مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  سه شنبه 12 اردیبهشت 1396(12:12:12 PM)

اهم مصوبات جلسات پنجاه و یکم و پنجاه و دوم هیأت مدیره دوره بیست و نهم

به تاریخ های 12 و 19 دیماه 1395 ...

پنجاه و یکمین جلسه هیأت مدیره دوره 29در تاریخ دوازدهم دی ساعت 9/15 با حضور امضاءکننده های زیر تشکیل وپس ازتلاوت آیاتی از قرآن کریم صورتجلسه50 قرائت و تصویب گردید.

پیش از دستور:

دکتر حسین آبادی: روز سه شنبه 14/10/95 جلسه اسکودا در دانشگاه شهید بهشتی همایش رفع خشونت علیه زنان را برگزار می کند لذا دوستان در این جلسه حضور یابند.

آقای جندقی: قرارداد ساختمان روی سایت آمده است. اگر دوستان نظری دارند بدهند وگرنه کار را شروع کنیم. آقای غفاری هم به عنوان رابط کانون با قوه مقننه تعیین شده اید لطفاً گزارش بدهید.

آقای غفاری: گفتند چون سال گذشته نامه نوشته نشده و با تأخیر مواجه شد امسال هم فعلاً به نامه ترتیب اثری ندادند.

دکتر علیزاده:با تلاشی که کردیم برای اجرای ماده 567 قانون آئین دادرسی کیفری جدید در کمیسیون قضایی 600 میلیارد تومان تصویب شد بنا به اظهار دکتر فتحی که یک سوم آن مربوط به وکلای معاضدتی و تسخیری است. باید همه کانون ها سعی کنند که این مبلغ کمتر نشود اگر بیشتر بشود خوب است ولی کم نشود و از این محل می توانیم برای 10 هزار وکیل جوان درآمد ایجاد کنیم.

دکتر حسین آبادی: لطفاً مطلب را به صورت مکتوب بیاورید تا بر اساس آن اقدام کنیم.

دکتر محمدنبی: برای هر وکیل و هر پرونده فقط 200 هزار تومان است. درآمدی نیست. ولی به هر حال باید بدهی گذشته را بدهند.

آقای طالع: در مورد برنامه ششم توسعه ممکن است در کمیسیون تلفیق تغییراتی صورت بدهند که شاید به ضرر جامعه وکالت باشد باید هوشیار باشیم و در صورت امکان دوستانی که در این خصوص امکاناتی دارند مراتب را بررسی نمایند.

دکتر حسین آبادی: در مورد ماده 29 برنامه ششم توسعه گفته اند که کسانی که سند لازم الاجرا دارند حق مراجعه به دادگستری را ندارند و بروند اجراء کنند. اما مستثنیات دین این دو مرجع با هم فرق دارد حال اصلاح شده و قرار شده که شخص ابتدا به اجرای ثبت مراجعه کند و پس از دو ماه اگر موفق نشد به دادگستری مراجعه کند.

دکتر نجفی: حتماً این موضوع در دستور جلسه قرار گیرد. 2- در مورد همایش رفع خشونت علیه زنان چون 25% هزینه را کانون مرکز می پردازد باید حتماً با ریاست کانون مرکز مشورت کنند که مطالبی باشد که مربوط به وکلا و امور صنفی است. 3- روی موضوع مؤسسات حقوقی باید بیشتر کار بشود که ایجاد مشکل نکند. در مورد آنچه دکتر علیزاده فرمودند باید پیگیری شود ولی با اشتغال زایی متفاوت است و اگر عنوان اشتغال زایی بگیرد توقع ایجاد می کند. 4- اغلب مشکلات ما در اداره ثبت ایجاد می شود.

