جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   سه شنبه 15 اسفند 1396 - 12:12:12 PM

اهم مصوبات و مذاکرات جلسات 104 لغایت 109 هیات مدیره دوره بیست و نهم

به تاریخ های 25 مهرماه ، 2 آبان ماه ، 7 آبان ماه ، 14 آبان ماه ، 16 آبان ماه و 23 آبان ماه 1396

یکصدوچهارمین جلسه هیأت مدیره دوره 29 در ساعت 9/15 روز سه شنبه 25/07/96 با حضور امضاکنندگان زیر تشکیل و پس از تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم، صورتجلسه یکصدوسوم قرائت و مفاد آن تصویب شد.

پیش از دستور:

دکتر محمدنبی: اگر دوستان صلاح بدانند راجع به پیگیری شورای رقابت پیگیری های لازم بشود. برخی از همکاران کمیسیون ها از جمله کمیسیون طرح و برنامه گله هایی دارند از اینکه خواسته اند در مورد اینکه وقتی خواسته اند تا در هیأت مدیره هر مطالبی که مورد نظر دارند توضیحاتی بدهند ولی فرصت لازم داده نشده است. خواهش می کنم که در دستور جلسات گذارده شود.

دکتر مالکی: همانطور که می دانید دستور موقت در دیوان عدالت رد شد و حتی وارد ماهیت هم شده که خارج از صلاحیت ایشان بوده است. چرا مدیریت این کار را هیأت مدیره در دست نگرفت و دادخواست توسط کانون مرکز داده نشد. من از این بابت گله دارم. حال این پرونده به هیأت تخصصی و سپس عمومی می رود. باید از رئیس دیوان عدالت اداری وقتی گرفته شود و توضیح لازم را در این مورد بدهیم و درخواست رسیدگی خارج از نوبت کنیم، چون در غیر این صورت سالبه به انتفاء موضوع است. نکته بعدی این که حدود سه ماه است که موضوع اصلاح مواد وکالت داده شده است، اگر قبول دارید چرا تقدیم نمی کنید. اگر قرار است کاری انجام شود باید به موقع انجام شود.

آقای طالع: همان طور که آقای دکتر مالکی فرمودند باید قبل از این که موضوع مطروحه در دیوان عدالت به هیأت تخصصی برود اقدام لازم را بکنیم. موضوع دوم در مورد شورای رقابت است که قرار شده طی لایحه یا طرحی به عنوان استفساریه بخواهند که به مجلس ارسال شود و حتماً بایستی پیگیری لازم صورت گیرد و دستور موقت صادره از شعبه 29 دیوان عدالت اشکالات و ایراداتی دارد که می توان ماهیتی بدان پاسخ داده شود.

آقای سردارزاده: در مورد شورای رقابت هم دوستان دست به دست هم دادند و الحمدلله به نتیجه رسید اما در فضای مجازی افرادی مثل دکتر شهبازی نیا و خانم دکتر جنیدی و آقای ثابت قدم از قلم افتادند. مطالبی که اینجا گفته می شود 10 دقیقه بعد در فضای مجازی پخش می شود که این بسیار زشت است. به قول آقای دکتر پاسبان این خودنمایی است. لطفاً اجازه ندهید که وظایفی که بر عهده هیأت مدیره است از سوی کسانی انجام شود که این وظیفه را ندارند. تقاضا دارم این افراد که این کار را می کنند احضار شوند و از آنها سؤال شود که چرا اقدام به این گونه اعمال می کنند.

دکتر کامیار: یکشنبه 30 مهر 96 دومین جلسه بررسی آئین نامه حق الوکاله در قوه قضائیه برگزار می شود (از 8/5 الی 10) این آئین نامه در معاونت اول بوده و به آقای رحیم بخش ارجاع شد، که نمایندگان اداره حقوقی و راهبردی و مشاورین 187 (آقای عزتی) حضور داشتند از کانون هم من خواهم بود. اگر دوستان همراهی ای در این خصوص دارند بفرمایند.

دکتر پورنوری: در مورد دادخواست دادن به دیوان عدالت یادم هست که بحث شد نمی دانم دادخواست عاقبت داده شد یا خیر؟

دکتر آقایی: امیدوارم مطلب شورای رقابت مجدداً در فضای مجازی پخش نشود که ظاهراً پخش شده است. بهتر است در هیأتی که برای تعرفه حق الوکاله می روند افراد بیشتری را معرفی کنیم. چون مطلب بسیار مهمی است و حضور همکاران در تصمیم ها مؤثر است.

دکتر آذربایجانی: سه مورد از مطالبی بیان شده نیاز به شور و بررسی دارند. در وهله اول در مورد گله همکاران کمیسیون طرح و بررسی دوبار می خواستیم جلسه بگذاریم ولی موضوع شورای رقابت در اولویت قرار گرفت و انجام نشد. پس از بازگشت آقای دکتر حسین آبادی از سفر انجام خواهد شد. در مورد پیشنهاد آقای دکتر آقایی که شخص دیگری هم به آقای دکتر کامیار اضافه شوند تا در جلسه 30 مهر 96 شرکت کنند رأی گیری شد و آقای دکتر پورنوری هم تصویب شده که به همراه آقای دکتر کامیار شرکت کنند. در مورد دیوان عدالت باید بگویم که پیش از اقدام ما چند نفر از جمله آقای دکتر حجتی به عنوان شخص حقیقی دادخواست دادند. در همایش اتحادیه این موضوع مطرح شد که آیا لازم است دادخواست دیگری از سوی کانون وکلای مرکز داده شود یا خیر و مقرر شد که آقای دکتر حسین آبادی و آقای کشاورز با رئیس شعبه 29 دیوان در این خصوص صحبت کنند که این دو بزرگوار حضوراً نزد ایشان رفتند و با ایشان مذاکره نمودند.

بند فوق العاده دستور جلسه: پیشنهاد روش اتخاذی کانون مرکز در مورد دیوان عدالت اداری

دکتر مالکی: ما فرصت کافی داشتیم ولی جون تعلل کردیم، دیگران دادخواست دادند. اکنون چون دادخواست نداده ایم سمتی در آنجا نداریم ولی فوریت دارد که اقداماتی در این خصوص بکنیم.

دکتر کامیار: نهاد وکالت مدیر دارد و جا دارد که مدیریت نهاد وکالت از موقعیت خود دفاع کند. آیا دادخواستی که یک وکیل می دهد با دادخواستی که کانون وکلا می دهد یکسان است و به یک اندازه به آن توجه می شود؟ و به علاوه آیا شأن مقام رئیس کانون اجازه می دهد که به دنبال دادخواستی که یک وکیل از طرف خود داده برود. الان هم این که دادخواستی داده شود یا خیر، باید ریاست محترم کانون در این مورد تصمیم بگبرد. این یک تمرد سازمانی است که برخی وکلا احساس وظیفه کنند و به جای کانون و هیأت مدیره اقدام کنند. به نظر من باید به همه وکلایی که اقدام جداگانه کرده اند بخواهیم که دادخواست خود را پس بگیرند. باید نظامی را تعریف کنیم که در امر مدیریتی که به نهاد وکالت برمی گردد یک تبعیت سازمانی وجود داشته باشد.

