مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  شنبه 2 بهمن 1395(12:12:12 PM)

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسات سی و یکم و سی و دوم هیات مدیره دوره بیست و نهم

به تاریخ های 21 و 23 شهریور ماه 1395

سی و یکمین جلسه هیأت مدیره دوره کانون وکلای دادگستری مرکز درساعت 9/15 روز یکشنبه 21/06/95 با حضور امضاءکنندگان زیر تشکیل گردید وپس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم،صورتجلسه سی ام قرائت و تصویب شد.

پیش از دستور

دکتر حسین آبادی: موضوع مالیات خوشبختانه حل شد. اوایل سازمان مالیاتی خیلی جدی در نظر داشتند اجراییه را به اجرا بگذارند و حتی ممنوع الخروجی و غیره. اکنون موضوع به شعبه 14 دیوان عدالت ارجاع شده و دستور موقت هم گرفته ایم. ضمناً جهت اطلاع دوستان روز جمعه 26/06/95 ساعت 10 صبح مراسم تحلیف کارآموزانی که دوره خود را تمام کرده اند در تالار ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود و از ریاست جمهوری دکتر سیمایی هم خواهند آمد. ازدوستان خواهش می کنم حتی الامکان تشریف بیاورند (به عنوان میزبانان). به علاوه انتخاب آقای دکتر کوشا به عنوان رئیس انجمن جرم شناسی ایران را به ایشان تبریک می گوییم. در حاشیه اجلاس سالیانه IBA هم که در واشنگتن خواهد بود قرار است با برخی از کانون های کشورهای دیگر ملاقاتهایی داشته باشیم و اگر بتوانیم با رؤسای کانون های آسیا هم جلسه ای داشته باشیم که هماهنگ شویم.

آقای غفاری: ای کاش در هیأت مدیره در خصوص دستور موقت تصمیم گیری می شد. چون قرار بود صورت دوستانه حل شود.

دکتر حسین آبادی: چون مجدداً مشکلات تیرماه در حال پیش آمدن بود و گفتند تقاضای اعمال ماده 216 شده است، این امر جهت رفع آن مشکل بوده و راه مذاکره هم چنان باز است.

آقای غفاری: در جلسه پیش تقاضایی برای تعیین عضو رابطه برای کمیسیون ها بود که به جلسه بعد موکول شد. مستدعی است در نظر گرفته شود.

دکتر پاسبان: مرکز علمی کاربردی کانون که خود من عضو هیأت امنای این مرکز هستم و مدت دوسه سالی است جلسه ای تشکیل نشده باید طوری باشد که تصور نشود نصب و عزلها بر اساس روابط خاص است. نحوه آموزش و سطح و ساختار آموزش را بررسی کنیم.

دکتر محمدنبی: چند جلسه ای در سفر بودم و امکان حضور نداشتم. در مورد اجلاس IBA بسیار خوب است که از رئیس IBA گرچه قرار است تغییر کند دعوت شود برای جشن کانون در اسفند ماه. برای تشکیل اتحادیه کانون های منطقه ای در دوره قبل با 12 کانون منطقه مکاتبه شده ولی فقط دوسه کانون جواب داده اند.

دکتر آقایی: در مورد مؤسسات حقوقی دیروز جلسه ای داشتیم که من در سفر بودم و امکان حضور نداشتم ولی قرار شد از طریق کانون مرکز انجام شود و پیشنهاد کردند که 15 مؤسسه حقوقی معرفی کنید که وکلا عضو آنها هستند بگویید که تقاضا بدهند و جلوی آنها که غیرقانونی هستند بگیریم. من بارها گفته ام که مرکز علمی کاربردی کانون نیاز به حمایت دارد ولی برخی صحبت ها می شود که در جهت تخریب این مرکز است. باید یک تصمیم جدی گرفته شود. من با بسیاری اشخاص مذاکره می کنم که سرپا بماند مثلاً یک آقایی که یک ترم در ان مرکز درس داده  طبیعی است که اگر فرد لایق تری مراجعه کند آن درس را برای آن شخص لایق تر می گذاریم ولی اکنون در محیط های مجازی مطالبی علیه مرکز گفته می شود.

دکتر حسین آبادی: طبیعی است که مرکز مورد توجه هیأت مدیره است و دوستان از زحمات آقای دکتر آقایی تقدیر می کنند و از هر جهت لازم باشد کمک خواهیم کرد. قبلاً هیأت امنا هر دو هفته یک بار تشکیل جلسه می داد نزد وزیر علوم و آموزش عالی رفتیم ولی زمانی که در هیأت مدیره مطرح شد و قرار شد هر بار اعضای هیأت مدیره جزو هیأت امنا باشند دیگر جلسه ای تشکیل نشد. برای هر کسی که خود شما صلاح می دانید درس بگذارید و اگر کسی هم اعتراض دارد دلیل نمی شود که شما کار خود را انجام ندهید. در مورد مؤسسات حقوقی که دیروز جلسه داشتند این موضوع مطرح شد که دخالت در امر وکالتو مشاور حقوقی جرم است. مؤسساتی که می خواهند ثبت شوند به کانون ارسال شود و اتحادیه اگر بناست تشکیل شود از بین مؤسسات حقوقی قانونی تشکیل شود.

