مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  جهارشنبه 5 مهر 1396(12:12:12 PM)

اهم مصوبات و مذاکرات جلسات 85 و 86 هیات مدیره دوره بیست و نهم

به تاریخ های 13 و 18 تیر ماه 1396

هشتادوپنجمین جلسه هیأت مدیره دوره 29 در ساعت 9/15 سه شنبه مورخ 13/04/96  با حضور امضاءکنندگان زیر تشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید صورتجلسه های 83 و 84 قرائت و مفاد آن ها تصویب گردید.

 پیش از دستور:

دکتر حسین آبادی: با آرزوی قبولی طاعات و عبادات با توجه به اینکه مجوز انتشار مجله کانون وکلا صادر نشده بود، این مجوز (در 19/12/95) صادر شده. مطلب دوم در در خصوص همایش قوه قضائیه بود که برخی دوستان تشریف آوردند و ای کاش بقیه هم می آمدند ولی برخی خبر داده بودند که در سفر هستند و امکان حضور ندارند. مطلب سوم همایش اسکودا در تهران است که از 4 مرداد در تهران شروع می شود. برای هتل، هتل های مختلف بررسی شد، هتل استقلال و هتل هویزه در نظرگرفته شده که امروز باید نتیجه را اعلام کنیم که کدام باشد.

آقای جندقی: با آرزوی قبولی طاعات و عبادات، شأن و منزلت هیأت مدیره مرکز این نیست که در هتلی غیر از هتل 5 ستاره همایش برگزار کند. کانون مرکز میزبان است و باید بهترین هتل را انتخاب کند.

دکتر آقایی: در آئین کار اسکودا پیش بینی شده هتل 3 یا 4 ستاره باشد ولی فرمایش آقای جندقی کاملاً درست است.

دکتر نجفی: ما باید همایشی در شأن کانون مرکز برگزار کنیم. این کانون مادر است. همان هتل استقلال بهتر است.

دکتر پاسبان: از نظر من همان هتل استقلال خوب است. در جلسه پیش موضوع بومی گزینی را برای چندمین بار مطرح کردیم و نامه ای هم دادیم. کانون یزد هم که من دیروز آنجا بودم هنوز خود را قسمتی از کانون مرکز می داند عقیده بر بومی گزینی دارند.

دکتر آذربایجانی: همیشه پس از برگزاری همایش های اتحادیه، بحث هزینه ها مطرح می شود. به نظرم اگر کمی در هزینه ها صرفه جویی کنیم و به محتوا بپردازیم اولی است.

با برگزاری همایش در هتل استقلال موافقت و تصویب شد.

دکتر مالکی مخالف بودند.

دکتر حسین آبادی: یک نفر نیز باید به عنوان دبیر اجرایی تعیین شود.

در این خصوص آقای دکتر آقایی پیشنهاد، انتخاب و به تصویب هیأت مدیره رسید.

دکتر پاسبان: من پیشنهاد می کنم تحت نظارت آقای دکتر آذربایجانی (نایب رئیس) باشد.

آقای غفاری: 1- در مطلبی که من در گروه هیأت مدیره فرستادم از برنامه پایش صراحتاً دارند اعلام می کنند که کانون نقض قانون می نماید. باید به نحوی شایسته مقابله و پاسخ داده شود. 2- اظهارنامه مالیاتی امسال هم باید توسط متخصص تنظیم شود که مشکلات پارسال ایجاد نشود. 3- کمیسیون رفاه را که می گویند نیرو کم داریم خواهش می کنم تأمین نیرو کنیم.

دکتر نجفی: حضور ما در نشست های قوه قضائیه بسیار خوب است ولی با رعایت شأن هیأت مدیره. در مورد سخنرانان کانون برای کارآموزان هم باید حتماً در هیأت مدیره مطرح و تعیین شوند. در مورد صدور پروانه های کارآموزی وکالت معمولاً رسم بر این بود که اگر از دادگاه انتظامی رأی آورده اند شهرهای نزدیک را نمی دادیم ولی اخیراً غیر از این تصمیم گرفته شده است. مطلب آخر اینکه دانشکده کانون نیاز به بازرسی دارد. بازرسان باید نسبت به این موضوع اقدام کنند. قبلاً خواهش کردیم موضوع هیأت امنا مطرح شود ولی نشد. در مورد انتخاب اعضای صندوق هم خوب است مثل گذشته بررسی شود و انتخاب کنیم و حمایت هم بکنیم. نگاه جناحی و ارتباطی نداشته باشیم.

