مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  سه شنبه 13 بهمن 1394(12:12:12 PM)

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسات 131 ، 132 ، 133 ، 134 ، 135 ، 136 و 137هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز

به تاریخ های 24/08/94 ، 24/08/94 ، 01/09/94 ، 03/09/94 ، 08/09/94 ، 08/09/94 و 17/09/94

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 131 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 24/08/94

شروع جلسه : ساعت9/35          پایان جلسه : ساعت 13/25

غایبان: آقایان مصباح (بستری)-کریمی- دیوسالار- علیزاده طباطبایی

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- محمدنبی- مالکی- شهبازی نیا-امینی- سمامی- حامدتوسلی-سردارزاده- رسمیت یافت و پس ازتلاوت کلام اله مجیدبرخی اعضا نطق پیش از دستور ایراد کردند.

(دکتر ضرابی ساعت 9/35 وارد شد.)

(دکتر کامیار ساعت 9/45 وارد شد.)

نجفی توانا: برای حضور در اجلاس زنجان اسامی 16 نفر را اعلام کرده ایم. ظاهراً از نامگذاری خیابانی که در واقع کوچه است بستگان دکتر کاتوزیان مکدر هستند می توانیم مکاتبه کنیم برای اصلاح این تصمیم.

سردارزاده: حوادث تروریستی لبنان، یمن و پاریس را تسلیت عرض می کنم قبل از پاریس در مسجد و بازار یمن و لبنان مردم را کشتند این ننگین ترین شکل توحش است ما باید پیام بدهیم و تقبیح کنیم.

مالکی: این جنایت فجیع را تسلیت و محکوم می کنم نامه تسلیت برای رئیس کانون وکلای پاریس بفرستیم و اطلاع رسانی کنیم بیانیه لازم نیست ولی تسلیت خوب است.

(آقای جندقی ساعت 9/55 وارد شد.)

نجفی توانا: برای رئیس کانون لبنان هم می توانیم نامه ابراز همدردی بفرستیم.

جندقی: نامه به رئیس کانون پاریس و ابراز همدردی کافی است و بیانیه ضرورت ندارد.

امینی: در چهار سال اخیر بدهی ما به صندوق حمایت انباشته شده است. ما آمادگی پرداخت بخش عمده ای از 9 میلیارد تومان را یکجا داریم. در جامعه وکالت مشکلات اقتصادی بیداد می کند حتی پول تمدید ندارند و لذا تحمیل 4% گذشته بدهی کانون بر وکلا جایز نبوده و مبنای درستی ندارد.

راجع به بررسی سفرهای خارجی محوله، من پیگیری کردم. دانشگاهی به نام باغچه شهیر با مشارکت یکی از دانشگاه ها و سازمان های آمریکایی مسئولیت آموزش روش های نوین خدمات حقوقیرا بر عهده گرفته است. مرکز علمی کاربردی که در کانون مرکز وجود داشت و آقای جندقی رئیس هیأت امنا آن بودند با این دانشگاه ارتباط برقرار کرد.توافق شد با کمک های آموزشی و علمی، مرکز علمی کاربردی کانون تقویت شود. بنده سه بار با دعوت رئیس هیأت امنا و در معیت هیأت امنا (جناب جندقی، جناب مصباح، جناب دکتر آذربایجانی، جناب دکتر مالکی، جناب دکتر جلیل زاده، جناب محمود واحدی و سایرین)در سفر حاضر بودم. در دوره قبل به هر دلیلی هیأت امنا مرکز منحل می شود و از دو سال گذشته توسط برخی از همکاران دعوت خصوصی از من شد ولی من گفتم از ناحیه هیأت امنا باید باشدباروش جدید اتحادیه این سفرهای آموزشی که برای هیأت امنا و اساتید مرکز و همکاران بود ناگهان لغو می شود. تحقیق کردم بعداً فهمیدم از کانون مرکز به اتحادیه منتقل کرده است و آنجا هم بیش از 30 سفر به ترکیه انجام داده اند در طول سه تا چهار سال اخیر که به هزینه دانشگاه باغچه شهیر و نهادهای مدنی بین المللی بوده است. یکی از نکات مهم سفر این است که خیلی از مدیران کانون های استانی هم می روند که سایر دوستان به طور غیررسمی و بدون دادن گزارش و حتی ذکر نام به جامعه وکلا یا هیأت عمومی اتحادیه انتخاب می کنند. در سایت اتحادیه هم منعکس نمی شود من این گزارش را در یک ماه اول شروع این هیأت مدیره هم داده بودم در خرداد 94 هم گزارش دادم و کتباً به دکتر نجفی نوشتم که به آقای توسلی دادند گزارش تهیه کنند که آقای توسلی محرمانه گزارش خود را به رئیس داده اند ولی اینجا مطرح نشد. این باید تحت کنترل اتحادیه یا مرکز باشد و شفاف اعلام شود. در تعداد زیادی از این سفرها وکلا یا دانشجویان و برخی دوستان بوده اند که هیچ ارتباطی به سیستم نداشته و ادعا آن است که به اعتبار شخصی است که بنده احراز ننمودم و پیگیری رسمی کانون مرکز ضرورت دارد. امیدوارم بعد از انتخابات اتحادیه طرح و بررسی شود که شائبه انتخاباتی نباشد. این سفرها باید تحت نظر هیأت امنای مرکز علمی کاربردی (مثل سابق)، هیأت مدیره مرکز و یا اتحادیه بوده و شفاف باشد و ضابطه و مصوبه داشته باشد. یک زمانی برای ارتقای مرکز علمی کاربردی بوده است و الان هم جناب جندقی حضور دارند و تأیید می فرمایند که سفرهای بعدی خودسرونامتعارف عمل گردید و مدیران مرکز حاضر به همراهی با این روش نبودند. در مورد سهم صندوق اعتقاد دارم قبل از اصلاح اساسنامه توسط مجمع که توسط مدیران کانون در حال تصویب است حق نداریم آن را از وکلا بگیریم. جامعه وکالت مشکل اقتصادی دارد و از محل درآمد نقل و انتقالات اخذ نماییم. به هر حال دین صندوق را ادا کنیم و دین کانون را سنگین نکنیم.

شهبازی نیا: در دوره قبل هم اینجانب تذکر دادم که سفر با هزینه کشور دیگر یا کانون وکلای کشور دیگر جز در مواردی که سفری رسمی و در چارچوب مناسبات متقابل است، به صلاح و در جهت منافع ملی نیست و هیأت مدیره قبلی به درستی کانون مرکز را از این سفرها دور کرد و در هرگونه پیگیری ما باید دنبال منتفی شدن این سفرها باشیم و نه درگیر شدن کانون مرکز در آن ها. به نظر من هیچ دلیلی ندارد کانون کشور دیگری این همه هزینه سفر دهها نفر را تأمین مالی کند و لذا باید با تردید نگاه کرد. من به این سفرها دعوت شده ام ولی هیچوقت نپذیرفتم.

جندقی: این سپرده های ما هزینه های کانون را تأمین می کند اگر این سپرده ها را دست بزنید اداره کانون مشکل می شود الان 20 هزار نفر ثبت نام کرده اند در آزمون، کل این وجه را بدهید صندوق.این 4% به کانون ها تحمیل شده است. من به آقای شوشتری وزیر دادگستری وقت پیشنهاد کردم یک درصد را کانون و سه درصد را دولت بدهد ایشان قبول کرد ولی در شورای اجرایی اتحادیه مطرح شد گفتند موجب دخالت دولت است من و دکتر مالکی اصرار کردیم ولی قبول نکردند. به مطالب وکلای خاصی که فرار کرده اند نباید توجه کرد برخی از آنها یکسال وکالت کرده است آنجا به آنها می گویند وکیل برجسته است من توصیه کردم که برگردید ولو شما را اینجا دستگیر و محاکمه کنند، بهتر است آنجا در بدبختی باشید. بیرون گود هستند می گویند لنگ کنید فکر می کنند جایزه صلح می دهند نه هرگز چنین چیزی نیست آن یکی هم که گرفت روی مسائل سیاسی گرفتارتباطی به ظرفیت نداشت.اگر قرار بود بدهند باید به آقای خاتمی می دادند. آقای جان بورتر ارتباط ما را با دانشگاه باغچه شهیر برای تبادل استاد و دانشجو برقرار کرد چند جلسه رفتیم. من مطالب آقای امینی را تأیید می کنم خودم یک سفر شخصی رفتم استانبول در هتل تصادفاً دیدم گروهی از وکلا آنجا برای دانشگاه آمده اند این کار به این شکل صحیح نیست عمل شود.اتحادیه می تواند این کارها را بکند پولش را آمریکا نمی دهد بلکه مؤسسه ای به نام ماکس پلان می دهد. قبلاً هیأت امنا سفر و اسامی را تأیید می کرد بعد که من از هیأت امنا خارج شدیم قضیه فرق کرد.

نجفی توانا: از طریق مرکز علمی کاربردی می توان پیگیری این مطلب راکرد.

