مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  یکشنبه 18 تیر 1396(12:12:12 PM)

اهم مصوبات و مذاکرات جلسات هفتاد و یکم و هفتاد و دوم هیأت مدیره دوره بیست و نهم

به تاریخ های 27 و 29 فروردین ماه 1396

هفتادویکمین جلسه هیأت مدیره دوره بیست و نهم در ساعت 9/30 صبح روز یکشنبه مورخ 27/01/96 با حضور امضاءکنندگان زیر تشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم، صورتجلسه هفتادم قرائت و مفاد آن تصویب شد.

پیش از دستور:  دکتر حسین آبادی در ابتدا اظهار تأسف از سیلی که در آذربایجان شرقی و غیره اتفاق افتاده نمودند.

دکتر مالکی: نامه ای که آقای دکتر آذربایجانی در مورد انتخابات قم نوشته اند شائبه طرفداری از برخی افراد را ایجاد   می کند، که امید است به نحوی آن را رفع کنند. گزارشی از مرکز علمی کاربردی کانون به هیأت مدیره باید داده شود. هیأت امنا تشکیل شد یا خیر؟ اهدافی که در نظر داشتیم چه سرنوشتی پیدا کرد؟ استدعای من این است که برگردیم به اهداف اولیه این مرکز.

دکتر حسین آبادی: شما بهتر می دانید که دانشگاه جامع علمی کاربردی مشخص می کند که چه باید بکنیم و در اختیار ما نیست.

دکتر آقایی: موضوع ماده 185 لایحه جامع اداری استخدامی قوه قضائیه چهار نهاد را درگیر کرده است که باید همه آنها پروانه بدهند و بهتراست در سطح وکلا این موضوع را مطرح کنیم، اگرچه احتمال تصویب آن نیست. مطالب ایشان پیوست صورتجلسه خواهد شد.

آقای طالع: من ماده 185 لایحه جامع فوق الذکر را در آذرماه هم متذکر شدم که در حال تصویب است که باید پیگیری شود. دوربین هایی که در اتاق دادیاران نصب شده به چه دلیل نصب شده؟ در جلسه گذشته نیز دکتر کامیار آن را مطرح کرده بودند ولی پاسخی داده نشد. مطلب آخر نامه ای است که خدمت دوستان هست و در مورد حذف مبلغ 500 هزار تومان برای کلاس های رایانه در مرکز است.

دکتر آذربایجانی: ظاهراً آقای دادستان خواسته اند.

آقای سردارزاده: با اظهار تأسف از سیلی که منجر به فوت عده ای از هموطنان شده می کنم نزدیک به 2000 نفر برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام نمودند ماده 185 لایحه جامع اداری قوه حتی تقریر نویس را در حد قاضی و بدون طی دوره کارآموزی در این لایحه آورده است. این مطلب باید پیگیری شود.

آقای مصباح: واقعاً سیاست یک بام و دو هوا است.

دکتر نجفی: هدف اصلی این گونه سیاست ها تضعیف کانون وکلا است. استرداد لایحه جامع وکالت و سپس موکول کردن اصلاحات به عهده وکلا و حال ماده 185 لایحه فوق الذکر. خواهش من این است که یک همایش وسیع برگزار کنیم و در مورد واقعیت های جامعه وکالت در این همایش صحبت کنیم تا مسایل روشن شود. البته می دانم که ریاست جمهور محترم پاسخ های لازم را داده اند ولی برگزاری چنین همایشی می تواند بسیار مؤثر باشد.

آقای مصباح: روزهای چهارشنبه تا جمعه گذشته اختبار انجام شد. نتیجه اختبار سوم سال 95 به شرح زیر است: تعداد 191 نفر از کارآموزان مدارک خود را تحویل داده بودند در 6 و 7 و 8 بهمن اختبار کتبی و سپس در اسفند ماه اختبار شفاهی انجام شد. تعداد 9 نفر در تمام دروس غایب بودند. از مجموع 154 نفر شرکت کنندگان 35 نفر مردود شده اند و 119 نفر در مراسم تحلیف شرکت خواهند کرد و تا 9 اردیبهشت فرصت اعتراض مردودین است.

آقای کمیلی: نمرات کتبی و شفاهی متعادل است و به هم نزدیک می باشد. دستورالعملی در بهمن ماه ارسال شده در مورد تبلیغ و اطلاع رسانی ولی اقدامی در این خصوص نشده است. در سال 95 تعداد 241 تقاضای بند ب و بند دال و بند جیم مطرح شده که با 153 مورد موافقت شده و 88 مورد رد شده است. تعداد 153 مورد بیش از 25 درصد ظرفیت کارآموزان پذیرفته شده است. باید نامه ای به مجلس نوشته شود که ماده 59 مکرر درست نیست بلکه اصلاح ماده 59 است.

