مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  سه شنبه 26 اردیبهشت 1396(12:12:12 PM)

اهم مصوبات جلسات پنجاه وهفتم و پنجاه و هشتم هیأت مدیره دوره بیست و نهم

به تاریخ های 12 و 17 بهمن ماه 1395 ...

پنجاه و هفتمین جلسه هیأت مدیره دوره 29 در ساعت 9:25 صبح روز سه شنبه دوازدهم بهمن 95 با حضور امضاگنندگان زیر تشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم، صورتجلسه پنجاه و ششم  قرائت و تصویب گردید.

پیش از دستور:

آقای مصباح به عنوان ریاست جلسه ابتدا نامه رئیس محترم اتحادیه کانون های وکلا را قرائت نمودند مبنی بر اینکه در روز جاری ساعت 2 بعدازظهر نمایندگان صداوسیما به اسکودا خواهند آمد و در صورت تمایل همکاران و اعضای محترم هیأت مدیره می توانند حضور یابند.

سپس نامه کمیسیون کارآموزی در مورد ارفاقی که در جلسه 26/10/95 هیأت مدیره مورد تصویب قرار گرفت را قرائت کردند. ضمناً در بازبینی سه نفر (خانم فهیمه نیکوفر، آقای محمد اکبری کوهی و آقای کیوان محمدیان نعمت سرا) تغییر نمره در امتحان ثبت داشته اند. سپس موضوع مناظره در صداوسیما را مورد بحث قرار دادند و این که در صداوسیما (و در نامه آقای مومنی) آقای کنعانی نماینده کانون وکلا نامیده شده، در حالی که نماینده کانون نبوده و تنها عضو کانون وکلا بوده است.

دکتر مالکی: 1- نامه کمیسیون کارآموزی موجه است و من هم درخواست عدول از آن تصمیم را دارم. 2- جوابیه ای به روزنامه همشهری دادیم که کاش زودتر چاپ می شد. (دو سه روز پس از مناظره). روزنامه همشهری تخلفی کرده که قابل تعقیب است چون هم در صفحه اول هم در صفحه مربوطه به نحوی خواسته پاسخ کانون را تخطئه کند. 3- در مورد مناظره لزومی نداشت از اعضای هیأت مدیره حضور داشته باشند ولی دو نفری که به عنوان عضو کانون خواسته اند شرکت کنند، لطف کرده اند، اما اگر کانون به دوستان اعضای کانون هم اعلام می کرد که شرکت نکنند بهتر بود. کافی بود همان پاسخ که تهیه شده بود در آن جلسه قرائت می گردید.

دکتر علیزاده: نقل قولی که از من در آن مناظره شد مربوط به 32 ماه پیش بوده و من اصلاً در جریان نبودم.

آقای غفاری: آقای وکیل مضروب فردا جلسه دادیاری دارد ولی هنوز به آگاهی ارجاع نشده است.

دکتر آقایی: در این مناظره متوجه شدیم که چقدر اطلاعات ما قلیل است. مثلاً درآمد وکلا را خیلی بالا عنوان می کنند. در حالی که ما پاسخ به عنوان درآمد واقعی نداده ایم. یا می گویند 15 میلیون پرونده در قوه قضائیه مطرح است ولی نمی گوید چه تعداد از آنها وکیل دارند. این قبیل آمار باید تهیه شود تا در مواقع لزوم ارائه شود. دو نفر از اعضای کانون در این مناظره شرکت کردند ولی شخصی به عنوان اقتصاددان حضور داشت که ظاهراً فقط مشکل شخصی داشت وگرنه موضوع ربطی به ایشان نداشت. به نظر می رسد بهتر است یک یا دو نفر به عنوان نماینده از طرف کانون در نظر گرفته شود تا از این قبیل موارد بتوانند با حضور ذهن حضور یابند و از کانون دفاع کنند. مطلب دیگر آن است که این امور حکایت از آن دارد که ما فاقد یک روابط عمومی حرفه ای و کارآمد هستیم تا اخبار را رصد کنند و امکان تحلیل آنها را داشته باشند.