محمدنبی: عرض تسلیت برای فجایع لبنان و پاریس.در این ارتباط نامه ای هم تهیه کرده ایم. در مورد صندوق حمایت در روز شروع دوره ما42/000/000/000 ريال بدهکار بودیم. در این فاصله ما67/000/000/000 ريال دادیم یعنی کل بدهی گذشته را داده ایم. سپرده های کانون محل تأمین هزینه های کانون است ما برای هر وکیل هر سال 800 هزار تومان تا 1 میلیون تومان به صندوق می دهیم. 26 هزار وکیل داریم و رقم بسیار سنگینی می شود. الان 9 میلیارد تومان بدهکاریم. آقای شیخ الاسلامی یک جلد کتاب تدوین کرده است در حوزه تخلفات انتظامی خوب است از ایشان تقدیر شود. در بحث کمیسیون ها من گزارشی تهیه کرده ام. از رابطین محترم خواهش می کنم یک بررسی بفرمایند در مورد کمیسیون هایی که تشکیل نمی شود پیگیری تا تشکیل شود. کمیسیون حمایت هر هفته،  طرح و برنامه یکشنبه در میان، داوری دوشنبه هر هفته در 93 و در 94 هفته در میان، مرکز داوری در 93 هر هفته در 94 دو هفته یک بار، آموزش 5 جلسه داخلی داشته و 6 جلسه خارج از کانون داشته اند، رفاه در سال 93 هر شنبه الان دوشنبه در میان، بین الملل هر هفته دوشنبه و در سال 94 هفته در میان، ورزش هر هفته و در سال جدید سه شنبه ها یک هفته در میان، جوانان شنبه های هر هفته الان چهارشنبه هفته در میان است، کمیسیون حقوقی یک هفته در میان برگزار می شود ولی فقط دو نفر می آیند، روابط عمومی هر هفته یکشنبه ها، حقوق بشر در 93 هر هفته الان هفته در میان، روابط بین الملل سه شنبه ها هر هفته و امسال مختلف بوده، انتشارات یکشنبه هر هفته، فرهنگ و هنر هر چهارشنبه در سال 93 و 94 هفته در میان، تدوین قوانین چهارشنبه ها هر هفته الان به صورت موردی، کمیسیون مالیاتی چهارشنبه ها یک نفر برای پاسخگویی، کمیسیون ساختمان چندتا جلسه داشته اند ولی دفتر کمیسیون ها بی اطلاعند، ترفیعات در سال 93 و 94 هر مورد که ارجاع شد جلسه داشته اند، کمیسیون ماده 55 یکشنبه ها بوده، تسخیری هر روز 4 نفر بوده اند. جلسه اعضای کامل هم یکشنبه و چهارشنبه هر ماه یکبار، کمیسیون اتفاقی سه شنبه ها و اداره معاضدت در تمام مجتمع ها هر روز حضور دارند و به سختی کار می کنند. کمیسیون بازرسی و نظارت 4 گزارش بسیار خوب از کانون های استانی تهیه کرده کمیسیون نقل و انتقال و صدور و کارآموزی بسیار فعال بوده اند که تحت نظر کمیته الف بوده اند.

نجفی توانا: آقای شیخ الاسلامی تحت عنوان باید ها و نباید های وکیل دادگستری کتابی با مقدمه دکتر قهرمانی منتشر کرده اند خواستند در دستور هیأت مدیره رونمایی شود. بنده به نوبه خودم از ایشان تشکر کردم.

حامدتوسلی: جلسه امروز 131 ام است در دوره 26 که بیشترین جلسات را داشتیم 130 تا جلسه بود امروز ما با وجود 5 ماه مانده به پایان سال رکورد شکستیم از لحاظ کیفی هم انشاء اله پر محتوا باشد. در مورد گزارش دانشگاه باغچه شهیر که من مأموریت گرفتم بالاخره به این نتیجه رسیدیم نه کانون مرکز ادامه دهد و نه دیگران البته پس از انتخابات اتحادیه موافقم این بحث مطرح شود و غائله ختم شود. از زحمت جناب شیخ الاسلامی ممنونم به نحو شایسته تقدیر شود.

مالکی: در مورد صندوق من مخالفم که از محل نقل و انتقال بدهی را بدهیم.این تجویز فروش پروانه تهران است. این ظلم مضاعفی به وکلای تهران است و نظم جامعه وکالت را به هم می ریزد. در دوره های قبل گفتم ما خدمات عمومی به جامعه می دهیم و دولت موظف است 4% و بیشتر را پرداخت کند. به نظر من جلسات فوری بگذاریم با دادگستری و این بحث را پیگیری کنیم. با پرداخت یکجای بدهی ما به صندوق مخالفم لااقل اقساطی پرداخت شود باید به فکر اداره امور کانون مرکز هم باشیم. در باب بحث باغچه شهیرضمن تأیید نگرانی های دکتر امینی با توجه به اینکه متأسفانه این سفر ها با کانون مرکز و مرکز علمی کاربردی ارتباطی ندارد بررسی بکنیم توسط بازرسین نامه برای اتحادیه نوشته شود و سؤال کنند از هزینه ها و میزان و محل تأمین و افراد شرکت کننده و سپس صحبت کنیم.

سردارزاده: آقای شیخ الاسلامی از همکاران فعال و صحیح العمل است از ایشان قدردانی ویژه بشود. به عنوان رابط کمیسیون تسخیری شرکت می کنیم ولی مطالبی که پیگیری می کنیم متأسفانه اجرا نمی شود. جا برای برگزاری جلسات نداریم در برنامه ریزی هم کمیسیون تسخیری یک اداره است جایگاه خودش را باید به دست آورد.

سپس صورتجلسه قبل قرائت و تصویب شد.

آنگاه دستورات جلسه مطرح شد.

دستور اول:

محمدنبی: کمیسیون اصل نود از ما تقاضای کارشناس مطلع کرده است که در بررسی عملکرد قوه قضائیه کمک کنند.

نجفی توانا: ظاهراً مسئولان پذیرفته اند که در باب عملکرد قوه قضائیه بررسی بیشتری شود. قرار است نقاط ضعف و قوت ساختار قوه را بررسی کنند لذا باید کارشناس مطلع را معرفی کنیم.

کامیار: فرصت مناسبی است برای بیان دردهای جامعه وکالت در دادگستری. کسی را باید تعیین کنیم که بتواند حرفهایش را بزند و آن ها هم بشنوند تجربه کاری هم داشته باشد رفت و آمد مکرر به دادگاه ها داشته باشد و از سنخ مجلس هم باشد.

جندقی: من آقای اسلامی پناه را معرفی می کنم.

ضرابی: فرصت را مغتنم می شمارم آقای مالکی را پیشنهاد می کنم فعالیت مستمر و تأثیر گذاری را دارند.

کامیار: من آقای خالقیان را توصیه می کنم. ایشان دردآشنا است رفت و آمد به دادگستری دارد قاضی بوده است.

سمامی: من آقای سردارزاده و کاکاافشار را پیشنهاد می کنم که سروکار با دادگستری دارند.

نجفی توانا: به نظر من آقایان اسلامی پناه، خالقیان و سردارزاده مناسب هستند.

رأی گیری و به اتفاق آراء تصویب شد.

دستور حق عضویت مطرح شد.

محمدنبی: آذربایجان شرقی تقاضا کرده است که مبلغ حق عضویت افزایش یابد.

نجفی توانا: ما باید بازبینی نسبت به هزینه های کانون و درآمدها داشته باشیم. قوه قضائیه و سایر مراکز بعضاً چند برابر کرده اند اما ما به سختی امور را می گذرانیم.

امینی: مطابق آئین نامه افزایش حق عضویت به تقاضای کانون مرکز و تصویب رئیس قوه باید باشد برخی کانون ها به درستی به ما اعتراض کردند ما ابتدا نظر مشورتی سایر کانون ها را نگرفتیم. می توانیم برای سال 95 حق عضویت را اضافه کنیم. ولی قبل از آن باز از کانون ها از طریق شورای اجرایی نظر مشورتی بگیریم.

نجفی توانا: نامه ای می نویسم به کانون ها و نظر مشورتی آن ها را اخذ می کنیم.

کامیار: چند سالی باید از اصلاح قبلی وقت بگذرد که هنوز محقق نشده است و لااقل 3 سال دیگر برای پیشنهاد افزایش زمان باقی مانده است.

مقرر شد با توجه به اینکه امکان ارائه پیشنهاد تعدیل با فاصله زمانی 5 ساله مقدور است در این خصوص بررسی لازم انجام و در زمان مناسب پیشنهاد ارائه شود.

سپس دستور آئین نامه مالی، معاملاتی طرح شود.

ماده به ماده قرائت و پس از اعمال اصلاحات برخی مواد به تصویب رسید.

ساعت 11/50 تنفس وجلسه ساعت12/20ادامه یافت.

سپس دستور نقل و انتقال مطرح شد.

سپس دستور صدور مطرح شد.

جلسه ساعت 13/20پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 132 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 24/08/94

شروع جلسه : ساعت9/25          پایان جلسه : ساعت 13/30

غایب: آقایان جندقی (کسالت)- کریمی- شهبازی نیا- خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایان محمدنبی- دیوسالار-کامیار- سمامی- حامدتوسلی-سردارزاده- علیزاده طباطبایی رسمیت یافتو پس ازتلاوت کلام اله مجید صورتجلسه قبل قرائت و تصویب شد.

(دکتر نجفی توانا ساعت 9/40  وارد شد.)

سپس نطق پیش از دستور به شرح زیر طرح شد.

نجفی توانا: آقای وفاتبار به من اطلاع داد که طی مصاحبه ای که در نقش نو چاپ شده است وزیر دادگستری اعلام کرده قصد دارد لایحه جامع را در قالب اصل 85 طرح کنند. من پیگیری کردم که صحت و سقم این مطلب بررسی شود در تماسی که با دفتر ایشان و همچنین مجلس بررسی کردم گفتندمطلب به این ترتیب نبوده است. به محض حصول خبر قطعی اعلام خواهم کرد.

سردارزاده: باید هوشیار باشیم چون قبلاً دیدیم که در مورد ماده 187 غافلگیر شدیم دوستان در فضای مجازی نگرانی خود را مطرح نمودند که اینجانب پاسخ دادم ولی تأکید می نمایم که باید هوشیار بوده و تمام حرکات را رصد کنیم.

کامیار: از اعضای کمیسیون بین الملل به خاطر جلسه بسیار خوب دیروز ممنونم در انتخاب موضوع مناسب در انتخاب سخنرانان که همگی آمادگی خوبی داشته دقت به خرج داده و جلسه مفیدی برگزار کردند.

