مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  شنبه 6 آبان 1396(12:12:12 PM)

اهم مصوبات و مذاکرات جلسات 94 و 95 هیات مدیره دوره بیست و نهم

نود و چهارمین جلسه هیأت مدیره دوره 29 کانون وکلای مرکز با حضور اعضای زیر تشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم، صورتجلسه نود و سوم قرائت و مفاد آن تصویب گردید.

پیش از دستور:

آقای جندقی: 1- خبری شنیدیم که اداره سرپرستی وکلا را نمی پذیرد که باید با این کار مقابله شود. 2- چون آقای زاهدپاشا در کمیسیون ساختمان و امور مربوط به آن بسیار فعال هستند تقاضا می کنم ایشان را به عنوان عضو کمیسیون انتخاب کنید.

آقای مصباح: در طول هفته گذشته اختبار برگزار شد. گرچه من در سفر بودم ولی هم قبل از سفر هم در طول سفر مرتب در تماس بودم و اختبار به خوبی برگزار شده و از همه برگزارکنندگان تشکر می کنم. در روز جمعه 10/06/96 ساعت 10 در دانشگاه الزهرا مراسم تحلیف برگزار می شود.

دکتر علیزاده طباطبایی: ما باید یک ارتباط تشکیلاتی با معاونان رئیس جمهور و 80 نفر وکیلی که در مجلس انتخاب   شده اند داشته باشیم. در حال حاضر بحث گزارش گزارشگر ویژه حقوق بشر مطرح است. رئیس قوه قضائیه به این گزارشگر انتقاد شدید کرده اند. ما باید در این موارد اظهارنظر کنیم.

آقای کمیلی: طرح پرونده های صدور در جلسه غیرعلنی انجام می شود. چرا باید تا قبل از قرائت و تصویب آن در جلسه بعد افراد از نتیجه مطلع شوند؟ ضمناً در برخورد با مصوبات دوگانگی وجود دارد که قابل توجیه نیست و باید در این موارد تجدیدنظر شود.

دستور فوق العاده در مورد عضویت آقای زاهدپاشا

برای عضویت ایشان در کمیسیون ساختمان کانون وکلای مرکز رأی گیری شد و عضویت ایشان مورد تصویب قرار گرفت.

آقای دکتر حسین آبادی برای جلسه همایش معاونت فناوری اطلاعات قوه قضائیه در روز 12/06/96 ساعت 3 تأکید کردند.

دستور جلسه: هزینه صدور پروانه کارآموزی:

آقای مصباح: از کارآموزان 185 هزار تومان دریافت می شود در حالی که برای هر کارآموز در یک دوره کارآموزی بیش از 600 هزار تومان هزینه می شود. کمیسیون کارآموزی پیشنهاد 600 هزار تومان را کردند.

(موافق) آقای جندقی: آیا این مبلغ 4% صندوق را هم در بر می گیرد؟ کسانی که با این پیشنهاد مخالف هستند نظرشان محترم است ولی در جریان هزینه های کانون نیستند. باید واقعیت ها را در نظر گرفت و حتی 4% هم به آن اضافه شود.

(مخالف) دکتر علیزاده طباطبایی: به جای این کار می توانیم 4% ها را بگیریم که رقم آن خیلی بیشتر می شود با 600 هزار تومان گرفتن از کارآموزان به بعضی افراد فشار وارد می شود.

(موافق) آقای مصباح: کانون منبع درآمد دیگری غیر از آنچه از وکلا و کارآموزان می گیرد ندارد. آموزش در هیچ جا رایگان نیست. بنابراین حداقل باید هزینه ای را که انجام می شود از کارآموزان بگیریم. این مبلغ بر مبنای سیستمی که در حسابداری صنعتی برآورد هزینه می کند، تعیین شده است.

(مخالف) آقای سردارزاده: وکلایی که تمبر باطل می کنند معمولاً 30 هزار تومانی تمبر می زنند. بسیاری از وکلا هم الان درآمدی ندارند چه برسد به کارآموزان بسیاری از آنها نمی توانند بپردازند. سعی کنیم به آنها تحمیل نکنیم. در مورد 4% در زمان ریاست جناب استاد جندقی مذاکراتی با جناب شوشتری وزیر وقت دادگستری داشتند که قرار شد سه درصد از آن 4% را بپردازند که متأسفانه هیأت مدیره وقت نپذیرفت اکنون هم می توانیم از آن طریق اقدام کنیم که دولت درصدی از آن مبلغ را بپردازد ولی به کارآموزان و وکلا به ویژه جوانان تحمیل وارد ننمائیم.