آقای طالع: شب گذشته کمپین مربوطه، یک لگویی را ایجاد کرده اند و در تلگرام هم سوپرگروه دوم را تشکیل داده اند. جوابیه روزنامه همشهری در جواب کانون وکلا مورخ 10/11/95 خلاف قانون مطبوعات می باشد. به علاوه آقای ذاکری که مدیرعامل همشهری و وکیل دادگستری است آماده است که به ما توضیح دهد. اخیراً در دیوان عالی کشور محدودیتی برای همکاران وکیل جهت ورود به این دیوان قابل شده اند که استدعا دارم بررسی گردد و جلوی آن گرفته شود. امروز عصر هم جلسه وکلای دادگو در کانون است. دوستان تشریف بیاورند.

دکتر کامیار: از هیأت مدیره کسی در این مناظره شرکت نکند. اما اگر افرادی مستقلاً شرکت کرده اند و از نهاد وکالت دفاع کردند جای تشکر دارد ولی بدیهی است که ممکن است اطلاعات لازم را نداشته باشند. از من هم خواستند که شرکت کنم ولی چون موافق با شرکت اعضای هیأت مدیره نبودم لذا شرکت نکردم. به طور متوسط در حدود 000/300/1 پرونده وکیل شرکت دارد (اگر هر دو طرف را حساب کنیم که وکیل داشته باشند حدود 700 هزار پرونده می شود) به طور متوسط هر وکیل 000/900/1- 000/900/2 در ماه درآمد دارد. درآمد وکلا عموماً خوب نیست حتی اطلاع دارم که به دلیل استیصال مالی یکی از وکلا دست به خودکشی زده و برخی پروانه خود را تودیع می کنند. ارقامی که گفته شدتقریبی و با احتساب وکلای ماده 187 بود وگرنه تعداد پرونده هایی که وکلای کانون شرکت می کنند کمتر است.

آقای سردارزاده: در مورد آقای وکیل مضروب که آقای غفاری اشاره کردند، تماس های متعدد گرفتم و در قراری که نزد پلیس امنیت بود با هم شرکت داشتیم و موضوع را پیگیری نمودیم. در مورد مناظره در واقع طرف ما صداوسیما بود و شهرداری و آقای حیدری خیلی ساکت نشسته بود و هیچ دخالتی نمی کرد که جلوی دخالت های آقای قربانزاده را بگیرد. به نظر من نباید کسی از طرف کانون شرکت می کرد و از سوی رئیس و نواب رئیس باید چنین تذکری داده شود. می توانستیم از پذیرفته شدگان که اندوخته های علمی بالایی دارند می فرستادیم تا مشخص شود آقای قربانزاده مشکل شخصی خود را دارد مطرح می کند. در مورد ارفاق هم آقای دکتر مالکی حضور داشتند و نفر مخالف داشته و رأی هم ندادند.

دکتر پورنوری: ظرف دو هفته دو سری دستگیری داشتیم از بین قضات (جمعاً 5 نفر) از سه نفر اول یکی تقاضای پروانه کرده بود که موافقت نکرده بودیم. با دو نفر بعدی هم یک وکیل بوده که برادر یکی از دو قاضی بوده و در محل دفتر ایشان دستگیری به عمل آمده است. در مورد دو نفری که در مناظره شرکت کردند باید تشکر کنیم. در مورد قرارداد پیمان دو هفته ای است کار کرده ام و 28 مورد ایراد اساسی حقوقی درآورده ام که بعداً ضمیمه صورت جلسه می کنم.

دکتر کامیار: طی دو سه جلسه ای که متن قرارداد ارائه شد از سوی همکاران ایراداتی مطرح شد، نهایتاً به من محول شد که متن نهایی را با لحاظ ایرادات منقح کنم و نتیجه آن قرار شد به آقای مهندس معزی داده شود تا بعداً امضاء شود.

