مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  یکشنبه 1 مرداد 1396(12:12:12 PM)

اهم مصوبات و مذاکرات جلسات هفتاد و هفتم و هفتاد و هشتم هیأت مدیره دوره بیست و نهم

به تاریخ های 24 و 26 اردیبهشت ماه 1396

هفتاد و هفتمین جلسه هیأت مدیره دوره 29 در روز سه شنبه مورخ 24/02/96  ساعت 9/15 صبح با حضور امضاءکنندگان زیر تشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم، صورتجلسه هفتاد و ششم قرائت و مفاد آن تصویب گردید.

پیش از دستور:

آقای حسین آبادی: در مورد توافقات آقای دکتر محمدنبی و آقای جندقی با قوه قضائیه لطفاً توضیح بفرمایید.

دکتر محمدنبی: با آقای بیگی و محدث نمایندگان قوه یکی بحث تبصره ماده 48 مطرح شد و از قول آقای لاریجانی اعلام آمادگی ایشان برای حذف تبصره را اعلام کردند. دوم در مورد مؤسسات حقوقی گفتند آقای تویسرکانی طی نامه ای استدلال کرده اند کار ما قانونی است و پیشنهاد دادند که جلسه ای با آقای تویسرکانی داشته باشیم تا مسئله حل شود. سوم مسئله ابلاغ الکترونیکی مطرح شد و تأکید بر اینکه ابلاغ از زمان رؤیت مطرح است که قرار شد جلسه ای با دکتر شهریاری معاون قوه برقرار و راه حلی ارائه گردد. در مورد وکالت تسخیری گفتند معاونت راهبردی گزارش کرده و پیشنهاد دادند بودجه بگذارید ولی دولت قبول نکردند. قرار شد در بودجه امسال بنویسند و ما هم از طریق دولت پیگیری کنیم. بحث همکاری که با آقای امرائی برخورد کرده بود مطرح شد که قرار شد پیگیری کنند. بحث بعد تشکر از دیوان عدالت اداری که ورود وکلا را تسهیل کرده اند سپس دیوانعالی کشور را مطرح کردیم که دستور عدم ورود وکلا را داده اند گفتند خبر نداشتیم بررسی می کنیم و باید رفع مشکل شود. تقاضای ملاقات با ریاست محترم قوه هم مطرح شد که استقبال کردند و قرار شد اقدام کنند برای افطار در ماه رمضان هم قرار شد دعوت کنیم.

دکتر پورنوری: در مورد انتخابات ریاست جمهوری خوب است ارزیابی داشته باشیم و به عنوان کانون وکلای مرکز ارزیابی از نامزدها داشته باشیم. خانواده کانون وکلا دویست سیصد هزار نفر هستند خوب است موضع داشته باشیم.

دکتر نجفی: در مورد تبصره ماده 48 قبلاً با رئیس محترم قوه قضائیه و نمایندگان آنها مذاکره شد و نهایتاً نامه نوشتیم و به توافق رسیدیم که تبصره حذف شود اینکه به ما تحمیل شود که ما طرح بدهیم به نظرم به نفع کانون نخواهد بود. درست این است که این طرح مشترکاً با قوه قضائیه ارائه شود. در مورد زمین ما شخص آقای آقایی را تعیین کرده ایم ایشان به عنوان نماینده کانون حق معرفی نماینده از جانب خود ندارد که میزان زمین را کاهش دهد در مورد سخنرانی کمیسیون آموزش امر مهمی است تعیین افراد از جناح خاص یا افراد خاص درست نیست و خوب است با نظر خودتان انجام شود. در مورد انتخابات سیاسی، کانون نهاد صنفی است باید سعی شود موضع گیری نکنیم اگر به عنوان عضو هیأت مدیره کانون موضع گیری می کنیم باید با تصویب هیأت مدیره باشد من با آمدن رئیس جمهور به جلسه استقلال مخالف بودم لذا با احتیاط عمل کنیم.

آقای جندقی: در مورد جلسه کمیته حقوقی حامیان دکتر روحانی، از همه دعوت شده بود که ما شرکت کردیم دکتر حسین آبادی تأکید داشتند که به عنوان یک وکیل دادگستری صحبت می کنند نه به عنوان رئیس کانون.

اظهارات آقای علیزاده طباطبایی که به پیوست تقدیم می گردد.

