جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   یکشنبه 18 شهریور 1397 - 12:12:12 PM

متن صورتجلسات 5 تا 8 هیات مدیره دوره سی‌ام کانون وکلای دادگستری مرکز

متن صورتجلسات 5 تا 8 هیات مدیره دوره سی‌ام کانون وکلای دادگستری مرکز

جلسه پنجم مورخ 23/2/1397

پنجمین جلسه هيات مديره در ساعت 9 صبح مورخ 23/2/1397 با حضور آقایان امینی، زاهدپاشا،آقایی، دیوسالار، پاسبان، ارفع نیا، طالع، ضرابی، پورنوری و حجتی و اعضای علی البدل به ترتیب ورود آقایان روحانی، باقری،بزرگی، حجت پناه و حبیبی تشکیل شد.

جلسه با تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید آغاز گردید.

ابتدا صورتجلسه چهارمین جلسه هیأت مدیره قرائت شد.

امینی: با توجه به شأن و جایگاه هیأت مدیره و مسائل پیرامونی اوایل دوره، انتظار دارم بدون اجازه رئیس جلسه، صحبت نکنیم و صحبت عضو دیگر را قطع نکنيم. در اجرای شکل جلسه انتظار بنده از پیشکسوتان بیشتر بوده، احترام به جلسه احترام به جایگاه و شأن کانون است.

دکتر حسین آبادی در ساعت 10:15 وارد شد.

اولین دستور جلسه گزارش از اجلاس اتحادیه در شهرکرد:

امينى: در این جلسه فرصتی داشتيم برای تنش زدایی. با وجود اینکه رییس اتحادیه درخواست کانون مرکز در خصوص وجوه حاصل از آزمون را پذیرفت، متاسفانه اجازه طرح موضوع در هیأت عمومی داده نشد. ما مکاتبات و پيگيرى خودمان را ادامه مى دهيم. ضمناً اعلام خواهيم کرد که این نمایندگى برای آزمون، مشروط است . شرط ما اين است که مبالغ حاصل از آزمون به کانون ها واریز شود، ما مبلغ را وصول کنیم و سهم اتحادیه را برگردانيم. اگر وجوه اول به حساب کانون نیاید این نمایندگی ملغی خواهد شد.

باقری: به نظر من ضرورتی به برگزاری دو جلسه اسکودا در سال نیست و گزارش هم داده شد که بیش از 850 میلیون تومان هزینه شد و در آینده این هزینه بیشتر خواهد شد. من به آقای دکتر شهبازی نیا پیشنهاد دادم همایش سالی یکبار باشد. اگر احساس برضرورت بیش از يک جلسه  بود، با حضور روسا یا هیأت رییسه کانون ها باشد. حضور نمایندگان کانون مرکز در همايش شهرکرد خیلی موثر بود. 

زاهد پاشا: همانگونه که گفته شد کانون مرکز حضور مؤثری در همايش اسکودا داشت. در روز اول مقامات کشوری و محلی حضور داشتند. در روز دوم پنل هاى تخصصی تشکیل شد . کانون مرکز در چند موضوع ایفای نقش کرد. در خصوص طرح جامع آماری وکلا، از ناحیه اینجانب مطرح شد که کانون مرکز در اين خصوص هزینه کرده و مصوبه هم بدین صورت شد که تهيه طرح جامع آمارى با هماهنگی کانون مرکز و صندوق حمايت وکلا باشد. آقای طالع هم در خصوص شورای رقابت موضوعی را مطرح کردند که در بیانیه پايانى آمد. موضوع دیگر در خصوص اصلاح اساسنامه اسکودا بود که رأی آورد و در همايش آذربايجان شرقى  مطرح خواهد شد. پیشنهاد مى کنم که نقطه نظرات کانون مرکز براى اصلاح اساسنامه را قبل از اجلاس تبريز در دستور کار قرار دهیم.

حسین آبادی: 850 میلیون هزینه نشده بلکه 550 میلیون بوده و کل هزینه های اتحادیه این میزان بوده و برگزارى همايش براى یکبار در سال هم نیازمند اصلاح اساسنامه است.

امینی: پیشنهاد براى رأی گیری:

به اتحادیه اعلام شود برگزاری آزمون کارآموزان وکالت در سال 97 توسط آن اتحادیه به نمایندگی از کانون مرکز مشروط برآن است که وجوه ثبت نام مربوط به کانون مرکز عیناً به حساب کانون مرکز واریز گردد و هزینه های اجرایی و هزینه های اتحادیه نسبت به سهم مقرر توسط کانون به حساب اتحادیه واریز گردد.

حسین آبادی: با اتحادیه بررسی کنند که هزینه هاى برگزارى آزمون چقدر است؟ باید برای اتحاديه  هزینه را مشخص کنند بر اساس این معیار هرکس سهمش را بدهد و بر اساس سهم نيز در اسکودا حق رأی داشته باشند. کانون مرکز سهم خود را بردارد و هزینه های اتحادیه را پرداخت کند. 

آقایی: اولاً بحثی مطرح شد که 850 میلیون تومان. من در جریانم دو تا سیصد میلیون خرج جلسات همایش شد اگر یک جلسه شود هزينه ها تقلیل پیدا می کند و مشکلات حل خواهد شد ثانیاً سازمان سنجش متولی کار است ببینیم آیا با مشکلی مواجه نمی شویم. ما مخالف نیستیم. من خودم پیشنهاد دهنده یک جلسه در سال بودم.

امینی: سنجش می گوید هزینه را نقداً بپردازید ما هم می پردازیم اینها مسائل اجرایی هستند.چرا درآمد کانون ابتدا به حساب اتحادیه برود و مشمول مالیات شود. 

حسین آبادی: من این پیشنهاد را دادم. این مشکل وجود دارد که آیا سازمان سنجش حاضر است با 23 کانون قرارداد ببندد. من پیشنهادم این است که آقاى زاهد پاشا برود با سازمان سنجش صحبت کند که آيا سنجش حاضر است پول را به حساب هر کانون واريز نمايد؟ اگر ما دیدیم مشکلی است چاره اش را بیاندیشیم.

روحانی: سود حاصل از وجوه ثبت نام نیز قابل توجه است.

ضرابی: این وجوه چگونه به حساب سنجش پرداخت می شود؟

امینی: در چند مرحله از سوى اسکودا پرداخت می شود. نامه دکتر حسین آبادى را بعد از سه ماه و نیم در اين دوره پاسخ دادند. این وجوه را تا شش ماه بعد هم باز نخواهند گرداند. هفته بعد در جلسه مطرح خواهد شد.

پورنوری: تصمیمی که می خواهد گرفته شود مغایرتی با سایر پیشنهادات ندارد. ما این را به رأی بگذاریم.

امینی: باید پشتوانه ای را به من بدهید.

پیشنهاد دکتر امينى به رأی گذاشته شد:

رأی آورد.

دستور جلسه دوم: گزارش اختبار کارآموزان وکالت

کوشا: هیچ مشکلی در اختبار نبود. نارضایتی خاصی وجود نداشت.

زاهدپاشا: اعضای کمیسیون کارآموزی مثل سابق حضور نداشتند. به نظر من صحيح نيست حال که با مصوبه دوره گذشته تعدادى از اعضاى کميسيون فعلى کارآموزى قرار است جاى خود را به تعداد ديگرى از همکاران بدهند به اين نحو عمل کنند.

آقایی: من تشکر می کنم از دوستانی که حضور داشتند. نکته ای که در دوره قبل بحث داشتیم این بود که اساساً هیأت مدیره در مورد کسانیکه اختبار می گیرند حق اظهار نظر دارد یا خیر؟ به نظرم این را مدنظر قرار دهیم.

حسن زاده: در مورد اختبار وظیفه سنگینی داریم. دوستان باسواد را دعوت کنید.

حسین آبادی: روال معمول این بود که کمیسیون کارآموزی اعضا را مشخص می کرد و به رییس کمیته می داد و در هیأت مدیره مطرح می شد نه از باب اینکه هیأت مدیره اننتخاب کند. من موافق با نظری بودم که کمیسیون اختبار انتخاب اعضاء را انجام می دهد و با تعیین استاد و در هیأت مدیره از باب استحضار مطرح می کردیم.

ضرابی: مانعی نیست که در کمیسیون تعیین شد اما در هیأت مدیره مطرح شود شاید نظراتی وجود داشته باشد.

دستور جلسه بعد: منشور اخلاق حرفه ای

امینی: اتحادیه اروپا و IBA اخلاق حرفه ای را بیان کرده است. ما هم در صدديم همین کار را بکنیم.

دکتر کاتوزیان هم در جايى فرمودند جای اخلاق حرفه ای خالی است. اگر در قانون رفتار بر نظارت قضات هم نگاه کنیم همین موضوع مطرح است. مخصوصاً برخی از دوستان زحماتی کشیدند اما به نتیجه نرسید امروز جزو ضرورت هاست. برخى کانون ها هم پیشنهاد کردند بیایید باهم اینکار را انجام دهیم. امیدوارم بتوانیم با کمک همکاران منشوری را تدوین کنم.

حسین آبادى : اخلاق حرفه ای وکالت را که تنظیم می کنند یک الهامی از مقررات عمومی می گیرند باید هماهنگ باشد و ما بايد پیشرو در تهیه باشیم ولی باید طوری باشد که همه وکلا رعایت کنند.

امینی: محوریت کانون مرکز مدنظر خواهد بود. ما صلاحیت انتظامی نسبت به تخلفات سایر کانون ها نداریم.

حجت پناه: خلاف شأن یک بحث فرهنگی است و دامنه اش وسیع است. من درخواست دارم قبلا فراخوان داده شود.

حبیبی: عنوانش نظامنامه رفتاری در کشورهای مختلف است.

امینی: منظور من اصول اخلاق حرفه ای شخص وکیل است.

حبیبی: تکلیف جامعه وکالت در برابر وکیل و وکیل در برابر جامعه وکالت است.

باقری: کانون ها مستقلاً باید این نظامنامه را تدوین کنند. اگر شما می خواهید موکول کنید به ديگران به این دوره نخواهد رسید. اگر موکول به اتحادیه کنید کجا اتحادیه وظیفه اش نگارش نظامنامه وکالت است؟

به نظر من بگذارید کمیته روی آن کار کند اگر کانون ها به توافق رسیدند روی آن کار کنیم.

دیوسالار: در قانون نظارت بر  رفتار قضات فقط رفتار خلاف شأن قضایی تعریف شده و مصادیق آن بیان نشده و در بند 17 تحت عنوان تخلفات است.

