایف کانون وکلا احترام به قانون و نظارت به آن در ذات وظایف ما است لذا ذر این مسیر چون گذشته عمل خواهیم کرد.

امینی: هیأت مدیره کانون عملاً یکی از وظایفش تذکر دادن است لذا شورای دیگری لازم نیست.

شهبازی نیا: طبق ماده 18، مشمول اجرا هستیم ولی مشمول تشکیل شورا نیستیم. شوراها در مراکز دولتی باید تشکیل شوند.

مالکی: بررسی بیشتر شود.

نهایتاً پیشنهاد را جهت مطالعه ابعاد مختلف بررسی و تطبیق با قانون موضوع از دستور خارج سپس از انجام مطالعات مجدداً مطرح شود.

شهبازی نیا: برای احراز شمول به کمیسیون حقوقی ارجاع شود.

با این پیشنهاد با اکثریت آرا موافقت شد.

سپس دستور بعدی مطرح شد.

محمدنبی: بحث مسئولیت مدنی وکلا مدتی است مطرح است. بیمه ایران انعقاد بیمه نامه مسئولیت حرفه ای وکلا را پیشنهاد کرده است که اگر در نتیجه اشتباه و قصور حرفه ای غیرعمد بیمه گذار در انجام وظایف خسارت مالی، به موکلان وارد آمد و وکیل مسئول شناخته می شود یا در نتیجه حادثه، فوت یا دچار نقص عضو گردد و ادامه اجرای تعهدات وکالتی وی میسر نباشد تحت پوشش بیمه است.

سمامی: کار خوبی است موافقم پزشکان، داروسازان، مهندسان این بیمه ها را دارند اما اجباری نکنیم کلاً اختیاری باشد مثل بیمه درمانی.

مالکی: در بیمه مسئولیت مدنی وکیل دادگستری خسارات مشخص نیست لذا اجباری نمی توان کرد ولی کار کارشناسی لازم دارد. لذا جواب ما مثبت باشد و اطلاع رسانی کنیم و تشویق کنیم.

دیوسالار: بررسی تطبیقی بکنیم و بعد تصمیم بگیریم.

شهبازی نیا: کار کارشناسی خوب است چون کار تخصصی است از وکلای تخصصی بیمه استفاده کنیم.

اساس آن به رأی گذاشته شد بیمه مسئولیت حرفه ای به صورت اختیاری به همکاران توجه شود ولی درباره جزئیات کمیته تخصصی بررسی و شرایط را تعیین کند.

پیشنهاد به اتفاق آرا تصویب شد و مقرر شد کمیته ای تحت نظر هیأت رئیسه انتخاب و شرایط را بررسی و پیشنهاد کنند و نهایتاً با بیمه ایران و سایر بیمه ها وارد مذاکره شود.

سپس دستور بعدی پرونده های صدور مطرح شد.

جلسه در ساعت 13/30  به اتمام رسید.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 127 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 10/08/94

شروع جلسه : ساعت9/25                                 پایان جلسه : ساعت 13/20

غایبان: آقایان سردارزاده- کریمی- خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- محمدنبی- مالکی- حامدتوسلی-سمامی- دیوسالار-امینی- علیزاده طباطبایی رسمیت یافت و پس ازتلاوت کلام اله مجیدبرخی اعضا نطق پیش از دستور ایرادکردند.

محمدنبی: عده ای از همکاران یزد به مسأله تشکیل کانون وکلای مجزی معترض بودند ولی بعداً پس از بحث با یکدیگر متقاعد شدند. رئیس کل دادگستری استان یزد و معاون ایشان در جلسه حضور داشتند. وکلا به تعیین هیأت نظارت از وکلای دادگستری با سابقه قضایی اعتراض کردند. رئیس کل محترم دادگستری نظارت بر اجرای انتخابات را حق و تکلیف خود دانسته که اینجانب عرض کردم. نظارت حق وکلا است و باید از بین وکلایی که مورد تأیید جامعه وکلا باشند انتخاب شوند نهایتاً هیأت نظارت شامل آقای یعقوبی، معاون رئیس کل، آقای دکتر عباس کریمی از کانون مرکز، آقای شهاب رضوی، حسین سلیمیان و آقای رامین رحمت زاده و امیرحسین کاظمی و محسن منتظری انتخاب شدندکه نیاز با تأیید کانون مرکز دارد. مقرر شد هیأت نظارت زمان انتخابات را اعلام نمایند. رئیس کل مدعیاجرایایناقداماتبراساستبصره 3 ماده 4 لایحه استقلال بود.

مالکی: حسب تبصره 3 ماده 4 اساساً مدت اجرای تشکیل کانون ها دارای دوره اعتبار است که به اتمام رسیده است پس وزارت دادگستری اختیاری غیر از تشکیل کانون مرکز نداشته است. طبق مواد بعدی تا زمان تشکیل کانون های جدید، کانون مرکز امور آن ها را متکفل می شود پس باید ما امر انتخابات را مدیریت کنیم.

امینی: بنده فرمایشات آقای دکتر مالکی را تأیید می کنم و قانوناً رئیس هیأت نظارت، رئیس کانون مرکز باید باشد. که آن کانون از درون کانون مرکز شکل می گیرد.

شهبازی نیا: اظهارات آقای دکتر مالکی را تأیید می نمایم.

دیوسالار: جنس تبصره 3 ماده 4 موقت است و از الان کانون مرکز صالح است.

محمدنبی: می توانیم در نامه به رئیس کل دادگستری استان یزد، نظر آقای امینی را نیز مطرح کنیم.

نجفی توانا: حق با جناب دکتر مالکی است ولی باید روشی را انتخاب کنیم که بدون تنش باشد فضا برای تحمیل اشخاص در هیأت مدیره آتی، باز نشود باید روش انتخابی تأثیر گذار و قابل اجرا باشد.

سمامی: هرچند حق با جناب دکتر مالکی است ولی باید راهکارهای مناسبی را اتخاذ کنیم.

امینی: راهکار این است که ما همان اسامی را به عنوان منتخبین هیأت نظارت انتخاب کنیم ولی با اضافه کردن، نام رئیس کانون مرکز به عنوان رئیس هیأت نظارت عملاً هیأت نظارت را به شکل قانونی در بیاوریم و تنش هم از بین خواهد رفت.

(دکتر کامیار ساعت 9/50  وارد شد.)

شهبازی نیا: اگر از دادگستری کل کسی در هیأت نظارت باشد عملاً اجازه می دهیم دادگستری در جریان انتخابات اضافه بر قبل هم دخالت کند بهتر است بنویسیم که از طرف دادگستری فردی حاضر شود ولی اعضای هیأت نظارت این افراد (که همه وکیل هستند) باشند.

