مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  جهارشنبه 21 تیر 1396(12:12:12 PM)

اهم مصوبات و مذاکرات جلسات هفتاد و سوم و هفتاد و چهارم هیأت مدیره دوره بیست و نهم

به تاریخ های دهم و دوازدهم اردیبهشت ماه 1396

هفتاد و سومین جلسه هیأت مدیره دوره بیست و نهم در ساعت 9/15 صبح روز یکشنبه مورخ 10/02/96 با حضور امضاءکنندگان زیر تشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم، صورتجلسه هفتاد و دوم قرائت و مفاد آن به تصویب رسید.

پیش از دستور: 

آقای طالع: یکی از وکلا عضوکانون وکلای البرز توسط موکلش به قتل رسیده است جای تأسف و نگرانی دارد که متأسفانه محیط ناامنی برای وکلا ایجاد کرده است داشتن امکانات و تجهیزات دفاعی نظیر شوکر و افشانه و ... برای وکلا لازم است.

دکتر آذربایجانی در مورد تجهیزات دفاعی اظهار داشتند مقدمات اخذ مجوز دریافت شوکر با مذاکره با شرکت مربوطه انجام شده است. در مورد تذکری که جناب آقای مالکی در جلسه قبل، در مورد ماده 17 آئین نامه که ادامه انتخابات بعدی هیأت رئیسه را بعد از انتخاب رئیس نباید رئیس سنی برگزار کند صرفنظر از این که مبنای قانونی دارد مسئله این که استناد به رویه سالهای قبل جایی قابل اعمال است که قانون نباشد تذکر بعدی مربوط به تذکر آقای دکتر نجفی که تعیین وقت هیأت مدیره اکثر به صدور و انتقال گذشت واقعیت این است که کارهای بسیار زیادی در کانون انجام می شود مثل امور کمیسیون ها، معاضدت و یا دادسرا و دادگاه و اجرای حکم که نیاز به تصویب ندارد ولی نفس موضوع صدور و انتقال نیازمند مجوز هیأت مدیره است و این کاملاً طبیعی است که این عنوان دارای کثرت در جلسات باشد و ضمناً اگر پیشنهاد طرح موضوعات دیگری را دارند خوب است به هیأت رئیسه ارائه نمایند تا در هیأت مدیره مطرح گردد و انتقاد بدون پیشنهاد عملی مطلوب نیست.

آقای سردارزاده: تجهیزات دفاعی حتی در حد افشانه می تواند در موقع خطر مؤثر باشد.

دکتر مالکی: تشخیص دستور جلسه با رئیس است و وظیفه رئیس است که جلسه را اداره کند موضوع بعدی تنظیم و تنسیق تعداد وکلای هر حوزه باید در دستور جلسه قرار گیرد. انتخاب محل اشتغال روی اصول و ضابطه ای نیست بحث من این است که این ضوابط تنظیم و تصویب شود.

دکتر آقایی: در جلسه شورای اجرایی اتحادیه31 فروردین نکاتی مطرح شد اولاً در مورد اینکه همایش اتحادیه پذیرفته شد که در تیر ماه تشکیل گردد. بحث شد که در وقت تمدید پروانه وکیل 5 هزار تومان اخذ شود و به حساب اتحادیه واریز گردد که در نهایت مقرر شد که موضوع به وکلا توصیه شود.  نکته دیگر اینکه مطابق گزارش بازرسان اتحادیه کانون البرز دویست میلیون تومان بودجه مصوب برای اجلاس در اختیار داشته است که 267 میلیون تومان هزینه شده که قرار شد اتحادیه این مبلغ اضافی را تقبل نماید، در مورد ماده 185 لایحه استخدامی قوه قضائیه مقرر گردید کارگروهی تشکیل شود و موضوع را پیگیری کند در مورد شرکت اعضای علی البدل از کانون همدان مسأله ای مطرح شد که آیا می توانند در انتخابات دوره سوم شرکت کنند که نظر اتحادیه این بود که اعضای علی البدل عضو هستند و حق شرکت بیش از دو دوره ندارند. موضوع کمپین هم مطرح شد که مقرر شد کانون ها در خصوص آن از امکانات خود استفاده کنند و رایزنی های لازم را به عمل آورند.

دکتر نجفی: برای موضوع دریافت پانصد هزار تومان از کارآموزان قرار شد در دستور جلسه قرار گیرد که در دستور قرار نگرفته است.

آقای غفاری: موضوع جهت بررسی و اعلام گزارش به من ارجاع شده است.

