مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  سه شنبه 19 اردیبهشت 1396(12:12:12 PM)

اهم مصوبات جلسات پنجاه و پنج و پنجاه و ششم هیأت مدیره دوره بیست و نهم

به تاریخ های سوم و پنجم بهمن ماه 1395 ...

پنجاه و پنجمین جلسه هیأت مدیره دوره 29در ساعت 9/20 صبح روز یکشنبه سوم بهمن 95 با حضور امضاکنندگان زیرتشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم،صورتجلسه پنجاه و چهارم قرائت و تصویب گردید.

دکتر حسین آبادی: با عرض تسلیت به مناسبت فاجعه ساختمان پلاسکو، در صورتی که موافق باشید به صورت فوق العاده در دستور قرار گیرد و اعلام آمادگی برای همکاری کنیم. در مورد رزمندگان و ایثارگران، با رئیس کل دادگستری (آقای اسماعیلی) صحبت کردم و موافقت کردند که 41 نفر سهمیه اضافه بر 600 نفر باشند. یکی از وکلا از دیوان عدالت اداری تقاضای ابطال آئین نامه را (به عنوان اینکه نباید مجازات تعیین می کرد) درخواست کرده بود در 28 دی ماه این درخواست رد شده است.

دکتر مالکی: در مورد مطلب ذکر شده در روزنامه همشهری که مقرر شد من اقدام کنم، همان روز پیش نویس را نوشتم ولی حالا امروز دوباره همان پیش نویس به دست من رسیده است. باید به نحوی عمل کنیم که این گونه امور طولانی نشود. مراسم تحلیف هم بسیار خوب برگزار شد  اما جا دارد که از قوه قضائیه هم دعوت می شد که در جریان قرار بگیرند.

دکتر حسین آبادی: پیش نویس نامه شما را گفتم که دو نفر دیگر (آقای دکتر کوشا و آقای کمیلی) هم بررسی کنند.

دکتر نجفی: نامه ای هم قرار بود برای رئیس صداوسیما نوشته شود که اینجانب با همکاری آقای طالع آن نامه را تهیه کردیم ولی مشخص نشد به چه سرنوشتی دچار شد. هیأت امنای دانشگاه علمی کاربردی کانون در چه وضعیتی است؟ پیشنهاد می کنم که یا هیأت امنا باشد یا رابط باشد تا نظارت بر امور این مرکز داشته باشیم.

دکتر آقایی: دانشگاه جامع علمی کاربردی گفتند که هیأت امنا از نظر ما به رسمیت شناخته نمی شود و خود دانشگاه جامع هیأت امنا دارد. تنها شخصی که در این دانشگاه به رسمیت شناخته می شود رئیس مرکز است که خوشبختانه موضوع آن حل شده است و اقدامات دیگری را در وزارت علوم پیگیری می کنیم. بنابراین هیأت امنا ما کاملاً داخلی است و دانشگاه علمی- کاربردی نظام اداری و سازمانی خود را دارد.

دستور فوق العاده اول

دکتر حسین آبادی: در مورد آتش نشانان و شهدا من پیشنهاد می کنم که حتماً به صورت رایگان با خانواده آنها همکاری کنیم.

دکتر نجفی: آتش نشانها بیمه بوده اند. صاحبان مغازه ها برخی بیمه بوده اند و بیشتر آنها بیمه نبوده اند.تخلف از ناحیه صاحب ملک، شهرداری شورای شهر و غیره صورت گرفته است که قانوناً در چهارچوب جمع اسباب قابل تعقیبند در شرایط فعلی چون طبیعت تعهدات و نوع همکاری معلوم نیست، امکان همکاری وجود ندارد ولی ابراز تأسف و عرض تسلیت داشته باشیم.

