جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   پنجشنبه 14 تیر 1397 - 12:12:12 PM

مراسم تحلیف 105 نفر از قبول شدگان آزمون اختبار برگزار شد

مراسم تحلیف 105 نفر از قبول شدگان آزمون اختبار برگزار شد.

به گزارش سایت کانون وکلای مرکز، روز چهارشنبه 13/4/1397 مراسم تحلیف 105 نفر از قبول‌شدگان آزمون اختبار با حضور رئیس، نواب رئیس و اعضای هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، اعضای کمیسیون کارآموزی، هیات اختبار، رئیس کل دادگستری استان تهران، معاون حقوقی قوه قضاییه، محمد علی دادخواه،  کارآموزان وکالت و خانواده‌های آنان در سالن جلال نایینی کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار شد.

وکالت یعنی عدالت، شرافت و رفتار مساوی با انصاف

 در ابتدای مراسم هوشنگ پوربابایی دبیر کمیسیون کارآموزی ضمن ارایه گزارشی از روند اختبار کارآموزان اظهار داشت: تردیدی نیست وکالت شغل شریفی است به همین منظور قانگذار در قوانین مختلف به آن اشاره کرده است.

وی گفت: وکالت یعنی عدالت، شرافت و رفتار مساوی با انصاف. بنابراین رعایت شونات حرفه وکالت و مقررات و نظامات و همچنین قوانین برای همه ما الزام آور است. وکیل و قاضی دو بال فرشته عدالت هستند. هر کدام از آن ها بدون دیگری ارزش و اعتبار ندارند. پوربابایی در ادامه اظهار کرد: تعداد 179 نفر با تسلیم مدارک آمادگی خود را برای چهارمین اختبارسال 96 اعلام کردند که پذیرفته شدگان نهایی 105 نفرهستند و امروز مراسم تحلیفشان برگزار می‌شود.

در منش، رفتارو اخلاق خداگونه باشید

در ادامه مراسم جعفر کوشا نایب رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز طی سخنانی اظهار داشت: برای ورود به سه شغل وکالت، قضاوت و پزشکی باید سوگند یاد کنند. خدا هم قاضی است و هم وکیل است و ما هم در قضاوت و وکالت باید سوگند یاد کنیم چون رابطه ما با خداست. از زمانی که ردای وکالت را به تن می کنید  باید در روش و برخورد با مردم  آزاد منش باشید و حق را هر جا که هست بگویید.

وی گفت:باید به گونه ای عمل کنید که موکل به ما اعتماد کند. باید خوب دفاع کنید باید تخصص داشته باشید. امروز که به عنوان وکیل وارد این حرفه می شوید  باید در منش و رفتارو اخلاق خداگونه باشید.

شان و جایگاه وکیل شان و جایگاه قاضی است

در ادامه ذبیح الله خداییان معاون حقوقی و قضایی قوه قضاییه گفت: وکالت حرفه ای است که هم در جامعه جهانی و هم در حقوق داخلی دارای احترام ویژه است. زمانی که بحث دادرسی منصفانه را مطرح می کنیم، می بینیم یکی از اصول مهم آن دسترسی به وکیل است. در اکثر اسناد بین المللی دسترسی به وکیل مورد تاکید قرار گرفته و به صراحت یکی از اصول دادرسی منصفانه را دسترسی به وکیل دانسته است.

خداییان در ادامه گفت: در حقوق داخلی روی این موضوع تاکید شده است. در قوانین عادی و قانون مربوط به حفظ حقوق شهروندی و قانون آیین دادرسی کیفری نیز به همین شکل است. در ارتباط با جایگاه وکیل، ماده واحده ای است که به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسیده تاکیدشده که شان و جایگاه وکیل شان و جایگاه قاضی است. علت این که در حقوق داخلی و اسناد بین المللی به این اندازه به حق دسترسی به وکیل تاکید شده است این است که وظیفه واگذار شده به وکیل، وظیفه ی مهمی در  احقاق حق و اجرای عدالت است.

خداییان با اشاره به اینکه در شرع مقدس اسلام عدالت از شان و جایگاه خاصی برخوردار است، گفت: با نگاه به نهج‌البلاغه نیز می بینیم تاکیدی که بر این موضوع شده است از جهات مختلف حایز اهمیت است. لذا مجریان عدالت هم که این وظیفه را بر عهده دارند از شان و جایگاه خاصی برخوردارند.

وی با بیان اینکه وکیل و قاضی هر دو بال فرشته عدالت هستند و هر دو در اجرای عدالت تاثیر دارند، گفت: اجرای عدالت ساده نیست. در مقام عمل مشکل است. مسیر اجرای عدالت مسیر همواری نیست. مسیری است که راهزنان قدری در آنجا کمین کرده اند. کسی که می خواهد در مسیر عدالت قدم بردارد باید شجاع باشد و تقوا داشته باشد.

خداییان با بیان اینکه اهمیت سوگند یاد کردن به خاطر اهمیت جایگاه وکیل است و هدف احقاق حق و اجرای عدالت است، اظهار کرد: باید دفاع از حق را وظیفه خود بدانیم. هدف اگر احقاق حق باشد در کارمان پشیمان و خسته نمی شویم.

