مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  یکشنبه 31 اردیبهشت 1396(12:12:12 PM)

اهم مصوبات و مذاکرات جلسات شصت و یکم و شصت و دوم هیأت مدیره دوره بیست و نهم

به تاریخ های 26 بهمن ماه و اول اسفند سال 1395

شصت و یکمین جلسه هیأت مدیره دوره 29 در ساعت 9 صبح روز سه شنبه مورخ 26/11/95 با حضور امضاء کنندگان زیرتشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم،صورتجلسه شصتم قرائت و تصویب گردید.

پیش از دستور:

دکتر حسین آبادی: در مورد حذف سهمیه کانون وکلا بحث های بسیاری وجود دارد. مجلس از وزیر دادگستری توضیحاتی خواستند و وزارتخانه چگونگی موضوع را از کانون استعلام که من نوشتم و فرستادم و مقرر شد امروز بعداز ظهر برای صحبت در همین زمینه در مجلس شورای اسلامی حضور داشته باشیم. ضمناً اگر در مورد کمیسیون روابط عمومی برخی از اعضای محترم مطلبی دارند بفرمایند.

آقای جندقی: پیش از انقلاب به دیوان عالی کشور از چهار در مختلف می توانستیم وارد شویم ولی در حال حاضر فقط یک در است و مدتی است که وکلای دادگستری از ورود به دیوان عالی کشور منعشده اند مگر اینکه با شخص خاصی در دیوان تماس بگیرند و ایشان تأیید کند. انتخابات کانون وکلای کرمان دیروز انجام شد و آقای دکتر شعبانی به ریاست کانون کرمان انتخاب شدند.

آقای طالع: من هم مطلبی را که آقای جندقی فرمودند، چهار جلسه قبل مطرح کرده بودم خواهش می کنم که حتماً پیگیری شود. چند روز پیش هم آقای محسنی اژه ای راجع به حذف سهمیه کانون صحبت کردند و در همان شب هم در برنامه پایش برای دومین بار این موضوع را مطرح کردند. در مورد ماده 62 قانون برنامه پنجم توسعه موضوعی داریم و ماده 57 جایگزین ماده 62 شده است. در پاسخی هم که به روزنامه همشهری دادیم این مطلب ذکر شده بود. (مطالب ایشان به صورت مشروح ضمیمه صورتجلسه است.)

دکتر پاسبان: هر روز برخوردها با وکلا بدتر می شود و باید از طرف کانون موضع گیری شود. ما در تعیین محل برای قضات بیشتر سعی داریم تهران را در نظر بگیریم ولی آنها این طور برخورد می کنند. پس ما هم باید محدودیت هایی را در این مورد در نظر بگیریم. در برخی کانون ها بومی گزینی می کنند ولی ظاهراً شورای اجرایی اتحادیه با بومی گزینی مخالف است در حالی که رئیس اتحادیه خلاف آن تصمیم گرفته اند و چون چند روز دیگر باید آگهی ثبت نام بدهند باید مطلب را تذکر بدهید.

دکتر آقایی: رئیس اتحادیه توان این را ندارد که بومی گزینی را توصیه کند ولی در جمع با نظر دکتر پاسبان موافقم.

دکتر علیزاده طباطبایی: رئیس قوه قضائیه می گوید 15 میلیون پرونده داریم با احتساب بقیه مراجع 20 میلیون و اگر دو طرف داشته باشد 40 میلیون در دعاوی داخل هستند ولی تعداد پرونده هایی که وکیل در آن شرکت دارند 600 هزار پرونده است.

دکتر نجفی: وقتی مهمان به کانون می آید باید احترام میزبان را رعایت کند. حتماً این مطلب تذکر داده شود. مطلب عدم ورود وکلا مربوط به حفاظت است نه مربوط به قضات، باید در این خصوص مذاکره شود. مطالبی که مطرح می کنند باید جواب بدهیم. وقتی نظام حاکمیتی در امر آموزش انسجام لازم را ندارد و در حال حاضر بدون کنکور هم افراد را می پذیرند طبیعی است که چنین وضعیتی برای حقوقدانان جوان ایجاد می شود.

