مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  سه شنبه 12 بهمن 1395(12:12:12 PM)

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسات سی و سوم و سی و چهارم هیات مدیره دوره بیست و نهم

به تاریخ های 95/7/4 و 95/7/11 ...

سی و سومین جلسه هیأت مدیره دوره کانون وکلای دادگستری مرکزدرساعت 9/15 روز یکشنبه 04/07/95 با حضور امضاءکنندگان زیر تشکیل وپس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم،صورتجلسه سی و دوم قرائت و تصویب شد.

پیش از دستور:

آقای مصباح: همانطور که می دانید امروز ساعت 4 تا 6 مراسمی به عنوان گرامی داشت هفته دفاع مقدس در کانون خواهیم داشت.

آقای سردارزاده: در مراسم تحلیف وکلا که در هفته گذشته در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد همان مشکل همیشگی وجود داشت که از برخی اشخاصی دعوت شده بود که معمولاً نمی آیند. در صورتی که مطمئن باشیم می آیند دعوت کنیم بهتر است. روز یکشنبه هفته گذشته نیز که آقای دکتر قاسمی حامد از ما دعوت کردند برای تودیع و معارفه رئیس جدید دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی، این می تواند به عنوان یک پایگاه علمی برای ما باشد که روابط را حفظ کنیم.

آقای مصباح: هم آقای دکتر قاسمی حامد و هم آقای دکتر تهرانچی (رئیس دانشگاه شهید بهشتی) به اهمیت کانون وکلا تأکید کردند و با اظهاراتی که این دو بزرگوار داشتند من پیشنهاد می کنم که اشارات آنها را جدی بگیریم مثلاً در مورد اینکه آنچه از وکالت تدریس می شود فقط وکالت در حقوق مدنی است. ضمناً گبه ای که در وسط سالن ملاحظه می کنید از طرف کمیته امداد به خاطر همکاری هایی که در طول دوره گذشته با کمیته امداد داشته ایم به کانون تقدیم شده است.

دکتر کوشا: برخی از دانشجویان من که مراسم تحلیف را گذرانده اند می گفتند اصل دانشنامه را به آنها نمی دهند و نمی توانند پروانه وکالت بگیرند به علاوه اعضای هیأت مدیره کانون استقبال خوبی از دعوت هفته گذشته کردند، همایشی می توانیم در پایان مهرماه در دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی داشته باشیم که در مورد پروژه های علمی و کارهای کاربردی همکاری داشته باشیم.

آقای غفاری: دو مطلب را باید عرض کنم. 1- پدر آقای فروزان مهر به رحمت خدا رفته اند جهت اطلاع دوستان و شرکت در مراسم ترحیم ایشان. مطلب دوم در مورد دانشنامه افرادی که دکتر کوشا اشاره کردند اقدامی شده یا خیر؟

آقای مصباح: می توانیم در دستور جلسه بعدی قرار دهیم که بررسی شود. توضیحات بیشتر را آقای کمیلی می فرمایند.

آقای کمیلی: طبق ماده 32 صدور پروانه کارآموزی منوط به داشتن دانشنامه لیسانس است. در طول 12 سال اخیر مسامحتاً پروانه کارآموزی با دانشنامه موقت صادره می شده است که پس از طی دوره کارآموزی اصل دانشنامه را ارائه دهند. اما از سال 82 تابه حال وکلایی را داریم که اصل دانشنامه را ارائه نداده اند با اینکه تعهد هم داده بودند ولی به تعهدات خود عمل نمی کنند. در این دوره سه گروه دانشگاه داریم: 1- دانشگاه های غیردولتی غیر از پیام نور مثل دانشگاه آزاد، علم و فرهنگ که تعهد مالی ندارند و ظرف دوسه ماه می توانند دانشنامه خود را اخذ نمایند و به کانون ارائه بدهند. 2- دانشگاه های پیام نور که تعهد مالی ندارند ولی صدور اصل دانشنامه به 4 سال بعد موکول می شود. 3- دانشگاه های دولتی که در موقع فارغ التحصیلی دانشجو ممکن است تعهد خدمت یا تعهد مالی داشته باشد و از شروع دوره کارآموزی هم از تعهد خدمت کسر می شود. در این خصوص گزارشی خدمت جناب آقای مصباح داده شده که تصمیم گیری شود.