محمدنبی: من آنجا عرض کردم که کانون مرکز باید نظارت داشته باشد که مورد قبول قرار گرفت و قرار شد در هیأت مدیره مرکز تعیین تکلیف نهایی کنیم و به آنها اعلام کنیم.

(آقای جندقی ساعت 10/00 وارد شد.)

پیرو گزارش آقای دکتر محمدنبی که افراد زیر را به عنوان هیأت نظارت تعیین کردند. هیأت مدیره به این شرح تصمیم گرفت که «دکتر نجفی توانا رئیس هیأت نظارت و جناب یعقوبی به عنوان نماینده ریاست دادگستری استان یزد در این هیأت حضور داشته باشد و سایر اعضا همان افراد و اشخاصی که در یزد تعیین شدند باشند.»

حامدتوسلی: در موارد قبلی پس از تشکیل کانون ما تعدادی از افراد را به کانون جدید نمی فرستادیم لذا اعلام شود که متقاضیان تقاضایشان را بدهند. آنها که شرایط را ندارند بلافاصله رد و بقیه را نگه داریم تا رسیدگی کنیم. لازم نیست همه به تهران بیایند ولی به حوزه کانون مرکز بیایند.

جندقی: در تشکیل کانون های جدید ما در زمان خود به هیچ وجه اجازه دخالت دادگستری را نمی دادیم. به علاوه ما ابتدا لیست می فرستادیم لذا پس از تعیین هیأت رئیسه کانون جدید و تقاضای آن ها پرونده ها ارسال شود.

نجفی توانا:ایجاد یک کانال در فضای مجازی در تلگرام به نام کانون در برنامه است حسن آن این است که اطلاعات را از این طریق بدون هزینه منتشر خواهیم کرد.

شهبازی نیا: من مخالفم. کانون سایت دارد و کافی است والا منشاء مشکلات می شود.

امینی: ایسنا و برخی کانون های دیگر هم این کار را کردند.

حامدتوسلی: ما سایت داریم.

کامیار: خوب است مطالبی که دارای اهمیت است در دستور جلسه قرار گیرد که امکان بررسی آن با دقت مناسب فراهم باشد من با وجودی که موافقم اما دیدگاهم را اگر در دستور قرار بگیرد به عرض خواهم رساند در حال حاضر در قالب نطق پیش از دستور شایسته نیست تصمیم گرفته شود.

نجفی توانا: این یک تصمیم مدیریتی است و صرفاً برای احترام به هیأت مدیره اعلام کردم. دیروز جلسه با رئیس کانون وکلای پاریس و گروهی از وکلای جوان برگزار شد. جابجایی زمان ملاقات از یکشنبه به شنبه به دلیل تغییر برنامه آن ها بود. دکتر آزمایش هم در جلسه مهمان بودند. فرانسویان اظهار علاقه برای حضور در کانون مرکز و امضای تفاهم نامه داشتند ماهم اظهار علاقه کردیم.کانون پاریس هم از بزرگترین کانون های دنیا است.

شهبازی نیا: با تشکر از جناب رئیس این مبادلات اخیر که زیاد شده خیلی هم خوب است الان که عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی جدی تر می شود. در آن صورت یکی از مقررات تحت پوشش خدمات حقوقی است و تمام مؤسسات حقوقی خارجی می توانند در ایران کار کنند و ما برای این مسأله هیچ فکری نکردیم. تا 6 سال دیگر ایران ملحق می شود. مطلب دوم کمیسیون امور بین الملل است دوسه بار اعضای کمیسیونگفتهاند ناراحت اند از برخورد کانون با کمیسیون مثلاً پیشنهاداتی داده اند ولی جواب نگرفته اند از جمله می گویند ملاقات با این هیأت ها بدون اطلاع آن ها انجام می شود.

نجفی توانا: قطعاً هرگونه نقدی قابل طرح است ولی تعللی انجام نشده است قرار بود جلسه یکشنبه باشد ولی جلو افتاد. در مورد تقاضای کمیسیون برای بحث برجام مکاتباتی هم شده است در جریان بررسی است.

محمدنبی: دوشنبه من در کمیسیون حاضر شدم راضی بودند که کارها پیگیری می شود. در جلسات بین الملل، تصمیم ما حضور اعضا کمیسیون یا لااقل دبیر کمیسیون است.

امینی: گذاشتن مطالب علمی دیگران در سایت کانون باعث تقویت ما می شود برگزاری جلسه مشترکی با دبیر کمیسیون بین الملل مناسب است پیشنهاد می کنم جز در سخنرانی های رسمی در سایر جلسات رئیس و نواب شرکت نکنند حتی به عنوان پیش سخنران این شرکت ها بدون سوء نیت است اما شأن کانون به این ترتیب رعایت می شود.

نجفی توانا: در جلسات رسمی طبعاً باید خیرمقدم گفته شود. معمولاً بحث دیگری نیست.

جندقی: کمیسیون بین الملل می تواند گزارشی از عملکرد شانزده ماهه خود بدهد ذاتاً باید فعالیت هایی بکند که نیاز به مصوبه ما ندارد در این خصوص چه کرده است.

سمامی: جوانگرایی کانون پاریس خیلی جالب بود و اهمیت دادن به جوان ها را نشان می داد. ولی بهتر بود کمیسیون بین الملل به جای ما یا بجای کمیسیون روابط عمومی آن ها بودند که وجهه بهتری داشت. چه خوب است ما به همه اعضا اهمیت بدهیم و برای تشویق کمیسیون های خودمان برای سفرها کاندیدا کنیم تا با رئیس یا نواب همراه شوند. بحث WTOمهم است. کمیته ای تشکیل دهیم تحقیق کنند در این زمینه که برای آینده چه کنیم. در بحث عملکرد کمیسیون بین الملل این دوره بزرگترین همایش سرمایه گذاری خارجی با حضور جمع کثیری از وکلا توسط کمیسسیون بین الملل انجام شد مسابقات موت کورت و کارهای مفید دیگری آنها انجام داده اند.

محمدنبی: من رابط کمیسیون بین الملل هستم. هربار مطلبی یا حرکتی داشته اند به عرض رسانده ام تا حالا هم اجلاس بزرگ برگزار کرده است.

(آقای مصباح ساعت 10/45 وارد شد.)

مالکی: وکلای استان ها مطلع شده اند که ما تصویب کرده ایم به استان ها برویم ولی هنوز نرفته ایم آن ها منتظرند خوب است سریع تر سفرها اجرا شود.

آنگاه دستور اول مطرح شد.

سپس دستور نقل و انتقال مطرح شد.

