جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   شنبه 25 آذر 1396 - 12:12:12 PM

برگزاری مراسم تحلیف کارآموزان وکالت

مراسم تحلیف 307 نفر از کارآموزان وکالت در تاریخ 24/9/96 با حضور اعضای هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، اعضای کمیسیون کارآموزی و اختبار و کارآموزان وکالت به همراه خانواده آنان...

برگزاری مراسم تحلیف کارآموزان وکالت


   


 

مراسم تحلیف 307 نفر از کارآموزان وکالت در تاریخ 24/9/96 با حضور اعضای هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، اعضای کمیسیون کارآموزی و اختبار و کارآموزان وکالت به همراه خانواده آنان در سالن همایش های دانشگاه الزهرا پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید برگزار شد.
نقشه راه حرفه وکالت سوگند نامه است

پس از پخش سرود جمهوری اسلامی ایران دبیر کمیسیون کارآموزی به ارایه گزارشی از عملکرد کمیسیون کارآموزی و تعداد کارآموزان پرداخت. دکتر حسین عسکری راد اظهار داشت:«تعداد 407 نفر اردیبهشت ماه کارآموزی خود را به پایان رساندند. تکالیف کاراموزی آنان مورد بررسی  قرار گرفت که تعدادی موفق به حضور در اختبار نشدند. 15 نفردیگر نیز غایب بودند و 20 نفر هم قادر به گذراندن اختبار نشدند و در نهایت 307 نفر امروز در مراسم تحلیف حاضر هستند.»

دبیر کمیسیون کاراموزی  افزود:« این چهارمین اختباری است که در این سال برگزار می شود که در نوع خود یک رکورد محسوب می شود.»


وی سپس به اقدامات انجام شده در کمیسیون کارآموزی اشاره و بیان داشت:« در یک دوره 45 روزه تا پایان سال  10 کارگاه را برنامه ریزی کرده ایم و در حال تدارک 12 کارگاه توجیهی برای آشنایی کارآموزان با حرفه وکالت و باید هایی که یک وکیل از روز اول وکالت باید بداند، هستیم. بعد از این دوره 32 دوره علمی تقویم آموزشی داریم که همه کاراموزان می گذرانند و نیازهای آنان را برطرف می کنند. همچنین در حال انجام اقداماتی هستیم که مقدمه ای بر ای تخصصی شدن وکالت  است.»

دبیر کمیسیون کارآموزی افزود:« چالش های متعددی در کمیسیون داشتیم که موجبات نارضایتی کارآموزان را فراهم می کرد که توسط کمیسیون کارآموزی مورد آسیب شناسی قرار گرفت و بسترهای موانع با مکانیزه شدن بخش زیادی از وظایف مربوط به کارآموزی از بین رفت.»

عسکری راد با اشاره به کارگاه های آموزشی تصریح کرد:« قبلا برای کارآموزان خارج از تهران معافیت قایل شده بودیم اما اکنون بستر استماع آنلاین و حضور مجازی در کارگاه های آموزشی فراهم شده است. بنابراین نظام آموزش یکنواخت و منسجم و همه گیر شده است.»

دبیر کمیسیون کارآموزی افزود:«با توجه به تحولاتی که در نظام کارآموزی صورت گرفته نیاز است که وکلای سرپرست نیز به این موضوعات اشراف پیدا کنند و در نظام سرپرستی وکالت نیز تحولی انجام شود.»

وی افزود:«به لحاظ پیچیدگی مناسبات اجتماعی و تخصصی شدن همه امور، حرکت به سمت تخصصی شدن  وکالت الزامی است. کار جمعی در قالب موسسات حقوقی برای وکلا بسیار مورد نیاز است. دانستن یک زبان خارجی ضروری است.  به سمت جهانی شدن در حال حرکت هستیم. کشور در قافله رشد جهانی است باید همتراز با پیشرفت در سایر حوزه ها، در حوزه وکالت هم این موفقیت را به دست بیاوریم و امکان تعامل و همکاری با وکلای بین المللی  را داشته باشیم.»