آقای جندقی: من گفتم وقتی آنها وکلا را مانع می شوند که وارد دیوان شوند آیا ما هم می توانیم در مقابل برای آنها پروانه ندهیم؟ ولی باید طبق قانون عمل کنیم و به آنها پروانه بدهیم. آقای پورمحمدی را کانون وکلا دعوت نکرده بودو گروه بسیج دعوت کرده است و خودشان باید جوابگو باشند.

دکتر آذربایجانی: آقای پورمحمدی در جلسه ای که در کانون بود گفته که من مصر هستم که لایحه تنظیم شود و حالا که رد شده مجدداً تنظیم می کنیم و من گفتم حداقل باید یک مهلت 6 ماهه بگذرد و ایشان گفت بعد از شش ماه این کار را می کنم!

دکتر حسین آبادی: در جلسه امروز آقای وزیر کشور هم خواهد بود. اما کانون ایشان را دعوت نکرده بود. گروه بسیج خواسته بود که در اینجا جلسه ای داشته باشند. موضوع ربطی به کانون ندارد و اجابت دعوت را هم به هیأت مدیره محول کردم به نظر من آقای پورمختار حتی بهتر از ما جواب داد که مجلس حق دارد که رد کند و دولت هم حق دارد که مجدداً مطرح کند.

دستور اول جلسه : برگزاری جشن استقلال:

دکتر حسین آبادی: سالن وزارت کشور به تدریج آماده پذیرایی شده است، برای 17 اسفند که قرار است جشن استقلال برگزار شود، آقای رئیس جمهور را هم دعوت خواهیم کرد.

دکتر آذربایجانی: منظور من بحث روی کلیات جشن استقلال بوده است، که برنامه ای است که می تواند نمادی از کار سالیانه ما باشد مثلاً در سال گذشته بزرگترین ایراد محل برگزاری جشن استقلال بود ولی خوشبختانه امسال سالن وزارت کشور آماده شده است ولی آیا مثل گذشته برگزار شود یا راهی برای بهینه کردن آن وجود دارد؟

دکتر محمدنبی: در سال گذشته چاره ای جز تعیین جایی که جشن در آن برگزار شد نداشتیم چون سالن وزارت کشور در حال تعمیرات بود. مهمانان ویژه محل استقرار و سخنرانی ها باید اینجا مطرح شود. موارد جرئی خیر.

آقای جندقی: همیشه این مطالب در هیأت مدیره مطرح می شد. اگر قرار است از پیشکسوتان تجلیلی شود، مقدمات آن فراهم شود.

دکتر آقایی: انتظار داشتم راجع به این دستور مذاکره ای مختصر با بنده می شد. دو بار که من برگزار کننده بودم سعی کردم هر آنچه قرار است به عنوان سخنرانی ارائه شود قبلاً مطرح شود و مورد تصویب قرار گیرد. کارهایی از طرف کمیسیون روابط عمومی در این خصوص در حال انجام است مثل همین تقویم ها و آنچه باید به حضار داده شود.

دکتر نجفی: جشن استقلال تریبونی است که شنونده زیادی دارد و باید موانع رشد کانون و مشکلات موجود در آن بازگو شود. در جلسات کمیسیون روابط عمومی تنش زیادی ایجاد شده و نباید اجازه دهیم این مطالب در فضای مجازی منعکس شود. سال گذشته هرچند می گویند جای مناسبی نبود ولی بزرگترین حضور وکلا را داشتیم.

دکتر حسین آبادی: من سه بار تاکنون در کمیسیون روابط عمومی حضور یافته ام ولی معلوم نیست چرا انقدر تنش دارند.

دکتر آقایی: اعضای کمیسیون روابط عمومی از جمله همسر بنده نظراتی دارند و رأی گیری شده است. مباحثی که مطرح می شود در شأن ما نیست.

آقای غفاری: ما می توانیم از نمایندگان مجلس شوای اسلامی دعوت کنیم برای شرکت در جشن استقلال.

