مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  سه شنبه 26 اردیبهشت 1396(12:12:12 PM)

اهم مصوبات جلسات پنجاه و نهم و شصتم هیأت مدیره دوره بیست و نهم

به تاریخ های 19 و 24 بهمن ماه 1395 ...

پنجاه و نهمین جلسه هیأت مدیره دوره بیست و نهم در ساعت 9:15 صبح روز سه شنبه مورخ 19/11/95 (با حضور امضاء کنندگان زیر) تشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم، صورتجلسه جلسه گذشته قرائت و تصویب گردید.

جلسه به ریاست آقای مصباح تشکیل گردید. در ابتدا جلسه آقای دکتر آذربایجانی در مودر جلسه دیروز بسیج در کانون توضیحاتی دادند ایشان در جلسه تذکر داده اند که با توجه به انقضای یک ماه از زمان ردّ لایحه در کمیسیون قضایی دیگر امکان بررسی مجدد موضوع لایحه جامع وکالت وجود ندارد ولی آقای پورمحمدی سخنران جلسه اصلاً در جریان نبودند و اصرار داشتند که مجدداً موضوع را به جریان خواهند انداخت که تذکر داده شد که حداقل 6 ماه باید بگذرد و سپس مجدداً موضوع را مطرح نمایند ولی باز هم ایشان اصرار داشتند که پس از 6 ماه موضوع را مطرح خواهند کرد.

آقای مصباح: به نظر می رسد که قوه قضائیه شدیداً به دنبال پیگیری مطالب خود است و باید در این شش ماه اقدامات لازم را انجام دهیم.

آقای سردارزاده: باید کانون نماینده داشته باشد که اگر مثلاً جلسه مناظره ای قرار است تشکیل شود یا هیچ کس نرود یا نماینده ای مشخص برود که از طرف هیأت مدیره انتخاب شد. در فضای مجازی هم باید برنامه ریزی شود. اگر گروه ها از شخصیت هایی دعوت می کنند باید از کسی دعوت کنیم که علیه ما صحبت نکند که در فضای بیرونی انعکاس علیه ما داشته باشد. آقای وزیر که می دانم مخالف ما است.

دکتر مالکی: جلسه دیروز جلسه خوبی بود ولی این که تریبون را به آقای وزیر دادگستری بدهیم که علیه ما صحبت کند بهتر بود که فرصتی هم در مقابل به اعضای هیأت مدیره داده می شد یا رئیس اتحادیه لااقل نظرات کانونها را اعلام می نمودند مثل حفظ استقلال کانونها. یعنی کانون باید فعال تر شرکت می کرد به خصوص پس از صحبت های ایشان باید هدایت می شد و بهره برداری درست می شد ولی بلافاصله جلسه پایان یافت.

دکتر آذربایجانی: آقای وزیر دادگستری دیروز دیر آمدند و به جای 20 دقیقه 50 دقیقه صحبت کردند لذا پس از صحبت ایشان چون ساعت 5/5 شده بود و قرار بود ساعت 5 جلسه تمام شود لذا بلافاصله هم بلند شدند و جلسه پایان یافت.

دکتر آقایی: همه این مسایل به این دلیل است که ما یک روابط عمومی قوی نداریم وگرنه باید از قبل با هر کسی که دعوت می شود مطالب مورد نظر را مطرح کنند تا اینگونه نشود. مطلب دوم: تعامل ما با مقامات کشوری کم است. علاوه بر دیدوبازدیدها باید نشست هایی داشته باشیم که با آنها هماهنگ شویم یا لااقل موضع آنها را بدانیم.

آقای کمیلی: بسیج جزو ادارات زیر مجموعه کانون وکلا نیست اما در فضای مجازی به نحوی منعکس شد که متولی نشست کانون بوده نه بسیج. روابط عمومی کانون اطلاعیه داده بود و همه را به این جلسه دعوت کرده بود. اگر دعوت از سوی کانون نیست، روابط عمومی نباید اطلاعیه بدهد. اینگونه امور نباید به صورت خودسرانه انجام شود و به نظر می رسد باید تذکر لازم به آنها داده شود.(متن کامل ضمیمه است.)

دکتر آذربایجانی: من اضافه کردم در اطلاعیه «بنا به دعوت بسیج» ذکر شود ولی ظاهراً این اصلاح را ملحوظ نکرده اند! که باید بررسی شود چه کسی آن را حذف کرده است.

دکتر کوشا: من چون در جلسه دیروز شرکت داشتم، دیروز احساس کردم عده ای می خواهند بهره برداری کنند. اگر بسیج می خواهد جلسه ای بگذارد باید خارج از کانون باشد. اگر بسیج یا هر تشکلی اشخاصی را به کانون دعوت می کند باید با هیأت مدیره یا هیأت رئیسه مطرح کنند که چه کسانی می خواهند صحبت کنند و راجع به چه مطلبی؟ نقص هست که اگر بسیج می گوید می خواهم جلسه ای بگذاریم و ما نمی دانیم که راجع به دهه فجر است یا راجع به لایحه جامع وکالت؟ که لایحه اصلاً ربطی به بسیج ندارد. از این به بعد پیش گیرانه به مطلب نگاه کنیم که حیثیت کانون رعایت شود. حتی بعد از آن جلسه رؤسای کانون به آنها بگویند که مطلب خارج از موضوع بود. مطالب پیش از دستور هم فقط در صورتجلسات می آید ولی اقدامی در مورد آنها نمی شود.