عسکری راد  خطاب به کارآموزان اظهار داشت:« نقشه راه حرفه وکالت سوگند نامه ای است که امروز توسط شما امضا می شود.پس به مفاد آن همواره توجه کنید تا در حرفه وکالت موفق شوید.» 

باید عاشق حرفه وکالت باشید تا در آن موفق شوید

نایب رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در ادامه مراسم نیز در سخنانی اظهار داشت:« حرفه وکالت یکی از پرمسئولیت ترین و با شان ترین حرفه های اجتماعی است. در کشور ما علاوه بر مشکلات خاص و عام حرفه وکالت، مشکلات خاص دیگری هم وجود دارد که تک تک دوستان در طول این مدت با آن واقف شده اند. اگر عاشق این کار نباشید در این کار موفق نخواهید بود. »

اسماعیل مصباح اسکویی خطاب به کارآموزان اظهار داشت:« در قبول وکالت دقت کامل داشته باشید. علاوه بر حقانیت موکل، دلایل پیشرفت کار مد نظرتان باشد. یعنی به صرف حق بودن فرد نمی توان امیدواربود که کار به نفع موکل تمام شود. علاوه بر حقانیت موکل، بايد دلايل کافي نيز در اختيار داشته باشید و بنابراين هرپرونده اي  را  نپذیرید.»

وی افزود:«استقلال کانون های وکلا، دستاورود بسیار مهم و قابل تقدیری از بزرگان و پیشکسوتان گذشته است که امروز به دست ما رسیده و فردا  در دست شما خواهد بود.به آسانی به دست نیامده است. قدر این استقلال را بدانید. این استقلال حافظ شان ما در دستگاه قضا و جامعه جهانی است. ارزش آن را بشناسید.»

نایب رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز تاکید کرد:«قدر پروانه های خود را بدانید.این پروانه ها را به سادگی خرج نکنید و در اختیار دیگران قرار ندهید. همان طوری که وظیفه وکلا احقاق حق هست در جهت حق از آن استفاده کنید.»

وی ادامه داد:« دقت نظری به سوگندی که امروز یاد می کنید داشته باشید. چارچوب وظایف یک وکیل دادگستری را در طول خدمت در جامعه  نشان می دهد. شرافت شما وثیقه حفظ و رعایت این مسایلی است که در سوگند نامه وجود دارد. این قسم نامه را به عنوان تابلوی زینتی دفتر قلمداد نکنید.باید مفهوم آن را ملکه ذهن خودتان کنید.»

مراسم با پخش کلیپی در خصوص حرفه وکالت ادامه پیدا کرد. 

ناظر اجرای درست قانون باشید

رئیس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران به عنوان دیگرسخنران این مراسم طی سخنانی اظهار داشت:«تغییری که در وضعیت شخصی شما از امروز به بعد ایجاد می شود تغییر بسیار مهمی است. افراد بسیار موثر و مهمی بالقوه خواهید بود که باید سعی کنید این قوه را به فعل تبدیل کنید. وکلای دادگستری بدون این که هیچ مبلغی از دولت دریافت کنند، خدماتی در جهت تسهیل کار قوه قضاییه انجام می دهند.»

بهمن کشاورز خطاب به حاضران تاکید کرد:«ارتباط  خود با کانون وکلا را قطع نکنید. کانون وکلا به وجود شما نیاز دارد. نگوییم که کانون برای ما چه کرده است و چه می کند؟ بگوییم که ما برای کانون چه کرده ایم و چکار خواهیم کرد.»

