جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 - 12:12:12 PM

دیدار رییس و نواب رییس کانون وکلای دادگستری مرکز با معاون پارلمانی رییس جمهور

عیسی امينى رییس کانون وکلای دادگستری مرکز، جعفر کوشا و صمد زاهدپاشا نواب رئيس کانون روز شنبه 22/2/1397 با حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس جمهور دیدار و گفت‌وگو کردند.

عیسی امينى رییس کانون وکلای دادگستری مرکز، جعفر کوشا و صمد زاهدپاشا نواب رئيس کانون روز شنبه 22/2/1397 با حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس جمهور دیدار و گفت‌وگو کردند.

دکتر عیسی امینی در این دیدار گفت: کانون وکلا قدیمی ترین نهاد مدنی مستقل کشور است. نهادی که برخود نظارت می‌کند، هزینه‌ای ندارد، از بودجه عمومی بهره‌مند نیست؛ بازوی عدالت، ضامن دادرسی عادلانه و آبروی این کشور نیز هست. امینی با بیان اینکه این کانون بیش از شصت سال سابقه استقلال داشته و در زمان تصویب قانون، در منطقه منحصر بفرد بوده، اظهار کرد: کانون امروز در خطر است؛ خطری برای استقلال نهاد که زیبنده این کشور نخواهد بود؛ خصوصا اگر در زمان این رئیس جمهور نقض آشکار صورت گیرد که خود حقوقدان و وکیل هم هست.

 رییس کانون وکلای مرکز گفت: با وجود آنکه برخی از مسئولین کانون در مقاطعی، از رییس جمهور در انتخابات حمایت کردند، باز شاهد حمایت دولت از کانون به صورت جدی نیستیم. جالب آنست در مراسم تحلیف رئیس جمهور، ورزشکار و هنرپیشه دعوت شدند ولی رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز با شأن دادستان کل کشور دعوت نشد لذا انتظار احترام و توجه جدی داریم. امینی افزود: چندى پیش شورای رقابت با رفتار نامتعارف خود در مورد کانون وکلا و تاجر خواندن وکیل، مجلس را به تهیه طرحی سوق داد که علیه اساس و استقلال نهاد وکالت است. لذا انتظار مهر بیشتر و خصوصا حمایت از اصول را از دولت داریم. آنچه از جنابعالی، حقوقدان مجرب به عنوان معاون پارلمانى رئيس جمهور انتظار داریم اولا با مذاکره با مجلس جهت استرداد این طرح تلاش شود که این طرح هیچ توجیهی ندارد بلکه دولت می تواند با لایحه اصلاحی و نظر کارشناسی متولی نهاد وکالت، به اصلاح موارد لازم در لایحه استقلال اقدام نماید.

 رییس کانون وکلای مرکز در ادامه گفت: به دنبال رایزنی با مجلس جهت تخصیص اتاق مخصوص برای نماینده کانون در مجلس هستیم که انتظار کمک و رایزنی داریم. خصوصا این رابطه خود ارتباط با معاونت پارلمانی دولت را نیز تقویت و هماهنگ می‌کند تا این لطمات به کانون استمرار نیابد. وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد بعدی هماهنگی معاونت پارلمانی با هیأت رئیسه کانون وکلا و دفاع واقعی از کیان کانون و رایزنی تخصصی در لوایح مربوطه از سوی دولت است. زیرا رئیس جمهور محترم خود حافظ اجرای قانون اساسی است. متأسفانه انتظار جامعه وکالت از دولت محترم برآورده نشده و دغدغه‌های جدی وجود دارد. امینی در ادامه از معاون پارلمانی دولت خواست به وزارت اقتصاد و دارایی اعلام شود که این فشارهای ناروای خود بر کانون وکلا چه در بحث مالیاتی و چه در شورای رقابت را بردارد زیرا استمرار آن به رابطه کانون وکلا و جامعه وکالت با دولت محترم لطمه خواهد زد.

امینی با اشاره به اینکه وکلایی داریم که قادر به تمدید پروانه نیستند، اظهار کرد: جامعه وکالت در موضوع شورای رقابت تمام قد از موضوع دفاع کرد. ما ثابت کردیم که تاجر و کاسب نیستیم. متعاقب حل این مشکل، طرح جامع آموزش و پذیرش وکالت را به مجلس بردند.

رییس کانون وکلای مرکز خاطرنشان کرد: مشکلاتی که به نام وکیل مطرح می‌شود، عمدتا از مرکز موازی است که در دوره ششم مجلس بوجود آمده است .

رییس کانون در ادامه گفت: در سامانه مجوزهای کسب و کار ما را ملزم کردند که ثبت‌نام کنیم و کانون را تهدید به تعقیب نمودند. ما انتظار داریم که در جلسه هیات وزیران اعلام بفرمائید که این توان و پتانسیل را از دست ندهید. وی افزود چرا از دولت هم باید صدمه بخوریم؟

جعفر کوشا، نایب‌رییس کانون وکلا نیز در ادامه خطاب به معاون پارلمانی گفت: همانطور که در پرونده‌های قضائی شاخص و خوشنام بودید در این مسئولیت هم یک نام خوشی از خود به جای بگذارید. وی با بیان اینکه وجود وکلای مستقل لازمه دفاع مستقل و تضمین کننده عدالت است، اظهار کرد: جنابعالی که دو وجهی هستید، هم سابقه قضائی دارید و هم دولتی از شما انتظار ویژه ای داریم. خصوصا اینکه مدرک دکتری جنابعالی هم حقوق عمومی است. وی افزود: کانون از هر سو، دچار هجمه است.

زاهدپاشا، نایب رییس کانون نیز در ادامه مطالبی در خصوص تصویب قانون جامع خدمات شهری ارائه و بیان کرد که مواد 100 تا 110 آن نگرانی هایی برای جامعه وکالت ایجاد کرده است.

رییس کانون وکلای مرکز نیز در ادامه گفت: نهاد وکالت به عنوان قدیمی ترین نهاد مدنی همراه دولت است و انتظار همکاری و حسن نیت دارد. ضرورت دارد در بحث اشتغال زایی دولت به بيراهه  نرود و نهاد وکالت را بی جهت و بی‌دلیل درگیر نکند. 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است