دکتر نجفی: 1- هر اتفاقی که می افتد یا منفعل هستیم یا اجازه می دهیم که دیگران عمل کنند. در واقع سازمانی عمل نکرده ایم از جمله در بحث مطرح شده توسط آقای دکتر کامیار. 2- رئیس کانون اگر حضور داشته باشند از نظر مدیریتی خیلی بهتر است و الان وقت سفر کردن نیست.

دکتر آذربایجانی: تذکر آئین نامه ای: پیش از دستور قبل از تشریف فرمایی شما تمام شده و الان یک موضوع واحد مورد بحث است.

دکتر نجفی: اساتیدی که برای آزمون تعیین می شوند از سوی هیأت مدیره باید مشخص شوند نه اینکه از سوی اتحادیه به دوستان تلفن بزنید و بخواهید که سؤال طرح کنند.

آقای جندقی: اگر یک وکیل دادگستری احساس وظیفه کرده و دادخواست مطرح کرده چرا باید انتقاد کنیم. رئیس کانون نزد رئیس شعبه دیوان رفته انتقاد می کنید که چرا رفته اند اگر نرود هم انتقاد می کنید که چرا نرفته اند.

دکتر محمدنبی: در حال حاضر همان پس گرفتن دادخواست از هر راه دیگری بهتر است. باید از آقای حجتی و دیگران بخواهیم که ضمن تشکر دادخواست خود را مسترد نماید.

دکتر آقایی: برخی از کانون ها از جمله اردبیل و یزد هم دادخواست داده اند پس موضوع  از حالت فردی خارج است. باید موضوع مدیریت شود و صرف استرداد دادخواست کافی نیست. از آقای دکتر کوشا بخواهیم که جلسه ای با رئیس دیوان عدالت داشته باشند. وقتی کسی حضور ندارد نباید علیه ایشان صحبت کرد.

دکتر آذربایجانی: برخی در کانون ها که دادخواست داده اند به هر حال شخصیت حقوقی مستقلی دارند. چطور می توانیم از آنها بخواهیم دادخواست خود را مسترد کنند. باید یک جلسه مشترک با رئیس دیوان عدالت و رئیس کانون بگذاریم و یک بررسی اساسی کنیم. لذا تصویب شد که با درخواست رسمی رئیس کانون آقای دکتر کوشا هماهنگ کنند که جلسه ای با حضور رئیس دیوان عدالت اداری و رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز تشکیل شود.

بند دوم فوق العاده: نحوه مشارکت کانون مرکز در همایش برج میلاد: در مورد حقوق شهروندی برنامه ریز این همایش شخصی است که لیسانس کامپیوتر است و برای اینکه موضوع جنبه حقوقی پیدا کند از آقای دکتر گلدوزیان خواسته که دبیر همایش باشند. ما می توانیم همیاری نداشته باشیم یا داشته باشیم یا به وکلا اعلام کنیم که به صورت فردی می توانند شرکت کنند.

دکتر نجفی: هدف از این همایش را باید ببینیم چیست؟ و آیا نفعی برای کانون دارد یا خیر؟ بهتر است ما خود را داخل این مباحث نکنیم و هر کس علاقمند است به صورت فردی شرکت کند.

آقای سردارزاده: شرکت در این گونه همایش ها از طرف کانون وکلا فقط باعث استفاده از نام کانون می شود.

موضوع به رأی گذارده شد و مصوب شد که اعضای هیأت مدیره و سایر وکلا در صورت تمایل در این همایش شرکت کنند.

دستور اول جلسه قبلاً اعلام شده: نامه اسکودا در خصوص المپیاد ورزشی کانون ها، مبنی بر اینکه هر کانونی که موافق با میزبانی این المپیاد است که به مناسبت سالروز استقلال وکلا در اسفند ماه برگزار می شود تا اواخر مهر اعلام نماید.

دکتر آقایی: در اتحادیه بحث شد که برای هزینه های ورزشی کانون ها از هر وکیلی 10 هزار تومان اضافه بر آنچه تاکنون گرفته می شد اخذ شود که با این امر مخالفت شد. اما اکنون هزینه برگزاری این المپیاد مطرح است که آیا هزینه با اتحادیه است یا با کانون میزبان یا کانون ها خود هزینه را تقبل می کنند؟ به نظر من اگر هر کانونی هزینه خود را به عهده بگیرد ایرادی ندارد. ما می توانیم میزبانی را به عهده بگیریم به شرطی که هزینه ای متوجه کانون مرکز نشود.

آقای کمیلی: اساساً اینکه از هر وکیل مبلغی اخذ شود تا چند نفر به ورزش بپردازند صحیح نیست. حتی اگر قرار باشد هر کانونی هزینه مربوط به خود را بپردازد چون از همه وکلای آن کانون گرفته می شود درست نیست.

دکتر نجفی: ما باید بستری را فراهم کنیم که جوانان بتوانند ورزش کنند و از مسایل مخرب جسم و روح فاصله بگیرند. ما باید مشوق جوانان که 50% وکلا را تشکیل می دهند باشیم که به ورزش بپردازند. پس اساس قضیه را نباید زیر سؤال ببریم. ورزش یک تفریح است و باید در این اجتماع، این وضعیت را برای جوانان فراهم کنیم.

نامه اسکودا در خصوص برگزاری المپیاد ورزش مطرح شد و مقرر گردید بدواً در خصوص مسئول تأمین هزینه و میزان آن مراتب را اعلام کنند تا در جلسات بعدی اتخاذ تصمیم شود و همچنین رشته های ورزشی در المپیاد نیز مشخص شدند.

آقای طالع: آقای دکتر آذربایجانی شما که مسئول کمیته ورزش هستید و آقای دکتر نجفی که رابط هستند بفرمایید چرا هزینه های مربوط به خانم هایی که ورزش می کنند تعلق نمی گیرد؟

دکتر ارفع نیا: من هم این موضوع را قبلاً مطرح کرده ام و دلیلی ندارد که چون تعداد خانم ها به نسبت آقایانی که به ورزش می پردازند کمتر است هزینه های مربوط به آنها پرداخت نشود..

مقرر شد موضوع در جلسه بعدی که به المپیاد ورزشی پذیرفته می شود مطرح شود.

دستور جلسه دوم: پرونده های صدور

دستور جلسه سوم: پرونده های انتقال

جلسه در ساعت 12/45 خاتمه یافت.


یکصدوپنجمین جلسه هیأت مدیره دوره 29 در ساعت 9/30 روز سه شنبه 02/08/96 با حضور امضاکنندگان زیر به ریاست آقای دکتر حسین آبادی تشکیل و پس از تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم، صورتجلسه یکصدوچهارم قرائت و مفاد آن به تصویب رسید.