دکتر حسین آبادی: از مسایل کلی در وهله اول مهمانان هستند. دوم محورهایی که رئیس کانون باید مطرح کند و جایگاهی که در نظر گرفته می شود ولی نباید این مسایل به جدل کشیده شود. بنابراین کلیات آن را روز یکشنبه در دستور قرار خواهیم داد.

آقای جندقی: تمام مسایل مربوط به جشن استقلال را باید کمیسیون روابط عمومی مشخص کند با نظر ریاست محترم کانون مرکز. این مسایل نباید در هیأت مدیره مطرح شود.

دستور جلسه دوم : تعیین تکلیف در خصوص پرونده های تکمیل نشده پذیرفته شدگان آزمون سال 94. در این مورد در دوره های گذشته مهلتی تعیین می شود، که اکنون هم همین مطلب مورد نظر بوده است.

آقای جندقی: معمولاً 6 ماه مهلت می دادیم.

دکتر حسین آبادی: اگر با انجام آن به نحوی که گذشته عمل می شده موافق هستید، رأی بدهید.

تصویب شد که به صورتی که در گذشته عمل می شده مهلت داده شود.

دستور جلسه سوم : ادامه بررسی آئین نامه پیشنهادی تعرفه حق الوکاله:

آقای دکتر کامیار از ماده 12 قرائت نمودند و مورد بحث قرار گرفت. در زمینه وصول سهم صندوق حمایت و کانون وکلا مقرر شد آقای کمیلی با همکاری کمیسیون مالیاتی بررسی های لازم را در جهت مکاتبه یا مذاکره با مراجع ذیربط مثل دارایی و دادگستری با همکاری مدیرداخلی کانون به عمل آورند.

پرونده های متقاضیان (غیر علنی)

دستور جلسه سوم : انتقال (غیرعلنی)

در ارتباط با مصوبه انتقال اعضای هیأت مدیره کانون ها به تهران درخواست تفسیر شد و هیأت مدیره این مصوبه را شامل اعضای هیأت مدیره های سابق اعم از اصلی و علی البدل نیز دانست مشروط به آنکه از تاریخ اخذ پروانه وکالت پانزده سال گذشته باشد.

دستور جلسه چهارم : صدور (غیرعلنی)

جلسه در ساعت 13/30 خاتمه یافت.


شصت و دومین جلسه هیأت مدیره دوره 29 در ساعت 9 صبح روز یکشنبه مورخ 01/12/95 با حضور امضاء کنندگان زیرتشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم،صورتجلسه شصت و یکم قرائت و مفاد آن تصویب گردید.

پیش از دستور:

دکتر حسین آبادی: در خصوص مؤسسات حقوقی و مشاورن حقوقی و اقدامات اخیر وزارت صنایع و ... با یکی از معاونین وزارت صنعت و ومعدن صحبت کردم و قرار شد با آقای صادقی از معاونین وزارتخانه مزبور و رئیس دبیرخانه سازمان نظام صنفی صحبت نموده و در صورت امکان به کانون تشریف بیاورند و با یکی از آقایان مذاکره شد که اساساً، فعلاً 12 عدد مجوز مؤسسات حقوقی صادر شده است و قرار شد که نامه ای تهیه شود و موضوع بررسی شود و شماره آیسیک که برای این مؤسسات تعلق گرفته است به نوعی بی اثر گردد و مراتب پیگیری گردد.

آقای جندقی: بنده اظهار تأسف خودم را نسبت به این موضوع در دولت آقای روحانی اعلام می کنم کلیه مجوزها و ایجاد مؤسسات حقوقی و مشاوران حقوقی باید از کانون وکلا سؤال شود، چرا به این مؤسسات مجوز داده می شود.

