مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  جهارشنبه 10 خرداد 1396(12:12:12 PM)

اهم مصوبات و مذاکرات جلسات شصت و پنجم و شصت و ششم هیأت مدیره دوره بیست و نهم

به تاریخ های دهم و پانزدهم اسفند ماه 1395

شصت و پنجمین جلسه هیأت مدیره دوره بیست و نهم در ساعت 9 صبح روز سه شنبه مورخ 10/12/95 با حضور امضاء کنندگان زیرتشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم،صورتجلسه شصت چهارم قرائت و مفاد آن تصویب گردید.

پیش از دستور:

دکتر حسین آبادی: دیروز برای صحبت درباره محدودیت ورود وکلا به دیوان کشور به این دیوان مراجعه کردم. گفتند برخی از وکلا به دیوان میآیند و در شعب مختلف مراجعه می کنند.من گفتم به خاطر چند نفر انگشت شمار تعداد 14 هزار نفر وکیل را ممنوع می کنید؟ پاسخ دادند اجازه بدهید زمان بگذرد. در مورد متقاضیان بند دال هم صحبت کردیم که چه طور می گویید نباید اختبار بدهند؟ قرار شد بررسی کنند.

دکتر نجفی: اگر کسی کاری نداشته باشد مراجعه ای به دیوان نمی کند. نباید اجازه دهیم بی احترامی کنند. 2- تصمیمی در مورد شورای دبیران گرفته شده (درست یا غلط) ولی به هر حال علت داشته است که به آن توجه باید کرد.

دکتر پاسبان: رویکرد و برخورد ما با هجمه هایی که به کانون می شود انفعالی است. برای کسانی که عملکرد وکالتی آنها صفر بوده ترتیبی داده شود که مفاصا حساب نخواهند. باید یک بیانیه بدهیم که چرا وکلا باید 700 هزار تومان برای تمدید پروانه به قوه قضائیه بدهند و همه جور بی احترامی و هجمه هم به وکلا و کانون وکلا داشته باشند.

دکتر کامیار: جشن استقلال باید با مشارکت همه اجزای کانون برگزار شود. مثلاً ما برای این کار هیچ توجهی به کمیسیونهای دیگری که ممکن است بتوانند برای این جشن کمک کنند نکرده ایم، مثل کمیسیون فرهنگ و هنر، موضوع شورای دبیران که در جلسه گذشته حذف شد از همین بابت یعنی مشارکت کمیسیون ها در امور کانون بود به علاوه این انتقاد هم وارد است که چرا وقتی تصمیمی وجود داشته است، بدون اینکه هیچ اتفاق جدیدی افتاده باشد، عدول از آن تصمیم می کنیم این روش قابل دفاع نیست.

دکتر ارفع نیا: این روزها به مناسبت 7 اسفند روز وکیل اغلب کانونها در سایر استانها تبلیغاتی کرده اند مثلاً بیلبورد زده اند یا به صورت فیلمی در خیابانها خدمات وکلا را نشان داده اند. حالا که ما از طریق صداوسیما با وجود اعلام مراتب دوستان و بنده همکاری نمی کنیم حداقل از این موقعیت استفاده کنیم. ما اغلب در اینگونه موارد انفعالی عمل می کنیم و آنچه گفته می شود به دست فراموشی سپرده می شود.

آقای طالع: برای سومین بار در برنامه پایش در کانال یک تلویزیون به وکلا هجمه کرده اند. جوابی نمی خواهیم بدهیم؟

دکتر حسین آبادی: دیروز با من مصاحبه کردند و به صراحت گفتم که سیما گویا با ما عنادی دارد که برنامه هایی از قبیل آن مناظره ترتیب می دهد.

دکتر آقایی: با توجه به جشن استقلال یک ساعت از تلویزیون وقت بگیریم که رئیس کانون مصاحبه ای را انجام دهند و اگر هزینه ای هم باید بپردازیم، خواهیم پرداخت زیرا این رسانه قابل قیاس با سایر رسانه ها نیست. پیشنهاد شده بود که وکلا با لباس رسمی در این مراسم شرکت کنند. می توانیم با یک تخفیفی آنها را تشویق کنیم که لباس را بخرند و بپوشند.

دکتر حسین آبادی: در مورد تبلیغ بابت 7 اسفند آقای دعایی و آقای مسجدجامعی یکی دو روز پیش اینجا آمدند و گفتند یک ویژه نامه ای ضمیمه روزنامه اطلاعات به عنوان جشن استقلال تهیه می کنند که روز جشن هم به میهمانان داده شود.

دستور اول جلسه: تجلیل از پیشکسوتان.

