جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   دوشنبه 4 خرداد 1394 - 12:12:12 PM

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسات 86 ، 87 ، 88 و 89 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز

به تاریخ های 30/01/94 ، 01/02/94 ، 06/02/94 و 08/02/94

صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 86 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 30/01/94

شروع جلسه : ساعت 9/30         پایان جلسه : ساعت 14/45

غایبین : آقایان محمدنبی- فرض پور (سالگرد برادر مرحوم)- کریمی(مراسم ترحیم پدر)- شهبازی نیا-    علیزاده طباطبایی(دادرسی همزمان)

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- مصباح – امینی - دیوسالار- سمامی- حامدتوسلی- احمدی لاکلایه- سردارزاده- خانم ضرابی رسمیت وبا تلاوت کلام اله مجید آغاز شد آنگاه برخی از اعضای هیأت مدیره به شرح زیر نطق کردند.

سمامی: از طرف آقای یزدی دبیر کمیسیون روابط بین الملل پیشنهاد شده که کارآموزان را برای شرکت در همایش این هفته با دادن امتیاز تشویق کنیم.

امینی: مجمع عمومی صندوق حمایت جو خوبی داشت نگاه تندی که علیه کانون مرکز بود به تدریج اصلاح می شود. در خصوص تقدیر از کارمندان نمونه پیشنهاد می کنم برای این  نفراتي که تقدیر کردیم هر کدام یک نیم سکه داده شود.

دیوسالار: ما امین وکلا هستیم و در مورد سفرهای دوره ای اجلاس های اتحادیه دلیلی ندارد میلیون ها تومان هزینه کنیم.

نجفی توانا: قبلاً به گونه ای بود که در اجلاس ها مخالفت با کانون می شد نیاز به ایجاد ارتباط بیشتر با کانون ها داریم. نسل جدید مدیریت کانون ها بیشتر با ما و منطق همراه می شوند. در اتحادیه گروه گرایی است. کمیسیون ها خوشبختانه فعال شده اند این دوره یک جلسه خوب علمی 5 شنبه در کانون برگزار شد. این هفته هم کمیسیون بین الملل همایش دارد. اساتید خوبی هم از خارج دعوت کردند.

مصباح: اعضای کمیسیون آموزش همکاری ندارند و جلسات اخیر حاصل زحمات عده ای از اعضا است. من خواهش کردم اسامی غایبین را اعلام کنند تا جایگزین شود. حتی صحبت شد که رابط هم همکاری خوبی با کمیسیون ندارد. جلسات اینچنینی در ارتقاء سطح علمی وکلا مؤثر است.

(دکتر مالکی ساعت 10 وارد شد.)

(دکتر امینی جلسه را ساعت 10/15 ترک کرد.)

نجفی توانا: اجلاس لرستان و دستورات جلسه آن را تکثیر کردم دوستان هر نظری دارند بدهند در یکی از جلسات قبل از اجلاس خواهیم گذاشت تا موضع هماهنگی داشته باشیم.

دستور بعدی مطرح شد.

نجفی توانا: نامه ای با حدود 160 امضاء از سوی دانشجویان مرکز علمی کاربردی کانون ارسال شده که خلاصه آن این است که برای شرکت آن ها در آزمون وکالت تعیین تکلیف شود. (متن نامه قرائت شد.)

سمامی: خواسته این عزیزان بجا است در حال حاضر آن ها برای شرکت در آزمون با مشکلی مواجه نیستنددرصد قبولی آن ها هم خوب است.

ضرابی: مشکل مربوط به کسانی می شود که کاردانی آن ها غیر مرتبط است. الان مصوبه این است که این گروه نمی توانند در آزمون شرکت کنند.

سمامی: در موارد دانشجویان سابق چون ابلاغ نشده و آگهی نشده، ایرادی ندارد و حق شرکت دارند برای کسانی که پس از این مصوبه قبول شوند این طور عمل خواهد شد و نخواهند توانست شرکت کنند.

نجفی توانا: محروم کردن باید توجیه قانونی داشته باشد خود ما با وجود کاردانی غیر مرتبط آنهارابرای کارشناسی پذیرفته ایم.

مالکی: من مؤسس آن دانشکده بودم به اتفاق بقیه دوستان در زمان تأسیس این رشته ها هیچ تعهدی برای وکالت نکردیم. بنا بود دوره های کاردانی برای شروع باشد و بعد از راه اندازی کارشناسی وکالت آن دوره ها تعطیل شوند. و بعد هم کارشناسی ارشد و دکتری راه اندازی شود چون طبق مقررات باید پلکانی توسعه پیدا می کرد، مجبور بودیم که از کاردانی شروع کنیم ولی توسعه رشته های کاردانی جزء سیاست ما نبود. این مشکل کانون نیست بلکه باید وزارت علوم آن را حل کند اگر  بگوید لیسانس حقوق تلقی می شود می توانند شرکت کنند والا خیر.

سردارزاده: باید ضوابط رعایت شود اگر این افراد راقبول کنیم قانون وکالت را دور زده اند.

مصباح: این دانشجویان اجازه شرکت در آزمون را می خواهند اگر لیسانس حقوق تلقی می شود حق شرکت دارند والا خیر.

نجفی توانا: من در پاسخ این مطالب را به آن ها منعکس خواهم کرد.

سپس دستور بررسی ادامه مواد شرح وظایف کارآموزی مطرح است.

یک تبصره به عنوان تبصره یک ماده 25 پیشنهاد و بررسی شد سپس ماده 26 و 27 بررسی و اصلاح شد و بررسی ادامه مواد به جلسه پس از تنفس موکول شد.

نجفی توانا: دستوری با سه امضا واصل شده است که بر اساس آن تقاضا شد به جای کار تحقیقی، کارآموزان در همایش کمیسیون روابط بین الملل شرکت کنند.