طالع: منشور عنوان مناسبی نیست. این توصیه است و ضمانت انتظامی ندارد. برخی اصول را بیان کرده است. در جلسه 3/2/1392  هيات مديره قرار شد که در کارگروهی مطرح شود و مجدداً برای تصویب آورده شود بهتر است که سوابق در نظر گرفته شود و سپس مصوبه تدوین گردد.

امینی: براساس سوابق می توان این را جمع بندى کرد.

بزرگی: با کلیات آن موافقت دارم. گرفتار عنوانش نباشیم. کانون مرکز می تواند محور قرار بگیرد. نامه ای بنویسیم که کلیه کانون ها نماینده بگذارند. یک نفر باید محور باشد که در مقابل هیأت مدیره پاسخگو باشد. کانون ها می توانند تحفظ کنند و بگویند این ماده را قبول نداریم.

ضرابی: کلیت مطلب خوب است. برای اینکه در عمل با بحث تطویل مواجه نشویم ما پيش نويسى آماده بکنیم و بقیه کانون‌ها اگر قبول دارند انجام شود.

زاهد پاشا: من هم با کلیت منشور موافقم باید یک تجدیدنظری در خصوص نظامات بکنیم. نباید اين منشور، مقررات اضافی بر نظامات باشد و موجب توسعه تخلف انگاری شود.

حسن زاده: فضای مجازی مورد تأکید فراوان قرار بگیرد. هیأت مدیره باید خودش هم رعایت کند.

آقایی: اصل موضوع کار درستی است. مطلبی که وجود دارد جایگاه منشور است.  

این منشور را اگر بتوانیم تدوین کنیم این را در سایت می گذاریم سپس تصویب می کنیم.

امينى: اصول کلی اخلاق حرفه اى وکلا تحت نظر اینجانب با همکاری آقايان دکتر حبیبی، روحانی و حجتی با کمک هرکانون که تمایل دارد تهیه و به هیأت مدیره ارائه گردد.

به اتفاق آراء تصویب شد.

دستور جلسه چهارم:  

شفافیت در امور مالی کانون مرکز و مرکز علمی -کاربردی

امينى: حسابداری ما در کانون مرکز و مرکز علمى- کاربردى کانون بسیار سنتی است. در دوره قبل طرحی مطرح شد که پیش نویس قراردادی آورده بودند که بیاییم از طریق یک حسابدار سیستم حسابداری با نرم افزار دقیق راه بیاندازیم. آیا موافق هستید که این قرارداد را با شخصی که با صندوق حمایت هم همکارى دارد ببنديم؟ 

راى گيرى شد:

به اتفاق آرا تصویب شد.

حسین آبادی: حسابرس مقطعى بود. سیستم حسابداری ما سنتی است. خود سیستم حسابداری مطالعه دقیقی شود به نحوی که همه چیز نرم افزار داشته باشد. در دوره گذشته ما شروع کردیم همین آقايى که در اتحادیه کار کرده انسان خوبی است.

پیشنهاد: هیأت رییسه نسبت به راه اندازی حسابداری مدرن با حداکثر دقت ظرف مدت دو ماه اقدام نماید.

رأى گيرى شد:

رأی آورد.

امينى: 15 تا 20 مهرماه نود و هفت اجلاس IBA است در رم ایتالیا. ما عضویتمان را تمدید نکردیم. 

حسین آبادی: در دوره ای که من رفتم روال این بود رییس کانون با پول کانون می رفت یکی از نواب رییس را کانون پول ثبت نام می دهد. در دوره گذشته هیچکدام از نواب حاضر نشدند.

آقایی: ما باید کاری کنیم که حضور مؤثری داشته باشیم.

در مورد رییس کانون با هزینه کانون اقامت و بلیط ایشان انجام می شود، هزینه ثبت نام یک نایب را کانون وکلا بپردازد.

راى گيرى شد:

رأی آورد.

دکتر حجتی در ساعت 12:36 جلسه را ترک کرد.

امینی: بايد میزان درآمد و هزینه ها مانند ساختمان و سایر موارد و اندوخته هایمان را شفاف سازی نمایيم.

حسین آبادی: من گزارش مالی را در مجمع عمومی ارائه دادم. برخی از موارد را نمی توان به ریز در سایت آورد.

خواستم طرح بحثی بشود و در جلسات آتى در دستور کار قرار خواهيم داد.

جلسه در ساعت 12:50 به اتمام رسید.

6- جلسه ششم مورخ 25/2/1397

ششمین جلسه هیات مدیره دوره سی ام مورخ 25/2/1397 با حضورآقايان و خانم ها امینی – کوشا – ارفع نیا – دیوسالار – پورنوری – طالع - پاسبان – حسین آبادی – ضرابی – حجتی – آقایی – زاهد پاشا و اعضای علی البدل آقایان باقری – حبیبی – حسن زاده – بزرگی در ساعت 9:30 تشکيل شد. در ابتدا آیاتی چند از کلام الله مجید تلاوت شد.

غایب : آقای روحانی

مطالب پیش از دستور :

حبیبی : ترکیب هیات مدیره سی ام بسیار نوید بخش هست از یک طرف پیشکسوتان و از طرف دیگر جوانان . لطفاً کمیته ای تشکیل دهیم برای حضور موثر در IBA  در سال 1947 عضو IBA شدیم ولی هرگز حضور موثری نداشتیم به جز سخنرانی دکتر جلالی نائینی در پاریس. کار کمیته باید این باشد که تمهیدات و مقدماتی اندیشیده شود که حضور ما موثر باشد .

کوشا : این اختبار که انجام شد توسط آقای مصباح انجام گردید. در مورد اجرای اختبار در زمانی که در شهرکرد بودم از راه دور کم و کیف قضیه را کنترل می کردم . در مورد اینکه اساتید را کمیسیون کارآموزی تعیین می کند یا هیات مدیره، این رویکرد وجود دارد که هیات مدیره تعیین و تصویب کند یا کمیسیون تعیین و سپس هیات مدیره تصویب می کند.

حجتی : در دوره قبلی هیات مدیره تصویب شد کانون وکلا سخنگو داشته باشد اما تا الان اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است. دستور جلسات باید حداقل 24 ساعت قبل به اعضاء اطلاع داده شود در حالی که اینطور نیست. در مورد دستور جلسات اگر پیشنهادی با سه امضا به رئیس برسد مى بايست طرح شود و نمی توان این مساله را مطرح نکرد .

امینی: در مورد بحث تصمیم هیات مقررات زدایی باید بررسی نمائیم که در دستور جلسه ششم قرار می دهم. نمی توان موضوع به این مهمی را به طور آنی در هیات مدیره طرح کرد.

طالع : در يکى از برنامه هاى تلویزیونی که از کانال يک سيما پخش شد مطالبی علیه وکلا بیان نمودند و انتظار می رود که کانون نامه ای در خصوص رفتار این شخص و اين برنامه تلويزيونى بنويسد.

حسن زاده : معتقد هستم که بیانات باید ضبط شود و زیبنده نیست که وقت هیات مدیره صرف این امور از قبیل نوشتن و اصلاح و این موارد شود.

باقری : احساس می کنم حساسیتی که نسبت به طرح جامع آزمون وکالت باید داشته باشیم را نداریم این باعث شده که یکی از همکاران خودش عکس العمل نشان داده که اگر هیات مدیره واکنش نشان نمی دهد به صورت فردی اقدام نمائیم . ما باید رابط پارلمانی داشته باشیم. مطلب دیگر در مورد اقدام اين آقا در تلويزيون است که دوست تهيه کننده طرح آموزش و پذيرش است و ما باید نامه ای حتماً بنویسیم . معتقد هستم باید هر چه سریعتر اقدام شود.

کوشا : ما امروز قرار بود ملاقاتی با دبير کميسيون قضايى مجلس داشته باشیم. دوستانى که عضو کمیته پارلمانى هستند لطفاً فعالیت خود را بیشتر کنند.

آقایی : من تجربه ای دارم در مورد صورتجلسات مواردی باید رعایت شود از قبیل ادبیات نگارش مطالب ، چون ممکن است در سالهای آتی این نوشته ها مورد استناد قرار گیرد. نامه نگاری در خصوص اقدام تلویزیون بی فایده است. به نظرم طرح و برنامه ما نباید در حد مواجهه با یک مجری باشد .

پورنوری: در مورد تنظیم صورتجلسه فقط رئوس مطالب ذکر شود کافی است .

پاسبان : راجع به صدا و سیما عرض کنم یکی از دانشجویان من چندین بار پیشنهاد تولید برنامه در خصوص وکلا داده است و بحث فقط رفتار مجری نیست بلکه زد و بندهای پشت پرده است.

حجت پناه : همکار ما در شبکه دو است می تواند همکاری کند .

جلسه ای را با وزیر دادگستری هماهنگ کردیم و به دولت پیام دادیم که کانون وکلا از دولت انتظار این را ندارد که عملاً ماده 187 رابه نوعی دیگر احیا کند.

از دولت اصلاحات ماده 187 را دیدیم که در جواب گفتند ما حواسمان نبوده است . باید پتانسیل جامعه وکالت را حفظ کنیم ما نيازى نداریم اسم ما را در تقویم بگذارید بلکه می خواهیم کیان کانون از این بیشتر مخدوش نشود. در بحث مالیات و رفتار هیات مقررات زدایی به بدترین وضع با ما رفتار کردند . ماده 187 شکل گرفت و همان سناریو دوباره تکرار می شود . از وزیر دادگستری درخواست کردیم که در مواردی که نفوذ کلام دارند وارد عمل شوند.

اولین دستور جلسه : مقرر شد که دستور چهارم به دلیل فوریت در اولویت قرار گيرد.

نتيجه اختبار چهارم سال ١٣٩٦ در نامه نايب رييس کميته الف قرائت شد.

صحت چهارمین اختبار سال 1396 به رای گذاشته شد:

با اتفاق آرا تاييد شد.

دستور بعدى- برگزاری همایش در خصوص طرح آموزش و پذیرش کارآموزی

امینی : پیشنهاد می دهم این همایش بعد از ماه مبارک برگزار شود .

در ماه مبارک پیشنهاد می دهم افطاری برگزار نشود . پيشنهاد مى کنم به جای یکبار برگزاری افطاری که هزينه زيادى دارد، در شش یا هفت افطاری در هیات مدیره به نوبت از مسئولین دعوت کنیم .

