مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  سه شنبه 19 بهمن 1395(12:12:12 PM)

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسات سی و پنجم و سی و ششم هیات مدیره دوره بیست و نهم

به تاریخ های 95/7/18 و 95/7/27

سی و پنجمین جلسه هیأت مدیره دوره 29 در رأس ساعت 9 صبح روز یکشنبه 18/07/95 با حضور امضاءکنندگان زیر تشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید،صورتجلسه سی و چهارم قرائت و تصویب شد.

پیش از دستور:

دکتر حسین آبادی: ابتدا گزارش مختصری در مورد سفری که به واشنگتن جهت شرکت در همایش IBA به اتفاق دکتر آذربایجانی و چند نفردیگر تشریف برده بودند، دادند که ضمیمه صورتجلسه است. ضمناً ایشان اشاره کردند که در جلسه بعدی که در سیدنی (استرالیا) خواهد بود بهتر است کانون وکلای مرکز (تهران) حضور مؤثری داشته باشد و روی یک موضوع مشخصی از قبل بحث شود تا بتوانیم از این طریق برای کانون ایران تبلیغی هم شده باشد. گزارش هم تهیه و تکثیر شد که در اختیار همگی قرار می گیرد.

آقای جندقی: خوشحالم که تعداد بیشتری در این جلسات حضور داشته و امیدوارم در جلسات آتی در سیدنی تعداد باز هم بیشتر باشد. چهارشنبه گذشته که جلسه در اینجا داشتیم شخصی (وکیل) آمده بود و با کمال تأسف توهین بسیاری به نیابت محترم ریاست کرد که باید شدیداً نسبت به آن عکس العمل نشان داده شود.

دکتر نجفی: پیش از این هم توهین هایی شده بود ولی وقتی عکس العملی نشان ندهیم ادامه می یابد و بدتر از اینها می شود.

دکتر حسین آبادی: موضوع توهین باید صورت جلسه شود و اقدام خواهیم کرد.

آقای غفاری: قبل از سفر شما تقاضایی از سوی 6 نفر داده بودیم که امیدوارم به زودی تعیین رابط های کمیسیون ها در دستور قرار گیرد و همچنین ضرورت تعیین سخنگو.

آقای طالع: ضمن گرامی داشت یاد و خاطره آقای دکتر فرض پور و آقای احمدی لاکلایه در خصوص مؤسسات حقوقی مطلبی عرض کردم که بدون اجازه کانون وکلا به هیچ مؤسسه ای اجازه تأسیس نخواهند داد و آقای آرمان بسیار همکاری کردند. وزارت اقتصاد هم قرار شده که درگاهی به ما بدهند که این موضوع مسجل شود.

دکتر نجفی: با توجه به اینکه چند نفر از اعضای کانون نماینده مجلس هستند پیشنهاد می کنم از آنها دعوت کنیم و با آنها صحبت کنیم و نسبت به برخی مسایل توصیه های لازم را بکنیم.

دکتر حسین آبادی: با دکتر عارف و آقای کاظمی که نماینده مجلس هستند مذاکره کرده ایم و قرار است هر دو هفته یکبار با آنها جلسه داشته باشیم. لطفاً آقای دکتر کوشا از قوه قضائیه موضوع اعتراض قضات به این که کانون وکلا می خواهد قضات را به عنوان وکیل نپذیرد پیگیری کنند.

دکتر مالکی: منشأ این موضوع صحبت های آقای کشاورز در یک ماه پیش بوده است و به من هم گفتند که در مرکز پژوهشها دارید قضات را محروم می کنید. در حالی که جواب دادم خیر این طور نبوده است و دیدگاه کانون وکلا این نیست که قضات محروم شوند.

آقای جندقی: بهتر است ریاست محترم کانون مصاحبه ای ترتیب دهند که موضوع آن همین مطلب باشد.

دکتر محمدنبی: این پیشنهاد خود قوه قضائیه بود. حالا توپ را در زمین ما انداخته اند.

دکتر حسین آبادی: من پس از مصاحبه آقای کشاورز در این مورد در مصاحبه ای گفتم که از تجربه قضات باید استفاده شود. سعی می کنم متن آن مصاحبه را پیدا کنم.