دکتر حسین آبادی: موضوع رفع خشونت علیه زنان قبلاً بررسی شده و نماینده هم خواسته اند که ما خانم دکتر ارفع نیا را معرفی کرده ایم. در مورد مؤسسات دوستان خیلی کار کرده اند و ثبت آنها بسیار کاهش پیدا کرده ولی هنوز نتوانسته ایم مقررات خاصی را ارائه دهیم. امیدوارم هفته آینده جلسه ای با رئیس سازمان مالیاتی داشته باشیم.

دکتر آقایی: در مورد مؤسسات در برخی استان ها از طریق رؤسای دادگستری جلوی آن را گرفته اند متأسفانه در حال حاضر تبلیغات رسمی هم می کنند. در مورد برنامه و همایش های علمی در اتحادیه اگر به عنوان یک راهبرد گفته شود که ما آن را در شورای اتحادیه مطرح کنیم بهتر است. ضمناً در مورد مؤسسات مرکب از وکلای دادگستری یک شیوه نامه هم تنظیم شد که مجدداً می بایست بررسی دیگری در هیأت مدیره انجام شود و مالیات و غیره هم در این موارد در نظر گرفته شود.

دکتر حسین آبادی: رئیس کمیته امداد امام خمینی فردا به اینجا خواهند آمد. تفاهم نامه ای قبلاً با ایشان داشته اند که معاون ایشان امضاء کرده بود و چون من امضاء نکردم قرار شد ایشان ساعت 13 به کانون بیایند (آقای مهندس فتاح) در این تفاهم نامه آمده است که تعدادی از مشاوره ها مجانی باشند.

دکتر نجفی: از ایشان می توانیم برای بحث الزامی کردن وکالت استفاده کنیم. همان گونه که قبلاً در دو سال گذشته از طرف کانون پیشنهاد شد.

دکتر حسین آبادی: اگر دوستان تشریف بیاورند بسیار خوب است وگرنه نقطه نظرات خود را به خانم موسوی یا به من بگویند تا مطرح شود.

دکتر محمدنبی: پیش از این در روز کمیته امداد جلسه ای گذاشتیم و گفته شد که کانون وکلا به ما کمک کرده و متجاوز از 3500 وکیل به آنها خدمت عام المنفعه داده اند.

دکتر حسین آبادی: در مورد قرارداد ساختمان اگر دوستان مطالعه کرده اند و نظراتی دارند بفرمایند. برای یکشنبه آینده در دستور قرار می دهیم.

دستور جلسه : 1- همایش کمیسیون جوانان در مورد مؤسسات حقوقی که بحث روز است.

دکتر حسین آبادی: این موضوع در جلسه هیأت رئیسه مطرح شد و جلسه را خیلی زود گذاشته بودند که به تأخیر افتاد ولی قرار شد ریز هزینه ها را اعلام کنند.

دکتر نجفی: قطعاً باید از اقداماتی که به نفع کانون است حمایت شود. اما سخنرانانی که انتخاب شده اند فراجناحی نیست. اما موضوع بسیار خوب است.

دکتر حسین آبادی: اکنون ریز موارد جلسه را فرستاده اند که قرائت می کنم و در 90 دقیقه برنامه را تنظیم کرده اند ولی باید زمان اضافه شود.

دکتر آقایی: اصل برنامه بسیار خوب بوده و این که جوانان آن را برگزار می کنند امتیاز آن را دو برابر می کند. به نظرم چون اداره ثبت این کار را می کند بهتر است نماینده ای از ثبت و همین طور یک نفر از دادگستری (مثلاً دکتر شاه حیدری) یا آقای خداییان اگر حضور داشته باشد و گونه ای تبادل نظر میان این نهاد ها صورت بگیرد تالی های فاسد موضوع روشن می گردد.

آقای جندقی: مطالبی که در این نامه نوشته شده باید حتماً در هیأت مدیره مطرح شود و تصویب گردد.

آقای طالع: سخنرانان رئیس محترم کانون وکلای دادگستری، رئیس محترم اتحادیه، دادستان محترم انتظامی کانون و ... برنامه تصویری با تشکیل پنل تخصصی که برنامه بسیار خوبی است و بایستی حمایت شود.

