جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   جمعه 10 شهریور 1396 - 12:12:12 PM

برگزاری مراسم تحلیف 315 نفر از کارآموزان وکالت

مراسم تحلیف 315 نفر از کارآموزان وکالت روز جمعه مورخ 10/6/96 در سالن همایش های بین المللی دانشگاه الزهرا با حضور اعضای هیات مدیره...

برگزاری مراسم تحلیف 315 نفر از کارآموزان وکالت


مراسم تحلیف 315 نفر از کارآموزان وکالت روز جمعه مورخ 10/6/96 در سالن همایش های بین المللی دانشگاه الزهرا با حضور اعضای هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، رئیس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران، اعضای کمیسیون کارآموزی، اعضای کمیسیون اختبار و خانواده کارآموزان با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

حسین عسکری راد: قربانی عدالت و حق شویم نه حق الوکاله

دبير کميسيون کاراموزي به ارایه گزارشي از عملکرد کميسيون و تعداد کارآموزان پرداخت و در این راستا اظهار داشت: « در این دوره تعداد 331 نفر مجاز به شرکت در اختبار شدند که از این تعداد 11 نفر غیبت داشتند و 5 نفر در امتحان علمی مردود شدند که البته امسال کمترین مردودی را نسبت به سنوات اخیر داشتیم که علت آن وجود  رتبه های اول تا 500 قبولی کانون ، کارعلمی صورت گرفته و ایجاد تقویم آموزشی می باشد. در نهایت امروز برای 315 نفر مراسم تحلیف برگزار می شود.»

حسین عسکری راد با بیان این که« پایه پایبندی به نظامات و اخلاق دانش و آموزش است و به همین دلیل دوره هایی را طراحی کردیم که در این دوره ها در خصوص اخلاق حرفه ای، شرح وظایف کاراموزی، چگونگی تنظیم وکالتنامه، تنظیم دادخواست و نحوه پرونده خوانی آموزش هایی صورت گرفت..» افزود:« 12 جلسه کارگاه اموزشی در 45 روز به این امر  اختصاص داده شد و بعد از آن شش دوره سه ماهه آموزش مبانی علمی که مرتبط با آیین های دادرسی است،برگزار گردید.»


وی عنوان داشت:«کاری که از سال 96 شروع کردیم حذف کارنامه کاغذی و روی اوردن به نظام الکترونیکی بود. در حال حاضر کارآموزان به پروفایل شخصی خود مراجعه و گواهی را پرینت و به دادگاه ارایه می‌دهند. البته اکنون علاوه بر بررسی گزارش ها توسط کمیسیون کارآموزی، وکیل سرپرست کارآموز نیز باید گزارش را تایید کند. در چهار استانی که کانون مرکز امر کارآموزان را تصدی می‌کنند توانستیم  نظام الکترونیکی بر تهیه و تنظیم وارایه گزارشات را حاکم کنیم.»

دبیر کمیسیون کارآموزی کانون وکلای دادگستری مرکز افزود:«در کارگاه‌های آموزشی و اختبار  مشکلاتی از جهت تطبیق هویت افرادی که در کارگاه ها شرکت می‌کردند وجود داشت که خوشبختانه در حال حاضر  با حمایت هیات مدیره و واحدانفورماتیک هر کارآموز با اثر انگشت شناخته می‌شود و دیگر با عدم احراز هویت مواجه نیستیم.»

وی در پایان به وکلا توصیه کرد: «در روز عید قربان فراموش نکنیم که خود را قربانی حق الوکاله نکنیم، ممکن است که  قربانی قانون و عدالت و حق شویم اما قربانی حق الوکاله نشویم.»

پس از سخنان دبیر کمیسیون کارآموزی کانون وکلای دادگستری مرکز ، مجری مراسم،  فرصت را غنیمت شمرد و از اعضای کمیسیون های کارآموزی و اساتید آزمون اختبار که بار اصلی پرورش کارآموزان و رسیدگی به امور آنان ها و گرفتن آزمون و در نهایت دریافت پروانه را بر عهده دارند،  تقدیر و تشکر نمود.