دکتر آذربایجانی: در مورد سند 2030 یونسکو این سند 17 بند دارد که هدف شانزدهم برقراری امکان دسترسی به عدالت برای همگان است که یازده بند تفصیلی دارد که ارتباط ساختاری با نهاد وکالت دارد مناسب است کانون وکلا در این رابطه موضع گیری در دفاع از این سند داشته باشد.

آقای سردارزاده: در مورد ماده 185 پیشنهادی قوه قضائیه با دوستان در کانون سردفتران صحبت داشتیم پیشنهاد این بود که مشترکاً کانون کارشناسان و کانون سردفتران در این خصوص همکاری داشته باشیم. در مورد آقای مهراندیش  که از همکاران بسیار خوب و پرتلاش ما در اداره معاضدت بود باید جدی برخورد کنیم. در مورد زمین هم بایستی کل پلاک را بگیرید. چون باید به گونه ای باشد که دیگر نیاز به انجام همایش در سالن مراکز دیگر نباشیم.

آقای طالع: در خصوص انتخابات ریاست جمهوری، کانون وکلا می تواند بیانیه ای در جهت شرکت در انتخابات و بالحاظ منویات کانون و هیأت مدیره تنظیم و صادر نماید. ثانیاً در خصوص تعرض که نسبت به همکارمان آقای مهراندیش و همسرشان در دادگستری و نیروی انتظامی افتاده است بهتر بود که کانون وکلا سریع تر جنبه حمایتی خود را اعمال می نمود که اتفاقات بعدی صورت نمی پذیرفت. ثالثاً در مورد دستور جلسه قبل مبنی بر تعیین حق عضویت سالیانه، کمیسیون جوانان پیشنهادی در این خصوص تهیه که خدمت ریاست محترم ارائه گردیده و یک نسخه آن را به کارگروه مربوطه ارائه خواهم نمود.

دکتر مالکی: آقای مهراندیش را خوب می شناسم فرد موجهی است اگر واکنشی نشان داده احتمالاً ارتجالاً در مورد رفتاری بوده که با او شده چنین رفتاری با وکیل دادگستری به بهانه 10 دقیقه تأخیر آن هم در شرایطی که اوقات مقرر دادگاه غالباً با بیش از یک ساعت تأخیر تشکیل می شود، درست نیست. رفتار این قاضی درست نبوده و رفتاری که با آقای مهراندیش شده قابل توجیه نیست. بالاخص رفتار در کلانتری با ایشان و همسرش قابل توجیه نیست ظلمی که به وکیل دادگستری می شود در دادگستری به افراد عادی نمی شود. در مورد قوانین اصلاح موادی از لایحه استقلال ما نظرات عزیزان را گرفتیم دو جلسه 12 ساعته گذاشتیم  و این را اصلاح کردیم. در هشت بحث جداگانه در 30 ماده مطرح شد استدعا دارم با دقت مطالعه و در دستور قرار گیرد. خوب است کمیسیون قضایی مجلس را دعوت کنیم با ما برویم آنجا رایزنی کنیم بعد طرح را ارائه بدهیم. بحث ادغام یا الحاق در هیأت مدیره مطرح و نظر قاطع هیأت مدیره گرفته شود.

آقای مصباح: در مورد آقای مهراندیش باید دو پرونده جدا مطرح شود چه مقصر باشد چه نباشد مسئولین انتظامی حق چنین برخوردی ندارند که این قسمت به صورت پرونده مجزایی تعقیب و پیگیری شود در خصوص برخورد بین دادگاه و آقای مهراندیش با توجه به اطلاعات اجمالی که از ماوقع می رسد بهتر است که سعی به حل موضوع به صورت مسالمت آمیز داشته باشیم.

دکتر کامیار: ما مصوبه ای داریم که هر وکیلی در انجام وظیفه مورد تعرض قرار گیرد باید در حمایت از وی وکیل تعیین کنیم مصوبه داریم عمل هم شده ما باید در لایحه وکالت ماده ای اضافه کنیم که هیچ مقامی حق ندارد وکیل را در مقام انجام وظیفه یا ناشی از آن دستگیر بازداشت و یا تحت نظر قرار دهد مگر پس از اخذ موافقت دادستان کل کشور و اطلاع به دادستان انتظامی وکلا که در لایحه بیاید.