دکتر حسین آبادی: کارگروهی که تصویب شد (دکتر پاسبان، دکتر آقایی، آقای جنتی و آقای صالحی) ارتباطی به این موضوع ندارد.

آقای طالع: کمیسیون جوانان اطلاع دادند که آقای دادستان به درخواست خودشان سخنرانی ندارند و سه نفر دیگر از عزیزان هستند: آقای حجتی، آقای جنتی و آقای غفاری، همانطور که فرمودند باید حتماً از ثبت شرکتها نماینده ای باشد که حرفهای ما را بشنوند.

آقای سردارزاده: به حدی طولانی نشود که جاذبه و موجب خستگی گردد و تبلیغی هم نباشد. مانند بعضی از همایش ها که بیشتر برای شخص یا گروهی تبلیغ می شود مخصوصاً در کلیپ یا فیلمی که تهیه می شود از اشخاص خاصی تبلیغ نشود و سخنرانان پنل هم با انتخاب هیأت مدیره باشد.

دکتر نجفی: به نحوی باشد که جنبه صنفی قضیه حفظ شود مثلاً آقای مصباح از کانون که نفوذ کلام داشته باشند و همه ایشان را می شناسند.

آقای غفاری: حضور اشخاصی از خارج کانون ایرادی ندارد ولی موضوع ربطی به آنها ندارد. اما کسانی که در این موضوع مستقیم دخالت داشته اند مثل دکتر نجفی بسیار خوب است. نام برنامه «نشست مزایا و معایب تشکیل و همکاری با مؤسسات حقوقی» است.

آقای مصباح: در خصوص دعوت از نماینده اداره ثبت به نظرم ایراد ندارد چون ریشه کار است، اما دعوت از اشخاصی از دادگستری مناسبتی ندارد. می توانیم نتیجه جلسه را به افرادی که عنوان شدند گزارش داده شود البته آقای ستایش نظرشان با ما یکی نیست.

آقای جندقی: این جلسه درددل وکلا در مورد مزایا و معایب است لذا نیازی به دعوت از غیروکلا نیست.

دکتر آقایی: منظور از مؤسسات حقوقی که اینها می گویند مؤسساتی است که از غیر وکیل تشکیل شده است. به نظر من بهتر است سطح بحث را بالاتر ببریم و هیأت مدیره هم نظارت کند.

دکتر نجفی: منظور من این بود که به وکلا این توضیح داده شود که مسئولیت در این مؤسسات با شما است.

نهایتاً دعوت از آقای حسن زاده از اداره ثبت شرکتها مورد تأیید و تصویب قرار گرفت. یکی از سخنرانان هم تصویب شد که آقای جندقی باشند.

دکتر ارفع نیا: ضمن تبریک آغاز سال نو میلادی به نظر می رسد با توجه به بحث هایی که شد بهتر است در عنوان نشست تغییری داده شود.

در مورد دعوت از نماینده ای از دادگستری رأی گیری شد و تصویب نگردید. در مورد سخنرانی آقای سعادت رأی گیری و تصویب شد که البته چون در سفر هستند در صورتی که نپذیرفتند آقای غفاری نکات انتظامی را خواهند گفت که آقای غفاری نپذیرفت. مقرر شد سخنرانان دکتر حسین آبادی، آقای جندقی، آقای کشاورز، آقای سعادت و آقای حسن زاده (از اداره ثبت شرکتها) باشند و در پنل نیز 4 نفر آقای دکتر محمدنبی، آقای جنتی، آقای طالع، آقای زاهدپاشا حضور داشته باشند.

دستور جلسه دوم : پرونده های متقاضیان( غیرعلنی)

دستور سوم : پرونده های انتقال( غیرعلنی)

دستور چهارم : پرونده های صدور( غیرعلنی)

جلسه در ساعت 13 خاتمه یافت.