آقای مصباح: مرکز آموزش امکانات آموزشی کامل دارد و داوطلبان می توانند از این امکانات با تخفیف ویژه برخوردار شوند.

دکتر نجفی :آموزش کارآموزان جزء وظایف کانون است و نباید از این بابت وجهی پرداخت کنند.

آقای طالع: پرداخت چنین مبلغی برای کارآموزان وکالت زیاد است و خوب است میزان آموزش و یا مبلغ آن کاهش پیدا کند و پیشنهادات اصلاحی مطرح گردید.

آقای جندقی: تصمیمات جلسات اتحادیه با اکثریت آراء اتخاذ می گردد که این نوع تصمیم گیری منطقی نیست و هزینه های اضافی به کانون ها تحمیل می کند.

دکتر آقایی: باید موضوع جلسات شورای اجرایی قبلاً در دستور هیأت مدیره قرار گیرد. دستورهای شورا و گزارش بازرسان قبلاً در اختیار هیأت مدیره قرار گرفته است که اظهارنظری نکرده ایم توجه داشته باشیم همایش بعدی توسط کانون مرکز برگزار می گردد. مقرر گردید موضوع گزارش نمایندگان کانون مرکز در شورای اجرایی در دستور کار هیأت مدیره قرار گیرد.

جلسه وارد دستور شد.

دکتر مالکی دو مورد در خصوص قانون اصلاح پاره ای از مقررات وکالت توضیحاتی دادند که پیش نویس حاضر با توجه به محدودیت ها تنظیم گردیده است. مواد پیش نویس توسط آقای دکتر مالکی قرائت گردید

دکتر کامیار اظهار داشتند در ماده یک بحث تعریف حرفه وکالت علاوه بر ایراد ادبی، برخورداری اشخاص از حقوق قانونی، ذکر شود دومین بحث موضوع ماده 187 است که وکیل دادگستری نیستند بلکه مشاور حقوقی هستند که می توانند در دادگستری وکالت کنند. لذا باید از تعریف وکالت خارج شود.

دکتر نجفی: نهاد وکالت دادگستری نهاد مدنی مستقل است. از طریق وکلای دادگستری ایفاء نقش می کند.

دکتر کوشا: مواد قانون باید موجز و گویا باشد ما در مقام بیان تعریف نهاد وکالت نیستیم نهاد وکالت غیر از خود وکیل است. این ماده باید به چند ماده تقسیم شود نهاد وکالت نهاد مدنی صنفی است. نکته دوم این است که در مواردی که وکیل حق دخالت دارد نیامده است بحث دفاع از حقوق عامه و آزادی های مشروع باید وکلا تعیین نقش بکنند. مسئله وکلای مجاز در مقابل وکلای غیر مجاز است. اعتبار بخشی ماده 187 به دست ما دارد انجام می شود، مراجع غیرقضایی باید روشن شود. در بحث تبصره، مواد را بند بند کنیم و نیاز به تبصره نیست.

آقای سردارزاده: باید مراجع ثبتی هم تصریح شود چون بسیاری از دوستان و همکاران ما در این رشته تخصص دارند و اقدام به وکالت می نمایند.

دکتر آذربایجانی: فارغ از عنوان در مورد ماده 187 ما باید توجه به وضعیت کشور داشته باشیم ... این اعتقاد را داریم که نباید ماده 187 وکیل باشند ولی ما باید بیشتر توجه کنیم. به مبنای استقلال نهاد وکالت چون اینها در مجلس نفوذ دارند.

آقای مصباح: آنچه محل مناقشه است استقلال وکلا نیست محل بحث، استقلال تشکیلاتی کانون وکلا ست ما باید بحث استقلال کانون وکلا و نهاد وکالت را مطرح کنیم در لایحه استقلال هم همین مطلب مورد نظر بوده است در مورد مشاورین ماده 187 ما با اصل تقنینی ماده 187 بحث کردیم ولی آنها هم وجود دارند و وجودشان هم مستند به قانون است باید نهاد وکالت به طور جامع مطرح گردد.

آقای جندقی: باید استقلال نهاد وکالت مطرح گردد. اینجانب عرض کردم باید استقلال کانون درج گردد.

آقای طالع: باید تکلیف ماده 187 روشن شود و نظر جامعه وکالت در این خصوص در نظر گرفته شود و استقلال نهاد وکالت مدنظر باشد و همچنین پیشنهاد این است که یک کارگروه تشکیل گردد و به گونه ای این پیش نویس و مقررات در مقام تضعیف کانون وکلای مرکز نگردد.