وی با بیان این که« از امروز با پیوستن به کانون وکلا، عضو تشکیلاتی هستید که این تشکیلات جزو یک سازمان بسیار وسیع تر به نام  اتحادیه کانون های وکلا است» تصریح کرد:« به عبارت دیگر شما پشتوانه حمایت حدود  50 هزار نفر را پشت سر دارید و از طرفی نیز وابسته به کانون وکلای بین المللی هستید که میلیون ها وکیل عضو آن هستند. موقعیت خود را بشناسید و برای اعتلای این حرفه از آن استفاده کنید.»

رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری اضافه کرد:« توجه داشته باشید در عصر جدید دیگر وکیل دادگستری فقط وظیفه اش دفاع از موکل نیست بلکه ناظر اجرای درست قانون در دادگاه است. اگر اشکالی مشاهده کردید اغماض نکنید و از طرق قانونی اقدام کنید. باید این حرفه سالم بماند.»
مراقب رفتار و کردارمان باشیم

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز نیز در این مراسم طی سخنانی اظهار داشت:«وکالت شغل شریف و پرمسئولتی است. شاید محدود مشاغلی باشد که  در آن سوگند وجود دارد. این شرافت و حیثیت و جایگاه مسئولیت ویژه خودش را دارد.»

امیر حسین آبادی  با تاکید بر این که « هر اقدامی که انجام می دهیم به حساب جامعه وکالت گذاشته می شود» تصریح کرد:« باید مراقب رفتار و کردارمان باشیم. مسئولیت نظارت بر اجرای قانون را وکیل بر عهده دارد و بسیاری از کشورهای پیشرفته  وکلا از نظر علمی تحول ایجاد می کنند.»

وی خطاب به حاضران تاکید کرد:« باید حامی کانون وکلا باشید. همه ما سربازان این سازمان هستیم. کانون وکلا کم مورد هجمه قرار نگرفته است.  باید در مقابل این هجمه ها بایستیم. حتما باید احساس مسئولیت داشته باشیم.»

رئیس کانون وکلای دادگستری سپس ادامه داد:« دو انتخابات در پیش داریم. انتخابات اسکودا که نمایندگان وکلا این انتخاب را انجام می دهند  که حتما مصلحت جامعه وکالت را در انتخابات رعایت می کنند.  انتخاب مهم دیگر در اسفند ماه است. شما رای اولی هستید. این توفیق را پیدا کردید که یکی دو ماه دیگر با انتخاب کانون مرکز مواجه هستید. حتما در انتخابات شرکت کنید. تعداد شرکت کنندگان درصد پایینی است. دو سال یکبار وکیل رای می دهد، سرنوشت حرفه اش را تعیین می کند. باید مشارکت کنید و  بررسی نمایید که چه کسی برای کانون موثر است. تحت تاثیر تبلیغات نباشید.»

وی افزود:« در برهه حساسی هستیم. لوایح و طرح هایی در مجلس وجود دارد. وقتی وکلا علاقمند باشند و دیگران ببینند که جامعه وکالت نسبت به موضوعات حساس هستند، وضعیت عوض می شود. نسبت به مسایل  بی توجه نباشید و سرنوشت کانون را رها نکنید.»

حسین آبادی تاکید کرد:«خوشنامی وکیل سرمایه مهمی است. تمام سرمایه وکیل و قاضی خوشنامی وی است. انشالله که به عنوان وکیل خوشنام  درحرفه وکالت بدرخشید.»
پس از سخنراني رياست کانون ، معرفي ده نفر برتر اختبار و اهداي جوايز به آنها انجام شد.  سپس با قرائت قسم نامه توسط رتبه اول اختبار خانم ریحانه یادگار و همخواني تمامي کارآموزان مراسم رسمي سوگند در حضور اعضاي هيات مديره انجام و تعداد 307  نفر از کارآموزان با ادای سوگند رسما به جمع وکلای پایه یک پیوستند. در اين مراسم پروانه وکالت کارآموزانی که در مراسم سوگند حضور داشتند به آنها تقدیم شد .

 

 روابط عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز


 

 

 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است