سمامی: افرادی که به صورت اختیاری در همایش دو روزه کمیسیون بین الملل شرکت کنند را از کار تحقیقی معاف و همین همایش را بپذیریم.

سردارزاده: کمیسیون آموزش هم همایش برگزار می کند آن را هم بیاورید باید نسبت به همه همایش های علمی که از طرف کمیسیون ها به صورت علمی برگزار می شود تصمیم گرفته شود.

کامیار: این سهل و ساده کردن کار تحقیق و جایگزینی آن به ضرر آموزش کارآموزان است. نباید به خاطر یک مصلحت موقتی که پر کردن ظرفیت همایش است با مسأله مهمی مثل آموزش کارآموزان بازی کنیم.

مالکی: اگر اظهارنظر کارآموز و گزارش مبسوطی از آن تهیه کند مناسب است ولی صرف شرکت نه.

(آقای امینی ساعت 12/20 مراجعت کرد)

حامدتوسلی: حضور کافی نیست به علاوه گزارش ها یکی است چون تقلید و رونویسی می شود اگر چاره ای برای این اشکال پیدا کنیم پیشنهاد خوبی است.

امینی: اجلاس 2 روز کاری و کامل است هزینه سنگینی هم شده است شهریه هم اخذ شده مهمان خارجی دارد اما ثبت نام نصف هزینه ها را تأمین می کند. پیشنهاد می کنم جایگزین 2 کارگاه یا سخنرانی بشود.

ضرابی: این همایش ممکن است این خصوصیت را داشته باشد ولی نباید موردی بحث کنیم.

سپس رأی گیری و نهایتاً به اتفاق آراء تصویب شد در تمام مواردی که کمیسیون های کانون همایش علمی برگزار کرده و هیأت مدیره اعتبار علمی آن را تأییدکند حضور کارآموز در آن همایش یک امتیاز از بیست امتیاز مثبت کل دوره کارآموزی محسوب خواهد شد.

سمامی: در روزنامه آفتاب یزد به همت خانم زهره شریفی ویژه نامه ای راجع به لایحه جامع وکالت چاپ شد که قابل تقدیر است.

مصباح: برای ختم بحث اختلاف تصمیم در خصوص مردودین اختبار موضوع را به آقای اخوتی و کمیلی ارجاع دادیم که بررسی و نهایتاً گزارش مبسوطی را ارائه دادند و تحت شرایطی که به طور مفصل در گزارش بیان شده است پیشنهادشد که با هدف مساعدت برای آخرین بار طبق شرایط مصرح کلاس آموزشی در کلیه دروس اختبار برگزار و سپس در امتحان اختبار شرکت کنند.

پیشنهاد به رأی گذاشته شد و با 9 رأی تصویب شد.

جلسه ساعت 12/10 تنفس و ساعت 13/45 ادامه یافت مواد 28 و 29 شرح وظایف کارآموزی بررسی و به تصویب رسید ادامه بررسی مواد به جلسه بعد موکول شد و جلسه ساعت 14/45 پایان یافت.


صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 87 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 01/02/94

شروع جلسه : ساعت 9/05         پایان جلسه : ساعت 11/30

غایبین : آقایانفرض پور- کاکاافشار

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- محمدنبی-جندقی-مالکی- دیوسالار- سمامی- کامیار-حامدتوسلی-احمدی لاکلایه- سردارزاده- علیزاده طباطبایی رسمیت وبا تلاوت کلام اله مجید آغاز شد آنگاه صورتجلسه قبل قرائت و برخی از اعضا مطالبی پیش از دستورایرادکردند.

(آقای مصباح ساعت 9/25 وارد شد.)

سردارزاده: همکاران کانون لرستان برنامه ریزی مرتبی برای اجلاس کرده اند انتظار دارند سه شنبه حرکت کنیم و به موقع برویم.

نجفی توانا: امروز انتخاب هیأت رئیسه داریم در مورد نامه به رئیس صداوسیما اکثر وکلا حمایت کردند ما از بیست سال پیش شاهد اینگونه حملات به جامعه وکالت بوده ایم و لازم بود اقدامی کنیم. نباید تحمل کنیم که به وکلا توهین شود. در مورد حضور برخی افراد در جشن استقلال نامه ای به اعضا هیأت مدیره نوشته شده است که چرا برخی قضات سابق که وکیل نبودند قاضی هم نبودند در جشن شرکت کردند. به هر حال ممکن است مهمانی را دعوت کرده باشند ما درصدد مبری کردن اشخاص از اتهامات نیستیم ولی احترام آن ها را باید حفظ می کردیم.

مالکی: در مرکز پژوهش ها بررسی لایحه جامع تا ماده 61 پیش رفته است. الان بحث در باب مالیات وکلاست که موضوع به کارگروهی تخصصی ارجاع شد دنبال استقلال دادگاه از امور مالیاتی هستیم تا قضات به امر مالیات وکلا وارد نشوند. دیروز نسخه ای که قوه قضائیه برای مجلس در خصوص لایحه جامع ارسال کرده بود به طور محرمانه به دستم رسید که برای همکاران تکثیر و توزیع می کنم مجلس نمی تواند غیر از لایحه ای که اعلام وصول شده چیز دیگری را در دستور کار قرار دهد این مورد تأیید ما هم نیست حتی اگر در قالب ضمیمه باشد.

حامدتوسلی: با وجودی که من در جلسه ای از عظمت جشن استقلال تقدیر کردم اما نباید از ایراداتی که داشت صرف نظر کنیم رئیس اتحادیه، معاون وزیر دادگستری و مهمانان ویژه دیگری آمده بودند ولی اسمی از هیچکدام برده نشد. ولی همان قاضی سایق که در نامه آمده است با سلام و صلوات به صف اول آوردند. در موضوع انتخاب هیأت رئیسه امیدوارم امروز کارش تمام شود تا بتوانیم گرم و فعال کارمان را ادامه دهیم.