دکتر مالکی: عضو هیأت مدیره باید در جلسه و در مباحث حضور داشته باشد تا بتواند در رأی گیری شرکت کند. من در آن روز در حال تهیه مطلب پاسخ روزنامه همشهری بودم و بیرون می رفتم و برمی گشتم. در نتیجه نمی توانستم در      رأی گیری شرکت کنم.

دکتر ارفع نیا: در جلسه گذشته هم آقای دکتر نجفی عین همین تذکر را دقیقاً راجع به دکتر مالکی دادند که اگر مطلبی تصویب می شود کسی نباید بعداً بگوید من رأی ندادم.

آقای کمیلی: هر گاه مصوبه ای بخواهد خلاف آنچه قبلاً تصویب شده باشد می گویید باید از مصوبه قبلی عدول شود. شرح وظایف کارآموزی مصوبه قبلی بوده است. زمانی که خلاف آن می خواستید تصمیم بگیرید باید همان عدول را در نظر می گرفتید.

آقای مصباح: منظور این بوده که چون نمره خیلی نزدیک بوده به آنها ارفاق شود، نه اینکه کف معدل را پایین بیاوریم. ولی مطلب به صورت دیگری بیان شده است. به کسانی که ارفاق شده در مراسم تحلیف هم شرکت کرده اند و حق مکتسبه ایجاد شده است ولی می توانیم بدون خدشه در حقوق آن 11 نفر مصوبه را تصحیح کنیم.

دستور جلسه اول: ادامه بررسی آئین نامه پیشنهادی تعرفه حق الوکاله

دکتر کامیار: قرار شد بنده به اتفاق چند نفر از دوستان که تعیین شده اند از ماده 6 به بعد بررسی لازم را انجام دهیم که جلسه برگزار شد و نظرات جمع آوری و تدوین شد که برای جلسه امروز قرائت شود.

لذا ایشان مواد 6 به بعد را قرائت نمودند.

نهایتاً آئین نامه پیشنهادی تعرفه حق الوکاله تا آخر ماده 8 قرائت و اصلاح گردید.

آقای غفاری: در ماده 103 بند 8 برنامه ششم که در شورای نگهبان مطرح است به ماده 59 به عنوان ماده 59 مکرر خدمات رسانی به ایثارگران مطلبی را اضافه کرده اند که به نظر می رسد مجوزی است برای پذیرش مجدد مرکز مشاوران و برگزاری آزمون از سوی آنها.

دکتر مالکی: قبلاً گفته بودم که یک نفر را برای پایش برنامه ششم درنظر بگیرید. اما این کار را نکرده ایم و در شورای نگهبان چندان کاری نمی شود کرد و تنها باید به عنوان یک ایراد قانون اساسی موضوع را مطرح کنیم تا به مجلس برگردد. بقیه مواد هم باید بررسی شود.

دکتر آذربایجانی: در مورد این مطلب بررسی بفرمایید و یکشنبه در دستور جلسه بگذاریم و اگر فکر می کنید ممکن است دیر شود می توانیم امروز نامه را بنویسیم لذا مقرر شد این مطلب به عنوان یک موضوع فوق العاده در دستور جلسه امروز مطرح شود.

مقرر شد آقای دکتر مالکی، آقای غفاری و آقای کمیلی مطلب را بررسی کنند و تا فردا نامه را بنویسند.

دستور جلسه سوم: پرونده های انتقال (غیرعلنی)

دستور جلسه چهارم: پرونده های صدور (غیرعلنی)

جلسه در ساعت 13:10 دقیقه خاتمه یافت.

اصلاحات آقای دکتر پورنوری در مورد قرارداد پیمانکاری ساختمان سعادت آباد ضمیمه است.

------------------------------------------------------------------------------------------------

پنجاه و هشتمین جلسه هیأت مدیره دوره 29 در ساعت 9:30 صبح روز یکشنبه مورخ 17/11/95 با ریاست آقای مصباح نایب رئیس محترم کانون مرکز تشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم، صورتجلسه هفته قبل قرائت و تصویب شد.

