جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   چهارشنبه 1 آذر 1396 - 12:12:12 PM

برگزاری جلسه هیات عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز

نشست هیات عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز در تاریخ 30/8/1396 با حضور اعضای هیات مدیره، رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران و وکلای دادگستری در سالن زمرد...

برگزاری جلسه هیات عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز

نشست هیات عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز در تاریخ 30/8/1396 با حضور اعضای هیات مدیره، رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران و وکلای دادگستری  در سالن زمرد هتل هما برگزار شد. به طور معمول و طبق مقررات و آیین نامه های داخلی، هیات مدیره کانون وکلا موظف است  دو بار در سال هیات عمومی را تشکیل و گزارشی از اقدامات خود ارایه می دهد. این مراسم با قرائت ایاتی  چند از کلام الله مجید و پخش سرود ملی آغاز و سپس دکتر امیر حسین ابادی رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز و  دکتر علیرضا آذربایجانی  نواب رئیس، گزارشی از عملکرد هیات مدیره و امور مالی کانون وکلا طی یکسال گذشته ارایه کردند.


دکتر امیر حسین آبادی با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص اصلاح قوانین وکالت در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به ارایه گزارشی از وضعیت مالی کانون وکلای مرکز اعم از میزان سپرده های بانکی  و دارایی های غیر منقول کانون ارایه کرد.

وی در خصوص زمین خریداری شده در سعادت آباد تهران اظهار داشت:« هیات مدیره ها در دوره های گذشته اقداماتی را انجام داده بودند و دراین دوره هیات مدیره، تصمیم جدی برای ساخت این زمین اتخاذ شد. مجوزها دریافت ، گودبرداری انجام و هفت طبقه پارکینک و هفت طبقه بنا ساخته خواهد شد که در مجموع 22 هزار متر بنا قرار است ساخته شود که انشا الله با لطف و کمک همکاران این پروژه  به سرو سامان می رسد تا کانون وکلای مرکز ساختمانی زیبنده و در شان خود داشته باشد.»

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز سپس به ارایه گزارشی از اقدامات هیات مدیره طی یکسال گذشته پرداخت و در این راستا اظهار داشت:« در جشن استقلال کانون وکلا در روز هفتم اسفند ماه که رئیس جمهور نیز دعوت شده بودند قول هایی دادند که تصویب روز هفتم اسفند به عنوان روز وکیل یکی از آن ها بود که این مساله در حال پیگیری است  و قول  قطعی و موکد داده اند که این مساله  تصویب و در تقویم های عمومی امسال هفتم اسفند به عنوان روز وکیل به  رسمیت  شناخته می شود.»

دکتر حسین آبادی سپس به تفاهم نامه هایی که با کانون های کشورهای خارجی صورت گرفته است، اشاره و در این رابطه اظهار داشت:«  در دوره بیست و هشتم با کانون وکلای فرانسه تفاهم نامه ای امضا شد. در این دوره با کانون وکلای انگلستان تفاهم نامه ای امضا شده است که مقرر شده همایش های علمی مشترک  داشته باشیم. با اتحادیه بین المللی کانون های اقیانوسیه وشرق اسیا مذاکره و قرار شد که کانون مرکز عضو این اتحادیه شود. مقررشد که در مجمع عمومی آنان مطرح  و در صورت تصویب کانون به عضویت آن اتحادیه دربیاید.»


رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز بخش دیگری از سخنانش را به تفاهم نامه های امضا شده با نهادها و سازمان های داخلی  از جمله تفاهم نامه با نیروی انتظامی، وزارت دادگستری، کمیته امداد اختصاص داد و در این باره اظهار داشت:« با نیروی انتظامی تفاهم نامه ای امضا و قرار شد هر دو طرف همکارهای لازم را با هم داشته باشند. همچنین با  وزارت دادگستری در زمینه مالکیت معنوی تفاهم نامه ای امضا کرده ایم. با کمیته امداد نیز تفاهم نامه هایی امضا شده است که وکیل معاضدتی و مشاوره  در اختیار مددجویان قرار دهیم.»

وی سپس به مساله مالیات وکلا اشاره ودر خصوص مالیات فصلی  اظهار داشت:« بخشنامه ای مبنی بر پرداخت مالیات فصلی توسط وکلا، صادر که در سال 94 توسط دیوان عدالت اداری ابطال گردید. هر چند که  وزارت داریی پرداخت مالیات فصلی توسط وکلا را از سال 94 به بعد ابطال شده دانسته اما بر پرداخت مالیات فصلی از سال 91 تا 94 تاکید دارد که در این باره با  رئیس سازمان امور مالیاتی  دیداری داشته ایم  و قرار شد که بخشنامه ای صادر و دیگر مالیات فصلی از وکلا دریافت نشود که البته مشکل هنوز برطرف نشده است. امیدواریم که هر چه زودتر بخشنامه  صادر و همکاران وکیل از پرداخت جریمه های مربوط به مالیات های فصلی معاف شوند. البته تمهیداتی اندیشیده شده که همکاران وکیلی که مشکل مالیاتی شان  صرفاً مربوط به جریمه مالیات فصلی باشد مشکلی برای تمدید پروانه نخواهند داشت.»