کامیار: با وجودی که اقدام قوه قضائیه در ارسال نسخه ای از لایحه مورد نظرش خلاف قانون است اما باید هوشیار باشیم که مطالب آن نسخه در قالب پیشنهاد توسط نمایندگان ممکن است در کمیسیون طرح شود لذا صرف اینکه آن نسخه بی اعتبار اعلام شود کافی نیست و باید با نگاه کارشناسی نمایندگان مجلس به خصوص کمیسیون را با ایرادات آن آشنا کنیم.

نجفی توانا: نمایندگان مجلس گروهی معتقدند لایحه در همین مجلس طرح شود خوب است زمینه را مساعد می دانند ولی گروهی می گویند مجلس بعدی متحول خواهد شد و الان طرح نشود.

کریمی: اولاً از اظهار همدردی همکاران در فوت مرحوم پدرمتشکر می کنم. در باب سریال در حاشیه اعتقاد دارم تعمداً برای از بین بردن پایگاه اجتماعی برخی مشاغل این کارها انجام می شود و بازی با افکار عمومی است باید با این قضیه محکم برخورد کرد. باید بدانند این قبیل اقدامات برای آن ها هزینه دارد.

سردارزاده: از حضور همکاران زیاد در جلسه امروز هیأت مدیره خوشحالم . در جشن استقلال کسانی را جلو نشاندید که نباید می آمدند. ایشان به اندازه کافی وکلای جوان را تحقیر و توهین کرده است من حتی قبلاً به آقای جندقی و آقای دکتر نجفی پیشنهاد کردم ایشان را برای تدریس به کانون نیاورید ولی توجه نشد مگر از وکلای دادگستری کس دیگری نیست که بتوانیم از آن ها برای تدریس بهره مند شویم. قبلاً هم عرض کردم که ضرورتی ندارد از وجود کسانی استفاده شود که برخورد توهین و تحقیر آمیز با وکلا مخصوصاً جوانان دارند.

(دکتر امینی ساعت 9/45 وارد شد.)

نجفی توانا: ایشان روزی تمام گروه ها افتخار می کردند که از وی دعوت برای سخنرانی کنند حالا چه اتفاقی افتاده است نمی دانم من مستندات این ادعاها را ندیده ام نباید پرده دری باشد خداوند ستارالعیوب است حتی برخی همکاران می گویند برخورد ایشان خوب بوده است.

جندقی: ايشان مرتب در کارگروه های آموزشی کانون درس می داد ما از کم و کیف ادعاهایی که می شود بی خبریم به علاوه روز جشن ایشان مهمان بوده است اکرم الضیف ولوکان کافرا ایشان که مسلمان هم هست.

علیزاده طباطبایی: ما در آستانه تحول اقتصادی بزرگی هستیم دادگستری ظرفیت ایجاد امنیت قضایی برای این تحول را ندارد فساد در دستگاه های اداری بیداد می کند اگر به فسادی در دستگاه قضایی رسیدگی می شود بیشتر سیاسی است نه قضایی. کانون وکلا با توجه به کادر قوی وکلای خود این توان را دارد که به سالم سازی کمک کند و جنبه حقوقی این تحول اقتصادی را هدایت کند. مطلع شدم که در شعبه بازپرسی پرونده ای مطرح است مربوط به آزمون های گذشته وکالت. کانون در جریان این امر باید باشد تا اگر کسی با تقلب پروانه گرفته باطل کند.

امینی: آنچه فعلاً تغییر کرد یک خروج از پست و سیستم قضایی است والا این شخص در تمام ادوار در آموزش های کانون دخالت داشت و همواره مورد استقبال تشکل های مختلف هم بود. بدیهی است برخورد تند با همکاران اگر صحیح باشد قابل دفاع نیست ولی نادیده گرفتن زحمات و همراهی و پاسخ به سؤالات و آموزش و قاطعیت در رسیدگی هم نباید فراموش شود و با ذکر نام به اشخاص حمله کرد بدون آنکه حق دفاع داشته باشند. متأسفانه در صدور پروانه های سابق با پروانه هایی مواجه می شویم که یاد «یک بام و چندین هوا» می افتیم. تأکید بنده رعایت انصاف و عدالت است و بس.

(دکتر ضرابی ساعت 9/55 وارد شد.)

دیوسالار: در باب سریال در حاشیه نامه ای که نوشتیم دور از شأن وکالت است اگر مدیری از ما تعریف می کرد زشت بود. ما همه عادت کرده ایم کمترین صدای مخالف را هم نشنویم. چطور می توان بر واقعیات سرپوش گذاشت از چه کانالی باید گفته شود؟ قالب طنز اقتضای این را دارد و باید از این طریق مسائل کشور را نقد کرد قبلاً حتی از نخست وزیر هم کاریکاتور می گذاشتند. به نظرم تحمل ما وکلا کم شده است.

نجفی توانا: نقد با اهانت فرق دارد آیا در هنرمندان آدم فاسد نیست آن نامه را بر اساس تصویب شما نوشتم باید تحمل را بالاتر ببریم ولی نقد با اهانت یک موی نازک فرق و مرز دارد.

جندقی: من آن روز هم مخالفت کردم با موضع گرفتن. شأن وکلا بالاتر از این حد است.

کریمی: باید به ریشه های قضیه توجه کرد. ایشان مأموریت داشت برخی مفاهیم را مثل گفتمان خراب کند. الان هم پایگاه اجتماعی وکلا را از بین می برد. انتقاد در قالب طنز خوب است ولی هدف نباید تخریب باشد.

نجفی توانا: اینک در مورد ورود به دستور انتخاب هیأت رئیسه با توجه به غیبت جناب فرض پور و آقای شهبازی نیا نظر دوستان چیست؟

حامدتوسلی: عذر آقای فرض پور موجه است باید حرمت ایشان را رعایت کنیم لذا پیشنهاد می کنم به دستورات عادی وارد شویم تا ایشان به جلسه برسد.