در ابتدا جلسه بحثی در مورد اضافه کردن برخی مطالب از سوی اعضای محترم هیأت مدیره به صورتجلسه مطرح شد که نهایتاً مقرر شد در صورتی که دوستان مطلبی اضافه بر مطالب نوشته شده در صورتجلسه دارند به صورت نوشته جداگانه پیوست صورتجلسه نمایند تا توسط ماشین نویس تایپ شود و مطلبی به صورتجلسه اضافه ننماید.

پیش از دستور:

آقای مصباح:  اتحادیه نامه پیروی زده در مورد ارسال اظهارنظر هیأت های مدیره در خصوص اصلاح ماده 7 اساسنامه اسکودا که ماده اصلاحی آن را پیشنهاد نموده بودند.

دکتر نجفی: اخیراً جلسه ای در اتحادیه برگزار شد که آقای دکترآذربایجانی در آن شرکت نموده بودند که ضمن تشکر از ایشان باید عرض کنم که اگر به عنوان نایب رئیس شرکت کرده اید باید از قبل در هیأت مدیره مطرح و تصویب      می شد. ضمناً سفر آقای دکتر آذربایجانی با جمعی از همکاران به خارج از کشور توسط چه نهادی و از چه بابت بوده است و باید معیارهای اعزام این افراد را بدانیم.

آقای مصباح: در جلسه گذشته که شما تشریف نداشتید نامه اتحادیه قرائت شد و از شخص خاصی دعوت نشده بود و قرار بود هر یک از دوستان بخواهند شرکت کنند.

دکتر آذربایجانی: همان طور که فرمودید نامه در جلسه هیأت مدیره قرائت شد و فکر می کردم از دوستان، افرادی شرکت کنند 20 دقیقه هم صبر کردیم ولی غیر از من هیچ یک از اعضای هیأت مدیره تشریف نیاوردند و حداقل این حسن را داشت که در تفاهم نامه، کانون وکلای مرکز هم ذکر شود و سه جانبه باشد. سفر من در هفته گذشته هیچ ارتباطی نه به کانون داشته نه به اتحادیه. لذا گزارشی هم مورد ندارد که داده شود. از نظر رعایت نظم بهتر است سعی کنیم جلسات رأس ساعت 9 تشکیل شود. موضوع ممانعت از ورود همکاران وکیل به دیوان عالی کشور را که در جلسه پیش مطرح شد به نحوی حل کنیم که پاسخ همکاران را بتوانیم بدهیم. دعوت نامه فردا که جلسه ای است که از سوی بسیج در کانون برگزار می شود به نظر من نباید توسط هیأت مدیره امضاء شود.

دکتر کامیار: دعوت هایی که به مناسبت هیأت مدیره از ما می شود، آیا باید برای حضور در این جلسات قبلاً موافقت هیأت مدیره را بگیریم؟ به نظر من لزومی ندارد ولی بهتر است رفع ابهام شود. در مورد بسیج باید بگویم که بسیج وکلا قابل مقایسه با بسیج نهادهای دولتی نیست ولی به نظر من مثل هر اداره دیگری در کانون که زیر نظر رئیس کانون هستند آنها هم زیرنظر رئیس باید باشند و برای تشکیل جلسه ابتدا باید موافقت مدیریت کانون را بگیرند چون مستقل از مدیریت نیستند. رئیس بسیج کانون وکلا باید ابلاغ از رئیس کانون بگیرد.

دکتر نجفی: من در مورد بحث قبول تعهد گفتم که (شرکت اعضای هیأت مدیره) باید حتماً در هیأت مدیره مطرح شود. نه اینکه حضور هر یک از اعضای محترم هیأت مدیره یا نایب رئیس کانون نیاز به تصویب دارد. در مورد بسیج بحث دعوت مطرح است وگرنه اجازه برگزاری جلسه را حتماً گرفته اند. بهتر است این موضوع به عنوان دستور جلسه تلقی شود.