به علاوه تعدادی از قضات و متقاضیان بند دال هستند که از سال 91 تاکنون پروانه های خود را دریافت نکرده اند.(43 نفر) ظاهراً منتظر گذشتن سه سال ممنوعیت قانونی هستند و در این مدت هم از پروانه ماده 187 استفاده می کنند. تقاضا می کنم که یک مهلت زمانی گذارده شود.

دکتر حسین آبادی: ماده 185 لایحه ای که چند نفر از دوستان اشاره کردند واقعاً خطرناک است و بی  توجه مطالبی مطرح می کند. پیشنهاد خوبی دادید که همایشی برگزار شود. می توانیم این مطلب را در دستور یک جلسه قرار دهیم. خود من هم آن را در دولت پیگیری می کنم.

دکتر مالکی: خواهش من این است که لوایحی که در حال تدوین آن هستند را رصد کنیم و جلوی تدوین آن را بگیریم. من می گویم در نطفه باید قسمت های خطرزا را جلوگیری کنیم. این راهکار عملی است و برگزاری همایش نتیجه ای ندارد.

دکتر حسین آبادی: در مورد حذف ظرفیت کانون وکلا، کمیسیون قضایی مجلس که مدتی پیش قرار بود در خصوص موارد مربوط به کانون با حضور وزیر دادگستری جلسه ای برگزار کند به امروز موکول شده و دعوت کرده اند ساعت 14 روز جاری این جلسه برگزار می شود.

دستور جلسه 1- پرونده های متقاضیان (غیرعلنی)

دستور جلسه 2- پرونده های انتقال (غیرعلنی)

دستور جلسه 3- پرونده های صدور (بند دال)(غیرعلنی)

جلسه در ساعت 13/10 خاتمه یافت.


 هفتاد و دومین جلسه هیأت مدیره دوره بیست و نهم در ساعت 9/15 صبح روز یکشنبه مورخ 29/01/96 با حضور امضاءکنندگان زیر تشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم، صورتجلسه هفتاد و یکم قرائت و مفاد آن تصویب شد.

پیش از دستور: 

دکتر حسین آبادی در مورد جلسه ای که روز یکشنبه بعد از ظهر در کمیسیون قضایی مجلس داشتند توضیحاتی ارائه نمودند که خلاصه آن در سایت اعلام شده است. در ادامه آقای دکتر آذربایجانی هم که در این جلسه حضور داشتند توضیحاتی دادند با اشاره به این مطلب که اصلاحات قانون وکالت در حدود 10 ماده توسط دوستانی که قرار بود آن را تنظیم کنند هرچه سریعتر تدوین گردد.

باتوجه به اولین دستور جلسه که انتخابات هیأت رئیسه است طبق ماده 17 آئین نامه، رئیس سنی جلسه، جلسه را ادامه می دهند.

آقای جندقی و آقایان کامران آقایی و محمدتقی غفاری فردویی به عنوان رئیس سنی و منشی انتخاب شدند.

آقای جندقی: به نظر من دوره 29 یکی از بهترین دوره ها بود، به خصوص در مورد لایحه جامع وکالت همکاری بسیار خوب بود، من از تک تک دوستان سپاسگزارم.

از تماشاچیان درخواست رعایت سکوت را دارم. از شرکت شما متشکرم.

انتخابات هیأت رئیسه است. از دوستان خواهش می کنم، اگر مطلبی دارند بفرمایند.

دکتر پاسبان: با سلام به حضار، ضمن تأکید بر فرمایش جناب جندقی مبنی بر زحمات کشیده شده، یکی از ایرادات مطروحه، ارتقاء فعالیت از حالت روزمره است. 2 مطلب حداقل مکرراً مطرح شده و باید در اولویت باشد. نخست موضوع کانون در مقابل تصمیمات اتحادیه است، مانند بومی سازی، دیگری موضوع حذف ظرفیت است. فی الحال از هر کجای ایران که بازنشسته می شوند در کانون مرکز برای او پروانه صادر می شود که باید برای آن اتخاذ تصمیم مقتضی داشته باشیم.

آقای جندقی: فراموش کردم که از سعه صدر همیشگی آقای دکتر حسین آبادی تشکر کنم.