دکتر کوشا: در راستای حقوق شهروندی اگر موافق باشید یک نشست در خصوص تساهل و تسامح بنیاد مستشعفان و شهرداری در کانون به فوریت برگزار کنیم و به ویژه در مورد بنیاد مستضعفان، که نسبت به مستأجرین خودشان باید رعایت حقوق آنان را بکنند. و پیشنهاد می کنم که کمیته ای در این خصوص تشکیل شود (از سوی هیأت مدیره) که چرا قوه قضائیه پیشگیری نکرده علیرغم اعلام مکرر آنها در مورد اینکه پیشگیری می کنیم. با وضعی که پیش آمد مشخص شد که تجهیزات لازم را ندارند.

دکتر مالکی: قصور شهرداری، مالک و دولت از باب مسئولیت در قبال شهروندان مشخص است و باید وارد این مسایل بشویم ولی نه به عنوان کانون. فقط ابراز تأسف و تأثر کنیم ایرادی ندارد. برگزاری همایش و نشست هم ایرادی ندارد ولی نباید خودمان را درگیر کنیم و خارج از وظایف ما در ماده 6 لایحه است.

آقای طالع: پرونده های متعددی بین بنیاد و این مستأجرین وجود داشته است که ورود به آنها شاید اشکالایجاد کند ولی یکی از وظایف کانون وکالت معاضدتی است که باید در این خصوص دخالت کنیم و به خصوص از بازماندگان آتشنشانان و کسانی که دچار حادثه یا فوت نموده اند بایستی حمایت شود و برای کانون و جامعه وکالت واجد آثار مثبتی خواهد بود.

دکتر محمدنبی: حتماً اظهار همدردی با خانواده شهدا بکنیم و اعلام کنیم که هر کدام نیاز به کمک حقوقی دارند به اداره معاضدت ما مراجعه کنند.

دکتر پورنوری: این موضوع به نظر نمی رسد چندان ارتباطی به کانون داشته باشد و نباید دچار جو شویم. فقط ابراز تأسف کافی است.

آقای سردارزاده: اگر بتوانیم به اشخاصی که واقعاً ضعیف هستند کمک کنیم و وکالت معاضدتی در نظر بگیریم بسیار خوب است. چون در بین این افراد کسانی هستند مثل کارگران زحمتکش که از نظر مالی هم توان انتخاب وکیل را ندارند می توانیم وکالت معاضدتی آنها را بر عهده بگیریم.

پس از بحث و بررسی به اتفاق آرا تصویب شد که ضمن عرض تسلیت، هیأت مدیره آمادگی کانون وکلا را برای ارائه خدمات معاضدت حقوقی به وراث جان باختگان حادثه ساختمان پلاسکو به ویژه آتش نشانان اعلام نماید.

دکتر حسین آبادی: در مورد پیشنهاد برگزاری نشست علمی در مورد حادثه  اگر نظراتی هست بفرمایید.

دکتر نجفی: چون موضوع تا حدی جنبه سیاسی دارد و مشکل مدیریتی مشکل اصلی مملکت ما است در این خصوص با برگزاری همایش علمی موافق نیستم.

دکتر مالکی: با برگزاری همایش علمی، کانون وکلا می تواند دیدگاه خود را اعلام کند و هم قصور شهرداری (با توجه به ماده 55) هم قصور نیروی انتظامی و هم قصور خود دولت از نظر مسئولیت مدنی مورد بررسی قرار گیرد ولی باید سریع برگزار شود تا بتواند تأثیر گذاری لازم را داشته باشد.

آقای جندقی: ما در پی علت های این حادثه باید باشیم. آیا اعضای شورای شهر باید افرادی باشند که از نظر مهندسی و امور شهرداری و شهرسازی وارد باشند یا افرادی که هیچ گونه تخصصی ندارند؟

دکتر کامیار: ورود در بحث این حادثه یک مسأله ماهیتی کار وکالتی است و به این ترتیب ممکن است با برگزاری همایش در اقدام حقوقی وکلا بر حسب اینکه از سوی کدام طرف وکالت داشته باشند دخالت کرده باشیم.