آقای مصباح: اگر بخواهد این موضوع در دستور جلسه قرار گیرد بهتر است زمانی باشد که جناب رئیس کانون هم تشریف داشته باشند.

دکتر مالکی: کانون وکلا یک نهاد مدنی است که ارکان آن در قانون مشخص شده و بسیج در هیچ یک از ارکان و ادارات کانون تعریف نشده است و کانون چنین اجازه ای را نداده است. اگر بسیج فعالیتی در اینجا دارد فقط به عنوان فعالیت صنفی باید باشد و نمی تواند خارج از آن باشد. پس به نظر می رسد بهتر است هیأت محترم رئیسه آنها را دعوت کنند و به آنها بگویند که فعالیتشان مثل سایر گروه ها، صنفی باید باشد.

دکتر محمدنبی: از دوره های قبل اقداماتی در مورد بسیج و در دوره 27 آقای دکتر افتخار به بسیج اتاقی را اختصاص دادند. بسیج و رزمندگان جایی در اداره معاضدت دارند و جزو تشکیلات کانون وکلا نیستند.

آقای غفاری: اگر وزیر محترم دادگستری بخواهند دعوت شوند باید از طرف کانون باشد و ما هم حضور داشته باشیم ولی اگر قرار است دعوت نامه از سوی خود بسیج هم انجام شود ایراد خواهد داشت. چون باز هیأت مدیره باید شرکت داشته باشند.

دکتر ارفع نیا: در مورد بسیج با توجه به اینکه در زمان ریاست آقای دکتر افتخار من در هیأت مدیره بودم، اطلاع دارم که ایشان موضوع دادن اتاق به بسیج را در هیأت مدیره مطرح نکردند که مورد اعتراض هم قرار گرفتند. ضمناً موضوع ورزش بانوان هم که قبلاً مطرح شده بود مسکوت مانده است.

دکتر علیزاده: ضمن تبریک دهه فجر، پیشنهاد می کنم به همین مناسبت صورتی از اسامی قضاتی که وکیل شده اند تهیه کنیم و اعلام نمائیم. مطلب دیگر وظایف بازرسان کانون است که باید صورت حسابها، دارایی ها، سود و زیان و تخلفات مدیران را گزارش کنند. دو ماه پیش گزارشی را خدمت ریاست محترم دادیم با امضای هر دو بازرس که صورت حسابها را بدهند و امور مالی فقط در یک صفحه مطالبی نوشتند. گروهی آئین نامه مالی و عملکرد نیروی انسانی را تنظیم کردند. من نامه ای به مدیر داخلی نوشتم که بر اساس پاسخی که می دهند گزارشی بتوانیم تهیه کنیم.

دکتر آذربایجانی: در هفته گذشته از کمیسیون ورزش، بسیج و اتحادیه نامه هایی آمده و از همه اعضای هیأت مدیره دعوت شده است من هم به عنوان یک عضو در جلسه ای که اتحادیه برگزار می کرد شرکت کردم و تفاهم نامه هم دو مرحله پیش نویس است و کار خاصی صورت نگرفته است.

دکتر نجفی: اتحادیه یک نهاد هماهنگ کننده است و نمی تواند برای نهاد وکالت تعیین تکلیف کند. تفاهم نامه با نهادی که برای ما شمشیر از رو بسته تفاهم مبتنی بر وفاق است؟ آیا آنها با ما وفاق دارند؟ من می خواهم بگویم از شما به عنوان نایب رئیس کانون سوء استفاده نشود.

آقای مصباح: دو مطلب را باید جزو دستور جلسه قرار دهیم. 1- موضوع بررسی در مورد ماده مربوط به برنامه ششم.

