مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  سه شنبه 26 دی 1396(12:12:12 PM)

اهم مصوبات و مذاکرات جلسات 102 و 103 هیات مدیره دوره بیست و نهم

به تاریخ های 11 و 18 مهر ماه 1396

یکصدودومین جلسه هیأت مدیره دوره 29 کانون وکلای مرکز در ساعت 9/30 روز سه شنبه 11/07/96 با حضور اعضای امضاکننده زیر تشکیل و پس از تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم، صورتجلسه یکصدویکمین قرائت و مفاد آن تصویب شد.

پیش از دستور:

دکتر حسین آبادی: همانگونه که در جلسه قبل بیان کردم، تفاهم نامه ای بین کانون وکلای مرکز و کانون وکلای انگلستان و ولز که از سالیسترها تشکیل شده، تنظیم گردیده بود که برای روز اول اکتبر به منظور امضا هماهنگ شده بود که به امضا رساندیم روز اول اکتبر روز شروع کار قضایی در انگلیس است و به همین دلیل آن روز تعیین شده بود. متن انگلیسی و فرانسه تفاهم نامه در دسترس است  و در سایت کانون نیز منعکس خواهد شد.

دکتر نجفی توانا: تفاهم نامه باید در هیأت مدیره مطرح و سپس اجرایی شود. در مورد شورای رقابت که جلسه رسیدگی به شکایات فارغ التحصیلان برای 17/07/96 تعیین شده و به دلیل همزمانی با حضور در اجلاس IBA، پیشنهاد می کنم که رئیس کانون سفر خود را تأخیر بیاندازد و در جلسه رسیدگی شورای رقابت حضور یابد.

دکتر کامیار: تشکر از وزیر دادگستری، رئیس کانون و سایر حاضرین در جلسه دفاع مقدس که حداقل ادای دین به این عزیزان است.

آقای طالع: اخیراً از سوی کمیسیون کارآموزی برای کارآموزان وکالت، جهت اخذ وکالت کارآموزی، مراحلی در نظر گرفته شده است که کارآموزان را با مشکل مواجه می کند خواهشمند است موضوع بررسی گردد.

آقای سردارزاده: یکی از کارآموزان اعلام کرده که برای دریافت وکالتنامه از سوی کاراموزان با مشکل روبرو است روند دریافت وکالتنامه نادرست است. روش تحویل وکالتنامه به روال سابق برگردد.

آقای مصباح: مشکلات مطرح شده است و کمیسیون کارآموزی در حال بررسی است. به هم زدن روش سنتی به یکباره درست نیست و باید به تدریج عمل شود.

دکتر حسین آبادی: متن تفاهم نامه برای اطلاع قرائت شود.

متن فارسی تفاهم نامه بین کانون وکلای انگلستان و ولز و کانون وکلای دادگستری مرکز قرائت و تأیید شد.

دکتر آذربایجانی: خانه اندیشمندان علوم انسانی قصد دارد در تاریخ 12 آذر 96 بزرگداشتی از آقای دکتر محمدی گرگانی به عمل آورد و خواسته اند که در صورت اجازه کانون از لوگوی کانون نیز در آن مراسم استفاده شود.

دکر مالکی: ایشان شخصیت علمی برجسته ای است اما اینکه در هر بزرگداشتی قرار باشد از لوگوی کانون استفاده شود، درست نیست.

دکتر کامیار: با نظر دکتر مالکی موافقم و ایجاد انتظار برای افراد دیگر که کم هم نیستند، می کند.

دکتر آقایی: برای بسیاری از اساتید برجسته حقوق از طرف خانه اندیشمندان علوم انسانی بزرگداشت برگزار شده و بعضاً از نام و لوگوی کانون نیز استفاده شده است. به نظر می رسد اشکالی ندارد.

آقای جندقی: از ایشان به عنوان استاد دانشگاه و وکیل تجلیل می شود و ابعاد دیگری مدنظر نیست. افراد دیگری هم اگر وکیل باشند، بزرگداشت از ایشان و درج لوگوی کانون، اشکالی ندارد.

دکتر نجفی توانا: ما باید برای این موارد ضابطه داشته باشیم و باید در این موارد با دقت عمل شود. کانون در شرایط حساسی است. با شخص ایشان مشکلی نیست. ایشان به عنوان فردی که سابقه خوبی دارد، مورداحترام است.

در مورد استفاده از لوگوی کانون در مراسم بزرگداشت آقای محمد گرگانی از سوی خانه اندیشمندان رأی گیری شد و رأی مساوی شش به دست آمده و رأی گیری مجدد به جلسه بعد موکول شد.

