مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  یکشنبه 20 فروردین 1396(12:12:12 PM)

اهم مصوبات جلسه های چهل و سوم و چهل و چهارم هیأت مدیره دوره بیست و نهم

به تاریخ های 1395/09/02 و 1395/09/14

چهل و سومین جلسه هیأت مدیره دوره بیست و نهم درساعت 9/30 روز سه شنبه دوم آذر 95 با حضور امضاءکنندگان زیر تشکیل وپس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم ، صورت جلسه چهل و دوم قرائت و تصویب گردید.

پیش از دستور:

دکتر حسین آبادی: از دوستان متشکرم که در جلسه سه شنبه هفته گذشته (هیأت عمومی) شرکت کردند. برای جلسه سالگرد رونمایی از حقوق شهروندی مقرر گردید حدود 200 نفر از وکلا دعوت شوند چون نظر ریاست جمهوری بیشتر شرکت وکلا بوده است ولی تعدادی قاضی و سردفتر را هم دعوت می کنند (در روز 13 تا 20 آذر خواهد بود) کمیته ای تشکیل شد که اگر قرار است سخنرانی بشود اشخاص تعیین شوند. برای جشن استقلال پنج شنبه 6 اسفند در نظر گرفته شده بود ولی از5تا 12 اسفند ایام فاطمیه است. سالن وزارت کشور هم از 10 اسفند آماده می شود. می توانیم جلسه را به 14/12/95 موکول کنیم (تصویب شد). دعوتی از سازمان بسیج حقوقدانان کشور آمده برای 4 آذر 95 هر کدام از دوستان می توانند شرکت کنند. یکی از اعضای کمیسیون حمایت مطلبی بدون هماهنگی با رئیس و نواب رئیس نوشته اند و در سایت ها گذاشته اند و توقعاتی ایجاد شده. مقرر شد که به کمیسیون ها تذکر داده شود که با هماهنگی، اینگونه مطالب نوشته شود.

آقای مصباح: نامه ای از رئیس دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبایی آمده که جلسه ای در 15/09/95 در تالار شهید بهشتی برگزار می شود و در سایت هم آمده است. برای سالگرد رونمایی از حقوق شهروندی باید به کانون ها اعلام کنیم که علاوه بر اعضای هیأت مدیره هر کانون دو نفر را معرفی کنند. در برگه ای که به دوستان داده شده اسامی حوزه های امتحانی آزمون ورودی سال 95 ذکر شده است.

دکتر مالکی: قریب 33 ماه در جلسات لایحه جامع شرکت کردم به همراه آقای ثابت قدم به نمایندگی از طرف شما و همان طور که هفته پیش فرمودید این لایحه کاملاً استحاله شد به نحوی که قوه قضائیه گفت این لایحه دیگر لایحه ما نیست امیدوارم ردّ کلیات لایحه باعث نادیده گرفتن زحمات نمایندگان شما نشود.

دکتر حسین آبادی: البته زحمات شما در نظر گرفته می شود ولی معلوم نبود نهایتاً این لایحه به چه صورتی از مجلس وشورای نگهبان بیرون می آمد.

دکتر کوشا: موضوع رابطین را که قرار بود تعیین شوند مسکوت ماند و باید زودتر انتخاب شوند.

دکتر آذربایجانی: نامه ای به همه کمیسیون ها نوشتیم و تا هفته آینده انشاءاله انجام می شود.

دکتر کوشا: فقط شرکت در جلسه ای که در مورد حقوق شهروندی تشکیل می شود آن قدر مهم نیست مگر اینکه منشور حقوق شهروندی را بدانیم که بتوانیم آن را نقد کنیم.ضمناً قرار بود جلساتی با دادیاران داشته باشیم و یک سیاستهای کلانی را اتخاذ کنیم که واحد باشد.

آقای طالع: یکی از حساس ترین موضوعات کنونی، آزمون ورودی کارآموزان وکالت است. مراقبت های امنیتی به چه صورتی انجام می شود؟ چون برخی مؤسسات تبلیغاتی به عنوان اینکه به صورت تضمین قبول می نمائیم نموده اند که البته می دانیم تبلیغات بی جایی است. موضوع دوم لایحه ای در قوه قضائیه مطرح شده تحت عنوان لایحه جامع اداری و استخدامی که نسخه ای قوه قضائیه راقرائت کردند. باید توجه داشته باشیم که به این ترتیب بند د  ماده 8 لایحه استقلال گسترش نیابد.(پیوست است).

دکتر پورنوری: به نظر می رسد که در مورد لایحه جامع وکالت یک عقب نشینی تاکتیکی کرده اند و باید هشیار باشیم.

دکتر حسین آبادی: بدنه مجلس با استقلال کانون کاملاً موافق هستند و مقرر شد اگر لازم باشد چند ماده اصلاح شود.

دکتر پاسبان: زحمات نمایندگان ما در تهیه لایحه مورد نظر همگان هست ولی برخی در اتحادیه طوری مطرح می کنند که فعالیت کانون مرکز را زیر سؤال می برند.