جلسه در ساعت 13/20  پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 128 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 12/08/94

شروع جلسه : ساعت9/20           پایان جلسه : ساعت 13/50

غایب: آقایان جندقی- شهبازی نیا- دیوسالار- خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایاننجفی توانا- محمدنبی- مالکی- حامدتوسلی-سمامی- سردارزاده- علیزاده طباطبایی- کامیاررسمیت یافتو پس ازتلاوت کلام اله مجید صورتجلسه قبل قرائت و تصویب شد سپسبرخی اعضا نطق پیش از دستور ایرادکردند.

(آقای مصباح ساعت 9/40 وارد شد.)

کامیار: از سرعت عمل هیأت نظارت بر انتخابات کانون در تشکیل جلسه و تصمیم به انتشار اطلاعیه ثبت نام داوطلبان تشکر می کنم. امیدوارم انتخاباتحداکثر در نیمه اول اسفند انجام شود تا شاهد حضور پر شورتر همکاران باشیم. دیروز خبری منتشر شد که مرکز مشاوران درصدد پذیرش کارآموز وکالت است این اقدام پس از اتمام اعتبار برنامه پنجم توسعه خلاف قانون بوده و هست و از رئیس قوه قضائیه انتظار مخالفت داریم.

نجفی توانا: دیروز به اتفاق دکتر محمدنبی و خانم حاجی علیمحمدی و خانم نجیمی و آقایان فروزان و خاتمی فر به دادگاه اطفال سری زدیم. قضات آنجا علاقمندند و آشنا به موازین بزه کاری اطفال بودند. قرار شد آنجا وکلای ما حتماً حضور داشته باشند.پیشنهاد کردم از وکلای دارای تحصیلات در رشته جزا و در مقاطع عالی هم دعوت به همکاری شود. به کانون اصلاح و تربیت هم سری زدیم و بازدید کردیم بحث های کاربردی مطرح شد. به کمیسیون تحقیق و بررسی هم یکشنبه مراجعه ای داشتیم از طولانی شدن رسیدگی ها صحبت کردم تأکید بر حفظ بی طرفی آن هاشد. زحمت آن عزیزان هم باید لحاظ شود. در مورد سرکار خانمی که باایشان تندی شده بود و ظاهراً ایشان هم واکنشی داشتند صحبت نمودیم. در مورد جلسه یکشنبه گروه پشتیبان قانون که بحث شناسه ملی مطرح بوده است عده ای از مدیران سابق کانون هم حضور داشته اند. جناب کاشانی هم نقد کرده اند. در طلیعه انتخابات آتی هستیم نقد را با ادبیات در شأن و به صورت دوستانه ایراد کنند به گونه ای نباشد که اعتبار کانون را زیر سؤال ببرد.

مصباح: جمعه ساعت 10 صبح در دانشگاه شهید بهشتی تالار امام علی مراسم تحلیف اختبار است دوستان تشریف بیاورند.

مالکی: علت عدم اجرای مصوبه در موردمجله کانون را اعلام کنید. در باب لایحه جامع بحث آئین نامه های مالی مطرح شد قبلاً در دولت و قوه تصویب شده بود آئین نامه های مالی توسط وزرای دادگستری و کار تهیه شود همان زمان اعتراض داشتیم دیروز اعتراض را اعلام کردیم. حتی در قانون 1315 همچنین حکمی نبوده است. نهایتاً شورایعالی وکالت جایگزین شد در مورد تهیه آئین نامه های اجرایی توسط قوه قضائیه ما باز معترض شدیم گفتیم اگر حتی قرار باشد خارج از کانون باشد باز هم رئیس قوه نباشد زیرا تصمیمات ایشان قابل ابطال نیست لذا نهایتاً به تصویب وزیر دادگستری برسد این نظر هم ممکن است پذیرفته شود.

سپس جلسه وارد دستور شد و دستور اول مطرح شد.

گزارش کمیسیون بازرسی در مورد توزیع جغرافیایی همکاران مطرح شد.

نجفی توانا: استقرار همکاران در محل اشتغال کار سختی است اکثر وکلا تهران هستند و بیکار به خصوص وکلای خود تهران. برای شناسایی این افراد اقداماتی از سوی کمیسیون بازرسی و نظارت انجام شد.

محمدنبی: استان هرمزگان بررسی شده است و نتیجه اینکه تقریباً همه در تهران هستند حتی از سایر استان هایی  که کانون مستقل دارند هم در تهران هستند. یک دهم وکلا بندرعباس در بندرعباس دفتر دارند برخی آدرس ها صوری است برخی هم آدرس درست است ولی عملاً تعطیل است و فقط اجاره می دهند.

سمامی: این تخلفات امر تازه ای نیست قبلاً هم بوده است کمیته ای برای تعیین چگونگی مبارزه با این پدیده تشکیل شود یا کمیسیون طرح و برنامه انجام دهند در 2 زمینه باید تحقیق شود یک در مباحث پیشگیری چه کنیم و از طرف دیگر برای مبارزه با تخلف چه کنیم. صرف مقابله راه درستی نیست.

کامیار: نسبت به وضع فعلی باید واکنشی نشان داد و زحمات آقای محمدنبی و کمیسیون نظارت را ارج نهاد. در مورد راه حل اصولی مسألهنیاز به بررسی دارد از جمله سرچشمه این مسأله در نحوه پذیرش وکیل است که می توان سهمیه ای به متقاضیان بومی اختصاص داد.

مصباح: گزارش وحشتناک است حتی آن هایی که آدرس دفتر دارند بیشترشان حضور فیزیکی ندارند. بررسی موضوع در کمیسیون طرح و برنامه از چند سال پیش انجام شد حتی بررسی تطبیقی هم شد. پیشنهاد شد با همکاری قوه قضائیه مکانیسمی را طراحی کنیم که وکیلی که به کانون دیگری تعلق دارد از قبول وکالت آن ها خودداری شود. مجازات های فعلی بازدارنده نیست.

نجفی توانا: برخوردها باید کارآمد باشد مثلاً می توانیم پروانه را تمدیدنکنیم یا انتقال ندهیم واحد تمبر می تواند از زدن تمبر جلوگیری کند مگر با اجازه کانون البته با کارت هوشمند ان شاء اله این مسأله را می توانیم کنترل کنیم.

سمامی: اجازه بدهید من پیرامون موضوع تحقیق کنم و کارهای قبلی را بدهید تا یک راه حل خوب ارائه دهم. هدف من هم انتخاباتی نیست چون من دوره جدید کاندیدا نخواهم شد.

کامیار: عدم تمدید پروانه مخالف قانون است ولی جاهایی که در اختیار کانون باشد مثل موافقت با انتقال جای اعمال دارد اما اینها هم قبلاً مصوبه دارد باید اجرا شود نیاز به مصوبه جدید ندارد اگر اراده واقعی باشد ابزارش الان موجود است زیرا قبلاً تصویب کردیم که مثلاً در بررسی تقاضای انتقال باید ابتدا تمرکز در محل اشتغال بررسی شود.

