جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   شنبه 17 شهریور 1397 - 12:12:12 PM

سخنرانی رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در مراسم تحلیف کارآموزان وکالت مورخ 1397/06/16

خوشوقتم که میزبان مراسمی هستیم که قرار است کارآموزان محترم با یاد کردن سوگند به مقام وکیل پایه‌یک دادگستری نایل آیند...

سخنرانی رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در مراسم تحلیف کارآموزان وکالت مورخ 1397/06/16

خوشوقتم که میزبان مراسمی هستیم که قرار است کارآموزان محترم با یاد کردن سوگند به مقام وکیل پایه‌یک دادگستری نایل آیند. لذا، به نمایندگی از هیات‌مدیره‌ی کانون وکلای دادگستری مرکز به همه‌ی کارآموزان عزیز، خانواده‌ی گرامی آن‌ها، اعضای محترم سابق و حاضر کمیسیون کارآموزی و پیش‌کسوتان محترم حاضر در مراسم و سایر عزیزان خیرِمَقدم می‌گویم.


وقتی که به سیر تاریخی کانون وکلا می‌نگریم با کهن‌ترین نهاد مدنی مواجه می‌شویم. در قانون، وکیل هم‌شأن قاضی است، حق حضور در دادرسی‌های علنی و غیرعلنی را دارد و کانون وکلای دادگستری در مسير تب‌وتاب ها همواره رو به پویایی بوده است. به راستی حرفه‌ی ما دفاع و نمایندگی است که این مفاهیم والا از صفات الهی نیز هست.

اهمیت حرفه‌ی وکالت دادگستری به جهت ارتباط آن با مقوله‌ی «عدالت» است. اصول کلی حاکم دادرسی کیفری و حقوق بنیادین بشر، حق داشتن وکیل مستقل را از پایه‌های اصلی دادرسی منصفانه می‌داند و بدون آن، احکام قضایی را قانونی نمی‌داند. گاهی دیدار ما با متهم در زندان برای او از دیدن پدر و مادرش هم دل‌گرم‌کننده‌تر و باارزش‌تر می‌شود، چون او ما را تنها یاور خویش در اثبات بی‌گناهی و یا پیگیری حقوق خود می‌داند. این جایگاه‌ با همه‌ی ارزش‌هایش طبعا با محدودیت و محرومیت‌هایی برای صاحب حرفه‌ی وکالت مواجه است.

اوّل آنکه، ما باید بدانیم تاجر نیستیم. اگر همچون تاجر با مردم برخورد کنیم و یا خود را شریک مال ایشان بدانیم و یا مال‌اندوزی سرلوحه‌ی کار ما باشد رفتارمان خلاف شأن خواهد بود. مطالبه‌ی حق‌الوکاله‌ی نامتعارف شأن ما و تبعاً جامعه‌ی وکالت را از بین می‌برد.

دوم آنکه، جایگاه حرفه‌ی شریف وکالت دادگستری به جهت هدف والایش در اجرای عدالت‌ نیاز به صیانت دارد و وکلای دادگستری باید علاوه بر اخلاق عمومی مورد انتظار جامعه از این حرفه شريف به اخلاق حرفه‌ای نیز ملتزم باشند. راز ماندگاری نهاد وکالت در طول تاریخ مرهون خودنظارتی و پایبندی به اخلاق حرفه‌ای خصوصاً توجه به امر خطیر حفظ امانت بوده است. ما باید رازدار و معتمد باشیم. وکیل متمول کسی است که اعتماد موکل و مردم را به دست بیاورد. ما با رعایت احترام دادگاه و شأن خود، اعتماد قضات محترم دادگستری را نیز می‌توانیم به دست آوریم که سرمایه‌ی بزرگي است. لذا انتظار می‌رود همکاران محترم با توجه به جایگاه مقدس حرفه‌ی وکالت ضمن احترام به همکاران خود با رعایت احترام نسبت به اشخاص و مقامات قضایی بر اساس متن سوگندنامه موجب اعتماد و ایجاد احترام متقابل قضات و مقامات قضایی و وکلای دادگستری شوند.


سوم آنکه، ما سوگند یاد می‌کنیم در جایگاه وکیل مدافع از اعمال نظریات سیاسی احتراز نماییم، فارغ از اینکه موکل ما داای چه عقیده یا مسلک سیاسی است با توجه به رسالت خطیر حرفه‌ی وکالت دادگستری با شجاعت و مطابق قانون از او دفاع کنیم. ردای وکالت برای دفاع از حقوق موکل است، ولی اگر رفتاری صورت گرفت ـ بدون ورود به ماهیت عرض می‌کنم ¬ـ مورد انتظار نیست که با نادیده گرفتن شأن وکیل دادگستری و نقض کرامت انسانی و حیثیت اشخاص به عنوان اصول بنیادی فرایند دادرسی کیفری به آنان دست‌بند و پابند زده شود. اعمال این‌گونه اقدامات ترذیلی نه نتیجه‌ای دارد و نه جامعه آن‌ها را می‌پذیرد. در مورد دستگیری تعدادی از همکارانمان باید عرض کنم که کانون وکلا در جهت حل مشکلات همکاران پیگیری‌های مستمری داشته و بی‌تفاوت نمانده است، و امیدواریم بتوانیم مشکلات همه‌ی آن عزیزان را حل کنیم و اخبار خوشی به جامعه‌ی وکالت بدهیم. انتظار ما از مقامات محترم قضایی اعتماد به کانون وکلا و وکلای دادگستری، به عنوان بخشی از کارگزاران عدالت است. توصیه‌ام به همکاران محترم حفظ آرامش بیشتر و پیشگیری از هر گونه سوءتفاهمات و شبهات است. ما باید در عرصه‌ی دفاع از موکل و حفظ حقوق مدنی باشیم و از تنش جلوگیری کنیم. مردم به ما و شجاعتمان در دفاع از حقوق مدنی خود نیاز دارند.

ضمن آنکه حق نداریم کانون وکلا را محل تفکر جناحی و شخصی خود کنیم، من از این تریبون به مقامات کشور اعلام می‌کنم که وکلا وطن‌پرستان واقعی و حافظ منافع ملی هستند و به خوبی استعمارگران و تاریخ را می‌شناسند و همراه ملت و شما هستند. وکلا نه جاسوس بوده‌اند، نه خائن و نه فریب‌خورده و آمار هم چنین نشان می‌دهد. پس، اجازه دهید که با کمک گرفتن از خود صنف، فضای آرام‌تر حاکم شود.

چهارم آنکه، ارتقای دانش و فن تنها راه پیشرفت ما است. امروزه، عصر «وکیل هوشمند» و پیمودن راه نوین وکالت است.امروزه دفاع مؤثر نیاز به تسلط علمی، تسلط به زبان، آشنایی با کامپیوتر، تشکیل مؤسسات حقوقی مدرن و کار جمعی دارد.

در پایان، آرزو می‌کنم با اتیان سوگند و پوشیدن ردای وکالت موجب سربلندی خود، خانواده‌ی عزیزتان و خانواده‌ی بزرگ وکالت شوید.

 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است