مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  سه شنبه 15 فروردین 1396(12:12:12 PM)

اهم مصوبات جلسه های چهل و یکم و چهل و دوم هیأت مدیره دوره بیست و نهم

به تاریخ های 95/8/18 و 95/8/25

چهل و یکمین جلسه هیأت مدیره دوره بیست و نهم درساعت 9/30 صبح روز سه شنبه مورخ 18/08/95 با حضور امضاءکنندگان زیر تشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم،صورتجلسه چهلم قرائت و تصویب گردید.

پیش از دستور:

دکتر محمدنبی: در مورد موضوع مالیات گزارش بازرس بدون طرح در جلسه هیأت مدیره در فضای مجازی پخش شده و مطالب متعددی علیه اعضای هیأت مدیره دوره 28 در فضای مجازی نوشته شده است که باعث تأسف است.

دکتر مالکی: قرار بود گزارش بازرس مطرح شود. نظرات افراد ذیمدخل در دوره 28 استماع شود و پس از قرائت گزارش در جلسه اتخاذ تصمیم شود. اقدامی که شده بسیار خطرناک است و باید در این خصوص فکر اساسی بشود.

دکتر نجفی: گزارش معمولاً باید در هیأت مدیره مطرح شود. من چون نیم ساعتی دیرتر به جلسات آمدم متوجه نشدم که آیا این گزارش که پخش شده در هیأت مدیره مطرح شده و مجوز از هیأت مدیرهاخذ گردیده یا خیر. به هر حال مقررات باید رعایت شود. من هیچ دستوری را با تأخیر ندادم. نامه هم به موقع امضا شد. گزارشی که در هیأت مدیره مطرح نشده بر چه اساسی منتشر شده است؟ فرض کنیم هیأت مدیره در دوره قبل تخلف کرده است اما حداقل یک جلسهمی گذاشتید که این موارد را اعلام کنیم یا خیر؟ چطور می توان ادعا کرد که ما که دادخواست داده ایم نسبت به این موضوع عکس العملی نداشته ایم من پیشنهاد می کنم یک بازرس بی طرف و مورد اعتماد به این موضوع رسیدگی کند. بحث های پوپولیستی را کنار بگذارید. جایی که لایحه جامع وکالت مطرح است چرا به این مسایل می پردازید؟ هیچ یک از اعضای هیأت مدیره حق ندارد در کمیسیونی حضور یابد و از طرفهیأت مدیره صحبتی کند.

دکتر پاسبان: یکی از مشکلات ما نبود نظارت بر نهادهای عمومی و خصوصی است. این مجموعه را درست نیست که به باد فنا بدهیم.

دکتر کامیار: از مطالبی که آقای دکتر نجفیراجع به مسائل خصوصی و شخصی یکی از اعضای هیأت مدیره گفتند من به سهم خود متأسف وبسیار شرمنده شدم. آیا واقعاً اگر به کسی انتقاد داریم مجازیم وارد حریم و امور خصوصی افراد شویم؟ مبلغ مالیاتی که برای کانون تعیین شده معادل سه سال حق عضویتی است که همه اعضا به کانون می پردازند پس باید نسبت به آن حساس باشیم..

آقای غفاری: من یک وظیفه ای داشتم و اینجا هم گزارش قرائت شد. در مورد انتشار آن هم دخالتی نداشته ام. انقدر گزارش واضح است که نیازی به بحث از سوی من ندارد. مخلص کلام من این بود که سیستم اجرایی باید اصلاح شود. در مورد شورای تشکلها باید بگویم بنده یک مسأله مبنایی را مطرح کردم که در مقررات تنها مسیر ابلاغ، مسیر کتبی است. متأسفم که عرض بنده را مصداقی مطرح می کنند. در شورای تشکلها هم گفتم که احضار کتبی تنها مبنای ما است و اگر به شما تلفن کردند، استجابت نکنید چون مقرره ای در این خصوص وجود ندارد.