دکتر آقایی: یکی از دوستان می گفت که رئیس قوه قضائیه چنین نظری دارد که قضات وکیل نشوند و حالا موضوع را به عنوان کانون مطرح کرده اند و این موضوع کاملاً از طرح جدا است. IBAبیش از 5000 نفر (6000 نفر) عضو وکیل دارد که بزرگترین مجمع وکلا است و به نظرم باید عضویت خود را تقویت کنیم و دوره هایی را برگزار کنیم که حتماً حقوقدانان ما استقبال می کنند. بحث بومی گزینی هم بسیار مهم است و جنبه اجتماعی شدید پیدا می کند و بر خلاف قانون اساسی است. در مورد توهین ها در فضای مجازی باید رصد کنیم که چه کسانی هستند که به اینگونه اعمال دست می زنند و علیه رئیس کانون و اعضای هیأت مدیره مطالبی می گویند که درست نیست و در حد آنها هم نیست.

دکتر کوشا: در محورهای حقوق عمومی باید مطلب حفظ حریم خصوصی افراد مطرح باشد. ضمن رعایت حقوق عامه می بایستی حریم خصوصی مورد حساسیت قرار گیرد در مورد نحوه برخورد با مطالبی از این دست پیشنهاد داده بودم که جلسه ای با دادیاران و قضات دادگاه انتظامی کانون داشته باشیم. بهتر است این گونه مسایل در 6 ماهه گذشته بررسی شود که چه مطالبی قرار بوده انجام شود و نشده است.

دکتر حسین آبادی: این مطلب را قرار شده است یکی از دوستان بررسی کنند و حتماً انجام شود.

آقای کمیلی: یک ماه پیش در فضای مجازی یک بخشنامه سال 92 قوه قضائیه بازنشر شده بود و این طور نتیجه گیری شده بود که رئیس قوه قضائیه قضات را از اخذ پروانه نهی کرده است. در حالی که منظور این بوده که قضات در ساعات آزادشان به وکالت نپردازند که این امر اصولاً غیرقانونی است.

سپس دستورات جلسه طرح شد. دستور اول: پرونده متقاضیان(غیرعلنی)

سپس دستور پرونده های انتقال مطرح شد. (غیرعلنی)

جلسه در ساعت 12/35 خاتمه یافت. البته با این توضیح که در ساعت 15 (3 بعد از ظهر) مراسم عزاداری امام حسین در کانون برگزار گردد.


سی و ششمین جلسه هیأت مدیره دوره 29در رأس ساعت 9/15 صبح روز سه شنبه 27/07/95 با حضور امضاءکنندگان زیر تشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید،صورتجلسه سی و پنجم قرائت و تصویب شد.

پیش از دستور:

نامه اتحادیه سراسری در مورد آزمون 06/09/95 قرائت شد مبنی بر اینکه اسامی اعضای هیأت مدیره که مایل به بازدید جلسه آزمون هستند اعلام گردد تا هماهنگی لازم صورت گیرد.

دکتر کامیار: از آقای دکتر حسین آبادی و دکتر آذربایجانی بابت حضور موثر در IBA تشکر می کنم و هم چنین از روابط عمومی که مرتب گزارش می دادند. از جناب آقای مصباح به خاطر سخنرانی شایسته در همایش تجلیل از وکلای ایثارگر ممنونم و نیز از ارسال پیام رئیس و نایب رئیس که با وجود سفر این اقدام را کردند متشکرم.

دکتر نجفی: در موضوع تعیین طراحان سؤال،کانون مرکز نه تنها محق است بلکه تکلیف دارد که اعمال نظر کند چون بعضی سؤالات چالش برانگیز است. مطلب دوم بحث اوراق اختبار است. برخی اساتید فقط سؤال خودشان را تصحیح کرده اند، در حالی که باید کل سؤالات باید صحیح شود.

سپس دستورات جلسه مطرح شد. دستور اول: 1- فضای مجازی و چالش ها و راهکارها.

آقای غفاری: منظور از این دستور جلسه چیست؟

دکتر نجفی: فضای مجازی به نظر من باعث پالایش می شود ولی هیأت مدیره باید برای هدایت و سکانداری این فضا راهکار ارائه دهند. اگر نقدی هست نباید جنبه تخریب داشته باشد. ضمناً بهتر است یک نشست محرمانه با گروه های مختلف داشته باشیم که چون هدف واحد است ابزار کار هم واحد شود و همه در یک جهت قدم بردارند.