حامدتوسلی: الان وکلای استان های مختلف رسماً در تهران دفتر دارند تمام قسمت های حقوقی دولتی را اشغال کرده اند بررسی کنید تا معلوم شود.

نجفی توانا: مجموعه پیشنهادات را جناب سمامی بازرس کانون ظرف یکهفته پس از دریافت گزارش اقدامات سابق کمیسیون طرح و برنامه مطالعه و راه حل ارائه کند.

کاکاافشار: از آقای خلیلی باید تقدیر کنیم تمام وقت در این خصوص در کمیسسیون بازرسی تلاش می کند.

سپس دستور بعدی آئین نامه مالی و معاملاتی مطرح شد.

علیزاده طباطبایی: امور مالی کانون تا حالا ضابطه مند نبود گرچه هیچ سوء استفاده ای هم نبوده است. آقای بهرامیان آئین نامه ای پیشنهاد کردند که با مطالعه آئین نامه سازمان های دولتی و امثالهم است این آئین نامه نحوه هزینه کردن و اختیارات مقامات را به طور کامل تدوین کرده است. اگر تصویب شود از کارهای اساسی است که انجام می شود.

کامیار: با تشکر از این زحمات اولاً مغایر با آئین نامه تقسیم وظایف کانون نباشد دوم محدودیت اختیار مالی برای مدیر داخلی به نظر من رعایت شود.

نجفی توانا: ظرف یک هفته دوستان مطالعه کنند تا بعداً جزئیات را در هیأت مدیره بررسی کنیم.

این پیشنهاد تصویب شد.

(دکتر امینی ساعت 11/45 وارد شد.)

سپس دستور سوم: تعرفه حق الوکاله مطرح شد.

نجفی توانا: تعرفه فعلی عادلانه نیست در ملاقات با رئیس محترم قوه قضائیه هم این موضوع مطرح شد پیگیری هم کردیم به نظر باید ادامه دهیم تا به نتیجه برسد.

علیزاده طباطبایی: سال 85 هم ارقام تعرفه غیرمنطقی بوده است چه رسد به الان. تغییر اصولی تعرفه ممکن است طول بکشد لذا پیشنهاد کردیم همان ارقام بر اساس شاخص بها تغییر کند برای همیشه و هر سال مثل دیه تعیین شود.

مالکی: این آئین نامه خودش به خاطر ناعادلانه بودن اعداد و ارقام تخلف زاست. پیشنهاد می کنماول نماینده قوه را دعوت کنیم. پیشنهاد مطروح خوب است ولی عملیاتی نخواهد شد چون اعدادی غیر واقعی است و اگر یکباره این اضافه شود تغییری فاحش می شود این افزایش برای ما مطلوب است ولی آنجا ممکن است قبول نشود.

ساعت 11/50 تنفس اعلام شد و ساعت 12/25 جلسه ادامه یافت.

مصباح: در سال 85 در مصوبه تعرفه آمده بود با توجه به درخواست کانون ها، ولی اینگونه نبود این بار هم این نامه نگارینباشد جواب منفی بدهد. با وجود ماده 19 که اختیار داده با موکلان قرارداد تنظیم کنیم دیگر نیازی به افزایش تعرفه نیست به علاوه افزایش تعرفه موجب افزایش مالیات هم می شود.

سردارزاده: الان با سی هزار تومان فعلی مالیات زیادی بریده می شود لذا از نظر مالیاتی این کار خوب نیست خودمان با موکل قرارداد می نویسیم. در صورت بالا بردن تعرفه مالیات بسیار سنگینی بر همکاران تحمیل می نمائیم.

کامیار: واقعی کردن اعداد تعرفه یک نتیجه خوب این پیشنهاد است با افزایش از سی هزار تومان به سیصدهزار تومان سهم کانون و صندوق هم افزایش داده می شود و به اداره کانون و افزایش خدمات صندوق حمایت کمک می شود.

امینی: این به نفع صندوق و دولت است نه به نفع وکیل. خوب است کار کارشناسی شود و بعد اینجا طرح شود.

کاکاافشار: در صورت افزایش تعرفه دارایی چندین برابر مطالبه مالیات خواهد کرد و عملاً به ضرر وکلا است.

حامدتوسلی: به نظر من با قانون مالیات های جدید فاجعه بزرگی در پیش است ما می توانیم از وکلا بخواهیم به طور مقطوع به کانون وجهی بدهند این بهتر از افزایش تعرفه است از دستور خارج شود.

سردارزاده: دست دارایی را هم برای افزایش مالیات باز نگذاریم و به همکاران بیشتر اجحاف نکنند.

برای پیشنهاد خروج از دستور رأی گیری شد 6  رأی از 8 رأی موافقت کردند و لذا از دستور خارج شد.

سپس پرونده متقاضیان مطرح شد.

جلسه ساعت 50/13 تمام شد.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 129 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 17/08/94

شروع جلسه : ساعت9/25           پایان جلسه : ساعت 12/00

غایب: آقایان کریمی- شهبازی نیا- علیزاده طباطبایی- خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- مصباح- محمدنبی- مالکی- دیوسالار- حامدتوسلی-سمامی- سردارزاده- رسمیت یافت و پس ازتلاوت کلام اله مجید برخی اعضا نطق پیش از دستور ایرادکردند.

نجفی توانا: جلسه تحلیف با تلاش همکاران اداری به خوبی برگزار شد همان روز پروانه ها را هم تحویل دادیم از این همکاران تقدیر می کنم. اسکودا لیست نامزدان سمت های هیأت رئیسه را اعلام کرد البته تا روز رأی گیری می توانیم کاندید معرفی کنیم.