دکتر پاسبان: دکتر آقایی در بسیاری موارد خوب کار کرده اند. کار پر دردسر ولی بی اجر است و همان طور که دکتر آقایی گفته باید به ایشان کمک کنیم. شاید لازم باشد طرح جدیدی برای آنجا داده شود. توقعی که از مرکز علمی کاربردی کانون هست با هر جای دیگر متفاوت است و احیاناً می توانید پیشنهاداتی هم که دادید برای ارتقای وضعیت آنجا بفرمایید تا اقدام کنیم.

دکتر نجفی: هیأت امنا باید تشکیل شود چون منحل نشده است. به این حاشیه ها توجهی نکنید خواهش می کنم حضورتان در آنجا بیشتر شود به خصوص الان که عضو هیأت مدیره هم هستند بهتر است در یک جلسه موضوع مرکز علمی کاربردی بررسی شود.

دکتر ارفع نیا: به نظر من علت این که قبلاً جلسات هیأت امنا هر دو هفته یکبار و حتی گاهی هر هفته تشکیل می شد ثابت بودن اعضای هیأت امنا بود ولی در دوره بعد از آن مقرر شد هیأت مدیره کانون، هیأت امنا باشند و چون متغیر هستند دیگر تشکیل نشد.

دکتر آقایی: از خانم دکتر ارفع نیا تشکر می کنم که همکاری مداوم با مرکز داشته اند. در حال حاضر با تفاهمی که با کمیسیون کارآموزی انجام شده اتاقی را در مرکز تشکیل داده ایم که تعدادی کامپیوتر در آن هست و در سال به بیش از 1000 نفر می توانیم آموزش بدهیم که کاری که یک وکیل دادگستری نیاز دارد را یاد بگیرد آن مرکز نباید صدور مدرک کند ولی چون قرار شده بودجه ای ازکانون نگیریم ترمی حدود 200 دانشجو داریم مرکز را به صورت مستقل اداره می کنیم و حدود 300 میلیون تومان ظرف این چند ساله هزینه شده است. همواره خواسته ام شایسته ترین ها را انتخاب کنم و همیشه از دوستان هم خواسته ام که بهترین ها را معرفی کنند.

دکتر حسین آبادی: از دکتر آقایی می خواهیم که گزارشی در مورد شش ماه و یکسال گذشته بدهید تا در یکی از جلسات مطرح شود و تفاوتی بین کانون و مرکز نیست و هر وقت چیزی به کارمندان کانون داده ایم به کارمندان آنجا هم داده ایم ولی باید گزارشی باشد که بررسی شود.

آقای طالع: در مورد مؤسسات حقوقی در کمیسیون نظارت هم شرکت کردم ولی این که گفته از چند مؤسسه را معرفی کنید جنبه قانونی ندارد. با توجه به سالگرد حادثه منا آیا لازم هست که ما اقدامی بهعنوان حقوقدان بکنیم؟ چندی پیش آقای قشقاوی معاون کنونی وزارت خارجه صحبت می کردند و گفتند حقوقدانان کاری در این زمینه نکرده اند. در مورد حقوق حیوانات در همایشی که بود شرکت کردم. از بین وکلا کسی نبود و فقط آقای زمانی از ماده 187 بودند که خواستند که کانون هم همراهی و همکاری بکند و به نظر می رسد که لازم است در این خصوص همکاری داشته باشیم.

دکتر حسین آبادی: بله جلسه ای در این خصوص بود من به نظرم آمد که بهتر است به شما اطلاع بدهم خیلی زحمت کشیدید و از این بابت ممنونم. یک بار هم از سازمان محیط زیست تماس گرفتند . معلوم بود کسی که آن را تهیه کرده اطلاعات حقوقی نداشته است و بهتر است کانون به این موضوع ورود کند.

دکتر محمدنبی: در مورد حادثه منا نامه نگاری های متفاوتی شده بود که اظهارنظرهای خلاف موازین بین المللی بود و من از طرف وزارت امور خارجه قرار شد در موضوع دخالت کنم که البته وظیفه ام بوده است و به آقای قشقاوی گفته ام که اگر به چنین نتیجه ای رسیدید به رئیس کانون مرقوم کنید تا اقدام کنند.

دکتر حسین آبادی: دادگاه جزای بین المللی چطور می تواند در مورد عده ای افراد خصوصی که خسارت دیده اند رسیدگی کند. باید بررسی شود.