آقای جندقی: کانون وکلا مرکز آزادی و آزادی خواهی است و فقط مخصوص ایران نیست، در تمام دنیا فضای مجازی جریان دارد. ولی اگر کسی توهین کرد پرینت گرفته شود و به دادسرا شکایت شود.

آقای غفاری: عمده مطالبی که می خواستم بگویم دکتر نجفی و آقای جندقی فرمودند ولی نوشته های اخلاقی، انسانی، اسلامی را با چه معیاری قرار است بسنجیم. اگر توهین شود باید در دادسرای عمومی مطرح شود و اگر به نتیجه رسید سپس به دادسرای کانون مراجعه شود. بهتر است تصمیم گرفته شود که این مطلب از دستور خارج شود.

دکتر کوشا (یکی از سه نفر پیشنهاد دهندگان): ما به عنوان هیأت مدیره هم حق داریم هم تکلیف داریم که اطلاع رسانی کنیم ولی توهین به افراد جزء حقوق اطلاع رسانی نیست. پیشنهاد ما این بود که کمیته ای تشکیل شود که با آموزش و تعیین شاخص ها موضوع را به نحوی سالم سازی کند.

دکتر پورنوری: ما نمی توانیم با توجه به سرعتی که در فضای مجازی هست محدودیتی ایجاد کنیم.

دکتر آقایی (یکی از سه نفر پیشنهاد دهندگان): کسی مخالفتی با آزادی ارتباطات و آزادی بیان ندارد. گاهی تحلیل های درخشانی می شود که قابل استفاده است. اما گاهی اخبار به صورت درست در اختیار دوستان در فضای مجازی قرار نمی گیرد. گاهی هم افرادی که وکیل دادگستری نیستند در تحلیل مسایل شرکت می کنند و فضا را متشنج می کنند. باید در فضای مجازی در هیأت مدیره بحث شود تا به اهداف کانون نایل شویم.

دکتر پاسبان: با مطالب غفاری موافقم، این مسائل در شأن هیأت مدیره نیست. فضای مجازی را هم نباید محدود کرد. موضع فعلی آقای میرسراجی بسیار خردمندانه است. اعتقاد دارم از دستور خارج شود.

دکتر محمدنبی: کسی مخالفتی با استفاده از فضای مجازی ندارد، حال این وصف فقط باید در مسیری استفاده شود که هتک حرمت و توهین نشود. این امر باید انجام شود.

دکتر حسین آبادی: هدف بررسی و سانسور فضای مجازی نیست. این اشخاص آزاد هستند بنویسند، اگر کسی شکایت دارد شکایت کند. پیشنهاد مشخص من این است که یک کمیسیون 3 نفره تعیین شوند تا با اشخاص فعال جلسات متعدد داشته باشند تا خط و مرزها را مشخص کند. اگر پس از آن تخلفی مشاهده شد و به رئیس کانون ارجاع شد، رئیس به دادسرا ارسال نماید.

دکتر کامیار: در تصمیمات باید افکار وکلا را در نظر گرفت. با تعیین این هیأت گفته می شود اعمال سانسور می شود. سال گذشته هیأت مدیره در این خصوص مصوبه دارد که وکلا را از نوشتن مطالب متضمن توهین منع نموده بود. لذا تصویب مجدد توجیهی ندارد.

دکتر نجفی: به نظر من، نویسندگان این مطالب تحت تأثیر گروه گرایی هستند و حتی رقابت های گروهی بالا می گیرد. این مطالب نیز افزایش پیدا می کند. بهترین راه دعوت همه گروه ها و تعیین و توجیه هدف مشترک است.

دکتر حسین آبادی: در تابستان جلسه ای گذاشتیم. اکنون می توانیم به عنوان هیأت تعامل هیأت مدیره با گروه های فضای مجازی این گروه را در نظر بگیریم.

آقای غفاری: ما نمی توانیم برای وکلا تعیین تکلیف کنیم. من مجدداً خواهش می کنم این موضوع را از دستور جلسه خارج کنید.

رأی گیری شد اما خروج از دستور رأی نیاورد. سپس برای تشکیل هیأت تعامل رأی گیری شد و با 7 رأی تصویب شد که هیأتی با انتخاب رئیس کانون به منظور تعامل با دست اندرکاران فضای مجازی تشکیل شود و مسئولین تشکل های مطرح دعوت شوند و با آنها مذاکره شود.