سمامی: 1- تشکر از دکتر نجفی از جهت سخنرانی بسیار شیوا و درستشان. 2- تشکر از جناب مصباح به دلیل زحمات این دوره کارآموزان و توصیه های بسیار خوب ایشان در سخنرانی مراسم تحلیف. 3- تشکر از جناب زاهدپاشا- سرکار خانم آقاربی- همکاران ایشان در کارآموزی و جناب شیخ الاسلامی و سرکار خانم موسوی و سرکار خانم فکری و آقای محمدپناه و همکارانشان اول: سخنرانی جناب مصباح علیرغم اینکه بسیار مفید بود کمی طولانی بود و در مراسم تحلیف که هدف سوگند کارآموزان است، ضرورتی از باب طولانی بودن سخنرانی نیست. دوم: کوچکترین حرمتی برای اعضا هیأت مدیره کانون قائل نشدند، که میزبان این مراسم هیأت مدیره کانون بوده است و می بایست احترام آن ها حفظ شود. سوم: آیا هیأت رئیسه کانون یعنی فقط ریاست و دو نواب رئیس و بازرسان و منشی هیچ معنی در قوانین وکالت و جایگاه رسمی ندارند؟! آیا فکر نمی کنید در زمان اهداء جوائز زمانی که از آقای محمدی و جناب آقای محمدنبی دعوت می کردید باید از اعضا هیأت مدیره نیز دعوت می کردید نه اینکه اعضا هیأت مدیره را به سرعت برق نامبرده در جهت اجرای مراسم سوگند آن هم با کمیسیون کارآموزی. نام جناب محمدی چندین بار اعلام شد نام کمیسیون اختبار و کمیسیون کارآموزی با تشویق حضار اعلام شد آیا بهتر نبود برای اعضا هیأت مدیره، حداقل در حدواندازه یک کمیسیون احترام قائل می شدید؟!! اینکه اعضا کمیسیون اختبار و کارآموزی تشویق شوند کار بسیار خوبی است اما در جایگاه خودش زمان اهدا جوایز حتماً می بایست از هیأت مدیره دعوت می شدند. چهارم: چه کسی یا چه کسانی نحوه نشستن روی صندلی ها را مشخص کرده بودند؟ بنده شنیده ام مدیر محترم داخلی اینگونه برنامه ریزی نموده اند و این نحوه چینش جالب است!!! اگر قرار بود ریاست در جایی بنشیند و نواب ریاست در کنارشان، مطمئناً بعد از آن ها جایگاه بازرسان یعنی اینجانب و دکتر امینی و بعد منشی و بعد اعضا اصلی و بعد اعضای علی البدل می بایست باشد؟! چرا باید بنده نام خود را در صندلی آخر ببینم در صورتی که به هر شکل اگر محاسبه نمائید بنده جایگاهم در آنجا نبود و مطمئناً این امر از روی سوء نیت صورت گرفته است. با این توضیح که در بین ما و جایگاه ریاست حداقل چند صندلی نیز خالی بود. پنجم: جایگاه بازرس کمیسیون الف (یعنی کارآموزی) یعنی چه؟! و اصولاً چه اقداماتی با بازرس کمیته الف هماهنگ می شود و یا اصولاً نظرخواهی می گردد و یا اصولاً حق ورود دارد؟!! واقعاً بنده نمی فهمم که جایگاه بارزش در هیأت رئیسه چه معنی دارد؟!! ششم: اما یک گلایه از ریاست کانون؛ ریاست محترم کانون در بیانات خودشان، از میزهای بکار برده شده در دادگاه سخن گفتند متأسفانه حتی یک بار هم نامی از کمیسیون رفاه کانون وکلای دادگستری نبردند. چرا بارها از کمیسیون کارآموزی یا روابط عمومی تشکر می کنیم اما یک بار هم که شده از کمیسیون رفاه که آن هم در این مدت کوتاه توانسته عملکرد بسیار خوبی ارائه کند نام نمی بریم و تشکر نمی کنیم؟!!! ضمناً باید عرض کنم از باب این کار یعنی گزاردن میز وکلا در مجتمع هاتاکنون دیناری به اعضا کمیسیون پرداخت نشده است و مبلغ ده میلیون تومان از جیب خودشان خرج کرده اند؟!!!هفتم: ریاست محترم کانون سؤال دیگری برایم ایجاد شد اینکه آیا بنده سانسور تصویری هستم؟! شما رؤیت بفرمائید گزارش ملاقات با وکلای پاریس و گزارش تحلیف 94 که هر دو در سایت کار شده، به نوعی عکس ها از بغل کات شده که تصویر ما حذف گردد، مدیر داخلی کانون موظف بوده است حداقل یک عکس از مجموع اعضا هیأت مدیره در سایت کار کند و این امر اصلاً پسندیده نیست؟!!! هشتم: اکنون مدتی با قرارداد بیمه ایران می گذرد و جالب است که مبلغ اولیه قرارداد توسط کانون به بیمه پرداخت نمی شود با علم بر اینکه تمامی مبالغ توسط وکلا در حساب کانون واریز شده است، در صورتی که اکنون مشکل داشته باشد و به بیمه مراجعه نماید مطمئناً بیمه اقدام عملی نخواهد کرد و این امر موجبات نارضایتی آن ها را فراهم خواهد آورد و بعداً خواهیم گفت بیمه ایران پوشش خوبی نداده است؟!!! در صورتی که مبالغ بیمه از کانون پرداخت نشده است و موجبات اعتراض بیمه را فراهم نموده است.نهم: در نهایت بنده هیچ از این اقدامات ناراحت نمی شوم، اما چون احساس کردم سوء نیتی در عملکرد اداری وجود دارد در مراسم تحلیف و هم در سایت و نحوه برخورد با عملکرد کمیسیون در باب بیمه که تشریح نمودم، مراتب اعتراض خود را اعلام داشتم والا نیازی به هیچ احترام مازادی ندارم.

(آقای مصباح و دکتر کامیار ساعت 9/40 وارد شد.)

سردارزاده: من هم احساس می کنم که عکس ها مندرج در سایت کانون انتخاب می شوند مثلاً از من هیچ عکسی نیست. در مراسم تحلیف در حین برگزاری مراسم برخی اعضا را جابجا کردند که شکل خوبی نداشت و جابجایی ... اعضای هیأت مدیره درست نبود پذیرایی نیز همچون سابق نامناسب بود.

حامدتوسلی: نقش نو با مدیریت آقای وفاتبار به انتشارش ادامه داده و خانم فرامرزیان که روزنامه را ظاهراً اجاره کرده بود پس داده است. آقای وفاتبار علاوه بر اداره خبرگزاری حقوقی سیمرغ عدالت که در واقع زبان گویای جامعه وکالت است و کلیه اخبار و اطلاعات به خصوص سخنرانی ها و مقالات مهم وکلا را منتشر می کند هم اکنون با قبول سردبیری هفته نامه حقوقی نقش نو زمینه دیگری برای خدمات بیشتر به وکلا و جامعه وکالت را فراهم نموده است البته در فضای مجازی جناب دکتر امینی و جناب دکتر سمامی از ایشان تقدیر و تشکر کرده اند و من وظیفه خود می دانستم در نطق قبل از دستور خود مراتب قدردانی خود را اعلام نمایم. در مورد جلسات هیأت مدیره استدعا دارم در شروع به موقع جلسات تأکید شود در ادامه هم پس از اذان جلسه را بلافاصله ادامه دهید که خیلی طول نکشد چون من مریض هستم و از طرفی نمی خواهم جلسه ها را نباشم لذا به موقع تعطیل شود. در مورد مراسم تحلیف نظم جدیدی ایجاد شد ولی باز هم با نارسایی هایی مواجه بود.