حجتی : وقتی یکبار از همگی دعوت کنیم خروجی مناسبی نخواهد داشت .

امینی : هر بار سه عضو هیات مدیره را هم دعوت می کنیم .به لحاظ صرفه جویی و مصلحت برگزاری افطاری را تبدیل کنیم به شش یا هفت جلسه افطاری .

آقایی: در ماه مبارک دعوتها برای افطاری با تراکم مواجه است معتقد هستم جمع کردن اعضای مدعو از قبیل نمایندگان ممکن است باعث ایجاد اختلافاتی بین همکاران شود .

حسین آبادی : اگر شما شش یا هفت شب برنامه افطاری هیات مدیره بگذارید شاید برای کانون همان هزینه را داشته باشد یا از بیرون چهره مناسبی نداشته باشد .

حسن زاده : معتقد هستم که ساعت هیات مدیره را جلوتر بندازیم یعنی ساعت 7 یا 8 جلسه شروع شود . پیشنهاد دیگرم اینست که اگر مغایرتی یا آئین نامه ندارد بعضی جلسات هیات مدیره بعد از افطار تشکیل شود .

دستور بعدى- انتخاب رئیس اداره معاضدت

امینی : وقتی نقل میکنیم که فلان شخص کاندیدای انتخاب برای فلان سمت است باید مطمئن باشیم که فرد تمايل دارد. افرادی که معرفی می کنیم حتماً اطمینان داشته باشیم در غیر اینصورت برای شان کانون خیلی بد است .

حسین آبادی : راجع به آقای قهرمانی که عضو کمیسیون انتشارات است در همان جا صحبت شده بود که من طرحی را برای معاضدت دارم و اعضا صحبت کرده بودند که خود شما کاندیدا شوید و اعضا این مذاکرات را به من منتقل نمودند و برای همین بود که در جلسه هیات مدیره مطرح نمودم. رضایت ضمنی از ایشان اخذ شده بود ولی تا بحث شش به شش آراء مطرح شد ایشان با ادامه بحث و حضور در رقابت مخالفت نمودند .

دیوسالار: بنده با ایشان تماس گرفتم آقای قهرمانی گفتند من داوطلب نبودم و در کمیسیون انتشارات چندی پیش بحث شده بود و اعلام کردم که به عنوان رئیس وارد معاضدت نمی شوم ولی طرحی دارم که از حقوق انگلیس و فرانسه اخذ شده و فقط می خواهم این طرح را در اختیار شخصی بگذارم که رئیس اداره معاضدت مى شود .

حجتی : باید از برخی همکاران تقاضا کنیم و خواهش نمائیم تا با کانون همکاری کنند. رای گیری که در آن روز هیات مدیره شش شش شد بلافاصله در کانال ها منتشر شده بود و اين صحيح نيست.

باقری : بحث ارائه برنامه باید به رای گیری گذاشته شود .

امینی: برنامه ها را از همکاران گرفتم با توجه به وصول برنامه ها در این جلسه برنامه ها قرائت می شود .

حسین آبادی : باید اصل این که داوطلبین باید برنامه بدهند یا خیر به رای گیری گذاشته شود .

امینی : آیا با ارائه برنامه از طرف داوطلبین موافق هستید یا خیر؟

راى گيرى شد:

ارائه برنامه از طرف داوطلبین تصویب گردید.

آقایی: به نظر بنده باید برنامه ها بین اعضا توزیع و مطالعه گردد و تصمیم به جلسه بعدی موکول شود.

امینی : قبلاً اعلام  شده که داوطلبین در سایت ثبت نام کنند و اعلام مجدد برای ثبت نام وجود ندارد . کسانی که موافق هستند که امروز در همین جلسه برنامه داوطلبین قرائت شود اعلام رای نمایند.

راى گيرى شد:

با هفت رای موافق تصویب شد .

برنامه های کاندیداها قرائت گردید.

ضرابی : لطفاً برنامه کاندیدا کپی شود و بین اعضای هیات مدیره توزیع شود .

انتخاب رئيس اداره معاضدت به رأى گذاشته شد:

رای گیری انجام شد تعداد آراء واصله 12 عدد

آقای دکتر حسين محمد نبی با ٨ راى به عنوان رئيس اداره معاضدت کانون انتخاب شدند.

دستور بعدى- انتخاب دادستان انتظامى کانون

امینی : در مورد کاندیداها افراد مختلف اعلام علاقه کردند. هم دادستان و هم معاونین باید منتخب هیات مدیره باشند. بنابراین یک مرحله رای گیری  برای دادستان مى شود و یک مرحله رای گیری برای معاون انجام مى شود .

رای گیری انجام شد آراء واصله 12 رای بود.

آقای محمدباقر میرسراجی با 11 رای به عنوان دادستان انتظامى کانون انتخاب شد. ضمناً یک رای به علت مخدوش بودن ابطال گردید.

رای گیری برای معاون اول دادستان انجام شد و آقاى احمد سعادت به اتفاق آراء به عنوان معاون اول دادستان انتظامى کانون انتخاب شدند.

دستورآخر- پرونده های متقاضیان و انتقال

جلسه در ساعت 30/1 پایان یافت .

7- جلسه هفتم مورخ 30/2/1397

هفتمین جلسـه هیـات مدیـره کانون وکلاى دادگسترى مرکز با حضـور آقایـان امینی – زاهدپاشا – کوشا – دیوسالار- ارفع نیا- ضرابی – طالع- حجتی- روحانی - باقری – حسن زاده – حبیبی در ساعت 9:10 صبح تشکیل و پس از قرائت آیاتی چند از کلام ا... مجید صورتجلسه ششم قرائت شد.

امینی: اولین جلسه هیأت رئیسه در 8 صبح یکشنبه 6 خرداد تشکیل خواهد شد. به همراه دکتر کوشا و زاهدپاشا در کمیسیون قضایی مجلس پيرامون طرح پذيرش و آموزش وکالت حاضر شديم. جلسه کوتاه و خوبى بود. ما گفتیم این طرح بدون کار کارشناسی و بدون مبنا است. با یکی از اعضای کمیسیون که با طراحان اين طرح همراهى مى کند نیز صحبت کردیم و قرار شد جلسه اى با ايشان داشته باشيم.

جلسه ای هم با صرف افطارى با رؤسای محاکم تهران و رئیس کل محاکم تهران با حضور آقايان دیوسالار،دکتر پور نوری و بزرگی داشتیم ضمناً از بیرون دو تن از معمرین و مشاور امور ايثارگران رييس کانون را هم دعوت کردیم. در هر جلسه 3 نفر از هیأت مدیره را دعوت می کنیم تا ساعت 11:30 شب جلسه ادامه داشت و انتقادات صریح، جدی و بدون رودربایستی مطرح شد. رييس کل دادگسترى تهران گفتند هر قاضی که توهین کرده به من بنویسید قول می دهم پیگیری کنم. با معاونت آموزش قوه قضائیه آقای امینی جلسه ای را در شنبه آينده  8 صبح داریم.

یک جلسه ای هم از کسانی که با امور مالیاتی آشنایی دارند دعوت کردیم که شنبه بیایند اگر اعضای هیأت مدیره علاقه مند هستند افتخار دهند. ما می خواهیم نظرات آنها را بگیریم و به هیأت مدیره ارائه دهيم.

پیش از دستور:

بزرگی: تبریک به مناسبت حلول ماه رمضان. دو مطلب را اعلام می کنم مهلت اظهارنامه مالیاتی از امروز شروع شده تا یک ماه ادامه دارد. ما جا دارد یک محل را در کانون تعیین کنیم و یک نفر بازنشسته مالیاتی به کار گیریم تا در این کار استرس زا به وکلا مشورت دهند.

مطلب دوم یک برنامه تلویزیونی از شبکه اول سیما اخیراً کانون وکلا را متهم به انحصار کرده است. مسئولان این برنامه در مقام تفسیر قانون برآمدند و کانون را به انحصار متهم می کنند. تقاضا داریم که تعقیب کیفری تهیه کننده و مجری برنامه تجويز گردد.

حجتی: در مورد بخشنامه جدید درخصوص ضمیمه نمودن قراردادهای مالی عده اى از همکاران دادخواستی به دیوان داده اند پیشنهاد می دهم کانون در این خصوص حمایت لازم را بکند.

حبیبی: من هم حلول ماه مبارک رمضان را تبریک عرض می کنم. نقد سازنده موجب پویایی، پیشرفت و تهذیب می شود و باید بپذیرید. در همین انتخابات هیأت مدیره در چند جلسه گذشته فراجناحی نبودیم. ما در مورد مرکز کاربردی می توانستیم بهتر عمل کنیم و موضع گیری نکنیم. مطلبی را که پیشنهاد می کنیم در دستور جلسه قرار دهید اجرا کنید در مورد زندانیان در بند و IBA مطرح کردم که در دستور جلسه مطرح نیست.

امینی: من یک رأی دارم. اعضای هیأت مدیره رأی می دهند. این نقد متوجه به تک تک اعضای هیأت مدیره است.

حسن زاده: دیروز به اتفاق خانم حجت پناه به صندوق حمایت مراجعه کردیم. کانون باید فکری در مورد صندوق حمایت و اصلاح مقررات بکند. صندوق حمایت هیچ حمایتی از وکلا نمی کند و بار مالی فقط بر وکلا بار می کند. اگر 1000 نفر وکلا، خود را بازنشسته کنند این صندوق ورشکست خواهد شد.

آقایی: ما همیشه ایرادی گرفتیم به مدیریت دوره های قبل و همین دوره کسانی که تصدی کانون را بر عهده می گیرند هیأت مدیره را محرم خود نمی دانند. دوستان جلساتی گذاشته اند که هیأت مدیره از آن مطلع نشده است. من در جلسه گفتم همه اعضای هیأت مدیره حضور یابند. جلسه تودیع و معارفه گرفته می شود و هیأت مدیره دعوت نمی شوند. مدیر داخلی عوض می شود گزارش داده نمی شود حداقل اینکه استمزاجی از اعضای هیأت مدیره نمی شود. مسئولیت امور با هیأت مدیره است. باید تذکر داده شود و به نظرم شرایط مناسبی نیست.

کوشا: پرونده هاى کميسيون کارآموزى مانده و اعضای کمیسیون آن را رها کرده اند. خواهش می کنم در روز یکشنبه جلسه در خصوص تعيين اعضای کمیسیون کارآموزی باشد تا کارها نماند.

