جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   چهارشنبه 15 دی 1395 - 12:12:12 PM

در نشست امضای تفاهم نامه میان کانون وکلای مرکز و کمیته امداد اعلام شد : خدمات وکلای دادگستری به مددجویان کمیته امداد زبانزد و جبران ناپذیر است

در دیدار مهندس سید پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی با رئیس و مدیران کانون وکلای مرکز، تفاهم نامه به امضای روسای دو سازمان رسید...

در نشست امضای تفاهم نامه میان کانون وکلای مرکز و کمیته امداد اعلام شد:

خدمات وکلای دادگستری به مددجویان کمیته امداد زبانزد و جبران ناپذیر است

روابط عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز- در دیدار مهندس سید پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی با رئیس و مدیران کانون وکلای مرکز، تفاهم نامه به امضای روسای دو سازمان رسید. در این برنامه که روز دوشنبه سیزدهم دیماه با حضور نایب رئیس کانون وکلای مرکز و شماری از اعضای هیات مدیره کانون مرکز و معاون حقوقی و مدیران ارشد کمیته امداد انجام شد دکتر امیر حسین آبادی به شمار بالای مشاوره ها و پرونده های معاضدتی به عنوان حمایت از شهروندان ناتوان اشاره کرد و گفت: این دیدار نخستین نشست مدیران کمیته امداد در دوره جدید است که امیدوارم با امضای این تفاهم نامه، هم حمایت بیشتری از محرومان و افراد نیازمند خدمات حقوق شود و هم به استیفای حقوق آن ها بیشتر یاری رساند.


سید پرویز فتاح رئیس کمیته امداد پیشنهاد انعقاد تفاهم نامه و امضای آن از سوی رئیس کانون و کمیته امداد را به سبب اهمیت و کیفیت خدمات وکلا به نیازمندان دانست و گفت: کار وکلای دادگستری اساسی و زیرساختی است و کار ما روبنایی و در سطح دیگری است. خدمات وکلای دادگستری در کمیته امداد زبانزد است و قابل جبران نیست. رییس کمیته امداد با اشاره به این که بسیاری از مددجویان این سازمان به سبب از دست دادن سرپرستشان یا تندرستی خود و از کار افتادگی ناشی از بیماری یا حادثه نیازمند شده اند و اکنون برای دریافت حقوق خویش به مشاوره و پشتیبانی حقوقی نیاز دارند افزود: در حالی که فوت، طلاق، زندانی شدن و اعتیاد سرپرستان خانواده ها و مددجویان تحت پوشش کمیته امداد، بازماندگان و همسران و فرزندان آن ها را درگیر مشکل معیشت، نداشتن درآمد، آسیب های تربیتی و اخلاقی و فرهنگی ساخته است، چنانچه رویکرد و نگاه تازه تری در رویه قضایی و حتی اصلاح برخی قوانین انجام شود هم شماری از مددجویان با دریافت حقشان و فراهم شدن فرصت بازتوانی و توانمندسازی از تعهد و خدمات ما بیرون می روند و مستقل زندگی می کنند و هم امکان بهره مندی افراد نیازمندتری از پشتیبانی کمیته امداد فراهم می شود. فتاح مشکل سی هزار سرپرست خانواده زندانی را یادآور شد و با اشاره به این که دراین باره برای یافتن چاره ای جهت بهبود وضعیت این زندانیان و خانواده هایشان با رییس قوه قضاییه گفت و گو کرده است گفت: حمایت های وکلا و کانون ها از ما و خدماتی که به مددجویان کمیته امداد می کنند می تواند الگوی مناسب برای جلب حمایت و پشتیبانی اصناف و اتحادیه های دیگری مانند پزشکان و دیگر ارائه کنندگان خدمات به شهروندان آسیب پذیر و محروم باشد.