پیش از دستور:

دکتر حسین آبادی: در طول مدت 1/5 سال که از این دوره هیأت مدیره می گذرد من دوبار در جلسات IBA شرکت کردم (با تصویب هیأت مدیره) و یکی دو سفر شخصی هم داشته ام. در جلسه اخیر IBA نظر هیأت مدیره بر این بود که من سفر را به تأخیر بیندازم چون شورای رقابت جلسه ای را در نظر گرفته بود. لذا من به جای پنج شنبه، دوشنبه هفته بعد رفتم و چهارشنبه رسیدم و هیچ یک از مخارجی که از نظر بلیط و هتل پرداخت شده بود قابل برگشت نبود در آنجا گفتند یک شورای مرکزی داریم که در نوامبر در لندن تشکیل می شود و برای این که کانون وکلای مرکز عضو IPBA بشود باید 25 نفر از کانون وکلای مرکز حضور پیدا کنند. قرار شد برای تشویق وکلای جوان 50% تخفیف برای وکلای زیر 30 سال در نظر گرفته شود. جلسه ای هم در مارچ برگزار خواهد شد و قرار شد سمیناری در این خصوص برگزار شود (از طرف کانون مرکز). با نمایندگان انجمن حقوق انگلیس هم ملاقاتی داشتیم و مقرر شد در جهت عملی شدن تفاهم نامه هم قدم هایی برداشته شود. چند نفر از کانون مرکز آمده بودند از جمله آقای جنتی، دهقان، کارخانه، در جلسه شورای رقابت هم که چند نفر از دوستان از جمله آقای دکتر مالکی و آقای غفاری بودند و حتماً گزارش داده اند. در خصوص موضوع آزمون مرکز مشاوران، سه وکیل به صورت شخصی به دیوان عدالت دادخواست داده بودند. ملاقاتی من با رئیس دیوان عدالت اداری (آقای بهرامی) داشتم که در جهت اجرای تصمیم خاصی نبوده است. خودم خواستم که ملاقاتی داشته باشم و یک ساعت هم طول کشید و جلسه بسیار خوبی بود و گفتند که تسهیلاتی هم برای ورود وکلا تأمین شده است. در بازگشت رئیس شعبه 29 را هم دیدم و 5 دقیقه درباره پرونده مطروحه در این شعبه صحبت شد. آقای کشاورز هم جداگانه ملاقات کرده بودند.

دکتر کامیار: ضمن خوش آمد به آقای دکتر حسین آبادی خوشبختانه مجله کانون وکلا به نظم خاصی رسیده و به روز شده و جا دارد که از جنابعالی به عنوان مدیرمسئول این مجله تشکر کنم. صفحه آرایی هم تغییر کرده و بسیار خوب است. اما برخی مقالات می تواند متناسب تر با نیاز وکلا باشد. از اینکه اعضای هیأت نظارت بر انتخابات تعیین شدند و سوم اسفند به عنوان روز انتخابات مشخص گردیده تشکر می کنم و امیدوارم زمینه ای فراهم شود که تبلیغات به صورت خیابانی نباشد. دو دستور جلسه بوده که در انتظار انجام آن هستیم. دستور اول در مورد تشکیل کمیسیون بانوان است که آئین نامه آن هم تعیین شده و باید برای تصویب مطرح شود. دستور بعدی در مورد برگزاری الکترونیکی انتخابات بود که 10 ماه پیش به انفورماتیک ارجاع فرمودید.

دکتر مالکی: تصمیم شورای رقابت دال بر استفساریه از مجلس اتخاذ شد که بیانگر اظهارات ما در آن جلسه بود. منتها گفته شده که در قالب طرح یا لایحه. من از این قسمت برداشت خوبی ندارم و بهتر است با اعضای شورا صحبت کنیم که به صورت لایحه باشد. در مورد دیوان عدالت هم متأسفانه دستور موقت رد شده است و قاضی شعبه 29 ضمن ردّ دستور موقت وارد ماهیت شده که نباید چنین تصمیمی می گرفت. اکنون به کمیسیون تخصصی رفته که اگر این کمیسیون درخواست ما را رد کند به ضرر ما خواهد بود ولی اگر رد نکند مرحله بعد هیأت عمومی است که باید درخواست وقت فوق العاده از رئیس دیوان کنیم که قبل از جذب مرکز مشاوران در آذرماه جلوی این کار گرفته شود. مرکز مشاوران حداقل برای 5 سال برنامه ششم خودش را دائمی تلقی کرده است و باید به طور جدی جلوی آن را بگیریم.

دکتر آقایی: هفته گذشته جلسه اسکودا برگزار شد. تأکید داشتند که کانون مرکز مدیریت مسائل مرتبط با ماده 187 در دیوان در کنار سایر کانون ها بر عهده بگیرد. در (مورد پخش شدن نامه معاونت قضایی ریاست جمهوری و استعلام از شعبه 29 دیوان عدالت) گلایه داشتند که چرا کانون مرکز دادخواست نداده است؟ که ما گفتیم که چون عده ای شکایت کرده بودند در کانون مرکز لزومی دیده نشد تا دادخواست داده شود. بحث بعدی در مورد اصلاحات لایحه وکالت بود که چرا با این که تنظیم شده ولی تقدیم نشده است. در مورد شورای رقابت باید بگویم که گروهی که شکایت علیه ما کرده اند. به شدت دنبال این هستند که مطلب خودشان را به نتیجه برسانند و ما باید حتماً مواظب باشیم و اقدام به موقع کنیم.

آقای سردارزاده: در مورد پخش شدن نامه معاونت قضایی ریاست جمهوری و استعلام شعبه 29 دیوان عدالت، من بارها گفته ام که در این خصوص باید اقدام شود که اشخاصی که این کار را می کنند دعوت شوند و به آنها تذکر داده شود که حرکت درستی نیست.

دکتر نجفی: خیر مقدم به آقای دکتر حسین آبادی می گویم و امیدوارم نتایج خوبی هم از این جلسات گرفته شود. اما صحبت من این بود که با اینکه سفر مهمی بود ولی الان در شرایطی حساس قرار داریم و وقت سفر نبود. لایحه ای که پس گرفته شد مقداری کار ما را مشکل کرده است و همان لایحه اگر تصویب می شد شاکله کانون وکلا را تشکیل می داد. ما در مورد لایحه ساکت نشسته ایم باید چیزی به مجلس پیشنهاد شود و اگر اقدام نکنیم حتماً به ضرر ما تصمیم خواهند گرفت. ما همیشه صبر می کنیم و به صورت دفاعی عمل می کنیم، اگر در چهارچوب یک حمله متمرکز شود بهتر است. گروهی که حرکت کرده اند باید بدانیم که مورد حمایت نهادها و مقاماتی هستند. در مورد مالیات فصلی هم قرار بود تکلیف روشن شود که مجدداً از ما نخواهند. از آقای دکتر کوشا می خواهم که در مورد مطالبی که قرار بود اقدام کنند تسریع بفرمایند. وقتی هنوز اسامی خاصی از سوی رئیس قوه قضائیه اعلام نشده یعنی همه مورد تأیید هستند.

دکتر حسین آبادی: قرار است در مورد اصلاح لایحه در همین هفته انشاءاله آن را رایزنی کنیم و به صورت طرح در این خصوص اقدام شود. تبصره ماده 48 به دادسرا مربوط است نه به دادگاه.

دکتر کامیار: وقت 30 دقیقه پیش از دستور گذشته است.

دکتر کوشا: در مورد تبصره ماده 48 همان طور که فرمودید در مورد دادسرا است. حالا قرار شده با آقای خطیب صحبت کنیم که این تبعیض را چگونه   می توانیم برطرف کنیم. در مورد پرونده دیوان هم قرار شد من شخصاً با ایشان صحبت کنیم. ضمناً در مورد افرادی که متقاضی بند دال بودند و می خواستند بدون گذراندن امتحان بتوانند پروانه بگیرند در حال حاضر قضات دادگاه عالی انتظامی توافق کرده اند که اختبار باید برگزار شود.