ارفع نیا: دو مطلب دارم. درخصوص موضوعاتی که در کانون می گذرد و تصمیماتی که اخذ می شود اعضا اطلاعی ندارند. در حالی که علی الاصول باید مطالب در هیأت مدیره مطرح شود و سپس تصمیم اخذ شود.

دومین مطلب در این ملاقات ها عدم ورود وکلا به دیوان عالی کشور مطرح شود که واقعاً توهین بسیار بی جایی به وکلاست. من دو موضوع را به آقای زاهدپاشا برای طرح در جلسه فرستادم متأسفانه مطرح نشد. ضمناً پیشنهاد می دهم در صورت موافقت همه دوستان در جلسات هیأت مدیره با لباس وکلا حضور پیدا کنیم.

زاهدپاشا: در ارتباط با کافی نت و امور مالیاتی رویه این بوده که هر ساله و در زمان تقديم اظهارنامه مالياتى یکی از کافی نت ها را در محل کانون مستقر می کردیم. در به کارگیری مشاوره مالیاتی سابقه خوبی نداشتیم. پیشنهاد کافی نت را من هم موافقم. در مورد مشاور امور مالياتى، اگر فردى مورد وثوق اعضاى محترم هيات مديره است لطفا معرفى بفرمايند.

در مورد زندانیان دربند پیشنهاد دکتر حبیبی آمد که به آقای دکتر کوشا منتقل و کارهایی انجام شده است و در دستور کارهای هیأت مدیره است. در مورد پیشنهاد خانم ارفع نیا پیشنهاد را برای بررسی و انجام کار کارشناسى به واحدهاى ذيربط دادم و در دست انجام است.

امینی: هیأت مقررات زدایی مصوبه ای گذراند و ما را به عنوان کسبه محسوب کرد من شنیدم که وزیر اقتصاد با نماینده کانون، خوب صحبت نکردند. من گزارش از هیأت مدیره قبلی ندیدم. دیدند مصوبه صادر شده. تنها راه توسل به دیوان عدالت است اگر موافق هستید دادخواست بدهیم در دیوان عدالت اداری به نام کانون.

رأی می گیریم

تصویب شد.

وارد دستور جلسه می شویم:

امینی: در مورد بحث روند امور و تغییرات در مرکز علمی – کاربردی، مستحضرید مرکز علمی – کاربردی پس از سال ها از تشکیل، همچنان در حال صدور مدرک ناپیوسته به کاردانی یا از کاردانی به کارشناسی است. صرفنظر از مشکلات تولید مدرک و دور شدن از فلسفه تشکیل، هزینه مالی آن برای کانون به مبلغ قابل توجهى در طول این مدت رسیده است. ولی مهم تر سردرگمی و بهم ریختگی مرکز است. لذا ضمن وصول گزارش بازرسی بازرس سابق و نماینده این جانب جهت بررسی، متوجه شدم وضعیت خاصی بر مرکز حاکم است؛ از سویی حساب جاری مرکز علمی - کاربردی به جهت عدم اقدام برای شناسه ملی به حساب شخص حقیقی تبدیل شده، با گردش حساب یک میلیارد تومانی، در حالی که جهت رفع مشکل، باید به حساب شخص حقوقی کانون وکلا تبدیل می شد که با شروع به کار هيات مديره جديد، فوراً به حساب شخص حقوقی تبدیل نموديم. البته هیچ سوء استفاده ای نشده و این ادعا مطلقاً موردنظر نیست. از سوی دیگر مسئولیت مالی آن مرکز به فردی از منسوبین همکار وکيلى داده شد که پس از بازرسی مدير امور مالى کانون متوجه شدیم به جهت عدم تجربه و توانایی، حساب های مرکز آشفته و بهم ریخته گردیده و حتی در گزارش بازرسی نیز بدان اشاره شد. هیأت امنا عملاً و کلاً از کار افتاد و وجود ندارد. معاون آموزش و مدیر گروه ندارد. به جای رفتن به سمت پودمانی و تخصصی شدن وکالت و آموزش، به تولید مدرک کاردانی تبدیل شد. درس آئین دادرسی مدنی توسط استاد حقوق بین الملل و حقوق بین الملل توسط استاد حقوق محیط زیست و روانشناسی جنایی توسط دانشجوی دکتری حقوق عمومی تدریس می شود. این آشفتگی به جهت نداشتن هیأت امناء، معاون آموزشی، مدیرگروه و سایر ارکان و اساساً نظارت است. به دلالت چند تحقیق انجام شده توسط معتمدین مزبور، نه سیستم اداری منظم داریم و نه سیستم آموزشی منظم. همچنین دو نامه به تاریخ 18/7/1396 و 24/8/1396 از مرکز جامع به کانون و از مرکز علمی کاربردی به رئیس کانون ابلاغ گردید که مدت مدیریت رئیس مرکز کانون منقضی شده ولی بلااقدام توسط ریاست وقت کانون مانده بود و اعضای هیأت مدیره وقت بی اطلاع بودند. لذا باید به سمت تغییرات مثبت و رفع موانع حرکت می نمودیم. اولین بار در اسفند ماه 92، هیأت مدیره نسبت به تعیین رئیس محترم مرکز علمی کانون -که از زحمات ایشان باید تقدیر نیز بشود- اقدام نمود. ولی در زمان ریاست جناب دکتر نجفی توانا و جناب دکتر حسین آبادی رأساً نامزدان پیشنهادی ریاست به مرکز جامع علمی – کاربردی معرفی شدند و نه به هیأت مدیره ارجاع شد و نه استناد به مصوبه هیأت مدیره سه سال قبل توسط رؤسای بعد کانون وجاهت داشت.

 اساساً حداکثر مدت دو سال است نه دائم. طبعاً صرفنظر از آنکه استناد به مصوبه دو هیأت مدیره قبل که علی القاعده مقید به زمان است فاقد وجاهت است بلکه انتخاب اشخاص دیگر نیز با تصویب هیأت مدیره نبوده است. اگر به اساسنامه نیز توجه شود راجع به نحوه تعیین رئیس مرکز به هیأت امناء ارجاع شده و هیأت امناء به دليل اينکه جايگاهى در مقررات دانشگاه جامع علمى و کاربردى ندارد نیز عملاً و چند سال است که از بین رفته است. لذا به فوریت به نامه های مرکز جامع پاسخ داده و به جای رئیس، صرفاً «سرپرست» تعیین نمودم که طبعاً داخل اختیار بنده بوده و رویه دو رئیس قبل نیز بود. ضمناً به جهت اهمیت گروه حقوق، اولین بار این گروه تشکیل شد که این مرکز تا تعیین تکلیف راجع به آینده مرکز به روش متعارف اداره شود.

این اقدامات برای شروع به احیاى مرکز به روش مدنظر اساسنامه با حفظ اعتبار و منافع کانون است. به هر حال نمی توان مرکز دانشگاهی تأسیس نمود که بعد از چند سال مدیریت نه مدیر گروه داشته باشد نه معاون آموزشی و نه هیأت امناء و نه رعایت اصول را بنمايد. آنچه نیز صورت گرفت مطابق با مقررات آموزشی و صرفاً در حد تعیین سرپرست و مطابق با رویه دو رئیس قبل کانون مرکز بود. شاید مطالعه دو گزارش جناب دکتر کوشا در سال 96 و جناب دکتر جلیل زاده خویی در سال 97 گویای ضرورت حل و فصل و تعیین تکلیف بود و این ادعا که عزل صورت پذیرفت مطلقاً صحت ندارد. آن بزرگواران پس از تحقیق صراحتاً اعلام نمودند در آن مرکز نه سیستم اداری منظم وجود دارد، نه مالی و نه آموزشی. امیدوارم این دوستان منتخب به یاری خداوند متعال و حرکت جمعی به سمت فلسفه اصلی تشکیل مرکز حرکت کنند.

ارفع نیا: جابجایی اساتید بدلیل این بود که کد استاد نداشتند. نام من که کد داشتم نوشته می شد جلوی یک درس که اصلاً قرار نبود من آن درس را بدهم اما کس دیگر سر کلاس می رفت که جلوه خوبی نداشت. بهتر است برای هر کس که درس می دهد کد گرفته شود. اما مرتب می گفتند گرفتن کد خیلی سخت است اما شیوه خوبی نبود.

آقایی: اقدام رئیس کانون صددرصد برخلاف قانون و برخلاف مصوبه هیأت مدیره بوده، در سال 1393 با اتفاق نظر هیأت مدیره به عنوان رئیس مرکز انتخاب شدم و بنابراین توجیهی ندارد که رئیسی که هیأت مدیره انتخاب کرده را عزل و سرپرست انتخاب کنند. دوستان در هیأت مدیره باید حتماً تصمیم گیری کنند. اینجا حیثیت هیأت مدیره مطرح است. روز یکشنبه عمداً هیأت مدیره تشکیل نمی شود و عصر فکسی هم به مرکز اعلام می شود و صبح روز بعد جلسه تودیع و معارفه برگزار مى شود تا در خلاء هیأت مدیره مسائل را فیصله بدهند. این امکان نبود که جلسه تودیع و معارفه را چهارشنبه بگذارند و موضوع را به هیأت مدیره محول کنند؟ راجع به اصل قضیه یک گروه مجوزی به نام مرکز علمی کاربردی می گیرند و مطالعه نمی کنند که از حیث سازمانی وابسته به کجاست. چند سال اولیه با 80 الی 100 دانشجوی کاردانی اداره می شد. یک سال بعد مؤسسه ای به نام شهید قدوسی نامه می دهد به کانون وکلا که شما زیر مجموعه ما هستید. که چالش‌ها شروع می شود و مرکز به صورت موجود تقریباً شبیه یک آدم نیمه مرده حرکت می کند. چهار ترم نگذاشتند دانشجو بگیریم. درخصوص آى دى درخواست باید به مؤسسه شهید قدوسی ارسال می شد و ما را بلوکه کردند. ما امکان پویایی نداشتیم. علی رغم این جلسات متعددی گذاشتیم و تلاش بسیار زیادی کردیم، سال قبل بخشنامه از هیأت دولت منتشر شد که مؤسسه های دولتی نباید دانشجو بگیرند و باید محول شود به مؤسسات خصوصی. آقای جلیل زاده یک سال و نیم قبل مطلبی نوشت دکتر کوشا بازرس بود. آقاى دکتر کوشا ایشان چه گفت؟

کوشا: من گزارش کامل می دهم.