آقای مصباح: با توجه به اینکه سه نفر از دوستان کتباً تقاضا در این خصوص نموده اند در این جلسه بررسی می کنیم.

دکتر آقایی: می توانیم از مسئولین دانشگاه شهید بهشتی دعوتی به عمل آوردیم که همکاری ها توسعه یابد و سهمیه ای در مقطع دکترا از دانشگاه مزبور بگیریم. موضوع دیگر اینکه برخی از ایرانیان در خارج از کشور مشکلات حقوقی و وکالتی دارند و کانون وکلا باید در این خصوص نقشی داشته باشد و در سطح بین المللی کانون وکلا شناخته شود. در مورد مدارک هم پیشنهاد می کنم که با اخذ تعهد مدرک این عزیزان داده شود.

آقای طالع: در حدود سال 75 هم همکاری مناسبی با دانشگاه شهید بهشتی داشتیم و بسیار خوبست که این همکاری ها وسیع تر شود. در مورد مؤسسات حقوقی قرار است درخواست کار در شورای معاونین مطرح شود. می توانیم ارتباط با وزارت کار داشته باشیم و در مورد سازمانهای مردم نهاد هم می توانیم با وزارت کشور موضوع را هماهنگ کنیم. (در ساعت 10/10 دکتر علیزاده وارد جلسه شد.)

آقای سردارزاده: در زمانی که من در معاضدت بودم در مورد همکاری های وکالتی برای ایرانیان خارج از کشور اقداماتی شد ولی بعداً هیأت مدیره کار را متوقف کردند. تفاهم نامه ای هم در این مورد داریم که می توانیم با همکاری اداره معاضدت کار را انجام دهیم.

دکتر ارفع نیا: مطلبی که آقای دکتر آقایی در مورد ایرانیان خارج از کشور گفتند مسبوق به سابقه است و در دوره 25 برخی از اعضای هیأت مدیره کانون وکلای مرکز و برخی از دیگر وکلا به مالزی برای بازدید از زندانیان مواد مخدر و کانون وکلای مالزی رفته بودیم و با مذاکراتی که با سفیر ایران در مالزی به عمل آمد این همکاری های فعلی دنباله همان گزارشی است که این گروه به کانون وکلا دادند.

دکتر محمدنبی: بعد از دوره 25 که خانم دکتر اشاره کردند در دوره 26 آقای جندقی تفاهم نامه ای نوشتند که به مشکلات حقوقی آنها پاسخ داده می شد. با مالزی معاضدت قضایی در حال حاضر داریم. تبادل زندانی ها را هم داریم و نوشتن نامه هم به کانون وکلای مالزی بسیار کار شایسته ای است. (در ساعت 10/20 آقای دکتر کامیار وارد جلسه شدند.)

دکتر کامیار: آغاز ماه مهر را تبریک عرض می کنیم. هفته دفاع مقدس هم از چند روز پیش آغاز شده و امروز مراسمی در کانون است فراموش نفرمایید.

آقای کمیلی: در مورد کارآموزان یزد با مصوبه جدید از خرداد تا بهمن پذیرفته نمی شود. در حالی که قبلاً این مدت هم در نظر گرفته می شد.

آقای طالع: موقعی که در این مورد داشتیم صحبت می کردیم موافقت کانون یزد هم توسط خانم موسوی استعلام شد که موافقت داشتند. پس مصوبه به قوت خود باقی است.