پنجاه و دومین جلسه هیأت مدیره دوره 29 درساعت 9 صبح روز یکشنبه 19/10/95 با حضور امضاءکننده های زیر تشکیل وپس ازتلاوت آیاتی از قرآن کریم صورتجلسه12/10/95قرائت و تصویب گردید.

در ابتدای جلسه گزارش مربوط به قرارداد مدیریت پیمان ساختمان سعادت آباد به صورت ویدیویی و تصویری توسط هیأت سه نفره از مهندسین طرف قرارداد به هیأت مدیره ارائه گردید که بسیار مبسوط و کامل بود و هر یک از دوستان هیأت مدیره سؤالات و پیشنهاداتی را مطرح نمودند.

پیش از دستور:

دکتر حسین آبادی: در مورد سالگرد چهاردهمین سال تشکیل تیم فوتبال 21/10/95 ساعت 12/5 آقای ایمان پور توضیحاتی دارند، گرچه آقای دکتر نجفی رابط کمیسیون ورزش هستند و باید قبلاً با ایشان مذاکره می شد.

آقای ایمان پور: ما هر ساله جشنی به این مناسبت برگزار می کنیم. خواستم رسماً از همه شما دعوت کنم البته دعوت نامه رسمی هم خدمتتان ارائه می گردد (سرای گنجوی در توانیر)

دکتر حسین آبادی: روز چهارشنبه در دولت تصویب شد که لایحه وکالت به صحن علنی برود که خبر خوبی نبود. من گزارشی در این خصوص تهیه کردم که تصمیم کمیسیون مورد قبول همه کانونها هست ولی چون آقای انصاری نبوده این گزارش هم قرائت نشده است.

دکتر نجفی: آقای وزیر دادگستری این موضوع را پیگیری می کنند. گرچه مسکوت بودن آن به نفع ما است. در اختبار برخی افراد نمره کم آورده اند باید بررسی شود. در مورد کمیسیون ها بهتر است سلسله مراتب رعایت شود. نکته آخر بحث فضای مجازی است که در مورد همایش جوانان گفته اند دکتر نجفی قهر کرده است؟ که این امر دروغ بوده و اصولاً اینجانب چنین روشی ندارم ولی باید به آنها تذکر داده شود.

دکتر مالکی: آزموده را آزمودن خطاست.اتفاقی که در چهارشنبه در تیر 93 در آخرین لحظات بدون نظرخواهیاز کانون وکلا تغییراتی را در لایحه دادند که استقلال ما را مخدوش کرد. لااقل می توانستند یک نظرخواهی از کانون وکلا بکنند ولی باید علاج واقعه را قبل از وقوع کرد ولی خیلی خوش بین به دولت مردان نباشید.

دکتر حسین آبادی: پس از رد لایحه در کمیسیون قرار شد ما مواد اصلاحی را بنویسیم و بدهیم اما چون دو قضیه لایحه برنامه ششم و بودجه 96 در بین بود به بعد از این دو موکول شد.

دکتر ارفع نیا: با عرض سلام خدمت همه دوستان پیشنهاد می کنم در مورد متقاضیان بند دال و بند ب محدودیتی از نظر زمانی یا تعداد در نظر گرفته شود زیرا وکلای جوان در این مورد تذکراتی می دهند و ما باید بازگوکننده نظرات آنها باشیم.

دکتر علیزاده: سه مطلب دارم: 1- بحث بودجه یک مطلب قانونی است که دفعه پیش عرض کردم. آقای دکتر فتحی به من گفتند که در مورد اجرای آئین دادرسی کیفری که یک مورد آن هم مربوط به حق الوکاله وکالت های تسخیری است چنین بودجه ای در نظر گرفته شده است. 2- کمیسیون حمایت که من رابط آن هستم حتی یک جلسه هم تشکیل نشده و هر بار هم تشکیل شده یکی دو نفر بیشتر نبوده اند. 3- در مورد کمیسیون حقوق بشر هم فقط بحث سیاسی می شود. گفتم موراد نقض حقوق شهروندی را به کانون اعلام کنند که ما گزارش نوبه ای نقض حقوق شهروندی تنظیم و به رؤسای قوا ارائه بدهیم.