آقای طالع: این مطلب بسیار مهم است که باید آرامش روحی و روانی برای همکاران وکیل ایجاد شود و از ایشان حمایت شود و سختگیری بی مورد صورت نپذیرد. یک ماه پیش در مورد کمیسیون نظارت شکایتی علیه یکی از خانمهایی که در این کمیسیون است مطرح شده. در مورد یکی از آقایان هم همینطور. پیگیری و مذاکره باید انجام شود که انگیزه همکاران در کمیسیون از بین نرود.

دکتر کوشا: وظایف بازرسان باید به آنها گفته می شد. شیوه های ما مشکل زا شده است. کانون وکلا به مثابه کشتی است که اگر بخواهیم آن را سوراخ کنیم همه غرق می شویم. تفکیک بین این که چه مطالبی باید منتشر شود و نشود مهم است. وضعیت مالیات که پیش آمده طبیعی است که اگر بخواهد این مبلغ پرداخت شود باید از بودجه کانون پرداخت شود. مواردی که به صورت جناحی باشد ضرر می رساند. باید یک سیاستی را ترسیم کنیم که گزارش بازرس در مورد مالیات فقط باید در هیأت مدیره مطرح می شد. دوستان سعی کنند مسایل همه وارد سایتها بشود و سعی کنیم که این انجام بشود.

جناب آقای جندقی: من در جریان انتشار این گزارش نبوده ام. اعضای کمیسیون نظارت توسط هیأت مدیره انتخاب شده اند. همانطور که شما توسط وکلا انتخاب شده اید (خطاب به آقای غفاری). وقتی شما در شورای تشکلها می فرمایید که حق ندارند کسی را به صورت شفاهی دعوت کنند، دیگران این را مستمسک قرار می دهند. باید با وکیل متخلف مقابله شود.

دکتر پورنوری: من جو بیرون را بسیار مخرب علیه هیأت مدیره فعلی و قبلی می دانم.انتشار این گزارش ضربه به کانون می زند.

دکتر حسین آبادی: آقای دکتر نجفی هر موردی را تشخیص می دهید تخلفی شده بفرمایید و بنویسید و تذکر بدهید. در اواخر تیر ماه در مورد مالیات به من خبر دادند که از طرف اداره مالیات برای اجرای تصمیم آمده اند. قرار شد همه به تکاپو بیفتیم که هر کاری می توانیم بکنیم در 31 تیر ساعت 3 بعدازظهر (پنج شنبه) با اینکه در جلسه مجمع عمومی صندوق بودم، جلسه را تعطیل کردیم تا به این جلسه که با رئیس سازمان مالیاتی گذاشته شده بود شرکت کنم و به این ترتیب اجرا را به تأخیر انداختند. آقای غفاری قرار شد گزارش تهیه کنند و در جلسه هم قرائت شد دکتر مالکی گفتند کیفرخواست بود. در حالی که چنین چیزی نبود. من حدود 20 شهریور به شخص دکتر نجفی و دکتر محمدنبی گزارش را دادم که نظرتان را بفرمایید. در ضمن در دیوان عدالت اداری هم یک دستور موقت گرفتیم انقدر در فضای مجازی برای من پیام آمده بود که موضوع مالیات چه بوده است. بنابراین اگر این گزارش منتشر هم نمی شد همه در جریان بودند. نهایتاً دستور داده شد که از سایت بردارند که بی جهت جو علیه ما نشود. دیوان باید رسیدگی شکلی کند ولی ما از نظر ماهیتی مطلب داریم که امید داریم با اقداماتی که در حال انجام است و با توجه به معافیت سال های قبل از زیر بار این پرداخت خارج شویم چون برای سالهای بعد هم خواهد بود. از همه خواهش می کنم که هر جا تخلفی دیدند اعلام کنند. اینکه در سایت گذاشتیم به ظاهر این بود که شبهاتی داشت ایجاد می شد. در حال حاضر باید راهی پیدا کنیم که این مالیات را ندهیم. به ضرر کانون است چه من باشم چه دکتر نجفی چه هر کس دیگری.

دکتر نجفی: می دانم که شما بی خبرید ولی همان چند نفری که قبلاً علیه ما جوسازی می کردند دقیقاً همان افراد پس از این گزارش مجدداً حمله های خود را شروع کردند. برای سیستم حسابداری هم باید یک فکر اساسی بشود خوب کارمی کنند ولی توانشان بیش از این نیست. خواهش می کنم که آقای غفاری یک توضیحی بدهند.