آقای جندقی: از دوستان خواهش کردیم اسامی بدهند فقط دو سه نفر از دوستان اسم داده اند. من تمام اسامی از حرف آ تا ی را بررسی کردم و چند نفر را بر اساس سابقه کار وکالت با شماره پروانه های هزار و دوهزار و سه هزار و چهارهزار در نظر گرفتم که جمعاً 30 نفر هستند که فکر کردم می توانیم 15 نفر را امسال و 15 نفر را سال آینده تجلیل کنیم. اگر یک نفر از جانبازان هم باشند خوب است، گرچه قبلاً از جانبازان تجلیل شده است.

دکتر حسین آبادی: اگر یک جانباز نخبه معرفی کنیم مثل آقای خورشیدی که البته قبلاً از ایشان تجلیل شده خوب است.

دکتر آذربایجانی: یک تفکر این است که سابقه کار وکالت و معمر بودن مدنظر باشد و یک تفکر این است که شاخص های وکالت را معرفی کنیم. وکلای بسیار خوب داریم که سنوات کمی در وکالت دارند ولی سن بالایی دارند. پیشنهاد می کنم این کار را به شکل کیفی تری انجام دهیم.

دکتر آقایی: هفته گذشته من هم چنین مواردی را اعلام کردم که افرادی هستند که فعالیت های مؤثری را در حرفه وکالت داشته اند. جشن استقلال مفصل ترین گردهمایی وکلا است. امسال که آقای رئیس جمهور هم شرکت خواهند کرد می توانیم علاوه بر وکلا از شخصیت های فرهنگی هم تجلیل کنیم حتی اگر وکیل نباشند واین موضوع سبب خواهد شد تا جامعه متوجه شود که ما از فعالیت های فرهنگی و اجتماعی حمایت می کنیم.

دکتر نجفی: من با مطلب دکتر آذربایجانی موافقم ولی معیار انتخاب ما چه باید باشد؟ صرف سابقه معیار خوبی هست اما می توانیم معیار دیگری هم داشته باشیم که به آن اضافه کنیم.

دکتر حسین آبادی: طبیعتاً یکی از معیارها پیشکسوتی باید باشد. دوم خوشنامی است یا حداقل بدنام نباشند.

آقای جندقی اسامی را قرائت نمودند و تصویب شد که از 15 نفری که اسامی آنها قرائت شد در جشن استقلال تجلیل شود.

آقای سردارزاده:  چنانچه رؤسای قوا در همایش شرکت داشته باشند، بهتر است جناب رئیس سخنرانی خود را بعد از آنان بفرمایند که چنانچه مطالبی از طرف آقایان علیه کانون گفته شد آقای رئیس کانون حتماً پاسخگو باشند.

دستور جلسه دوم: تصویب نهایی تعرفه حق الوکاله.

آقای دکتر کامیار متن نهایی این تعرفه را در کمیته متشکله تصویب شده قرائت نمودند و با 11 رأی تصویب شد با این قید که هر زمان مناسب باشد اعلام و به رئیس قوه قضائیه ارسال گردد. متن نهایی جهت  امضاء پیوست صورتجلسه است.

دستور جلسه سوم: پرونده های متقاضیان (غیرعلنی)

دستور جلسه چهارم: پرونده های انتقال کارآموزان (غیرعلنی)

پرونده های صدور (غیر علنی)

جلسه در ساعت 13 خاتمه یافت.


شصت و ششمین جلسه هیأت مدیره دوره بیست و نهم در ساعت 9/10 صبح روز یکشنبه مورخ 15/12/95 با حضور امضاء کنندگان زیرتشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم،صورتجلسه شصت پنجم قرائت و مفاد آن تصویب گردید.

پیش از دستور:

دکتر حسین آبادی: فردا مراسم بزرگداشت دکتر درودیان در دانشگاه تهران دانشکده حقوق است (ساعت 2 بعدازظهر).

آقای جندقی: از اسامی که هفته قبل خوانده شد (15 نفر برای تجلیل) از آقای هادوی قبلاً تجلیل به عمل آمده است در صورت امکان از مرحوم فرض پور تجلیل کنیم. در خصوص هزینه لوحی که به پیشکسوتان تقدیم خواهد شد با مسئول تهیه الواح مذاکره کردم که اولاً تخفیف ویژه بدهد ثانیاً اگر موافقت دارید به جای وجه نقد به ایشان از آرم کانون وکلا، با قیمت روز داده شود که موافقت شده و چنانچه مازادی داشت، مازاد را پرداخت نمایید.