دستور- شورای رقابت

دکتر آذربایجانی: با توجه به تقارن زمانی رسیدگی شورای رقابت به پرونده کانون مرکز با زمان برگزاری اجلاس IBA ار رئیس شورا تقاضای تأخیر در وقت رسیدگی شد که مورد موافقت قرار نگرفت و جلسه رسیدگی مورخ 17/07/96 طبق تصمیم قبلی برگزار می شود.

دکتر نجفی توانا: پیشنهاد اینکه ریاست کانون در جلسه رسیدگی شرکت نماید از جهت اهمیت موضوع برای جامعه وکلا است.

آقای طالع: حضور ریاست کانون در جلسه رسیدگی مؤثر است. لایحه ای با نظر جمعی از همکاران تهیه شده و آماده است.

آقای سردارزاده:انتظار جامعه وکالت این است که این موضوع به طور جدی از سوی کانون مرکز پیگیری شود و حضور ریاست کانون خیلی مهم است.

دکتر محمدنبی: کانون مرکز در این امر باید پیشقدم باشد و حضور با همه امکانات قانونی ضرورت دارد.

دکتر کامیار: در شورای رقابت دادرسی انجام می شود و کانون مرکز با کلیه امکانات قانونی و تکیه بر حق حقوقی باید حضور داشته باشد. امیدوارم عقلانیت بر احساس غلبه کند.

دکتر پورنوری: حضور ریاست کانون خیلی هم مهم نیست و بجای ایشان اعضای هیأت مدیره از جمله آقایان مصباح، جندقی، دکتر نجفی توانا و دکتر مالکی می توانند در جلسه حضور یابند.

دکتر آقایی: بر خلاف نظر آقای دکتر پورنوری، موافق حضور رئیس کانون هستم. به دلیل مسئولیت خاص رئیس کانون وکلا انتظار همکاران و اهمیت موضوع. در ضمن در خصوص جلسه می باید سیاستگذاری کنیم.

پس از بحث و مذاکره مقرر شد آقای دکتر حسین آبادی در جلسه رسیدگی شورا حضور داشته باشند و در صورت لزوم با تأخیر در جلسه IBA شرکت کند.

پرونده های صدور(غیرعلنی)

پرونده های انتقال(غیرعلنی)

جلسه در ساعت 12/30 خاتمه یافت.


یکصدوسومین جلسه هیأت مدیره دوره 29 در ساعت 9/30 روز سه شنبه 18/07/96 با حضور امضاکنندگان زیر تشکیل و پس از تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم، صورتجلسه یکصدودو قرائت و مفاد آن تصویب گردید.

پیش از دستور:

آقای مصباح: خوشبختانه به نظر می رسد جلسه دیشب شورای رقابت مثبت بوده است. هفته گذشته دومین جلسه با نیروی انتظامی برگزار شد و تفاهم نامه ای تنظیم و به امضاء رسید در جهت رفع مشکلات همکاران وکیل در مراجعه به نیروی انتظامی.

آقای غفاری: من رضایت و خوشحالی خود را باید اعلام کنم که وقتی هجمه ای علیه کانون می شود واقعاً اتحاد وکلا ستودنی است. از همه دوستانی که در یکی دو هفته اخیر در این خصوص پیگیری داشتند تشکر می کنم.

دکتر کامیار: من هم به سهم خود از دوستانی که زحمت کشیدند و در این جلسه شرکت کردند تشکر می کنم. طی نامه ای بهتر است به وزیر دادگستری اعلام شود که در مورد مطالبات ما در 30 سال گذشته از بابت سهمی که باید به کانون پرداخت می شد بابت وکالت های معاضدتی و تسخیری اقدام شود. دیروز در جلسه ای شرکت کردم که در اداره کل بررسی تشکیل شد از طرف آقای اژه ای آئین نامه تعرفه حق الوکاله به این اداره ارجاع شده است ظاهراً در نظر دارند یک تعرفه واحد برای وکلای کانون و وکلای 187 درنظر گرفته شود. با پیشنهاد معاونت حقوقی قوه قضائیه قرار شد که نتیجه این جلسه به نظر آقای اژه ای برسد و در جلسه بعدی موضوع تعرفه به صورت ماده به ماده بررسی شود. من اعلام کردم که تعرفه ای که در سال 85 از سوی کانون وکلا داده شده با آنچه تصویب شد و فعلاً جاری است خیلی متفاوت است و نباید این اتفاق تکرار شود والا کانون پیشنهاد خود را مسترد خواهد کرد.

آقای مصباح: مشکلاتی را که کارآموزان با آن مواجه هستند تحت نظارت کمیسیون کارآموزی است و تصمیم گرفته که وکالتنامه ها از طریق سیستم اینترنتی انجام شود. ولی من با دگرگونی ناگهانی موافق نیستم باید به تدریج این کار انجام شود تا مشکلات آن رفع شود. دیروز این مطلب مطرح شد که در کنار 10 وکالت از طریق سیستم دو فرم وکالتنامه سنتی هم به آنها داده شود. در نتیجه سیستمی شدن کارآموزان ارتباط خود را با وکیل سرپرست رعایت می کنند.