دکتر حسین آبادی: خبر خوبی بود خیلی ممنونم. نامه ای در مورد سخنرانی آقای دکتر نجفی در روز جاری (سه شنبه) در کانون از طرف گروه وکلای مدافع محیط زیست انسان محور از سوی ایشان قرائت شد. در مورد مالیات فصلی ملاقاتی با رئیس سازمان مالیاتی داشتم (در شهریور ماه) گفتند که دادخواستی مبنی بر ابطال این بخشنامه در سال 94 از سوی برخی وکلا داده شده است که حالا می گویند مقررات این بخشنامه نسبت به آینده انجام نمی شود ولی برای اخذ مفاصاحساب از 91 تا 94 به وکلا فشار می آورند که این مالیات را باید بدهند. اما برای کانون سردفتران چون از تاریخ صدور باطل شده آن را نشان دادیم که برای کانون وکلا هم باید از تاریخ صدور باطل شود که قرار بود در اداره حقوقی سازمان مالیاتی در این مورد تصمیم بگیرند ولی برخی وکلا را مجبور کرده اند که بپردازند.

دستور جلسه اول: نامه ای از دانشگاه شهید بهشتی آمده که توسط آقای دکتر حسین آبادی قرائت گردید مبنی بر برگزاری هشتمین کنگره آسیب شناسی خانواده در اردیبهشت 1397 و پنلی در اختیار ما می گذارند.

آقای جندقی: ضمن عرض سلام و خیرمقدم به جناب آقای دکتر حسین آبادی، من آماده هستم در این پنل در مورد فرزندان طلاق صحبت کنم.

دکتر حسین آبادی: بهتر است ابتدا در مورد شرکت یا عدم شرکت در این کنگره نظر بدهیم و سپس کمیته ای تشکیل شود.

دکتر کوشا: من هم با نظر جنابعالی موافق هستم که کمیته ای تشکیل شود و فراخوان هم بدهیم که از همه جهت موضوع مورد بحث قرار گیرد.

دکتر نجفی: نشست هایی از این قبیل باید با یک سیاست واحد انجام شود و به صورت تبعیضی عمل نشود. موضوعات متعدد و جالبی در خانواده پیش می آید ولی غیرصنفی است. تصمیم بهتر است این باشد که هر دانشگاهی که چنین      نامه هایی فرستادند موافقت کنیم.

دکتر حسین آبادی: در مورد اصل مطلب موافق هستند دوستان؟

با شرکت در این کنگره موافقت و تصویب شد.

دکترحسین آبادی: کمیته ای برای تعیین موضوعات پنل باید مشخص کنیم.

دکتر کامیار: وکلایی را که در این مورد کار عملی کرده اند را باید معرفی کنیم.

دکتر حسین آبادی: من پیشنهاد می کنم خانم دکتر ارفع نیا و آقای جندقی و آقای دکتر کوشا از اعضای این کمیته باشند. این افراد در مورد تعیین موضوعات بررسی کنند و ظرف دو هفته هم نتیجه را به هیأت مدیره بدهند.

 این پیشنهاد مورد موافقت قرار گرفت و تصویب گردید.

دکتر حسین آبادی: با پیگیری برای مجله کانون مجوز صادر شد و غرفه ای هم با پرداخت مبلغی برای کانون در نظر گرفته شد (در مصلی) از 5 تا 12 آبان نمایشگاه مطبوعات است. دوستان اگر بتوانند در این نمایشگاه حضور پیدا کنند.

جلسه در ساعت 12/50 خاتمه یافت.

یکصدوششمین جلسه هیأت مدیره دوره 29 در ساعت 9/15 روز یکشنبه 07/08/96 با حضور امضاکنندگان زیر به ریاست آقای دکتر حسین آبادی تشکیل و پس از تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم، صورتجلسه یکصدوپنجم قرائت و مفاد آن به تصویب رسید.

پیش از دستور:

در ابتدای جلسه آقای دکتر حسین آبادی توضیحاتی در خصوص نمایشگاه مطبوعات و سپس سخنرانی که در مورد حقوق شهروندی امروز بعد از ظهر در نمایشگاه مطبوعات خواهند داشت دادند. سپس در مورد تعرفه حق عضویت وکلا هم فرمودند تأیید شده و برای امضا ارسال شده است.

آقای سردارزاده: در فضای مجازی مطلبی راجع به کاندیداهای هیأت مدیره دوره سی ام نوشته بودند

دکتر کامیار: مطلبی که در مورد تعرفه و حق عضویت وکلا داده بودیم تقریباً عیناً در کارگروه قوه قضائیه مورد تأیید قرار گرفت و بقیه آن به جلسه بعد موکول شد.

دکتر پورنوری در خصوص کارگروه تعرفه حق عضویت وکلا و در جهت صحبت های دکتر کامیار توضیحاتی دادند.

آقای کمیلی: آقای دکنر میرمحمد صادقی در دوره سرپرستی، خودشان انصراف دادند (به دلیل سن بالای 40 سال). دولت در حال تصویب بودجه سال 97 است و می توانیم موضوعاتی مثل پیش بینی هزینه حق الوکاله تسخیری و معاضدتی (ماده 10) قانون تشکیل صندوق حمایت تعرفه پرونده های تسخیری، موضوع مواد 347 و 348 آئین دادرسی کیفری، تکلیف مقرر در ماده 567 همان قانون و نیز مطلب مذکور در بند دال ماده 13 قانون برنامه ششم قوه قضائیه، پیش بینی وکیل معاضدتی در طول اجرای برنامه ششم را بخواهیم دولت موظف شده در طول اجرای برنامه ششم 2/9 درصد از بودجه را در جهت مطالب بالا مصرف کند.

دکتر حسین آبادی: قبلاً در مورد بودجه صحبت کردیم و مواد فوق را یادآوری کرده ایم و بلافاصله با معاون بودجه تماس گرفتند و به این ترتیب جلسه ای با آقای خلعتبری گذاشته اند که همه این موارد را بنویسند تا بررسی شود و امروز قرار است نامه ای به کانونها بفرستیم که تا 20 آبان جواب  بدهند و تعداد پرونده های تسخیری و غیره را اعلام کنند که به سازمان برنامه و بودجه ارسال شود. امیدواریم امسال به موقع انجام شود و غافلگیر نشویم.

دکتر ارفع نیا: با تبریک امروز که روز بزرگی است و بزرگداشت کوروش کبیر است و در تمام دنیا از تاجیکستان گرفته تا امریکا این روز جشن گرفته می شود، استدعا دارم در مورد موضوع فارغ التحصیلان دانشگاه کانون وکلا (مرکز علمی کاربردی) که چندین بار مطرح شده (از سه دوره قبل) و در همین دوره هم چند ماه پیش مطرح شد و در دستور جلسه امروز هم ذکر شده بود ولی بعداً حذف شد، تصمیم گیری بشود.

آقای طالع: در مورد موضوع شورای رقابت حتماً مطلب را پیگیری کنیم. آنها در حال حاضر در فکر این هستند که از 15 نفر از نمایندگان مجلس امضا بگیرند و ما هم باید کاری بکنیم. هفته گذشته در مورد دیوان عدالت در صداوسیما گفتند که رد شد ولی خبر صحیح نبود.