آقایی: اینکه مدیر آموزش ندارد یا فلان شخص نیست، ما چهار سال و نیم با حضور انبوه وکلا و کارآموزان دوره های تخصصی برگزار کردیم. در دوره قبل گفتند تبلیغات می کنید مجبور به تعطیل شدیم. چرا به نام شخص حقیقی حساب باز شد. تا سال پیش حساب به نام دانشگاه بود. اما بانک اعلام کرد چون شناسه ندارید فعلاً به نام اشخاصی که رئیس مرکز و کانون است حساب باز کنید و سپس همه را حساب به نام مرکز اعاده شود. مرکز چند حساب دارد که برخی بیشتر به نام کانون وکلاء است ولی از این حیث هیچ محدودیتی وجود ندارد.

آقای جلیل زاده چه سمتی دارد؟ مگر ما بازرس نداریم؟ اگر با گزارش دکتر کوشا قانع نشدید بازرس های فعلی را بفرستید. مکاتبات اصلاً با من صورت نمی گیرد و با کارمند مکاتبه می کنند. آقای جلیل زاده از دو سال قبل دنبال ریاست بود و چون می دانستید، ایشان را به عنوان بازرس تعیین کردید. اگر دکتر حسین آبادی این کار را کرده اشتباه کرده است. آقای دکتر نجفی تخلف کرد که سه نفر را بدون مصوبه هیأت مدیره معرفی کرد. جنابعالی به عنوان رئیس کانون اختیار ندارید که رئیس را عزل کنید. در مراکز علمی کاربردی هیأت امناء موضوعیت ندارد اگر کسی از کارمندان مرکز کوچکترین نسبتی با من داشت معرفی کنید. کارمندان مرکز تعداد زیادی شرکتی به استخدام درآمده بودند و برخی نیز چون ما توان پرداخت دستمزد زیاد نداشتیم کار خود را رها می کردند. در مورد حسابدار، حسابدار پیشین تقاضای ترک کار کرد و با توجه به محدودیت، شخص جدیدی را با حداقل دستمزد استخدام کردیم و قرارداد ایشان موقت است و نکته این است حسابداری مرکز و برای شرایط خاصی است و باید آن را یاد بگیرد. اگر معیاری برای تشخیص هست باید یک مقدار واقع بينانه باشد و ایده آل خود را بر موضوع تحمیل نکنیم. ما نمی توانیم هیأت علمی بگیریم. در ساختار علمی مرکز علمی کاربردی، هیأت علمى نیست.

ما مشکلات زیادی داریم. ما باید این مراکز را با طراز خود بسنجیم که بنا بر تایید همگان در بهترین وضع است. اگر از جذب دانشجو خودداری کنیم باید آن را منحل کنیم. اما ما حداقل را نموداری گرفتیم تا به اهداف خود برسیم. در مورد هیأت امناء و هیأت مدیره تصویب شد که هیأت مدیره همان هیأت امنا است و بنابراین موضوع در صلاحیت هیأت مدیره است. در ضمن اگر نقصى هست می‌بايست در هیأت مدیره مطرح شود و راجع به مسائل آن بحث گردد.

امینی: هیچ کس عزل نشد. مدت منقضی شد و صرفاً براساس انقضای مدت انجام شد. کجای دنیا مرکز علمی کاربردی را تا ابدالدهر حکم می دهند. کسی نمی گوید سوء استفاده شد می گوییم این کار اشتباه بوده، شما نیاز ندارید و سلامت دارید. در مورد آقای جلیل‌زاده قبلاً گزارش دکتر کوشا بازرس هيات مديره اخذ شده بود و من برای اطمینان خودم شخص دیگر از مؤسسین را مأمور کردم تا گزارشات را با هم تطبیق کنم. من در نامه بازرس دیدم که مدت منقضی شده است. عرف مرکز جامع، ملاک است که انتصاب سالانه است. مرکز علمی کاربردی که نه معاون آموزشی داشته باشد نه گروه، صحیح نیست.

کوشا: من در هیأت رئیسه دوره 29 به عنوان بازرس بودم. چون سابقه بازرسی داشتیم آقای دکتر نجفی توانا اصرار بر بازرسی مرکز داشتند. معمولاً اول به شخص گزارش دهنده مراجعه می کنند. من خیلی محسوس بازرسی کردم. به آقای جلیل زاده به عنوان اعلام کننده نامه زدم که براى ما کتباً موارد سوء را بنویسید. ایشان نوشت من چیزی را نمی دانم به من گفته اند شما بروید موارد را پیدا کنید و ایشان چیزی را به عنوان محسوس، منصوص و صریح اعلام نکردند.

 مسئله برکناری را من دخالت نمی کنم. مسئله عملکرد که هر بار از من می خواستند گزارش بدهم و من می خواستم به یقین برسم. ما در بحث اداره مراکز علمی باید سبک و سیاق علمی داشته باشیم. من احساس کردم که چون حقوق کم بود افراد نامربوط به کار گرفته شده بودند. کارمند امور مالی ناوارد بود. در قسمت اداری هم تخصص نداشتند. در آموزش هم افراد با شیوه درستی انتخاب نمی شدند. هیچ گزارش کتبی به هیأت مدیره داده نشد. دانشگاه بدون گروه آموزشی بود. عملکرد نقدهایی دارد. هدف از تأسیس علمی کاربردی دادن کارشناسی و کاردانی نبود. من گزارش را به دکتر حسین آبادی دادم و قرار بود در هیأت مدیره مطرح شود. من دیدم خیلی از اهداف دور هستیم علیرغم تمام زحماتی که دکتر آقایی و پوربابایی کشیدند.

آقایی: در 17/1/93 به موجب نامه ای هیأت مدیره مرا انتخاب کرده است و زمان و قیدی ندارد. پس همچنان معتبر است چون مسئول مؤسسه بنده را تأیید نمی کرد به طول کشید. در نامه ای که مرکز جامع داده، نوشته شده شما به عنوان سرپرست به مدت 6 ماه انتخاب می شوید و بعداً طی یک نامه ای از دکتر حسین آبادی پرسیده شد که اگر شما عملکرد ایشان را تأیید می کنید مجدداً برای ریاست ایشان را تأیید کنید که متأسفانه پاسخ داده نشد. در آنجا 100 نفر تدریس می کنند که در حوزه خود تخصص دارند. موافقم تا لیستی از اساتید اعلام شود. ما را به عنوان بهترین مراکز از حیث مراتب و نظارت اعلام کردند ما با وجود فشارها این مرکز را اداره کردیم. بسیاری از دانشجویان ما در مقاطع کارشناسی ارشد و بعداً دکترا قبول شدند و در آزمون کانون وکلاء هم قبولی داشته ایم که باعث افتخار ما و تشویق دانشگاه جامع است.

باقری: به لحاظ اینکه هیأت مدیره در جریان کامل موضوع قرار بگیرد بازرسان با همکاری متخصصین یک بررسی جامع صورت دهند. بازرسان ببینند آیا انتخاب سرپرست از اختیارات رئیس بوده است یا خیر؟ نکته دوم: در خصوص ضعف و قوت ایشان من فکر می کنم بدون اطلاع از صحبت های رئیس مرکز و شنیدن حرف های ایشان گزارش دادن یک کمی زود بوده است. من خواهش می کنم این موضوع ارجاع به بازرسی شود.

پاسبان: من به دکتر آقایی حق می دهم. حساسیتی که ایشان از قبل داشتند را تشدید کرد. به هر حال مصوبه هیأت مدیره به عنوان دائمی بودن ریاست نیست. من جای دکتر آقایی بودم خودم استعفا می دادم. قانون مرکز علمی کاربردی اساسنامه است. ما را از هیأت امناء به صورت غیر قانونی عزل کردند چیزی نگفتیم. من هم اصرار داشتم که تکلیف مرکز علمی کاربردی را معلوم کنیم.

من هیچ کجا نشنیدم که دکتر امینی درخصوص سلامت شما تردیدی کند. شما در اعلام گزارش مشکلات کوتاهی کردید. هیأت مدیره حق داشت مطلع شود و تصمیم بگیرد.

ارفع نیا: من در تأیید آقای دکتر آقایی و دکتر پاسبان می خواستم بگویم کار مرکز علمی کاربردی از آنجایی مشکل دار شد که مطالعه نکرده آمدند و گفتند: که هیأت امناء نیاز نیست. قبل از این ماجراها، برای انتخاب اساتید هیأتی بودیم که تعیین می کردیم که چه کسی درس بدهد. هیأت امناء هر دوشنبه تشکیل جلسه می داد. بعد از اینکه هیأت امناء به هم خورد و قرار شد خود هیأت مدیره، هیأت امناء باشد، این مشکلات ایجاد شد.

امینی: پس از وصول گزارش سرپرست جدید، شورای آموزشی و تهیه گزارش بازرسان محترم، راجع به آینده مرکز تصمیم گیری شود. اگر موافقت دارید این گزارش ظرف دو ماه مطرح شود.

رأی می گیریم:

تصویب شد.

دستور دوم:

امینی: از آقای دکتر احمد شمس خواهش کردیم که با دولت مذاکره کند. ایشان معاون هماهنگی دولت است.

اگر موافقيد ايشان رابط کانون وکلا و دولت شوند تا مسائل را پيگيرى کنند.

بزرگی: ایشان معاون آنجاست آیا می تواند از حقوق کانون دفاع کند.

امینی: ایشان براى هماهنگی و ایجاد نزدیکی میان کانون و دولت خواهند بود.

باقری: خیلی خوب است اما به لحاظ ایرادی که آقای بزرگی گرفتند اگر ایراد نداشته باشد از کانون هم یک نفر معرفی شود تا از کانون هم یک نفر باشد.

امینی: من هم موافقم.

ضرابی: من هم موافقم چون ایشان پروانه شان را تودیع کرده اند.

حجتی: ما پیشنهاد تأسیس کمیسیون روابط عمومی داریم. بنابراین پیشنهاد می کنم این دو بحث را با هم یکی ببینیم.

امینی: این جا فقط موضوع رابط است.

پورنوری: ایده خوبی است اما کمسیون روابط قوا دبیرش رابط باشد.

امینی: دستور جلسه 5 و 2 را با هم بررسی کنیم.

حجتی: همه ما می دانیم که در میان وکلا کسانی هستند که سابقاً در قوای سه گانه پست های بالا دستی داشته اند و باید از پتانسیل آنان برای مشکلات و معضلات جامعه وکالت استفاده شود که استفاده نشده و عزیزان انتقاد دارند که دیده نشده و به کار گرفته نشده اند. کمسیون با سه کمیته فرعی با حضور هر یک از اعضای هیأت مدیره در این کمیسیون ها فعالیت خواهد کرد. اگر کمیسیون تصویب شد کمیته ای برای تهیه شرح وظایف آن تهیه شود.