دکتر حسین آبادی: در همایش البرز هم یکی از کانونها چنین مطلبی را گفت که پاسخ وی داده شد و همه متوجه شدند که کانون مرکز بیشترین فعالیت را دارد.

دکتر آقایی: در مورد آزمون حتماً مدلی را در نظر بگیریم که اگر در مورد سؤالات مشکلی پیش آمد فوراً حل شود. به علاوه امسال از نظر طراحان سؤالات رعایت همه جوانب شده و باید همه با اطمینان بگویم که آزمون در بالاترین سطح امنیتی انجام می شود و باید سیاست گذاری شود از نظر پاسخ به این شایعات.

اولین دستور جلسه: اجلاس IBA و عضویت کانون مرکز در کانون بین المللی آسیا اقیانوسیه.

دکتر حسین آبادی: مرکز اصلی (IPBA (International pacific Bar Association این اتحادیه در ژاپن است و اگر بتوانیم مرکز را به ایران منتقل کنیم. رئیس IBA و رئیس IPBA را برای جشن استقلال دعوت می کنیم. آیا با این مذاکرات موافق هستید؟

تصویب شد که مذاکرات با IPBA ادامه یابد. نامه ای آقای دکتر عسکری راد نوشته اند که برای اجلاس سیدنی 2017 که سفارت هم داریم فعالتر شرکت کنیم. اگر نظراتی در مورد فعال تر شرکت کردن در اجلاس استرالیا دارید بفرمایید. کپی نامه در اختیارتان قرار می گیرد. ضمناً هفته آینده به علت دو تعطیلی دوشنبه و چهارشنبه جلسه ای نخواهیم داشت.

دکتر آقایی: پیشنهاد به صورت وسیع تری مطرح شود بهتر است. به این معنا که با نوعی طراحی و پیش زمینه وارد این بحث شویم.

دکتر نجفی: موارد مطروحه در این قبیل جلسات کاملاً مشخص است. اگر مراد از حضور فعال کمی است، قبلاً گفته شده است. اما ما بهتر است مطالعه کنیم و با توجه به موضوعات تخصصی خودمان مطالبی تهیه کنیم و در این خصوص اظهارنظر کنیم.

دکتر محمدنبی: با دعوت از افرادی که مسئولیت بین المللی دارند موافق هستم. در جلسه IBA ما هم می توانیم یک جلسه برای فارسی زبانان بگذاریم. ولی اگر نیجریه با 400 وکیل حضور دارد با اسپانسر می آیند اما ما این مطلب را مذموم می دانیم. به نظر می رسد داشتن اسپانسر (مثل شرکت یا دانشگاه) بسیار مناسب و خوب است. از وزارت خارجه چیزیبه عنوان جا نمی توانیم تأمین کنیم ولی همراهی برای بردن و آوردن را می توانند انجام دهند.

دکتر نجفی: هدف از دعوت رئیس IBA را باید بررسی کنیم که چیست؟ آیا منظور جلب برخی حمایت ها از کانون و استقلال آن است یا فقط هدف دیدن کردن است؟

دکتر حسین آبادی: هدف ارتباط بیشتر با این سازمان است و شناساندن وضعیت وکالت و وکلا در ایران است و با تبلیغ اصولاً مخالفم. به طور معمول با هزینه خودشان می آیند.

دکتر پاسبان: اگر هزینه هم پرداخت شود ارزش دارد.

دکتر آقایی: میهمانان مذکور اگر در این جشن شرکت کنند برای پرستیژ کانون وکلا و حتی ایران مهم است. می توانیم به کمیسیون امور بین الملل محول کنیم که بررسی کنند که چه امکاناتی را رئیس IBA می تواند برای ما فراهم کند. مطلب اگر در خصوص هزینه ها است که بهتر است در صورت عدم پرداخت هزینه ها از سوی اشخاص فوق کانون هزینه ها را بر عهده بگیرد.

دکتر حسین آبادی: قبلاً نفس حضور و دعوتی که باید انجام شود را به رأی می گذاریم.

تصویب شد که دعوت انجام شود و برنامه ریزی شود.

دستور دوم: پرونده های متقاضیان (غیرعلنی)

دستور پرونده های انتقال (غیرعلنی)

پرونده های صدور (غیرعلنی)

مقرر گردید سه شنبه هفته آینده که بین التعطیلین است، کارمندان با استفاده از مرخصی به جز قسمت های ضروری مثل تمبر، تعطیل باشند. تصویب شد.

جلسه ساعت 13/10 دقیقه به پایان رسید.


چهل و چهارمین جلسه هیأت مدیره دوره بیست و نهم درساعت 9/35 صبح روز یکشنبه 14/09/95با حضور امضاءکنندگان زیر تشکیل وپس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم صورت جلسه چهل و سوم قرائت و تصویب گردید.

پیش از دستور:

آقای طالع: سریالی به نام ماه و پلنگ در شبکه 3 سیما تلویزیون اخیراً به نمایش درآمده که باز هم به یک وکیل دادگستری شخصیت منفی و اخذ رشوه و ... داده اند جا دارد که در این خصوص اقدامی بشود و طی نامه ای اعتراض خود را به صداوسیما اعلام کنیم.