آقای غفاری: من این موضوع را جمعه جواب دادم و گفتم که متأسفم که برخی افراد احساسی عمل می کنند. این مطلب را اگر بخواهید فوروارد می کنم.

دکتر محمدنبی: اگر حسابداری وظیفه لازم را انجام نداده به هیأت مدیره ربطی ندارد، اما اکنون باید همه در جهت رفع این مشکل بکوشیم.

دکتر حسین آبادی: آقای کمیلی پیشنهاد کرده اند که هر یک از اعضای محترم هیأت مدیره خلاصه اظهارات خود را بگویند که همان در صورت جلسه بیاید. دوستان هر قسمتی از صورتجلسه را مخدوش نکنند تا مطلب دیگری را بنویسند. اگر توضیح اضافه ای دارند یا در انتهای صورت جلسه بنویسند یا جداگانه پیوست کنند. ضمناً جلسه هیأت عمومی هم برای سه شنبه 25 آبان 95 در هتل هما تعیین شده است.

دستور جلسه: دستور اول. دعوت از ریاست محترم کانون در نشست تخصصی خدمات حقوقی جاده ابریشم در چین

نامه توسط آقای دکتر حسین آبادی قرائت شد.

آقای جندقی: این موقعیت خاصی است و باید از آن استفاده شود.

دکتر محمدنبی: با توجه به اینکه دنبال اتحادیه منطقه ای هستیم حتماً باید این سفر انجام شود.

دکتر کامیار: با توجه به وضعیت فعلی که در مملکت ایجاد شده و ارتباطات بین المللی توسعه یافته بهتر است این سفر انجام شود.

موضوع سفر رئیس کانون به چین به اتفاق آراء با هزینه کانون تصویب شد.

دستور جلسه دوم: همایش البرز

دکتر حسین آبادی: در جلسه صندوق حمایت که یکی دو هفته پیش بود، آقای کاشف گزارش بسیار جامعی در مورد صندوق دادند. پیشنهاد شد (در آن جلسه) که ایشان به اسکودا بیاید و این گزارش را قرائت کند اما نمی دانم چرا اسکودا موافقت نکرده است.

آقای جندقی: برای همایش کانون البرز پیشنهاد می کنم با توجه به نزدیکی راه با اتوبوس برویم.

آقای طالع: من پیشنهاد می کنم که برای جلسه هیأت عمومی 25/08/95 از ایشان دعوت شود و گزارش را قرائت کنند.

دکتر حسین آبادی: در جلسه هیأت عمومی نسبت به صندوق تصمیمی نمی توانیم بگیریم. در نتیجه این کار فایده ای ندارد.

دکتر نجفی: مطالبی که در همایش ها باید مطرح شود بهتر است اشاره بفرمایید که از دوسه هفته قبل اعلام کنند که امکان اظهارنظر باشد. ضمناً ما باید همه در اتحادیه هماهنگ و متحد باشیم. برای ریاست جلسه پیشنهاد می کنم سعی کنیم از اعضای مرکز باشند مثل آقای جندقی یا آقای دکتر حسین آبادی، چون 50% از هزینه ها هم به عهده کانون مرکز است.

آقای جندقی: دستور جلسه همایش را داده اند که جای خوشوقتی است.

لایحه جامع را در اختیار همه قرار دهیم. پیشنهاد شد که سه موضوع خارج از دستور که برای هر یک 5 دقیقه وقت داده شود می تواند مطرح شود که بهتر است یکی از این سه وقت را کانون مرکز بگیرد و هماهنگ هم باشیم. البته در صورت جلسه نوشته شده به قید قرعه ولی می توانیم رایزنی کنیم که یکی از این سه موضوع در اختیار ما باشد.

دکتر حسین آبادی: آخرین اصلاحات لایحه جامع را تهیه کرده اند که من مشغول مطالعه آن هستم و تا دوشنبه که در این خصوص جلسه ای داریم دوستان نقطه نظرات خود را بفرمایید.