وی افزود: وکالت را نباید با تجارت اشتباه بگیریم. باید امانتدار موکل باشیم. شجاع باشیم. یک وکیل مستقل و شجاع در احقاق حق باشیم.

وی با اشاره به ضرورت حفظ شان وکالت گفت: هم در اظهارنظرها و هم در رفتار و هم در پوشش، جایگاه وکالت باید حفظ شود. اگر این موارد رعایت نشود به مجموعه وکلا لطمه وارد می شود.  تک تک شما باید پاسدار حرفه وکالت باشید.

خداییان گفت: معمولا گله ای که همیشه وکلا دارند این است که زمان حضور در جلسات دادگاه ها شانشان رعایت نمی‌شود. باید جلسات بین روسای کانون ها و روسای دادگستری ها گذاشته شود تا این موارد مرتفع گردد.  هر دو طرف باید حیثیت هم را رعایت کنند و به هم احترام بگذارند.

بخش بعدی برنامه به نمایش کلیپی در خصوص تاریخچه  نهاد وکالت اختصاص یافت.

وظیفه وکیل دفاع ازحقوق موکل است نه دفاع بی قید و شرط از موکل

غلامحسین اسماعیلی رییس کل دادگستری استان تهران نیز در ادامه گفت: انسان به جهت برخورداری از امتیاز عقل ذاتا و بماهو انسان از منظر تمامی مکاتب فکری و عقیدتی و حقوقی اشرف مخلوقات است.

وی افزود: انسان اگر در جامعه ای بی قانون و بدون عدالت زندگی کند و اگر قانونگریزی و بی عدالتی پیشه نماید از هر درنده ای درنده تر و از هر حیوانی پست تر خواهد شد. قاضی و وکیل دو بال فرشته عدالتند. من و شما باید این عدالت را رعایت منیم.

اسماعیلی در ادامه گفت: وکالت یک عقد است. عقد باید جهتش مشروع باشد. اگر جهت مشروع نبود اساس عقد باطل است. یادمان باشد به چه چیزی عهد می بندیم.  برای جهت مشروع و یا جهت غیر مشروع و باطل.

وی گفت: برای وکالت سوگند یاد می کنیم که در مسیر احقاق حق و اجرای عدالت قدم برداریم و در دفاع از مظلوم بکوشیم و پاسدار و نگهبان حقوق جامعه و مردم باشیم. وی افزود: سوگندمان برای این است که حفاظت و حراست از ارزش ها و باورهای دینی و اخلاقی جامعه را پاسدار باشیم.

اسماعیلی گفت: وظیفه وکیل دفاع ازحقوق موکل است نه دفاع بی قید و شرط از موکل. وکیل باید از حقوق قاتل هم دفاع کند وقاتل نیز در فرایند دادرسی دارای حقوقی است و وکیل باید از قاضی هم بخواهد حقوق موکل را رعایت کند.

وی با اشاره به اینکه نباید از سوگندمان فاصله بگیریم، گفت: بدانیم ما نیز روزی در برابر میز محاکمه قرار خواهیم گرفت و مورد بازخواست قرار خواهیم گرفت آنجایی که جز حق و حقیقت وسیله نجات نخواهد بود.

اسماعیلی گفت: سوگندی را که خوردید و یاد کردید نقض نکنید ما سوگند و شرفمان را وسیله سوگندمان قرار می دهیم. وقتی سوگند یاد کردید خدا را ضامن سوگندتان قرار دادید. نباید از مسیر عدالت خارج شویم.

رییس کل دادگستری استان تهران با بیاناینکه بدیترین نوع بی عدالتی این است که خودمان را عادل جلوه دهیم و اما عادل نباشیم، اظهار کرد: نکند قانون را در فرایند وکالت و قضاوت نادیده بینگاریم.

در ادامه به تعدادی از کارآموزان که متولد تیرماه بودند هدایایی توسط محمد علی دادخواه و هوشنگ پوربابایی تقدیم شد.

همه وکلا طبق قانون می توانند در همه پرونده ها وکالت کنند

در ادامه محمد علی دادخواه گفت: همه وکلا طبق قانون می توانند در همه پرونده ها وکالت کنند.  اگر قانون پروانه وکالت را  معتبر می داند این تبعیض قابل قبول نیست. وی همچنین گفت: آقای سلطانی در بند است اجازه دهید از حقوق عرفی خود بهره مند شود.

وی گفت: وکیل یک ارزش ممتاز دارد که هیچ چیز با آن برابر نیست. مدافع حق است. وکیل دادگستری را قانون منجزا ذکر کرده است. از یاد نبریم که وکیل همان راه خداوند را می رود که عدالت را استوار کند.

دادخواه گفت: باید با فرهنگ کهن خودتان آشنا باشید. باید با میراث اسلامی خود آشنا شویم. شما روشنفکرید و چراغ جامعه هستین باید صلح و دوستی را همراه داشته باشید نه پول و چنگ را. هر حقوقدانی باید به سرزمنش علاقمند باشد منافع ملی باید اولویت نخستش باشد.

در نهایت کارآموزان وکالت با ادای سوگند رسما ردای وکالت را بر تن کردند و وارد حرفه وکالت شدند.

تهیه و تنظیم: عشرت عبداللهی

تحریریه سایت کانون وکلای دادگستری مرکز 
 

 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است