دکتر علیزاده: نایب الزیاره همه دوستان در کربلا و مشهد بودم. مطلب دیگر این که در مورد حق الوکاله وکلای تسخیری باید در لایحه بودجه ردیفی قرار داده شود.

آقای غفاری: در مورد سریال تلویزیونی اشاره شده باید بگویم ما حریف Media و خبرگزاریها نمی شویم. می توانیم یک سریال برای تعرفه کامل و مثبت وکلای دادگستری بسازیم. صرف نوشتن یک نامه کافی نیست.

دکتر نجفی توانا: در مورد سریال تلویزیونی و اصولاً هر هجمه ای هم باید مستدلاً پاسخ داد. ضمناً باید تذکر داده شود که ملاحظه گردیده برخی گرایشات نشانه سفارش برخی از عزیزان در دادسرا و دادگاه انتظامی له و علیه مشتکی عنه می باشد مقتضی است به هیچ عنوان سفارشی در دادسرا و دادگاه نشود.

دکتر آذربایجانی: در مورد سریال تلویزیونی همان طور که آقای غفاری اشاره کردند، نوشتن نامه تأثیر خاصی ندارد ولی انجام آن نیز ایرادی ندارد.

آقای جندقی: در دوره های قبل حتی شکایت کیفری هم کردیم ولی نتیجه ای نگرفتیم. بهتر است اهمیت ندهیم.

آقای غفاری: در مورد سریال ها باید یک کار ریشه ای انجام دهیم. گاهی نوشتن نامه ایجاد مشکلات بیشتری می کند.

دکتر آقایی: در این مورد زمانی بنده با آقای جاودانی صحبت می کردم. می گفت به صورت ذاتی مخالفتی با وکلا ندارند، تنها وکلا را نمی شناسند. می توانیم به همین آقای جاودانی مأموریت بدهیم کاری سیستماتیک در این خصوص بکند. همچنین می توانیم پیشنهاد کنیم که مشاوره رایگان به آنها بدهیم و در مقابل، آنها از پخش این قبیل سریال ها خودداری کنند. عرض بنده این بود که در این باره باید به طور سیستماتیک عمل کنیم و گزینه مناسب آن است که این امر را به کمیسیون فرهنگ و هنر محول کنیم که با کمک دوستانی که در این زمینه تخصص دارند یک پیشنهاد کلی به هیأت مدیره ارائه کنند.

دکتر ارفع نیا: از سه دوره قبل هیأت مدیره، من این مطلب را پیگیری کرده ام و جلساتی هم گذاشته ایم و حتی مبلغ را به نصف رساندیم ولی نهایتاً هیأت مدیره به دلیل هزینه، آن را رد کرد!

دکتر مالکی: در سال های گذشته آقای مهران مدیری نسبت به پزشکان مطلبی را ساخته بود که با اعتراض شدید و همه جانبه پزشکان حتی در اواسط پخش سریال، پخش آن را متوقف کردند. ما هم باید اقدامی بکنیم و نامه ای به رئیس سازمان بفرستیم بدون این که رسانه ای کنیم و حداقل آن این است که تلنگری به آن ها می خورد. اصل مطلب هم فیلمنامه است. اگر دوستانی که امکان آن را دارند چند فیلم نامه در مورد خدمات وکلا تهیه کنند، صداوسیما استقبال خواهند کرد.

آقای طالع: چطور اثر نداشته؟ سابقاً هم اعتراض هایی شده و بی اثر نبوده و وکلا در این خصوص نیاز به حمایت دارند.

دکتر نجفی: همان طور که خانم دکتر ارفع نیا گفتند ما همیشه در حالت انفعالی عمل کرده ایم. هرجا که محکم برخورد کرده ایم نتیجه گرفته ایم. روابط عمومی باید از موجودیت وکالت حمایت کند.

دکتر علیزاده: ما باید با آموزش و پرورش و تدوین کتاب های درسی صحبت کنیم و فرهنگ سازی شود.

دکتر آذربایجانی: دوستانی موافق با انتشار یک نامه یا بیانیه هستند اعلام رأی نمایند. تصویب شد. مقرر شد دکتر نجفی و آقای طالع در این خصوص پیش نویس نامه ای را تهیه کنند تا تصمیم گیری و ارسال شود.(ظرف مدت یک هفته)

دستور جلسه اول : پیش نویس آئین نامه شورای دبیران که در دوره قبلی تصویب شده بود به هیأت مدیره بیاید، اکنون نزد دوستان هست.

تصویب شد که مطالعه و بررسی بشود و حداکثر تا دو هفته دیگر در دستور جلسه قرار گیرد.

دستور جلسه سوم : پرونده متقاضیان (غیرعلنی)

دستور جلسه چهارم : پرونده های صدور (غیرعلنی)

مطلبی که در جلسه گذشته در مورد هزینه اقامت در ایران دو نفر (رئیس IBA و رئیس IPBA) رأی گیری نشده بود با یادآوری آقای دکتر آقایی رأی گیری شد و تصویب گردید.

دستور جلسه چهارم : پرونده های انتقال (غیرعلنی)

جلسه در ساعت 13 خاتمه یافت.

.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است