آقای مصباح: در مورد اختبار زمانی که نتایج را اعلام کردم پیشنهاد کردم که در مورد نمراتی که خیلی نزدیک است تصمیمی گرفته شود. در مورد ارتباط با دانشگاه شهید بهشتی هم سه نفر تعیین شدند که هفته قبل ما جلسه ای در این خصوص داشتیم و از این همکاری خیلی استقبال کردند. اگر دوستان نظراتی دارند بفرمایند.

دکتر آذربایجانی: رتبه ایران در بین 190 کشور از نظر امکان سرمایه گذاری خرد 165 است لذا در وزارت اقتصاد کارگروهی تشکیل شده که رتبه ایران را در مورد امکان سرمایه گذاری خرد ایجاد شرکت های تجاری کوچک با فعالیت اقتصادی ارتقا دهد. اخیراً چون موضوع مربوط شده به اصلاح مواد از کانون وکلا هم دعوت کرده اند که من و آقای کشاورز هم در این جلسه شرکت کردیم. اگر نکاتی در مورد این اصلاحات به نظر شما می رسد بفرمایید تا بعد به صورت یک لایحه به مجلس تقدیم شود. مطالب هم در گروه تلگرامی هیأت مدیره اشاره شده اگر در مورد 13 ماده نظراتی دارید بفرمایید.

دکتر محمدنبی: باید یک نقشه راهی را در مورد لایحه در نظر بگیریم که زحمات دکتر مالکی و آقای ثابت قدم از بین نرود . در مورد فضای مجازی هم آن سه نفری که تعیین کردید مشخص کنند که چه کرده اند که جلوی اینها گرفته شود.

دکتر کوشا: در مورد لایحه جامع وکالت باید هوشیار باشیم. دوستان ما در دولت و قوه قضائیه و مجلس سیاست خاص خودشان را اعمال می کنند. من احساس خطر می کنم و باید یک سیاستی را در مورد لایحه در نظر داشته باشیم که حالت انفعالی نداشته باشیم. باید یک گزارش خبری داشته باشیم و یک همایشی در همین جا بگذاریم که اگر بعداً مطالبی را تصویب کردند وکلا بدانند که نظرات ما نبوده است. تک روی نکنیم و هر کسی نظری دارد در هیأت مدیره مطرح کند. باید به دنبال منافع کل وکلا باشیم. باید هیأت مدیره در قبال لایحه جامع وکالت سیاست خاصی را دنبال کند.

آقای طالع: چون به عنوان رابط کمیسیون جوانان انتخاب شده ام جلسه در این کمیسیون شرکت کردم و جو بسیار خوبی بود. درخواستی هم داشتند که چون در 19 بهمنمباحثی در خصوص موضوع مؤسسات حقوقی مطرح می شود، کارآموزان وکالت هم بتوانند به عنوان وظایف وکالتی در این همایش شرکت کنند.

دکتر پورنوری: باتوجه به اینکه سال مالی رو به اتمام استبفرمایید در مورد بودجه و هزینه ها گزارشی تهیه شود.

دکتر حسین آبادی: از روزی که رسماً نظر کمیسون قضایی مجلس در ردّ لایحه جامع وکالت اعلام شده که 5 دی بوده است دو هفته گذشته و تا یک ماه زمان دارند ولی ما باید مواد الحاقی را تهیه کنیم. یک لایحه از دولت، یک لایحه از قوه قضائیه یک طرح و یک پیشنهاد از مجموع ایناها بود.

آقای جندقی: تذکر آئین نامه ای دارم. پیش از دستور باید فقط نیم ساعت باشد.