دکتر آذربایجانی: دکتر حسین آبادی پیش از سفر با برگزاری این جلسه موافقت کرده بودند.

آقای مصباح:تذکر آقای دکتر کوشا قابل بررسی است! هم مطالبی که در پیش از دستور بیان می شود. به اطلاع آقای دکتر حسین آبادی خواهد رسید.

دکتر پورنوری: به نظر من باید یک دستورالعمل برای نحوه استفاده از این سالن و سخنرانی هایی که در آن می شود تهیه شود. موضوعاتی مثل بیمه وکلا، الزامی شدن وکالت همه بایگانی شده است. در همه کشورها برای مدیران برنامه های یک ساله دارند ولی در اینجا چنین مطلبی رعایت نمی شود. برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت برای ارتقای کانون باید داشته باشیم. چرا باید کسی بیاید از امکانات کانون استفاده کند و علیه ما صحبت کند. من تصور دیگری از هیأت مدیره داشتم.

آقای مصباح: یک یک اعضای هیأت مدیره مخاطب این فرمایش شما هستند. از دوستان چه برنامه کوتاه مدت یا بلند مدتی دارند که اجرا نشده است. پس باید از همگی انتقاد داشته باشیم.

دکتر محمدنبی: در دوره قبل هم پیش از جلسه هماهنگی لازم می شد. واقعاً این انتقاد برای همه ما وارد است. آقای وزیر دادگستری هم همیشه مخالف ما بوده و جز این انتظاری از ایشان نمی رفت.

دکتر نجفی: 1- اگر ما جرأت و جسارت پاسخ دادن به این افراد را نداشته باشیم، آن هم در خانه خودمان، مرتب مخالفت های آنها بیشتر می شود. 2- وظیفه ما در اینجا این است که کنار هم باشیم و توهین به هر یک از ما توهین به همه ما است. 3- ما امسال را بدون برنامه شروع کرده ایم. یک ماه دیگر باید بودجه را اعلام کنیم.

آقای غفاری: من هم تصورم از هیأت مدیره این نبود. یکی از مشکلات در اینجا نوآوری است که با آنها مقابله می شود. اولین جلسه، من خواهش کردم یک سخنگو داشته باشیم. 10 ماه گذشته با این که 7 رأی آورد ولی اقدامی برای آن نشده است. سومین ضرورت مسأله تشکیل کمیته میانجی گری بود که در دستور جلسه هم آمد ولی به نحوی از دستور خاج شد که متوجه نشدیم به چه سرنوشتی دچار شد. دومین ضرورت بررسی وضعیت کارمندان و حقوق آنان و مدارک آنان است که یک کارشناس امور اداری را بیاورید که بدون اضافه حقوق فعلی روی حقوق بازنشستگی آنها اثر بگذارد. مدیریت برنامه کلان است ولی مدیریت ما فاقد آن است.

آقای مصباح: من در حد فرصت و امکانی که دارم هر روز تا ساعت 4 اینجا هستم و تنها تا دو ماه دیگر در خدمتتان هستم.

آقای کمیلی: در دو بخش مصوبات دوره 29 که بلا اقدام مانده و مصوبات از ابتدای 87 تا سال 94 که بلا اقدام مانده را به ریاست محترم کانون تقدیم کرده ام.

دکتر آذربایجانی: من پیشنهاد می کنم که دوستانی که این تذکرات را داده اند، ریاست محترم کانون که تشریف آوردند، به ایشان هم بفرمایند که ایشان هم در جریان قرار گیرند.

آقای طالع: کارگروهی که برای پیگیری مصوبات تشکیل شد، باید این مطالب را پیگیری کند.

2- ضمناً همایش کانون اصفهان به چه صورت است؟

توضیح دکتر آذربایجانی: به کانون اصفهان گفتم که ما کمیسیون پارلمانی نداریم. موضوع آن ارتباط با نمایندگان مجلس است که با توجه به احترامی که برای کانون مرکز قایل هستند، دعوت نموده اند.

3- من قبلاً گفته بودم که برنامه ششم توسعه در کمیسیون تلفیق مجلس در حال بررسی است و نظارت شود ولی اقدامی در این خصوص نشد.

4- در مورد پایین آوردن تعداد پذیرفته شدگان کارآموزان وکالت هم بهتر بود به تدریج کم شود نه یک دفعه که سروصدا به راه بیندازد.