دکتر آقایی: در جلسه اتحادیه در مورد دیوان عدالت نگرانی هایی بود و قرار بود کانون مرکز هم اقداماتی بکند که هنوز انجام نشده است. خواهش می کنم دو نفر را برای پیگیری این مطلب درنظر بگیریم. در مورد وکالت های معاضدتی و تسخیری معتقدم دو نفر از دوستان تحت نظارت ریاست محترم کانون این مطلب را پیگیری کنند. در مورد جلسه ای که امروز آیات عظام در مورد کمک گرفتن از کانون برای وکلای تسخیری و معاضدتی خواهند داشت و از ریاست محترم کانون هم دعوت کرده اند، مقرر شد آقای دکتر حسین آبادی در این جلسه حضور یابند.

با تصویب هیأت مدیره به کمیته یک تفویض اختیار شد که در مواردی که کارآموزی خانم باشد و انتقال محل کارآموزی به تبع شوهر باشد نیازی به طرح در هیأت مدیره نداشته باشد.

جلسه در ساعت 13 خاتمه یافت.

یکصدوهفتمین جلسه هیأت مدیره دوره 29 در ساعت 9/15 روز یکشنبه 14/08/96 با حضور امضاکنندگان زیر به ریاست آقای دکتر حسین آبادی تشکیل و پس از تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم، صورتجلسه یکصدوششم قرائت و مفاد آن به تصویب رسید.

پیش از دستور:

آقای سردارزاده: در مورد استعلام نامه شعبه 29 دیوان عدالت اداری و نامه معاونت حقوقی ریاست جمهوری که پخش شده بود که قرار بود پیگیری شود و نشده است می خواستم برای چندمین مرتبه تذکر بدهم.

آقای طالع: در مورد روز سوم اسفند به عنوان تاریخ انتخابات، هیأت مدیره روز سه شنبه اول اسفند تعطیل رسمی است که بایستی تمهیدی اندیشیده شود. کارآموزان امتحان اختبار دارند و تداخل پیش می آید.

آقای کمیلی: قرار شده است اگر انتخابات سوم اسفند باشد اختبار به تأخیر بیفتد.

دکتر حسین آبادی: روز یکشنبه با آقای دکتر کامیار و آقای غفاری به نمایشگاه مطبوعات رفتیم ولی از دوستان کسی نبود. جا داشت افراد بیشتری تشریف بیاورند

دکتر کامیار: این نمایشگاه برای بار اول با حضور مجله کانون وکلا برگزار می شد و بسیار جالب بود برای همه بازدیدکنندگان که مجله ای تحت عنوان مجله کانون وکلا وجود دارد. آقای دکتر از غرفه ایسنا هم بازدید کردند. سپس به خبرگزاری ایلنا رفتیم و در همه این مصاحبه ها مسایل روز کانون مطرح شد. باید از آقای دکتر و کمیسیون انتشارات از این بابت تشکر کنم.

دکتر حسین آبادی: قرار بود از آقای محمدی گرگانی تجلیل شود (در هفته آینده) در جلسه گذشته برای استفاده از لگوی کانون رأی گرفته شد 6 رأی آورد و اکنون دوباره رأی گیری می کنیم.

دستور اول : نتایج اختبار

آقای مصباح: 407 نفر از کارآموزان با تقدیم مدارک خود تا 20/03/96 اعلام پایان کارآموزی نموده اند، اختبار برگزار شد و تعداد 341 نفر مجاز به شرکت در اختبار شدند. تعداد 15 نفر در تمامی دروس غایب بوده اند. یک نفر هم در امتحان کتبی غایب بوده از مجموع 20 نفر مردود و 306 نفر پذیرفته شده اند که در مراسم تحلیف شرکت خواهند کرد و فردا نتایج در سایت اعلام می شود. شاگرد اول خانم ریحانه یادگار با معدل 16 هستند.

دستور سوم : تغییر موادی از آئین نامه نقل و انتقالات. پیش از این مقرر شده بود کارگروهی تشکیل شود که موادی از این آئین نامه را که باید تغییر کند بررسی نمایند. آقای غفاری مطالبی را پیشنهاد نموده اند، حال باید افراد این کارگروه تعیین شوند.

آقای مصباح: بدیهی است که در هر مقرراتی پس از مدتی باید تغییراتی داده شود. معمولاً کسانی که تقاضای انتقال می دهند در جهت تأیید انتقال عملی خود این اقدام را می کنند. پیشنهاد می کنم که این کارگروه با عضویت کسانی تشکیل شود که در جریان کمیسیون نقل و انتقال بوده اند، 5 نفر باشند، سه نفر از اعضای کمیسیون و دو نفر دیگر از اعضای هیأت مدیره.

دکتر محمدنبی: در حال حاضر اعضای سایر مراکز استان ها هم در تهران هستند و باید این مطلب بررسی شود و برای ماده 6 که در کمیسیون طرح و برنامه، طرحی برای آن داده شده است به صورت ریشه ای بررسی شود، ولی در حال حاضر اظهارنظر برای تغییر آئین نامه به نظر صحیح نمی رسد (با توجه به اینکه نزدیک پایان دوره هستیم.)

دکتر مالکی: ما کی با قوه قضائیه جلسات مشترکی داشته ایم که راهکار مشترکی را در نظر بگیریم. به نظر می رسد اراده جدی در این خصوص نبوده است و در حال حاضر با سیستم قوه قضائیه می توانیم به سادگی این کار را انجام دهیم.

دکتر آقایی: دو بحث وجود دارد. یکی انتقال و یکی تمرکز. تقریباً 90% وکلا اگر تمرکز را بخواهیم در نظر بگیریم نخواهند توانست منتقل شوند ما باید سازمان هایی را در استان ها تشکیل دهیم و مسائلی از جمله تمرکز را به وکلای استان ها اختصاص دهیم تا بر موضوع نظارت کنند. برخی از استان ها مثل سیستان و بلوچستان می گویند حتی بومی های ما دارند انتقال می گیرند به خاطر اینکه تعداد زیادی پرونده های تسخیری و معاضدتی به آنها داده می شود. بنابراین مسائل کمیسیون نقل و انتقال یا تمرکز متفاوت است و هر یک باید جداگانه بررسی شود.

دکتر حسین آبادی: در هرمزگان این کار انجام شده که دو نفر وکیل تمرکز را گزارش می دهند. در جزیره کیش بیش از 80 مورد افرادی هستند که تابلو دارند در حالی که وکیل کیش نیستند. از این تاریخ مقرر شد سه نفر اعضای کمیسیون نقل و انتقال و آقایان دکتر کامیار، دکتر امینی و آقای غفاری ظرف 3 هفته موادی از آئین نامه را که نیاز به اصلاح دارد بررسی کنند و نتیجه را اعلام کنند

جلسه برای ورود به دستور چهارم غیر علنی شد.

دستور پنجم : پرونده نخبگان

دکتر حسین آبادی: موضوع را به آقای غفاری ارجاع داده بودم که گزارشی در این خصوص تهیه نموده اند. گزارش توسط ریاست محترم کانون قرائت شد.

آقای جندقی: اگر ما به نخبگان اخترام نگذاریم و آنها را تشویق نکنیم. چه مقامی این کار را بکند؟ نیروی انتظامی این مطلب را پذیرفته پس ما نباید کاسه داغ تر از آش باشیم و باید این امر را بپذیریم که تحقیق آنها به جای انجام خدمت آنها باشد.