امینی: ما می توانیم در موارد خاص با کمیته مسئله را حل کنیم و نیازی به کمیسیون نیست.

پاسبان: من با کمیسیون مخالفم بدلیل اینکه دیوانسالاری در کانون تشدید خواهد شد. وقتی فراخوان می دهد بعد انتخاب نشوند بیشتر به زیان خواهد بود. من پیشنهاد یک کارگروه می دهم.

باقری: ما باید تهدیدها و فرصت ها را در نظر بگیریم. شما صدها نفر مقام مملکتی دارید که مهجورند اینها یک پتانسیل دارند نه تنها ایرادی نداشت خیلی هم استقبال می کنند. یک حداقل  یا کل تعیین کنید مثلا وزیر یا معاون وزیر باشند. حالا اینکه موردی استفاده کنید و یا سیستماتیک استفاده کنید آن یک بحث دیگری است.

حبیبی: به افکار جدید احترام بگذارید این بحث ما در انتخابات بوده است. کمیسیون تعامل با قوا باید خیلی زودتر تشکیل می شد.

پورنوری: ایده بسیار خوبی است برای کمیسیون مسئله تعامل بیرون با کانون خیلی اهمیت دارد ما شکل و ساختارش را در همین جا تعیین کنیم.

طالع: نگاهی به کمیسیون ها بیاندازیم، خروجی بسیار مطلوبی نداشته است، مگر کسی که علاقه مندی شخص وجود داشته باشد. بحثی مطرح شد که ریيس کانون، معاون پارلمانی داشته باشد. اینکه تعامل داشته باشیم انکارناپذیر است.

بزرگی: ظرفیت های زیادی وجود دارد و باید یک کار آماری انجام دهیم. باید افراد شناسایی دقیق شوند کمیسیون یک بار اضافه خواهد شد. ما اگر آمار قوی داشته باشیم استفاده کنیم. یک نفر مشاور رئیس کانون باشد در امور تعامل با قوا تا آمار را به رئیس بدهد.

حجت پناه: همه با نفس ارتباط با قوای سه گانه موافق هستند. عملاً خواهید دید تمام کمیسیون ها غیر از چند مورد عملاً به شکل یک مونوپولی است و خروجی موردنظر را نخواهد داشت.

دیوسالار: من با پیشنهاد دکتر حجتی موافقم با ملاحظه مشکلاتی که با سه قوه داریم به نظر بهتر شود که مشکلاتمان طرح شود و سوء تفاهمات تلطیف شود. آگاهی دادن رابطین از مشکلات کانون مطرح است.

طالع: چنانچه کمیسیون ایجاد شود احتمال اینکه کسانی که عضو کمیسیون نشوند، همکاری ننمایند بسیار زیاد است. بایستی بیشتر در این خصوص بحث شود.

دستور بعدی تعيين رابط برای دولت:

دو رابط برای دولت تعیین شود.

رأی گیری: اصل موضوع تعيين دو نفر به عنوان رابطين کانون با دولت رأی آورد.

پیشنهاد برای رابطین:

طالع: اگر از میان هیأت مدیره یک نفر باشد بهتر است.

امینی: من آقای دکتر حجتی را معرفی کنم. من هم که به مناسبت وظیفه ام حضور دارم.

راى گيرى بعمل آمد:

 آقايان دکتر شمس و حجتى به عنوان رابطان کانون با دولت انتخاب شدند.

در مورد رابط با دادگستری استان تهران

دو عضو به عنوان رابط:

زاهدپاشا: آقای اسماعیلی، آقای پوریانی را رسماً به عنوان نماینده شان براى استان تهران معرفی کردند.

امینی: آقای پوریانی انسان بسیار نیکی هستند.

آقایان کوشا و پورنوری پیشنهاد شدند.

رأی گیری شد:

رأی آورد.

آقايان دکتر کوشا و پورنورى به عنوان رابطان کانون با دادگسترى کل استان تهران انتخاب شدند.

دستور بعدی: انتخاب اعضای مرکز داوری

امینی: اساسنامه مرکز را داریم. مرکز داوری بسیار بهم ریخته است. اعضای مرکز حق داوری ندارند. مرکز داوری خروجی خوبی نداشته است.

اعضاى مرکز یکی رئیس کانون است و مابقی را باید انتخاب کنیم من پیشنهاد می دهم اعضای هیأت مدیره اعضای مرکز نشوند. اعضا باید صلاحیت عضویت در هیأت مدیره داشته باشد.

زاهد پاشا: یکی از کارهای اساسی این است که شخصیت حقوقی مستقل برای مرکز ایجاد شود که متوقف به حضور دو شخصيت حقوقى براى ايجاد آن شده است. اقداماتى براى تشکيل رسمى مرکز داورى با حضور دو شخص حقوقى در ادوار گذشته شده که ناتمام مانده و بايد با اخذ شناسه ملى براى مرکز علمى کاربردى کانون، اين مهم به سرانجام برسد.

حبیبی: قبل از انتخاب اعضاء بحث اصلاح اساسنامه را مطرح کنید.

امینی: در دستور نیست.

حبیبی: خواهش من این است که در دستور قرار بگیرد. این اساسنامه در سال 84 تدوین شده و باید اصلاح شود.

حسن زاده: دبیر مرکز مشکلاتی را مطرح کردند که اعضایی انتخاب شوند که وقت بگذارند.

باقری: گرچه به لحاظ دور بودن از شائبه، هیأت مدیره نباشند اما پیشنهاد این است که دو نفر از هیأت مدیره هم باشند. من پیشنهادم این است که این مرکز را تأسیس و ساختمان جداگانه گرفته و درآمد زایی شود که برای صدها وکیل اشتغال ايجاد خواهد شد.

آقایی: ظاهر موضوع این است که دوستان اشراف نسبت به موضوع ندارند و نسبت به محتوا آگاهی کامل وجود ندارد اول بیایم روی محتوا بحث کنیم سپس نسبت به انتخاب اعضا اقدام کنیم. مشکل بعدی بحث انتخاب داوران بود. قرار بود که فرآیند استخراج داوران متخصص را تعیین کنند. هیأت امنای داوری هم محصول انتخاب 7 سال پیش است که مشابه با رئیس مرکز علمی کاربردی است.

دیوسالار: همکاران آگاهی از فعالیت مرکز ندارند. من دو دوره در آن مرکز بودم مجموع پرونده ها 5 الی 6 عدد شد. اگر در مورد داوری سوء استفاده می شود خارج از مرکز داوری است.

امینی: امیدوارم مرکز داوری ای با فعالیت مناسبت تر نسبت به سابق داشته باشیم.

براى انتخاب هيات امناى مرکز داورى راى گيرى شد:

اعضای منتخب به ترتیب آراء:

دکتر بهشید ارفع نیا

دکتر سرمه بوذر جمهری

دکتر منصور امینی

دکتر اویس رضوانیان

دکتر محمود حبیبی

دکتر خیرا.. هرمزی

دستور بعدی: پیشنهاد ایجاد اداره روابط عمومی

حجتی: کمیسیون ها بازده مطلوبی ندارند. کمیسیون روابط عمومی بیشتر به موضوعات داخلی می پردازند. ما در این زمینه متخصص نداریم. ما بیاییم به جای کمیسیون روابط عمومی، واحد روابط عمومی و یا اداره روابط عمومی ایجاد کنیم. من پیشنهاد تشکیل یک واحد و اداره‌ای به نام اداره ی روابط عمومی و استخدام یک يا چند مدیر حرفه ای را دارم.

امینی: من هم با پیشنهاد موافقم. روابط عمومی هم ارگانی از هیأت رئیسه است. از آقای دکتر حجتی مى خواهيم تا طرح توجیهی در این خصوص تدوین و ارائه شود.

کوشا: باید دلایل حذف کمیسیون را بنویسیم و یا نفع تشکیل اداره در کجاست بنابراین باید بحث جامع و مطالعه شود و یک گزارش کامل ارائه گردد.

آقایی: در دوره 29 چندین بار صحبت درخصوص تشکیلاتی که روابط عمومی را بر عهده بگیرد کرديم. به صورت جمعی بازده خوبی نداشت. می توانیم برخی کارها را به کمیسیون محول کنيم. سازمان روابط عمومی باید روابط ما را با خارج رصد کند. یک طرح و یک لایحه ای به مجلس رفته و ما هم به عنوان هیأت مدیره خبر نداریم.

طالع: پیشنهاد خوبی است اگر بخواهیم یک کار اساسی انجام دهیم، مطالعه ای انجام شود اگر اداره روابط عمومی تشکیل نشود آیا نیاز به کمیسیون روابط عمومی داریم و همچنین وظایف مدیر داخلی و کمیسیون مربوطه و در صورت معرفی مدیر روابط عمومی، مشخص شود.

باقری: همه می دانیم کمیسیون روابط عمومی کارآیی ندارد.

امينى: پیشنهاد تبدیل کمیسیون روابط عمومی به اداره روابط عمومی است. کسانی که موافق هستند بزرگی، حجتی، طالع کار کنند و طرف دو هفته گزارش را آماده کنند راى بدهند.

رأی گیری:

رأی آورد.

دستور بعدی: بازنگری و اصلاح اساسنامه اتحادیه در راستای مصوبه اخیر اجلاس چهارمحال و بختیاری و نامه اتحادیه

امینی: پیشنهاد می دهم آقای ثابت قدم و آقای دکتر مالکی را بفرستید چون کار کرده اند.

حبیبی: خواهش می کنم از هیأت مدیره باشد، چون دکتر حجتی هم کار کرده است.

باقری: من معتقدم عضو هیأت مدیره باشند.

آقایی: اساسنامه وقتی اصلاح شود می آید در صحن هیأت مدیره رأی می دهند باید کسانی بروند که عضو هیأت مدیره هستند بروند و به هیأت مدیره گزارش دهند.

پاسبان: من معتقدم دکتر مالکی حتماً باشد اگر قرار باشد عضو هیأت مدیره باشد من حاضرم.

اعلام رأی گیری: دکتر پاسبان اعلام آمادگی کرده کسانی که به دکتر پاسبان رأی می دهند:

رأی آورد

کسانی که به دکتر مالکی رأی می دهند اعلام رأی نمایند.

رأی آورد.

کسانی که موافق هستند به معاون اول نامه ای درخصوص بخشنامه صادره درخصوص قراردادهای حق الوکاله و غیر قانونی بودن آن داده شود اعلام رأی شود.