آقای سردارزاده: ضمن تذکر اینکه مدت زمان پیش از دستور 5/1 ساعت شده باید بگویم در دادسرا قسمت میانجیگری داریم. در مورد سخنگو هم مصوبه داریم که آقای رئیس کانون سخنگو باشند. کمیسیون پارلمانی هم داریم، به سرپرستی آقای جندقی و آقای غفاری  و دو سه نفر از دوستان انتخاب شده اند.

آقای غفاری: من 7 سال در مراجع انتظامی کار کرده ام و آنچه در دادسرا زیر نظر آقای عظیمی وجود دارد آن میانجی گری که مورد نظر و پیشنهاد من است، نیست.

آقای طالع: قرار بود میانجی گری جدای از دادسرا در نظر گرفته شود ولی بعداً گفته شد زیر نظر دادستان محترم باشد.

جلسه وارد دستور شد.

آقای مصباح: برای همایش برلین قرار بود تا دوشنبه هفته گذشته نماینده ما تعیین شود قبلاً مصوب شد که آقای دکتر تنکابنی به عنوان نماینده برای همایش وزارت دارایی آلمان بروند (16 الی 20 اسفند) ولی ایشان عذرخواهی کرده اند. با آقای معتمدی هم صحبت شده ایشان هم عذر خواهی کرده اند. حال کمیسیون امور بین الملل دو نفر را پیشنهاد کرده ند که خانمها دکتر لعیا جنیدی و دکتر شکوه حسین آبادی به این عنوان در این همایش حضور یابند.

دکتر نجفی: بهتر است یکی از اعضای هیأت مدیره مثل دکتر آذربایجانی، دکتر ارفع نیا، دکتر پاسبان و دکتر محمدنبی در این همایش شرکت کنند. نقش سازمانی است نه فردی.

آقای مصباح: دوستان توضیح می دهند که ما قبلاً خواسته ایم که موضوع با نظر کمیسیون امور بین الملل انجام شود.

دکتر مالکی: با اینکه بحث علمی است و باید شخصی که شرکت می کند باید در سرمایه گذاری خارجی وارد باشد ولی به هر حال نماینده ای از سوی کانون وکلا خواهد بود و ممکن است لازم باشد که مذاکراتی هم از ناحیه مدیریت کانون داشته باشند، لذا بهتر است کسی باشد که به جنبه های مدیریتی کانون هم وارد باشد و در ضمن زبان خارجی هم تسلط داشته باشد.

دکتر آقایی: قرار است یک نماینده را به یک کنفرانس علمی بفرستیم. طبیعی است که باید زبان مذاکره داشته باشد ولی علاوه بر وکیل دادگستری بودن بهتر است وزن علمی داشته باشد. پس از رأی گیری کتبی آقای دکتر قنبری جهرمی انتخاب شدند و پس از ایشان آقای دکتر پاسبان. لذا مقرر شد با آقای دکتر قنبری مذاکره شود که آیا ایشان موافق هستند و برای 23/11/95 می توانند آمادگی داشته باشند که پاورپوینت هم تهیه کنند یا خیر؟ و چون ایشان اتفاقاً در کانون حضور داشتند در جلسه شرکت نمودند و پس از مطالعه مطلب را پذیرفتند.

دستور جلسه دوم: تعیین ظرفیت برای قبول شدگان آزمون 95

آقای مصباح: روز شنبه زمان ثبت نام است باید توجه داشته باشیم برخی از مناطقی که ما تعیین می کنیم اصولاً جای زندگی نیست. البته به قضات هم مسکن می دهند و هم حقوق برای زندگی دارند ولی وکیل این وضعیت را ندارد. پس وقتی ما کسی را به سیب و سوران می فرستیم یعنی به صورت ضمنی اذن می دهیم که در جای دیگری که امکان زندگی دارد وکالت کند. به نظرم می رسد بهتر است پذیرفته شدگان را به شهرهای بزرگ استانها بفرستیم که حداقل امکان زندگی در آن شهرها باشد.

دکتر مالکی: چون من به این مناطق رفته ام می دانم که وکیل غیربومی بهتر می تواند در این مناطق کار کند. مشکل از ما است که جلوی تمرکز در شهرهای برخوردار را نگرفته ایم.

آقای غفاری چون در این مناطق محروم وکلایی پیش از این معرفی شده اند، با توجه به اینکه شعبه دادگاه اضافه نشده   می توانیم به شهرهای بزرگتر بدهیم.

دکتر نجفی: هر دو توجیه درست است اما بحث ما توزیع جغرافیایی است. مشکلات علمی بحث ثانوی است. پیشنهاد    می کنم وکلا را در مرکز استان بفرستیم ولی نظارت هم داشته باشیم. ما تخلف را به عنوان یک راه حل برای مشروعیت نبخشیدن به شغل و انتقال پذیرفته ایم. باید برخورد عملی با کسانی که در تهران ساکنند داشته باشیم و از انتقال آنها خودداری کنیم. کمیسیون نظارت باید فعالتر شود.