دکتر نجفی: متأسفانه در بخشی از حاکمیت شعارگرایی است تا شعورگرایی و عمل. حمایت از سلامت زوار بخش حاکمیتی است ولی از ما اگر کمکی خواستند عمل می کنیم ولی دنبال شعارگرایی نمی توانیم باشیم.

سپس دستورات جلسه مطرح شد: پرونده های انتقال (غیر علنی)

سپس دستور پرونده های صدور متقاضیان بند د ماده 8 مطرح شد (غیر علنی)

دکتر حسین آبادی: تقاضا شده در هفته دفاع مقدس از وکلایی که ایثارگر هستند و تا کنون تجلیل نشده اند تجلیل گردد. (آخر شهریور ماه) تصویب شد.

آقای سردارزاده: اولاًهزینه زیاد نشود و ثانیاً تبلیغات برای انتخابات بعدی نشود.

دکتر نجفی: در فضای مجازی مطرح شده است که نسبت به این موضوع در جلسه امروز تصمیمی اتخاذ گردد.

دکتر حسین آبادی: نه تنها هزینه زیاد نشود بلکه با توجه به بودجه کانون باید صرفه جویی هم بشود.

دکتر نجفی: به تمام شرکت های دولتی بنویسیم که 4% را برای ما بفرستند وگرنه برای بودجه کم می آوریم با توجه به تعداد وکلایی که اضافه می شوند در مورد توهین هایی که در فضای مجازی می شود باید اقدامی بکنیم.

دکتر حسین آبادی: با صحبتی که با دادستان کردیم و در مصاحبه ای هم مطرح کردیم موضوع توهین ها تا حدودی کم شده است.

دکتر کامیار: در خرداد 93 افزایش حق عضویت از 150 هزار تومان به 300 تومان تصویب شده و از خرداد 96 امکان افزایش مجدد هست.

دکتر آقایی: بسیاری از خدماتی که کانون به افراد خارج از همکاران یا حتی اعضا خارج از چارچوب تعیین شده به آن ارائه می کند رایگان است و باعث تورم نظام اداری و صرف وقت اعضای کمیسیون ها و هیأت مدیره و دادسرا و غیره می شود که در این خصوص می توان برای این خدمات نرخی را تعیین کرد. بنابراین باید موارد را احصا کرد و حداقل هزینه را از متقاضیان دریافت کرد.

دکتر نجفی: در مورد پرداخت 4% می توانیم از طریق سیستم اتوماسیون اقدام کنیم و اعلام کنیم که کسانی که مشاوره می دهند باید بپردازند.

آقای سردارزاده: برخی اشخاص هستند که در چند جا مشاوره دارند ولی کوچکترین رقمی به کانون نمی دهند.

دکتر حسین آبادی: در مورد مرکز داوری کانون نامه هایی به بعضی مسئولین نوشته ایم که اگر در نظر بگیرند می تواند کمک خوبی به بودجه کانون باشد.

جلسه در ساعت 13/10 خاتمه یافت.


سی و دومین جلسه هیأت مدیره دوره دوره بیست و نهم درساعت 9/15 با حضور امضاءکنندگان زیر تشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید،صورتجلسه21/06/95 قرائت و تصویب گردید.

دکتر حسین آبادی: با توجه به دعوتی که رئیس جدید دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی آقای قاسمی حامد از همه اعضای هیأت مدیره برای روز یکشنبه به عنوان تودیع رئیس قبلی و معرفی رئیس جدید به عمل آورده اند و سه نفر از ما در مسافرت (برای جلسه بین المللی کانون های وکلا) هستیم، بهتر است جلسه هیأت مدیره روز دوشنبه تشکیل شود که حتی الامکان اعضای محترم بتوانند در این جلسه دانشگاه شهید بهشتی حضور یابند.

آقای غفاری: در مورد ضرورت تعیین رابط که قبلاً با امضای 6 نفر تقدیم کرده بودیم، با اینکه باید رسیدگی می شد. ضرورت آن را پس می گیریم. دو سؤال هم دارم تاریخ تقدیم دادخواست ما به دیوان عدالت اداری کی بوده است؟ به کمیسیون مافوق ماده 216 که کمیسیون 159 مکرر است ارجاع شده یا خیر؟

دکتر حسین آبادی: دادخواست از روز ثبت سه روز بیشتر طول نکشید که تقدیم گردید. نظر کمیسیون 216 چون قطعی است ما منتظر کمیسیون بعدی نشدیم. امیدوارم بتوانیم در این خصوص با وزیر دارایی ملاقاتی داشته باشیم. تقدیم دادخواست به خاطر به دست آوردن فرصتی برای مذاکره بوده است.

سپس دستور اول مطرح شد: انتقال (غیرعلنی)

سپس بررسی پرونده های تقاضای صدور پروانه مطرح شد. (غیرعلنی)

جلسه در ساعت 12/40 خاتمه یافت.


.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است