دستورات جلسه :

1- نامه اسکودا در خصوص جلسه رؤسای کانون ها با نمایندگان حقوقدان مجلس شورای اسلامی

این نامه هفته گذشته رسید که در دستور امروز گذاشته شد و قرار است آقای دکتر اسلام پناه که هم دانشگاهی است و هم نماینده مجلس بوده و وکیل دادگستری هم هست اگر همگی موافق باشند معرفی شوند. (در مورد بررسی لایحه وکالت)

آقای طالع: بهتر است دکتر مالکی و آقای ثابت قدم هم که نمایندگان ما هستند حضور داشته باشند (که برای لایحه فعالیت می کنند).

آقای مصباح: بله این دو نفر هم حضور خواهند داشت.

دکتر کامیار: به نظرم می رسد که حضور آقای سعید باقری هم می تواند مؤثر باشد.

آقای مصباح: چون حداکثر دو نفر را خواسته بودند ایرادی ندارد و می توانیم دکتر اسلام پناه و آقای سعید باقری را به اسکودا  معرفی کنیم.

دکتر آقایی: چون جلسه رؤسای کانونها ذکر شده منظور این است که رئیس و نواب باید حضور داشته باشند به علاوه آیا نمایندگان شورای اجرایی هم باید حضور داشته باشند یا خیر؟

آقای مصباح: حتی لزومی نداشت که افرادی را که معرفی می کنیم وکیل هم باشند ولی این هر دو نفر وکیل هم هستند.

دکتر آقایی: من دکتر افتخار را هم معرفی می کنم.

آقای مصباح: در مورد سه نفر اعلام شده رأی گیری می کنیم. نتیجتاً تصویب شد که آقایان دکتر اسلام پناه و دکتر افتخار معرفی شوند.

دستور دوم. موضوع نامه سه امضایی در مورد ارائه اصل دانشنامه.

آقای غفاری: اگر این موضوع تا این حد اهمیت داشته باشد پروانه کارآموزی نباید برای آنها صادر می شد ولی کسی که دوره کارآموزی را گذرانده بهتر است با همان تعهد گرفتن ولی با در نظر گرفتن یک ضمانت اجرا مشکل را حل کنیم.

آقای مصباح: دانشگاه دولتی تعهد خدمت دارد ولی دانشگاه پیام نور یا سایر دانشگاه ها مشکلی نیست و اگر ما اصل را بخواهیم، آنها فشار را به دانشگاه می آورند.

دکتر آقایی: معمولاً وزارت علوم است که تأخیر در صدور دانشنامه حداقل برای دانشگاه های دولتی می کند.

دکتر کامیار: ما باید برای کارآموزان آینده فشار برای ارائه دانشنامه را از همان آغاز کارآموزی وارد کنیم. اما برای تحلیف شدگان فعلی هرچه قبلاً می کردیم به همان ترتیب عمل کنیم.

دکتر کوشا: مشکل اساسی بار مالی و خرید تعهد خدمت است چون دانشنامه ها آماده است ولی با مبلغی که باید بپردازند مشکل دارند.

آقای کمیلی: تعهدهای متعددی از این افراد گرفته شده و از بهمن ماه سال قبل که کارآموزان مدارکشان را ارائه داده اند تعهد مجددی از آنها گرفته ایم.

آقای غفاری: اگر نظامات را در مورد آنها اعمال کنیم و هر سال که تعهد خود را انجام ندهند، چون تخلف را مجدداً انجام داده اند، با اعمال ماده 77 مجازات تشدید شود، این موضوع حل می شود. رأی گیری شد و تصویب گردید.

دستور سوم جلسه پرونده های متقاضیان (غیرعلنی)

دستور چهارم انتقال (غییرعلنی)

جلسه در ساعت 13 خاتمه یافت.


سی و چهارمین جلسه هیأت مدیره دوره 29درساعت 9/15 روز یکشنبه 11/07/95 با حضور امضاءکنندگان زیر تشکیل وپس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید،صورتجلسه سی و سوم قرائت و تصویب شد.