دکتر کامیار: طبق اصل 35 قانون اساسی موظف هستیم وکیل را برای همه نقاط کشور تعیین کنیم مگر موقتاً در یک برهه از زمان نیازی احساس نکنیم که در این صورت لزومی ندارد برای یک منطقه وکیل تعیین شود.

آقای سردارزاده: برخی مناطق مثلاً بندرخمیر یا فین هرمزگان حتی رفتنش مشکل است به خصوص برای خانمها پس بهتر است همکاران را به شهرهای بزرگتر بفرستیم. لذا با نظر آقای مصباح و آقای غفاری موافقم.

آقای کمیلی: سؤال من این است که مگر کسانی که در شهرهای بزرگ مرکز فعالیتشان تعیین می شود تبعیت می کنند؟ اغلب آنها خود را مقید به حضور در آن حوزه تعیین شده نمی دانند. بر مبنای شرایط زندگی پذیرفته شدگان هم          نمی توانیم برنامه ریزی کنیم. عملکرد ما با وکیل و کارآموز یک عملکرد متقابل است. به جدول تعداد کارآموزان و وکلا که نگاه کنیم می بینیم که برای شهری مثل گرمسار که 4 دادگاه دارد 197 نفر وکیل معرفی کرده ایم. ایوانکی دو شعبه دارد ولی تعداد وکلا و کارآموزان خیلی زیادی را معرفی کرده ایم. در سیب و سوران از نظر آمار اصلاً نه وکیل داریم نه کارآموز.

دکتر آقایی: ملاک شهرهای بزرگ استانها چیست؟ اگر بخواهیم این کار را بکنیم باید مطالعه شود که هر شهری چه موقعیتی دارد. گاهی هم یک قاضی را که فسادی داشته به نقاطی مثل بندر خمیر می فرستیم. آیا موضوع به آنها هم مربوط  می شود؟ که ظاهراً مربوط به آنها هم نیست. اخیراً در کمیسیون نقل و انتقال افرادی بودند که می گفتند ما بومی هم هستیم و در زاهدان وکالت می کنیم ولی از تعداد زیاد پرونده های تسخیری، در نظر داریم به خراسان برویم!

آقای طالع: ما معمولاً از تعدادی که برای تهران یا هر شهر یا استان دیگری معرفی می کنیم. معیار ما چیست؟ اگر دادگستری از نبودن وکیل در برخی شهرهای کوچک ناراحت است، امکانات به آنها بدهد.بهتر است وضعیت حال کارآموزان وکالت در نظر گرفته شود و به آن شهرهای کوچک و بدون امکانات برای کارآموزی معرفی نشوند.

آقای مصباح: با توجه به کفایت مذاکرات لیستی که داده اند (تهران با 22 شهر، سمنان با 11 شهر، هرمزگان با 15 شهر و سیستان و بلوچستان با 15 شهر) آیا به همین ترتیب تقسیم کنیم یا برخی از شهرها را خارج کنیم.

رأی گیری شد و تصویب گردید که امسال برخی شهرها که حدود و ثغور آن بعداً تعیین می شود، حذف شوند. لذا کارگروهی متشکل از آقای مصباح، آقای سردارزاده و آقای کمیلی تعیین شد که ظرف دو هفته حدود و ثغور را مشخص کنند.

دستور جلسه سوم: طرح و بررسی تفاهم نامه پیشنهادی اسکودا با صداوسیما

دکتر آذربایجانی: من با متنی که داده اند مخالفتی ندارم.

دکتر نجفی: من با امضای سه جانبه موافق نیستم چون تعداد دیگری کانون هم هستند مگر اینکه کانون مرکز فقط امضا کند.

دکتر کامیار: من موافق امضای تفاهم نامه هستم ولی موافق امضای کانون مرکز نیستم. در این نامه هم باید عنوان رئیس کانون های وکلا به رئیس اسکودا تصحیح شود. ذکر نام ما در کنار اسکودا که وظیفه اش هماهنگی میان کانون ها است مناسبتی ندارد چون این معنا را می دهد که فلسفه وجودی اسکودا را نمی پذیریم.

دکتر محمدنبی: اگر اسکودا تفاهم نامه را امضا کند، کدام نهاد آن را اجرا می کند؟ مگر اینکه همه کانونها با اسکودا در این خصوص موافقت کنند.

دکتر آقایی: اگر بخواهد چنین تفاهم نامه ای امضا شود بهتر است کانون مرکز که وجود مستقلی هم دارد امضا کند.

دکتر پاسبان: به نظرم می رسد که باید به اسکودا گفته شود که در چهارچوب دقیق اساسنامه خود عمل کند.

دکتر مالکی: منظور از این دستور جلسه چیست؟

دکتر آذربایجانی: چون در جلسه یکشنبه مطرح شد خواستیم اصل موضوع را در هیأت مدیره مطرح کنیم.