نجفی توانا: میزبان تحلیف همه شما بودید و در جزئیات من و نواب محترم دخالتی نداشتیم. دوستان اداری بودند که تمام سعی خود را انجام دادند که اشتباهات گذشته تکرار نشود در مراسم بهتر برگزار شود. راجع به دعوت از هیأت مدیره در حین اهداء جوایز از همه شما دعوت کردیم.

مصباح: شاید اشتباه مجری بوده چون در کنداکتور بود.

نجفی توانا: اگر چنین اشتباهی شده است عذرخواهی می کنم از طرف مجریان. در باب آئین نامه شناسه ملی به عرض رسانده ام که حساب های کانون مسدود بود معاملات ما متوقف بود از سه چهار سال این بحث ممطرح بوده است ولی به دلایل مختلف انجام نشد. حتی برخی کانون ها و حتی اتحادیه قبول کرده بودند اساسنامه هم بنویسند ولی ما صرفاً ثبت شناسه را انجام دادیم که بر مبنای قانون سال 1333 هم بود. هرکس بتواند این بحث ابطال را پیگیری کند حمایت می کنیم. اگر پیشنهاد منطقی دارند، ارائه کنند ولی کار تبلیغاتی ننمایند.

سردارزاده: ضمن تشکر از جناب مصباح و تمام دست اندرکاران که ایرادات اعلامی ... من را در این جلسه تحلیف سعی کردند حل کنند

نجفی توانا: از دکتر مالکی جا دارد به خاطر دفاع قدرتمندانه و مؤثر ایشان در باب لایحه جامع وکالت که تا به حالا به صورت متعادل پیش رفته است تشکر می کنم.

سپس صورتجلسه قبل قرائت و تصویب شد.

آنگاه دستورات جلسه مطرح شد: پیشنهاد اسکودا راجع به پیشنهاد کانون مرکز

متن جوابیه اسکودا قرائت شد.

نجفی توانا: بحث منطقی ما روشن است به جای پاسخ واکنش های غیر مستدل و احساسی شده است این پیشنهادات ما با استقبال اکثر کانون ها مطرح شد که اتحادیه با خرد جمعی شفاف سازی، برنامه و بودجه محوری اداره شود. برخی دوستان در هیأت مدیره پیشنهاد خروج ما را هم مطرح کرده اند که قابل بررسی است.

جندقی: از حسن نیت شما که پیشنهاد کردید نامزد ریاست اسکودا شوم سپاسگزارم.به توصیه پزشک باید استراحت کنم لذا با شرمندگی کاندیدا نیستم خانواده ام هم به شدت مخالف هستند. جناب مصباح و یا خود دکتر توانا یا محمدنبی کاندیدا شوید من رأی می دهم.

سردارزاده: پاسخ اسکودا را به خودشان بدهید به کانون های دیگر رونوشت بفرستید و توجه کنید منظور ما از اصلاح اساسنامه چیست. در قانون هیچ جا ننوشته کانون هاو نوشته کانون لذا کانون یکی بوده است اگر سیاست دولت اقتضا کرده که کانون ها کوچک شود باید به همان شکل سابق بمانیم و یک کانون باشیم.

(دکتر امینی ساعت 11/05 وارد شد.)

حامدتوسلی: من اجازه نمی دهم در شورای اجرایی علیه کانونحرفی باشد. در انتخابات آینده اسکودا برای نایب رئیسی 9 نفر برای بازرسی 8 نفر داوطلب شده اند من هم برای بازرسی داوطلب شدم.

جندقی: از جناب مالکی به خاطر زحمات طرح جامع وکالت صمیمانه ممنونم. من مقاله ای نوشتم عیوب لایحه را هم بیان کردم ما به شما اعتماد داریم این است که دوستان مطلبی به شما نمی گویند خدمات شما ارزنده و مورد تأیید همه اعضای هیأت مدیره از جمله من است.

امینی: ساختارهای اسکودا اجرا نشده است و لذا دموکراسی و شفافیت وجود ندارد نواب رئیس اسکودا و کمیسیون های آن عملاً حضور مورد ندارند. مسأله اصلاح اساسنامه بستگی به نظر میان کانون هاداشته که امیدوارم با لحاظ اهداف اتحادیه و ارزیابی عملکرد گذشته به سمت اصلاح اساسنامه جهت اجرای اهداف آن گام برمی داریم. ولی قبل از اصلاح اساسنامه، حداقل مفاد اساسنامه باید اجرا شود؛ مثل هیأت رئیسه که الان عملاً مطابق مفهوم حقوقی هیأت رئیسه تشکیل نمی شود. مثل وجود کمیسیون ها که تشکیل نشده و عملاً توسط رابطین اجرا می شود.

به دلیل شرکت در یک مراسم دیگر با توجه به اتمام وقت جلسه ادامه دستور به جلسه بعد موکول و ساعت 12/00 جلسه پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 130 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 19/08/94

شروع جلسه : ساعت9/45                     پایان جلسه : ساعت 14/00

غایب: آقایان کریمی- جندقی- خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- محمدنبی- شهبازی نیا-امینی- دیوسالار- حامدتوسلی-کاکاافشار- سردارزاده- علیزاده طباطبایی رسمیت یافت(دکترکامیارساعت 9/50 واردشد.)و پس ازتلاوت کلام اله مجید صورتجلسه قبل قرائت و تصویب شدسپس دکتر نجفی توانا به شرح زیر ایراد سخنکردند.

نجفی توانا: در همایش دیروز دادگستریدر مورد آسیب شناسی حادثه منا از دیدگاه علمی من برای سخنرانی دعوت شده بودم البته بنا بود نفر دوم باشم که به جای من شخص دیگری را دعوت کردند لذا قصد ترک جلسه را داشتم که با اصرار فراوان برگشتم و توضیح دادم که رئیس کانون هم شأن دادستان کل کشور است که باید رعایت شود. در سخنرانی اعلام داشتمبا شعار و افراطی گرایی این مسأله حل نمی شود با توجه به وقوع حادثه در عربستان در آنجا باید وکیل بگیرید کهاقامه دعوا کند دولت عربستان قبول کرده است برای هر نفر مبلغی به عنوان جبرانبپردازد این یعنی پذیرش خطا و لذا بهتر است که اینگونه عمل شود.

سردارزاده: از اینکه در رعایت شأن کانون تلاش می کنید سپاسگزارم.

(دکتر مالکی ساعت 10 وارد شد.)

شهبازی نیا: خانم ضرابی به شدت از روش برخورد با ایشان در مورد مجله کانون ناراحت است.