دکتر نجفی: بعد از انجام پروژه و تصویب آن، خدمت آنها را تمام شده حساب می کنند و در طول این مدت سرباز است. ما باید به این افراد کمک کنیم ولی تا زمانی که شخص سرباز است نمی تواند استخدام شود. در نامه مرقومی حمایت جانبی کرده اند ولی مستند قانونی ذکر نکرده اند.

دکتر مالکی: قطعاً باید به این افراد کمک کنیم ولی اگر کارآموزی آنها تمام شده در اختبار و تحلیف باید شرکت کنند یا خیر؟

آقای کمیلی: هیأت مدیره در جلسه 11/08/95 تصمیمی اتخاذ نموده که کسی که در آزمون شرکت می کند حتی اگر نخبه باشد باید مدرک نظام وظیفه داشته باشد. بنابراین با توجه به آخرین تصمیم باید عمل شود. ضمناً طبق جدول منضم به آئین نامه اجرایی قانون نظام وظیفه ویژه ماده 10 آن، برای صدور پروانه اشتغال منحصراً باید کارت پایان خدمت یا معافیت دایم ارائه شود. با توجه به اینکه سربازان نخبه در حال خدمت سربازی هستند و کارت پایان خدمت ندارند، صدور پروانه کارآموزی برای ایشان با منع قانونی مواجه است.

دکتر علیزاده: ستاد کل اعلام نموده که پروانه به این افراد داده شود و نباید بی جهت برای آنها مانع تراشی کنیم.

آقای غفاری: در این گزارش صراحتاً ذکر شده که در پاسخ نظام وظیفه صدور پروانه کارآموزی از نظر سازمان نظام وظیفه عمومی بلامانع است.

دکتر کامیار: برای هیأت مدیره صحیح نیست که هر دو سال یک بار تصمیمی مخالف با تصمیمات قبلی بدون تغییر در ماهیت مطلب گرفته شود.

دکتر پورنوری: به نظر می رسد اکثریت با دادن پروانه کارآموزی برای این افراد موافق هستند.

دکتر حسین آبادی: کفایت مذاکرات اعلام می شود. تصویب شد که با تأیید مصوبه هیأت مدیره در سال 93 و عدول از تصمیم سال 95 در خصوص نخبگان به همان نحو عمل شود و برای نخبگان پروانه کارآموزی صادر گردد.

جلسه در ساعت 13/10 خاتمه یافت.

یکصدوهشتمین جلسه هیأت مدیره دوره 29 در ساعت 9/40 روز سه شنبه 16/08/96 با حضور امضاکنندگان زیر به ریاست آقای دکتر حسین آبادی تشکیل و پس از تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم، صورتجلسه یکصدوهفتم قرائت و مفاد آن به تصویب رسید.

پیش از دستور:

دکتر حسین آبادی: امروز مقرر شده بود که با دادگاه انتظامی قضات جلسه ای داشته باشیم. دیروز تلفنی تماس گرفتند که 4 نفر از اعضای دادگاه انتظامی قضات عازم کربلا هستند، لذا جلسه به بعد موکول شد.

دکتر کوشا: در مورد بحث تبصره ماده 48 همچنان مغفول واقع شده و به صورت گزینشی عمل می شود و به موکلین فشار می آورند که وکیل را عزل کنید و در واقع دارند تبصره ماده را دور می زنند. باید یک جریان فکری را در مجلس ایجاد کنیم. 2- در مورد اسکودا و انتخابات مربوط به آن مطلبی را می خواهم طرح کنم. دو نفر از آقایان کانون مرکز کاندیدا شده اند.کانون مرکز چه سیاستی را می خواهد در اسکودا پیگیری کند. پیشنهاد می کنم این مطلب به عنوان یک دستور جلسه قرار گیرد و تعامل کنیم و مقابله نکنیم. بر اساس منافع کانون مرکز باید فکر کنیم.

دکتر نجفی: برخی از شرکت کنندگان که در آزمون ورودی شرکت کرده اند و پذیرفته نشده اند تقاضای رسیدگی و ارفاق نموده اند. اگر ارفاق باشد به روال سابق عمل شود. مطلب دوم اینکه برای بار سوم از دوستان بازرس درخواست کرده ام که گزارش در مورد دانشگاه را به هیأت مدیره بدهند. مطلب سوم در مورد جلسه ای که با علما قرار است داشته باشید اگر قرار است ریاست محترم تشریف ببرند نیازی به این که افراد دیگری بروند نیست، چون انتخابات نزدیک است. مطلب چهارم در مورد تبصره ماده 48 است که آقای دکتر کوشا اشاره کردند. رؤسای قوه قضائیه پذیرفتند که این موضوع حل شود، ولی دنباله آن گرفته نشده است. بهتر است ریاست محترم طی نامه ای این مطلب را مرقوم بفرمایند. مطلب پنجم در مورد انتخابات اسکودا است. از سال 1382 جریانی در کانون به راه افتاد که کانون های شهرستانها را به نحوی علیه کانون مرکز تحریک کرده بودند و این مطلب ادامه دارد. بهتر است یک نشستی به عنوان اتاق فکر داشته باشیم و از ریاست اسکودا هم دعوت کنیم که مشخص شود مشکل از کجا ناشی شده است. مطلب ششم شنیدم که اعضای اختبار هم مشخص شده اند.

در مصاحبه علنی و در میزگرد این مطلب را گفتم که شعبه خاصی به صورت خودسرانه عمل می کند. آقای دکتر کوشا و دکتر پورنوری قرار است بروند صحبت کنند. اگر نتیجه ای نداد مجدد در مصاحبه ها اعلام می کنیم .

دکتر حسین آبادی: یکی از دو نفر بازرسین (آقای دکتر کوشا و آقای غفاری) در مورد دانشگاه گزارش بدهید.

دکتر کوشا: گزارش جامع و کاملی به زودی در این خصوص ارائه خواهد شد با توجه به اینکه مدارک را تهیه کرده ایم.

دکتر محمدنبی: در مورد تبصره ماده 48 در خرداد 96 با توجه به اینکه نماینده هیأت مدیره در قوه قضائیه هستم مذاکراتی داشتیم. در این جلسه گفتند شما طرح را بدهید، ما با آن مخالفتی نمی کنیم. طرح را داده ایم پیگیری شود. در مورد اسکودا در دوره های قبل چون دو نفر از مرکز شرکت کرده بودیم تعداد رأی ما 12 به 12 شد و باعث شدیم که دیگری ریاست اسکودا را به دست بیاورد.

دکتر آقایی: در مورد تبصره ماده 48 اعلام کرده بودند که کانون ها لیست خود را بدهند و ظاهراً از ماده 187 این کار را کرده اند. 2- اتاق تمبر خیلی شلوغ است بهتر است ترتیبی داده شود که از این ازدحام جلوگیری شود.

دکتر نجفی: ما نباید لیستی بدهیم. قبلاً صحبت کرده ایم و پذیرفته اند که این تبصره خذف گردد.

دکتر حسین آبادی: زمینه برای حذف این تبصره فراهم است. هفته آینده در جلسه ای که خواهیم داشت هم خذف تبصره و هم ماده های اصلاحی وکالت را مطرح خواهیم کرد.

آقای طالع: دیروز ریاست قوه قضائیه در مصاحبه ای اعلام داشته اند که وکالت باید نهادینه شود. قبلاً هم اشاراتی در این خصوص داشته اند.