دکتر نجفی: چون امضای این تفاهم نامه می تواند ایجاد تعهد برای کانونها کند، لذا عقیده دارم که اسکودا نمی تواند آن را امضا کند.

دکتر آقایی: بحث ما به نظرم این است که آیا می خواهیم یک طرف این تفاهم نامه باشیم؟

دکتر آذربایجانی: خیر نظر من این است که آیا می خواهید تفاهم نامه را سه جانبه امضا کنیم.

دکتر ارفع نیا: به نظر می رسد برای رفع اختلافات صداوسیما با وکلا چنین تفاهم نامه ای امضا شود ولی با کانون وکلای مرکز و البته اسکودا هم می تواند حضور داشته باشد. کما اینکه ابتدا هم قرار بود نمایندگان صداوسیما در کانون مرکز حضور یابند.

دکتر نجفی: اکنون که مطرح شده باید اظهار نظر کنیم و ضمن تشکر به اسکودا بنویسیم که چون اسکودا نمی تواند برای کانون ها ایجاد تعهد کند، پس بهتر است کانون مرکز آن را امضا کند.

دکتر مالکی: چرا اجازه می دهید که برخی از دوستان اقداماتی کنند که بعد ما را گرفتار کنند؟ و ایجاد کدورت بین ما با سایر کانونها شود؟

آقای مصباح: امضای تفاهم نامه با هر یک از نهادها و ارگان ها نظیر صداوسیما باید از سوی یک  یک کانونها باشد.

دکتر آقایی: این گونه اظهار نظر درست نیست چون اگر هر یک از کانون ها بخواهد با صداوسیما مذاکره کنند عملی نیست. پس من پیشنهاد می کنم برای کانون خودمان تعیین تکلیف کند وگرنه ایجاد کدورت می کند.

دکتر آذربایجانی: این ضمانت اجرا نخواهد داشت. اتحادیه امضا می کند و ما هم نمی توانیم مشکلاتمان را با صداوسیما همان طور که خانم ارفع نیا اشاره کردند حل کنیم.

دکتر محمدنبی: تذکر باید داده شود.

آقای مصباح: پس از اظهار نظرات اعضای محترم هیأت مدیره تصمیم گیری نهایی در این خصوص به جلسات بعدی موکول و فعلاً به اتحادیه اعلام شود که نظرات کانون مرکز در جلسه 28/11/95 توسط نمایندگان ما اعلام خواهد شد.

جلسه در ساعت 13:15 خاتمه یافت.

--------------------------------------------------------------------------------

شصتمین جلسه هیأت مدیره دوره 29 در ساعت 9:30 صبح روز یکشنبه مورخ 24/11/95 با حضور امضاء کنندگان زیر تشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم، صورتجلسه پنجاه و نهم قرائت و تصویب شد.

دکتر حسین آبادی: در پیش از دستور گزارش سفر خود را به انگلیس و فرانسه، گرچه سفر شخصی بوده ولی ملاقاتهایی در این سفر داشته اند که گزارش آن ضمیمه صورتجلسه خواهد شد. در مورد صداوسیما هم چون من باید به سفر می رفتم قرار شد هر یک از اعضای محترم که بتوانند در جلسه ای که برگزار می شد شرکت کنند که ظاهراً نایب رئیس محترم حضور یافته اند. در مورد جلسه مربوط به کمیسیون امور بین الملل هم که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. بهتر بود تعدادی از دوستان در این جلسه شرکت می نمودند ولی تنها جناب آقای جندقی با وجود کسالت حضور یافته بودند.

 جناب آقای جندقی: از آقای دکتر حسین آبادی متشکرم که با این که در سفر خصوصی بودند ولی مثل همیشه مسایل کانون را هم در نظر داشته اند. نشست و همایش کمیسیون امور بین الملل بسیار همایش خوبی بود و حیف که جای اعضای هیأت مدیره که ردیف جلو را کامل برای اعضای هیأت مدیره در نظر گرفته بودند خالی بود. در مورد صداوسیما باید بگویم هیچ وقت آنها با ما روابط مناسبی نداشته اند چه تفاهم نامه بنویسیم چه ننویسیم و نمونه آن هم این است که آقای دکتر حسین آبادی برای ریاست جدید سبد گل فرستادند ولی پاسخی ندادند.

آقای سردارزاده: برای همایش کمیسیون امور بین الملل با آقای دکتر معتمدی صحبت کردم و ایشان اطلاع داشت که من گرفتاری خاصی در یک ماه اخیر داشته ام و نتوانسته ام شرکت کنم. تعداد 650 نفر شرکت کرده بودند و همانطور که فرمودند همایش بسیار خوبی بود.

دکتر مالکی: در مدتی که ریاست محترم در سفر بودند در مجلس یک بندی به ماده 103 برنامه ششم اضافه کرده اند که به نحوی دوباره موضوع مشاورین ماده 187 را مطرح می کند که بتوانند افرادی را جذب کنند. نامه ای نوشته شد و قرار شد هر یک از دوستان کانون های وکلا با وکلایی از مجلس که ارتباط دارند موضوع را مطرح کنند و توجه آنان را جلب کنند که اقداماتی تا کنون شده است. ظاهراً ایراد نسبت به بند 11 گرفته اند و نه بند 7 و 8 .

