جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   پنجشنبه 7 تیر 1397 - 12:12:12 PM

سخنان رييس کانون وکلای دادگستری مرکز در اولين جلسه کميسيون آموزش

رييس کانون وکلای مرکز روز دوشنبه ۱۳۹۷/۴/۴ در جمع اعضای منتخب کميسيون آموزش و با حضور صمد زاهدپاشا نايب رييس کانون گفت: حضور غالب چهره‌های آموزشي‌-حرفه‌اي در کميسيون آموزش که خود نيز وکيل دادگستري و آموزگار هستند موجب افتخار است.

رييس کانون وکلای مرکز روز دوشنبه ۱۳۹۷/۴/۴ در جمع اعضای منتخب کميسيون آموزش و با حضور صمد زاهدپاشا نايب رييس کانون گفت: حضور غالب چهره‌های آموزشي‌-حرفه‌اي در کميسيون آموزش که خود نيز وکيل دادگستري و آموزگار هستند موجب افتخار است و به همه دوستان منتخب هم تبريک عرض مي کنم. دکتر عیسی امینی با اشاره به اینکه شایستگی مبنای انتخاب است، اظهار کرد: انتخاب اين شايستگان به مفهوم نفي شايستگي ساير نامزدان نيست و انتخاب اعضاي کميسيون ها نيز توسط تک تک اعضاي هيات مديره و با راي مخفي صورت مي پذيرد. وی افزود: با توجه به برابر بودن راي سه نفر در رديف پانزدهم و حسب تصميم اجماعي هيات مديره ، هر سه عضو اضافه شدند ولي با توجه به فقدان شرايط آیین‌نامه‌ای احد از منتخبين در زمان صدوراحکام، از صدور حکم عضويت وی خودداري شده و البته اين امتناع شامل تمام منتخبيني شده يا خواهد شدکه از شرط آیین‌نامه برخوردار نبوده و همچون ادوار قبل ممکن است سهوا انتخاب شده باشند.
امینی در ادامه گفت: لازم مي دانم چند مطلب و نکته را بيان کنم:
اول آنکه اعضاي منتخب از تفکر ها و تمايلات مستقل يا جناحي مختلف ولي با جايگاه علمي يا حرفه اي ارزشمند انتخاب شدند و نگرش ها نيز طبعا در اين کميسيون متفاوت خواهد بود ولي انتظار کانون هماهنگي براي توجه به فلسفه وضع کميسيون، مشارکت در اداره و رفتار بدون تنش و با تمرکز بر برنامه محوري به‌جای توجه به حاشيه يا مسايل غير ضروري است. سخنراني‌ها و تدريس در کارگاه‌هاي آموزشی بايد به همه مدرسين شايسته صرفنظر از جناح‌هاي فکري تخصيص داده شود و حرکت هاي انتخاباتي يا غير علمي نبايد مبناي تصميمات باشد.

دوم آنکه مستحضريد در اواخر دوره پيشين هيات مديره، آیین‌نامه‌اي گذرانده شد که اگر  کسی دو دوره متوالي عضو کميسيون بود در آن کميسيون و اگر چهار دوره متوالي عضو کميسيون‌هاي کانون بود در هيچ کميسيوني حق عضويت ندارد.حال شما چه از اين دوستان و چه اشخاصي که به هر دليلي مورد انتخاب اعضاي هيات مديره با راي‌گيري مخفي قرار نگرفتند بهره‌مند شويد و زحمات و بخش‌های مثبت کارنامه ادوار گذشته ازجمله دوره پيشين را احترام و ارج بگذاريم .

سوم آنکه به آموزش علم حقوق اکتفا نکنيم و در ارتقاي مهارت‌هاي حرفه‌اي روز و نيز حقوق کاربردي و فن آوري هاي نو توجه بيشتر داشته باشيم. توجه به نيازها و نياز سنجي و تعيين عناوين بايد بر نام مدرسين اولويت داشته باشد.

چهارم آنکه با بهره مندي از مطالعه تطبيقي، نگاهي به رويه کانون‌های وکلای کشورهاي مدرن و همينطور ساير کانون هاي کشور داشته باشيم و از تجربیات آنها براي آموزش وکلا از حيث شکل و ماهيت بهره مند شويم. روش آموزش قشر فاضل و مجرب وکلا تفاوت بسياري با آموزش در دانشگاه يا موسسات دارد. پس به دنبال راه و روش نو با رويکرد توانمندسازي و علاقمندي همکاران باشيم. در بين اعضاي کميسيون  نام‌هايي وجود دارد که قطعا تحول‌ساز هستند و تحول بيشتر حداقل انتظار ماست.

پنجم آنکه شرح وظايف اين کميسيون مستقيما به يکي از وظايف کانون وکلا در ماده٦ لايحه استقلال کانون وکلاي دادگستري بر مي گردد و وظيفه شما فراهم آوردن ساز و کار آموزش و ارتقاي علمي همکاران ماست که از اهميت بالا برخوردار است. پس حفظ شان اين کميسيون و رعايت شان کانون وکلا و همچنين اهتمام جدي بر اجراي اين وظيفه ضروري است.

امینی در پایان گفت: امروز هيات مديره و جامعه وکالت انتظار دارد  فقط به کانون وکلا و شرح وظايف کميسيون فکر کنيد؛ در فضاي احترام و مودت با تصميمات سنحيده و به دور از احساسات و تعلقات و با داشتن برنامه ساليانه هدفمند، دوران طلايي را براي کانون وکلا رقم بزنيم.

 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است