مالکی: خانم ضرابی حق دارد نیاید. در جلسات مجمع در بحث سیاست های برنامه ششم دبیر نظارت مجمع را دیدم گفت کارگروه کانون ها را تشکیل دادیم تمام کانونها آمدند جز کانون مرکز که دعوت را نپذیرفتند. حضور ما در این مجامع نباید کم رنگ باشد و آنجا محل مهم و تأثیرگذاری است.

(آقای سمامی ساعت 10/20  وارد شد.)

محمدنبی: تا جایی که در ذهنم هست دعوتنامه ای برای ما نیامده است اما راجع به سند چشم انداز من و دکتر مالکی در یک جلسه شرکت کردیم.

شهبازی نیا: من با دخالت مجمع تشخیص در امور وکالت مخالف بودم و باید تلاش کنیم ورود نکنیم ولی این مغایرت ندارد که در جهت جلوگیری فعال شویم تا چیزی تصویب نشود. راجع به حضور رئیس کانون سطح آنجا مهم است که چه کسی در جلسه هست.

سپس دستورات جلسه مطرح شد ابتدا دستور دوم مطرح شد.

محمدنبی: فیلم دوران عاشقی در اکران است کمیسیون فرهنگ و هنر تصمیم دارد این فیلم را که وکیل نقش مثبتی در آن دارد در کانون اکران کند. از ما تقاضای اظهارنظر نمودند.

کامیار: من با نمایش فیلم موافقم اما احساس دوگانگی در تصمیمات راجع به کمیسیون ها دارم مثلاً کمیسیون آموزش یا بین الملل همایش برگزارکنند و ما از طریق پیامک های دعوت متوجه می شویم متقابلاً کمیسیون حقوق بشر برنامه هایش را ارسال کرده بررسی کردیم جرح و تعدیل کردیم یا کمیسیون فرهنگ و هنر. در این قوه این بهتر است یکپارچه وحتیالامکان در اختیار کمیسیون ها باشد مگر امر حساسی باشد.

نجفی توانا: توجیه صریح و منطقی دارد سخنرانی های صنفی را با توجه مسئولیت های دکتر محمدنبی و نظارت عالی هیأت رئیسه به عهده کمیسیون ها می گذاریم اما این بحث ظریف ارائه یک فیلم است که مربوط به زندگی شخصی وکیل است از باب اینکه نظر شماها را داشته باشیم مطرح کردم تا اگر ملاحظه ای هست رعایت شود.

هیأت مدیره نمایش فیلم را تصویب کرد.

سپس دستور سوم مطرح شد:

محمدنبی: یکی از اعضای هیأت امنای کتابخانه نمی آیند تقاضای جایگزین کرده اند.

پس از بحث و بررسی هیأت مدیره 5 نفر را کافی دانست تا عدد اعضا هیأت امنا فرد باشد.

دستور بعدی اساسنامه مؤسسات حقوقی مطرح شد.

محمدنبی: چندین بار مذاکره و صحبت شد در باب بخشنامه خلاف قانون رئیس ثبت شرکت ها که صادر کرده بود و ثبت مؤسسات حقوقی توسط غیروکیل مقدور شد. در جلسه با رئیس قوه هم مطرح شد که گزارش از ما خواستند که دادیم. اما ظاهراً تقدیم دادخواست برای ابطال آن بخشنامه و تقاضای اعمال ماده 13 قانون لازم است و قبل از لغو بخشنامهایرادات ما به جایی نمی رسد.

نجفی توانا: از دوستان شورای تشکل ها در همین زمینه نامه ای آمده است که در آن مطالب زیر ذکر شده است:1- تنظیم نامه خطاب به قوه قضائیه در خصوص لغو بازرسی بدنی توسط سرپرست حفاظت 2- در خصوص مبارزه با مؤسسات حقوقی غیرمجاز که در امر وکالت دخالت می کنند. 3- تقاضای تقدیم دادخواست ابطال بخشنامه ثبت شرکت ها و شکایت کیفری علیه افراد ذیمدخل در مؤسسات حقوقی غیرمجاز. تا حالا ما نامه به رئیس قوه نوشته ایم، دادخواست هم که قبلاً صحبت کردیم و در حال کار کارشناسی حقوقیدرموردش هستیم از باب شکایت کیفری باید یک عنوان پیدا کنیم که قابل تعقیب باشند چه عنوانی مناسب است؟ از دوستان شورای تشکل ها ممنونم از یادآوری.

کامیار: بهتر است اول سعی کنیم که خود مقام صادر کننده، این بخشنامه را تغییر دهد این کم خطرتر است به ویژه که در قوه قضائیه هم با این موضع ما موافق هستند اگر در این راه ناامید شدیم آنگاه دادخواست بدهیم زیرا ممکن است دادخواست به هرعلت رد شود و آن زمان نتیجه خوبی حاصل نمی شود.

امینی: به اطلاع شورای تشکل ها برسانم هرچند علی القاعده باید مطلع باشند بنده به نمایندگی از هیأت مدیره و با مدیریت جناب دکتر محمدنبی نامه های متعدد آماده کردیم و به مرکز حفاظت، سازمان بازرسی کل کشور و غیره نوشته ایم. به نحوی که در یک مأموریت اینجانب و جناب دکتر سمامی، شکایتی را در سازمان بازرسی کل کشور به ثبت رساندیم. این فضا را آماده کرده بودیم که رئیس محترم قوه قضائیه برای استماع اظهارات ما و دفاع از موضع ما جهت جلوگیری از ادامه و تشکیل مؤسسات حقوقی غیرمجازمهیا شده و دستور پیگیری جدی داد. الان هم دادخواستی را برای ابطال به دیوان عدالت اداری آماده کردیم که بنده و جناب دیوسالار به عنوان شخص حقیقی اقدام خواهیم کرد منوط به اینکه هیأت مدیره صلاح بداند.از وکلای جوان در انجام این اقدامات تشکر می نمایم از جمله: جناب زاهدپاشا، جناب کیا، جناب صیادی نژاد، جناب شیخ الاسلامی، جناب دکتر صالحی، آقای حجتی، دکتر خاکپور، سرکار خانم صباغی و نجفی و سایر دوستان.

نجفی توانا: باید از شورا و فعالیت های آن ها در این جهت تشکر کنیم.

حامدتوسلی: علاوه در یک مورد نظر دکتر کامیار ممکن است قوه قضائیه هم ناراحت شود زیرا آنها در جلسه ملاقات موافقت کردند و آقای اژه ای هم وارد بحث شد و حمایت کرد. لذا آن ها همراه هستند.

نجفی توانا: خوب است با جناب اژه ای در این خصوص جلسه ای برگزار کنیم و حسب تصمیمات آن جلسه اقدام شود.