دکتر آقایی: به نظر می رسد در صورتی که هیأت مدیره وارد موضوع شود گونه ای اعلام موضع است و ممکن است به نحوی مداخله در امور پرونده ها بشود ولی می توانیم به دانشگاه (مرکز علمی کاربردی) و کمیسیون آموزش محول کنیم تا در قالب یک جلسه علمی همایش را برگزار کنند.

دکتر حسین آبادی: یک بحث علمی است مسئولیت مالک و مستأجر و غیره را بررسی می کنیم و بر این مصداقی که پیش آمده منطبق می کنیم.

برای اصل برگزاری این همایش رأی گیری شد و با اکثریت 10 نفر موافق تصویب شد.

در مورد عناوین و سخنرانان و تاریخ آن آقایان دکتر کوشا، جندقی، دکتر نجفی توانا به عنوان کمیته بررسی موضوع و برگزاری این همایش انتخاب شدند.

دستور جلسه دوم:

دکتر حسین آبادی: در مورد قرارداد مدیریت پیمان در یکی دو جلسه قبل مذاکراتی شد. موضوع اصلاح ماده 13 مطرح بود. ضمناً مدیران صداوسیما (معاون پارلمانی و معاون حقوقی) اطلاع دادند که فردا بین 2 تا 3 می خواهند به کانون وکلا بیایند.

دکتر کامیار: برخی اصلاحات مثلاً در ماده 3 و 9 و 13 و 17 و 18 قرارداد پیمان قرار بود انجام شود. این مواد مجدداً مورد بحث قرار گرفت که شرح آن ضمیمه صورتجلسه خواهد گردید.

متن قرارداد پیمان قرائت شد. مقرر شد که مواد اصلاحی مورد بررسی قرار گیرد و سپس به پیمانکار ارائه شود.

موضوع مدیریت پیمان با اصلاحاتی که به عمل آمد مقرر شد به نظر آقای مهندس معزی و کمیسیون ساختمان برسد و سپس به امضای ریاست محترم کانون وکلای مرکز برسد.

دستور جلسه سوم:

دکتر حسین آبادی: مدیر داخلی کانون طی نامه ای موضوع پاداش پرسنل کانون را بابت دهه فجر مطرح نموده اند اما به نظر می رسد بهتر است به تعدادی که خوب کار می کنند پاداشی در این خصوص داده شود.

دکتر نجفی: من در دوره قبل گاهی کارمندان را دعوت می کردم و مراتب اعتراضات وکلا را به آنها اعلام می کردم، به علاوه حدود 4/1 یا 3/1 کارمندان اضافه هستند و باید اگر پاداشی می دهیم بر اساس کار مناسب و عملکرد خوب آنان باشد.

دکتر کوشا: به نظر می رسد بازرسان در این خصوص کوتاهی کرده اند.

آقای جندقی: هر سال به عنوان 22 بهمن پاداش داده ایم ولی باید به کسی پاداش داده شود که واقعاً تلاش می کند.

دکتر آقایی: باید یک نظام اداری طراحی شود و بر اساس هر شغلی بدانیم چه وظایفی بر عهدهاشخاصی است که آماده پاسخگویی و مسئولیت فراهم شودو نارضایتی همکاران بسیار زیاد است.

دکتر مالکی: دادن پاداش مستلزم رضایت از کارمندان است، نه اینکه چون هر سال داده شده، علیرغم عدم رضایت هم پاداش داده شود. اگر از کارمندی رضایت حاصل است قطعاً باید پاداش داده شود.

دکتر نجفی: چهار نفر را قبلاً در چارچوب طرح طبقه بندی مشاغل که سال گذشته اجرا شد به عنوان معاونت تعیین کرده ایم که ریاست محترم کانون می تواند از این 4 معاون بپرسند که افراد زیر مجموعه آنها چگونه کار می کنند و چه کسانی باید مورد تشویق قرار گیرند. ولی در هر سال این پرداخت ها صورت می پذیرفته است.