دکتر نجفی: به نظرم می رسد که مرکز پژوهشها مستقل دارند عمل می کنند. ارتباط این ها را باید مشخص کنیم. چون این همایش در واقع هیأت عمومی همه کانونها است بهتر است به جای قرعه کشی این مطلب را به رأی گیری بگذاریم که به نسبت اهمیت موضوعات باشد. به علاوه چون 60 نماینده در مجلس با موضوع لایحه باید همراه باشند اگر هر کانون دو نماینده را کاور کند بسیار خوب است.

دکتر حسین آبادی: حتماً در همایش هماهنگ باشیم. برای وسیله رفت و آمد هم یک ون می گیریم که با یک وسیله نقلیه برویم. رأی گیری و تصویب شد. مقرر شد همگی اعضای هیأت مدیره که در همایش شرکت می کنند در ساعت 7 صبح در کانون مرکز حضور داشته باشند.

دکتر آقایی: برای نطق های پیش از دستور همایش اتحادیه معمولاً کسی به 5 دقیقه رضایت نمی دهد. البته نطق پیش از دستور بر خلاف آئین نامه است. بومی گزینی هم کم کم به یک مناقشه بزرگ تبدیل می شود. بهتر است در این مورد و در خصوص نقل و انتقال هیأت مدیره به تهران هماهنگ باشیم.

دستور جلسه سوم: پرونده های متقاضیان. (جلسه غیرعلنی)

دستور جلسه سوم : پرونده های صدور(غیرعلنی)

دستور چهارم : پرونده های انتقال. (غیرعلنی)

جلسه در ساعت 13/00 خاتمه یافت.


چهل و دومین جلسه هیأت مدیره دوره بیست و نهم درساعت 9/20 صبح روز سه شنبه مورخ 25/08/95 با حضور امضاءکنندگان زیر تشکیل وپس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم ، صورت جلسه چهل و یکم قرائت و تصویب گردید.

پیش از دستور:

دکتر حسین آبادی: جلسه ای در کمیسیون مجلس در روز گذشته تشکیل شد (پس از تغییراتی که از نظر زمان آن انجام شد) من و آقای کشاورز و نواب رئیس و دکتر مالکی و آقای جندقی در این جلسه حضور داشتیم که البته می گفتند جا نیست و دو نفر را حذف کنید ولی گفتم همه باید باشند. در ابتدای جلسه آقای ملکشاهی سوالی راجع به ضرورت یا عدم ضرورت تصویب لایحه جامع مطرح کردند که ما هم گفتیم تصویب این لایحه ضرورتی ندارد چون از لایحه استقلال عقب تر است و عقل حکم می کند که وضع موجود را حفظ کنیم. سپس هنگام رأی گیری ما از جلسه بیرون رفتیم و به اتفاق آرا تصویب کردند که لزومی به تصویب لایحه جامع وکالت نیست. این فتحی بود و به همه وکلا و کانون های وکلا تبریک می گویم. از دفتر آقای رئیس جمهور خبر دادند که روز جمعه 12 آذر (سالگرد تصویب قانون اساسی)جلسه ای با وکلا و اساتید دانشگاه داشته باشند. احتمالاً جلسه در اجلاس سران خواهد بود و به اتحادیه نوشتم که به کانون های سراسر کشور اعلام کنند که دوستانی که می خواهند شرکت داشته باشند اعلام نمایند و اگر افراد دیگری هم مورد نظر دوستان هستند بفرمایید تا دعوت نامه ارسال گردد.

دکتر ارفع نیا: در مورد ممتحنین اختبار قرار بود افرادی که به نحو مناسب با کارآموزان برخورد نمی کنند و سؤالات بی ربط یا بسیار سخت که نظر واحدی نسبت به آن نمی توان داد مطرح کنند از لیست حذف شدند. اما اکنون لیستی از همه افراد قبلی که برخی آنها از 100 نفر تعداد 75 نفر را رد کرده اند و اعلام نموده اند اگر افراد دیگری در نظر دارید در لیست ضمیمه اضافه بفرمایید، اما صحبتی از حذف آن ممتحنین نشده است.