سمامی: به نظرم تأخیر داشته باشیم ایرادی ندارد.

مصباح: در گذشته ها یک مورد بود که علی البدل رأی داد ولی اکثریت نظر دارند که عضو اصلی حق رأی دارد.

علیزاده طباطبایی: اعضای علی البدل آیا حق رأی ندارند؟

جندقی: خیرطبق ماده 19 آئین نامه فقط اعضای اصلی حق رأی دارند.

امینی: از حیث مریضی، انتظار و تعویق معقول است.

ضرابی: با تمام احترام به اعضای علی البدل در ابن مسأله بسیار مهم بهتر است منتظر اعضای اصلی بمانیم. صرف نظر از اینکه تفسیر حقوقی ماده مزبور چگونه خواهد بود، بهتر است به دلیل اهمیت موضوع در خصوص انتخابات و رعایت اخلاق منتظر اعضای اصلی بمانیم.

احمدی لاکلایه: بیشتر جلسات هیأت مدیره به دلیل حضور اعضای علی البدل رسمیت می یابد. ماده قانونی استنادی تفسیر شده به نحوی که قبلاً هم علی البدل در موضوع انتخاب رئیس رأی داده است.

امینی: تفسیر لفظی هم مؤید حق رأی علی البدل هاست یک بار هم اینطور شده است منتخبان باید اصلی باشند ولی انتخاب کنندگان علی البدل هم می تواند باشد.

(دکتر شهبازی نیا ساعت 10/05 وارد شد.)

نجفی توانا: تقاضایی با سه امضا واصل شده است که طرح می شود.

مصباح: برای آزمون امسال 1000 نفر ظرفیت تعیین شد. در جریان ثبت نام از پذیرفته شدگان آزمون 22 نفر غایب بودند که مراجعه نکردند 2 نفر از مراجعه کنندگان فاقد شرایط بودند 2 نفر قبولی ها منصرف شدند و کارآموزان سابق هم که شرکت کردند 56 نفر قبول شدند که 29 نفر تغییر محل اشتغال دادند لذا اینک ما 82 جای خالی داریم. باید تصمیم بگیریم که چه کنیم. آیا برای ثبت نام این افراد غایب مهلت بدهیم و در صورت عدم مراجعه قبولی را کان لم یکن کنیم؟

جندقی: من موافقم روال این بوده که آگهی منتشر می کردیم و اگر تا آخر شهریور نیامدند جایگزین می گرفتیم.

امینی: آگهی کنیم و تا پایان تیرماه فرصت دهیم بعلاوه از کمیته سه نفره هم مصوبه بگیریم که اگر غایبان بعداً به دادگاه انتظامی بروند به این مصوبه استناد کنیم.

نجفی توانا: هماهنگی با آن کمیته سه نفره خوب است.

کامیار: به نظرم مستقل از آن کمیته عمل کنیم خود را محتاج به تصمیم آن ها نکنیم تعداد مراجعان غایب تصور نمی کنم  بیش از 5-6 نفر باشد و این تعداد بعداً حکم هم بگیرند بار سنگینی در برابر 1000 نفر ظرفیت نیست.

کریمی: اگر به کمیته مراجعه کنیم صلاحیت اضافی برایش ایجاد کرده ایم خارج از کانون است به علاوه حتی اگر تصویب کنند عذر قانونی هم محسوب نمی شود.

نهایتاً رأی گیری شد و به اتفاق آراء جایگزینی رتبه های بعدی به ترتیب رتبه در مورد سهمیه آزاد و در مورد سهمیه ایثارگران با رعایت حداقل معدل 7 تصویب شد همچنین اعطای مهلت تا پایان تیرماه از طریق نشر آگهی با 7 رأی موافق تصویب شد.

جندقی: در تمام دوره ها اینطور بوده که انتخاب هیأت رئیسه با حضور اعضای اصلی باشد جناب فرض پور غایب است و خودشان هم کاندید استبهتر است تعجیل نکنیم و به عصر موکول کنیم.

حامدتوسلی: انتخاب کنندگان می توانند علی البدل باشند اما الان مشکلی نداریم هیأت رئیسه داریم رکودی هم ایجاد نمی شود اگر به جلسه بعدی موکول شود.

نجفی توانا: اگر جناب فرض پور داوطلب است بهتر است صبر کنیم.

سمامی: ایشان مریض است حال ایشان را رعایت کنیم نگذاریم با داوطلب شدن به ایشان آسیب وارد شود.

شهبازی نیا: از دستور خارج کنیم انتخاب هیأت رئیسه را اخلاقاً شایسته نیست این بحث مریضی را ادامه دهیم.

کامیار: ایشان خود مناسب ترین فرد برای تصمیم گیری نسبت به سلامت خود می باشد بهتر است دایه مهربان تر از مادر نباشیم.

نهایتاً رأی گیری و تنفس جلسه تا ساعت 15 به تصویب رسید.

 چون ادامه جلسه ساعت 15/00 پس از تنفس با دستور انتخاب هیأت رئیسه و توسط هیأت رئیسه سنی اداره می شود صورتجلسه پس از تنفس توسط منشی سنی تهیه می شود.


صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 88 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 06/02/94

شروع جلسه : ساعت 9/35        پایان جلسه : ساعت 13/05

غایبین : آقایان نجفی توانا(مأموریت کانون)- کریمی- شهبازی نیا- کاکاافشار(دادرسی همزمان)

جلسه با حضور آقایان مصباح- محمدنبی-مالکی- امینی- کامیار-حامدتوسلی-احمدی لاکلایه- سردارزاده- رسمیت یافته پس از تلاوت کلام اله مجید صورتجلسه قبل قرائت شدآنگاه برخی اعضا به شرح زیرایراد سخنکردند.

(آقای سمامی و دکتر ضرابی ساعت 9/45 وارد شد.)