دکتر محمدنبی: از دوستانی که در مذاکرات دیروز شرکت کرده اند تشکر می کنم ولی پیگیری هم بکنیم. مطلبی را هم که آقای دکتر کامیار در مورد حق الوکاله معاضدتی گفتند بسیار مناسب است و چون فرصت برای دادن درخواست به معاون راهبردی قوه قضائیه و وزیر دادگستری کم است، در اسرع وقت اقدام شود.

دکتر ارفع نیا: در مورد سیستمی شدن تنظیم وکالتنامه کارآموزان مشکلات عجیبی برای کارآموزان ایجاد شده مثلاً چگونه باید امضای موکل را به صورت سیستمی بگیرند و از طرف دیگر برخی وکلای سرپرست ممکن است این مطلب را به عهده خود کارآموزان بگذارند و همین نظارت فعلی هم منتفی شود.

دکتر آقایی: من هم از دوستانی که در جلسه دیروز بودند تشکر می کنم. دیروز در جلسه ای بودم که برخی دوستان از افشای استعلام ما و نامه معاونت حقوقی ریاست جمهوری گله مند بودند اما بنده دفاع کردم که ممکن است از نهاد ریاست جمهوری پخش شده است.

آقای مصباح: 1- در مورد سیستمی شدن وکالتنامه کارآموزان فرم وکالتنامه به صورت فیزیکی تنظیم شده و همین فرم به امضای موکل می رسد و سپس وکیل سرپرست امضا می کند. 2- نامه ای آمده از اتحادیه مبنی بر اینکه همکارانی که تمایل دارند برای آزمون ورودی حضور داشته باشند اسامی خود را بدهند.

آقای سردارزاده: امروز شورای تشکلها تشکیل می شود از دبیر شورای تشکلها دعوت شود و گفته شود که اینگونه مطالب در فضای مجازی مطرح نشود که به ضرر ما شود.

دکتر پورنوری: من هم به نوبه خود از همه دوستانی که شرکت کردند تشکر می کنم.

دکتر مالکی: نسبت به پیگیری دیوان عدالت و اصلاح مقررات وکالت هم باید اقدام کنیم چرا هیأت رئیسه این مطلب را نمی فرستد؟

دکتر آقایی: آقای دکتر حسین آبادی فرمودند که پیش نویس به علت تعطیلی مجلس ارسال نشده است. اما عقیده دارم که یک وقتی از تلویزیون بگیریم و حرفمان را بزنیم.

دستور دوم : نامه آقای عباسی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری: نامه ایشان توسط آقای مصباح قرائت شد که مربوط به اعزام هیأتی از سوی وزارت دادگستری از جمله وزیر دادگستری به تاشکند از 26 تا 30 مهر در زمینه همکاری و مشاوره حقوقی و ارائه خدمات حقوقی کشورهای عضو سازمان خواسته اند که آقای دکتر حسین آبادی هم تشریف ببرند که ایشان به علت حضور در جلسه IBA در استرالیا مرقوم فرموده اند که یکی از دو نواب رئیس با موافقت هیأت مدیره با هزینه کانون حضور یابند.

به اتفاق آرا تصویب گردید. البته مقرر شد از وزیر دادگستری و آقای عباسی سؤال شود که آیا دیگری به جای رئیس کانون می تواند حضور یابد یا خیر؟

دستور سوم جلسه : کنگره بین المللی حقوق ایران با رویکرد حقوق شهروندی. رئیس شورای شهر تهران طی نامه ای از رئیس کانون وکلا خواسته اند در این کنگره که در برج میلاد با حضور تعدادی از ارگان های اصلی نظام تشکیل می شود ( در سوم و چهارم آبان) شرکت و سخنرانی کنند و مشارکت جدی اعضای کانون و سایر وکلا را نیز خواسته اند که باید اطلاع رسانی شود.

دکتر آقایی: این مطلب در اتحادیه مطرح شد ولی چون مربوط به مؤسسات خصوصی است، قرار شد دخالتی نداشته باشیم بهتر است تحقیقی شود که احیاناً از عنوان کانون وکلا به نفع کارهای خود استفاده نکنند. مقرر گردید که موضوع توسط دکتر آذربایجانی بررسی شود و در جلسه بعد اتخاذ تصمیم گردد.

دستور جلسه چهارم : پرونده های متقاضیان(غیرعلنی)

دستور جلسه پنجم: پرونده های صدور(غیرعلنی)

دستور جلسه ششم : پرونده های انتقال(غیرعلنی)

جلسه در ساعت 12/30 خاتمه یافت.


.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است