دکتر آذربایجانی: کلیپ یک دقیقه ای را که آقای غفاری در گروه گذاشته اگر دیده باشید، در آن می گوید کانون وکلا برخلاف قانون عمل می کند بهتر است این کلیپ پخش شود و تصمیم گیری گردد (کمپین حذف معیار ظرفیت) آقای غفاری کلیپ را پخش کردند.

دکتر نجفی: به عنوان نشر اکاذیب باید علیه این مجری شکایت کنیم.

دکتر حسین آبادی: نشر اکاذیب نیست. اما جواب حتماً باید بدهیم.

دکتر علیزاده طباطبایی: علاوه بر نشر اکاذیب، خلاف واقع هم هست.

آقای جندقی: بارها گفته ام، این مجری حرفی زده بزرگش نکنیم. دکتر حسین آبادی در مصاحبه خودشان این مطلب را بگویند که متأسفانه این گونه اقدام کرده اند که درست نبوده است.

آقای طالع: این چهارمین بار است که ایشان این مطلب را عنوان می کند. آنهم در یکی از برنامه های شبکه اول سیما، به نام برنامه پایش.

دکتر کوشا: این مطلب به عنوان نشر اکاذیب نمی تواند باشد.

مقرر شد این موضوع (برنامه پایش شبکه یک سیما) به صورت فوق العاده در دستور قرار گیرد و نسبت به این که چه اقدامی انجام دهیم دو موافق و دو مخالف صحبت کردند.

(مخالف) آقای جندقی: از بعد از انقلاب کانون وکلا همواره مورد هجمه بوده، به این مسایل اهمیت ندهید. کار ما بر اساس قانون است و کاری خلاف قانون انجام نمی دهیم.

(موافق) دکتر نجفی: ما محدودیت تریبون داریم. هرچه سکوت کردیم، این حملات بیشتر شد. قبلاً نامه نوشتیم ولی نامه رد نشد. اکنون این مجری در 4 جلسه در شبکه ی یک چنین مطلبی را گفته، باید پاسخ بدهیم که ما قانون را نقض نکرده ایم. خود قوه قضائیه این مطلب را قبول دارد و کانون وکلا را به عنوان طلایه دار حقوق بشر معرفی کرده است. چه طور ایشان به خود اجازه می دهد این گونه برخورد کند.

(مخالف) آقای مصباح: من پیشنهاد می کنم این مطلب را در مصاحبه خودتان بفرمائید (در هفته آینده) و مطلبی هم به صورت کتبی نوشته شود که در همان ساعت و در همان برنامه توسط همان مجری قرائت شود.

با این پیشنهاد موافقت و تصویب شد و مقرر شد که دکتر آذربایجانی، دکتر کوشا و دکتر نجفی نامه را تهیه کنند و به هیأت مدیره ارائه نمایند.

دکتر کوشا: مراد مقنن از بحث نشر اکاذیب بر خلاف حقیقت است نه بر خلاف واقعیت.

دکتر آقایی: شخص سخنگو یک خبرنگار است و ارزش ندارد نسبت به چنین شخصی طرح دعوا شود. چون کانون را ضد آزادی بیان معرفی می کند حتی اگر فرض کنیم که حکم هم بگیریم اثر مثبتی در جامعه ندارد.

جلسه وارد دستور شد.

دستور اول: افزایش هزینه ثبت شکواییه ها

دکتر آذربایجانی: پیشنهاد این است که هزینه طرح شکایت انتظامی از وکلا به 100 هزار تومان افزایش یابد. (از 30 هزار تومان)

(موافق) آقای جندقی: قوه قضائیه مرتب هزینه های خود را زیاد می کند. اینجا مرتب دارند از وکلا شکایت می کند. هر کس می خواهد شکایت کنند 100 هزار تومان باید بدهد.

(مخالف) دکتر نجفی: ما که مدعی حمایت از قانون هستیم، اگر هزینه را اضافه کنیم حق شکایت را از برخی افراد        می گیریم. ما باید از افرادی که مظلوم واقع شده اند حمایت کنیم. متوجه تبلیغات منفی هم باشید.

(موافق) دکتر پاسبان: دادرسی باید مجانی باشد و این هزینه ها در قوه قضائیه مرتب افزایش پیدا می کند فاجعه است اما در اینجا چون هزینه شکایت خیلی پایین است، همه علیه وکلای خود شکایت می کنند. چون وقت همکاران ما برای این رسیدگی ها گرفته می شود.