سمامی: از شورای تشکل ها که دغدغه های اساسی کانون را مطرح کردندمتشکر و بهتر است در همین مسیر درست گام بردارند تا مسائل حاشیه ای. البته اگر آن بخشنامه ابطال شود آثارش به گذشته هم برمی گردد و موجب بی اثر شدن اقدامات گذشته می شود و مؤسسات موجود هم تأییدیه باید بگیرند.

علیزاده طباطبایی: با توجه به مذاکرات قبلی با رئیس قوه با ایشان مکاتبه کنیم و موضوع مؤسسات حقوقی رایادآوریکنیم و پیشنهاد دهیم هیأتی متشکل از نماینده کانون دیوان عدالت و سازمان ثبت زیرنظر معاون اول قوه اقدام مقتضی نمایند.

امینی: بحث آینده نیست زیرا الان مؤسسات حقوقی بدون وکیل را اداره ثبت شرکت ها به ثبت نمی رساند و عملاً متوقف شده است ولی گذشته مهم است که جز با ابطال بخشنامه و تصریح به اثر گذشته آن امکان پذیر نیست.

مالکی: در لایحه جامع این مشکل حل شد و صراحتاً اعلام شد برای تشکیل مؤسسات حقوقی حضور سه وکیل لازم است و اگر نباشد منحل شده محسوب می گردد به نظرم گروهی کارشناسی تشکیل شود راه هایی پیدا کنیم برای آینده که مؤسسات باید بیشتر شود. برای کانون هم درآمدزایی کند و حق عضویت بدهند.

مصباح: در مکاتبه از رئیس قوه بخواهیم مؤسساتی که قبلاً بر اساس این بخشنامه تشکیل شده است ملزم شوند تأیید یا عدم تأیید کانون را هم بگیرند.

دیوسالار: تسری رأی دیوان به گذشته موکول به تصریح در دادخواست است.

نجفی توانا: پیشنهاد می کنم ضمن تعقیب اقدامات گذشته ملاقات ها پیگیری و مکاتبات تا حصول نتیجه ادامه یابد.

هیأت مدیرهبااینپیشنهاد موافقت کرد.

دستور بعدی مطرح شد.

نجفی توانا: در مورد پیشنهاد اصلاح اساسنامه اسکودا از ما خواسته اند جزئیات را اعلام کنیم تقاضا دارم آقایان دکتر امینی و شهبازی نیا و مصباح این مطلب را آماده کنند.

سپس دستور نقل و انتقال مطرح شد.

سپس دستور کارت هوشمند مطرح شد و آقای مدیر داخلی به تقاضای رئیس وارد جلسه شد و توضیحات زیر را ارائه نمود.

زاهدپاشا: مراحل تست کارت هوشمند با موفقیت انجام شد و بجز بخش پرداخت تمام مراحل به خوبی انجام شد. 200 نفر را فراخوان کردیمبرایدریافتکارتهوشمند ثبت نام کردند که امکان ثبت دادخواست را دارند. برای ده هزار وکیل برآورد هزینه کردیم شامل 220 میلیون هزینه تجهیزات+ 40 میلیون پشتیبانی تجهیزات و خدمات که جمعاً می شود 260 میلیون به علاوه باید گواهی های هم به آن اضافه شود یکی گواهی که وزارت صنعت معدن و تجارت می دهد با 26 هزار تومان که در این صورت از سازمان امور مالیاتی اخذ مفاصاحساب مالیاتی و اظهارنامه مالیاتی الکترونیک فراهم می شود. یک گواهی هم خود قوه قضائیه می دهد و 26 هزار تومان مطالبه خواهد شد یک گواهی هم پیشنهاد کردیم که کانون بدهد و 30 هزار تومان برای صدور کارت هوشمند هم مبلغی اخذ شود که جمعاً 130 هزار تومان می شود البته گواهی های قوه قضائیه و وزارت صنعت معدن سالیانه است.

نجفی توانا: با این اوصاف 150 هزار تومان مناسب است برای هر کارت اخذ کنیم.

زاهدپاشا: الان باید 2 تا توکن وکلا بگیرند که جمعاً 200 هزار تومان می شود ولی اگر کارت هوشمند بگیرند جمعاً 200 هزار تومان می دهند که این 2 خدمت هم در آن کارت هست.

سمامی: از جناب مدیر تشکر می کنم در این زمینه بسیاری اعتراضات بود با این وجود ایشان با پیگیری خود کار را ادامه داده اند این یکی از وعده های ماست که محقق می شود.

مصباح: بررسی دادخواست در دفاتر خدمات قضایی جزء مشکلات ما است که از نظر محتوای دادخواست اگر باشد محل ایراد است ولی اگر بررسی شکلی و از نظر ضمائم و تمبر باشد ایرادی ندارد بلکه آن هم اگر در دفتر دادگاه باشد قانونی است.

نجفی توانا: انرژی زیادی این کار گرفت سخت بود ولی تلاش کردیم از محدود شدن به شرکت ها خلاص شویم البته ممکن است در عمل مشکلاتی باشد ولی کار مثبتی خواهد بود و ما می توانیم در بحث ورود به دادگستری و بازرسی ها و سامانه برای مالیات و امثالهم از این کارت های هوشمند استفاده کنیم.

کاکاافشار: باید عناوین خاص نباشد بلکه باید بتوان عناوین مورد نظر وکلا را هم در آن درج کرد. این موضع باید تغییر کند تا وکلا در انتخاب عناوینآزادباشند.

حامدتوسلی: از آقای زاهدپاشا نهایت تشکر را دارم ما را در جریان بگذارید از روند این کار.

زاهدپاشا: ما توافق کردیم برای توسعه عناویندعاوی و خواسته ها تیم حقوقی تشکیل شود در باب حذف دفتر خدمات ملاحظاتی دارند ولی مقرر شد دادخواست در دفاتر خدمات قضایی بدون حضور فیزیکی وکلا بررسی شود نقائص اعلام شود و نهایتاً پس از تکمیل ارسال شود. از دکتر نجفی توانا، مصباح و محمدنبی که حمایت کردند ممنونیم. تغییر نشانی هم الکترونیکی شده است پرداخت وجه فروش اوراق هم الکترونیکی خواهد بود. انشاء اله در نظر است برای تمدید پروانه هم تمام مراحل الکترونیکی شود الان تقاضا دارم مصوب شود به تعداد ده هزار وکیل کارت بدهیم هزینه آن با مجوزهای بخش میانی و هزینه کانون 150 هزار تومان اخذ کنیم از وکلا.

با اخذ 150 هزار تومان از کلیه وکلا در قبال کارت هوشمند همراه سه گواهی قوه قضائیه، وزارت صنعت و معدن و کانون وکلا به اتفاق آرا موافقت شد.

سپس دستور متقاضیان پروانه مطرح شد.

ساعت 14/00 جلسه پایان یافت.

.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است