آقای طالع(یکی از پیشنهاد دهندگان موضوع): بهتر است ابتدا فضای مجازی آسیب شناسی شود. شاید فضای مجازی بهترین اطلاع رسانی باشد.

دکتر پاسبان: موضوع بومی گزینی امری حیاتی است. این امر باید واکاوی شود و به عهده اتحادیه است. اتحادیه در آگهی گفته برای شرایط اختصاصی به سایت کانون ها مراجعه کنید که این رویه در حال گسترش است.

دستور بعد: تعیین رابط هیأت مدیره برای کمیسیون ها

دکتر حسین آبادی: برخی کمیسیون ها مانند کارآموزی با وجود آقای مصباح و آقای کمیلی و نیز کمیسیون صدور، انتقال و نظارت نیاز به رابط ندارند.

آقای غفاری: نظارت را مستثنی نکنید، زیرا رابط اتفاقاً باید بالای سر این گونه کمیسیون ها باشند.

دکتر آذربایجانی: نامه ای به کمیسیون ها نوشتم و درخواست گزارش تا 3 آبان ماه را در مورد کارهای خود را گزارش کنند. احساس من این است که بعضی از این کمیسیون ها اساساً گزارشی ندارند. لذا پیشنهاد می کنم تا 3 آبان انتخاب رابط را تا آن موضع معوق کنید.

دکتر نجفی: فلسفه حضور رابط در کمیسیون ها ارائه نظرات هیأت مدیره و نوعی نظارت غیر مداخله جویانه است. راجع به کمیسیون کارآموزی، شأن آقای مصباح اجل است آقای کمیلی رابط رسمی هیأت مدیره شوند. برای نظات آقای سردارزاده را پیشنهاد می کنم.

دکتر کامیار: پیشنهاد دکتر آذربایجانی نتیجه عملی ندارد. در انتخاب رابط کمیسیون ها همین الان عقب هستیم، به تعویق نیندازیم.

پیشنهاد دکتر آذربایجانی به رأی گذاشته شد، با 7 رأی تصویب شد.

سپس دستور اخذ هزینه از تشکلها مطرح شد.

آقای جندقی: از وقتی سالن پایین ساخته شد جلسات در اینجا تشکیل می شود ولی درست نیست که از اینها هزینه گرفته شود. در زمانی که من ریاست کانون را داشتم هیچ مبلغی گرفته نمی شد.

آقای غفاری: 400 هزار تومانی که برای این جلسات اخذ می شود در شأن ما نیست. اغلب این جلسات علمی است و نباید پولی گرفته شود.

دکتر نجفی: علت برقراری این رقم این بود که در ساعات غیر اداری باید جلساتی تشکیل می شد و گاهی تعداد بسیار کمی هم می آمدند. اخذ این مبلغ باعث می شود که از برگزاری بسیاری از نشست هایی که علمی نیست جلوگیری می شود و فقط هزینه را پرداخت می کنند اجاره که نمی دهیم فقط هزینه ها را می گیریم.

دکتر کامیار: معیار باید مشخص شود که معلوم شود کدام متقاضی مصداق تشکل صنفی است که می خواهد جلسه بگذارد. برای آنها معاف کنیم.

آقای سردارزاده: به نظر من اگر علمی باشد باید مجانی باشد ولی اگر علمی نیست باید مبلغ گرفته شود.

آقای طالع: معمول این است که درخواست با ذکر موضوع نوشته می شود و به مدیر داخلی کانون داده می شود.

دکتر محمدنبی: برای هر جلسه در خارج از اینجا از امنیت باید اجازه گرفته شود و 3/500 میلیون تومان هم باید بدهند.

دکتر حسین آبادی: مصوبه ای هیأت مدیره گذرانده، حالا می گویند از این مصوبه عدول شود من فلسفه این عدول را نمی دانم. لذا شدیداً با این مطلب (عدول) مخالفم. نگهبانها و مستخدم ها در زمان تشکیل جلسات باید تا ساعت 11 اینجا باشند و کار کنند.

عدول از تصمیم قبلی به رأی گذاشته شد اما رأی نیاورد.

سپس دستور پرونده های متقاضیان مطرح شد. (غیرعلنی)

دستور پرونده های انتقال مطرح شد. (غیرعلنی)

جلسه در ساعت 12/15 خاتمه یافت.

.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است