امینی: اعتقاد دارم صحبت های وزیر دادگستری مبتنی بر اشتباه نبوده و در مضمون صحبت های ایشان دو نکته وجود داشت: 1- ضرورت طرح در کمیسیون 2- دعوت قوه قضائیه به عدم توجه جدی به نقد و دعوت وکلا به عدم نقد و دعوت مجلس به مساعده اینجانب در مجلس به فوریت بررسی نمودم و اعلام کردند برنامه مجلس تا خرداد ماه پر است و این لایحه جزو اولویت ها نیست لذا اولاً به مجلس نامه نگاری شود و به اهمیت موضوع و عدم امکان رسیدگی عجولانه تأکید شود. ثانیاً با رئیس محترم جمهوری مکاتبه شود که صحیح نیست همچنین مطالبی از سوی وزیر محترم کابینه تدبیر و قانون گرا مطرح شود. ثالثاً ضمن هوشیاری، خودمان یک فرضیه را تبدیل به یک امر مسلم نسازیم.

مالکی: مسلماً اگر از ابتدای ورود لایحه به دولت پاسخ اظهارات و مصاحبه های انجام شده توسط مقامات را نمی دادیم و روشنگری نمی کردیم، لایحه مذکور مدت ها پیش با همان شاکله اولیه تصویب می شد. امروز نیز اظهاراتی که دلالت به تساهل و تسامح در تصویب لایحه را دامن می زنند بسیار خطرناک است که باید قاطعانه پاسخ داد. من دیروز ساعت 8 صبح که به مرکز پژوهش های مجلس می رفتم روزنامه نقش نو را در پیشخوان روزنامه فروشی دیدم و متوجه تیتر روزنامه که مبین اظهارات وزیر دادگستری بود شدم. با توجه به اظهارات ایشان که وکلا، حقوقدانان و مجلس را دعوت به تساهل و تسامح در تصویب لایحه کرده بود و با قاطعیت تصویب لایحه را به صورت آزمایشی و اصل 85 اعلام کرده بود و نظر به عدم تکذیب این موارد بلافاصله پاسخ مناسب را تهیه و به خبرگزاری ایسنا دادم که امروز بر روی سایت گذاشته شده است.

حامدتوسلی: در عرف سیاسی حرفی می زنند تا عکس العمل را بررسی کنند این شاید با همین هدف بوده است تا جایگاه ما را ببینید. هر کس هر چقدر قدرت دارد در این جهت باید انجام دهد از دکتر مالکی ممنونم که واکنش مناسب نشان داد.

سپس دستورات جلسه مطرح شد.

1-    دستور آزمون ورودی مطرح است.

نجفی توانا: نامه ای حاوی محل های برگزاری آزمون از اتحادیه به ما واصل شده است. توصیه می کنم دوستان همگی تشریف بیاورند.

2-    سپس دستور پرونده متقاضیان مطرح شد.

3-    سپس ادامه مواد آئین نامه مالی معاملاتی طرح و بررسی و تصویب شد. (از فصل چهارم ماده 17).

ساعت11/50 تنفس و جلسه در ساعت 20/12 ادامه یافت و مواد تا ماده 28 بررسی شد.

4-    سپس دستور صدور پروانه مطرح شد.

جلسه ساعت13/30 پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 133 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 01/09/94

شروع جلسه : ساعت9/20          پایان جلسه : ساعت 13/20

غایبان: آقایان جندقی - شهبازی نیا- خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- مصباح- محمدنبی- دیوسالار-کامیار- سمامی- حامدتوسلی-سردارزاده-رسمیت یافت و پس ازتلاوت کلام اله جلسه آغاز شد. ابتدا برخی اعضا نطق پیش از دستور ایراد کردند.

نجفی توانا: چهارشنبه گذشته متعاقب همایش داوری که با همکاری کانون و دانشگاه علامه بود در کانون مهمانی شام برگزار شد مطالبی گفته شد که برای کانون و تعمیق رابطه با مراکز علمی خارجی و اساتید داوری مفید بود. دیروز صبح با دکتر محمدنبی در مراسم کمیته امداد شرکت کردیم خانم امین زاده، آقایان باهنر و فتاح حضور داشتند. آقای اژه ای هم بعداً حضور یافتند. اینجانب مطالبی را با تأکید بر استقلال کانون و جنبه های معنوی کار وکالت بیان کرده از فعالیت اداره معاضدت گزارشی دادیم. همه حضار بر حضور نهاد وکالت تأکید و تشکر کردند. جناب محمدنبی به بیمه وکالت اجباری تأکید کردند. خانم امین زاده هم این مسائل مورد توجه قرار داد. متعاقب آن آقای اژه ای پیشنهاد تهیه آئین دادرسی ویژه برای مددجویان داد که من گفتم میسور نیست و تنها دادگاه اختصاصی دادگاه نظامی است ولی دادگاه تخصصی می توانیم داشته باشیم اما آئین دادرسی استاندارد و عام باید باشد تا جلوی تبعیض را بگیرد. راجع به ثبت نام در انتخابات هیأت مدیره دوستان علاقمند که شرایطش را دارند بیایند اگر 200 تا 300 نفر ثبت نام کنند این موجب حضور بیشتر افراد می شود هدف همه ارتقاء اعتبار و حیثیت کانون است و همه باید در این جهت تلاش کنیم. می خواهم نامه ای بنویسم برای تمام وکلا و تقاضا کنم برای انتخاب حاضر شوند و رأی دهند.

مصباح: هیأت نظارت در گذشته ها هم این نامه ها رامی فرستادند.

دیوسالار: به نظر می رسد از تکالیف مدیریتی است و نه هیأت نظارت. تمهیدی بشود که انگیزش بیشتری برای انتخابات بشود. این دعوت کار شایسته ای است و به نظرم شخصاً به نام رئیس کانون انجام دهید بهتر است.

نجفی توانا: دو طبقه از ساختمان مجاور را بخریم خوب است ما احتیاج داریم.

سردارزاده: در کمیسیونتسخیری چون رابط هستم شرکت کردم دوستان از ساعت حدود 8 تا 30/1 حضوردارند و بسیار پرتلاش هستند با توجه به قانون جدید وضعیت پرونده ها فرق نموده و بسیار حجم زیادی پیدا کرده باید فکری برای جلسات تسخیری داشته باشیم چون دیگر مانند اداره معاضدت به صورت اداره نشده و در مضیقه مکان تشکیل جلسات هستند ضمناً به دو شعبه دادگاه انتظامی هم به دیدار همکاران محترم رفتم و قدردانی نمودم تلاش های این دوستان و دادسرای انتظامی ضامن پالایش کانون است.

سمامی: امسال انتخابات مجلس شورای اسلامی را در پیش داریم مفید است همکاران اگر توانایی دارند داوطلب شوند به نوعی هم حمایت کنیم از آن ها. دکتر کریمی یقیناً در انتخابات مجلس شرکت خواهد کرد از حوزه انتخاباتی تهران. ایشان با تمام مشکلات و معضلات آشنا هستند باید از ایشان و سایر کسانی که در این خصوص اقدام کنند حمایت کنیم سال آینده در باب لایحه سال سختی است باید برنامه محور بشویم.

نجفی توانا: باید تشویق کنیم که وکلا در استان ها و شهرستان های مختلف نامزد شوند و در انتخابات شرکت نمایند. قطعاً وکلا از آنان حمایت می نمایند. چه بسا مجموعه های صنفی هم بتوانند حمایت کنند ولی کانون وکلا دخالتی نخواهد کرد.

دیوسالار: طرفداری ازشخص معینی موجب می شود که با سیاست های جناح های مقابل مخالف تلقی شویم و این بر خلاف وظایف ما است.

نجفی توانا: ما معذرت خواهی به جناب توسلی بدهکاریم در جلسه این پنجشنبه شورای اجرایی قرار بود جناب شهبازی نیا بروند که معذور شدند به جای ایشان کسی نرفت جناب توسلی تنها بودند.

حامدتوسلی: مکاتبات کانون مرکز در دستور جلسه شورای اجرایی بود نامه 27/08/94 را هم تکثیر و در اختیار قرار دادند که راجع به اصلاح اساسنامه و مسائل مالی کانون و اتحادیه بود 14 نفر صحبت کردند. اول آقای مرادی که موضع ما را گرفت و صحبت کردند آقای وکیلی کرمانشاه پیشنهاد کرد از دستور خارج شود زیرا کانون مرکز در حال انتخابات است سپس دکتر لطفی اردبیل صحبت کرد و با طرحش موافق بود و پیشنهاد تغییر درصد را هم داد آقای هژیر موضع کاملاً مخالف ما داشت و گفت 50% برای مورد خاص نبوده است اتحادیه برای نیل به اهدافش نیاز به بودجه دارد. سلیمانی گلستان کلیات را تأیید کرد. رضایی لرستان پیشنهاد کرد در همایش مطرح نشود و به اهداف اصلی همایش نخواهیم رسید. من جواب آقایان وکیلی و رضایی را دادم قانع شدند گفتم کانون مرکز چند صدایی است و ترکیب دوره بعد هم حفظ خواهد شد. سپس خانم مجدزاده صحبت کرد و به میزان 2 برابری آرای مرکز انتقاد کرد و گفت ما از کانون مرکز طلبکاریم نه بلعکس. من عرض کردم کانون ها باید به تعداد اعضایشان رأی داشته باشد. آقای سپهری بحث های مالی را مطرح کرد و گفت سال مالی تمام شده است امکان بازگشت نیست چون تصویب شده است. مددی همدان صحبت کرد و گفت بدون بحث موافقت کنیم در همایش طرح شود. فرهودی نیا سپس گفت کانون مرکز مدعی طلب از گذشته است قبول دارم که تکلیف برای بعد از این مشخص شود ولی گذشته مطرح نشود. دولاح گفت در مجمع مطرح شود. مجتهدی آذربایجان شرقی صحبت کرد و گفت در همایش طرح نشود چون تنش زا می شود سیزدهم آقای مختاری فارس بود آن قبول طرح آن در همایش بود. نفر چهاردهم جعفرزاده بوشهر بود که من متوجه منظور ایشان نشدم که موافق است یا مخالف. سپس آقای کشاورز بندهای مصوبه را نوشتند طبق بند ب «در خصوص مسائل اقتصادی کانون مرکز مذاکره و مقرر شد موضوع در دستور همایش زنجان قرار گیرد» طبق بند ط «پیشنهاد کانون مرکز در اصلاح اساسنامه که مجال ارسال آن برای کانون ها فراهم نشد تصمیم گرفته شد در دستور قرار گیرد و متن ارسالی تکثیر شود» آقای کشاورز سعی کرد اداره جلسه بی طرفانه باشد و مجال لازم را برای طرح مسائل من از ایشان متشکرم.