آقای طالع: در خصوص اختصاص کد آیسیک برای مؤسسات حقوقی و مشاوران حقوقی، با یکی از همکاران که مشاور نظام صنفی می باشد صحبت گردید و ایشان موضوع را پیگیری نمودند و همانطور که مستحضرید برای هر فعالیت اقتصادی یک کد آیسیک تخصیص داده می شود و هیأت عالی نظارت نیز این سیستم را در رویه ساماندهی و نظارت بر فعالیت های صنفی اعمال نموده است و علی الاصول هرگونه فعالیت اقتصادی اعم از تولید و تبدیل ... مشمول مفاد ماده 2 قانون نظام صنفی کشور می باشد و به دلالت ماده فوق مؤسسات حقوقی و ... از شمول ماده 2 مذکور (نظام صنفی) خارج می باشد و تعیین کد آیسیک لزوماً به معنای شمول نظام صنفی نمی باشد و موضوع از سوی این همکار پیگیری خواهد شد.

دکتر آقایی: بنده با آقای هاشمی صحبت کردم و از قرار اطلاع بعد از نامه کانون و اخیراً این کد برای دفاتر حقوقی صادر شده است، معلوم شد که این کد آیسیک در شورای عالی اصناف به تصویب نرسیده است و با برخی از فشارها به وزارت صنایع تحمیل شده است.

دکتر آذربایجانی: سه مطلب است، یک: در خصوص حساب های قوه قضائیه. دو: تذکرات آقای مطهری در خصوص حصر و سوم: موضوع بودجه مؤسسات ار جمله دانشگاه ها.من پیشنهادم در مورد دو مورد اخیر، این است که بیانیه ای از سوی کانون وکلا صادر و مواضعی را اعلام کنیم.

آقای سردارزاده: در خصوص کمیسیون نظارت چون بنده رابط کمیسیون هستم. در جلسه ای که با اعضای کمیسیون داشتم، متأسفانه مدتی است که این کمیسیون مورد هجمه برخی از همکاران قرار گرفته است و جناح خاص این کمیسیون را مورد هجمه قرار داده است. جناب دکتر آذربایجانی اخیراً دستور داده بودند که در موضوعی سریعاً رسیدگی شود که مورد اعتراض برخی قرار گرفته است، بهتر است اول از طریق نامه همکاران دعوت شوند و سپس از طریق تلفن دعوت به عمل آید که بهتر است مصادیق آن مشخص شود. یکی دیگر همکاری وکلای کانون در دفتری که وکلای مرکز امور مشاوران حضور دارند آیا تخلف است و یا تبلیغ در روزنامه ها تخلف است؟ لازم است مواردی که مورد نظر آنهاست در دستور قرار گرفته و بررسی و اظهارنظر شود که البته اینجانب کلیه موارد را به استحضار جناب دکتر آذربایجانی می رسانم تا بررسی شود.

دکتر آقایی: روز گذشته اینجانب با حضور برخی همکاران به محل زمین اختصاص یافته از سوی سازمان زمین شهری برای فضای آموزش و فرهنگ مراجعه کردیم، زمین مذکور در بلواری به نام کوهک یا شهید پوری، خ دانشگاه واقع شده است. مساحت این زمین هشت هزار متر مربع با ابعاد حدود 160 در پنجاه متر مربع است. منطقه دارای ساختمان های تجاری بزرگی است و برج های بزرگی در آن احداث شده و در حال ساخت است و از حیث محل بسیار مناسب است و با نظر هیأت مدیره برای کارشناسی و خرید اقدام کنیم، در ضمن مقرر شد که مدارک و نقشه های زمین از سازمان زمین شهری ارائه شود.

دکتر حسین آبادی: باید تشکر کنیم از جناب آقای مواساتیان که همکاری لازم نمودند و قطعه زمین مذکور، با کاربری آموزشی و فرهنگی و ورزشی می باشد که باید کانون نظر خود را به این سازمان اعلام کند.

دکتر کامیار: با تبریک آغاز هفته وکیل به همکاران محترم، جلسه مجمع عمومی صندوق حمایت برگزار شد،طبق مهمترین مصوبات جلسه که پیشنهاد افزایش مستمری پرداختی به وکلا است اگر دارای سی سال سابقه بوده ولی کمتر از سه میلیون تومان باشد به سه میلیون افزایش یابد. همچنین برای کمک به وکلای دارای شرایط خاص 200 میلیون تومان اختصاص یافت که به هر وکیل واجد شرایط حداکثر ده میلیون تومان بلاعوض پرداخت شود ضمناً بدهی کانون مرکز به صندوق حمایت 7 میلیارد تومان است که به نظرم باید در تسویه آن تلاش کنیم.