دکتر مالکی: با عرض سلام و تشکر از هیأت رئیسه محترم کانون، برای زحمات سال گذشته. امور داخلی کانون به نوعی رتق و فتق شد. در مورد آینده مطالبی را متذکر می شوم. اولاً : ما در سال گذشته ردّ کلیات لایحه جامع وکالت را داشتیم، صرفنظر از درستی یا غلط بودن این اتفاق، ردّ این کلیات نتیجه 33 ماه زحماتی بود که جامعه وکالت کشید و شخصاً از ایشان متشکرم. ثانیاً هیأت رئیسه باید به چالش های بیرونی و داخلی توجه داشته باشند. هر روز به تهدیدهای خارجی افزوده می شود، درخواست می کنم قبل از عملی شدن تهدیدها با آن مقابله کنیم. در سال گذشته متأسفانه بعد از عملی شدن به مقابله با آن تهدیدها برخاستیم. بخشی از آن ها مرتفع اما برخی هنوز باقی است مانند جذب وکیل توسط مرکز مشاوران مستند به قانون برنامه ششم. همینطور در سال لایحه جامع استخدامی قوه قضائیه به دولت من جمله ماده 185 آن لایحه. در حوزه داخلی درخواست من این است که وضعیت علمی کاربردی کانون را معین کنند. اگر بنا هست اهداف اولیه که برای آن تعریف شده است را عمل می کند، باقی بماند والا منحل شود. یکی دیگر از موارد داخلی به تعویق افتادن امور وکلا و تأخیر در انجام کارهای آنها است، و دارد افزایش می باید. دیگر اینکه ما کمرنگ ترین حضور را در رسانه ها داریم.

دکتر کامیار: امروز اگر شاید به ایرادات توجه کنیم بهتر از تعریف است. برخی مسائل را به امید بهبود عرض می کنم. من این مشکلات را بیشتر متوجه شخص رئیس کانون می دانم. 1- عدم جدیت رئیس کانون در اجرای مصوبات هیأت مدیره، مانندتعیین سخنگو. یا انتخاب دبیر کمیسیون نظارت در هیأت مدیره بر خلاف آئین نامه. 2- نصب دوربین در اتاق دادیاران. 3- ضعف عملکرد کمیسیون ها. 4- ضعف در پیگیری مصوبات یک سال گذشته. با این حال اداره یک سال گذشته بسیار آرام و خوب بود. شخصاً دیدم که آقای دکتر حسین آبادی نسبت به پست کاملاً بی علاقه هستند. دعوت و حضور رئیس جمهور قطعاً از زحمات آقای دکتر حسین آبادی تأثیر داشته است.

آقای سردارزاده: با سلام. در زمانی که آئین نامه توسط آیت اله شاهرودی در مورد وکالت تصویب شد، جناب جندقی همه اعضای کانون ها را دعوت نمود و در آخر جناب جندقی صراحتاً اعلام کردند که ما این آئین نامه را اجرا نمی کنیم. فی الحال چند معضل در مقابل داریم: حذف ظرفیت تعیین کارآموز، ماده 185 لایحه جامع استخدامی. درخواست می کنم همه اعضا کانون ها را دعوت کنیم و بخواهیم با نمایندگان شهرهای خود صحبت کنند. دیگر اینکه باید با برخوردهای گزینشی صداوسیما برخورد کرد.

آقای طالع: با سلام. هر انسان منصفی از زحمات هیأت رئیسه سپاسگزار است. نکته قابل ذکر، عدم توجه به برخی نقدهایی است که در هیأت مدیره مطرح می شود. دیگر موضوع تکریم ارباب رجوع است که بر این مورد نقدهای زیادی است اعم از مراجعین، وکلا و کارآموزان.

آقای جندقی: وارد دستور می شویم. ابتدا رئیس، سپس نواب، بعد بازرس ها و در آخر منشی ها تعیین می شوند. داوطلبین ریاست اعلام فرمایند.

آقای دکتر حسین آبادی اعلام نامزدی نمودند.

دکتر نجفی: توجه دوستان را جلب می کنم که کانون مرکز سکاندار جامعه وکلا است و فعالیت های ما متوجه وکلا، حقوقدان ها و جامعه است. من انتظار دارم که از دایره صدور و انتقال خارج شویم و فعالیت بیشتری بکنیم. ما باید در مورد اجباری کردن وکالت بیشتر فعال باشیم. همچنین حمایت از وکلای زندانی، تلاش شود مذاکره شود هرچند شاهد زحمات دکتر حسین آبادی هستم. خواهش می کنم در انتخابات نگاه جناحی نداشته باشیم از نامزدی ریاست هم انصراف می دهم.

رأی گیری به عمل آمد.

آقای دکتر حسین آبادی با 10 رأی رئیس کانون وکلا برای یک سال آینده تعیین شدند.

برای نواب ریاست: آقایان دکتر آذربایجانی و آقای مصباح اعلام نامزدی نمودند.