دکتر حسین آبادی: در جلسه ای که داشتیم قبلاً گزارش آن را داده بودم، قرار شد تعدادی از مواد اصلاح شود و دو نماینده هم ما تعیین کنیم که با نمایندگان مجلس موضوع را بررسی کنند.

دکتر آقایی: مؤسسه فکر برتر که پیش از این هم صحبت آن شده بود تبلیغات رادیویی خود را شروع کرده است و باید بررسی شود.

دکتر حسین آبادی: من قبلاً گفته بودم این جرم است و اگر به دادسرا موضوع را گزارش کنیم جلوی این کار گرفته می شود.

آقای طالع: مدیر این مؤسسه حقوقی به نحوی که از رادیو امروز شنیدم یک خانمی هستند که به نظر میرسد وکیل هم نیست. این موارد با توجه به قانون مجازات اسلامی تظاهر به وکالت موضوع ماده 55 قانون وکالت می باشد که مستقیم به دادگاه می رود و به دادسرا نمی رود. در بسیاری از موارد منتهی به برائت می شود.در کانون فارس رئیس دادگستری را دعوت کرده اند و موضوع تخلفات مؤسسات حقوقی را مطرح نموده اند و موسسات حقوقی غیرقانونی را تعیین نمودند. ما بهتر است چنین کاری کنیم.

دکتر پورنوری: با تشکر از آقای دکتر حسین آبادی که اوقات شخصی خودشان را هم به کانون اختصاص داده اند، من اطلاعی از بیماری آقای جندقی نداشتم. در مورد مؤسسات حقوقی باید تعقیب کنیم. در مورد مطلبی که در ماده 103 اضافه کرده اند ظاهراً ایرادی که گرفته شده را به عنوان مخالف قانون اساسی تلقی نکرده اند و مشکل به همان صورت باقی مانده است.

دکتر حسین آبادی: الان که در کمیسیون تلفیق مطرح است باید توسط نمایندگان مطالبی گفته شود.

آقای مصباح: در مورد تفاهم نامه با صداوسیما قرار شد موضوع به زمانی که جنابعالی تشریف دارید موکول شود و پیشنهاد من این بود که اتحادیه می تواند مذاکرات را انجام دهد اما امضا اگر قرار است بشود توسط کانون وکلا باشد.

دکتر حسین آبادی: موضوع کمیسیون ورزش به نظر می رسد که فوق العاده باید در هیأت مدیره مطرح شود. در دوره های قبل مبالغ زیادی به آنها داده شده و به اسپانیا رفته اند و نفری سه میلیون به هر نفر اختصاص داده اند در حالی که در مصوبه چنین پیش بینی نشده بود. در سال جاری 23 میلیون تومان قرار شد که داده شود و حالا هر کدام لیستی درست کرده اند که هزینه هایی را در بر دارد یا می گویند شخصاً هزینه کرده اند ولی برای استان گلستان قرار بود بروند. من گفتم اتوبوس بگیرند گفتند با اتوبوس نمی روند! و 15 میلیون تقاضا کرده اند و 500/7 میلیون جداگانه گفته اند از خودشان پرداخته اند و چون ثبت نام شده و در برخی رشته ها مثل فوتسال و والیبال به احتمال زیاد کانون برنده خواهد شد، اگر موافق باشید از بودجه سال آینده آنها پرداخت شود.

آقای کمیلی: ما برای کمیسیون ورزش چه تعریفی داریم؟ همه وکلا سالی 10 هزار تومان می پردازند که حدود 20 یا 30 نفر بروند و ورزش کنند. هزینه ای که سال گذشته برای آنها شد به چه درد بقیه می خورد؟

دکتر حسین آبادی: ورزش در کانون های وکلای دنیا مطرح است. تعدادی که می روند به عنوان نماینده کانونها هستند.

آقای جندقی: کمیسیون ورزش و آقای خرمشاهی آنقدر فشار می آورند که قرار شد نفری 5 هزار تومان و سپس 10 هزار تومان هر وکیلی بدهد بودجه آنها باید همان باشد که نفری 10 هزار تومان می پردازند. پیراهن را خودشان بخرند. پول متعلق به همه وکلا است.

دکتر محمدنبی: برای تیم ملی کشور هم که همه جمعیت ایران نمی روند. عده ای که به عنوان یک تیم می روند اعتبار کانون است. اما نحوه هزینه باید به این صورت باشد که اسپانسر پیدا کنند.

آقای سردارزاده: پیشنهاد می کنم کمیسیون ورزش یک ورزش همگانی هم برای وکلا بگذارند. کوهنوردی فعال است (توسط آقای کاکاافشار).