نجفی توانا: می توانیم پیشنهاد کنیم هیأت رئیسه فعلی اسکودا تا اردیبهشت ماه بماند و تا آن زمان در بحث هیأت مدیره بررسی و اگر در همایش اردیبهشت تصویب شد اعمال شود تا انتخابات اتحادیه هم با مشکل مواجه نشود چهار پنج ماه فرصت مطالعه بر روی متن اصلاحیه هم باشد.

(دکتر امینی ساعت 05/10 وارد شد.)

سردارزاده: باید کسانی را برای اتحادیه انتخاب کنیم که واقعاً به کار جمعی اعتقاد داشته باشند به خرد جمعی باید معتقد باشند تا دیگران را هم شرکت بدهند.

امینی: در یک جلسه شورای اجرایی من شرکت کردم یک سؤال در ذهنم شکل گرفته است و آن اینکه در طول چندین دوره نواب اتحادیه چه میزان دخالت داشته اند حتی چند کاغذ را امضا کرده اند؟ هیچ اختیاری ندارند آنجا منشی ندارد تا پاسخگویی باشد و لذا تصمیمات ثبت نمی شود. من مخالف سر سخت تعویق انتخابات اتحادیه هستم. باید به جامعه وکالت هم نگاه کنیم.

(دکتر کریمی ساعت 10/10 وارد شد.)

سپس صورتجلسه قبل قرائت و تصویب شد.

(آقای کاکاافشار ساعت 10/15 وارد شد.)

سپس آئین نامه مالی از ماده 29 تا ماده 34 بررسی و با اعمال برخی اصلاحاتتصویب شد.

سپس دستور صدور مطرح شد.

(دکتر علیزاده طباطبایی ساعت 12/45 وارد شد.)

مالکی: نامه فوریازاتحادیه به من رسیده است برای اعلام موارد قابل بحث در مرکز پژوهش ها در خصوص لایحه (نامهقرائتشد.) را اعلام شده در جلسه 02/08 نظرات شما قرائت شده و مقرر شده مسائل زیر تا در دستور اجلاس زنجان قرار گرفته و نظر کانون ها اخذ شود 1- مرجع رسیدگی به صلاحیت کاندیداهای هیأت مدیره    2- مرجع تنظیم و تصویب آئین نامه ها3- پیوستن مشاوران حقوقی ماده 187 به کانون های وکلا مقدمات شرایط و ضوابط و مسائل ناشی از آن 4- بیمه وکالت و ...

نجفی توانا: در دستور قرار می دهم تا راجع به آن بحث شود.

جلسه در ساعت 20/13 پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 134 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 03/09/94

شروع جلسه : ساعت9/30          پایان جلسه : ساعت : 13/45

غایبان: آقایان کریمی - شهبازی نیا- خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- مصباح- مالکی- امینی- دیوسالار-کامیار- حامدتوسلی-کاکاافشار-سردارزاده-رسمیت یافت و پس ازتلاوت کلام اله نطق پیش از دستور ایراد شد.

(آقای جندقی و مصباح ساعت 9/40 وارد شدند.)

جندقی: دیروز جلسه ختم مرحوم زاخری بود که متأسفانه از وکلا تعداد بسیار اندکی حضور داشتند اطلاع رسانی بسیار ضعیف بود. آقای زاخری شخصیت بزرگ کانون وکلا بود رئیس کانون آذربایجان بود. روحش شاد.

مصباح: از طرف کانون آگهی در روزنامه چاپ شد. پیشنهاد می کنم مجلس یادبودی برای مرحوم در کانون بگذاریم.

نجفی توانا: در این موارد باید از مدیر داخلی بخواهیم هیأت مدیره را فوری مطلع کنند.

(آقای سمامی ساعت 9/45 وارد شد.)

مالکی: با عرض تسلیت درگذشت جناب زاخری که از مفاخر جامعه وکالت بودند. دیروز در مرکز پژوهشها ماده ای در خصوص سهم کانون ها در صندوق حمایت طرح شد موضعگیری ما این بود که کانون کارفرما نیست و نمی تواند پرداخت کند. کارشناسان خبره اعلام کردند که صندوق در آینده نمی تواند با 12% اداره شود و الان کمترین نرخ مشابه 18% تا 20% است حتی 30% هم داریم. لذا اعتبار صندوق را باید بالا ببریم و ردیف های تأمین را مشخص کنیم. 2 راه دارد: 1- سهم صندوق از تمبر مالیاتی وکلا از وضع فعلی به 5% و معادل مالیات علی الحساب شود. سهم وکلا از 8% به 10% افزایش پیدا کند و سهم کانون از 4% به 2% کاهش پیدا کند ولی سهم کانون هم از تمبر مالیاتی افزایش پیدا کند.2- سهم صندوق در تمبرمالیاتی افزایش نیابد ولی سهم کانون معادل مالیات افزایش پیدا کند.سهم وکلا 10% ولی سهم کانون ها 4% بماند. با این فرمول 18% و در راه حل قبلی 20% می شود. به نظر من پیشنهاد اول بهتر است ولی نیاز به بررسی دارد.

(آقای علیزاده طباطبایی ساعت 9/50 وارد شد.)

سمامی: در بحث بیمه تکمیلی ظاهراً کانون مبالغی را به بیمه ایران پرداخته ولی مطابق قرارداد نیست. برای مجتمع قضایی عدالت قرار شده است میزها را مستقر کنند روزی را جناب رئیس هماهنگ فرمایند برای انجام این کار در آنجا تعدادی از وکلای نروژی قرار است بیایند تهران لطفاً برای ملاقات با شما وقتی تعیین کنید. برای روز جمعه من با حضور اعضای هیأت مدیره در جلسه آزمون وکالت موافق نیستم.

سردارزاده: استخدام های کانون معلوم نیست چگونه است برخی جاها بجای 2 نفر 6 نفر مشغول هستند در مقابل برخی همکاران از بیکاری به مرخصی می روند.

سپس صورتجلسه قبل قرائت و تصویب شد آنگاه دستور اول مطرح شد.

مواد 34 تا آخر آئین نامه مالی معاملاتی طرح و پس از اعمال اصلاحاتی تصویب شد.

سپس دستور صدور مطرح شد.

ساعت 11/50 تنفس و جلسه ساعت 12/30 ادامه یافت.

دستور انتقال مطرح شد.

نجفی توانا: تقاضایی با سه امضا واصل شده است که توسط آقایان کامیار، امینی و مصباح امضا شده است.

کامیار: تقاضای ما اصلاح آئین نامه نقل و انتقال است در مورد متقاضی انتقال به لحاظ تبعیت از همسر یا پس از دو سال ازدواج تقاضا را ثبت و بررسی کنیم یا انتقال موقت 2 ساله باشد . سپس در صورت دوام ازدواج انتقال قطعی شود که جلوی برخی اقدامات صوری گرفته شود.

امینی: زمانی قابل بررسی باشد که دو سال از ازدواج گذشته باشد ولی اجرایش را از 95 بگذرانیم.

مصباح: در مورد زوجین وکیل الان 2 سال موقت است . بعداً قطعی می شود.

هیأت مدیره مقرر کرد بررسی بیشتر گردد. در دستور عادی بگذاریم آئین نامه را اصلاح کنیم ولی اجرا را از اول سال 95 بگذاریم.

این پیشنهاد تصویب شد.

جلسه ساعت 13/45 پایان یافت. 

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 135 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 08/09/94

شروع جلسه : ساعت9/40          پایان جلسه : ساعت : 13/30

غایبان: آقایان محمدنبی- شهبازی نیا- دیوسالار- خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- جندقی- امینی- حامدتوسلی-سمامی-کامیار- سردارزاده-رسمیت یافت پس ازتلاوت کلام اله مجید (آقایان مصباح ساعت 9/45 و علیزاده طباطبایی ساعت 9/50 وارد شدند.) صورتجلسه قبل قرائت و تصویب شد سپس برخی اعضا نطق پیش از دستور ایراد کردند.

سمامی: در خصوص آزمون وکالت قبلاً ایراد داشتیم که در آزمون سؤالات تحلیلی می آید ولی باز هم امسال در درس مدنی و تجارت از همین نوع سؤالات استفاده شده است و بسیاری از شرکت کنندگان مشکل داشتند حتی اساتید حقوق هم در مورد برخی سؤالات دو پاسخ را صحیح می دانند. اگر طراحان توسط اتحادیه انتخاب شده اند لطفاً پیگیری شود.

سردارزاده: خوشحالی خودم را از حضور اکثریت دوستان برای نامزدی دوره جدید اعلام کنم. امیدوارم مقامات انتظامی وکلا را از حضور برخی عزیزان محروم نکنند به ویژه از جناب جندقی تشکر می کنم که ثبت نام کردند وکلا ارزش پیشکسوتان را می دانند و قدردانی می کنند. ان شاء اله که انتخابات با شرکت حداکثری بالای 5 هزار نفر برگزار شود. از بازرسان هیأت مدیره خواهش دارم در باب استخدام ها دقت کنند.