دکتر حسین آبادی: کاملاً درست است.

آقای سردارزاده: فضای مجازی خیلی توهین آمیز شده و عین کلمات هر یک از ما منعکس می شود و کلمات سخیفی به کار برده می شود. بارها تذکر داده شده که مطالب خصوصی بیان می شود و به حیثیت افراد مربوط است و محرمانه می باشد منعکس نشود متاسفانه عیناً منتقل شده و مورد سوء استفاده قرار می گیرد.

دکتر حسین آبادی: از جلسه آینده تذکر آقای جندقی را در نظر می گیریم و فقط 0/5 ساعت را برای پیش از دستور در نظر می گیریم.

دستور اول جلسه: امروز اول وقت گزارش مربوط به قرارداد مدیریت پیمان در خصوص ساختمان سعادت آباد را خدمت شما دادند. مسأله سازمان زمین هم که قبلاً صحبت شده بود در منطقه 22 جدی شده است اما گفته اند سعی می کنیم  کانون وکلا کل مبلغ را به اقساط 20 ساله (240 ماه) بپردازد. (از 5 هزار تا 50 هزار متر مربع) در آن محل می توانیم برای فضای ورزشی هم که مورد نظر دوستان است فضای مناسبی را در نظر بگیریم.

آقای جندقی: پس از تعیین کمیسیون ساختمان آقای مهندس معزی به عنوان مشاور کمیسیون افتخاراً تعیین شدند و ایشان با وسواس مهندس گنابادی را انتخاب نمودند، آقای مهندس معزی این قرارداد پیمان را دقیقاً مورد مطالعه قرار دادند و به کمیسیون دادند و تغییراتی را که دو جلسه پیش گفتم در آن به عنوان تخفیف قایل شدیم. آقایان مهندسین هم که امروز آمدند هنوز هیچ پولی از ما نگرفته اند و حتی خودشان دنبال این هستند که کار را زودتر به نتیجه برسانند.

دکتر نجفی: قبلاً صحبت 40 میلیارد بود ولی بر اساس مصوبه هیأت مدیره گفتیم که چون کانون را مقروض می کند انجام نشود. امروز صحبت 70 میلیارد بود. باید بیشتر تعمق کنیم و به عنوان امانت دار جامعه وکالت نباید بیش از میزان لازم هزینه شود. به همین دلایل اینجانب اصولاً در شرایط فعلی موافق ساخت نیستم؛ به ویژه آنکه در صورت پرداخت نیز مشکل رفاهی ورزشی کانون را حل نمی کند.

دکتر آقایی: پیش پرداخت قرار بود 20% باشد. پروژه ما الان 5 طبقه است ولی ایشان 8 طبقه را برای ما گزارش داد و برای سه طبقه دیگر باید مجوز گرفته شود. دغدغه مالی درست است که باید داشته باشیم ولی توقعات وکلا و میهمانانی که می آیند هم باید در نظر گرفته شود.

دکتر مالکی: در نیاز ما هیچ تردیدی نیست، با توجه به تعداد وکلا که رو به تزاید است و طبیعی است که نمی توانیم کل پول را آماده داشته باشیم و بعد شروع کنیم. اما اگر قرار است تا یکی دو سه هفته دیگر تکلیف ان زمین منطقه 22 روشن شود چون بزرگتر است و فرهنگی و آموزشی هست (یعنی با خرج کمتر) بهتر است بحث ساختمان را به تعیین تکلیف آن زمین موکول کنیم.

دکتر علیزاده: باید منبع درآمد را در نظر بگیریم. اگر 1/25 خودمان را با دارایی صحبت کنیم که وکلا چقدر مالیات می گیرند و 25/1 را به طور کامل بگیریم، بعد نسبت به ساختمان تصمیم بگیریم بهتر است که احیاناً پروژه نیمه تمام نماند.