دکتر ارفع نیا: با عرض سلام خدمت دوستان و خوش آمدگویی به ریاست محترم و اظهار خوشوقتی از سلامت آقای جندقی، در مورد کمیسیون ورزش و حضور خانمهای وکیل در این کمیسیون جلسه قبل نامه مفصل تعداد زیادی از خانمهای همکار را خدمت آقای دکتر آذربایجانی دادم و این که تعداد 5 نفر از خانمها را به جای افرادی که در کمیسیون غایب هستند انتخاب کنیم بررسی شود که در حال حاضر فقط یک نفر خانم در کمیسیون حضور دارد ولی ظاهراً آقای خرمشاهی با ایشان مخالفت می کنند و صورت جلسات را هم با خودشان به منزل می برند.

دکتر نجفی: در مورد خانمی که ما عضو کمیسیون انتخاب کردیم به دلیل بیماری در چند جلسه حضور نداشتند. و پیشنهاد کردیم که حتماً از ایشان دعوت شود تا  در جلسات بعدی حضور داشته باشند در مورد هزینه هم باید به صورتی باشد که در حدواندازه فعالیت آنها پرداخت گردد تا مشارکت خانم ها را در بحث ورزش به صورت فعالانه داشته باشیم. اگر 15 تومان از وکلا گرفته شود به نظر می رسد مشکل حل شود.

دکتر حسین آبادی: برخی از کمیسیون ها نیاز به بودجه دارند و باید تصویب کنیم. کمیسیون امور بین الملل در همایش اخیری که بود با توجه به این که بیش از 600 نفر ثبت نام کرده بودند بودجه خود را تأمین کردند. در مورد کمیسیون ورزش باید یک تصمیم اساسی بگیریم. کمیسیون ورزش تا سال 97 مبلغ 27 میلیون از مبالغ پرداخت شده توسط ثبت نام وکلا پیش ما دارند. تصویب شد که حداکثر 15 میلیون تومان برای کمیسیون ورزش در نظر گرفته شود. در مورد 5/7 میلیون تومان هم که خود خرج کرده اند، خودشان بپردازند چون بدون مجوز بوده است.

دستور جلسه دوم فوق العاده: موضوع تفام نامه با صداوسیما (ادامه بحث)

دکتر حسین آبادی: درست همان شبی که من قرار بود روز بعدش به سفر بروم از طرف صدا وسیما مطلبی را در مورد مستأجرین مطرح کردند. و بعد شخصی به نام آقای بزرگمهر را آورده اند که به نظر می رسد ترتیب این دعوت با        برنامه ی قبلی بوده است.

دکتر نجفی: با توجه به وظیفه اتحادیه که هماهنگی است و نمی تواند تعهدی برای کانون ها ایجاد کند. روال کار این طور بوده که ما اینگونه کارها را انجام می داده ایم و از نماینده اتحادیه هم دعوت می کردیم. لازم است نامه ای در این خصوص به اتحادیه اعلام تا بدون تصویب کانون ها تعهدی به کانون ها تحمیل نکند.

دکتر آذربایجانی: اعتقاد دارم که اگر روابط مناسبی با صداوسیما نداشته باشیم، موضوع از وضعیت فعلی بدتر می شود. به نظرم الان که گامی مثبت نشان داده شده و مدیر کل حقوقی صداوسیما قول همکاری داده، بهتر است ارتباط خودمان را قطع نکنیم و از موقعیت استفاده کنیم.

دکتر کامیار: اسکودا به عنوان مقام هماهنگ کننده کانون ها، به نظر می رسد این مقدار اختیار را دارد چون تفاهم نامه تعهدآور نیست بلکه فهم مشترک بین کانون ها و صداوسیما هست. اما امضای کانون وکلای مرکز به عنوان عضو سوم نیازی نیست.

آقای سردارزاده: همه سریالها و هر مطلبی که در صداوسیما گفته می شود همه چک می شود پس می بینند که مشغول تخریب وکلا هستند ولی ساکت می مانند و اگر کسی مثل آقای بزرگمهر در آنجا صحبت کند در مقابل او ما باید باشیم نه اینکه به تنهایی هرچه می خواهند بگویند و اگر مناظره ای می خواهد باشد باید از قبل کتباً اعلام کنند و اشخاصی را در مقابل ما بگذارند که هم شأن ما باشند.

آقای مصباح: وظیفه اتحادیه هماهنگی درون سازمانی کانونها است و به نظر می تواند مقدمات این کار را فراهم کند و به کانونها پیشنهاد کند که امضا کنند.