آقای کمیلی: تنها واحدی که همه امورش از طریق سیستم می گذرد کمیسیون کارآموزی است کلیه مکاتبات، برنامه اختبار کتبی و شفاهی و غیره از طریق سیستم می گذرد به نحوی که لازم نیست کارآموز به کانون مراجعه ای داشته باشد و خانم آقاربی تا دیروقت این امور را انجام می دهد.

تصویب گردید که رئیس کانون به نحو مقتضی تحقیق لازم در زمینه نظم و ترتیب در کار و انجام دقیق وظایف را انجام و حداکثر تا 22 روز حقوق به روال گذشته به عنوان پاداش پیروزی انقلاب به کارمندان پرداخت گردد.

دستور چهارم : قرارداد تعرفه حق الوکاله. پیشنهاد اصلاح یا حذف ماده 2 (جرم انگاری) داده شده است.

دکتر نجفی: به دلیل نگرفتن 4% مرتب ما به صندوق حمایت مقروضیم. پس باید نسبت به این موضوع توجه خاص داشته باشیم.

مقرر شد ایشان مواد را قرائت نماید تا اظهارنظر شود.

جلسه در ساعت 12/40 خاتمه یافت.


پنجاه و ششمین جلسه هیأت مدیره دوره 29در ساعت 9/30 صبح روز سه شنبه پنجم بهمن 95 با حضور امضاگنندگان زیرتشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم،صورتجلسه پنجاه و پنجم قرائت و تصویب گردید.

پیش از دستور:

دکتر حسین آبادی در خصوص مصاحبه ای که روز گذشته با صداوسیما درمورد حادثه ساختمان پلاسکو داشتند و از تلویزیون پخش شد اشاراتی داشتند و اظهارنظرهایی از نظر حقوقی توسط اعضای محترم هیأت مدیره ابراز شد.

آقای طالع: تشکر می کنم از ریاست و اعضای محترم هیأت مدیره و از حمایتی که در خصوص واقعه ساختمان صورت پذیرفته است چون هم این موضوع از بعد رسانه ای خیلی خوب منعکس شد و هم جلوی اظهارات برخی اشخاص را که مرتب می خواهند علیه کانون جوسازی کنند گرفته است.

دستور اول جلسه: تفاهم نامه بین کانون های ایران و انگلستان

دکتر حسین آبادی: در اجلاس IBA در واشنگتن با رئیس اتحادیه کانون های انگلیس مذاکره ای داشتم. سپس ملاقاتی در لندن داشتیم و با توجه به اینکه در سال گذشته تفاهم نامه ای بین کانون مرکز (ایران) و کانون وکلای پاریس منعقد شده بود، تفاهم نامه ای مشابه آن با کانون انگلیس تنظیم گردید که در صورتی که موافق هستید به همین صورت منعقد گردد (به زبان فارسی و انگلیسی).

دکتر محمدنبی: از مصاحبه جنابعالی با صداوسیما و توضیحاتی که دادید ممنونیم. تفاهم نامه ای که فرمودید بسیار خوب است که منعقد شود. در مورد تفاهم نامه بین کانون مرکز و پاریس حُسنی که داشت این بود که با کانون پاریس همکاری قرار شد داشته باشیم. اما در مورد انگلستان از سال 93 مذاکره داشتیم و توافق کردیم با امتحان زبان و امتحان اختبار انگلستان دارای اجازه همکاری وکالتی شناخته شده ایم و ثانیاً نیازی نیست که حتماً شخص از انگلستان لیسانس حقوقداشته باشد و کافی است که آشنایی با حقوق آنها داشته باشند و زبان بدانند و امتحان 5 درس از قوانین را بدهند و در صورت قبولی به عنوان سولیستر (solicitaire) می توانند گواهی بگیرند و کار وکالتی با وکلا انگلستان انجام دهند. و پیشنهاد بنده این است که ببینید می شود دوره ای را در ایران همکاران بگذرانند و آسان تر از حد معمول فعلی کمک کنند یا خیر.