دکتر مالکی: متأسفانه کانونها دچار شعارگرایی شده اند. قریب یک هفته است که این مطلب را حتی در بین کانونها مطرح کرده ایم ولی هیچ مطلبی در مورد مغایرت ماده مربوطه با قانون اساسی از سوی کانونها گفته نشده مگر مطالبی که آقای کمیلی و آقای غفاری فرموده اند. من 7 ماه پیش هشدار داده بودم و ما مجلس را هیچ رصدی نکردیم و اکنون فقط بحث مغایرت با قانون اساسی و شرع مطرح است چون در شورای نگهبان مطرح شده و آخرین مهلت شورای نگهبان سه شنبه است. اگر صلاح می دانید همان مطالبی را که آقای کمیلی و آقای غفاری گفته اند بفرستیم ولی من هم مطلبی را بر همین اساس گذشته ام و در حال تایپ است.

آقای مصباح: مطلب دوم که باید در دستور جلسه قرار بگیرد نامه اتحادیه است در مورد پیشنهاد کانون مرکزی نسبت به اصلاح ماده 7 اساسنامه اتحادیه که منظور محدود شدن هیأت رئیسه جلسات همایش اتحادیه است.

دکتر کامیار: برخی از اعضای شورای اجرایی، عضو هیأت مدیره ها نیستند. مگر می شود جلسه ای با این شأنیت تشکیل شود و خود هیأت مدیره ها نتوانند در تعیین هیأت رئیسه جلسه مشترک خود دخالت داشته باشند.

دکتر نجفی: معمول این بوده که در جلسات ریاست جلسه یا با رئیس سنی بود یا شخصی انتخاب می شد. اما در همایش رشت گفتند که ریاست جلسه را رئیس هیأت مدیره گیلان به عهده بگیرد در حالی که چنین مطلبی معمول نبود. بنابراین من با پیشنهاد اتحادیه موافقت ندارم و نباید مقید کنیم.

دکتر آقایی: به دو دلیل مخالف این مطلب هستم. اول اینکه جلسه آتی همایش اتحادیه در کانون مرکز تشکیل می شود. دوم اینکه نهادی که می خواهد این کار را انجام دهد دچار اشکال است و بهتر است هیأت رئیسه از قبل تعیین شوند.(به شرح پیوست)

دکتر محمدنبی: چون این بار در کانون مرکز، همایش برگزار خواهد شد این مسأله را مطرح کرده اند چون ریاست سنی همیشه از مرکز بوده است.

آقای مصباح: به نظر می رسد که نظر موافقی در این خصوص وجود ندارد.

رأی گیری شد و به اتفاق آرا پیشنهاد کانون مرکزی رد شد.

دکتر آذربایجانی: پیشنهاد می کنم انتقاداتی که نسبت به دیگران داریم، نسبت به افراد حاضر وارد کنیم نه نسبت به افراد غایب، که امکان دفاع را به آنها بدهیم.

دکتر نجفی: من با شخص خاصی کاری ندارم ولی شما می توانید این انتقادات را به ایشان منتقل کنید.

دکتر مالکی: پیش نویس نامه مربوط به ماده 103 برنامه توسعه ششم را قرائت نمودند و سپس مورد بحث قرار گرفت تا نهایی شود.

آقای مصباح: آقای طالع طی یادداشتی موضوع برگزاری جلسه ای در روز جاری ساعت 30/3 از سوی کمیسیون جوانان در سالن جلالی نائینی مطرح نموده اند که دوستان سعی کنند در آن شرکت نمایند. ضمناً آقای جندقی ظاهراً به عنوان سخنران تعیین شده اند که اطلاع داده اند بیمار هستند و لذا آقای دکتر نجفی تقبل نمودند.

دستور جلسه سوم: پرونده های انتقال (غیرعلنی)

نامه مربوط به ماده 103 برنامه توسعه ششم با اصلاحاتی که دکتر مالکی و آقای کمیلی انجام دادند آماده شد و مقرر گردید توسط مدیر داخلی کانون پس از امضای جناب آقای مصباح به شورای نگهبان تقدیم گردد.

جلسه در ساعت 13:00 خاتمه یافت.


.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است