محمدنبی: اجلاس بین المللی حقوق تجارت 4 شنبه و 5 شنبه گذشته با استقبال خوب همکاران مواجه شد. جا دارد از اعضای کمیسیون بین الملل تشکر کنم. دیروز مطلع شدم یک فهرست از وکلا توسط حفاظت قوه قضائیه اعلام شده که اجازه ورود به مجتمع ها را ندارند 5 نفر آن ها عضو کانون مرکز و بقیه عضو 187 یا سایر کانون ها هستند. می توانستند به خودشان به طور خصوصی اعلام کنند ولی اینگونه اعلام عمومی کار خوبی نبوده است اعلام نظر کنید که چه کنیم.

حامدتوسلی: آقای رحیمی دانش از کارشناسان بودجه که در بحث تفریغ بودجه کانون همکاری نزدیکی داشتند فوت شد. آقای علیرضا نوری از همکاران برجسته ما که قاضی هم بودند و خدمات شایانی داشته فوت کردند تسلیت می گویم.

سمامی: از کمیسیون امور بین الملل و تمامی اشخاصی که زحمت کشیدند برای همایش دو روزه ممنونم. در باب اطلاعیه حفاظت مراتب تأسف و تأثر خودم را از عملکرد حفاظت قوه قضائیه اعلام می کنم این عملکرد صحیح نیست این مملکت برای هر امری قانونی دارد طبق قانون برخورد شود ولی اینکه اسم آن ها را پخش کنند غلط است. مراتب اعتراض کانون را به آن ها اعلام کنید. کتاب اسامی وکلای کانون هنوز چاپ نشده است با اینکه من مسئول شدم و به آقایان مسئول امر تذکر داده ام ولی اثری نکرده و هنوز کار انجام نشده است.در باب تشکیل مؤسسات حقوقی ظاهراً در یکی از ادوار هیأت مدیره تصویب شده که باید اساسنامه را کانون تأیید کند به نظرم صرف تأیید اعضا و سهامداران کافی است و لزومی به بررسی اساسنامه ندارد.

امینی: در جلسه امروز که جلسه انتخاب هیأت رئیسه نیستیم باز جلسه خلوتی شد. حال چند نکته باید عرض کنم اول آنکه اعلامیه حفاظت و اطلاعات راجع به ممنوع الورود بودن برخی از همکاران خانم اولاً این نامه و محدود ساختن فقط حق وکیل را زایل نمی کند بلکه حق موکل را هم از بین می برد. ثانیاً اگر جرمی مرتکب شدند مجازات آن جرم را باید متحمل شوند نه اینگونه. لذا اگر به بنده مأموریت دهید منفرداً یا در معیت سایر همکاران، آماده پیگیری هستم. دوم آنکه راجع به تبلیغ و تغییر مقررات تعرفه حق الوکاله مستلزم بررسی مجدد است. تبلیغ بودن یا نبودن پنجاه سال پیش با مقتضیات امروز متفاوت است و باید به فکر افزایش درآمدهای همکاران خصوصاً جوانان ولی در قالب قانون و نظم حاکم به جامعه وکالت باشیم. سوم آنکه، وقتی که در موقع انتخاب دادیاران فریاد می زدیم دقت کنیم، توجه جدی نمی کردیم بعضی از دادیاران، (تعداد بسیار معدود) انتخاب شدند که بی توجهی به اصول اولیه بود. پس دقت کنیم و بیش از این مماشات نکنیم.

(آقای فرض پور ساعت 10/15 وارد شد.)

احمدی لاکلایه: در بیست و چهارمین جلسه هیأت مدیره در مورد چاپ دفترچه اسامی وکلا که این دفترچه اسامی تا سال 1387 بودهو قدیمی است تجدید چاپ شود. اکنون ما تعداد 7 الی 8 هزار نفر وکیل داریم همکاران ما می خواهند اسم آن ها در دفترچه اسامی باشد مخصوصاً همکاران جوان در این راستا آقای دکتر سمامی هم باز پیشنهاد بنده حمایت کردند و تأکید فرمودند متأسفانه تاکنون به بهانه های مختلف انجام نشده و من هم چندین بار به آقای پویش مراجعه نمودم اظهار داشتند بعضی ها هنوز شماره تلفن و آدرس خود را نداده اند ما نباید به خاطر چند نفر هشت هزار نفر از همکاران خود را چشم براه بگذاریم. در مورد حق الوکاله در هیأت مدیره پیشنهاد کردم با توجه به افزایش هزینه دادرسی و تمبر که وجود دارد تعدیلی در حق الوکاله بشود متأسفانه اقدامی به عمل نیامده است اعلام نمودم اگر کمیته ای تشکیل شود من هم آمادگی خود را در این کمیته اعلام می نمایم.

سردارزاده: رفتار نیروی حفاظت اطلاعات در مورد همکاران درست نبوده است این کار حق دفاع را ضایع می کند و با راه ندادن، موکل متضرر می شود باید برخورد جدی کرد. در بحث ثبت مؤسسات حقوقی بدون حضور وکیل نباید ثبت را پذیرفت ممکن است سایرین تبحر و تخصص نداشته باشند و لذا کنترل کانون هم لازم است.

مصباح: برخورد با مسأله اعلام اسامی  همکاران لازم است این اقدام بدون حکم قانون موجب منع از کار آن ها می شود. ضمناً در باب نشر اسامی غایبین لازم بود جدولی که پیوست نامه دکتر کامیار بود و علت غیبت ها را توضیح می داد نیز منتشر شود که متأسفانه چنین نشده است.

(آقای دیوسالار ساعت 10/25 وارد شدند.)