آقای غفاری: اگر کسی گفت پول ندارم یا با پست مطلبش را فرستاد چه می کنید؟

دکتر حسین آبادی: هر کاری از قبل می کردیم، همان کار را می کنیم.

موضوع افزایش هزینه طرح شکایت انتظامی به 100 هزار تومان به رأی گذاشته شد و با اکثریت آرا تصویب گردید. (دکتر نجفی مخالف افزایش هزینه بودند.)

آقای کمیلی: برخی کانون ها هزینه ثبت نام درخواست پروانه را خیلی بالاتر  می گیرند ولی ما 500 هزار تومان می گیریم و این باعث شده که بسیاری به دلیل هزینه پایین در تهران ثبت نام می کنند. برای متقاضیان بند د و بند ب پیشنهاد 5 میلیون و 3 میلیون داده می شود.

دستور جلسه دوم : پرونده های متقاضیان (غیرعلنی)

دستور سوم: پرونده های صدور (غیرعلنی)

دستور چهارم: پرونده های انتقال (غیرعلنی)

جلسه در ساعت 13/45 خاتمه یافت.


هشتادوششمین جلسه هیأت مدیره دوره 29 یکشنبه مورخ 18/04/96  با حضور امضاءکنندگان زیر تشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید توسط دکتر کامیار صورتجلسه 85 قرائت و مفاد آن تصویب گردید.

 پیش از دستور:

دکتر حسین آبادی: وزیر دادگستری بنا دارد روز سه شنبه جلسه ای برگزار و در مورد آزمون مشاوران حقوقی تصمیم بگیرند. اگر دوستان نظری دارند بفرمایند.

دکتر نجفی: توجیه این که مسایل فراقانونی راه حل مسأله نیست باید شرایط فعلی تعداد متقاضیان و فارغ التحصیلان برای تعیین ظرفیت در نظر گرفته شود. ضمناً جوانان واقعیت ها را نمی دانند ما با اطلاع رسانی باید افکار عمومی را روشن کنیم. من پیشنهاد می کنم با توجه به این شرایط تعداد 2000 نفر را برای امسال عنوان کنیم و از آن دفاع نماییم.

دکتر آقایی: همین موضوع در شورای اجرایی در روز پنجشنبه مطرح شد و می خواستند که ما پیگیری کنیم. ظاهراً ریاست قوه قضائیه برای جذب نیروی جدید برای مشاوران حقوقی موافق نیست.

دکتر کامیار: اگر مستند مرکز مشاوران ماده 103 قانون برنامه است آن ماده اجازه برگزاری آزمون نداده است آنجا فقط در مورد صدور پروانه تکلیف کرده که به 30% ایثارگران پروانه داده شود که برای مشمولان ماده 8  می توانند پروانه صادر کنند.

دکتر محمدنبی: ما افزایش ظرفیت را از این موضوع جدا کنیم اگر ظرفیت را اضافه کنیم فشار کم می شود پیشنهاد برای 1500 نفر حداقل را داشته باشیم. در مورد اقدام مجدد مرکز مشاوران برای جذب مشاور و وکیل لازم می دانم نامه ای تهیه شود که این کار خلاف قانون است در این مورد به ریاست قوه بنویسیم و در مطبوعات نیز مطالبی در این خصوص نوشته شود.

دکتر حسین آبادی: دکتر کامیار، آقای غفاری، دکتر محمدنبی نامه را تهیه کنند. من نامه ای برای رئیس قوه نوشتم برای تعیین وقت گفتم ما نامه به رئیس جمهور نوشتیم فوراً دعوت ما را پذیرفتند که آنها هم قبول داشتند موضوع دوم انتخاب اعضای هیأت مدیره صندوق حمایت است که از اهمیت خاصی برخوردار است. آقایان دکتر کامیار و طالع نماینده هستند.

آقای مصباح: در مورد بند دالی ها که نمره قبولی نگرفته اند کلاس تشکیل بدهیم و بعد از  یک دوره آموزشی در اختبار شرکت کنند.

تصویب شد.

سپس پرونده متقاضیان به شرح زیر مطرح شد. (غیرعلنی)

پرونده های انتقال (غیرعلنی)

پرونده های صدور (غیر علنی)

جلسه در ساعت 13/20 به پایان رسید.


.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است