دکتر نجفی: نهاد وکالت کانون وکلا و وکیل تعریف شود.

آقای غفاری: در مورد تبصره باید رفع ابهام شود که آیا اینها را قبول می کنیم یا نمی کنیم و این تبصره با متن در تعارض است، اطلاعی که از کمیسیون قضایی دارم این است که محوریت استقلال کانون وکلا باید باقی بماند.

آقای کمیلی: بعد از شصت و چند سال فرصت پیش آمده که کانون های وکلا بتوانند در مورد اصلاح قانون پیشنهاد بدهند این متن ناقص است و به ابهام ها پاسخ می دهند مثلاً توسعه وظایف و اختیارات کانون .... در مورد ماده یک هم باید اگر بحث پذیرش مشاوران باشد از آنها به عنوان وکیل یاد نشود و عنوان وکیل جعلی است.

آقای طباطبایی: تکلیف مشاوران ماده 187 باید مشخص شود تصمیم گیرنده ما نیستیم مجلس است در اجلاس مشهد مرحوم دکتر کاتوزیان بحث ادغام را مطرح و پیشنهاد داشتند اینها دوره های آموزشی ببینند منسجم و ادغام انجام شود. ... نهادهای مدنی هم عرض دادستان حق اقامه دعوی و دفاع دارند خوب است کانون هم به این نهادها اضافه شود بحث دفاع از حقوق عامه و آزادی های مشروع همه در این قانون به عنوان وظیفه وکیل بیاید ما نباید به دور از مسائل اجتماعی باشیم.

دکتر مالکی: این اصلاح قانون است قانون نیست قانون به قوت خودش باقی است در این ماده ما نقص را برطرف کرده ایم در مقررات موجود تعریفی از حرفه وکالت نشده بود اینجا حرفه وکالت را تعریف کرده ایم.

آقای ثابت قدم عضو دیگر کمیته ساعت 11/20 در جلسه حضور پیدا کرد.

آقای مالکی در ارتباط با اظهارات اعضای هیأت مدیره توضیحاتی دادند و به محدودیت های موجود اشاره کردند.

آقای مصباح: قرار بود بیشتر آن موادی را که استقلال ما را مخدوش می کرد بیاوریم باید همان قانون استقلال حفظ شود و متناظر این مواد، مطالب را بیاوریم.

آقای جندقی: آقای ملکشاهی گفتند قانون وجود دارد شما چند ماده اضافه کنید.

آقای ثابت قدم: تصور من این بود که به عنوان نمایندگان شما مأموریت را انجام دادیم. ما قانون را نوشتیم بعداً اصلاح کردیم در حدود 60  ماده گفتند باید کمتر باشد که 35 ماده نوشتیم راه دیگری نداشتیم ولی در مورد عنوان ما مواردی داریم که ربطی به لایحه استقلال ندارد ما تعارض در قوانین موجود داریم باید اینها اصلاح شود واقعیت این است که با مسائلی روبرو هستیم که در حد توان ما نیست گفته اند وجود ماده 187 خط قرمز قوه قضائیه است.

پیشنهاد شد اعضای هیأت مدیره نظرات مکتوب خود را در ارتباط با پیش نویس اصلاح قانون تا سه شنبه به ریاست کانون ارائه نمایند.

پرونده های انتقال (غیرعلنی)

پرونده های صدور (غیرعلنی)

جلسه در ساعت 13/15 خاتمه یافت.


هفتاد و چهارمین جلسه هیأت مدیره دوره بیست و نهم در ساعت 9/15 صبح روز سه شنبه مورخ 12/02/96 با حضور امضاءکنندگان زیر تشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم، صورتجلسه هفتاد و سوم قرائت و مفاد آن به تصویب گردید.

پیش از دستور:

دکتر حسین آبادی: 1- در مورد کد آیسیک قرار است فردا در دیوان عدالت اداری رسیدگی شود (در شعبه 42) اگر یکی دو نفر از دوستان بتوانند در این جلسه شرکت کنند بسیار خوب است. 2- در مورد مرکز داوری کانون که قرار بود در داوری ها دخالت داشته باشد فردا ساعت 8/30 جلسه ای در معاونت حقوقی ریاست جمهوری تشکیل می شود.

دکتر محمدنبی: در مورد شرکت در جلسه آتی IBA چون ویزا مشکلاتی خواهد داشت تذکر بفرمایید که زودتر اقدام شود. مطلب دیگری هم هست در مورد هنگ کنگ به صورت فکس به دست ریاست محترم خواهد رسید.