دکتر حسین آبادی: عرض تسلیت داریم خدمت جناب آقای کاکاافشار بابت فوت مادرشان.

دکتر محمدنبی: در خصوص کمیسیون طرح و برنامه چون بنده رابط کمیسیون هستم بنا به اطلاع صرفاً پنج نفر در جلسات این کمیسیون شرکت می کنند و کمیسیون با این وضعیت امکان فعالیت ندارد و اگر کسانی که در جلسات تشریف نمی آورند ابلاغ آنها لغو شود.

دکتر نجفی توانا: یکی از آقایان در خصوص اعزام دانشجوو اخذ ویزا فرمودند که آیا از وظایف وکلا نیست.وکلا می توانند دخالتی نمایند؟ بعضاً پول دریافت می کنند ولی کاری انجام نمی دهند، نامه ای هم به کانون ارسال کرده اند.

دکتر حسین آبادی: باید پیگیری شود ولی وکلایی که برای مهاجرت فعالیت می کنند مشکلی ندارند. یکی از نمایندگان مجلس هم موضوعی را مطرح کردند در خصوص وکیلی که برای مهاجرت اقدام نموده است و مبالغ زیادی را دریافت نموده است باید موضوع را بررسی نمائیم.

آقای غفاری: از باب مقررات انتظامی ما نمی توانیم مانع آنها شویم که فعالیت و یا وکالت در این خصوص ننمایند. النهایه اگر وکیلی به شغلی که مغایر با شئون وکالت است اشتغال یابد، باید مستند به بند یک ماده 80 آئین نامه به او تذکر داده شود، و در صورت عدم اعتنا به تذکر کانون، قابل تعقیب است.

دکتر نجفی: از نهاد ریاست جمهوری تماس گرفتند جهت دعوت ریاست جمهوری که جناب آقای کشاورز از اتحادیه نیز نامه نوشتند، سال گذشته هم این اقدام موازی را انجام دادند و از ریاست محترم جمهور دعوت به عمل آمده است، در حالی که کانون مرکز دعوت نموده و اسکودا جایگاه خاص دارد.

دکتر حسین آبادی: ما هم نامه ای جهت حضور ریاست محترم جمهوری تنظیم و ارسال نمودم و یکی از دوستان نیز با ایشان صحبت نموده است.

دکتر نجفی: من هم با دعوت تلفنی موافق نیستم (در خصوص کمیسیون نظارت) در موضوع تبلیغ از آنجا که مؤسسات حقوقی تبلیغ می کنند، بایستی راهکارهایی برای وکلا تبیین شود. برخی از دوستان هم در اتحادیه مسئول و فعال هستند و هم در کانون وکلا، کسانی که در کانون مسئول هستند در اتحادیه فعالیت ننمایند.

دکتر ارفع نیا: سه مطلب است 1- موضوع جایگزینی افرادی برای کمیسیون ورزش که چندین بار مطرح شده و اقدامی نشده است. 2- موضوع همکاری با صداوسیما، با شخصی که قبلاً اعلام کرده بودم صحبت کردم و گفتند که به صورت یک نامه نوشته شود و پیشنهاد من این بود که برنامه ای شبیهه «دکتر سلام» در سه دقیقه به صورت کوتاه و مؤثر باشد تنظیم شود که می توانیم تنظیم آن را برعهده کمیسیون روابط عمومی یا هر کمیسیون یا قسمتی که صلاح می دانید را نیز بگذاریم. 3- تنظیم مطالبی با همراهی برخی از مشاورین ماده 187 که پیش از این دانشجوی من بوده اند مثل رئیس مشاورین شهر سمنان در مورد اصلاح برخی از مواد لایحه استقلال که اعلام آمادگی برای همکاری نموده اند.