معاون حقوقی کمیته امداد نیز با بیان شمار 4 میلیون نفری افراد تحت پوشش کمیته امداد که یک میلیون و پنجاه هزار تن از آن ها زنان سرپرست خانواده هستند، از نظرسنجی و نیاز سنجی درباره مشکلات حقوقی مددجویان کمیته امداد خبر داد و گفت: در جامعه آماری مورد نظر ما ، 60 درصد (برابر پاسخ ها و وضعیت موجود) با مشکلات حقوقی و قضایی دست به گریبان هستند که شامل مواردی همچون نفقه، حضانت و دیگر امور حقوقی و از جمله برپایه یک غربالگری در دو سال گذشته 25 تا 30 درصد مسائل ناشی از ارث و امور مشابه آن بوده اند. قمشه توانمندسازی مددجویان را حکم قانونی و مورد تاکید رییس کمیته امداد اعلام کرد و با تاکید بر افزایش میزان اشتغال زایی برای مددجویان و تغییر وضعیت شماری از ایشان به حامی شهروندان آسیب پذیر ، افزود : بیش از 3000 وکیل و حقوقدان نیکوکار در تمام کشور با کمیته امداد همکاری می کنند و گاه برنامه های مشترکی با وکلا در مناسبت های گوناگون برگزار می کنیم که هم مورد توجه مسوولان عالی رتبه قرار گرفته است و حتی از سوی خانم دکتر امین زاده دستیار ویژه رییس جمهور از ما سپاسگزاری شده است هم دستاوردهای ما درباره مشاوره و وکالت مددجویان و توانمندسازی ایشان به وزارت امور خارجه و قوه قضاییه برای فرستادن به سازمان های بین المللی مرتبط با حقوق بشر اعلام و گزارش شده است.

معاون حقوقی کمیته امداد ابراز امیدواری و تاکید کرد که با خدمات بیشتر و گسترده وکلا به مددجویان کمیته امداد، فرهنگ بهره مندی از خدمات وکلا و استفاده از وکیل در همه امور حقوقی و قانونی بهبود یابد و تقویت شود.  

 در ادمه این نشست اسماعیل مصباح اسکویی نایب رئیس کانون مرکز هم در این دیدار به نارسایی قانونی برای ارائه خدمات بیشتر به نیازمندان ناتوان اشاره کرد و خواستار همکاری و هم اندیشی همه سازمان های مرتبط در این باره شد. دکتر حسین محمد نبی عضو هیات مدیره نیز با اشاره به عدم پرداخت بودجه وکالت های تسخیری به کانون در سال های اخیر، پیشنهاد کردند کمیته مشترکی برای پی گیری اجرای تفاهم نامه و گفت و گوهای مرتبط تشکیل شود. همچنین اکبر سرداری زاده دیگر عضو هیات مدیره و رییس پیشین اداره معاضدت قضایی کانون مرکز با بیان اهمیت کار اداره مذکور، خواستار افزایش همکاری های میان کانون و کمیته امداد شد. سپس دکتر کامران آقایی عضو هیات مدیره علت کیفیت قابل قبول خدمات وکلا را آموزش و پرورش مناسب صدها وکیل در کانون مرکز با فرایندهای قانونی و پیش بینی و تشکیل کارگاه های آموزشی دانست و گفت: تشکیل کارگروهی برای حمایت کامل تر قانونی و پشتیبانی خدمات از سوی کانون وکلا و فراهم سازی لوازم قانونی و اعتبارات لازم در این باره پیشنهاد می شود.


در پایان این دیدار و گفت و گو تفاهم نامه میان طرفین امضا و مبادله شد. برپایه تفاهم نامه که به امضای دکتر امیر حسین آبادی رئیس کانون وکلای مرکز و سیدپرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) رسید، مددجویان کمیته امداد با شرایط مندرج در این سند، از خدمات حقوقی برخوردار می شوند. همچنین یکی از هدف های این تفاهم نامه جلوگیری از حدوث مشکلات حقوقی ناشی از عدم استفاده از وکیل در محاکم یا بهره نبردن از مشاوره حقوقی پیش بینی شده است.

ارائه خدمات معاضدت قضایی و حقوقی همراه با تخفیف در حق الوکاله و حق المشاوره وکیل به کمیته امداد ، تلاش در جهت ترغیب و تشویق مددجویان تحت پوشش کمیته امداد برای استفاده از خدمات معاضدت قضایی وکلای دادگستری ، تلاش در جهت ترغیب و تشویق روحیه نیکوکاری در جامعه حقوقدانان و نخبگان ، جلوگیری از حدوث مشکلات حقوقی ناشی از عدم استفاده از وکیل ، پرداخت هزینه تمبر مالیاتی پرونده های مددجویان از سوی کمیته امداد در صورت تامین اعتبار معاضدت حقوقی ، آموزش های حقوق شهروندی به مدد جویان تحت پوشش کمیته امداد امام (ره) و معافیت از حق الوکاله وکیل یا تخفیف 50 درصدی در دعاوی مالی طبق تعرفه قانونی از مهمترین بخش های تفاهم نامه همکاری فیمابین کمیته امداد امام خمینی (ره) و کانون وکلای دادگستری مرکز می باشد .

روابط عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز

 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است