دکتر حسین آبادی: می توانیم بخواهیم که استاد را بفرستند تا افرادی که علاقمند هستندد دوره سه ماهه را بگذرانند.

دکتر پورنوری: آیا این کانون مربوط با باریستر Baristre ها است یا سولیستر Solicitaire ها؟ ضمناً کمیسیون امور بین الملل هم بهتر است در این خصوص اظهارنظر کند.

آقای غفاری: آیا این امکان وجود دارد که افرادی که از هر یک از دو کشور در کشور مقابل هستند از این موقعیت استفاده کنند؟ (منظور معرفی موکلین است)

دکتر حسین آبادی: کانون سالیسیترها است (یعنی وکلایی که در همه دادگاه ها می توانند شرکت کنند). هر کس شرایط را داشته باشد می تواند شرکت کند.

دکتر نجفی: باید واقع بین باشیم. امکان پذیرش ایرانی ها در آنجا خیلی قابل پیش بینی نیست. مطلب دوم اینکه به کارمندان کانون گفته شود با کارآموزان مؤدب تر برخورد کنند. 3- برخی از ممتحنین با دادن نمرات بالا سعی در تخریب هیأت مدیره داشته اند.

دکتر حسین آبادی: دیروز یک ساعت در این خصوص صحبت کرده ایم. ضمناً دیروز کمیسیون کارآموزی در اینجا جلسه داشته اند. با این که خیلی گرفتار بودم در این جلسه هم شرکت کردم و درباره این مطلب که به نمرات بالا کمی ارفاق کردیم صحبت شد.

دکتر نجفی: زمانی که در هیأت مدیره تصمیمی گرفته شد، هر یک از ما نباید در یک مصاحبه شخصی بگوییم که من موافق نبودم و باید احترام هیأت مدیره را در این فضا نگهداریم.

آقای سردارزاده: اگر این تفاهم نامه منعقد شود بسیار خوب است. اما هزینه در آنجا هم خیلی با اینجا فرقی ندارد، اگر در نظر بگیریم که در ایران هم باید در هتل زندگی کنند و مانند یک خارجی زندگی کند با توجه به اینکه دوستان اعلام می نمایند هزینه در انگلستان زیاد خواهد شد به نظر اینجانب شرایط هزینه به شرحی که عرض کردم تقریباً یکسان خواهد بود.

دکتر آقایی: مراجعین وجود دارند که مشتاق هستند در چنین دوره ای شرکت کنند و بتوانند در آنجا وکالت کنند. پس تفاهم نامه مثبتی است و می توان برای گسترش ارتباط ها مورد توجه قرار داد اما می توانیم دانشگاه کانون را هم در این موضوع دخالت بدهیم.

آقای جندقی: در تنظیم این تفاهم نامه هیچ شکی نیست که بسیار خوب است اما اشخاصی که شرکت می کنند همه موارد خواندن و نوشتن و فهم مطالب از زبان انگلیسی را باید تسلط داشته باشد.

نهایتاً به اتفاق آرا تصویب شد که این تفاهم نامه منعقد شود.

دکتر حسین آبادی: کمیسیون روابط عمومی پیشنهاد کرده اند که دید و بازدید نوروزی در روز یکشنبه 20/01/1396 در هتل استقلال سالن دریای نور برگزار شود.

با پیشنهاد موافقت شد.

