مشاهده جزئیات خبر

نسخه چاپي  

  دوشنبه 31 خرداد 1395(12:12:12 PM)

دادستان انتظامی کانون مرکز در جلسه معارفه دادیاران : ما برای حفظ حقوق عامه ( شکات و وکلای دادگستری ) تکلیف داریم

جلسه معارفه دادیاران انتظامی روز شنبه مورخ 29/3/1395 در سالن اقبال واقع در طبقه چهارم ساختمان کانون وکلای دادگستری مرکز ...

محمد باقر میرسراجی دادستان انتظامی کانون مرکز در جلسه معارفه دادیاران:

ما برای حفظ حقوق عامه ( شکات و وکلای دادگستری ) تکلیف داریم

جلسه معارفه دادیاران انتظامی روز شنبه مورخ 29/3/1395 در سالن اقبال واقع در طبقه چهارم ساختمان کانون وکلای دادگستری مرکز با حضور آقای محمد باقر میرسراجی دادستان انتظامی کانون وکلای دادگستری مرکز و آقای احمد سعادت معاون اول ایشان و تعداد 55  نفر از دادیاران  انتخاب شده توسط هیات مدیره محترم دوره بیست و نهم برگزار گردید.

 در این جلسه ابتدا آقای میر سراجی دادستان انتظامی سخنان خود را با تبریک به مناسب برگزیده شدندادیاران انتظامی وهمچنین قبولی طاعات در ایام ماه مبارک رمضان آغاز کردند.

ایشان در ادامه گفتند در دوره قبل برای پذیرش شکایت ، دادیارانی برای هر روز در نظر گرفتیم تا با توضیح دادن به شکات و در صورت وارد بودن شکایات دستور ثبت پرونده داده شود.

میرسراجی گفت این پدیده را ایجاد کردیم و ظاهرا در دوره های بعد هم نتیجه خوبی داشته و اجرا شده است اما نظرم بر این است که با اصرار شاکی پرونده شکایت حتما ثبت و رسیدگی شود.ایشان ادامه داد خواهش می کنم اساتیدی که شکایت را می پذیرند دقیقا و صریحا موضوع شکایت را تعیین کنند تا دوستان جوانتر بهتر بتوانند وارد رسیدگی شوند. همچنین برای رسیدگی کردن رکن اول دقت در متن شکواییه است و بعد وارد رسیدگی شوند و تا جایی که پرونده تکمیل نشده وکیل  مشتکی عنه دعوت نشود و در صورت دعوت هم تلاش شود تحقیقات کامل باشد که نیاز به دعوت مجدد نباشد زیرا این موضوع برای همکاران ما مشکل زا است.

ایشان ادامه دادنددر رابطه با بحث تخلفات انتظامی نظر بنده این است همه شکایتها باید به دادسرا بیایداما اعلام تخلف هایی که به نام ریاست کانون می باشدو تخلفاتی که در اثنای رسیدگیمتوجه می شوید باید با توجه به نص صریح ماده 62 برای ارجاع به نظر ریاست محترم کانون برسد و از آن طریق برای ادامه رسیدگی ارجاع شود.

موضوع دیگری که دادستان انتظامی در جلسه معارفه دادیاران عنوان کردند تخلف از نظامات بود ایشان گفت تخلفی داریم به نام تخلف از نظامات،  نظامات دو نوع است نظامات  قانونی و نظامات کانونی. نظامات قانونی مرجح است و تخلف از نظامات قانونی تخلف از قسم است و تکلیف بزرگی به عهده وکلا گذارده شده و نظامات کانون تخلف از مصوبات هیات مدیره کانون است : نباید به علت تخلف از نظامات قانونی ، مجازات انتظامی تعیین شده برای نظامات کانونی اعمال گردد.

میرسراجی افزود ما دو وظیفه داریم یکی حفظ حقوق عامه که منظورم شکاتی است که شکایت آنها وارد است و دیگری حفظ حقوق وکلایی است که بی جهت طرف شکایت قرار گرفته اند.

ایشان ادامه دادند: دوستانی که من را می شناسند می دانند من هیچ گونه سفارشی را نمی پذیرم و خواهش می کنم اگر شما هم دچار این موضوع شدید سفارش پذیر نباشید.