(توضیح) آقای کمیلی: هر کارآموز برای صدور پروانه کارآموزی و تمدید آن هر کدام 60 هزار تومان می پردازد و برای کارنامه و هزینه های جانبی هم 65 هزار تومان اخذ می شود ولی آموزشی که به وی داده می شود تا به حال رایگان بوده است. در صورت تصویب امکان تقسیط این مبلغ هست که در دو یا سه نوبت این مبلغ اخذ شود.

دکتر نجفی: اشتغال وظیفه دولت است. بهتر بود در جوابی که به آقای شیوا (شورای رقابت) داده شد به این موضوع اشاره می شد. در مورد هزینه می توانیم افرادی را که توان پرداخت ندارند شناسایی کنیم و به نحوی به آنها وام بدهیم یا راه دیگری برای آنها درنظر گرفته شود. در مورد 4% بسیاری از وکلای پردرآمد این درصد را نمی دهند. می توانیم یک مقایسه ای با آنچه به دارایی می پردازند بکنیم. اگر واقعیت را در نظر بگیریم باید هم هزینه هایی را که برای کارآموزان می شود در نظر بگیریم و هم 4% را.

آقای طالع: به نظر بهتر است بدواً تحقیقی در خصوص مبنا و میزان هزینه های کارآموزان صورت بگیرد و سپس تصمیم گیری شود و افزایش پیشنهادی به تعداد زیادی از کارآموزان فشار مالی خواهد آورد.

دکتر حسین آبادی: دولت هم مرتب بهره های بانکی را پایین می آورد و طبعاً در درآمدها مؤثر است.

با رأی گیری پیشنهاد کمیسیون کارآموزی مورد تصویب قرار گرفت.

دستور جلسه: پرونده های صدور(غیر علنی)

دستور جلسه چهارم: پرونده های انتقال(غیر علنی)

جلسه در ساعت 12/45 خاتمه یافت.


نود و پنجمین جلسه هیأت مدیره دوره 29 کانون وکلای مرکز با حضور اعضای زیر تشکیل و پس از تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم، صورتجلسه نود و چهارم قرائت و مفاد آن تصویب گردید.

پیش از دستور:

دکتر حسین آبادی: امروز همایش معاونت فناوری اطلاعات قوه قضائیه است در ساعت 3 بعدازظهر برگزار می شود که دعوتنامه خدمت دوستان آمده است. از دوستان خواهش کردم که در مراسم تحلیف حضور پیدا کنند ولی در مراسم روز جمعه 10/06/96، 7 نفر از اعضای هیأت مدیره آمده بودند. دوستان سعی کنند در این قبیل مراسم که مربوط به خودمان است شرکت بفرمایند.

آقای جندقی: خانم مرحوم دکتر روحی با من تماس گرفتند که کتاب های ایشان را می خواهند به کانون تقدیم کنند. من با آقای دکتر آقایی تماس گرفتم و این کتابها به دانشکده کانون تقدیم شد.

دکتر آقایی: ضمن تشکر از خانواده مرحوم روحی و آقای جندقی، کتاب ها در حال شماره گذاری است و انشاءاله از خانواده آن مرحوم پس از قفسه گذاری دعوت خواهد شد.

دکتر آذربایجانی: چون مجدداً برای ماده 187 قرار است افرادی را جذب کنند. پیشنهادی آقای غفاری داشتند که از من خواستند مطرح کنم و آن این که از مجلس استفساریه ای در این مورد خواسته شود.

دکتر پورنوری: 1- در مورد جلساتی مثل مراسم تحلیف بهتر است یک اطلاع نهایی هم داده شود که فراموش نکنیم چون از چند روز قبل گفته شده بود. 2- مصاحبه های جناب رئیس بسیار مفید است. پیشنهاد می کنم به صورت مستمر و ماهانه این مصاحبه ها انجام شود.