دکتر حسین آبادی در ادامه افزود:«مساله دیگر طرح دعوی از طرف تعدادی از فارغ التحصیلان حقوق  در شورای رقابت علیه کانون وکلا بوده است.  این افراد برداشتی از قانون اجرای اصل 44 قانون اساسی داشتند بدین مضمون که برای ایجاد رقابت در مشاغل و رونق کسب و کار و سرمایه گذاری تمام موسساتی که مسئول صدور مجوز  کسب و کار هستند حق ندارند به لحاظ  اشباع بازار محدودیت ایجاد کنند که پس از شرکت در جلسه شورای رقابت، دفاع حقوقی مستدل مبنی بر عدم شمول قانون اجرای اصل 44 قانون اساسی نسبت به کانون وکلا صورت گرفت که در نهایت این امر به قوه مقننه برای تفسیر قانون ارجاع شد.»


رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز خرید یک قطعه زمین از سازمان ملی زمین را از اقدامات دیگر هیات مدیره دانست و گفت:« 8 هزار مترزمین با  نظر کارشناسی و زیر قیمت روز به صورت نقد و اقساط  با کاربری فرهنگی و آموزشی خریداری شده است.»

در ادامه دکتر علیرضا  اذربایجانی نایب رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز سخنانش را به بحث و رابطه و  تعامل کانون های وکلا با مجمع تشخیص مصلحت نظام و اقداماتی که در طول یکسال گذشته در این خصوص انجام شده است، اختصاص داد.

وی اظهار داشت:« همان گونه که استحضار دارید، سیاست های کلی  نظام در مجمع تشخیص مصلحت  در حال تدوین و بازنگری است که آن چیزی که قبلا تدوین شده بود  نیاز به اصلاحاتی دارد که در قالب سیاست های کلی بعدی تدوین شود.یک  اتفاق میمون و مبارکی که  رخ داده این است که اعضای مجمع پذیرفته اند که جامعه حقوقی و مشخصاً همکاران وکالتی را در این تدوین دخیل کنند.

نایب رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز با بیان این که « در بخش حقوقی و قضایی مجمع تشخیص مصلحت نظام  کمیسیونی به نام کمیسیون چشم انداز و نخبگان تشکیل شده است» تصریح کرد:« این کمیسیون  یک زیر مجموعه  مباحثی را برای بررسی و ارایه دارد که دو بخش آن یکی به صورت مستقیم و دیگری به صورت غیر مستقیم مربوط به کانون های وکلا است. »

وی اضافه کرد:« بخش غیر مستقیم مباحث مربوط به قوه قضاییه است. آنچه که در رابطه با مسایل قوه قضاییه اتفاق می افتد غیر مستقیم  به جامعه وکالتی هم  بر می گردد. اما  بخش مستقیم  ان چیزی است که با عنوان چشم انداز نظام حقوقی و قضایی ایران در افق 1404  از منظر وکلا  در این کمیسیون به تصویب رسیده است.»

دکتر آذربایجانی با بیان این که « این کمیسیون 23 کانون موجود در کشور را به دو گروه الف و ب  تقسیم کرده است» افزود:« گروه الف مرکب از کانون های  خراسان، اذربایجانی غربی، ایلام، لرستان، کرمان، فارس، اصفهان،  همدان،  کانون مرکز به همراه  اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران که در هر دو گروه عضو می باشد و چند نفر شخص حقیقی و سایر کانون هایی که در لیست الف ذکر نشده    در گروه  ب قراردارند. این کمیسیون به شکل مستمر هر یک از گروه ها را حداقل ماهی یک نوبت دعوت می کند  که آخرین جلسه آن امروز برگزار شد.»

وی هدف این کمیسیون را « توسعه نقش وکلا در ساختار کلی نظام و تصمیم سازی» عنوان کرد و اظهار داشت:« به  این  صورت  که  کانون وکلا  بتوانند به عنوان یک عضو مشاور حداقل در کمیسیون های تخصصی  مثل  کمیسیون قضایی  یا کمیسیون های ذیربط مجمع حضور دایم و رسمی داشته باشند. »


 نایب رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز تشکیل سازمان خدمات حقوقی، الزامی شدن حضور وکلا در دادرسی ها، تقویت زمینه های حضور وکلا در اتاق های بازرگانی و داوری، نقش وکلا در تحقق و افزایش سرمایه گذاری خارجی، تبیین راه های اجرایی مربوط به تامینات حرفه وکالت در نظام دادرسی،مقوله بیمه وکالت و فروعات مربوط به بیمه وکالت را از مباحث طرح شده در این کمیسیون عنوان کرد.

وی افزود:« انچه که مسلم است که کانون وکلای مرکز به همراه  سایر کانون  ها و اسکودا سعی می کند که حضور فعال و موثر در این جلسات داشته باشد و انشالله بتواند این سرفصل ها را در قالب یک یا چند ماده که در زیر مجموعه بخش حقوق قرار می گیرد، در برنامه سیاست های کلی بعدی بگنجاند.»

ادامه این مراسم به پخش کلیپی از اقدامات هیات مدیره اختصاص یافت و سپس  به سوالات مطرح شده از سوی وکلای حاضر در این نشست پاسخ داد ه شد.

روابط عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز

 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است