آقای طالع: در همین مورد دیوان عدالت الان با من تماس گرفتند و گفتند (مدیر دفتر شعبه 42) که تقاضای دستور موقت کرده اند ساعت 12 فردا حاضر باشد.

دکتر حسین آبادی: قرار است ما هم دادخواست ورود ثالث بدهیم که هماهنگ شده است.

جلسه وارد دستور شد.

دکتر حسین آبادی: آقای ثابت قدم برای دستور جلسه اول تشریف آورده اند. از زحمات ایشان و آقای دکتر مالکی در مورد پیش نویس اصلاح پاره ای از مقررات وکالت متشکریم. 35 ماده تهیه شده به نظر دوستان رسیده است و قرار بود اگر نظراتی دارند بفرمایند. من عقیده دارم باز هم اگر بشود تعداد مواد کمتر شود. هرچه مواد بیشتر باشد حاشیه بیشتر    می شود.

دکتر کامیار: به نظر من شورای عالی وکالت جایگاهی ندارد که از آن دفاع کنیم ممکن است با وجود شورای عالی وکالت نقش استقلال کانون ها کمتر می شود و نقش کانون مرکز به عنوان کانون مادر کمرنگ می شود در حالی که وظایف بیشتری بر عهده ما است و این به ضرر نهاد وکالت است.

دکتر حسین آبادی: من هم همین عقیده را دارم ولی آیا اختیاراتی را که به شورای عالی وکالت داده اند به اتحادیه خواهند داد؟ برای اصلاح مقررات پیشنهاد می کنم دو نفر از اعضای هیأت مدیره هم همراه دکتر مالکی و آقای ثابت قدم همراهی کنند. نظرات آقای جندقی هم کپی گرفته می شود و در اختیار دوستان قرار خواهد گرفت.

دکتر آقایی: من هم خواستم پیشنهاد تعیین کارگروه را بدهم.

آقای جندقی: در جلسه قبل تصمیم گرفتیم که هر یک از دوستان نظری دارند بدهند. من با کارگروه مخالف هستم. اشرافی که دکتر مالکی و آقای ثابت قدم دارند هیچ یک از دوستان با عرض پوزش ندارند.

دکتر حسین آبادی: دوستانی که موافق هستند که دو یا سه نفر (آقای غفاری، آقای دکتر کامیار و آقای کمیلی) به عنوان رابط با دو نفر آقای دکتر مالکی و آقای ثابت قدم همکاری کنند رأی بدهند.

تصویب نشد.

دو نفر از کمیسیون قضایی، دو نفر از دولت و دو نفر از کانون مرکز نهایتاً این مطلب را بررسی خواهند کرد.

دکتر ارفع نیا: من نظرات خود را در متن تایپ شده و به آقای ثابت قدم داده ام.

آقای مصباح: هر مطلبی که تهیه می شود باید شاخصیّت لایحه استقلال حفظ شود. مثلاً نوشته شود در ماده فلان مدت به ... تبدیل شد.

آقای ثابت قدم: قرار بود دوستان نظرات خود را تقدیم کنند ولی هنوز اکثریت نداده اند. من مجدداً پس از جلسه گذشته بررسی کردم و خلاصه کردم ولی از تعداد مواد کم نشد. بالاترین مشکل ما ادغام است که بدون چون و چرا باید انجام شود. لطفاً در دستور قرار دهید که مصوبه ای داشته باشیم که ادغام مورد نظر هست یا خیر؟ جناب آقای جندقی متن بسیار خوبی نوشته اند ولی مشمولین ماده 187 را جداگانه برقرار دانسته اند. من قبل از خواندن این مطلب حدود 60% این مطالب را در اصلاحات خود داده بودم. آقای کشاورز و خانم ارفع نیا عقیده دارند که به جای شورای عالی وکالت همان اتحادیه باشد، ولی می دانیم که با اتحادیه چه مشکلاتی دارند. چهارشنبه جلسه ای در این خصوص در شورای اجرایی داریم مگر این که بخواهیم آن را به تعویق بیندازند.

دکتر حسین آبادی: بله نظرات همه کانون ها باید گرفته شود ولی نهایتاً ما باید تصمیم بگیریم.

آقای ثابت قدم: شورای عالی وکالت که ما در این پیشنهاد نوشته ایم با آنچه قوه قضائیه نوشته بود خیلی فرق دارد و این را در مرکز پژوهشها مطرح کرده ایم و موافقت هم شده است.