امینی: از حضور بزرگانی چون آقایان جندقی و مصباح و نجفی توانا و عزیزان زحمتکش دیگر خوشحالم. امیدوارم هیأت مدیره دوره آتی با وفاق و همدلی کار را جلو ببرند من خودم از این دوره به مراتب راضی تر هستم. در باب استخدام باید همتی کنیم شنیدم برخی کارمندان رابه صورت گردشی در بخش های مختلف می گمارند تلقی می شود که اینها بیکارند. در این دوره هیچ استخدامی انجام نشده است و در دوره قبل بوده است. هیأت رئیسه اگر نمی تواند تصمیم بگیرد به هیأت مدیره محول کنید در دوره قبل استخدام و وام ها در لحظات آخر کار نادرستی بود و به نوعی همه با هم سهم بردند و سوء استفاده از زمان شد. در مورد وام البته شما توانستید جلوی برخی را که از کانون عبور نکرده بودند بگیرید ولی راجع به استخدام اقدام مؤثری نشد.

حامدتوسلی: روز جمعه در دانشگاه علم و صنعت حاضر شدم با جناب سمامی. در مورد طراحی سؤالات گاه سبک سؤالات به خاطر تغییر اساتید است این موجب شوک به داوطلبان می شود اگر بشود قبل از آزمون کاری کرد که سؤلات یکباره تغییر اصولی نکند بهتر است.

(دکتر کریمی ساعت 10/10 وارد شد.)

نجفی توانا: کنکور کانون پس از ورودی دانشگاه ها بزرگترین آزمون است. وظیفه دارم از دوستان اتحادیه و سازمان سنجش تشکر کنم از طراحان سؤال ممنونم. مجموعه سؤالات خوب بود. مدیریت و کنترل خوب بود. البته امتحانات دو مرحله ای وضع مطلوب است. در مورد ثبت نام انتخابات کانون از جامعه وکالت ممنونم از اقشار و جناح های مختلف که مسئولانه حضور پیدا کردند. از وکلای مرکز دعوت می کنم حضور پیدا کنند 10 تا 15 هزار نفر از وکلا باید در رأی دادن شرکت کنند. از حضور بزرگانی چون جناب جندقی و مصباح سپاسگزارم و سایر دوستان که باعلاقه پیگیر هستند. متأثریم که دو تن از عزیزان را از دست دادیم دکتر فرض پور و احمدی لاکلایه.

سردارزاده: همیشه آزمون وکالت بهترین بوده است.

کریمی: آزمون بسیار منظم برگزار شد. شما به عنوان نماینده هیأت مدیره گزارشی بدهید که کانون مرکز در برگزاری آزمون چقدر دخیل بود. از ثبت نام هم گزارش بیشتری بدهید.

نجفی توانا: تمام کسانی که برای طراحی سؤال اینجا تعیین کردیم به اتحادیه اعلام کردیم خودم به دلیل حضور دو سه نفر از بستگان در طراحی سؤالات شرکت نکردم. در مورد شرکت در انتخابات هیأت مدیره کانون قریب 148 نفر نامزد شدند. نقش اساتید ما در آزمون وکالت تعیین کننده بوده است.

مصباح: از مجموع اساتید معرفی شده کانون ها با رعایت اولویت در هر درس 5 نفر انتخاب شدند. 70% حدوداً از کانون مرکز بودند.

کریمی: من خودم ناراحتم که در کانون مرکز از افراد شایسته استفاده نمی شود مثلاً یکبار از من که تنها استاد تمام هیأت مدیره های کانون هستم استفاده ای نشده است نه در طراحی نه در سخنرانی های کارآموزی. این شیوه عمل ناپسند است.

سپس ساعت 10/35 دستورات جلسه مطرح شد.

نامه آقای نورشرق مطرح شد.

نجفی توانا: در مقام بزرگداشت دکتر کاتوزیان یکی از کوچه های بین خالد اسلامبولی و احمدقصیر را به نام ایشان کرده اند این موضوع صرفنظر از توجه به مقام شامخ استاد سنخیتی با استاد ندارد خواهش شده است در صورت صلاحدید نامه ای از سوی کانون مرکز خطاب به شورای شهر ارسال شود تا مصوبه تغییر یابد و خیابان زاگرس را به نام استاد بگذارند. این مطلب در هیأت مدیره همان زمان مطرح شد خیابان زاگرس یک شاخص است و ظاهراً در شورا هم مطرح شده ولی پذیرفته نشده است.

جندقی: زمانی که ساختمان فعلی کانون قرار شد بهره برداری شود من نامه ای نوشتم به شورای شهر که اسم این خیابان به نام مرحوم سیدهاشم وکیل شود پاسخ دادند بنا نداریم اسم خاصی را روی خیابان ها بگذاریم. گرچه بعداً اجرا نشد.

کامیار: سال گذشته با تلاش دکتر صابری تا جایی که مقدور بود عمل شد و خیابان بیست و پنجم تغییر نام پیدا کرد. برای اصلاح این تصمیم بهتر است پیشنهادی بدهیم که تصویب بشود نه اینکه ازقبل محکوم به ردّ باشد.

حامدتوسلی: من به آقای دنیامالی عضو شورای شهر اعتراض کردم که چرا مثلاً اتوبانی را به نام چمران کردید ولی برای کاتوزیان چرا یک کوچه. کاتوزیان تک و منحصر است و هیچکس جایش را نمی گیرد.

سردارزاده: خیابان وزرا را می توانیم عوض کنیم چون اسمش خیابان پاک است.

علیزاده طباطبایی: تغییر نام خالداسلامبولی توجیه دارد و وزارت خارجه هم قطعاً موافق است.

نجفی توانا: مرکز علمی کاربردی کانون را به نام ایشان کردیم عزت استاد خیلی بالا است. فعالیت شد که خیابانی به نام ایشان بشود ولی شورای شهر که متولی این قضیه است خیابان 25 را به نام ایشان کرد. پیشنهاد می کنیم دکتر نورشرق جستجو کند که محلی مناسب به نام دکتر کاتوزیان شناسایی تا برای فرآیند تصویب به شورای شهر پیشنهاد شود.

این پیشنهاد تصویب شد.

امینی: دوستان محترم هیأت مدیره، پیش نویس نامه ای برای سازمان منطقه آزاد کیش تهیه نمودم که در صورت تصویب پیشنهاد بنده، به آن سازمان ارسال کنیم؛ اولاً تندیس مرحوم دکتر ناصر کاتوزیان به عنوان پدر علم حقوق ایران در بلوار مشاهیر کیش نصب شود و ثانیاً یکی از خیابان های دانشگاهی شهر کیش نیز به نام مرحوم دکتر ناصر کاتوزیان شود. ضمناً به آن سازمان اعلام کنیم یکی از خیابان تهران حسب تصویب شورای شهر تهران به نام آن دانشمند شده است.

موضوع ارسال نامه به شرح فوق به اتفاق آرا به تصویب رسید.

دستور دوم مطرح شد که تقاضای معافیت از حق عضویت است.

کامیار: اخطار آئین نامه ای دارم در یکی از جلسات تصمیم راجع به معافیت حق عضویت را به هیأت رئیسه تفویض کردیم نیاز نیست این دستور طرح شود.

نجفی توانا: از دستور خارج می شود.

دستور بعدی آئین نامه شورای دبیران مطرح شد.

امینی: این موضوع بهتر است ابتدا در کمیسیون ها طرح و بررسی و سپس اینجا طرح شود.

نجفی توانا: آنجا مطرح شده است.

امینی: تشکیلات سازی برای کانون خوب نیست. عضو هیأت مدیره را به عنوان رئیس می گذاریم ولی می گوییم اختیاری نداری. تهیه سند چشم انداز با کمیسیون طرح و برنامه است نه شورای جدید.

کامیار: بهتر است تدوین آئین نامه شورای دبیران را به یک گروه متشکل از دبیران کمیسیون های مهمتر محول کنیم تا از نگاه جمعی آئین نامه نوشته شود نه از نگاه کمیسیون طرح و برنامه.

سردارزاده: این شورا برای هماهنگی بین کمیسیون ها و طرح دادن برای کانون است و مفید است.

جندقی: من با اساس آن مخالفم اینها فقط روی کاغذ است هیچ اثر اجرایی ندارد.

کامیار: سال هاست منشور اخلاقی تدوین سند چشم انداز در شعارها بوده است ولی در طی بیست سال گذشته آیا کسی چیزی نوشت؟ هرگز.اما الان داریم مسئول تعیین می کنیم و مطمئناً سال دیگر ما پیشنهاد خواهیم داشت از سوی شورای دبیران.

نجفی توانا: ما باید شرایط را تغییر بدهیم ما عادت کرده ایم به وضع موجود که این خوب نیست.

علیزاده طباطبایی: تهیه برنامه به عهده کمیسیون طرح و برنامه است ولی انجام نداده است و نمی داند چیست چون انجام نداده اند من آماده ام ظرف یکماه سند چشم انداز و برنامه کوتاه مدت و بلند مدت را بنویسم.

نجفی توانا: به شخص محول نکنیم ظرفی مناسب را طراحی کنیم ولی شما رابط ما بشوید.

امینی: کانون گرفتار تشکیلاتعریض و طویل خود ساخته است این آئین نامه مشکل را حل نمی کند.

نجفی توانا: کمیته ای متشکل از آقایان کامیار و علیزاده طباطبایی و سردارزده ظرف دو هفته آئین نامه را بررسی و پس از اعمال اصلاحات به هیأت مدیره اعاده نمایند.

پیشنهاد تصویب شد.

دستور بعدی نقل و انتقالات مطرح است.

(دکتر مالکی ساعت 11/45 وارد شد.)

با توجه به ایام اربعین حسینی تصویب شد روز سه شنبه 10/09/94 جلسه هیأت مدیره برگزار نشود.

جلسه ساعت 30/13 پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 136 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 08/09/94

شروع جلسه : ساعت9/45          پایان جلسه : ساعت : 13/50

غایبان: آقایان جندقی- کریمی- خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- مصباح- مالکی- سمامی- دیوسالار- علیزاده طباطبایی- حامدتوسلی- سردارزاده-کامیار- خانم ضرابی رسمیت یافت پس ازتلاوت کلام اله مجید برخی اعضا نطق پیش از دستور ایراد کردند.