آقای غفاری: نمایندگان ما با اشخاص بیرون از کانون مذاکره کرده اند و الان پای قرارداد هستیم. این صحبت ها باید قبلاً می شد. اعتبار نمایندگان ما اعتبار کانون است.

آقای جندقی: دوستان گویا فراموش کرده اند که تصویب کردید و بعد نماینده تعیین کردید و ما مرتب جلسه در این مورد داشته ایم. ضمن اینکه قیمت زمین هم جزو این مبلغ است. به علاوه قرار بر این شده است که هر زمان کانون گفت ما پول نداریم متوقف کنند. خواستند از بانک تجارتوامبگیرند گفتیم خیر وام نمی خواهیم. هزینه باید به تدریج و در طول زمان ایجاد شود. من قول می دهم که هزینه این ساختمان تأمین شود و ساخته می شود اگر اقدامی نکنیم هیچ وقت به نتیجه نمی رسیم.

دکتر کامیار: در 03/09/94 آئین نامه مالی معاملاتی کانون را تصویب کردیم. مفاد این آئین نامه را خواهش می کنم در نظر بگیرید. مناقصه و ترک مناقصه هم در آن پیش بینی شده است.

دکتر حسین آبادی: در مورد زمین منطقه 22 فقط آموزشی و فرهنگی خواهد بود نه اینکه بخواهیم سعادت آباد را به آنجا منتقل کنیم و چون هزینه آموزشی و فرهنگی خیلی کمتر است هزینه زیادی نخواهد داشت. اما اینجا را می سازیم هر وقت نتوانستیم ادامه دهیم یک یا دو دانگ را به صندوق حمایت منتقل می کنیم.

دکتر آذربایجانی: به طور متوسط سالی 25 میلیارد نیاز داریم. بفرمایید این مبلغ چگونه تأمین می شود؟

آقای غفاری: ما چند سال است فقط اسم می آوریم. اگر شروع کنیم و در اواسط کار نتوانیم حداقل یک سرمایه ای داریم. از زحمتی که روی تنظیم این قرارداد کشیده شده تشکر می کنم. چند نکته به نظر من رسید. 1- بحث داوری بود کانون وکلا به عنوان داور مرضی الطرفین تعیین شده بود ولی باید شخص باشد. 2- در تعهدات پیمانکار در ماده 4 پیمانکار را به عنوان امین نام برده که باید امین برداشته شود. 3- آنچه در قرارداد پیش بینی شده کارفرما فقط می تواند فسخ کند. اما صراحتاًنوشته نشده و فقط از محتوا می توان فهمید.

دکتر حسین آبادی: مطلب امین از نظر حقوقی بحث درستی است  و اگر قراردادی باشد هیچ تقصیری را نباید اثبات کرد. پس بهتر است امین و وکیل حذف شود یا به عنوان یک تبصره اضافه شود که کارفرما فقط در مورد اموال امین است نه در مورد تعهدات.

آقای طالع: مسایل فنی است و ما اطلاع درستی از این گونه مسایل نداریم که نظری بدهیم. یکی از آقایان که هم مهندس عمران و کارشناس رسمی دادگستری و وکیل عضو کانون هستند را به آقای رئیس و جناب آقای دکتر آقایی معرفی کردیم که نظراتی در این خصوص داشتند.

آقای جندقی: از همه دوستان ممنونم. آقای مهندس معزی خیلی با وسواس این مسایل را بررسی کردند و چندین پیمانکار معرفی شد ولی با وسواس آنها را رد می کردند. آقای مهندس معزی بهترین کسی است که از نظر فنی می تواند افراد را تعیین کند و قرارداد را بسنجد.