دکتر حسین آبادی: من یک نشست خبری در هفته آینده برگزار می کنم که این مطلب را هم خواهم گفت.

دکتر حسین آبادی: برای صدور کارت ملی تا یک هفته دیگر نیز وکلا فرصت دارند.

آقای سردارزاده: در مورد صدورکارت ملی هوشمند در کانون و سرعتی که در کار داشتند باید تشکر کنم.

دکتر ارفع نیا: به خصوص از اینکه آقای پازوکی (نماینده ثبت احوال در کانون) بسیار مؤدبانه برخورد می کرد بسیار از ایشان و آقای درخشان نیا تشکر می کنیم.

دکتر حسین آبادی: لیست اعضای اختبار پیشنهادی از سوی کارآموزی (برای اختبار اوایل آذر هشتم تا دهم آذر) قرائت شد و اعلام گردید که این لیست در هیأت رئیسه مطرح شد و تغییرات جزیی در آن داده شد و اکنون جهت اطلاع اعضای هیأت مدیره قرائت می گردد.

آقای غفاری :چون متقاضی اخذ اختبار وجود دارد تقاضای بررسی مجدد دارند.

جلسه در ساعت 13 خاتمه یافت.

یکصدونهمین جلسه هیأت مدیره دوره 29 در ساعت 9/25 روز سه شنبه 23/08/96 با حضور امضاکنندگان زیر آقایان مصباح، دکتر نجفی، دکتر آقایی، دکتر محمدنبی، دکتر علیزاده، طالع، کمیلی، دکتر پورنوری، سردارزاده و خانم دکتر ارفع نیا و به ریاست آقای مصباح تشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم، صورتجلسه یکصدوهشتم قرائت و مفاد آن به تصویب رسید.

پیش از دستور:

آقای مصباح: ضمن عرض تسلیت به مناسبت مصیبتی که در زلزله غرب ایران پیش آمده، پیشنهاد می کنم کانون وکلای مرکز و سایر کانون ها در این خصوص اقداماتی بکنند.

دکتر آقایی: با عرض تسلیت در مورد ساختمان که جلسه ای برای روز دوشنبه 29/08/96 در ساعت 10/30 تا 15/30 در سالن اقبال قرار است تشکیل شود، مهندسین این پروژه دخالت دارند قرار است حضور یابند و اعضای محترم هیأت مدیره هم اگر پیشنهاداتی دارند یا سؤالاتی دارند مطرح نمایند و ناهار هم در خدمت دوستان خواهیم بود.

آقای سردارزاده: با عرض تسلیت پیشنهاد کمکی که نیابت محترم کانون ( آقای مصباح) فرمودند برای زلزله زدگان غرب ایران بسیار به جا است اما به نظر من بهترین کمک، کمک مالی است. در مورد اشخاصی که برای ریاست اسکودا کاندیدا شده اند و اکنون سه نفر شده اند پیشنهاد می کنم که به نحوی از تشتت آراء جلوگیری شود. در ساعت 9/35 آقای جندقی به اتفاق تعدادی از همکاران کُرد وارد جلسه شدند.

آقای مصباح: کاملاً درست می فرمایید و کانون مرکز باید یک نفر را به عنوان کاندیدا داشته باشد که از تفرق و تشتت آرا جلوگیری شود. بهتر است کمک مالی به زلزله زدگان از طرف همه کانونها جمع شود و به نام کانون های وکلا از طریق کانون وکلای کرمانشاه تقدیم شود.

دکتر نجفی: من هم عرض تسلیت دارم. با توجه به سرمای هوا بهتر است کانون وکلا هرچه زودتر اقدام کند. از نظر مالی اگر مطمئن باشیم که مستقیم به دست آنان می رسد بسیار پیشنهاد خوبی است. با توجه به اینکه به انتخابات نزدیک هستیم بهتر است از دوستانی که کاندیدا هستند خواسته شود که از تفرقه جلوگیری شود. دو نفر از کاندیداها به نفع دیگر کنار بروند. تشتت پیش نیاید. مطلب سوم در مورد کاندیداتوری سه نفر از دوستان در ریاست اسکودا، قابل تحسین است که تا این حد علاقمند هستند ولی اینکه از یک کانون سه نفر کاندیدا شوند صحیح نیست و از آینده نگری به دور است. این شیوه یک اثر وضعی دارد و یک اثر انتقالی.

دکتر ارفع نیا: کانون کرمانشاه شماره حساب اعلام کرده برای کمک هایی که دوستان بخواهند انجام دهند.

دکتر محمدنبی: عرض تسلیت به مناسبت زلزله برای همه مردم این سرزمین دارم. بهتر است همین امروز اطلاعیه ای داده شود و اقدامی اگر قرار است بشود سریع تر انجام شود که فرصت از دست نرود. (آقای دکتر مالکی در ساعت 9/45 و آقای دکتر کامیار در ساعت 9/50 وارد جلسه شدند.)

آقای سردارزاده: دوستانی که تشریف آورده اند در رابطه با همین موضوع زلزله است.

آقای طالع: با عرض تسلیت پیشنهاد بسیار خوبی جناب رئیس فرمودند. دیروز مراسم تشییع پیکر آقای دکتر عراقی بود. فوت ایشان و آقای چوبدار را به جامعه وکالت تسلیت عرض می کنم. در کمیسیون مالیاتی نمایندگان ما حضور پیدا     نمی کنند و با عث تضییع حقوق دوستان وکیل می شود. بخشنامه مالیات فصلی هم همچنان از سال 91 تا 94 اخذ می شود.

دکتر پورنوری: با عرض سلام خدمت اعضای محترم و دوستان کُردی که تشریف آورده اند، اطلاعیه کمی دیر شده است. از محل زلزله خبر دارم که 30 هزار چادری که مورد نیاز عزیزان است قرار است با ماشین حمل شود. در حالی که باید با هواپیما باشد. کمک مالی هم باید زودتر انجام میشد و خود کانون مرکز باید در مصرف آن دخالت داشته باشد. در مورد کاندیداهای محترم بهتر است هرسه نفر یک جلسه خصوصی داشته باشند و به نحوی عمل کنند که فقط یک نفر کاندیدا باشد.

آقای مصباح: برای جلوگیری از شیوع یک کار نادرستی که یکی از همکاران انجام داده پس از 50 سال وکالت برای اولین بار شاکی پرونده ای در دادسرای انتظامی هستم که برای ساعت 10 دعوت کرده اند ولی نمی دانم باید تنفس بدهیم یا منتظر آمدن آقای دکتر آذربایجانی باشیم.

دکتر نجفی: بهتر است تماسی گرفته شود که هروقت اعضای دادسرا آمدند و زمینه فراهم بود تشریف ببرید.