نجفی توانا: برای جلسه مرکز پژوهش های قوه قضائیه دعوت شده بودم در بحث استقلال و نظارت صحبت کردیم آنجا نگاه مثبتی در این مباحث علمی بود از جمله نقش هیأت مدیره را در انتخاب ارکان انتظامی کانون پذیرفتند. برای رونمایی از طرح میزهای دفاع وکلا به دادگستری دعوت شدیم ولی آنجا احساس کردم هیچ هماهنگی نشده است.

مالکی: مطلب ناهماهنگی که فرمودید محل تأمل است وقتی رئیس کانون به طور رسمی جایی می رود باید هماهنگی شود. خوب است روابط عمومی یا کمیته ای برای تشریفات باشد که این مباحث شکلی هماهنگ شود.

(دکتر شهبازی نیا ساعت 10/10 وارد شد.)

سمامی: با آرزوی قبولی عزاداری های شما در بحث کمیسیون رفاه و دعوت روز سه شنبه من هم اعتراض کردم وظیفه داشتند برای حضور رئیس کانون هماهنگی های بهتری بکنند. 82 نفری که بابت تکمیل ظرفیت کارآموزان وکالت اوایل امسال اضافه شدند با وجود انقضای 2 ماه انتظار برای پاسخ استعلام هنوز اقدام نشده است لطفاً سریع تر عمل شود.

(دکتر محمدنبی ساعت 10/30 وارد شد.)

کامیار: آقای کیخسروی هزینه های جشن استقلال 93 را گرچه با تأخیر اعلام کرده که جای تشکر دارد. تقاضا دارم گزارش هزینه برای همه مراسم و همایش ها به تفکیک اعلام شود. در مورد شرکت رئیس کانون در مراسم و سخنرانی و همایش ها به نظرم باید پروتکلی تنظیم شود که شرایط تشریفات و سطوح مربوط به حضور ایشان معلوم شود گرچه ایشان از روی فروتنی جلساتی که دعوت می شوند می روند ولی واقعاً نباید هر دعوتی را با هر موضوعی مثل رونمایی میزها شرکت کرد آیا دادستان کل کشور چنین کاری می کند که ما چنین کنیم؟

نجفی توانا: از هر فرصتی برای تعامل باید استفاده کنیم شاید عزلت قبلی که به ما تحمیل شده بود کم شود و به همین جهت احساس کردم فرصت خوبی است که آنجا خواستیمبحث بازرسی را هم با انعطاف بیشتری اعمال کنند. من با اساس پیشنهاد شما موافقم. این فروتنی با عدم رعایت احترام به کانون مرزی کاملاً مشخص دارد. هرجا احساس کردم اعتبار کانون رعایت نشده است واکنش نشان دادم اما اگر حضور مفید باشد فکر کردم شاید انعطاف نشان بدهم ضرری وارد نخواهد شد.

ساعت 10/25 صورتجلسه قبل قرائت شد.

(دکتر امینی ساعت 10/35 وارد شد.)

ساعت 45/10 جلسه وارد دستور شد.

دستور اول: تعیین اساتید اختبار

نجفی توانا: چون این انتخاب به عهده رئیس و نواب محول شده است نیاز به طرح در دستور نیست.

حامدتوسلی: به خاطر حساسیت این دوره به نظرم طرح شود بهتر است من نسبت به برخی اساتید اختبار نظر دارم باید دقت بیشتری کنیم.

کامیار: به طور گردشی و با استفاده از همکاران مختلفی باشد به نحوی که استفاده انتخاباتی از آن نشود اگر این مطلب رعایت شود خوب است. البته چند نمونه از تخلف از این مطلبوجود دارد که رعایت نشده است و از میان کسانی که دوره های قبل داوطلب بوده و علی القاعده قابل پیش بینی بود که باز هم داوطلب شدنشان محتمل است استاد اختبار تعیین شد.

نجفی توانا: باید این مطلب را رعایت کرد اگر چنین مطلبی باشد حتماً حذف می شود الان پیشنهاد عدول از تصمیم قبلی است اگر موافقت دارید رأی بدهید.

کسی رأی نداد.

نجفی توانا: پس به نحو سابق انتخاب کنیم و اگر کسی نظری داشت اعلام کند.

به اتفاق آرا تصویب شد.

سپس دستور بعدی نامه دادستان تهران طرح شد.

(آقای کاکاافشار ساعت 11/00 وارد شد.)

محمدنبی: برخی از همکاران وکالتی ما ایراد گرفتند که کانون وکلا از انجام وظایف محوله در خصوص وکیل متخلف به نام آقای رحیمی امتناع دارد در حالی که هنوز هم وی خود را وکیل معرفی می کند. از دادستان در مورد وضع قضایی او سؤال شد که جواب دادند ایشان بابت تحصیل از طریق نامشروع و اخذ رشوه به طور غیرمستقیم مجموعاً به ردّ مال انفصال دائم از خدمات دولتی محکومیت قطعی یافت. الان برخی سؤال دارند که کانون وکلا چرا پروانه ایشان را تمدید کرده است.

علیزاده طباطبایی: به صراحت قانون در مواردی که بیش از 100 میلیون تومان اختلاس باشد دادگاه موظف است طبق تبصره ماده 36 قانون آ.د.ک جدید رأی را منتشر کند لذا به ایشان تذکر بدهیم رأی باید در رسانه ها منتشر شود باید به دادگاه انتظامی وکلا بفرستیم که آیا اینجرائم خلاف شأن وکالت است.

سمامی: طبق قانون رئیس کانون از هر طریقی از تخلف وکلامطلع بشود پرونده را به دادگاه انتظامی باید ارسال کند.

دیوسالار: دلیلی ندارد نسبت به کسی که بدترین جرائم مالی را مرتکب شده مماشات کنیم ایشان بدترین اعمال و سوء استفاده ها را مرتکب شده است پس چرا نباید اسمش را اعلام کنیم و با او طبق قانون برخورد نکنیم.

نجفی توانا: ما باید واکنش نشان دهیم البته در چهارچوب قانون دادستان الان هم به ما نگفته که شاکی است بلکه فقط اعلام محکومیت شده است.

حامدتوسلی: حالا که کانون مطلع شده است باید عمل کنیم.

مصباح: ماده 87 تکلیف ما را روشن کرده است باید دادگاه طبق این ماده عمل کند.

امینی: دادستان عمومی باید رونوشت رأی و یا کیفرخواست را ارسال کند لذا مدارک ماده 87 را تکمیل کند. بدواًشرایطشکلیوضروریماده 87  آئین نامه را رعایت کنیمتاخودماننقضقانوننکنیم.

محمدنبی: به طور معمول ما بدون ارسال رونوشت پرونده را به شعبه انتظامی ارجاع می دهیم آنها از مرجع مربوطه قضایی رونوشت می خواهند.الان حکم قطعی است لذا بخش اول ماده 87 موضوعیت ندارد.

سمامی: ماده 87 در مقام تعلیق موقت استفاده می شود اینجا بحث تعلیق مطرح نیست با توجه به مستندات، رئیس کانون می تواندطبقماده 62  جهت رسیدگی ارسال کند نیاز به طرح در هیأت مدیره ندارد.

شهبازی نیا: ماده 62 جای تخلفات است اما در دومی یعنی ماده 87 نیاز به تصویب در هیأت مدیره ندارد به علاوه نیاز به رأی محکومیت دارد.

نجفی توانا: تشخیص اینکه خلاف شأن هست در صلاحیت دادگاه انتظامی است. اقدام بدون تبعیض باید باشد. برخی اعتقاد دارند به یکی از شعب ارجاع شود و برخی می گویند باید بعد از وصول رونوشت ارسال شود. کسانی که با ارجاع به یکی از شعب موافقند رأی دهند.

پس از بررسی نهایتاً با اکثریت آرا تصویب شد که با دادستان تهران مکاتبه شود که رونوشت از دادنامه ارسال و سپس به شعبه انتظامی ارجاع شود.

سپس دستور بعدی نامه اتحادیه در خصوص یادمان دکتر کاتوزیان مطرح شد.

نجفی توانا: نامه ای نوشته اند در مورد پیشنهاد جایزه ای به نام دکتر کاتوزیان دوره زمانی، نوع جایزه مخاطب جایزه منبع مالی جایزه تعداد جوایز اهدایی و ابعاد جایزه ملی استانی و ... نظر بدهید. من ملاحظه ای کلی دارم و آن اینکه آدم های بزرگ زیاد داریم با توجه به میزان اثرگذاریش در امر توسعه علوم سیاست اقتصاد و فرهنگ قدردانی کنیم اما نباید احساسی عمل کنیم.

دیوسالار: یاد و خاطر شادروان استاد دکتر کاتوزیان فراموش ناشدنی در مورد پیشنهاد همکاران ارجمند برای تعیین نوع جایزه و چگونگی تأمین هزینه های آن لازم می دانم مطالب زیر را به استحضار برسانم:

1-    برای بزرگداشت استاد کاتوزیان مراسم متعددی برگزار گردید و هزینه زیادی صرف آن گردید.

2-    با توجه به اینکه در حوزه جامعه وکالت تعدادی از وکلای صاحب نام جان به جان آفرین دادند که اگرچه حد و قدر آنان به اندازه شادروان دکتر کاتوزیان نبوده است ولی جامعه وکلا متوقع بوده است که یادی از خدمات آنان نیز بشود.

3-    وجوه و اعتبار کانون محل مصرفی معین داردو به قید امانت در تصرف هیأت مدیره است و هیأت مدیره مجاز نیست در غیر محل متعارف هزینه کند.

بسیارند وکلا و کارآموزانی که بیمار و نیازمند کمک هستند یا وکلا و کارآموزانی که از تأمین هزینه تمدید پروانه وکالت عاجزند و هیأت مدیره به ملاحظه امانتداری از بذل هرگونه کمکی مضایقه دارد لذا هزینه دیگری برای یادآوری مجدد سالگرد آن مرحوم غیرقابل توجیه است.