دستور جلسه:

دکتر حسین آبادی: دستور جلسه فوق العاده. کمیسیون ساختمان اقداماتی کرده اند که از اعضای این کمیسیون آقای جندقی و دکتر آقایی تشکر می کنم. قرار شد حساب مشترکی با مدیریت پروژه (آقای گنابادی) باز شود. من خواهش کردم با توجه به کثرت تعداد چک هایی که باید با امضای رئیس کانون صادر شود، یکی از اعضای کمیسیون به بانک معرفی شود. البته به عنوان تنخواه چکی را امضا می کنم ولی معرفی امضا به بانک با یکی از اعضای کمیسیون ساختمان باشد زیرا از حساب کانون نیست.

دکتر کامیار: طبق ماده 5 آئین نامه تقسیم وظایف هیأت رئیسه کانون وکلا امضا اسناد مالی با رئیس است یا تفویض اختیار به یکی از نواب رئیس و بازرس کمیته و با امضای حسابداری.

به اتفاق آرا آقای جندقی انتخاب شدند تا نسبت به وجوه واریزی (تنخواه) توسط ریاست کانون بر اساس صورت حساب های ارائه شده اقدام نماید.

آقای جندقی: آقای مهندس معزی از خرداد ماه که کار را شروع کردیم در تمام مراحل از بهترین مهندسین مشاور دعوت کردند و از بین 8 نفر دو نفر انتخاب شدند که رفتیم کارشان را دیدیم. یکی از آن ها شرکت کنت است که از قبل از عید مشغول به کار است و نمونه کار ایشان در کوچه بیمه هست که شاهکار است. توجه داشته باشند .

دستور بعدی: پرونده های انتقال (غیر علنی)

پرونده های صدور (غیر علنی)

جلسه در ساعت 13/10 دقیقه خاتمه یافت.


هفتاد و هشتمین جلسه هیأت مدیره دوره 29 در روز سه شنبه مورخ 26/02/96  ساعت 9/20 صبح با حضور امضاءکنندگان زیر تشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم، صورتجلسه 77  قرائت و مفاد آن به تصویب رسید.

پیش از دستور:

دکتر حسین آبادی: عده ای از همکاران وکیل که در شورای شهر ثبت نام کرده اند تقاضا دارند که کانون در جهت تبلیغ آنان اقدام کنند.

به بحث گذارده شد و پیشنهاد شد که فقط به عنوان اطلاع در سایت کانون اعلام شود.

این مطلب به رأی گذاشته شد و 6 رأی آورد.

دکتر نجفی: در مورد وکیلی که مورد توهین قرار گرفته بود، رئیس اتحادیه نامه ای نوشته بودند پیشنهاد می کنم که کانون مرکز هم نامه بنویسند.

دکتر حسین آبادی: همان روز من به فرمانده نیروی انتظامی نامه نوشتم (به همراه CD) حال چرا از طرف روابط عمومی منعکس نشده نمی دانم.

دکتر پاسبان: رفتار نیروی انتظامی در بیمارستان با ایشان در حضور همسرش واقعاً بسیار بد بود. حال که شما زحمت کشیده اید بفرمایید روابط عمومی اطلاع رسانی کند و در دادسرای انتظامی هم مطرح شود.

دکتر مالکی: اگر قرار است شکایتی بشود خود این وکیل باید شکایت کند نه کانون. بهتر است از ایشان دعوت کنید که مطلب فیصله یابد.

آقای کمیلی: موضوع آقای مهراندیش پیامی برای ما دارد که کارآموزان و وکلا برخی از مطالبی از این قبیل را در کانون مطرح می کنند به عنوان آخرین پناهگاه. به نظر من ضرورت دارد که در حمایت از این همکاران درخواست وکالت یک قاضی یا یک مدیردفتر را به دلیل رفتار ناشایست وی رد کنیم. در ضمن بهتر است منشی های هیأت مدیره پس از تایپ یک بار صورتجلسه را بررسی کنند.

دکتر کامیار: حضور حقوقدانان در شورای شهر به نفع جامعه است و باید رعایت کنیم.

دکتر ارفع نیا: من هم همواره اصلاحات لازم را کرده ام اما صورتجلسه تایپ شده را پیش از قرائت به من نداده اند که اصلاح کنم.

آقای طالع: در مورد حمایت از همکاران خود در انتخابات مختلف بهتر است اقدامی کنیم.

دستور جلسه فوق العاده: پیشنهاد اصلاح لایحه استقلال کانون

دکتر حسین آبادی: آقای دکتر مالکی در جلسه قبل آخرین اصلاح لایحه استقلال را دادند که تا امروز اگر دوستان نظری دارند بفرمایند.