کامیار: من نامه را همراه 5 صفحه جدول تسلیم ریاست محترم کردم.در تصمیم به درج آن در سایت و حذف جدول پیوست نقشی نداشته ام. البته از باب یادآوری می گویم که در مورد گزارش غیبت ها تا جلسه 45 همکاران به خاطر دارند که تا چه حد مسأله ایجاد شد برخی برای عدم اعلام آن تلاش کردند که حتی من در جلسه در نطق پیش از دستور مجبور شدم گزارش غیبت ها را بخوانم اما این بار بدون فوت وقت آن را در سایت درج کردند اما به طور ناقص. آن تفریط و این افراط هر دو محل ایراد است و شبهه استفاده ابزاری را تقویت می کند.

مالکی: هدف وسیله را توجیه نمی کند اقدام حفاظت قوه فراقانونی است نشر اکاذیب هم هست نسبتی که اثبات نشده به اشخاص داده اند باید به شیوه قانونی عمل می کردند صرفنظر از حق شخصی همکاران باید برای پیشگیری اقدام شود. پیرو مصوبه هیأت مدیره با شهرداری منطقه 2 برای معاوضه زمین سعادت آباد صحبت شد توافق کلی برای دادن زمین در منطقه 22 دارند. من از همکارانی که در جلسه غایب می شوند استدعا دارم حاضر شوند اینکه در جلسات انتخاب هیأت رئیسه می آیند ولی در جلسات عادی نمی آیند قابل توجیه نیست.

کامیار: با توجه به انقضای وقت نطق با وجودی که دوستان پس از تذکر هم به نطق ها ادامه دادند بنده در مقام حفظ احترام آئین نامه منصرف می باشم.

آنگاه ساعت 10/35 جلسه وارد دستور شد.

محمدنبی: نامه ای از طرف نماینده ما در استان یزد واصل شده که در آن اعلام نموده دادگستری استان برای تأسیس کانون استان یزد از وکلا خواسته اقدام کنند مهلت داده که اگر اقدام نشود خودشان اقدام خواهند کرد.

سردارزاده: جدا کردن کانون ها با هدف تضعیف کانون وکلا ست اگر همه با هم باشیم و در انتخابات آنجا کسی شرکت نکند آن ها هم منصرف می شوند و با توجه به اینکه سه چهارم وکلای یزد مایل به جدایی از مرکز نیستند باید باقی وکلا را قانع کنیم که از جدایی خودداری و جلوی زورگویی دادگستری را هم بگیریم.

(آقای علیزاده طباطبایی ساعت 10/45 وارد شد.)

امینی:قانون استقلال کانون ها از مرکز را تحت شرایطی پیش بینی کرده است و لزوماً فراتر از قانون نمی توانیم باشیم. البته مراتب باید به کانون مرکز اعلام شود که چون نشده است فعلاً تکلیفی نداریم.

محمدنبی: وزیر دادگستری ظاهراً نامه ای داده که استان های واجد شرایط اقدام کنند. متأسفانه برخی دوستان جوان ما هم در پی این مسأله هستند که در ملاقات ما با وکلای یزد طرح شد.

مالکی: نباید مقابل قانون بایستم تا حالا هم که تشکیل نشده مغایر قانون بوده است. دادگستری ها هم گاه حق دارند زیرا وکیل تسخیری و معاضدتی در آنجا نیست و ما هم نظارت کافی نداریم.

کامیار: دادگستری اگر از سوی رئیس قوه قضائیه چنین تصمیمی گرفته شده باشد آن را اجرا می کند و لذا بهتر است مدیریت این کار دست خود وکلا باشد اگر همکاری نکنیم ممکن است به نحوی انجام شود که کانون وکلای یزد به نحو شایسته ای راه اندازی نشود.

حامدتوسلی: اکثریت وکلای یزد مخالفند و ما باید از این اکثریت حمایت کنیم به نظرم نامه ای بنویسیم و با حالتی قانع کننده معاذیری ذکرکرده تقاضای تأخیر بکنیم.

مصباح: مباشر این امر قوه است و لذا ما نمی توانیم مانع شویم اگر مخالفت کنیم گردش کار دست آن ها       می افتد.

فرض پور: هدف تضعیف کانون وکلاست والا تعداد شصت نفر برای تأسیس کانون شوخی است این مال شصت سال قبل بوده است نه حالا که فارغ التحصیلان حقوق دهها هزار نفر هستند. نامه ای برای وزیر و رئیس کل یزد بنویسیم که با توجه به لایحه جامع تشکیل کانون در شرایط فعلی مصلحت نیست.

سمامی: باید طبق قانون عمل کنیم ولی حق وکلای فعلی یزد که به دلیل وابستگی به کانون مرکز آنجا را انتخاب کردند باید محفوظ باشد و کسانی را که مایلند عضو کانون مرکز بکنیم.

دیوسالار: تشکیل ندادن کانون در جاهایی که به حد نصاب رسیده است تخلف است البته این حق رئیس کل دادگستری محل نیست بلکه وفق تبصره 3 ماده 6 قانون کیفیت از اختیارات رئیس قوه است اما کانون که اقبالی به آن نباشد ضعیف است.

محمدنبی: کمیسیون نظارت و بازرسی کانون از یزد بازدید و گزارش داده که نشان می دهد اکثر وکلا آنجا نیستند خیلی از کارآموزان در آدرس اعلامی حاضر نبودند. در مورد موضوع یزد بهتر استاول نامه بنویسیم اگر قبول نکردند بعداً تصمیم بگیریم.

دیوسالار: این گزارش را باید برای تعقیب متخلفان به دادسرا بدهیم.

 سمامی: قرائت این گزارش را در دستور قرار دهید همان زمان تصمیم می گیریم.

مالکی: از این اقدام جدی که در دوره های قبل به این وسعت و رقت نبود و بسیار خوب است تشکر می کنم این باید ادامه پیدا کند.

نهایتاً رأی گیری و به اتفاق آراء تصویب شد نامه ای به وزیر دادگستری و رئیس دادگستری یزد ارسال و تأخیر در تشکیل کانون یزد به استناد طرح لایحه جامع وکالت در مجلس خواسته شود.