 

مصباح اسکویی: وکیل خوب به وسیله علم و تجربه ساخته می شود


در ادامه مراسم نایب رییس کانون وکلای دادگستری مرکز پشت تریبون قرار گرفت. وی با بیان این که «یکی از اتفاقات مهم زندگی هر فردی ، روز ورود وی به عرصه مسئولیت های اجتماعی است » عنوان داشت:« امروز کارآموزان عزیز هر چند دوره کارآموزی را به پایان رسانده اند اما در حال ورود به مرحله مهم و حساس‌تری هستند که برای کشف حقیقت و اعتلای عدالت به استقبال این حرفه مهم و خطیر رفتند. روز تحلیف روز بزرگی است و با اتیان سوگند فرد وارد عرصه‌ای می‌شود که چارچوب کلی وظایفش در متن سوگندنامه دیده می‌شود.»

اسماعیل مصباح اسکویی تصریح کرد:«در متن سوگندنامه نکات مهمی وجود دارد و جز عدالت مفهوم دیگری ندارد و بر حفظ حرمت اصحاب دعوی و طرفین تاکید دارد. امیدوارم هر روز این سوگندنامه را مرور کنیم تا مفهوم سوگندنامه ملکه ذهن‌مان باشد و آن را به عنوان زینت دفتر تلقی نکنیم.»

وی سپس به کارآموزان و وکلا توصیه کرد « قدر پروانه خود را بدانید چرا که به آسانی به دست شما نرسیده است. چرا که در آزمون وکالت حدود 70 هزارنفر شرکت می‌کنند ولی دو هزار نفر پذیرفته می‌شوند و کسانی هستند که حسرت داشتن این پروانه‌ها را دارند. آن را به ارزانی نفروشید.»

مصباح اسکویی با تاکید بر این که« توصیه می کنم که موسسات حقوقی را با همکاران وکیل تشکیل دهید.» افزود:« اخیرا هم در کانون وکلا فرم موسسات حقوقی تهیه شده و به اداره ثبت شرکت ها اعلام کرده ایم که جهت ثبت موسسه حقوقی از این فرم استفاده شود. کار وکالت فردی نیست بلکه باید به صورت جمعی و در قالب موسسه انجام شود. متاسفانه موسسات حقوقی به وسیله غیر وکلا تشکیل شدند و در جهت صید کارآموزان هستند که با دراختیار گرفتن پروانه کارآموزان به مقاصدشان  برسند.»

وی در ادامه با بیان این‌که  «متاسفانه اکثر تخلفات بوسیله وکلای جوان رخ می‌دهد»،عنوان کرد:« در قالب مقررات انتظامی حرکت کنید. جامعه هنوز هم دنبال وکلایی است که مسولیت پذیرتر هستند. کار وکالت آمیزه‌ای از علم و تجربه است و تا آخر مطالعه و تجربه‌اندوزی نیاز دارد و وکیل خوب به وسیله علم و تجربه ساخته می شود. قوانین هر روز در حال نو شدن هستند وکیل باید مطالعات هر روزه داشته باشد.»

مراسم با نمایش کلیپی در خصوص وکیل و نهاد وکالت ادامه پیدا کرد.

 

بهمن کشاورز: نیازمند حمایت همکاران جوان هستیم

رئیس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران نیز طی سخنانی با بیان این که «شاید زمان خوبی برای پیوستن شما وکلای جوان به خانواده وکلا نباشد اما با همت شما و کل اعضای این خانواده شرایط بهتر و مشکلات مرتفع خواهد شد.» افزود: « حرکاتی در جهت کیفیت زدایی از این حرفه مرتب در حال انجام است و افرادی خواسته یا ناخواسته  به دنبال این هستند که ویژگی های مثبت این حرفه را از بین ببرند اما بدیهی است که  کانون‌های وکلا و اتحادیه کانون‌ها پاسخگوی این هجمه‌ها و حمله ها بوده‌اند و خواهند بود و  تا به حال این حرکات نتیجه شومی نداشته است. به هرحال هرکسی حق دارد در مواردی که احساس می‌کند  حقی از او تضییع شده است اعلام شکایت کند و باید مراجع شکایت هم این ادعاها را برای رسیدگی بپذیرند البته ما انتظار نداریم که برخی از مراجع شکایت، پیش از بررسی شکایات اظهارنظر کنند.»