سردارزاده: مقام استاد کاتوزیان را همه می دانند. برخی وکلا هم هستند که ضعف مالی دارند اما هیچ اشکالی ندارد برنامه علمی و مقاله نویسی بگذاریم که دوستان هم عادت کنند و موجب ارتقاء سطح علمی می شود و چه بسا کسانی پیدا شوند جای ایشان را بگیرند.

ضرابی: دکتر کاتوزیان تأثیرگذاری کم نظیری داشته اند ولی ما به عنوان یک وکیل باید از ایشان تقدیر کنیم در کانون ما وکیل تأثیرگذار نداریم که حالا چهره ای را که غالب فعالیتش دانشگاهی بشود مورد توجه قرار دهیم.

نجفی توانا: پیشنهاد می کنم با توجه به آنچه در اجلاس زنجان جاری خواهد شد اعمال نقش کنیم و فعلاً اظهارنظری نکنیم.

رأی گیری و موافقت شد.

سپس دستور کتاب اسامی وکلا مطرح شد.

محمدنبی: قرارشدآخرماه کتاب نهایی شود. مدیرداخلی پیشنهادکردصرفاً اسامی کسانیکه ازدوسال گذشته پروانه خود راتمدید نکرده یا ازشغل وکالت محروم شده اندمنتشرنشود.

مدیرداخلی به تقاضای رئیس درجلسه حاضرشدوبه شرح زیر توضیح داد:

کتاب ایرادات داشت که برطرف شد و الا اسامی وکلا تا مراسم اخیرتحلیف اضافه شده الان آیا فارغ ازتعلیق های موقت بقیه اسامی رابنویسیم. درمقدمه کتا ب هم تأکیدکنیم که ملاک سایت کانون است نه درج درکتاب اسامی.

امینی: باذکر وکلا ی درحال تعلیق یامحروم مخالفم زیراشبهه ایجاد می کندبه نظرمیرسد اشخاصی که به مدت طولانی تودیع کرده اند ویادرسنوات چند ساله تمدید نکردنداسامی آنهاحذف شود.

پیشنهاد دیگرم ا ین است که اسامی کارمندان رسمی کانون راهم چاپ کنیم.

سمامی: تفاوت بایدبین محرومیت دائمی اتعلیق یا عدم تمدید باشد اسم محروم دائم در کتاب نباشد و لی اسم وکلای تعلیق موقت یاتمدیدنشده باید باشد. ذکردرجلوی اسم وکلا که تعلیق شده اندصحیح نیست خود ش یک مجازات است.

کامیار: مخاطب چاپ کتاب اسامی وکلا مردم هستند آن ها می خواهند بدانند که چه کسی حق وکالت دارد لذا نام کسانی که تعلیق نیستند یا پروانه خود راتمدیدنکرده اند نباید در کتاب باشد البته بایدهرسال تجدیدچاپ شودتاکتاب بتواندکارآمدی خودراداشته باشد اگربنا باشدهرچندسال یکبار چاپ شود عدم چاپ وکلایی که پروانه خود را تمدید نکرده باشند هم ایراد دارد.

مصباح: وکیل دادگستری تعلیق شده یا تمدید نکرده است باید اسمش در کتاب باشد. 7 سال است کتاب چاپ نشده است و چاپ بعدی 5 -6 سال طول می کشد لذا سه ماه تعلیق نباید 7 سال وکیل را از ذکر اسممحرومکند.

نجفی توانا: اگر هدف معرفی وکلای دارای پروانه معتبر است وکلای معلق و محروم شده اسمشان نباید باشد اما اگر دارای پروانه ها را باید ذکر کنیم باید اسم ایشان باشد.

زاهدپاشا: سایت کانون به روز است لذا ملاک ما سایت است. در مورد مقامات هم تعیین تکلیف شود.

برای پیشنهادات زیر رأی گیری شد.

1-    اسامی وکلایی که پروانه دارند ولی تمدید نشده است در کتاب بیاید؟ (5 رأی موافق)

2-    اسامی وکلای دارای پروانه را بنویسند و جلوی تعلیق تمدید نشده ها هم این مطلب را بنویسند. (5 رأی موافق)

جلسه در ساعت 11/55 تنفس و ساعت12/30 ادامه یافت.

نجفی توانا: پیشنهاد سوم: اسامی کسانیکه پروانه خود راتودیع کرده یافوت شده یا پروانه آن هاابطال شده یا از وکالت محروم دائم یاموقت بیش ازسه سال شده اند یااگرسه سال تمدیدنکرده باشنددرکتاب نیاید.

بااکثریت آراتصویب شد.

سپس دستور بند 7 مطرح شد.

نجفی توانا: نامه همکارمان آقای محمد صابری مطرح است که متضمن سه بحث است.

1) سیستم رأی شماری الکترونیکی

2) استفاده از تعرفه 12 نفره بجای 18 نفر  در انتخابات

3) تعیین عوامل اجرایی انتخابات توسط هیأت نظارت برای ثبت نام اخذ رأی و مشاهده تخلفات احتمالی.

نجفی توانا: راجع به بحث اول باید مطالعه شود.

حامدتوسلی: من پیشنهاد می کنم از دستور خارج شودو چون دارای چند تا دستور است با ذکر عنوان خاص مطالب در دستور مستقلی قرار گیرد.

امینی: بنده از اوایل سال 94 این طرح را مطرح کرده بودم که علی القاعده انتخاب کنندگان حق 12 رأی دارند نه به تعداد اصلی و علی البدل و ضمناً تبلیغ روز انتخابات با اصول انتخاب تعارض دارد. بندهاصرار به بررسیدارم حال نتیجه پس از مداقه کافی هرچه باشد.

رأی گیری و پیشنهاد خروج از دستور و طرح در دستور جلسات بعدی تأیید شد.

دستور بعدی پرونده متقاضیان مطرح شد.

جلسه ساعت 50/13 پایان یافت.

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 137 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 17/09/94

شروع جلسه : ساعت9/35          پایان جلسه : ساعت : 13/15

غایبان: آقای شهبازی نیا- خانم ضرابی

جلسه با حضور آقایا ن نجفی توانا- محمدنبی- جندقی- حامدتوسلی- سمامی- مالکی- سردارزاده- کاکاافشار- کامیاررسمیت یافت پس ازتلاوت کلام اله مجیدبرخی اعضا نطق پیش از دستور ایراد کردند.

نجفی توانا: چند روز قبل یکی از همکاران وکیل به من گفت کانون های استان ها از آن جهت که اعضای هیأت مدیره کانون مرکز 2 رأی در اتحادیه دارند حساسیت دارند بهتر است بجای این اعضای کانون 2 برابر شوند ولی هر کدام یک رأی داشته باشند. من آمادگی دارم که روی میزان آرای کانون ها بحث منطقی شود تابع تعداد وکلا یا وسعت جغرافیایی و امثالهم بشود. در خصوص انتخابات اتحادیه هم باید فعال تر شویم.

(دکتر امینی و دکتر علیزاده طباطبایی ساعت 9/40  وارد شدند.)

امینی: از جناب جندقی به خاطر تلاش برای انصراف آقای صدیق مرد صادق و زخمتکش ممنونم. در باب اسکودا برنامه محوری بسیار مهم است چه دکتر مالکی چه کشاورز رئیس بشوند کافی نیست ما باید دنبال امر برنامه سالاری باشیم. لذا نامزدها را ملزم به دادن برنامه کنیم نه شعار. الان در اتحادیه شفافیت نداریم در اتحادیه هیچ اثری از هیأت رئیسه وجود ندارد. کمیسیون ها حذف شده اند و بجای آن هماهنگ کننده گذاشته اند که آنها هم از دفتر خودشان است. دو میلیارد تومان ازاتحادیه پول طلب داریم چرا نمی دهند طلب سال 94 را چرا تسویه نمی کنند.

(آقای مصباح ساعت 9/50 وارد شد.)

مالکی: از جناب رئیس و آقای جندقی بابت حل مشکل صندوق ممنونم. انصافاً زمان تحویل گرفتن صندوق این صندوق فعلی نبود حتی در اجلاس قم بحث ورشکستگی صندوق هم مطرح بود اما الان 4-5 برابر صندوق افزایش سرمایه دارد. لطفاً همکاران نقطه نظرات خود را در باب مواردی که راجع به لایحه قرار است در اجلاس زنجان طرح شود به من منعکس فرمایند.

سردارزاده: عملاً تبلیغات انتخاباتی شروع شده است لذا باید دقت کنیم با هزینه کانون ممنوع باشد. من که رئیس اداره معاضدت بودم یک برگ A4لوح تقدیر دادم در سال بعد هم همان کاغذ را در کاور پلاستیکی گذاشتیم در همین حد بود به 20 تا 25 نفر هم بیشتر نداریم. برای مهرماه خواستم جلسه تقدیر بگذاریم گفتند تبلیغات محسوب می شود اجازه نمی دهیم حتی گفتم من انصراف می دهم گفتند تبلیغ محسوب می شود لذا موفق به برگزاری جلسه نشدم. حتی کتاب قانون را فرمودند هرچه خریداری کردیم همکاران اداری برده اند و پس نداده اند خودتان تهیه کنید تقویم هم به ما ندادند گفتند هزینه بر کانون تحمیل می شود. هرگروهی می خواهد تبلیغ کند از جیب مبارک باشد. کاندیداها نباید در جلسات کانون سخنرانی کنند.

نجفی توانا: چند روز قبل جناب باقری آمدند و گفتند مراسمی برای تقدیر از وکلا معاضدت می خواهیم بگذاریم من گفتم ممکن است تبلیغ محسوب شود حتی من اعتقاد دارم باید قانون را عوض کنیم به نحوی که رئیس کانون رئیس هیأت نظارت نباشد لذا من صورتجلسه اخیر هیأت نظارت را امضاء نکردم.