رأی گیری شد:

 رأی آورد

امینی: راجع به بخشنامه کارگروه دارد کار می کند و در یکشنبه درخصوص پاسخ هم اعلام خواهد شد.

کوشا: ما 1100 کارآموز را هم به صورت عادی پذیرفته ایم و هم به صورت سهميه. تعدادى از پرونده ها آماده شده‌اند اگر دوستان موافق صدور پرونده ها به شرح ليست پيوست هستید رأی دهید.

رأی گیری بعمل آمد: رأی آورد.

8- هشتمین جلسه هیات مدیره مورخ 1/3/1397

هشتمین جلسه هیأت مدیره دوره سی‌ام کانون وکلای دادگستری مرکز با ریاست آقای دکتر امینی و حضور اعضای هيات مديره خانم ها ضرابی و حجت پناه و آقایان کوشا، زاهد پاشا، دیوسالار، پورنوری، حسین آبادی، طالع، حجتی، روحانی، باقری، حسن زاده، حبیبی و بزرگی در ساعت 9:15 تشکیل گردید.

ابتدا آقای باقری آیاتی چند از آیات قرآن مجید را تلاوت کردند.

آقای روحانی صورت جلسه ششمین جلسه هیأت مدیره را قرائت نمودند.

نطق هاى پیش از دستور:

حسین آبادی: مبحثی در خصوص مرکز علمی کاربردی دارم. به نظر من کار درستی صورت نگرفته و بدعتی نادرست است زیرا که این مسأله دور زدن هیأت مدیره و تخلف است. هیأت مدیره مصوب کرده بود و به من ابلاغ گردید تا من در آن زمان به عنوان رئیس دانشگاه علمی کاربردی انتخاب شدم. هیأت مدیره وقت این انتصاب را مصوب کرده بود و تکرار می کنم که بدعت نادرستی است که بدون تصویب هیأت مدیره، رئیس فعلی مرکز علمی کاربردی از ریاست کنار گذارده شود و متأسفانه اینگونه بدعتها از ابتدای هیأت مدیره فعلی صورت گرفته است.

وقتی خود من مسئول مرکز علمی کاربردی بودم بارها تصمیم داشتند که ما را زیر نظر مرکز شهید قدوسی ببرند و من اصولاً موافق سلطه قوه قضائیه نبودم و علت اینکه این مسأله را در هیأت مدیره مطرح نکردم به دلیل ابلاغ من از سوی هیأت مدیره بود. هیأت مدیره به هر نحوی که مقتضی می‌داند باید جلوی این گونه بدعت‌ها را بگیرد و الان هم هیأت مدیره باید شخصی را به عنوان ریاست دانشگاه علمی کاربردی معرفی نماید.

حجتی: شأن نزول تعیین کمیته های شش گانه صرفاً جهت تعیین شرایط شکلی متقاضیان است در حالی که دوستان لیست تهیه می کنند و این وظیفه کمیته نیست.

باقری: در ارتباط با موضوع به قتل رسیدن همکاران وکیل عرضی داشتم که آقای امینی متذکر گردید این بحث در دستور جلسه است و در نوبت راجع به آن بحث خواهد شد.

حبیبی: من از زحمات آقای دکتر امینی، آقای دکتر کوشا و آقای دکتر زاهد پاشا کمال تشکر را دارم و جامعه وکلاء بدین مسأله اذعان دارند که در این دوره، هیأت مدیره پوست انداخته است ولی خواهش می کنم در مسائل، اهم و مهم را در نظر گیرند. یکی موضوع حمایت از زندانیان در بند است و دیگری مسأله IBA است که ارجاع داده شده به کمیسیون بین الملل و من اشخاصی را معرفی کردم که در اولویت قرار دهید.

حسن زاده: ابتدا ابراز همدردی خویش را درخصوص قتل همکاران وکیل بیان می دارم و اقدام عملی هیأت مدیره را تقاضا دارم دوم از نامه های رئیس هیأت مدیره تشکر می کنم و سوم شناخت واقعی از انتخاب اعضای کمیسیون کارآموزی.

آقایی: اطلاع دارم که در راستای تبصره ماده 48 دادگاه انقلاب اقدام به انتخاب تعدادی وکیل کرده است من از هیأت مدیره درخواست دارم که این مهم را پیگیری کند که موجب وهن نباشد.

آقایی: درباره مرکز علمی – کاربردی نحوه تغییر رئیس کاملاً برخلاف ضوابط است و در حدود دو ساعت اداری تودیع و معارفه انجام شده است. انتخاب و عزل رئیس مرکز بر عهده هیأت مدیره است و رئیس کانون مرتکب تخلف شده است. اگر ما حق بر خورد با شخصی را داریم بهتر است از روشهای دیگری استفاده کنیم چون پس از بررسی های متخلف در امور مالی و سایر موارد کوچک ترین مسأله ای پیدا نشد،با رویکردی حذفی کوشش شد تا موضوع برطرف شود. مضاف بر اینکه چنین عزل و نصبی مشکلات بسیاری را برای مرکز ایجاد خواهد کرد. چون ماه ها طول می کشد تا فرد بعدی رسمیت یابد، حال آنکه روزانه باید به مکاتبات پاسخ داد که ظاهراً چنین مشکلی پیش آمده است.

هنگامی که اساساً در یک دانشگاه هیأت علمی پیش بینی نشده است و معقول ترین خواسته ما با دیوان سالاری شدید و معیوب مواجه است، هنگامی که موافقت با پذيرش دانشجو با تأخیر بسیار صورت مى گیرد و حال آنکه مدرسان برنامه خود را چیده اند و فضای عمده دانشگاه امکان گسترش امور اداری را به هیچ وجه نمی دهد با محدودیت های مختلف مواجه است. مرکز از حدود دو سال پیش مخالفان جدی پیدا کرد. در حالى که به واسطه این ارگان یک قطعه زمین گرفته شد که ده ها میلیارد تومان به نفع کانون سرمایه ایجاد کرد. سکوت هیأت مدیره در قبال این اقدام خلاف، در تاریخ آن ثبت خواهد شد.

پورنوری: پذیرفته شدگان اختبار گلایه دارند از اینکه نمرات شفاهی آنها بسیار کم بوده و باید تجدیدنظر شود.

ضرابی: برای اینکه کدورتی پیش نیاید مضافاً به اینکه دکتر آقایی زحمات زیادی کشيده اند از بازرسین کانون خواسته شود که مجدداً مساله دانشگاه جامع علمی کاربردی را مطرح نمایند و دیگر اینکه تقاضا دارم بیان شود سازمان سنجش چگونه هزینه کانون را برای برگزاری آزمون می پذیرد.

امینی: فردا ساعت 6 اتاق فکری با مسئولین در خصوص مشکلات کانون داریم.

حسین آبادی: هیچکس منکر گردش نخبگان نیست، آقای دکتر آقایی بر اساس مصوبه هیأت مدیره تعیین شدند که مقرر شد که خود هیأت مدیره، هیأت امنا باشند و بدین دلیل باید در هیأت مدیره مطرح می گردید.

اولین دستور جلسه: انتخاب اعضای کمیسیون کارآموزی

امینی: در دوره پیش مصوبه‌ای وضع شد که کمیته های شش گانه شرایط شکلی اعضای کمیسیون ها را تعیین و معرفی نمایند. در این دوره بنا به تقاضای تعدادی از اعضای هیأت مدیره و مصوب شدن تقاضا، مقرر گردید تا آئین نامه تنظیمی در دوره گذشته نسبت به اعضای کمیسیون کارآموزی اعمال گردد. به همین منظور آقای دکتر کوشا، دکتر پاسبان و دکتر روحانی از اعضای این کمیته هستند.

کوشا: دوستان به مرحله خاصی از انتخابات هیأت مدیره رسیده ایم و آن کمیسیون کارآموزی است که طبعاً در این مدت علاقمندان زیادی تقاضا کرده اند لذا اعضایی که انتخاب خواهند شد باید شاخصه های بالایی داشته باشند زیرا کمیسیون کارآموزی از جمله ارگانهای اصلی کانون بوده و آینه هیأت مدیره است و نکته مهم آنکه، باید با کمیته الف هماهنگ باشد.

روحانی: باتوجه به منع عضویت دو دوره، متقاضیان حدود 161 نفر هستند. شرایط عضویت متقاضیان را بررسی کرده ایم. ضمن آنکه از دوره قبل فقط 4 نفر حائز شرایط دو دوره هستند. از معمرین که بعضاً ثبت نام نکرده اند بنا به صلاحدید هیأت مدیره اظهارنظر شود.

حجتی: با توجه به حدود 2400 نفر ورودی سعی کنیم کسانی که سابقه یک دوره حضور داشته اند در کمیسیون لحاظ گردند، وقت بگذارند و مسلط به امورات کمیسیون کارآموزی باشند.

حجت پناه: با توجه به حضورم در دو دوره کمیسون کارآموزی عزیزانی که در این کمیسیون انتخاب می شوند باید تسلط کامل به امورات و قوانین و ضوابط و نحوه رفتار با کارآموزان داشته باشند زیرا کمیسیون کارآموزی آئینه تمام نمای هیأت مدیره است.

امینی: راجع به اسامی بحث کنیم.

رأی گیری درخصوص انتخاب اعضاى کميسيون کارآموزى به عمل آمد افراد به ترتیب آراء به شرح ذیل انتخاب شدند:

1- خسرو مبینی مجد 2- کامران رشیدی 3- هوشنگ پوربابایی 4- احد خاکپور 5- امیرحسین نیازپور 6- سهیل نظری 7- صبا حقیقت 8- مهدی یوسفی صادقلو 9- پروانه شالی 10- عباس ظهیری 11- محمود واحدی 12- حسن صفادوست 13- اسماعیل عباسی 14- سید کاظم حسینی 15- عبدالله سمامی .

دستور دوم: بخشنامه اخیر معاون اول رئیس محترم قوه قضائیه

امینی: ما در این راستا جلساتی متعدد با قوه قضائیه از جمله آقای امینی معاون منابع انسانى قوه داشتیم چون وکلا اعتراض شدیدی دارند.

زاهد پاشا: استحضار دارید شکوائیه ای از سوی همکاران تهیه و در ديوان عدالت ثبت شده که در جلسه قبل یادآوری شد در اینگونه اعتراضات باید انسجام باشد و اینگونه اقدامات و روشها اصلاح شود.