 

بهمن کشاورز ادامه داد:« شکایتی علیه کانون  و اتحادیه تحت این عنوان که گویا در کانون‌ها انحصارطلبی وجود دارد، صورت گرفته و باید شورای رقابت به آن رسیدگی کند اما باید بدانیم که این شورا حق ورود به امر وکالت را نمی‌تواند داشته باشد. کانون‌ها اقدامات خود را کرده و می‌کنند و بعد از آن هیات  مدیره کانون‌ها و اتحادیه نیازمند به حمایت شما همکاران جوان  هستند.»

وی سپس به وکلای جوان توصیه کرد:« در قبول وکالت حتما فرم پذیرش وکالت که در کانون وکلاست را  با موکلتان تنظیم کنید و در تنظیم وکالت‌نامه اختیارات را فقط به اندازه‌ای بنویسید که در دعوای خاص نیاز دارید و امضای هیچکس حتی پدر و مادرتان را بدون حضور خودشان گواهی نکنید.»

رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران در پایان اظهار داشت:« مدام نگویید کانون برای ما چه کرده و چه می‌کند بلکه بگویید ما برای کانون چه کرده و چه می کنیم.  توجه کنید  که کانون وکلا کارفرمای ما نیست اما چهاردرصد حق بیمه را می دهد. کانون همین اندازه که از نظر آموزشی از ما حمایت کند کفایت می‌کند. بنابراین حامی کانون باشید و کانون هم در مواردی حامی شما خواهد بود.»

 

امیر حسین آبادی:وکالت شغل مهم و پرمسئولیتی است

همچنین ریاست کانون وکلای دادگستری مرکز در این مراسم طی سخنانی  خطاب به حاضران اظهار داشت:« وکالت شغل پر مسوولیت و  مهمی است. از محدود مشاغلی است که برای آن سوگند در نظر گرفته شده است . شغل شریفی است که در متن سوگندنامه هم آمده و  تخلف از قسم این معنی را دارد که وثیقه را ضبط و به حراج می گذارند و وای بر روزی که شرافت انسانی به حراج گذاشته شود.»

امیر حسین آبادی با بیان این‌که «امید کانون شما وکلا هستید و حمله به کانون فراوان است» عنوان داشت: « از جوانب مختلف هجمه و حمله به کانون وجود دارد و باید ایستادگی کنیم و همه با هم متحد شویم.»

وی با بیان این که «در حد توان کار انجام شده است»، خاطر نشان کرد:« دیروز با رییس سازمان مالیاتی جلسه‌ای برگزار و تفاهم شد که راجع به مالیات وکلا ترتیبی شود که یکسان پرداخت کنند و قرار شد هیاتی تشکیل و راهکاری گذاشته شود که مالیات وکلا عادلانه و یکنواخت باشد.»

 

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز خطاب به حاضران افزود: « عضو جامعه حدود 50 هزار نفری وکلا شدید و هر اقدام و هر گفتاری که هر کدام از شما داشته باشید به نام کل جامعه وکالت تمام می شود. لذا بسیار  مواظب باشید. شما وکلا باید هر روز بر  علم و دانش خود بیفزایید، چراکه باید با علم و استدلال به قانون، کاری را انجام دهید  که ‌مورد پذیرش قرار گیرد.»

 

ادامه برنامه به مراسم تحلیف کارآموزان اختصاص یافت و از 10 نفر از رتبه های برتر اولین اختبار سال 96 تقدیر شدو سپس با قرائت سوگند نامه رسماً به عنوان وکیل دادگستری وارد عرصه وکالت شدند. متن سوگندنامه توسط اقای مهرداد زمانی رتبه اول اختبار این دوره قرائت شد و کارآموزان دسته جمعی وی را همراهی کردند .متن قاب شده سوگند نامه و پروانه وکالت هدیه کانون به وکلای جدید بود. همچنین لوح تقدیری به رضا جاودانی که اجرای این مراسم را برعهده داشت و خود نیز از وکلای دادگستری است، اهداء شد.در پایان مراسم، حضار و خانواده ها پذیرایی شدند و بازار عکس گرفتن های گروهی  وکلای پایه یک جدید با لباس رسمی وکالت با همراهی خانواده ها داغ بود.

روابط عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز

 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است