دکتر کامیار: شورای عالی وکالت بهتر است حذف شود و تعداد اعضای هر کانون اگر قرار باشد این شورا حذف نشود به نحوی باشد که به یک حداقل رأی قابل اتکایی برسیم و مثلاً هر هزار وکیل یک حق رأی داشته باشد بند ب ماده 9 (ایجاد وحدت رویه بین کانونها) از اختیارات شورا حذف شود. به علاوه بهتر است انتخابات کانون هایی که انتخابات دارند در پنج شنبه پس از 7 اسفند (روز وکیل) در سراسر کشور همزمان برگزار شود. البته من کتباً هم نظرم را به آقای دکتر مالکی داده ام.

دکتر نجفی: من هم نظرم را کتباً داده ام. اما من معتقدم در کمیته مشترک این موضوع مطرح شود و نظر و همکاری قوه قضائیه را هم جویا شویم. در ضمن به جای بحث ادغام بهتر است از شیوه الحاق صحبت شود. در مورد شورای عالی وکالت  با این اصلاحات اختیارات کانون به نظر به حداقل تقلیل می یابد. بهتر است دست و پای خودمان را نبندیم. به نظرم حفظ وضعیت فعلی بهتر است.

دکتر حسین آبادی: قرار بود اصلاحات محدودی باشد با الحاق چند ماده ولی با 30 ماده مفصل می شود. آنچه ضرورت دارد فقط گنجانده شود. در مورد ادغام و الحاق هیچ کدام را قبول نداریم ولی از باب اضطرار باید به این وضع خاتمه داده شود.

آقای طالع: قرار بود ابتدا یک تعریفی از شورای عالی وکالت داشته باشیم و اختیارات طی تصویب آئین نامه باشد. مجازات های پیش بینی شده که با آنچه قبلاً آمده مطابقت ندارد مثلاً اخطار کتبی حذف شده و عنوان مجازات ها سخت گیرانه می باشد.

آقای جندقی: چه بخواهیم چه نخواهیم مشاورین ماده 187 هستند و باید سروسامانی به آنها داده شود و مخالفت با این مطلب به مصلحت کانون نیست و منظور اصلی از این اصلاحات نظم و نسق دادن به وضعیت آنها است.

آقای مصباح: ضمناً باید موضوع مشاورین ماده 187 مورد توجه قرار گیرد اما باید بین آنهایی که در موعد قانونی (79 تا 83) وارد شده اند و بقیه که در موعد قانونی نبوده اند قایل به تفاوت شویم.

دکتر کامیار: از زاویه حقوق ملت هم باید تکلیف این گروه روشن شود چون آنها در واقع الان زیر سلطه قوه قضائیه هستند از استقلال واقعی محروم می باشد و این حقوق ملت را ضایع می کنند. و از این نظر باید کانون ترتیبی برای ادغام یا الحاق آنها بدهد تا به استقلال نائل آیند.

آقای غفاری: اگر اجباری هست باید توجه داشته باشیم که از زمان الحاق (نه ادغام) باید 8 سال منظور در قانون برای ورود به هیأت مدیره در مورد آنها رعایت شود. یعنی عضویت در هیأت مدیره و نیز در دادسرا و دادگاه انتظامی از زمان الحاق خواهد بود.

دکتر مالکی: ما در مقام اصلاح قانون هستیم نه آئین نامه در مورد مجازات ها هم دقت کافی شده است.

آقای جندقی: گفتیم هر 1000 نفر وکیل یک رأی داشته باشد (در شورای مرکزی). شورای عالی وکالت از طرف قوه قضائیه پیشنهاد شده زیرا خواسته اند استقلال کانون ها را زیر سؤال ببرند. بهتر است به همین صورت اتحادیه بماند و وارد بحث شورای عالی وکالت نشویم.

دکتر حسین آبادی: رأی گیری در مورد الحاق مرکز مشاوران به کانون وکلا با لحاظ شرایط و محدودیت ها با این توضیح که کانون وکلا با داشتن 100 سال سابقه و تجربه به عنوان یک نهاد مدنی در مورد حرفه وکالت شناخته شده است اما با توجه به ضرورت های پیش آمده، موضوع الحاق مرکز مشاوران به کانون وکلا رأی گیری به عمل آمد به اتفاق آرا تصویب گردید.

دستور جلسه اول: پرونده های متقاضیان (غیر علنی)

پرونده های انتقال (غیر علنی)

پرونده های صدور (غیر علنی)

جلسه در ساعت 13/20 خاتمه یافت


.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است