دکتر حسین آبادی: پنج شنبه بعدازظهر در مورد مالیات با آقای تقوی نژاد (اداره دارایی) مذاکره داشتیم که ممیزین به صورت متفاوت مالیات ها را تعیین می کنند. قرار شد تفاهم نامه ای در این خصوص امضا کنیم و مالیات فصلی را هم جواب دادیم که در مورد وکلا نباید انجام شود.

دکتر آذربایجانی: بهتر است در روابط عمومی شخصی که بتواند بهتر قبول مسئولیت کند در نظر گرفته شود که این مراتب بی جواب نماند مثل آقای ترکاشوند که قبلاً این کار را به خوبی انجام می دادند.

آقای طالع: در مورد شورای رقابت که جلسه هایی برگزار شد و انشاءاله موضوع پیگیری شود. در مورد آزمون ورودی مشاورین قبلاً در جلسه هیأت مدیره گفته شد ولی اقدامی نشد.

آقای سردارزاده: 1- جلساتی که جناب رئیس داشته اید بسیار مفید است و همان طور که گفته شد بهتر است ادامه پیدا کند. 2- وقتی اعتراض به میزان مالیات می کنیم یکسال یا بیشتر معطل می کنند تا جلسه بگذارند و بابت آن مدت جریمه تعلق می گیرد که بیشتر از تخفیف می شود.

دستور فوق العاده: موضوع برگزاری آزمون از طرف مرکز مشاوران از سوی ریاست محترم کانون در دستور فوق العاده قرار گرفت.

دکتر حسین آبادی: ما نامه ای به قوه قضائیه نوشته ایم و تمام نکات حقوقی و لازم را ذکر کرده ایم. مصاحبه تلویزیونی هم در این خصوص داشته ایم. معهذا اعلام کرده اند که از امروز ثبت نام می کنند.

دکتر مالکی: مراسم تحلیف را اگر می دانستم حتماً می آمدم ولی مطلع نشدم. زمانی که لایحه برنامه ششم آمد خدمت شما دادم و خواهش کردم که در مجلس رصد شود ولی پیگیری نشد. به اتحادیه هم فرستادیم. چندین بار دیگر هم من مطرح کردم ولی مأموریتی به اعضای هیأت مدیره داده نشد که اقدامی بکنند. چون در حال حاضر کاری نمی توانیم بکنیم. در مورد لایحه جامع هم زمانی که بدون دخالت ما در مجلس رد شد می دانستم که ترکش های آن بعداً پیش خواهد آمد کمپین و همین آزمون. به نظر می رسد به نامه شما توجهی نشده است. حال بهتر است نامه ای به مجلس نوشته شود که این موضوع در نتیجه تصویب برنامه ششم از سوی شما است. استفساریه ای بخواهیم که منظور از برنامه ششم این نبوده که کارآموز از سوی مرکز مشاوران ادامه یابد.

دکتر آذربایجانی: می توانیم به معاونت حقوقی ریاست جمهوری که وکیل دادگستری هستند نامه ای بنویسیم.

دکتر حسین آبادی: راهش این است که رئیس جمهور نامه ای به ریاست قوه قضائیه بنویسید که این کار درست نیست.

آقای جندقی: دو تصمیم مکتوب در این مورد داریم که بعد از 5 سال اول جذب کارآموز از طرف مرکز مشاوران غیر قانونی است.

آقای سردارزاده: از سه مرجع می توانیم موضوع را مطرح کنیم. از طریق آقای آوایی که وزیر دادگستری شده اند، خانم دکتر جنیدی که معاون ریاست جمهوری و نیز از طریق مجلس و بگوییم که 5 سال آنها تمام شده و دیگر ادامه کارشان غیرقانونی است.

آقای طالع: درست در زمانی که ما الحاق را پذیرفتیم، آنها هم برای ثبت نام اقدام کردند. به نظر می رسد بهتر است از الحاق به تعبیری ادغام عدول کنیم و رایزنی با مجلس و قوه قضائیه و اصل 90 مجلس به جدّ پیگیری شود.

دکتر آقایی: نمایندگانی را که به صورت شخصی می دیدم در مورد ماده 187 صحبت کردم و عمده آنان مخالف برگزاری آزمون از سوی ماده 187 بودند. بقیه دوستان هم می توانند مذاکره کنند به نظر می رسد با کسانی که وکیل هستند و در مجلس هستند موضوع را پیگیری کنیم که خود آنها مستقیماً موضوع را مطرح کنند.