دکتر مالکی: با عرض تبریک روز معلم من هم تأکید می کنم امروز یا جلسه آینده بحث ادغام یا عدم ادغام را به صورت مصوبه داشته باشیم تا تکلیف ما روشن باشد. به علاوه باید مواد به حداقل برسد. ما قبلاً 63 ماده تهیه کرده بودیم و با خلاصه کردن 35 ماده نتیجه شده است. در حالی که در جلسه قبل دوستان هیأت مدیره عقیده داشتند ماده 1 به چند ماده تقسیم شود در مورد شورای عالی وکالت من هم نگران هستم ولی آیا نهادی مثل اتحادیه برای سیاست گذاری نیاز هست یا خیر؟ از کانون های دیگر همچنین پیشنهاداتی آمده بود. ما قرار بود در شورای اجرایی جلسه ای برای دوشنبه داشته باشیم آن را به تعویق انداختیم و به آخر هفته موکول شد.

آقای غفاری: ضمن عرض تبریک به مناسبت روز معلم و خیر مقدم خدمت جناب ثابت قدم، قرار شد عنوان این اصلاحات، اصلاح پاره ای از مواد در لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری باشد. به نظر من آنچه را که داریم می توانیم از این مواد بیرون بیاوریم تا تعداد کمتر شود. در مورد مجازات ها پیش بینی شده در ماده 17 بهتر است اصلاً وارد این بحث نشویم چون مثلاً دو سال تا 5 سال بند 5 ماده 17 را اصلاً نداریم و مواد موجود جا افتاده است.

دکتر آذربایجانی: در جلسه قبل هم اشاره کردیم که موضوع ادغام باید برای دوستان تنظیم کننده این مواد مشخص شود، به علاوه هرچه را که تصویب کنیم باید در مجموعه آرای 23 کانون نتیجه را ببینیم و پیشنهاد می کنم که در جلسه آتی اتحادیه جزو دستور جلسه بیاید.

آقای جندقی: موضوع ادغام باید تکلیفش در این اصلاحات روشن شود. شورای عالی وکالت هم چون اعضایش در این اصلاحات تعیین شده اند بسیار خوب است. ولی در مورد صندوق حمایت چون قانون داریم لزومی ندارد آن را عوض کنیم.

آقای طالع: بسیاری از مواد از 18 تا 21 مربوط به شورای عالی وکالت است. می توانیم شورای عالی وکالت را حذف کنیم و اگر اصرار دارید فقط اشاره ای به آن شود و به صورت یک آئین نامه ذکر شود.

آقای سردارزاده: نکته ای که آقای مصباح اشاره فرمودند که مثلاً دو سال به سه سال تبدیل شود بسیار مهم است. سن بازنشستگی را هم بهتر است از 75 سال به 80 سال افزایش دهیم تا تعدادی از همکاران حذف نشوند.

دکتر پاسبان: با عرض تبریک و تشکر از دکتر مالکی و آقای ثابت قدم و خیرمقدم به ایشان، مواد 13 تا 15 به نحوی به ماده 1 مرتبط هستند در ماده 4 اعضای شورای نگهبان هم اضافه شوند.

دکتر مالکی: با توجه به اینکه ما در شورای اجرایی در پنج شنبه جلسه در این خصوص داریم خواهش می کنم دوستان نظراتشان را تا پیش از پنج شنبه بدهند واگر پس از آن تاریخ برسد متأسفانه نمی توانیم آن را منظور کنیم.

پرونده های انتقال (غیر علنی)

پرونده های صدور (غیر علنی)

موضوع فوق العاده : نامه واصله از سرکنسولگری ایران در هنگ کنگ در خصوص برگزاری همایشی حقوقی از سوی کانون وکلای هنگ کنگ و دعوت از اعضای هیأت مدیره کانون مرکز با هزینه خود شخص قرائت شد، که چون زمان آن 14 مه یعنی پنج شنبه هفته آینده خواهد بود به صورت فوق العاده مطرح شد و مقرر شد اگر از اعضای هیأت مدیره کسی تمایل دارد نزد خانم موسوی ثبت نام کند.

دکتر حسین آبادی: قبلاً مطرح کرده بودم که در ماه مه قرار است چهارنفر از افراد برجسته فرانسه که عضو شورای دولتی و غیره هستند به ایران و به کانون بیایند و یکشنبه هفته آینده در کانون سخنرانی خواهند داشت.

جلسه در ساعت 13/20 دقیقه خاتمه یافت.


.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است