پیش از دستور:

دکتر مالکی: با توجه به اینکه لایحه جامع قرار است در مجلس به زودی تصویب شود، اگر دوستان در مورد مطالبی که قبلاً داده بودم، مطالعه نموده اند، التفات بفرمایند. موضوع اجباری شدن وکالت هم مورد نظر است.

آقای مصباح: اجباری شدن وکالت موضوع بسیار مهمی است. لطفاً اگر دوستان علاوه بر این مطلب نظر دیگری هم دارند حداکثر تا هفته آینده صحبت کنند تا مدنظر قرار گیرد.

دکتر پاسبان: اغلب دستور جلسات حاوی پرونده های صدور و انتقال است آیا شأنیت کانون وکلا فقط این دو کار است؟ موضوع بومی گزینی که در حال حاضر از طرف برخی کانون وکلای استان ها مطرح شده، بسیار مهم است ولی صدایی از کسی درنیامده چرا باید شرط اضافه ای نسبت به قانون درنظر بگیریم. نباید در این قبیل موارد سکوت کنیم. چرا باید تمام وقت ما صرف پروانه دادن به مدیر دفتر بازنشسته و قاضی بازخریدی و اخراجی بشود؟ اداره کانون فقط صدور و انتقال نیست. باید یک معیاری برای پذیرش قضات و مدیران دفاتر داشته باشیم. کانون قم صدور و انتقال را متوقف کرده است.

آقای مصباح: مطالبی که دکتر پاسبان گفتند همواره مورد بحث بوده است. دو مطلب هم که در جلسه قبل مطرح شد و خط مشی های کلی کانون است صبر کردم ریاست محترم کانون از سفر امریکا برای شرکت در جلسه IBA برگردند و این خط مشی ها را مطرح کنیم.

دکتر پورنوری: با ارزیابی ای که از این دوره 6 ماهه هیأت مدیره کردم، اوایل با شور و حرارت اعضای کمیسیون ها و غیره تعیین شدند اما برخی مسایل مثل آنچه دکتر مالکی فرمودند و اجباری شدن وکالت و بیمه وکالت مسکوت مانده است. صدور و انتقال واقف کار هیأت مدیره نباید باشد.

آقای جندقی: من مدتی نبودم ابتدا سفر و پس از آن هم بیماری و نتوانستم در خدمت دوستان باشم. ماده 6 لایحه استقلال در مورد دادن پروانه وکالت در واقع اولین وظیفه هیأت مدیره را صدور پروانه وکالت دانسته است. از زمان تقاضا ظرف 6 ماه باید پروانه ها را صادر کنیم. در مورد بومی بودن باید بگویم که خلاف قانون است و نباید افراد را از حقی که طبق قانون اساسی دارند محروم کنیم ولی این وظیفه اتحادیه است که باید در هیأت عمومی مطرح شود. نمایندگان ما در شورای اجرایی باید این موضوع را مطرح کنند. در مورد سهمیه بند دال و قضات هم نمی توانیم سهمیه تعیین کنیم. تقاضای بند دال زیاد است و خیلی وقت هیأت مدیره کانون را می گیرد ولی باید قانون اصلاح شود.

دکتر مالکی: در جلسه پنج شنبه شورای اجرایی یکی از مطالبی که من مطرح کردم همین بومی گزینی بود که چرا اتحادیه در مورد این کار خلاف قانون که برخی از کانون های وکلا مثل آذربایجان و قم انجام داده اند اقدامی نکرده است. در مورد قضات و بند دال شرایط و ضوابطی در نظر گرفته شده و مدتها افزایش یافته است و امیدوارم در مجلس محترم شورای اسلامی به همین ترتیب تصویب شود.

آقای مصباح: اتحادیه وظیفه هماهنگی دارد و باید جلوی این کج رویها را بگیرد.

دکتر کامیار: در مورد بومی گزینی در شرایط قانون معتبر فعلی حتماً باید اعتراض شود که قانون را اجرا کننداماراجع به قانونی شدن بومی گزینی به نظر می آید تلاش شود تا همه مردم ما در تمام کشور بتوانند از خدمات وکلا بهره مند شوند.