دکتر آقایی: برای سعادت آباد یک کاربری فرهنگی و رفاهی در نظر گرفته شده. اما اگر ساخت و ساز را انجام ندهیم سازمان زمین می تواند آن را به این عنوان که تعلل می کنیماز ما بگیرد. کمیسیون ساختمان و آقای مهندس معزی قرار است روی این پروژه نظارت کند که تا نظر ما تأمین نشود مبالغ قابل پرداخت نیست. تعداد پرسنل را هم تعیین کرده اند که تعداد بالاتر از معمول است و مبالغ اضافه ای هم پرداخت نمی کنیم. حق فسخ را در یک ماده جداگانه (ماده 17) صراحتاً پیش بینی کرده ایم بدون هیچ پرداختی و در یک ماده دیگری هم پیش بینی نکرده ایم که تا یک سال بتوانیم پروژه را بدون هیچ پرداختی معوق بگذاریم.

دکتر مالکی: در ماده 12 مدت قرارداد 36 ماه در نظر گرفته شده است که آیا همه شرایطی که گفته شده محقق شده است؟ (پاسخ آقای جندقی بله) در بحث تأخیر کمی ابهام وجود دارد (ماده 13) که باید رفع ابهام شود. در حق الزحمه 12% در نظر گرفته شده که به نظر زیاد می آید. (پاسخ آقای جندقی: بین 15 تا 20% است و حتی به اسم گفته اند اگر آقای مهندس گنابادی باشد 20% است ولی ما 12% یعنی خیلی پایین تر در نظر گرفته ایم) در ماده 17 تشخیص عدم انجام تعهدات بر عهده کیست؟ و بحث یک ماه هم به نظر کم می آید. ضمناً اگر داوری با حق صلح و سازش باشد بهتر است. در مورد مسایل فنی هم شخصی که صاحب نظر باشد بهتر است بررسی کند. (پاسخ دکتر حسین آبادی: آقای مهندس معزی انجام داده اند).

دکتر نجفی: ماده 13 به نفع ما نیست. یک بخش آن منتسب به ما است و یک بخش منتسب به فرس ماژور است. مطلب را برای هزینه های پیمانکار می توانیم روشن تر کنیم.

دکتر کامیار: آیا ماده 13 حاکم بر ماده 17 هست؟ نیاز به تصریح دارد تا ما با اعمال ماده 17 خسارت نپردازیم.

آقای غفاری: پیش بینی شود که اگر خواستیم متوقف کنیم مدت خلع ید مشخص باشد.

دکتر آقایی: ممکن است برای تهیه تجهیزات خلأ 15 روزه ای پیش آید ولی پروژه را ترک نمی کند. اما حالت دیگر است که ما بگویم تا 6 ماه یا یک سال نمی خواهیم کار را ادامه بدهید.

آقای کمیلی: در ماده 13 می گوید اگر توقفی ایجاد شد 70% از حق الزحمه قابل پرداخت است. در دوره توقف هزینه ای وجود ندارد چون کاری انجام نمی شود و در نتیجه 70% قابل پرداخت نیست.

آقای سردارزاده: همان طوری که چنانچه پیمانکار به تعهدات خود به موقع عمل ننماید باید خسارت تأخیر در انجام تعهد بپردازد عدالت اقتضاء دارد اگر زمانی از جانب ما به ایشان خسارت وارد شد جبران گردد ولی ما می توانیم میزان و درصد         حق الزحمه را کاهش دهیم.

دکتر حسین آبادی: مقرر شد اصلاحاتی که گفته شد در قرارداد در نظر گرفته شود و اضافه شود که در مدت توقف کار، هزینه ها طبق فاکتور قابل پرداخت است. تا سه شنبه قراردادهای پیمان کاری را بررسی می کنیم. در این قرارداد سه نکته هست که بسیار مهم است. آقای مهندس گنابادی برخی اقلام را 30% پایین تراز قیمت بازار تهیه می کند. خودش هم قرارداد با دیگران تنظیم می کند و به علاوه تنظیم و هماهنگی را هم خودش بر عهده گرفته است.

جلسه در ساعت 13/15 خاتمه یافت.


.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است