دکتر مالکی: با عرض تسلیت و به خصوص یکی از فارغ التحصیلان دانشکده حقوق واحد تهران مرکزی که جوان بسیار شایسته ای بود که در این زلزله باتفاق زن و فرزندش زیر آوار مانده است، در مورد تعطیلی جلسات هیأت مدیره بسیار متأسفم. در مقدماتی که ما به عرض نمایندگان مجلس داشتم گفتم از سال 84 بعد از برنامه سوم کراراً اعلام کرده اید که ادامه کار ماده 187 قانونی نیست کماکان این وضعیت ادامه دارد. من پیشنهاد کردم که طرحی درنظر بگیریم به عنوان حذف پذیرش از بابت ماده 187 که به صورت کاملاً محرمانه بوده و 60 امضا هم از نمایندگان تا به حال جمع شده است. ولی متأسفانه این مطلب هم در فضای مجازی منعکس شد. من تقاضا دارم کانون وکلا به صورت جدی موضوع را پیگیری کند. جناب آقای مصباح هم با فراکسیون امید هماهنگی بفرمایند و اگر هم لازم است موضوع را در دستور جلسه بگذارید.

دکتر  علیزاده طباطبایی: ضمن تسلیت به هموطنان و خوش آمد به دوستانی که تشریف آورده اند به نظر می رسد کمک مالی زیاد مؤثر نباشد ولی هر اقدامی بخواهیم بکنیم باید سریع باشد.

دکتر کامیار: با توجه به اینکه مدت پیش از دستور پایان یافته است من فقط تسلیت عرض می کنم و پیشنهاد یک میلیارد ريال کمک مالی را می کنم.

آقای جندقی: ضمن عرض تسلیت خواهش می کنم اجازه بدهید دوستانی که تشریف آورده اند ابعاد قضیه را که خیلی وسیع تر از آن است که در رسانه ها آمده و حدود 1000 نفر کشته شده اند توضیح دهند. در مورد کاندیداتوری در اسکودا، هرکسی می تواند کاندیدا شود ولی برخی دوستان که مثل آقای دکتر شهبازی نیا گفته بودند مطلقاً کاندیدا نخواهم شد، ظاهراً با ایشان در جهت اینکه کاندیدا شوند صحبت شده و ایشان را راضی کرده اند، این چه روشی است؟ ما جلسه خصوصی خواهیم گذاشت.

آقای کمیلی: علاوه بر فراخوانی همه کانونها و تمرکز کمکها در کانون وکلای کرمانشاه پیشنهاد می کنم کانون مرکز مبلغ مشخصی را تصویب کند که پرداخت شود.

آقای مصباح: از آقای دکتر نیکبخت می خواهم که فرمایشات خود را بفرمائید.

آقای دکتر نیک بخت: آنچه ما می خواستیم بگوییم از طرف اعضای محترم هیأت مدیره گفته شد. وقتی گفته می شود که زلزله ای با 7/4 ریشتر اتفاق افتاده یعنی خیلی مقیاس وسیعی دارد. با توجه به اینکه این زلزله خیلی عمق نداشته یعنی اثرش در روی زمین خیلی زیادتر است. تعدادی از وکلای همکار نیز که دیروز با آنها صحبت کردیم می گفتند پول نیاز نداریم. آب و پتو و غیره نیاز داریم. اولاً عنصر وقت مطرح است و باید سریع اقدام شود. ثانیاً عنصر اعتماد که کانون کرمانشاه که اعلام همکاری کرده بهتر است از طریق همان کانون همه کمک های جنسی را انجام دهیم. نماینده کانون وکلای کرمانشاه هم در سرپل ذهاب هستند و مسئول کمک رسانی هستند. از همه دوستان تشکر می کنم.

آقای مصباح: با اجازه دوستان من برای جلسه دادسرا چند دقیقه باید بروم لذا تنفس اعلام می کنم (در ساعت 10/30) در فاصله تنفس همکاران کُرد و نیز دکتر نجفی و آقای جندقی جلسه هیأت مدیره را ترک نمودند.

آقای مصباح در ساعت 11/20 پس از پایان جلسه بازپرسی انتظامی، به جلسه هیأت مدیره بازگشتند و جلسه ادامه یافت.

آقای مصباح : در مورد پیشنهاد یک میلیارد ريال کمک از سوی کانون برای زلزله زدگان نظر دوستان چیست؟

دکتر کامیار: من عقیده دارم که این عدد به عنوان عدد پایه است و اگر کانون وکلای مرکز این کار را بکند، سایر کانونها هم استقبال خواهند کرد.

دکتر محمدنبی: من هم پیشنهاد می کنم با این مبلغ دوستان موافقت کنند. زیرا این مبلغ به نام همه وکلای کانون مرکز ثبت خواهد شد.

دکتر آقایی: من پیشنهاد می کنم هیأت مدیره هم شخصاً با تمایل خود کمک نمایند. این پیشنهاد مورد موافقت قرار گرفت و تصویب شد.

دکتر ارفع نیا: ضمن عرض تسلیت، با توجه به صحبتی که در تنفس اعلام شده با همکاران کُرد به عمل آمد نظرشان این بود که اجناسی مثل چادر، پتو، کنسرو، خرما، اقلام بهداشتی خاص بانوان و غیره به جای پول نقد تهیه شود، پیشنهاد من این است که نماینده ای از کانون وکلای مرکز تعیین کنیم که این اجناس را تهیه کنند و سپس ارسال شود.

آقای مصباح: یک کارگروه سه نفره شامل آقای دکتر پورنوری، ذکتر نیک بخت و آقای عزیزی تعیین می شوند که روی این مطلب نظارت داشته باشند و اجناس مورد نظر را خریداری نمایند. موافقت و تصویب شد.

دکتر مالکی: ضمن تأیید صحبت های خانم دکتر اگر پول نقد بدهیم برای آینده خواهد بود و درحال حاضر کمکی نخواهد کرد. این کارگروه سه نفره نسبت به خرید این اجناس یا آنچه که مورد نیاز عزیزان زلزله زده است.

آقای مصباح: با کمک 150 میلیونی از سوی کانون وکلای مرکز موافق هستید. موافقت و تصویب گردید (از بودجه کانون) که ضمیمه صورتجلسه است. ضمناً لیستی هم که بین 10 نفر اعضای هیأت مدیره حاضر در جلسه تکمیل شد فعلاً ده میلیون تومان جمع شد و مقرر گردید به سایر اعضای هیأت مدیره هم اعلام شود که به شماره حسابی که آقای دکتر پورنوری اعلام خواهند کرد، کمک های خود را واریز نمایند. ضمناً سایر وکلا به حسابی که از سوی کانون معرفی      می شود کمکهای خود را واریز خواهند نمود.

دکتر کامیار: با توجه به ترکیب اعضا در این لحظه از جلسه یک تذکر آئین نامه ای دارم. طبق آئین نامه تشکیل جلسات (ماده 2) نصاب هیأت مدیره زمانی است که چهار عضو اصلی حضور داشته باشند که در این صورت سه نفر از اعضای علی البدل حق رأی خواهند داشت و هیچ گاه تعداد اعضای علی البدل که در رأی شرکت دارند نباید بر تعداد اعضای اصلی غلبه کند. لذا من در رأی گیری شرکت نمی کنم.

آقای مصباح: تاکنون به چنین مطلبی توجه نشده بود، لذا تصمیم در این مورد را به جلسه بعدی موکول می نماییم.

آقای کمیلی: تعدادی از وکلا با همکاری اینجانب مطلبی را آماده کرده ایم در مورد برداشت هایی که از آئین نامه می شود ولی مطلب ذکر شده که با 7 نفر که 4 نفر از آنها از اعضای اصلی باشند. در خصوص تشکیل جلسه است و نه      رأی گیری.

جلسه در ساعت 12/45 خاتمه یافت.

 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است