دکتر حسین آبادی: انشاءاله برای اختبار بعدی.

دکتر علیزاده طباطبایی: در مورد لزوم حقوق وکیل در دعاوی کیفری و سرعت بخشیدن به نقل و انتقال وکلا مطالبی فرمودند که با تقاضای خود ایشان عیناً ضمیمه ی صورت جلسه می گردد.

آقای مصباح: فرمی تهیه شده که در صورتی که برخی دوستان علاقمند به شرکت در کلاس های آموزش کامپیوتر ICDL هستند نام خود را بنویسند. کلاس ها از 8 آذر (دو ماه) از ساعت 3 تا 5 روزهای سه شنبه خواهد بود.

دکتر نجفی: از تصمیمی که دیروز گرفته شده و حضور دوستان ما در آنجا بسیار مؤثر بوده متشکرم اما این لایحه که قریب به 12 سال در قوه قضائیه، کانون و مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بحث قرار گرفته بود، به نظر می رسد فعالیت هایی در پشت این تصمیم گیری دیروز بوده است قبلاً هدفشان این بود که این لایحه را پس بگیرند و لایحه دیگری را جایگزین آن کنند. که بدین ترتیب موفق شدند و به اهداف خود رسیدند. باید بیدار باشیم و خیلی هم مسرور نباشیم که مشکل ما حل شده است. علت تصویب 600 نفر به عنوان کارآموز به این علت بود که ظرفیت ما پر است و اگر بخواهیم مرتب افرادی را منتقل کنیم (به تهران) درست نیست.

دکتر مالکی: دیروز در کمیسیون قضایی مجلس پیشنهادی از سوی کمیسیون مطرح شد که ما هم با توجه به ضرورت دفاع از قوانین موجود حمایت کردیم. ولی طبیعی است که طبق آئین نامه داخلی باید به صحن علنی مجلس برود. رد کلیات هم درباره لایحه جامع وکالت بود و هم طرح وکالت.اگر این پیشنهاد کمیسیون در صحن علنی تصویب شود قاعدتاً باید طرح یا لایحه جدیدی داده شود و یا حداقل باید اصلاحاتی در قالب طرح یا لایحه ای جدید داده شود که باید هشیار باشیم و باید از همین حالا در این مورد با نمایندگان مجلس هماهنگ باشیم. به هر حال هر طرحی که داده شود پیش نویس آن باید توسط کانونها تهیه شود و در آن اصلاحاتی که ما در لایحه انجام دادیم لحاظ شود.

آقای جندقی: این موفقیت را تبریک می گویم (هرچند نسبی) نظر نمایندگان (دکتر فتحی و آقای ملکشاهی) با ما همراه است ولی نباید خواب باشیم و امیدوارم که استقلال خودمان را در سایه همه دوستان بتوانیم حفظ کنیم و من مطمئن هستم که این کار را خواهیم کرد چون حق با ما است. در مورد ساختمان باشگاه با مهندس گنابادی صحبت کردیم و مشکلات را حل و فصل کردیم و انشااله قرار داد را برای گودبرداری در ماه آذر به هیأت مدیره می آوریم. برای جلسه بعدی IBA از هم اکنون اعلام کرده اند در اکتبرسال آینده است و انشاءاله دوستان بیشتری برای اجلاس سیدنی ثبت نام کنند.

دکتر آقایی: این مسأله را بیشتر باید به عنوان یک فرصت تلقی کنیم تا موفقیت. اکنون باید به برنامه های دیگر که قبلاً مطرح شده بپردازیم. در مورد ساختمان با فرمایش آقای علیزاده موافق نیستم.کمیسیون نقل و انتقال هم هر هفته تشکیل جلسه می دهد و برنامه روی روال خود پیش می رود. در مورد آموزش کامپیوتر، مدرس ما از وکلای دادگستری است، در دانشکده یک اتاق با 25 کامپیوتر داریم که بهتر است درهمانجا حضور یابند.

دکتر کامیار: با توجه به اینکه مدت 30 دقیقه نطق پیش از دستور تمام شده اجازه می فرمایید مطلبم را مطرح کنم؟

دکتر حسین آبادی: بله بفرمایید.