سپس دستور بعدی ادامه بررسی شرح وظایف کارآموزی مطرح که تا ماده آخر بررسی شد و در خصوص ماده مربوط به صلاحیت وکالت توسط کارآموزان مقرر شد جناب کمیلی و دو تن دیگر از اعضای کارآموزی پیشنهادی حاوی جزئیات امر را به هیأت مدیره ارائه دهد.

جلسه ساعت 13/05 پایان یافت و بررسی سایر دستورات جلسه به جلسه بعدی موکول گردید.


صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 89 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزبه تاریخ : 08/02/94

شروع جلسه : ساعت 9/25         پایان جلسه : ساعت 13/30

غایبین : آقایان نجفی توانا(مأموریت کانون)- فرض پور- جندقی - کریمی- مالکی(دادرسی همزمان)

جلسه با حضور آقایان مصباح- محمدنبی-شهبازی نیا- امینی- دیوسالار- سمامی- کامیار-حامدتوسلی- کاکاافشار- احمدی لاکلایه- سردارزاده- رسمیت یافته با تلاوت کلام اله مجیدآغاز شد آنگاه صورتجلسه قبل قرائت شدسپس برخی اعضا مطالبی پیش از دستور بیان کردند.

محمدنبی: راجع به نامه اعلام اسامی  وکلا برای جلوگیری از ورود آن ها به مجتمع ها دیروز با قائم مقام دادگستری استان آقای محمدی ملاقات داشتم اظهار بی اطلاعی کردند و کار را تأیید نکردند و مقرر شد پیگیری نمایند.

سردارزاده: در جلسه ای که با همکاران در دفترراجع به این موضوع داشتیم بانوان جوان نظرشان این بود که همکاران خانم خودشان هم باید رعایت کنند. باید شأن جامعه وکالت را حفظ کنند تا مورد انتقاد قرار نگیرد.

(آقای علیزاده طباطبایی ساعت 9/40 وارد شد.)

امینی: در کانون یک ضعف ساختاری وجود دارد که بی اطلاع از طرح و تصویب قوانین مربوط و تأثیرگذار در تهاد وکالت هستیم راجع به مجلس و امور پارلمانی باید کنترل کنیم و خروجی های کمیسیون ها را حتماً رصد کنیم و قبل از تصویب هرجا لازم دارد رایزنی کنیم که بهتر است تا پس از تصویب باشد. الان افرادی هستند که قبلاً در مجلس بودند الان وکیل هستند مثل آقای شاملو از این نیروها استفاده کنیم.

مصباح: قبلاً جناب فرض پور این زحمت را می کشیدند مستلزم امکان آمدوشد مجلس است حالا هم باید کانون کسی را داشته باشد. این مطلب را در دستور مستقلی بررسی خواهیم کرد.

سمامی: اقدامات نامناسب قوه در بحث پوشش با آنچه می تواند بکند متفاوت است ولو این مسأله باشد قوه حق این کار را ندارد که جلوگیری کند. در باب اطلاع از مصوبات مجلس قبلاً من هم گفته بودم که باید از طریق نمایندگان مرتبط با استخدام شخصی مناسب ارتباط و گزارش لحظه به لحظه داشته باشیم.

دیوسالار: در لایحه جامع مالیاتی مباحثی وارد شده که اگر تصویب شود دستور موقت ما راجع به مالیات فصلی را بی اثر می کند تنها رصد کردن مصوبات کافی نیست عده ای بروند و صحبت کنند.

حامدتوسلی: مسأله حضور فعال در مجلس برای کسب اطلاع را هرچه زودتر بررسی کنیم آقای برهمن هم مناسب است به عنوان نماینده دولت در سال های متمادی جهت دفاع از لوایح مجلس شرکت داشته است و هفت بار در دیوان بین المللی لاهه نیز نماینده دولت بوده است.

جلسه ساعت 9/55 وارد بررسی دستورها شد.

-        ابتدا پیشنهاد کمیسیون طرح و برنامه مطرح شد.

محمدنبی: کمیسیون طرح و برنامه برای آینده کانون طرح و برنامه ای داده است پیشنهادی که اینک داده است تفکیک شورای دبیران کمیسیون ها است برای تنظیم و تنسیق امور کمیسیون ها.

مصباح: نمی دانم آیا جزء وظایف کمیسیون  است که در این امور نظر بدهد؟ به علاوه با کمیسیون ها مکاتبه مستقیم کرده و گزارش خواسته است که برای برخی کمیسیون ها سنگین بوده است. این امور باید در کمیته دوم متمرکز باشد.

سمامی: من با این پیشنهاد کاملاً مخالفم. اینها بیشتر حرف می زنند ولی عمل نمی کنند.

کامیار: تشکیل چنین شورایی بسیار کار مفیدی است موجب ارتباط بیشتر کمیسیون ها و نتیجتاً هماهنگی و هم افزایی می شود و در برخی موارد که مسایل مرتبط با کمیسیون های مختلف است مشکلات بهتر حل و فصل می شود.

محمدنبی: در جلسه ای که با دبیران داشتم پیشنهاد مشابهی طرح شد برخی دبیران مخالفت کردند من هم در حال حاضر ضرورتی نمی بینم.