دستور جلسه فوق العاده: نامه ای از سازمان سرمایه گذاری رسیده در مورد موضوع نشست مشترک با فعالان اقتصادی کشور آلمان در برلین (5-3 روزه در اسفند) و خواسته اند صرفاً یک نفر جهت انجام هماهنگی های لازم و شرکت در نشست فوق الذکر معرفی گردد و جلسه ای هم پیش از آن در سالن خلیج فارس برگزار خواهد شد. چون فرصت کوتاه بود آقای حمید جنتی را به عنوان نماینده رئیس کانون معرفی کردم. نمایندگانیکه شرکت کرده بودند گفته اند ظرف 6 روز آینده اتاق یا مرکزی در کانون تشکیل شود که آن افراد خارجی با این مرکز تماس بگیرند. فعلاً جلسه برای روز یکشنبه و اعزام نماینده برای این جلسه است.

آقای جندقی: در این نامه باید نام رئیس کانون حداقل پس از وزیر ذکر می شد چون سلسله مراتب باید رعایت شود. آقای دکتر تنکابنی را پیشنهاد می کنم  که مسلط به زبان آلمانی و حقوق ایران و آلمان است به اتفاق خودتان.

دکتر حسین آبادی: به نظر من هم دکتر تنکابنی انتخاب درستی است ولی در حد نماینده بفرستیم کافی است و بعداً می توانیم در هیأت مدیره مطرح کنیم اما فعلاً تشکیل مرکز مطرح است که پیشنهاد می کنم یکی از نمایندگان ما در آن مرکز دکتر تنکابنی باشد.

دکتر محمدنبی: بررسی قوانین در موضوع امنیت سرمایه گذاری موضوع اول و اصلی است و البته تشکیل کمیته ای برای نظارت بر این امور هم مطلب دوم است.

دکتر حسین آبادی: این پیشنهاد و دعوت از طرف کشور آلمان است و با کمیته ای که در وزارت دارایی تشکیل می شود متفاوت است.

دکتر نجفی: حضور کانون وکلا یکی از بُعد عرض اندام به عنوان یک نهاد صنفی و تخصصی و از بُعد دیگر ایجاد زمینه همکاری است. اما برای معرفی نماینده ها حتماً دقت لازم بشود که شائبه استفاده های غیر متعارف نباشد. آقای جنتی هم بسیار توانمند است ولی اشخاص دیگری هم هستند.

دکتر پورنوری: ارتباط با تجارت آلمان در اینجا از طریق اتاق بازرگانی آلمان انجام می شود از این راه زودتر به نتیجه می رسیم.

دکتر مالکی: بهترین گزینه همان آقای دکتر تنکابنی است و در آنجا هم کار کرده است و شائبه ای هم نخواهد بود. 2-مواردی که تقاضا می شود ترتیبی داده شود که سریعتر انجام شود که نارضایتی ایجاد نشود.

دکتر حسین آبادی: بنابراین دکتر تنکابنی را معرفی می کنیم ولی برای جلساتی که در اینجا باید به دارایی و غیره مراجعه کنند اگر موافق باشید آقای جنتی باشد.

تصویب شد که پاسخ این نامه با نظر کمیسیون امور بین الملل داده شود.

در مورد تعرفه پیشنهادی حق الوکاله در جلسه قبل نیمه تمام مانده است اگر موافق هستید آن را هم به عنوان فوق العاده (دستور جلسه سوم) ادامه دهیم. لذا آقای دکتر کامیار قرائت تعرفه را ادامه دادند (از تبصره ماده 3) اما چون نیاز به تنقیح مجدد و بیشتر داشت، مقرر شد آقایان طالع، غفاری و سردارزاده با همکاری آقای دکتر کامیار بقیه مطلب را بررسی نمایند و در هیأت مدیره مطرح کنند و از نظرت سایر اعضای محترم هیأت مدیره هم استفاده نمایند.

دستور جلسه چهارم: پرونده های متقاضیان (غیرعلنی)

دستور پنجم: به صورت فوق العاده موضوع امکان بازگشت به کار وکلای بازنشسته در جلسه هیأت مدیره مطرح شد و به اتفاق آرا رد شد.

دستور جلسه ششم: پرونده های انتقالی (غیرعلنی)

جلسه در ساعت 13 خاتمه یافت.


.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است