آقای مصباح: با سلام به همکاران. در ادوار مختلف که به عنوان مسئول کمیته ب و نیز الف انجام وظیفه کرده ام. هرگز آن را به عنوان امتیاز شخصی حساب نکردم. در این دوره هم بنا بر اصرار دوستان اعلام حضور می کنم.

دکتر آذربایجانی: من هم از حضور دوستان متشکرم. پیشنهادات همکاران تماماً قابل توجه است. کار در کانون مستلزم هماهنگی چند ضلعی است. شاید 11 ضلع داشته باشد. این اضلاع عبارتند از: 1- هیأت رئیسه 2- هیأت مدیره 3- پرسنل کانون 4- کمیسیون ها 5- دادسرا و دادگاه 6- اتحادیه 7- آحاد وکلا 8- قوه مقننه 9- قوه قضائیه 10- امور مالی کانون 11- خود رئیس و یا نایب رئیس. انشاله در ماه های آتی شرایط را بهبود ببخشیم.

رأی گیری به عمل آمد.

آقای مصباح با 10 رأی و آقای دکتر آذربایجانی با 9 رأی نایب رئیس سال آتی شدند.

نامزدهای بازرسی: آقایان کوشا و غفاری فردویی اعلام نامزدی نمودند.

رأی گیری به عمل آمد.

آقای دکتر کوشا با 12 رأی و آقای غفاری فردویی با 10 رأی به عنوان بازرس برای یک سال آینده تعیین شدند.

برای منشی های هیأت مدیره آقایان دکتر علیزاده و خانم دکتر ارفع نیا نامزد شدند.

رأی گیری به عمل آمد.

آقای دکتر علیزاده با 10 رأی و خانم دکتر ارفع نیا با 10 رأی به عنوان منشی های هیأت مدیره برای یک سال آتی انتخاب شدند.

جلسه انتخاب هیأت رئیسه در ساعت 11 خاتمه یافت.

دکتر حسین آبادی ضمن تشکر از اعضا و پذیرش انتقادات اظهار امیدواری کردند که با همدلی و وفاق امور وکلا را ساماندهی کنیم.

آقای غفاری ضمن تشکر اظهار امیدواری کردند در دوره اخیر بتوانند وظایف بازرسی را به خوبی انجام دهند.

آقای مصباح ضمن تشکر فرمودند اگر این رأی را قبول عملکرد یکساله بشناسیم از همه اعضا و گروه هایی که با من همکاری کردند تشکر می کنم.

آقای آذربایجانی ضمن تشکر اظهار امیدواری کردند که گام بهتری برداریم.

خانم ارفع نیا ضمن تشکر اظهار امیدواری کردند نسبت به انجام وظایف قدم های مثبت برداشته شود.

آقای دکتر کوشا با اشاره با سابقه بازرسی از سال 60 اظهار امیدواری کردند بتوانند این وظیفه را به خوبی به انجام برسانند و می توانند گزارشات خوبی ارائه دهند

آقای علیزاده تشکر کردند.

آقای دکتر نجفی با تبریک به منتخبین اظهار امیدواری کردند بتوانند در دفاع از کیان وکالت فعال تر عمل کنند از آقای دکتر آذربایجانی درخواست می کنیم فعال تر از دوره گذشته عمل کند در بحث بازرسی فقط یک مورد بازرسی انجام شد بازرسی هدف اش نظارت مستمر بر عملکرد کانون است در بحث دادسرا، نمرات، باید عمیق تر با موضوع برخورد کنند در بحث منشی امیدوارم کامل مطالب را بنویسند بحث حذف ظرفیت ماده 185، بحث 1/3 ... حرف مومنی رئیس مرکز مشاوران قوه قضائیه که آمادگی پذیرش کارآموز را اعلام کردند.

آقای محمدنبی ضمن تبریک و اظهار امیدواری لازم موفقیت مجموعه کانون همدلی و یگانه بودن است دنبال این باشیم راههایی جهت توفیق کانون پیدا کنیم. باید در جهت آموزش این وضعیت تلاش کنیم و با همراهی و همدلی مشکلات بیرونی را حل کنیم.

دکتر مالکی اظهار داشتند ضمن تبریک به اعضا هیأت رئیسه من به نوبه خودم آماده همکاری با هیأت رئیسه هستم انتظار من این است که به نوعی این نکاتی که قبل از انتخابات بیان کردم اجرایی شود.

آقای دکتر حسین آبادی با اشاره به ملاقات دیدار عید با رئیس قوه قضائیه اظهار امیدواری کردند در ملاقاتی که هیأت مدیره با ریاست قوه قضائیه خواهد داشت وضعیت مرکز مشاوران را مورد بحث قرار دهد.

پرونده های صدور و انتقال مطرح شد. (غیرعلنی)

جلسه در ساعت 13 خاتمه یافت.


.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است