شهبازی نیا: من نظر خاصی راجع به پیشنهاد کمیسیون طرح و برنامه ندارم ولی از این موقع استفاده می کنم تا برای پنجمین بار ظرف چند سال گذشته یکی از مهمترین مشکلات کانون را طرح کنم. سازمان و ساختار کانون وکلا 60 سال پیش طراحی شده و پس از آن هرگز مورد مطالعه و بازنگری قرار نگرفته است. جامعه ما و نیز صنف ما در 60 سال گذشته تحولات عدیده ای را از سر گذرانده است. با کمی اغراق می شود گفت این جامعه نشانی از جامعه 60 سال پیش ندارد. با این حال، کانون وکلا هیچ تحولی را به خود ندیده است. علمای مدیریت، برای یک سازمان امروزی و فعال و پویا مشخصاتی را ذکر می کنند که کانون وکلا از آن ها بی بهره است. یک سازمان جدید، چشم انداز دارد، هدف دارد، بیانیه مأموریت و ارزش ها دارد، و مهمتر از همه از یک نظام تصمیم گیری و مدیریتی مشارکتی برخوردار است، که همه ذینفعان را در برمی گیرد. ذینفع های ما مردم، وکلا، مدیران و کارکنان کانون هستند. این جمع الان در رابطه با مسائل این صنف نه فقط هدف مشترک ندارند که حتی شبیه هم نمی اندیشند. نقش کمیسیون ها هم در حال حاضر یک نقش صوری است و در تصمیمات کانون تأثیر گذاری ندارند. پیشنهاد می کنم با استفاده از خدمات افراد متخصص، ساختار و فرآیندها در کانون بازنگری شود و اسناد اساسی در سرنوشت یک سازمان نظیر سند چشم انداز و نظام ارزش ها و ... هم تدوین شود. کانون های وکلای پیشرو در دنیا همه این ویژگی ها را دارند.

مصباح: من هم احساس می کنم این چارت که مال سال 33 است جوابگوی امروز نیست ولی همیشه نگران  بوده ام که طرح این قضایا ممکن است موجب تصویب مصوباتی شود که مطلوب کانون نیست و مجلس چیز دیگری را تصویب کند.

حامدتوسلی:با تشکیل شورای دبیران اختلاف بیشتر می شود هر کسی سمت خودش مسائل را سوق می دهد. لذا این کار نتیجه بخش نخواهد بود.

علیزاده طباطبایی: برنامه ریزی امری تخصصی است این یک معضل همگانی در کشور است دستگاه قضایی برنامه ندارد با وجودی که بقیه بخش های دولت با همکاری سازمان برنامه، دارای برنامه هستند. پیشنهاد می کنم با یک مرکز علمی با صلاحیت مثل مرکز پژوهش های سازمان برنامه قراردادی ببندیم و بخواهیم برای ما برنامه بلند مدت و میان مدت بنویسند.

نهایتاً رأی گیری و با یک رأی موافق و 11 رأی مخالف پیشنهاد کمیسیون رد شد.(کامیار ثبت رأی موافق خود تأکید کرد.)

دستور بعدی بررسی آئین نامه کمیسیون حقوق بشر طرح شد.

چون متن تکثیر شده در اختیار همکاران نبود مقرر شد در جلسه بعدی طرح شود.

دستور بعدی بیمه تکمیلی طرح شد.

مصباح: الان پیشنهاد بیمه ایران بی رقیب است گرچه بیمه آسیا به طور شفاهی گفته معادل یا بهتر از آن را ارائه می کند از کمک رسان آریا هم پیشنهادی واصل شده است البته بیمه ایران دولتی است و اگر بتواند اجرا هم بکند مفید است ولی آیا در عمل برخوردش ولائی نخواهد بود؟

محمدنبی: قرارداد ما تا خرداد با SOS است ولی برای بعد از آن باید تعیین تکلیف شود. آقای احمدی لاکلایه با تک تک نمایندگان بیمه های مختلف صحبت کرد. کمیسیون رفاه و آقای زاهدپاشا هم صحبت کردند. منابع مالی بیمه ایران زیاد است. در پیشنهادش سقف محدود و نامحدود را ارائه کرده که حق بیمه سقف نامحدود آن معادل حق بیمه سقف محدود SOS است. قبول کرده که 2  کارمند دائمی در کانون برای هماهنگی بگذارد.

شهبازی نیا: تجربه شخصی من این است که بیمه ایران واقعاً می پردازد و اگر پیشنهاد سقف نامحدود داده است خوب است.

احمدی لاکلایه: بیمه ایران با انتظار ثبت نام 50% وکلا پیشنهاد را داد که ما بدون تغییر شرایط این شرط را حذف کردیم.

مصباح: بیمه هادر تنظیم قراردادفن نگارش خاصی دارند حتماً با کارشناس بیمه بروید.

نهایتاً با اتفاق آراء تصویب شد قرارداد با بیمه ایران منعقد و به وکلا اعلام شود که هر کس تمایل دارد وفق شرایط قرارداد مذکور با بیمه ایران قرارداد بیمه تکمیلی تنظیم کند.

سپس دستور بعدی بررسی تقاضاهای انتقال مطرح شد.

سپس دستور تقاضاهای صدور مطرح شد.

آنگاه برخی اعضای کمیسیون رفاه در جلسه حاضر شدند گزارش فعالیت 4 ماهه را که به طور مکتوب تهیه شده بود در اختیار اعضا قرار دادند ابتدا آقای شیوایی دبیر کمیسیون با تشکر از اختصاص این وقت گزارش مکتوب را توضیح داد سپس اعضای دیگر کمیسیون رفاه آقایان ملاحسنی، ادیبی و اخلاقی نیز به اختصار مطالبی را به عرض هیأت مدیره رساندند و تقاضا داشتند که هیأت مدیره با اعتماد به کمیسیون رفاه اجازه فعالیت دامنه دار تری را به آنها بدهد و اثر آن را برای ارتقاء شأن وکالت ورضایتمندی وکلا مطلوب ارزیابی کردند.

آنگاه برخی اعضای هیأت مدیره مطالبی در جهت تقدیر و تشکر و تذکر بیان نمودند و از فعالیت های 4 ماهه کمیسیون که چشمگیر بود قدردانی نمودند.

جلسه ساعت 13/30 پایان یافت.

تاً رأی گیری و تنفس جلسه تا ساعت 15 به تصویب رسید.

 چون ادامه جلسه ساعت 15/00 پس از تنفس با دستور انتخاب هیأت رئیسه و توسط هیأت رئیسه سنی اداره می شود صورتجلسه پس از تنفس توسط منشی سنی تهیه می شود.


 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است