آقای سردارزاده: کمپین 2000 روز تشکیل شده در مورد آقای عبدالفتاح سلطانی که 2000 روز است زندانی است. این خلاف بین شرع و عرف است. از آقای رئیس جمهور که می خواهد در جشن ما شرکت کند باید بپرسیم ایشان به چه دلیل بازداشت شده و تا کی باید در زندان بماند.

دکتر نجفی: در جشن استقلال آقای رئیس جمهور و پس از 4 سال دعوت پذیرفته اند که شرکت کنند. خواهش من این است که ریاست محترم کانون پس  از صحبت های ایشان سخنان خود را بفرمایند و مطالبات خود را مطرح بفرمایند. بحث بازرسی هم مطرح شده که در هیأت مدیره مطرح نشده بود. بازرسی باید به نحوی باشد که وهن وکلا نباشد. 2- در مورد آقای سلطانی هم باید پیگیری کنیم. 3- برخی گروه ها در کانون جلساتی می گذارند و می نویسند با هماهنگی کانون وکلا این تبلیغ برای آن شخص و آن انجمن می شود. اگر آموزش است دیگر نام انجمن نباید ذکر شود از جمله انجمن حقوق شناسی.

دکتر حسین آبادی: انجمن حقوق شناسی امروز جلسه دارند ولی در سالن شهرداری (در خیابان ورشو) در کانون وکلا نیست. در مورد بازرسی هم باید بگویم که در مورد رئیس جمهور پروتکل هایی هست که در اختیار ما نیست. کیف و موبایل نباید بیاورند. جمعاً در داخل مراسم سه تلفن همراه اجازه داده اند که داشته باشیم.

دکتر محمدنبی: در وزارت کشور جلسه ای برگزار شد با حضور مدیرداخلی کانون و آقای شیوایی معمولاً یک پروتکل دارند که چک لیست دارد در مورد رؤسای قوه تشریفات خاصی هست که مصوب دولت است و نمی توان خلاف آن عمل کرد. ختی خود مسئولین حراست بیش از دو تلفن همراه نمی توانند داشته باشند و برای ما هم سه موبایل مربوط به رئیس و دیگران اجازه داده اند. ضمناً از لحظه ای که ایشان وارد جلسه می شوند به طور مستقیم و زنده مراسم از شبکه سراسری سیما به مدت 1/5 ساعت و به صورت رایگان پخش خواهد شد.

دستور جلسه اول: تقسیم پذیرفته شدگان آزمون ورودی

آقای مصباح: دو سه جلسه پیش موضوع تقسیم جغرافیایی وکلا مطرح شد و مقرر شد برخی از شهرهایی که نیاز به وکیل ندارد و امکانات زندگی را هم ندارد، حذف شود. البته قبلاً وکیل در این شهرها بوده ولی این بار حذف می شوند. از 641 پذیرفته شده برای کانون مرکز 310 نفر برای استان تهران (200 نفر برای شهر تهران) اسلام شهر (15 نفر)، اوشان و فشم (2 نفر)، بومهن (2 نفر)، پیشوا (3 نفر)، دماوند (6 نفر)، رباط کریم (6 نفر)، شهر قدس (5 نفر)، فیروزکوه (6 نفر)، استان سیستان و بلوچستان (80 نفر)، استان هرمزگان (124 نفر)، استان سمنان (126 نفر)تعیین شد.

دکتر کامیار: از زحمتی که آقای مصباح و آقای کمیلی و آقای سردارزاده کشیده اند تشکر می کنم. ما همیشه در مورد توزیع جغرافیایی وکلا مشکل داشته ایم. آیا امکان دارد همین ملاک را برای تقسیم مشمولین ماده 8 هم در نظر بگیریم؟ یعنی در ماده 8 که این تقسیم بندی ها را نداریم می توانیم همین ملاک را برای آنها نیز در نظر بگیریم.

دکتر نجفی:پیشنهاد می کنم که توزیع اجباری نباشد و با توجه به نمره آنها تمایل خودشان را هم در نظر بگیریم (بین دو سه جا که هم ردیف هستند) در مورد ماده 8 هم تقسیم بندی نداریم و اغلب تهران را می گیرند.

آقای کمیلی: کل ظرفیت ما در سایت برای قبول شدگان اعلام می شود و خود آنها بر اساس نمره و ظرفیت در بین 40 یا 50 شهر انتخاب می کنند ولی اواخر کار جنبه اجباری پیدا می کند. از این آمار سهمیه جدا شده جمعاً برای تهران 20 و (شهر تهران 13 نفر) برای سایر استانها 21 نفر.

دستور دوم: پرونده متقاضیان (غیر علنی)

پرونده های صدور (غیر علنی)

پرونده های انتقال (غیر علنی)

جلسه ساعت 13 پایان یافت.


.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است