دکتر کوشا: دو موضوع را باید از هم جدا کنیم. اتحادیه و صداوسیما. وظیفه اتحادیه را می دانیم. اما با صداوسیما هم باید تعامل داشته باشیم. علت اینکه اتحادیه اقدام نموده شاید به خاطر این باشد که ما اقدامی نمی کنیم. کی و کجا ما برنامه ای تهیه کرده ایم و آنها انجام نداده اند؟ ما باید از کمیسیون فرهنگ و هنر بخواهیم اگر برنامه ای برای ترویج وکالت دارند بدهند تا در صداوسیما مطرح شود. ما باید مواضع خود را مشخص کنیم و از این رسانه به نحو بهینه استفاده کنیم. در ضمن اگر توافق نامه یا تفاهم نامه ای باید امضا شود کانون وکلای مرکز رأساً امضا کند.

دکتر محمدنبی: ضمن اعلام موافقت با نظر آقای مصباح، باید توجه داشته باشیم که صداوسیما در نامه عنوان رئیس اسکودا را جعل کرده و در ضمن در این تفاهم نامه تعهداتی برای هر کانون از جمله کانون مرکز ایجاد کرده اند.

دکتر آقایی: برخی وظایف خاص کانون مرکز است که تا حدودی نمایندگی از طرف سایر کانونها دارد. دو ماه پیش دکتر آذربایجانی مطلبی را به کمیسیون فرهنگ و هنر نوشته اند ولی هنوز ظاهراً جوابی نداده اند. ما مجبوریم با این رسانه تعامل کنیم ولی چون هزینه بردار است اقدامی نکرده ایم. چه اشکالی دارد با تلویزیون صحبت کنیم و هزینه ای بپردازیم؟

دکتر ارفع نیا: در دوره های پیشین که بنده در هیأت مدیره بودم با موافقت هیأت مدیره محترم اینجانب با دو نفر از افراد مربوط به صداوسیما چندین جلسه گذاشتم و مذاکرات بسیاری انجام شد و هزینه را هم به نصف رساندم ولی آخر کار که در هیأت مدیره مطرح کردم گفتند این هزینه بردار است و نمی توانیم موافقت کنیم.! اخیراً هم یکی از همکاران منتقل شود گفت در تلویزیون به خصوص کانال 2 با مذاکره و می توان مخارج را به یک دهم رساند ولی همراهی با ایشان نشد.

آقای غفاری: پارسال سریالی به نام تنهایی لیلا در تلویزیون نشان داده می شد که خیلی بین وکلا صدا کرد و مشکل ساز شده بود. من از کارگردان و نویسنده آن دعوت کردم اینجا آمدند و قول همکاری را از آنها گرفتم ولی دیگر هیچ اقدامی نشد. سپس باید عمل کنیم!

آقای جندقی: بند ب تفاهم نامه را قرائت می کنم. به نظر می رسد شامل تعهداتی برای کانونها هست.

دکتر حسین آبادی: یک وکیل دادگستری گفته بود که 15 دقیقه 15 شب که آنتن در اختیار شما قرار گیرد حدوداً 10 میلیارد تومان باید پرداخت شود. سناریو را باید خودتان بنویسید، سهم هنرپیشه و کارگردان و غیره را بپردازید. ولی دیدیم واقعاً هزینه خیلی زیاد می شود و امکان ندارد. اما اخبار مربوط به شما را وظیفه دارد که اعلام کند. رادیو این کار را می کند ولی تلویزیون اگر هم اعلام کند به صورت زیرنویس است. هر کدام از دوستان که امکانی دارند استفاده کنند.

دکتر علیزاده طباطبایی: خیلی فیلم ها را تهیه کننده ها تهیه می کنند و به صداوسیما می فروشند. ما با تدبیر و کارشناسی می توانیم این کار را بکنیم. همه پرونده ها می تواند یک سوژه باشد.

دکتر نجفی: چند وکیل با خانه سینما ارتباط نزدیک دارند و همین طور چند وکیل که با صداوسیما ارتباط نزدیک دارند را اگر دعوت کنیم می توانیم این مطلب را تعدیل کنیم. فعلاً رویکرد صداوسیما کوبیدن وکیل است. نباید ساکت نشست واکنش منطقی قطعاً کارساز است.

نهایتاً مسأله پیشنهاد اسکودا برای امضای تفاهم نامه سه جانبه پس از بحث مفصل و اظهار نظر موافقین و مخالفین رأی گیری به عمل آمد و امضا آن تفاهم نامه از ناحیه ی کانون مورد تصویب قرار نگرفت.

آقای جندقی: باید تذکر داده شود که رئیس اسکودا رئیس کانون های وکلا نیست. حق این بود که آقای کشاورز این نامه را نمی فرستادند و اصلاح می نمودند. به خود جناب آقای کشاورز هم خواهم گفت.

دستور جلسه سوم پرونده متقاضیان: (غیرعلنی)

دستور جلسه چهارم: ادامه بررسی آئین نامه پیشنهادی تعرفه حق الوکاله.

از تبصره ماده 8 آقای دکتر کامیار به روال سابق قرائت نمودند تا ماده 12 بررسی و اصلاح گردید و از ماده 12 به جلسه بعدی موکول گردید.

پرونده های انتقال (غیرعلنی)

جلسه در ساعت 13:30 خاتمه یافت.


.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است