حامدتوسلی: من با طرح بحث تعرفه 12 نفری در دستور جلسه مخالفم. از آقای صابری که پیشنهاد کرده است می خواهم منصرف شود. از آقای باقری متقی تر کسی نیست در جبهه آقای باقری چند بار مرده و زنده شده است. دکتر عسکری راد رفیق من است ده روز مانده به انتخابات نامه ارسال کرد که پول وکالت معاضدتی را می خواهیم بگیریم اعلام مشخصات کنید این تبلیغ بود ولی کسی اعتراض نکرد.

محمدنبی: آقایان محدث و دکتر بیگی نمایندگان قوه قضائیه به ما معرفی شدند اولین جلسه به زودی با حضور آنان و من و جناب جندقی برگزار می شود.

(دکتر کریمی ساعت 15/10 وارد شد.)

(کامیار: وقت نطق تمام شد.)

سمامی: از جناب جندقی تشکر و تقدیر فراوان دارم. در باب کاندیداتوری نایب رئیسی اتحادیه رزومه را تهیه می کنم. در باب اتحادیه مطالب جناب امینی را قبول دارم باید محور برنامه باشد.

کامیار: به احترام آئین نامه، به لحاظ انقضای وقت، از نطق صرفنظر می کنم.

جندقی: من با تبعیض همکاران معاضدت با سایر ارکان کانون مخالف بودم اجازه دادن تقویم مجانی یا تقدیر نمی دادم برای عضویت در کمیسیون ها رقابت است همین قدر که عضو می شوندکافیاست.

نجفی توانا: با توجه به اینکه تقاضا کردند تقدیر شود نظر دوستان چیست؟

نظر همکاران بر انجام تقدیر پس از انتخابات اعلام شد.

آنگاه دستور اول جلسه مطرح شد. (کتاب اسامی وکلا)

کامیار: در جلسه قبل رأی گیری و تصویب شد لذا نیاز به ذکر مجدد در جلسه امروز نیست.

نجفی توانا: از دستور خارج می شود.

دستور دوم مطرح شد.

نجفی توانا: جناب آقای ظریف وزیر امور خارجه و جناب صالحی رئیس فعلی انرژی اتمی اظهار علاقه کرده اند که همایشی پیرامون ابعاد حقوقی برجام برگزار شود. هزینه مترتب بر این همایش محل توجه است از بعد دیگر نوعی جنبه سیاسی می شود تعامل هم البته هست که خوب و مثبت است ولی جای بحث دارد.

امینی: بحث برجام و اجلاس آن توسط رئیس محترم کانون به اینجانب محول شد و بنده با مباشرت و نفوذ معنوی مستقیم جناب پوربابایی وارد مذاکره شدیم جناب هوشنگ پوربابایی توانستند امکان حضور جناب وزیر محترم امور خارجه در کانون جهت اجلاس را فراهم آورند. این کنفرانس علمی و غیرجناحی در عرصه سیاسی است و استدعا دارم با توجه به تشکیل آن در کانون و جهت اعتلای کانون، موافقت فرمایید.

مصباح: این جزء وظایف و وجدان اجتماعی وکلا است ولی محلش می تواند وزارت خارجه باشد.

کریمی: طرح ابعاد حقوقی دو طرف را ناراحت می کند ایرادات حقوقی دارد باید فعال باشیم باید طلبکار و مدعی باشیم برجام که در مجلس طرح و تصویب شد متنی بود که من فرستادم گرچه با تغییراتی تصویب شد.

علیزاده طباطبایی: صالح ترین اظهارنظر از کانون مقدور است بیانیه الجزایر به نظر خواهی حقوقدانان داده نشد ولی طرح بررسی ابعاد حقوقی برجام به نفع مردم است.

سمامی: اختلاف بر سر محل برگزاری است بنده اعتقاد دارم در کانون اجرا شود شکل زیباتری خواهد داشت.

محمدنبی: تشکیل همایش در کانون مفید است در خارج از اینجا هزینه دارد که سنگین است. در جهت حفظ منافع ملی کشور موظف به حمایت هستیم این برای سرنوشت همه ایرانیان مفید است.

سردارزاده: فراخوان مقاله هم بدهیم خوب است و افرادی را غیر از کاندیداها برای سخنرانی انتخاب کنیم که جامعیت و تخصص در این زمینه داشته باشد.

امینی: از کسانی دعوت شود که شبهه انتخاباتی نشود از دکتر ممتاز یا دکتر بیک زاده استفاده شود خوب است.

حامدتوسلی: اگر در وزارت خارجه باشد در بازتاب همایش کانون کمرنگ جلوه خواهد کرد.

نهایتاً برگزاری همایش بررسی ابعاد حقوقی برجام در کانون وکلا به اتفاق آرا تصویب شد.

کامیار: اینک دو مطلب قابل توجه است: 1- تشکیل کمیته ای برای برنامه ریزی مناسب که هم شأن با بحث باشد. 2- استفاده از صاحبنظران اصیل که بدون طرفداری اظهارنظر کنند و بحث حقوقی در سطح شأن کانون به عنوان منبع اصلی مباحث حقوقی باشد.

نجفی توانا: قطعاً استفاده خواهیم کرد از نظر دوستان آقایان علیزاده طباطبایی و کریمی هم استفاده خواهد شد.

دستور بعدی  تعیین نماینده کانون در استان هرمزگان مطرح شد.

(کاکاافشار برای دادرسی ساعت 10/40 خارج شد)

محمدنبی: امور مختلف کانون در هرمزگان را تا حالا آقای درتاج انجام می دادند ایشان نامه ای نوشته اند که حاوی چند مطلب است از جمله فعالیت وکلای استان در سایر شهرها. تخلفات زیاد انتظامی، عدم تشکیل کانون و بعد مسافت موجب عدم نظارت کافی است به طور مکرر افرادی از وکیل خود شاکی هستند و تلاش می شود حل و فصل شود گاه به مرکز ارسال می شود ولی شاکیان معمولاً به دلیل بعد مسافت و هزینه های اقامت تهران اساساً منصرف می شوند. به دادستان پیشنهاد شده در استان دادیار مورد وثوق تعیین شود.

(آقای دیوسالار ساعت 10/45 وارد شد.)

نجفی توانا: تعیین دادیار مستلزم تأسیس شعبه ای از دادسرا در هرمزگان است مسائل مختلفی دارد مثل ارجاع و اظهارنظر.

کامیار: در دوره معاضدت فکر راه اندازی دفتر نمایندگی در استان ها را داشتیم که معاضدت و دادسرا آنجا مستقر شوندبه نظر من کار خوبی است مگر ایراد قانونی داشته باشد الان برخی شکایات در استان با مذاکره بسته می شود بدون احقاق حق.

جندقی: دادسرا در مرکز کانون باید مستقر باشد لذا باید تخلفات به کانون اعلام شود تعیین یک نفر تالی فاسد دارد در طول شصت سال هم که تمام کشور جزء کانون مرکز بود به همین شکل عمل می شد.

سردارزاده: در معاضدت ممکن است ولی در مورد دادسرا قانون اجازه نمی دهد ولی می توان کسی را فرستاد شکایات را جمع کند و به دادسرا بیاورد. شعبه ویژه بگذاریم که سریع تر رسیدگی کند.

امینی: باید در هر استان یک دادیار بومی هم انتخاب می کردیم که ماهی یکی دو روز به مرکز بیاید اگر تحقیقات را دادیار خارج از کانون انجام دهد ایرادی ندارد این راهکار قابل اجرا است. بومی ها گاه اطلاعات بهتری دارند. من به بازرسی سیار اعتقادی ندارم باید از هر استان 2-3 بازرس انتخاب کنیم همان جا مستقر باشند بدون هزینه و کامل تر بازرسی کنند.

سمامی: این درخواست قانوناً ایرادی ندارد ولی بهتر است نشود دادیاران معاون دادستان محسوب می شوند تمام کارها و وظایف دادستانی به معاون اول شما محول شده است.

کریمی: من با این کار موافقم وضعیت رسیدگی در استان های تحت نظر مرکز خوب نیست کدخدامنشی حل می کنند وکلا از جامعه وکلای استانی حساب نمی برند. در رسیدگی ها هم خودمانی رفتار می کنند. الان وکلای متخلف استان ها مشکل ساز شده اند یکی از دلایل تقاضای استقلال کانون یزد همین امر بود. 2 دادیار از محل انتخاب کنیم که رسیدگی کنند. فواید آن خیلی بیشتر است.

حامدتوسلی: اگر دادیار نمی توانیم انتخاب کنیم معاضدت تسخیری و بازرسی در استان ها که می توانند نماینده داشته باشند.

محمدنبی: همواره استان ها به تهران فرستاده اند و ما ارجاع داده ایم برای رسیدگی امکان برگزاری دادسرا نداریم دفتر می خواهد از نظر قانونی هم مشکل داریم.

نجفی توانا: واقعیت این است که رابطه سازمانی با استان ها نداریم حتی امکان مراجعه به استان ها سالی یکبار هم نداریم برای ارزیابی وضعیت آن ها.

مصباح: اختیارات دادستان بالمباشره است لذا نمایندگی را نمی توان داد به نظرم واگذار کنیم آقای دادستان هم بررسی و نظر بدهد تا طرح پخته شود.

رأی گیری و پیشنهاد ارجاع به دادستان برای بررسی بیشتر و سپس طرح در هیأت مدیره با 7 رأی موافق تصویب شد.

دستور بعدی پرونده های صدور مطرح شد.

آنگاه صورتجلسه قبل قرائت و تصویب شد.

جلسه ساعت 12/00 تنفس و ساعت 12/45 ادامه یافت.

سپس دستور نقل و انتقال مطرح شد.

نجفی توانا: تقاضای خانم مسرور مجدداً امروز رأی گیری می شود.

پس از طرح موضوع رأی گیری شد از ده نفر حاضر 7 نفر رأی به همکاری وی در دادسرا به عنوان دادیار موافقت کردند.

جلسه ساعت 13/15 ختم شد.

.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است