آقای جندقی: حاشیه جلسات هیأت مدیره بیش از مطالب و دستور است و تذکر آئین نامه ای دارم.

دستور جلسه:

دکتر حسین آبادی: نامه ای از سوی جامعه وکلای مدافعین حقوق شهروندی آمده است که به صورت دستور فوق العاده مطرح می نمایم:

موضوع با تشکیل نشست حقوق شهروندی در کانون وکلای مرکز که سخنرانان دکتر عباس کریمی، کامبیز نوروزی و دکتر گرجی می باشند که درخواست مجوز سخنرانی در کانون وکلا را دارند.

دکتر نجفی: طیف این تشکل از حامیان دکتر روحانی هستند، آقای گرجی از دوستان ما هستند با توجه به اینکه از مرکز امور مشاوران می باشند شاید مورد ایراد همکاران ما قرار گیرد.باید کانون وکلا مدیریت نماید.

آقای جندقی: ما جناب دکتر کریمی و جناب نوروزی را می شناسیم اگر در خصوص حقوق شهروندی مطالبی بفرمایند و موضوع سیاسی باشد شاید به ضرر کانون باشد. سخنرانی آقای دکتر گرجی شاید مورد سؤال و ایراد همکاران قرار گیرد.

دکتر علیزاده: نباید محافظه کاری نماییم ما قانون حفظ حقوق شهروندی و قانون اساسی داریم و اگر اظهارنظر و جلسه برقرار نشود صحیح نیست، دکتر گرجی در این خصوص صاحب نظر هستند اگرچه از مرکز امور مشاوران باشد و باید استقبال کنیم و نظرات موافق و مخالف مطرح شود.

دکتر آقایی: گروه خاصی آمده و از ما درخواست سالن نموده است فکر نکنم مانعی وجود داشته باشد. آقای دکتر گرجی را است سالها می شناسم و استاد دانشگاه هستند و به نظر بحث آکادمیک است و می شود توصیه نمود و نباید مانع سخنرانی ایشان ... شویم.

دکتر حسین آبادی: در خصوصاصل حقوق شهروندی که خیلی خوب است و جهت رونمایی منشور حقوق شهروندی از ما دعوت کردند و بسیار خوب بود و ما هم حضور داشتیم ولی در خصوص سخنرانان باید بررسی شود آثار و تبعات آن نیز دیده شود.

با هشت رأی برگزاری نشست مذکور مورد موافقت قرار گرفت.

بعد از رأی گیری اخیر به پیشنهاد دکتر آقایی مسئله تعیین سخنرانان با مذاکره رئیس کانون و موافقت ایشان به رأی گذاشته شد و تصویب شد.

بعد از دستور فوق العاده، اولین دستور مکتوب با موضوع برگزاری جشن استقلال کانون مرکز مطرح شد.

دستور: برگزاری جشن استقلال

دکتر حسین آبادی: مسئله دعوت از ریاست محترم جمهوری، موافقت اصولی صورت پذیرفته است و حضور ایشان بستگی به خودشان دارد. سعی می شود با معاون ایشان جناب آقای انصاری صحبت نمایم و نتیجه را اعلام خواهم کرد. در خصوص دعوت از مدعوین همانند گذشته اقدام شود، ریاست قوه قضائیه و معاونین ایشان و ریاست مجلس و نمایندگان و معاونین ریاست جمهوری و..

مصوب گردید در خصوص تجلیل از پیشکسوتان اسامی از سوی اعضای محترم در اختیار جناب جندقی قرار گیرد. کسانی که بالاتر از 30 سال سابقه وکالت داشته و خوش نام باشند. اگر هر یک از رؤسای قوا تشریف آوردند، سخنران خواهند بود و در غیر این صورت سخنران دیگری به جز ریاست محترم کانون نخواهد بود.

دستور دوم : درخواست وکالت اتفاقی (غیرعلنی)

دستور سوم : پرونده های صدور (غیرعلنی)

جلسه رأس ساعت 13/30 خاتمه یافت.


.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است