آقای کمیلی: در مورد مرکز مشاوران دیوان عدالت حق دخالت دارد و می توانیم در آنجا مطرح کنیم. اگر اقدامی نشود نتیجه آن برگزاری آزمون و ادامه پذیرش است. پس از هر طریق ممکن ریاست جمهوری، وزیر دادگستری، کمیسیون قضایی مجلس و دیوان عدالت باید اقدام کنیم.

دکتر کوشا: موضوع باید با رئیس قوه قضائیه مطرح شود و با مقامات دیگر مثل سخنگوی قوه قضائیه و غیره هم      مذاکره ای نداشته ایم. ما زمانی الحاق را قبول می کنیم که پذیرش مجدد نکنند ولی با وجود پذیرش الحاق از سوی ما آنها باز هم اعلام جذب کارآموز می کنند. اگر این طور باشد باید از الحاق عدول کنیم.

دکتر مالکی: من در مقابل ادغام ایستادم. اما چون همه می گفتند که راهی دیگر نداریم به اینجا رسید وگرنه من تقاضای اجماع نکردم. چهل ماه روی آن لایحه کار کردیم من گفتم خرد جمعی هیأت مدیره تصمیم بگیرد، در ادغام یا عدم ادغام.

دکتر نجفی: بحث ادغام از دوره های قبل مطرح شد و گفته شد که یک امتیاز بگیریم و بعد الحاق را بپذیریم. قرار بر این شد که اگر بخواهیم به یک راه حلی برسیم الحاق را می پذیریم. من پیشنهاد می کنم یک وقتی از رئیس قوه قضائیه بگیرید که شرط ما این بوده که دیگر کارآموز نگیرید. باید از رؤسای قوه کمک بخواهیم حتی از رئیس مجمع تشخیص مصلحت.

دکتر حسین آبادی: همه راه هایی که پیشنهاد شد انجام خواهد شد.

دستور اول مکتوب: افزایش حق عضویت وکلا و کارآموزان

دکتر حسین آبادی: در جلسه 03/02/96 این موضوع مطرح شد و کارگروهی در این مورد تعیین شد که کارگروه نتیجه را اعلام نموده اند. دکتر کامیار، دکتر علیزاده و دکتر محمدنبی اعضای کارگروه بوده اند و هیچ یک در این جلسه حضور ندارند.

دکتر پورنوری: پیشنهاد می کنم به کارگروه برگردد تا توجیهات خود را بگویند.

دکتر آذربایجانی: بهتر است به بعد موکول شود تا حداقل یکی از آقایان اعضای کارگروه باشند.

دکتر ارفع نیا: من با پیشنهاد آقای دکتر پورنوری موافق هستم که گزارش را برگردانیم تا اعضای کارگروه دلایل خود را بنویسند.

دکتر آذربایجانی: موضوع فعلاً از دستور خارج شود تا در جلسه بعدی  که حداقل یکی از آقایان باشند مطرح شود.

دستور دوم: افزایش حق ثبت نام قضات متقاضی پروانه وکالت و مشمولین بند دال ماده 8 (غیرعلنی)

دکتر حسین آبادی: در بسیاری از کانون ها مبالغی در این خصوص از 5 تا 8 میلیون تومان می گیرند. نظر شما چیست؟

دکتر نجفی: اعضایی که تقاضای طرح این مطلب را کرده اند دلایلشان را بگویند تا نسبت به مبلغ آن تصمیم گیری کنیم.

دکتر پورنوری: قضاتی که بازنشسته می شوند قدرت پرداخت را دارند. ضمن اینکه وقت زیادی هم از کانون می گیرد.

دکتر حسین آبادی: در این تقاضا پنج (5) میلیون تومان برای مشمولین بندهای الف، ب، ج ماده 8 و سه (3) میلیون تومان برای متقاضیان بند دال پیشنهاد شده است.

رأی گیری شد و به اتفاق آرا تصویب گردید.

دستور سوم پرونده های متقاضیان(غیر علنی)

دستور چهارم پرونده های انتقال(غیر علنی)

پرونده های صدور (غیر علنی)

جلسه در ساعت 12/35 خاتمه یافت.


.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است