دکتر ارفع نیا: برخی وکلا که از دانشگاه های معتبر دنیا مدرک دکترا دارند و در حال حاضر عضو هیأت علمی هستند درخواست دارند مثل کشور فرانسه که به اشخاصی که دکترای دولتی (etat) از فرانسه گرفته بدون هیچ کارآموزی پروانه وکالت می دهد، کانون وکلا ایران هم تصمیمی در این خصوص بگیرد.

آقای کمیلی: در مورد بومی گزینی باید بگویم که چون کانون ها مستقل هستند اتحادیه نمی تواند برای آنها تعیین تکلیف کنند و نمونه هایی در این خصوص وجود داشته است. بنابراین ضرورتی ندارد که ما به موضع گیری اتحادیه اشاره کنیم و آن را تذکر دهیم. ضمناً پیشنهاد می کنم اصلاح آئین نامه تعرفه حق الوکاله و افزایش آن در دستور قرار گیرد. به علاوه در مورد مبلغ ثبت نام قضات برای اخذ پروانه وکالت و متقاضیان بند دال نیز پیشنهاد می کنم افزایش آن در دستور قرار گیرد.

دکتر مالکی: مرکز پژوهشهای مجلس به عنوان بازوی مشورتی معرفی شده است. ماده 145 آئین نامه داخلی مجلس هم کمیسیون را موظف دانسته که طرح ها و لایحه هایی را که در مرکز پژوهشها روی آن کار شده لحاظ کند و معمولاً 80 یا 90% از چنین مواردی در دستور کار قرار گرفته و تصویب شده است.

آقای سردارزاده: درست است که اتحادیه وظیفه هماهنگی دارد ولی شیخوخیت دارد و باید از رؤسای کانونها دعوت کند و مطلب را عنوان کند.

آقای طالع: نامه ای در مورد مؤسسات حقوقی ارسال شده که به هیچ عنوان اجازه ثبت مؤسسات حقوقی بدون وکیل دادگستری را ندهند.

آقای مصباح: در سه روز آخر هفته گذشته (چهارشنبه 7 مهر تا جمعه 9 مهر) اختبار انجام شد و از آقای کمیلی و اعضای کمیسیون کارآموزی و اعضای اختبار تشکر می کنم. روش های همکاری با دانشگاه ها از جمله دانشگاه شهید بهشتی و محکومین به اعدام در مالزی و افزایش حق الثبت متقاضیان بند دال و قضات پس از بازگشت آقای دکتر حسین آبادی مطرح خواهد شد. ضمناً در مورد برگزاری مراسمی در 18/07/95 (هفتم محرم الحرام) به عنوان عزاداری برای سالار شهیدان نامه ای از طرف آقای علی اکبر توکلی رسیده که با توجه به اینکه در سال گذشته چنین مراسمی برگزار شده امسال هم اجرا شود. متن نامه را قرائت نمودند و مقرر شد که این مراسم از طرف کانون برگزار و هزینه تا سقف سال قبل در نظر گرفته شود.

سپس دستورات جلسه مطرح شد: دستور اول. پرونده های متقاضیان (غیرعلنی)

دستور جلسه دوم. پرونده های انتقال (غیرعلنی)

دکتر پاسبان و آقای جندقی پس از بررسی موضوع بومی گزینی نامه ای را مرقوم فرمودند که در جلسه قرائت شد و نسبت به آن اظهارنظرهایی شد که پس از تکمیل نامه ضمیمه صورت جلسه خواهد شد و این نامه به رئیس اتحادیه ارسال خواهد شد.

دکتر مالکی: این وظیفه رئیس اتحادیه است. ای کاش این نامه را آقای کشاورز می نوشتند و موجب لجاجت کانون های دیگر با کانون مرکز نمی باشد.

دستور جلسه سوم. پرونده های صدور (غیرعلنی)

جلسه در ساعت 13 خاتمه یافت.


.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است