دکتر کامیار: من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق از زحماتی که کشیدید به سهم خود متشکرم. طبق ماده 147 آئین نامه داخلی مجلس اگر طرح مردود راتعداد 15 نفر از نمایندگان و لایحه مردود را دولت ظرف یکماه تقاضا کنند باید در صحن علنی مطرح شود وگرنه بایگانی می شود این لایحه چند سال پیش مخفی و پشت درهای بسته تنظیم شد ولی الان این امکان را داریم که به صورت علنی در مورد مطالبی که می خواهیم در قانون وکالت لحاظ شود اظهارنظر کنیم. گفته شده که مسئول قلمداد کردن رئیس کانون به جای هیأت مدیره دوره 28 در مورد مالیات اشتباه است. من در تمام جلسات دوره 28 حضور داشتم ولی هیچ گاه این موضوع مطرح نشد و ضمن اینکه اگر هم مطرح می شد راهی در این مورد ما نداشتیم چون اعتراض طبعاً باید به امضای رئیس می رسید.

دکتر حسین آبادی: باید اقدامی کنیم که این پول را ندهیم. حال اگر کسی حرفی زده است نظر او بوده است.

دکتر نجفی: وقتی نامه مالیات 91 آمد، آقای حسینی (پسر) به اداره مالیات رفت پرسیده بودند دفتر دارید؟ گفته بود خیر. بعد مقرر می شود برگ تشخیص ابلاغ شود ولی هرگز ابلاغ نشد. در مورد مالیات سال 92 هم به موقع اقدام شد. در ضمن نایب رئیس وقت به موقع وکیل کانون را معرفی، ایشان مراجعه و عدم وجودش را اعلام می نمایند. لذا از لحاظ مدیریتی امور به درستی هدایت شده است.

دستور جلسه : اولین دستور: نشست هیأت عمومی و استماع نظرات و پیشنهادات اعضای هیأت مدیره.

گزارشی که تهیه شده این است که آخرین تحول لایحه وکالت، مؤسسات حقوقی و اقدامی که کانون مرکز در این خصوص انجام داده است، حق الوکاله در مورد پرونده های تسخیری، صندوق حمایت و مطالبی که در مجمع عمومی بوده است، وامی که می دهد و می تواند بدهد، در مورد IBA و پیوستن به IPBA که در ماه فوریه قرار است تفاهم نامه ای نوشته شود. موضوعات مرتبط با کانون مرکز: ریاست آگاهی کل کشور، ریاست دیوان عالی کشور، ریاست دادگاه عالی انتظامی قضات، بازرسی بدنی وکلا در مجتمع های قضایی، تشکیل جلسه ای در مورد حقوق بشر در 21 آذر و اقدامات کانون مرکز، پرونده های معاضدتی و غیره کلیاتی گفته می شود و نواب رئیس هم نکاتی را خواهند گفت و نیز گزارش فعالیت پروژه ساختمان که آقای جندقی بسیار جدی در این مورد اقدام کرده اند و 15 جلسه تا بحال داشته اند و گزارش موضوع مالیات کانون و اقداماتی که انجام داده ایم، اعلام خواهد شدو هم چنین مسایل مربوط به دانشگاه علمی کاربردی و گزارش مالی. اگر دوستان هم نظر دیگری دارند بفرمایند.

دکتر کامیار: با وجودی که از کانون های 24 گانه تقریباً همه 4% صندوق را از وکلا می گیرند، در مورد وکلای مرکز هم این مطلب اعلام شود که ما خودمان تأمین می کنیم.

 دکتر حسین آبادی : بله حتماً گفته خواهد شد.

دکتر پورنوری: موضوع لایحه که از دستور خارج شد و هزینه تمدید پروانه و اشتغال وکلای جوان و مؤسسات حقوقی بسیار مهم است.

دستور جلسه سوم: پرونده های صدور. (غیرعلنی)

پرونده های انتقال: (غیرعلنی)

جلسه در ساعت 12/30 دقیقه خاتمه یافت.

.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است