امینی: جلسه ای با حضور دکتر کوشا و دکتر زاهد پاشا با آقای امينى معاون منابع انسانى قوه قضاييه داشتیم و همچنین راجع به بخشنامه معاون اول قوه قضائیه بحث کردیم. در این جلسه مسأله آموزش مطرح شد پیشنهادهای خوبی آقای دکتر کوشا و دکتر زاهدپاشا داشتند و مقرر شد مدرسين مشترک تعیین کنیم و در این راستا همه می دانید حاج آقا امینی یکی از بهترین قضات و شخصیت علمی قوه قضاییه است، جلسه بسیار خوبی بود.

امینی: بحث بعدی راجع به بیانات آقای دکتر حسین آبادی است که در جلسه قبل مطرح شده است. فرمودند من مرکز علمی کاربردی را قبول ندارم، فرمودند چرا گزارش بازرسین لحاظ نگردیده که من گزارشات را طرح نمودم، درخصوص اقدام رئیس هیأت مدیره مطرح نمودند که مصوبات به استناد دوره قبل بود و فاقد وجاهت است، شما گردش نخبگان را مطرح نمودید و همچنین گزارش بازرسین را، گزارش بازرسی وجود دارد و من فقط گزارش آقای دکتر جلیل زاده را مطرح نمودم. حساب مرکز علمی کاربردی نباید به حساب شخص حقیقی باشد. حضرتعالی چرا نسبت به حساب شخص حقیقی اظهارنظر ننمودید. ضمناً در خصوص بخشنامه اخیر معاون اول قوه قضائیه متنی از سوی آقای دکتر حجتی تهیه شد که کپی آن در اختیار اعضاء قرار خواهد گرفت.

در ادامه، دکتر امینی از اعضاء هیأت مدیره مجوز انتشار نام اعضای کمیسیون کارآموزی را در سایت کانون وکلا مطرح کرد، که مورد موافقت قرار گرفت.

طالع: دادخواستی از سوی همکاران جهت ابطال بخشنامه معاون اول قوه قضائیه تهیه و ظاهراً نتیجه خوبی دربرنداشته است، دوم تقاضا دارم نامه ای به اداره حقوقی و اداره تدوین قوانین مجلس نوشته و اعلام شود که این بخشنامه ایرادات قانونی دارد.

ارفع نیا: نامه نوشته شده بسیار عالی است. اصلاحاتی به لحاظ شکلی در نامه داده شود.

حجتی: هیأت مدیره های دوره قبل منفعل عمل کردند خصوصاً زمانی که این موضوع در شعب دادگاه انقلاب باب شد باید با تعامل و رایزنی جلوی قضیه را می‌گرفتیم. پیشنهاد می‌کنم کانون وکلا نیز طی نامه‌ای خطاب به رئیس کل دادگستری استان تهران و با رونوشت رؤسای مجتمع‌های قضایی، دادستان تهران و سرپرستان دادسراها، اعلام کند که از نظر کانون وکلا، نیازی به ارائه قرارداد حق الوکاله نیست و این امر از نظامات کانون محسوب نمی‌گردد.

حبیبی: من هم یک نظرخواهی کردم  که خواهش می کنم لحاظ شود. من معتقدم بر طبق اظهارات آقای طالع اقدامی از طریق مجلس صورت پذیرد که در این بخشنامه قانون نقض شده است یا خیر؟

زاهدپاشا: اداره حقوقى قوه قضاييه قبلا در اين خصوص نظريه ارائه کرده اند که با تفسير کانون ها منطبق است و به آن در نامه ها استناد شده است. پیشنهاد مى کنم از کمیسیون امور حقوقی کانون نيز استفسار نمائیم.

پورنوری: اگر کمیسیون امور حقوقی کانون اظهارنظر نماید، خوب است.

امینی: ابتدا از کمیسیون حقوقی کانون استعلام می خواهیم.

آقایی: معتقدم در قوه قضاییه روش رایزنی، بهترین روش است و سایر ارگانها مانند مجلس قابل تأمل است همچنین دیگر ارگانها.

ضرابی: علاوه بر کمیسیون حقوقی کانون از دیگر استادان خبره کمک گرفته و همچنین از نمایندگان مجلس استفسار به عمل آوریم.

مقرر شد آقایان زاهدپاشا، حجتی و طالع در اينخصوص بررسی و اقدامات لازم به عمل آورند.

امینی: با رئیس کل دادگستری استان تهران و معاونت وی رایزنی کردیم و همه آنها قول همکارى با کانون داده اند.

دستور بعدی: قتل همکاران وکیل

امینی: در خصوص قتل اخیر یکی از همکاران، دسته گلی تهیه و به مراسم ختم مرحوم ارسال کردیم و در این خصوص مصاحبه ای با ایسنا داشتیم، جلسه مفصلی با معاون قوه داشتیم که تقاضا کرده بودند گزارشی درخصوص چگونگی این قتل داشته باشند. ما درخواست کارگروه از قوه قضاییه کردیم و طبعاً قوه قضاییه هم حساسیت دارد و به سرعت در حال پیگیری هستند. ما هم باید در درون جامعه وکالت این گونه خشونتها و قتلها را ريشه يابى کنیم.

دکتر پاسبان ساعت 11:45 دقیقه جلسه را ترک کرد.

دیوسالار: مسأله ناامنی در قوه قضائیه بحث تازه ای نیست و چنین اتفاقاتی در سالهای 71 و 72 نيز حادث گردیده است. لذا این قتلها زنجیره ای نیست و عمدتاً مباحث خانوادگى است و تا قبل از تحقیق نمی توانیم اظهارنظر کنیم. به نظر من در این موارد باید آسیب شناسی شود.

چنین قتل هائی را که حاصل اختلافات وکیل و موکل و عمدتاً موضوع دعاوی خانوادگی است، نمی‌توان آنها را زنجیره‌ای تلقی کرد و قبل از تحقیق و بررسی عوامل و انگیزه این قتل، صدور بیانیه موجب تشویش اذهان می‌شود. البته موضوع امنیت وکیل در نظام قضائی ایران دستخوش چالش های فراوانی است. قانون ایین دادرسی کیفری 1392 در ماده 214 و قانون آئین دادرسی کیفری 27/10/1394نظر به اهمیت امنیت شاهد، مطلع و خانواده آنان و مصونیت آنان از هرگونه خطر جانی یا حیثیتی یا ضرر مالی، تدابیری را تدارک دیده است که در قانون جزای ما سابقه نداشته و یکی از نوآوریهای آن قانون و برگرفته از اسناد معتبر بین المللی و رویه قضائی کشورهای پیشرو و شایسته تقدیر است. جا دارد که مقنن با پیش بینی تدابیر امنیت و پوشش مصونیت دست اندرکاران پرونده کیفری که عامل مؤثر آن وکیل دادگستری است، در حد تأمینات و تضمینات شغل قضا، وکیل و خانواده آنان را مورد حمایت قرار داده و از هرگونه تعرضی مصون دارد.

بزرگی: من هم به نوبه خود از ریاست محترم کانون نسبت به عکس العمل به رویدادهای اخیر تشکر می کنم.

حسن زاده: من هم بابت عکس العمل رييس کانون تشکر می کنم. اما یکی از همکاران ما کشته شده و ما باید با لباس سیاه در جلسه حضور پیدا می کردیم. تا وقتی کوتاه بیاییم هجمه ها علیه ما بیشتر می شود در هر صورت هیأت مدیره باید کمپینی تشکیل بدهد و جلوی این گونه هجوم‌ها به همکاران گرفته شود. مردم نسبت به قشر وکلا -که ضعیف ترند- بیشتر اعمال خشونت می‌کنند و این اتحاد ما را می‌طلبد.

حجتی: مشکلی که وجود دارد این است که ما در حوزه حمایتی از وکلا بسیار ضعف داریم. تنها یک مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام وجود دارد که هیچگونه ضمانت اجرایی ندارد. 5 وکیل در دو سال کشته می شوند و کانون هیچگونه عکس العملی نشان نمی دهد. پیشنهاد می کنم که کارگروهی برای تهیه پیش نویس طرح یا لایحه حمایت از وکلا در مقام دفاع یا به مناسبت آن تشکیل شود و کارگروهى مأمور تهیه پیش نویس شود که برای تصویب از طریق کانون به دولت یا مجلس پیشنهاد گردد.

حجت پناه: خشونت یک بحث فرهنگی است که نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر و همچنین در اصناف دیگر رخ می دهد و آن چیزی که در این راستا مغفول مانده است، عدم شناخت جامعه ایران نسبت به نقش وکیل و شأن و جایگاه اوست که این مهم به دست نخواهد آمد مگر با روشنگری مردم از طریق رسانه های عمومی اعم از صدا و سیما و مطبوعات تا رسالت وکیل به مردم عادی نشان داده شود و در این خصوص کانون باید هزینه کند.

طالع: متنی را من تهیه کردم و به يکى از خبرگزارى ها ارسال کرده ام و باید از طریق فضای رسانه ای انعکاس بدهیم. دوم وکیلی را جهت پیگیری قتل مرحوم تعیین کنیم که این مهم را دنبال کند.

آقایی: سخن خانم حجت پناه درست است که خشونت در جامعه ما زیاد شده اما ما باید هزینه مادی و معنوی دفاع از کشته شدگان را لحاظ کنیم چون آثار آن بسیار منفی است.

امینی: کانون مرکز بیانیه ای صادر کرده و اگر مایل هستید وکیلی را جهت پیگیری انتخاب کنیم.

به راى گذاشته شد و رأی آورد.

در ادامه دکتر امینی پيشنهاد کرد که در این خصوص طرحی را به مجلس ارائه شود.

موضوع تهيه طرحى براى حمايت از وکلاى دادگسترى در موضع دفاع از سوى کانون مرکز مطرح و مقرر شد طرحی توسط آقايان دکتر کوشا، دکتر نجفی توانا، دکتر نجفی ابرند آبادی، آقای دیوسالار و دکتر شاملو آماده و ارائه شود.

امینی: آقای دکتر آقایی پيشنهادى داده اند جهت برگزارى همایش با موضوع بررسى علت خشونتها و قتلهاى اخير:

مقرر شد با مسئوليت آقاى زاهدپاشا نايب رئيس کميته ب اين همايش از سوى کمیسیون حمایت برگزار شود.

آخرین دستور جلسه: صدور پرونده متقاضيان

ساعت 13:40 دقیقه جلسه به اتمام رسید.

تحریریه سایت کانون وکلای دادگستری مرکز


 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است