دادستان انتظامی کانون مرکز ادامه داد : دادسرا در معیت دادگاه است و ما عنادی با دادگاه نداریم ودستور دادگاه را انجام می دهیم و اگر اختلاف سلیقه ای باشد شخصا سعی می کنم با حضور در شعبه دادگاه و صحبت با اعضای محترم دادگاه راه حلی برای آن در نظر بگیریم.

ایشان در خصوص اعلام نظر شخصی برخی دادیاران در فضای مجازی و فعالیت آنها گفت خواهش می کنم در زمانی که در دادسرا هستندنسبت به اظهار نظر در فضای مجازی دقت کنند و فقط در مسائل علمی ورود کنند تا شائبه ای در مورد دادسرا و اعضای آن ایجاد نگردد.

میرسراجی ادامه داد :ما ابهامات و مشکلاتی در دادسرا داریم که باید بحث کرده و راه حل پیدا کنیم. ایشان گفت اتاق فکری از روسای محترم دادگاه انتظامی و اهالی نظر تشکیل خواهیم داد تا موارد مورد بحث دادسرا و دادگاه را بررسی کنیم و خروجی آن را پس از بررسی ها به آگاهی دادیاران محترم و اعضای دادگاه می رسانیم.

احمد سعادت معاون اول دادسرای انتظامی کانون مرکز در جلسه معارفه دادیاران انتظامی :

با عملکردی  بسیارشایسته

دادسرای منسجم، منظم و قانونمند

خواهیم داشت

پس از سخنرانی آقای محمد باقر میرسراجی دادستان انتظامی آقای احمد سعادت معاون اول دادستان انتظامی سخنان خود را با تبریک به دادیاران جدید و همچنین آرزوی طاعات و عبادات روزه داران آغاز کردند.

ایشان گفت همانطور که این حکم یک نوع تشخص و اعتبار هست اما باید قبول کنیم که دادیاری مسوولیت آور و تعهد آور است. دوستان کار شما قضاوت است پرونده بر اساس قضاوت شما شکل می گیرد و تصمیم گیری می شود. توقع ما از یک قاضی چیست؟ صدور یک رای عادلانه ، مستند و مستدل –امیدواریم که احساسی همراه با تحسین در پایان دوره داشته باشیم و با عملکردی بسیار شایسته دادسرای منسجم منظم و قانونمند در پایان داشته باشیم. توقع می رود همه دوستان محور عدالت را رعایت کنند دوم اینکه در همه پرونده ها بی طرف باشیم و مطمئنا دوستانی تماس می گیرند و ممکن است بخواهند ما را از مسیر بی طرفی خارج کنند و استدعا دارم تفاوتی در پرونده ها قائل نشویم و راستی و درستی را پیشه کنیم.

سعادت ادامه داد : توصیه بنده این است که خودتان را به سلاح علم و دانش مجهز کنید و به قوانین اشراف داشته باشید و در موضوعات مختلف مشورت کنید. دوستان در این سمت باید خودمان مظهر نظم و انضباط باشیم و نباید خودمان تخلف کنیم. سفارشات خواه یا ناخواه پس از ارجاع پرونده ها شروع می شود توصیه می کنم توصیه ها را سینه دیوار بزنید اینها در نهایت در کارنامه شما ثبت خواهد شد و در معرض قضاوت قرار می گیرد. این حکم( دادیاری) نردبان ترقی نیست با این احساس که بعد ها به هیات مدیره برویم نباید به آن نگاه شود. این سمت ممکن است ما را با کوچکترین لغزش به پرتگاه ببرد و ما را به انحطاط بکشاند.

ایشان توصیه کردند :ما خودمان را نباید بی نیاز از تحقیق بدانیم و در کار ما عجله تاثیر منفی دارد حتی اگر پرونده ای از کمیسیون نظارت و بازرسی می آید باید تحقیقات انجام شود بر اساس استدلال و استنتاج قانونی - توصیه دیگر بنده خط خوش است خواهشمندم با توجه به ارسال این پرونده ها  به مراجع دیگر خط و انشاء زیبایی را انتخاب فرمایید.همچنین خواهشمندم در فضای مجازی مراقب اظهار نظرهایتان باشید بسیاری از این اظهار نظرها بی طرفی دادیار را زیر سوال می برد  به نظرم این فضا بسیار خوب است اگر در جهت دانش و آموزش استفاده شود.

واحد آموزش دادسرای انتظامی کانون وکلای دادگستری مرکز

تهیه و تنظیم مرتضی شیخ الاسلامی

.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است